Bewoners vragen verkeersdrempels in Middelweg 9Appel9 verbeeldt Belcsfantasieën Vijfhonderdjarige wil de tijd weer gaan aangeven HOORZITTING PANCRAS-WEST Landelijke Fietsdag in Leiden en Alphen h^idse lichtgevende l^\nden geven meer eirkeersveiligheid 'AGQ/REGIO LEIDSE COURANT. WOENSDAG 20 APRIL 1977 PAGINA 5 mijn omwegen door stad en land kom graag mensen tegen. Elke morgen tussen n en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- wie u graag in deze rubriek zou willen ■jenkomen. Het nummer van mijn geduldi- telefoon is 071-122244; u kunt dan naar stel 18 vragen. H door Ton Pieters ivokapop-manager De Vries van 3 M met de nieuwe Het verschil tussen een fiets met en een zonder lichtgevende banden. Voor de goede orde: de onderste foto is uiteraard zonder. iran dis het dan maar weer: een nieuwe stap e richting van volkomen verkeersveilig- nd te I Het ideaal zullen we waarschijnlijk nooit >dat iken, maar naar het volmaakte streven is tingerijzenswaardig. at helieuwste stap, gezet op het pad der duister- sprefep weg naar meer voorspelbare overle gt stekkansen, werd in Leiden voorbereid. Het :e pnSe Amerikaans getinte bedrijf 3 M Neder - voor, Minnesota zogeheten, heeft met veel er en interesse fietsbanden ontwikkeld aan de zijkant lichtgevend zijn. Volgens het bedrijf en verkoop-manager De Vries - volgens een zonderlinge informant de „Simon Sioclair" van Minnesota genoemd - is weten schappelijk komen vast te staan, dat fiets- (motor- en bromfiets-) banden met een lichtge vende strip rondom bijdragen tot de veiligheid van de tweewielige weggebruiker in het don ker. In de Ver. Staten was men al eerder tot deze verhelderende conclusie gekomen: de banden weer kaatsen het licht van de koplampen van auto's als deze nog een afstand van meer dan 150 meter ziin. J. A. de Vries: „Lichtgevende banden zijn ronduit veilig in het donker. Daarom is binnen het assorti ment van Vredestein nu al eerste de fietsband met de meest gangbare maten (26 x 1 3/8 inch) met het nieuwe lichtweerkaatsende materiaal uitgerust De ANWB heeft de resultaten van yet Amerikaanse onderzoek, dat positief uitviel, gepubliceerd. Ook Veilig Nederland beveelt „lichtgevende" fietsbanden aan". O ja, het principe is gelijk aan dat van de gele kentekenplaten, die ook al weer van 3 M afkomstig zijn. Aldus is binnen Leiden weer iets groots verricht, waarvan het hele vaderland kan meeprofiteren. In het centrum der belangstel ling stond het uurwerk, dat sinds circa 1595, toen het werd geïnstalleerd, aan het roest- proces is blootgesteld. Een hij gende happening, want door middel van de heer Blaauw willen de kerkbestuurders een gemeentelijke subisiepot zien leeg te schudden. Monumen tenman Blaauw was aardig enthousiast: „Vreselijk leuk, een fraai stuk 16e eeuws uur werk. maar de slinger is weg. En er heeft een speeltrommel ingezeten, maar die is ook weg". Kijkend naar de hijsko ker, naar het koper en brons en de hechten van een ander metaal sprak hij toen zijn ge rede twijfel uit: „Haal het uur werk eruit, zet het in een mu seum of zo, of in de pastorie. Want als dit moet functione ren, zal de pastoor of wie dan ook twee keer per dag naar boven moeten om de zaak op te trekken. U kunt ook subsi die aanvragen, als u de klok beschouwt als „openbare tij daanwijzing". Het zal dan een voudiger zijn om de wijzers te laten aandrijven volgens een moderne methode". Volgende maand zullen de mogelijkhe den nogmaals aan een onder zoek, maar dan grondiger, worden onderworpen. Maar erg veel toekomst voor het bij na 400-jarige samenstel van Het bestofte en deels geoxideerde uurwerk uit iöu/ van de Lodewijkskerk oeschr eschiedenis ma J eenfjpfl ioelil an m o hocEN Dezer dagen traclLeiden formeel een ■75' lijke werkgroep en „jhiedenis van de ïen liiek" opgericht. De groep heeft ten doel door Nederlandse ~^ici stiefmoederlijk ilde thema van de liek tot expliciet on- ek te maken en lan- te werkbijeenkom- te organiseren voor uitwisselen van in- atie en het presente- hii van onderzoekresul- :htig<^ cfant ogenblik nemen, behalve et vduele onderzoekers, aan werkgroep deel de onderaf- wijsbegeerte en maat- Jckeipijwetenschappen van de kgroasche Hogeschool Twente, bediils enige kroondocent met redéeropdracht geschiedenis irderie techniek dr. A. van ouderen werkt, de vakgroep :unnmische geschiedenis van g gatholieke Hogeschool te Til- ti dolvoorgezeten door prof. dr. H. de Vries, het Instituut dag i Economische en Sociale deriiüedenis van de Groninger lingejrsiteit, waar centraal the ïst ech onder leiding van prof. ;t ei. Baudet innovatieonder- chtiwordt verricht, en de werk- erza techniek, technologie en aankleving van het Sociolo- zot Instituut van de Leidse ïrsiteit onder leiding van dr. C. J. Bertels. ictpersoon van de werk- ..Geschiedenis der tech- is dr. A. L. van Schelven, nische Hogeschool Twente, ——tafdeling der Wijsbegeerte aatschappijwetenschappen, »us 217, Enschede, telefoon ^^99111. Leiden Gisteravond werd in het Hooglandse Huis door de gemeente een informatie-avond gehouden over de ver- j keersplannen voor Pancras-west (het gebied begrensd door Oude Rijn, Hooi- I gracht en Nieuwe Rijn). De voorstellen houden in: éénrichtingsverkeer in de Nieuwstraat vanaf Hooigracht tot Har testeeg, in de Hartesteeg naar de Nieu we Rijn en op de Middelweg naar de Kaasmarkt. Bovendien wil de gemeente de situatie voor voetgangers verbeteren door het aanbrengen van paaltjes in de Nieuwstraat en de Hartesteeg en van I parkeervakken in de Nieuwstraat. Er komt een stoplicht op de kruising Hooi- I gracht-Nieuwe Rijn. Ter toelichting zeiden de gemeente-ambtenaren dat deze veranderingen nodig zijn om de bereik baarheid van de wijk met name op zaterdag (markt) te vergroten. Politie, brandweer en ggd zouden zo sneller toegang kunnen krijgen. Zij beschouwden dit tevens als een oplossing voor de parkeerchaos in de Nieuwstraat en voor het sluip- verkeer dat via de Middelweg de Hooigracht wil vermijden. De doorstroming van het verkeer zou voorkomen dat overal auto's geparkeerd worden. De aanwezige wijkbewoners en winkeliers plaat sten hier wel enige kanttekeningen bij. Zo stelden zij dat veel parkeerproblemen woorkomen kun nen worden door strenger ingrijpen van de politie. Verder werd voorgesteld drempels in de Middel weg aan te brengen om deze voor sluipverkeer nog onaantrekkelijker te maken. Ook wilden zij dat de mogelijkheid om de Nieuwstraat en de Middelweg op zaterdag af te sluiten nader bekeken zou worden. Op 9 mei beslist de verkeerscommissie over het definitieve plan, dat dan gedurende drie maanden uitgeprobeerd wordt. Chinees krijgt drie jaar voor roofoverval Katwijk (Van onze rechtbankver slaggever) DEN HAAG/KATWIJK De Haagse rechtbank heeft gisteren een 24-jari- ge uit Hong Kong afkom stige man veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest voor zijn aan deel in een vorig jaar gepleegde roofoverval op een Chinese restaurant houder in Katwijk. De overval vond plaats in de nacht van 22 op 23 augustus en werd door vier mannen uitge voerd. Drie vrouwen werden door hen vastgebonden en be dreigd met messen en pistolen. Toen later de restauranthouder thuis kwam onderging hij het zelfde lot. Het viertal dwong de man 22.000 gulden af te geven en ging er vervolgens vandoor. Korte tijd later kon een van de daders worden aangehouden. De andere leden van het viertal, dat ook diverse andere overval len in ons land zou hebben ge pleegd, zijn nog altijd spoorloos. Het vonnis van de Haagse recht bank is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. LEIDEN/ALPHEN A/D RIJN De ANWB organi seert op zaterdag 7 mei voor de vierde maal de Landelijke Fietsdag, en ook Leiden en Alphen beho ren tot de plaatsen die als startpunt zullen dienen voor een gedeelte van het verwachte grote peloton van 100.000 fietsers. De deelnemers aan de Fietsdag leggen een route af die overzichte lijk in kaart is gebracht en voorzien van een uitvoerige beschrij ving. De lengte van de route bedraagt zo ongeveer 30 40 kilometer. De fietsers mogen zo lang over de route doen als ze zelf willen. Er kan worden gestart tussen 9.00 en 13.00 uur, maar de deelnemers worden vóór 17.00 uur weer terugverwacht. Bij aankomst ligt er een herinneringsmedaille met jaarhanger voor de fietser te wachten. De routes zijn vanaf 18 april verkrijgbaar op de WV-kantoren in Leiden (Stationsplein 210) en Alphen (Kantine Alphense Boys aan de Sportlaan), en bovendien in de vestigingen van Vroom en Dreesmann in Leiden en Alphen. Kosten: 2,50 voor volwassenen, 1,50 voor jongeren tot 16 jaar en groepen van meer dan 10 personen. De opbrengst van de fietsdag is bestemd voor gehandicapten. Bij het fietsen kan ook aan een wedstrijd worden meegedaan; op de routes zijn namelijk posters aangebracht en om in aanmerking te komen voor een prijs moeten die posters worden geteld waarna het aantal op een kaart moet worden geschreven die wordt ingelverd Omdat het op 7 mei tevens Nationale Molendag is zullen veel routes langs speciaal voor die dag aan het draaien gezette molens voeren. Sommige molens zijn voor de fiet sers te bezichtigen. Tenslotte kan men ook nog gebruik maken van de huurfietsen van de NS-stationsfietsenstallin- gen om de fietstocht te maken. Inlichtingen hierover zijn te vinden in het NS-spoorboekje of bij de stations in Leiden en Alphen zelf. LEIDEN De auteur Belcampo is een begenadigd fantast maar een middelma tig schrijver. Net als in de science-fic- tion-literatuur gaat elk van zijn fanta sieën gepaard met een ronkende, ietwat gezochte filosofie. Gelukkig is de Appel in zijn „De heilige met de krakeling" nietin die valstrik getrapt. Peter van der'Linden heeft in zijn Belcampo-adaptatie zijn eigen fantasie hand in hand laten ga an met die van Belcampo. Daarbij is het accent gevallen op het gebeuren in de geest van mensen, misschien nog beter in de geest van een bepaald soort mensen; zij die in krankzinnigheid leven, omdat ze een andere en waarschijnlijk de werkelijke wereld zien. Dat is exact de sfeer die Belcampo- verhalen beheerst. Voor de pauze had Van der Linden, om de verschillende verhaal-flarden een verbindende achtergrond te geven, dan ook gekozen voor een beeld, dat het meeste weg had van een zaal in 'een inrichting. Soms had men de indruk,in het brein van een van de patiënten rond te waren, dan weer leek het erop dat de toeschouwer hun vreemde spelen met elkaar aanschouwde. Na de pauze bleek de blik verplaatst naar een kermisach tig circus, waar we het menselijk en werelds gebeuren meer van de buitenkant bekeken. Peter van der Linden zou de man achter „De Appel" niet zijn, als we gisteravond in de Schouw burg niet weer fijne, vooral in details perfecte staaltjes theater konden zien. Het mimisch vermo gen van Van der Linden, maar ook van Henk van Votel, zijn tamelijk uniek in Nederland. Maar ook de man van Aus Greidanus met de doorkijkglaas- jes ep een Turks-Zuidafrikaans accent mocht er zijn. Toch komen er ook enige bijna onbegrijpelijke scènes in „De heilige met de krakeling" Bovendien heeft de voorstelling iets kinderlijks, dat soms naar het kinderachtige toeglijdt. Tenslot te is de humor van Belcampo net eerder iets te gezocht of te flauw, dan dat deze door een flitsend inzicht in de werkelijkheid te geven een bulderend en bevrijdend gelach opwekt Een glimlach en een gniffel waren de oogst gisteravond. Belcampo en de Appel verdienden niet meer. PAUL VAN DER PLANK Voorhouters sierden tuin met gestolen bomen NOORDWIJK De Noordwijkse recher che heeft een twee tal inwoners van Voorhout aangehou den, die zich schul dig hadden gemaakt aan het stelen van bomen en planten uit verschillende tuintjes in het Duin park. De oudste van het duo, een 20-jarige kelner, wilde bij zijn aanstaande schoonmoeder in een goed blaadje komen en kwam toen op de gedach te haar tuintje, dat er no gal haveloos bij lag, eens grondig op te knappen. Veel mocht het niet kos ten en daarom besloot hij samen met een vriend, een grondwerker (19) zich uit de pas aangelegde tuintjes in het Noordwijk se Duinpark van bomen en planten te voorzien. Stuk voor stuk verdween het groen in de achterbak van de auto, waarmee zij naar Noordwijk waren gereden. Hun aktiviteiten in het holst van de nacht trok ken echter de aandacht van een attente Duinpark- bewoner, die juist zijn hondje uitliet, en het ken teken van de wagen no teerde. Zijn aanwijzigin- gen zetten de recher cheurs op het spoor van de „hoveniers", die hun buit aan denne- en andere bomen inmiddels al in schoonmoeders hof ble ken te hebben geplant 'Het ontvreemde gewas is aan de eigenaars terugge geven. t zal v !0 uur Op 26 april 1477 werd toestemming verleend om bij het bestaande gasthuis van St Jacob aan de Leidse Steen- schuur (waar pelgrims op weg naar het heilig dom van St. Jacobus de Compostella in Spanje konden aanleggen) een kapel te bouwen. Dat is volgende week 500 jaar geleden. Uit die kapel is de huidige Lodewijks kerk „gegroeid", via de lakenindustrie. Hoe lan ger geleden, des te min der aanknopingspunten er meer te vinden zijn en daarom moet je ineens maar de knoop doorhakken met die eer biedwaardige eeuwfees ten. Zodoende mogen we met enige fantasie stellen, dat „de Lode wijk" 500 jaar bestaat. In september wordt het feest naar het zich laat aanzien op een grootse wijze gevierd. Ik hoop op de rijke ge schiedenis van Saaihal en kerk later uitvoeriger terug te komen. Voorlopig laat ik het bij het signaleren van een opwaartse activiteit bij wijze van inlei ding tot het feestgedruis. Een activiteit, die met enige teleur stelling werd afgesloten, of schoon er nog hoop leeft. Het kerkbestuur van „de Lode wijk" wil namelijk zo graag, dat de geoxydeerde wijzerpla ten weer de tijd gaan aange ven. Sinds de kruitramp in 1807 staat de klok namelijk stil. Het uurwerk was niet zo solide als de toren, het enige deel van de Saaihal (toen nog) dat niet door de explosie werd weggeblazen. Gisteravond maakten enkele heren, onder wie chef Monumentendienst van de gemeente Leiden, de heer Blaauw in zijn onafschei delijke kuitbroek (ziet men in Leiden een heer in kuitbroek, dan is dat Blaauw), een moei zame gang naar de trans, het rijk van duiven, veren, uit werpselen en wellicht een en kele transuil. kloeke raderen dat de indruk maakt van het binnenwerk van een reusachtige ijzeren pendule, zal er niet zijn. Bovendien is het klok kenspel, dat zo op het gehoor moeiteloos zil veren toontjes over de Steenschuur^e daken strooit, hard aan ver nieuwing toe. Het caril lon, dat in 1961 werd aangebracht, is sinds een jaar of acht niet meer onderhouden. Ver der heeft de kerk zich prima gehouden; trou wens, een 500 honderd jarige jubilaresse mag haar aandoeningen heb ben. De toren van de Lode wijkskerk. Kort boven de trans zijn de wijzerplaten nauwelijks zichtbaar

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5