PRIJSPRIMEUR „Kerken kunnen niet op staatsgeld blijven wachten" Werkgroep Israël niet welkom bij hervormde BSJ Aantasting natuurkapitaal Record-aantal manifestaties in Holland Festival Topgesprek tusse kerk en staat in Oost-Duitsland Korte metten „Natuur is duur", nieuwe waarschuwing PAGINA 10 LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 APRIL SI De materiële vooruitzichten van de Ne derlandse predikanten zijn .niet schitte rend" en wat betreft de financiële situa tie van de hervormde predikanten, deze zal over twintig jaar „slecht" zijn. Dit is de sombere prognose van ds. H. W. Colstee in zijn jaarrede 1977 op de 55ste algemene ledenvergadering van de Bond van Nederlandse Predikanten (de BNP), die deze week in Utrecht is ge houden. Het hoofdbestuur van de bond achtte het daarom noodzakelijk de pen sioenen dit jaar opnieuw aan de orde te stellen. Dit is twee jaar geleden ook al gebeurd op de algemene ledenverga dering. Ds. Colstee zei zich te realiseren met hervormde zaken bezig te zijn, maar, zo zei hij: „Ik heb sterk de indruk dat verschillende kerken met dezelfde pro blemen hebben te maken en daarom kunnen eventuele „hervormde" oplos singen ook elders van betekenis zijn." Dit met uitzondering van de doopsge zinde predikanten, die in de aansluiting bij het PGGM (Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschap pelijke belangen) voor hun pensioen voorziening al een goede en veilige rege ling hebben gevonden. Zowel het hoofd bestuur van de BNP, waarbinnen de' hervormde leden veruit in de meerder heid zijn, als de Hervormde Pensioen raad, zouden voor de predikanten in de Hervormde Kerk graag dezelfde oplos sing willen nastreven. Maar voor de vereiste kapitaalsdekking zal de Her vormde Kerk dan op de één of andere wijze 200 miljoen gulden op tafel moe ten leggen. In en buiten predikantskrin gen vraagt men zich af of de afkoop van de rijkstraktementen en rijkspen sioenen in dit verband iets kan gaan betekenen. Over een eventuele afkoop van deze en andere historische rechten, die een aan tal kerken hebben ten opzichte van de Nederlandse overheid, wordt al enkele tientallen jaren gepraat. Sinds 1946 heb ben zich staatscommissies met deze zaak beziggehouden, met name de Com missie-Verdam en de Commissie-Van Walsum. Sinds 1954 is van een aanpassing van de rijkspensioenen geen sprake ge weest, aldus ds. Colstee. Ook zou de overheid op een te schrale afkoop aan sturen. Er is in politieke kringen weinig steun voor de belangen van de kerk, zo meent ds. Colstee: „Maar wij hopen dat in politieke kringen het inzicht zal ont waken, dat voor het welzijn van ons volk het kerkelijk leven bijna net zo belangrijk is als voetballen en andere schone kunsten. Dat niet iedereen de waarde van het godsdienstig leven in ziet, mag geen reden vormen om voor de kerken in financieel opzicht niets te doen. Want tal van Nederlanders beta len belasting, die besteed wordt aan zaken waarvoor zij niet de minste sym pathie hebben." Tijdens de synode van de Oostduitse Evangeli sche Kerk is aangekondigd, dat begin mei op het hoogste niveau een gesprek zal worden gevoerd tussen kerk en staat over de proble men van jonge christenen in het atheistische staatsonderwijs. Volgens de mededeling in de synode zal het bij dit gesprek vooral gaan om de spanningen, welke ontstaan als gevolg van de eisen, die de communistische staat aan het onderwijs stelt enerzijds en de grondwettelijk gegarandeerde vrijheid van geloof en geweten anderzijds. Tot vorig jaar kon nauwelijks in Oost-Duits land gesproken worden over de discriminatie, die jonge christenen in het onderwijs ondei den. De zelfverbranding van dominee Br with vorig jaar zomer in Oost-Duitsland val ge de vervolging der christelijke jeugd, 1 de Evangelische Kerk bewuster gemaakt: de bestaande situatie en de staat meer be tot overleg. Tijdens de synode, die gisteren afliep v opgemerkt, dat sedert vorig jaar meer chr lijke jongeren tot hogere studies werden tcj laten maar dat nog meer gevallen van discr natie moesten worden opgeruimd. De athr sche druk op het onderwijs maakt het chc lijke jongeren nog bijzonder moeilijk. De Anglikaanse co-voorzitter van de Anglikaans rooms-kath- olieke commissie, dr. Henry Mcadoo, is gekozen tot nieuwe aartsbisschop van Dublin. Hij volgt dr. Alan Buchanan op, die met pensioen is gegaan. Onder leiding van bisschop Mcadoo en van de r.k. bisschop Alan Clark zijn belangrijke theologische overeenstemmingen bereikt op het gebied van de eucharistie, bediening en ambt en van het gezag in de kerk. De Britse Raad van Kerken komt 26 en 27 april in Londen bijeen. De raad wil vanuit het christendom een bijdrage leveren tot een reeks van belangrijke politieke onderwerpen. Op de agenda staan onder meer de Britse energie-politiek, de eventuele investering in atoomkracht, met name in snelle kweekreactors, de verkoop van wapenen aan Zuid-Afrika en tenslotte de verkiezingshervorming. Bij de Britse Raad van Kerken zijn alle kerken van Engeland, Wales, Schotland en Ierland aangesloten, met uitzondering van de r.k. kerk. De r.k. kerk heeft wel waarnemers in de raad. De vergadering van 25 en 27 april wordt geopend door kardinaal Hume, aartsbisschop van Westminster. Het is voor de eerste maal, dat de aartsbisschop van Westmin ster iets dergelijks doet De Werkgroep Israël heeft zich in een brief gewend tot de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente te Am sterdam, nu zij voor de tweede keer is afgewezen door de Be- drijfs- en Schooljeugd (de B.S.J.). De B.S.J. is een sectie van de Hervormde Gemeente van Amsterdam. De B.S.J. is een Amsterdams samenwerkingsverband van een aantal actiegroepen met als doel de onderwijsactivitei ten van die afzonderlijke groe pen te coördineren. De groe pen bezoeken onder meer Am sterdamse scholen om de schooljeugd voor te lichten over hun activiteiten en doe len. Tot de B.S.J. behoren: het Chili Comité, het Palestina Komitee, Venceremos, Ge weldloze Weerbaarheid, de V.V.D.M., het Suriname Comi té, CLAT, de Dolle Mina, Am nesty International en de V.D. (Vereniging van Dienstweige raars). De Werkgroep Israël meent ook lid van de B.S.J. te moeten zijn, omdat zij een „kritische democratische groep is, die strijd voor het recht op zelfbeschikking van zowel het Joodse als Palestijn se volk". Zij vindt dat zij even veel recht heeft als het Palesti na Comité via de B.S.J. haar mening te kunnen geven: „de evenwichtigheid zou daar be slist bij gebaat zijn", aldus de Werkgroep Israël. De werkgroep is 30 maart van dit jaar opnieuw door de B.S.J. afgewezen als lid. In mei 1975 werd zij ook al afge wezen. Tegenstemmers van het lidmaatschap van de Werkgroep Israël waren dit maal maal het Chili Comité, het Palestina Komitee, Vence remos, de CLAT en de V.D. De overige groepen onthielden zich van stemming. In haar brief aan de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente, schrijft de werk groep zich gediscrimineerd te voelen ten opzichte van andere organisaties en „ten prooi ge vallen aan de extremistische ideeën van een aantal groepe ringen, die een progressief de mocratische actiegroep als onze niet wenst te tolerer< De werkgroep verwacht uitspraak van de Centi Kerkeraad. Deze heeft zich: melijk naar aanleiding van eerste afwijzing „bezorgd toond" in oktober 1976 en! Werkgroep Israël gevraagd kerkeraad op de hoogte houden van de besprekinf" tussen de B.S.J. en de Wêq groep Israël, aldus de bi- van de werkgroep aan de keraad. De werkgroep, vra de raad de handelwijze van B.S.J. openlijk af te wijzen, wil ook dat de kerkeraad z op zijn relaties met de B.5 „herbezint". Verder wil werkgroep de steun van kerkeraad voor de opricht van een alternatieve organ: tie als de B.S.J. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De natuur holt achteruit Alle onheilsprofetiën van natuurbeschermers ten spijt gaat de met blindheid geslagen mens door met zijn aanslagen en „overwinningen" op de natuur niet alleen de ontwikkelde landen, die hun reeds dolgedraaide „welvarende" productiemaatschap pij met hand en tand verdedigen, ook de ontwik kelingslanden, die modern willen zijn, groeien en welvarend willen worden. Want als recept voor die groei grijpen zij naar de westerse technologie en naar de westerse economie; een technologie en economie die reeds onherstelbare schade heb ben toegebracht aan de heipalen van de samenle ving: de natuur. Voor de zoveelste maal wordt thans een waarschu wende vinger geheven, in het onder auspiciën van het Wereld Natuurfonds bij uitgeve rij Het Wereldvenster verschenen boek „Natuur is duur", waarvan het eerste exemplaar aan prins Claus werd aangeboden. In dit boek wordt de natuur eens op een andere, nieuwe manier bekeken, niet met de blik van de natuurminnaar, maar met die van de econoom, de zakenman en de politicus, die ongevoelig zijn voor ideële en filosofische argumenten en meer waarde hechten aan zakelijke en economische overwegin gen. Mensen dus, die beslissingen nemen waarbij de natuur in het geding is. De auteurs beschrijven de natuur als economische produktiefactor en introduceren het begrip .natuurkapitaal", waar van alleen de rente kan en mag worden getrokken. Zij beschrijven hoe het maatschappelijk faillisse ment eruit ziet als dit kapitaal zelf wordt aangetast (zoals thans gebeurt) en schilderen het utopisch beeld van een economie die duurzaam is, omdat hij in harmonie verkeert met de natuur. Het boek is een populaire vertaling van een onder zoek naar de waarde van natuurfuncties, dat op verzoek van het Wereld Natuurfonds werd uitge voerd door het Instituut voor Milieuvraagstukken van de vrije universiteit. Waarschuwende vingers kunnen er niet genoeg worden geheven, want nog steeds beseffen te weinigen, dat een onverbrekelijk netwerk van biologische en fysische draadjes de mens verbin den met zijn levende omgeving, met de natuur. Nog te weinigen zijn ervan doordrongen, dat die natuur zijn onherroepelijke grenzen heeft; grenzen die in sommige delen van de wereld reeds zijn overschreden en waar, geheel volgens de natuur wet, de natuur hard en wreed heeft teruggeslagen. Voorbeelden zijn de Sahara, eens een subtropisch paradijs, de wouden van de Libanon, de bossen van het oude Griekenland, Italië en Spanje. Door houtkap voor tempels, scheepsbouw en huizen, door onbekwame landbouwmethoden en erosie verdwenen. Maar de mens heeft niets geleerd; voor velen staat de misvatting dat de natuur onuitputtelijk is nog levensgroot overeind, ondanks de veelheid van signalen uit de natuur zelf. Omwille van de voor uitgang wordt momenteel het gigantische Amazo negebied, een van de rijkste natuurgebieden ter wereld, van de aardbodem weggevaagd. Catastro faal, zeggen deskundigen, tienduizenden soorten hogere dieren en planten en niet te tellen aantallen lagere soorten zullen voor altijd verloren gaan en het klimaat in Zuid-Amerika, zelfs in de gehele wereld zal ingrijpend worden gewijzigd. De auteurs zijn van mening, dat natuurbescher mers, die menen dat zij méér dan anderen kunnen overzien hoe fijnmazig en kwetsbaar het netwerk van het leven op aarde is, dat streepje vóór moeten gebruiken om economen en deskundigen uit aller lei andere vakgebieden te mobiliseren, teneinde de samenleving te helpen bij het pijnlijke, maar willen we overleven noodzakelijke proces van aanpassing aan het keurslijf van de (nog aanwezi ge) natuur. Om te voorkomen dat de natuur eens terugslaat. Hard en reed. Dat is al te vaak in de geschiedenis gebeurd. Er is nog een kleine kans om herhaling te voorkomen. Maar daar is dan wel haast bij. Haast, om iets te gaan presteren wat nog nooit is vertoond: een economische ontwikke ling, die de natuur ontziet. Haar wel gebruikt, maar niet misbruikt. Natuur is duur. Auteurs: W. van Dieren en M. G. W. Hummelinck. Uitg.: Het Wereldvenster te Baarn. Er is meer dan eens gevraagd of het Holland Festival zich niet beter in de kwantiteit kan beperken ten bate van de kwaliteit. Ondanks de schaarse geldmiddelen, die een show van sterren en een goed internationaal toneelprogramma absoluut onmogelijk maken, is daartoe volgens directeur Hans de Witte dit jaar geen aanleiding. Integendeel: tussen 1 en 23 juni zal het 30-jarig bestaan met «en record aantal manifestaties worden gevierd. Het zijn er 180 waarvan er 155 meer of minder sterk verband houden met het centrale thema: de menselijke stem. In kort bestek kan onmogelijk een overzicht worden gegeven van alles wat te gebeuren staat maar dankzij donaties uit het bedrijfsleven kan beneden kostprijs op grote schaal een dik programmaboek worden verspreid dat een combinatie is van de vroegere festival-gids en de dure, losse programmaboekjes. Naast dit algemene boek worden gratis programma-notities per voorstelling verstrekt. Den Haag kan op meer dan veertig voorstellingen rekenen en krijgt exclusief in de PWA-zaal Mozarts „Figaro" in de Felsenstein-enscènering door de Komische Oper Berlin. In het circustheater geeft de Nederlandse Opera de première van „Axel", tekst van Mulish, muziek van Reinbert de Leeuw en Jan van Vlijmen. Ook gaan twee opera-een-acters van Puccini: „II Tabarro" en „Gianni Schicchi". Klein muziektheater wordt verder geboden door Ensemble M, Studio für fr'ühen Musik uit Bazel (middeleeuwse kerkspelen) en het gezelschap van Chaim Levano (met dada). Toneelvoorstellingen komen er van het Birmingham Theatre dat Shakespeare's „Measure for Measure" uit Jonsons „The Devil is an Ass" brengt. Een toneelsucces uit Ned York is „For Coloured Girls". De Theaterunie geeft Becketts „Toen- Niet ik - spel" en het Amsterdamse Vrouwenkabaret „Een traan voor elke roos". Dansvoorstellingen zijn te wachten van de Parijse groep van Carolyn Carlson en de New Yorkse groep van Jennifer Muller. Wat de concerten betreft: Benjamin Britten wordt in de Nieuwe Kerk met een concert door Kamerkoor en -orkest herdacht. Het Residentie-Orkest richt zich vooral op de jonge ren met een combinatie van symfonische muziek en pop en verder.tot kinderen met een programma waarin Martine Bijl bij muziek vertelt van „Tobbe de Tuba" en „Peter en de Wolf". Als opmaat tot het Koorfestival geeft het Haagse orkest met een Hongaars koor werken van Liszt en Kodaly. Natuurlijk krijgt ook de kamermuziek een sterk vokaal accent: in Den Haag romantische liedprogramma's van Gundula Jano- witz en Tom Krause, moderne programma's van Cathy Berbe- rian en Dorothy Dorow en een concert met Sefardische liederen uit het oude Spanje. Modieus polo-shirt van 100% katoen. Met borduursel. Wit, zwart, marine of rood. S.M.L Normale prijs 26.75 Buiten het koorfestival dat van 17 tot en met 21 juni duurt, brengt het festival het Collegium Vicale uit Gent en het Amsterdamse Musica Antiqua in cantates van Bach. De Schola Cantorum Stuttgart komt met oude polyfone en moderne composities. Pro Cantione Antiqua zal aandacht vragen voor zelden uitgevoerde koor- en solostukken, o.a. van Purcell. Gisela May houdt zich aan haar specialiteit: het expressionisti sche Duitse lied van vóór 1940. Geheel op zichzelf staat een flamencomanifestatie van Paco Pena met zangers. Buiten Den Haag is natuurlijk ook heel wat te doen. Zo kan men in Rotterdam een Folk-festival bijwonen (20 groepen op 9 concerten) en natuurlijk Poetry International (6 avonden). Ook in Rotterdam, en bovendien in Amsterdam, is een week end gewijd aan minimaal music en een ander weekend aan nieuwe vocale technieken in de kunst. fel Wim v.d. Panne concerteeiW terdag 23 april weer op hë^ gel van de Oude Kerk te \b burg. Samen met zijn leerl® en registrante Margriet var?n Giessen speelt hij quatre m. twee werken van de duits^c manticus Volckmar en „Fï I sie" van Adolf Hesse. V.d. 1* ne speelt voorts werken Rinck, Nieland, De Pauw Franck.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10