in naam wet BEWONERS SUMATRASTRAAT EISEN VERKEERSTUNNEL PPR wil matiging wethouderssalaris Generaties komen b Sassenheim kiilen zonder te huilen Koffiejuffrouw van het Leidse stadhuis zet nu haar bakje leut thuis PSP breekt lans voor behoud firma Kranz Swift 't Winkeltje laat punt liggen T^D/REGIO LEIDSE COURANT. DINSDAG 19 APRIL 1977 PAGINA 5 Dp mijn omwegen door stad en land kom k graag mensen tegen: Elke morgen tussen ien en elf uurjkunt-u mij telefonisch vertel en wie u graag in deze rubriek zou willen egenkomen. Het nummer van mijn geduldi-» je telefoon is' 071-122244; u kunt dan naar oestel 18 vragen. 'ali i vj laa ïtj e j ;n plezierige opwekking ruil- en eventueel huil- ;en. In het onderhavige ral viert evenwel de lach >gtij. Pas geleden was er er eens een ruildag van itzegels en oude munten het gebouw „Ontmoe- in Sassenheim. Wat je ir al niet ontmoet. Dit- al op instigatie van de atselijke postzegelver- ging. Zo'n plezierige toe stand trekt jong en oud naar Sassenheim; niet al leen uit de hele kust- en bollenstreek,maar ook van ver daarbuiten, tot in Am sterdam en de Zaanstreek toe, en ook uit Leiden en Den Haag. Zo'n ruildag trekt veel trouwe bezoe kers. Ook nu weer, zoals de 72-jarige Hillegomse me vrouw C. M. van Eyk-Kruis en de 11-jarige Bob oudste en de jongste verzamelaar in „De Ontmoe- g": mevrouw C. M. van Eyk-Kruis en Bob Schaap Schaap, twee verwoede verzamelaars die in „Ont moeting" een hele leeftijd met gemak overbrugden omdat ze allebei door de zelfde passie bezeten zijn, er althans een groot genoe gen aan beleven. Mevrouw Van Eyk, ongeveer 20 jaar al lid van de verenigin gen in Lisse en Hillegom: „Ik kom al ik weet niet hoelang geregeld naar de ruildagen in Sassenheim. Maar niet alleen in Sassenheim, er zijn heel wat andere plaatsen in het land die dergelijke dagen houden en waarop ik dan te vinden ben. Ik ga er zelfs vaak naar Leeu warden voor". Overigens zijn er nog meer ouderen die trouw met hetzelfde ruildoel voor ogen naar Sassenheim komen. Neem bijvoorbeeld het echtpaar Brugman uit Amster dam dat de zes kruisjes geza menlijk achter de rug heeft. Sassenheim weet deze mensen uitmuntend op te vangen: de postzegelvereniging heeft het zo geplooid, dat de 65-plussers gratis de ruildagen kunnen be zoeken. Een gebaar, dat in dankbaarheid door de liefheb bers wordt afgenomen. Tot nog toe is ruilen heel duidelijk in Sassenheim aanleiding tot lachen geweest Het was een onverdachte samenloop van omstandig heden, gistermorgen er gens op de eerste verdie ping van het Leidse stad huis. Daar heb je een keu kentje, dat elke dag opwek king verschaft aan de hon derden gebruikers en ge reglementeerde bewoners. Daar was tot gisteren Jo van Tongeren, een char mante joffer, die in dat keukentje vergrijsd is -en nu wettelijk gerechtigd een streep zette onder een bij na dertig jaar durende kof- fie-zet-periode. Jo van Tongeren nam af scheid. In haar keuken, waar ze nooit vandaan kwam tij dens haar diensturen. Daarom verscheen gistermorgen burge meester Vis zonder veel om slag in dat afgelegen heilig dom. Hij overhandigde gul het geschenk van Burgemeesters en Wethouders: een likeurstel. De personeelsvereniging deed het twee uur later - bij monde en hande van haar secretaris Hugens - nog eens dunnetjes over: een radioinstallatie voor Jo; de boxen komen nog. Juffrouw Van Tongeren had nog nooit zo'n bestorming doorstaan: een CDA-hortensia, een PvdA-cadeaubon, een doos met chcolade inhoud plus een fles van ene Peter Hasenk- lever uit Duitsland (een soort eerste divisie-importeur), be zorgd door Gemeentewerken. En daar was - waar haalt de man zijn tijd vandaan - de kolonel der WD buiten dienst, maar nog steeds lid van de liberale fractie, de enig echte Wessels, die zelfs tot in de keuken van joffer Van Ton geren het college een hak trachtte te zetten en Jo met een blom versierde, aangevuld met een fles Marie Bizard: „Het bloemetje vergaat, onze liefde blijft bestaan", zei Theo met mandaat van zijn echtge note, want er lag een ondub- belzinnige politieke achter grond aan ten grondslag, ge legd door de VVD-raadsfrac- tie: „Het is namelijk typisch iets voor dit college om een geschenk zonder inhoud te ge ven. Daarom zorgen wij voor de vulling: hier is uw likeur, en van mij persoonlijk deze fles uitstekende wijn om stie kem te drinken." De former- colonel kwam handen tekort om een en ander te torsen. Joffer Van Tongeren: „Ik hen erg verwend, hoor, vriendelijk dank dan maar, allemaal." Oud-kolonel Wessels nog een maal, want die man weet ge lukkig niet wat zwijgen is: „Het verzorgen door het keu- kenpersoneel van de mensen is niet zo ingrijpend. Het op ruimen en afwassen van de rotzooi, daar hoor je nooit eens van. En dót weet ik, als oud-commandant van de Koksschool. Dat mag een jour nalist ook weieens weten." Die keuken van het stadhuis, in het „gerehabiliteerde" labyrint sinds de stadhuisbrand van '29, is een plek die vrijwel niemand kent. Niet al te groot, eigenlijk te klein. Een flinke eetkeuken, zal ik maar zeggen. In elk geval niet omvangrijk genoeg voor al die afscheid nemende belangstelling. Zoals loco-secretaris mejuffrouw mr. Vink het zei: „De keuken van Saar, gezellig, met die ta fel in het midden." De stille trom die Jo van Tongeren al- tijd geroerd heeft was gister morgen niet voor haar wegge legd. Maar de aangeboren be scheidenheid kon ze ditmaal wel laten varen en met vlie gend vaandel vertrekt ze bin nenkort op vakantie, naar Val kenburg. Het was nu alleen maar hulde en koffie met ge bak. Ruim 29 jaar geleden kwam Jo na de oorlog in een lege keuken; „we moesten heel wat bij elkaar scharrelen. Nooit ben ik die keuken uit geweest, zeker de eerste twee jaar niet. Toen was ik alleen. Toen kwa men ze hier allemaal de koffie halen. Ik heb raadsvergaderin gen verzorgd, fractievergade ringen. Vroeger was het veel drukker, veel gezelliger ook. Je ging toen meer zelf rond, dan had je weieens contact Nu zie ik ze niet zoveel meer. Wat zeg ik: en thee en limona de erbij. We hadden twee da mes voor hele en twee voor halve dagen. Vandaag zijn er vier permenent in de weer. Dat gaat om zo'n 600 tot 700 koppen koffie per dag nen je blijft geregeld doorzetten." „Wordt er wel eens wat gebro ken in uw keuken?" Ha, wat een vraag. „Wat vraagt u me nou? Natuurlijk. De stukken vliegen er soms af. Het lijkt wel een raadsvergadering, zo heb ik me laten vertellen. Wat er verder in dit stadhuis wordt bekokstoofd, daar heb ik geen idee van. Het was alleen kof fie, thee en limonade en soep en broodjes. Ik heb het altijd naar m'n zin gehad. Anders had ik het niet zolang uitge houden, dacht u ook niet? Maar die keuken is werkelijk te klein; dat moet veranderd worden, vinden we hier. Er is geen ruimte genoeg voor je spullen. Het is nu onpraktisch werken en het wordt steeds drukker." Jo van Tongeren houdt het voor gezien en zet haar bakje leut voortaan zelf; thuis. Het Leidse stadhuis moet in een vacature voorzien, maar het is een karakter kwij- t... Jo van Tongeren nog een keer tussen de keukendames; met de VVD-tles Marie Bizard. ndicjete voor Trij ding in :serv( )laat! ïteld na B rden:ö )EN/DEN HAAG - Een 30- e monteur uit Voorschoten I gisteren voor de Haagse ullenlbank wegens het veroorza- :il te van lichamelijk letsel door De pld bij een 3-jarig meisje bij van^wembad in de Haarlem- ie uitraat. Tegen hem werd 750 <t. in boete en voorwaardelijk hefaanden intrekking van het elneifvijs geëist met proeftijd oordjwee jaar. pubian reed met zijn auto op jdenfoetgangersgedeelte van de i woJemmerstraat in Leiden rdeelhet meisje plotseling tussen auto's vandaan kwam. De oordleur kon niet meer voorko- igdeidat hij het meisje raakte de jaarbij een been brak. De fraaier achtte schuld aanwezig aarit de monteur op het voor 1. (toriseerd verkeer afgeslo- pstenedeelte reed. ;™jjftien maanden de I01 Autokrakers" )zaieDEN/DEN HAAG - De ïn gfgse politierechter veroor- enstlde gisteren een 29-jarige der Maar en een 33-jarige stei- ïduiPaker, beiden uit Leiden, arcutot Vijftien maanden gevan- Isstraf met aftrek van voor- jst. Beide mannen stonden M^cht wegens het plegen van jaken. Daarbij ging men tel- s rigoureus te werk. De toe- g tot het doelwit werd met ulp van een auto net zo lang imd tot er een doorgang stond. F. i was deze opmerkelijk brute vikwjze, die leidde tot de ar en Mie. Op de deuren werden in £ns laksporen van de ge- ionjMe auto aangetroffen. Via ie Ë[aksPoren werd de auto ach- laald en zo ook de daders. bad het tweetal bij inbraken bijna 75 mille gemaakt. Uit een opslag- its aan de Herengracht werd J m^e aan koffie en roo- .«^tikelen gestolen en uit een lagplaats aan het Levendaal r 34.mille aan deze artikelen. vonnis van de rechtbank s conform de eis van de offi- F van justitie. LEIDEN „Wij zitten met de Sumatrabrug opgescheept, geef ons ning toegedaan dat als de tunnel er éénmaal ligt er ook goed dan een fietserstunnel", dat was ongeveer de strekking van de eis gebruik van gemaakt zal worden. De tunnel zou moeten dienen die door de bewoners van De Kooi (verenigd in Stichting wijkcomi- om een veilige oversteek voor fietsers (met name scholieren) té De Kooi) gisteravond naar voren werd gebracht op de informa- mogelijk te maken als gevolg van de bouw van de Sumatrabrug tieavond over de reconstructie van de Sumatrastraat. De bewoners de verbinding tussen Kooi en de industriële Waard de waren in tegenstelling tot de gemeentevertegenwoordigers de me- intensiteit van onder meer zwaar verkeer sterk zal toenemen. De informatieavond van gisteravond was min of meer de voortzetting van een hoorzitting in september van het afgelopen jaar, toen de bewoners van De Kooi bijeen waren gekomen om de consequenties van de bouw van de Sumatrabrug te bespreken. De bewoners spraken zich toen tegen de brug uit, maar eisten bij een eventuele doorgang van de brug adequate ver- keersvoorzieningen voor de Sumatrastraat alsmede de omliggende straten. De gemeente werkte in de afgelo pen maanden de plannen uit want de brug zal zoals bekend worden gebouwd en kon gisteravond de eerste resultaten mededelen. V erkeersvoorzieningen Allereerst deelde een gemeentevertegenwoordiger mee dat de riolering in de Sumatrastraat in slechte staat is en vernieuwd zal moeten worden alvorens het nieuwe asfalt wegdek met de fietspaden zal worden aangelegd. Vervolgens is het de bedoeling dat de Zeeheldenbuurt (die in De Waard is gelegen) voor auto's zal worden afgesloten om sluipverkeer te voor komen. Verder zullen er door verkeerslichten beveilig de oversteekplaatsen op de kruising Lage Rijndijk/Su- matrastraat moeten komen. Voorts zullen er veilige fietspaden worden gecreëerd, en dat dan door ófde bromfietsen op de rijweg te laten rijden, óf de brom mers en de fietsers op een andere manier te scheiden. Verder zal er parkeergelegenheid worden geschapen nabij de Javastraat en de Atjehstraat en bij de firma Boot. De bewoners konden zich, op een incidentele uitzondering na, vrij goed met die voorstellen vereni gen. Enkele bewoners maakten zich wel zorgen over de geluidsoverlast door het verkeer. Wethouder Waal ver klaarde dat er, mochten metingen de noodzaak daartoe uitwijzen, bij scholen met dubbele ramen zal worden gewerkt. Een bewoner sprong daar op in door te vragen of ook voor de huizen niet iets geregeld kan worden. „U moet eens bij mijn vrouw komen slapen, dan kunt U wat beleven" (van de herrie), aldus deze bewoner, die van wethouder Waal de verzekering kreeg dat ook hier metingen, zij het dan overdag, zullen worden verricht. Tunnel De gemeentevertegenwoordigers zagen weinig heil in de fietserstunnel tussen Surinamestraat en Paramari- bostraat omdat, aldus een woordvoerder, „slechts een derde van de fietsers daar gebruik van zou maken". Ook bleek een tunnel niet zo eenvoudig aangelegd te kunnen worden. De voorzitter van Stichting wijkcomité De Kooi, de heer Werter sprak dat, net zoals de meeste bewoners, tegen. „Men heeft de „Waalbrug" laten doorgaan zonder al te veel rekening te houden met de bewoners; het zou toch een goede zaak zijn om, vooral als je bedenkt dat er scholen zullen worden verplaatst eens goed te gaan denken over de tunnel", aldus de heer Werter. De suggestie vanuit de zaal om de auto's via een tunnel of via een viaduct te laten rijden stuitte op praktische bezwaren; noodzakelijke ventwegen naast tunnel of viaduct zouden eindeloze complicaties veroorzaken. De Sumatrabrug en haar consequenties zullen donder dagavond aan de orde komen in de commissie Ruimte lijke Ordening. LEIDEN Het FfK-raadSlid F.^ van enorm. „Het bruto-inkomen van een Leidse wet- UOSten neeft m de gemeenteraad gister- houder ligt 4 maal zo hoog als het minimumloon", avond gepleit voor het bevriezen van constateerde het PPR-raadslid „Het is de vraag de wethouderssalarissen (83.115 gulden of het da" niet gerechtvaardigd is te gaan werken per iaar). ..Wii zouden irraae- 7ien dn* aan fen blokkenng of een inkomensverminaenng SI JS w «Si!?' J van h0Re inkomens. In de ogen van lagere inko- ethouders zelf het initiatief zouden niet aan de hoge kant wanneer ze vergeleken nemen om de voorgestelde verhoging worden met die van sommige topambtenaren, van hun salaris per 1 december 1976 maar in vergelijking tot wat de gemiddelde Leide- niet te accepteren", stelde Van Oosten. naar maandelijks thuis brengt is het verschil tt nn. enorm. „Het bruto-inkomen van een Leidse wet- VTrw.ees er op dat de Programma's houder ligt 4 maal zo hoog als het minimumloon", van de linkse partijen spreken van een streven constateerde het PPR-raadsüd „Het is de vraag naar een rechtvaardiger inkomensverdeling. Vol- of het dan niet gerechtvaardigd is te gaan werken gens hem zijn de salarissen van de wethouders aan een blokkering of een inkomensvermindering met aan de hoge kant wanneer ze vergeleken van hoge inkomens. In de ogen van lagere inko- wo en ,.le, van sommige topambtenaren, mensgroepen blijven deze verhoudingen onver- maar m vergelijking tot wat de gemiddelde Leide- klaarbaar en wellicht ook onverteerbaar", aldus naar maandelijks thuis brengt is hetverschil Van Oosten. LEIDEN - De Leidse afdeling van de PSP heeft met ver ontwaardiging gereageerd op het voorgeno men vertrek van het textielbe drijf Krantz uit Leiden Men ver trouwt erop, dat de vakbonden en werknemers van het Leidse be drijf met kracht zullen opkomen voor het behoud van de firma voor de Leidse regio. De PSP constateert, dat met Krantz een der laatste textielbe- (Van onze sportredactie) DORDRECHT - Swift/'t Winkeltje heeft gister avond een kostbaar ver- liespunt geleden in de strijd om de districtstitel zaalvoetbal. De Leidse kampioen speelde in' Dordrecht met 5-5 gelijk tegen RCD. Vijf minuten voor tijd leidde Swift nog met 5-3... Swift toonde zich tegen de Dordtse titelhouder duidelijk de meest offensieve ploeg. Nam di rect het initiatief, maar werd in de vijfde minuut wel op achter stand gezet door een doeltref fende RCD-counter. Een straf schop wegens hands stelde de Leidenaars via Piet Gubler in staat weer op gelijke hoogte te komen, maar opnieuw was het RCD dat de leiding nam: een eigen doelpunt van Gubler bracht de stand op 2-1... drijven uit Leiden verdwijnt. „Het is be paald niet het eerste bedrijf dat in Leiden zijn poorten gaat sluiten; recente voor beelden zijn de Roto gravure, Tokheim en de bakkerijen Juweel en de LBF. Öok zijn tientallen arbeids plaatsen verdwenen bij bedrijven als de Grofsmederij, Clos en Leembrugge en Zaalberg en Van Wijk", aldus de PSP. Het vertrek van Krantz wordt „on aanvaardbaar" ge noemd. „Hiermee wordt een nieuwe aanslag gepleegd op de toch al afkalvende werkgelegenheid in de Leidse industrie", aldus de PSP. Te leurstellend noemt men het beleid van de regering die het ene gat met het ande re tracht te stoppen: de werkgelegenheids situatie in Limburg met de werkgelegen heidssituatie in Lei den. Swift herstelde zich evenwel sterk. En kwam ook verdiend op „winst". Koos van Egmond vlak voor rust, Piet Gubler en Jan van der Reyden na de her vatting zetten de Leidenaars op een 4-2 voorsprong. Hoewel Van der Reyden kort daarop een in zet via de paal nog uit het doel zag stuiten en RCD wel doeltref fend uithaalde (3-4) leek de strijd vijf minuten voor tijd toch beslist De goal van John Jan sen (3-5) bracht echter vreemd genoeg paniek in de Leidse gele deren. Een onnodige handsbal van Wim de Roo en een tweede verdedigingsfout werden door RCD koelbloedig uitgebuit: 5-5. Woensdag speelt Swift/'t Win keltje in de Groenoordhal de tweede wedstrijd om de district stitel. De Rotterdamse Studen ten zijn dan de tegenstanders. Kantonrechter gaat zich op verkeerslicht zelf testen LEIDEN Het Leidse kantongerecht had op de zitting van gisteren heel wat te stellen met een stoplicht op de Persant Snoepweg nabij de krui sing met de Van der Valk-Boumanweg in Lei derdorp. Rechter Van Dijke zag zich genood zaakt twee van de drie roodlichtgevallen aan te houden omdat het stop licht op de Persant Snoepweg mogelijk tijde lijk aan het gezicht van de automobilist wordt onttrokken door een voorrangsbordje, met als gevolg dat er regelmatig iemand door het rode licht raast. Rechter Van Dijke was giste rochtend zelf in de auto voor de zitting naar de bewuste plek gesneld om de mogelijk onver kwikkelijke toestand in ogen schouw te nemen. Dit op ver zoek van de verdachte bij een vorige zitting, die het kantonge recht als eerste op de verkeers- rechtelijke dwaling had gewe zen. Hem was echter niets geble ken van een voorrangsbord dat enkele meters voor de stop- streep een verkeerslicht aan het oog onttrekt. „Maar mag ik U vragen, meneer de president, in wat voor auto hebt U daar gere den?", vroeg de verdachte die de hele zaak heeft aangezwen geld gisteren rechter Van Dijke. „In de Opel Kadett van de grif fier", was het antwoord van de rechter hetgeen de roodrijder een begrijpend knikken ontlok te, „maar ik zit in een Renault 4 en daarin zit je hoger, en dan zie je het stoplicht niet", aldus de verdachte. „Als dat bordje dan maar niet leidt tot de af schaffing van de Renault 4", vond rechter Van Dijke, die zich bereid verklaarde om volgende week in de Renault 4 van ver dachte te stappen om het geval alsnog te controleren. Hetzelfde geval, maar nü in combinatie met de Rijkspolitie deed zich voor op de Persant Snoepweg in een volgende zaak waar drie agenten gezien had den dat een andere verdachte zich door het stoplicht slingerde. Twee van de verbalisanten wa ren aanwezig om de verdachte no. 2 van zijn waanideeën af te brengen als zou zijn licht in geheel niet rood geweest zijn. „Het licht was al 5 meter voor dat hij de stopstreep passeerde rood", aldus de eerste verbali sant, en ook de tweede verbali sant verklaarde iets soortgelijks, al drukte hij zich wat minder fel uit: „Het licht was 4 meter voor dat de auto de stopstreep pas seerde rood." Verdachte no. 2 was wel ontstemd over iets dat de agenten hadden gezegd toen hij verklaarde dat het hem niet rood voor de ogen was geweest; „laat hem maar voorkomen, hij redt het toch niet, drie tegen één." Rechter Van Dijke vroeg beide verbalisanten nog of zij iets van een hinderlijk het stop licht aan het oog onttrekkend bordje hadden gezien, maar dat was geen van beiden opgeval len. Dat bracht de rechter tot het besluit om volgende week ook in een politieauto de zaak te eaan controleren. Niet op de Persant Snoepweg, maar op het Noordeinde was een andere verdachte op een gevaarlijke wijze door het rode hcht gesneld. Hij nam namelijk nog maar net niet een halve kleuterklas tussen de wielen van zijn Mercedes mee. Volgens ver dachte was daar geen spake van. „Het licht was groen", ver klaarde -hij en hij meende te vens een nalatigheid in het ge drag van de kleuters begeleiden de kleuterleidster te hebben ont dekt: „die juffrouw had met haar armen wijd moeten gaan staan om de kleuters te laten oversteken", vond hij. De offi cier van justitie, mevrouw mr. Klopper vond dat een verkeerde redenatie „het voetganger slicht was groen en dan moet je gewoon kunnen oversteken" en eiste 125 gulden boete, waar rechter Van Dijke nog wat aan toevoegde: 150 gulden boete. Een forse boete was er tenslotte weggelegd voor een man die een Egyptische gastarbeider in zijn café liet werken zonder dat de man een verblijfsvergunning had. 1000 gulden boete waarvan 500 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De voorwaardelijke straf vond de restauratiehouder niet zo nodig. „Ik heb geen niet-geregistreerde werknemers meer in dienst dus die voorwaardelijke straf is niet nodig", vond hij. „Dan kan ik;, hem dus zonder vrees opleg gen", zo redeneerde rechter Van; Dijke. „Maar dat geeft zo'n geestelijke druk", aldus de res tauratiehouder die de rechter echter niet wist te bewegen de „geestelijke druk" weg te ne men. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5