Wethouder Tesselaar schuift chuld op staatssecretaris Ilü Billi RYDT ONS NIET "MORS" DOOD DOORGAAN VESTIGING DEPENDANCES SCHOLEN IN LEIDERDORP REIDEN BUITEN DE VESTE Ontwikkeling buitenwijken op expositie gemeentearchief ZWAAR VERKEER! m m ■d soorrang '"ï/bliotheekfiliaal ^■GIDAG 19 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van onze raadsverslaggever) ,)EN In alle toonaarden heeft de Leidse wethou- ^an onderwijs, D. J. Tesselaar, gisteravond ontkend ket niet doorgaan van de vestiging van dependances de Louise de Coligny scholengemeenschap en de icholengemeenschap Bonaventura üf Leiderdorp te en bewerkstelligd. De wethouder bleef volhouden iet hij, maar de ARrstaatssecretaris van onderwijs, de Jong het initiatief hiertoe heeft genomen en elaar vond op grond daarvan dat de bewindsman ook maar een positieve bijdrage moet leveren aan oplossen van de ruimtenood die nu nog in volle £heid de Louise de Coligny teistert. In dit verband ie Tesselaar de raadsleden mee vernomen te hebben fle staatssecretaris de protestantse scholengemeen- Visser 't Hooft aan de Kagerstraat zal vragen lokalen ten behoeve van de openbare Louise de ty af te staan. ;n ander gebeurde tijdens Behandeling van de inter- Kie over het niet doorgaan Wde dependance van de •Xe in Leiderdorp. Deze in flatie was aangevraagd de CDA-raadsleden me- v Van Akkeren-Straathof ograrne heer Bosch. Zoals be raam trok staatssecretaris De jrs krijgt bij >og opdeN Na de Merenwijk nieuwe hoofdvestiging a 23^de bibliotheek in het Van Heidecomplex bij de fWfffcht heeft de Mors het ite recht op een biblio- 18.03 tvoorziening. Dat stelde S-maa ijnswethouder Ooster- ktie 2 gisteravond in de raad. !™?.er yragen van raadsleden gaf ;oe dat het Morskwartier omstandigheden achter- i Peter'eraakt is wat zijn voorzie- ir. voojenpatroon betreft. Een ;omstig prioriteitenplan het bibliotheekwezen dat tet kader van een fonds r de verbetering van de MBivesting van de biblio- oorspd^ zal worden ontworpen I7.00dan ook de vestiging van ïded. filiaal in-deze wijk boven- voeren, zo zegde de wet- isteren toe. Jong in februari zijn toestem ming aan zowel de Louise de Coligny SG als Bonaventura een dépendance in Leiderdorp te stichten in en kondigde hij aan dat de al bestaande 17 lokalen tellende dependance van Visser 't Hooft uit Leider dorp moest verdwijnen. Dit omdat prognoses zouden heb ben aangetoond dat dependan cevorming onrendabel en dus ongewenst was. De Leidse onderwijswethou der Tesselaar verklaarde zich in februari schriftelijk ak koord met dit besluit van de staatssecretaris, terwijl door Tesselaar drie weken eerder de bewindsman impliciet het mes óp de keel was gezet door de mededeling dat Leiden op 6 februari met de bouw van een dependance in Leiderdorp zou starten tenzij voor die tijd door de bewindsman een an der licht op de zaak geworpen zou zijn. Juist deze garig van zaken wensten de CDA-raad- sleden opgehelderd te zien. Zij vroegen zich daarbij af welke oplossing wethouder Tesselaar nu in petto heeft voor de onbe twiste lokalennood bij de Louise de Coligny. Geen schuld Volgens wethouder Tesselaar was het verwijt dat hijzelf voor het niet doorgaan van de dependances had gezorgd niet terecht. Herhaaldelijk bena De door ruimtenood geteisterde Louise de Coligny drukte Tesselaar dat het initia tief hiertoe van staatssecreta ris De Jong was uitgegaan. „Wij hebben de gegeven toe stemming om te bouwen niet ingeleverd. Anderzijds zijn we wel gevoelig voor het stand punt van de staatssecretaris in het licht van de prognoses en in het kader van de stelregel „of allemaal in Leiderdorp, of geen van allen." De wethouder bestreed de stel ling van de CDA-raadsleden Bosch en Van Akkeren, dat de gemeente Leiderdorp de ex ploitatie van een sporthal op de komst van de dependances had gebaseerd. Tesselaar wees er op dat de vestigingen van de Leidse scholengemeen schappen ook maar een be perkte duur van in eerste in stantie vijf jaar hadden. Dat illustreerde volgens hem nog eens de wankele basis waarop een investering van 1,3 miljoen (de stichtingskosten van de de pendance van de Louise) was gestoeld. Volgens Tesselaar waren er wel goedkopere en betere oplossingen voor de ruimtenood bij deze scholen gemeenschap te vinden die binnen de Leidse grenzen la gen. De wethouder dacht daar bij aan noodlokalen rond het eigen gebouw, de vestiging aan de Anthonie Duijklaan en in Zuid-West. Daarbij noemde hij de mogelijkheid van het afstaan van zeven lokalen door Visser 't Hooft. „De staatssecretaris is er van uitge gaan dat deze scholengemeen schap ruimte over heeft die aan anderen ter beschikking gesteld zou kunnen worden. Zoals de zaken er thans voor staan ligt het voor de hand dat de staatssecretaris dan ook dit in orde maakt en deze lokalen ter beschikking stelt", zo rede neerde de wethouder. Onbegrijpelijk CDA-woordvoerder J. Bos herhaalde gisteren zijn verwijt aan het adres van de wethou der 't gevoerde beleid „onbe grijpelijk en grillig" te vinden. Bosch schetste de historische ontwikkeling van de affaire en wees er nog eens op dat hem de verslagen van een onder houd tussen Tesselaar en de bewindsman op 27 januari wa ren onthouden en dat op deze dag juist de beslissing over het niet bouwen in Leiderdorp moet zijn gevallen. Volgens Bosch waren de raadsleden te lang in het ongewisse gelaten en was ook overleg met Lei derdorp op zijn plaats ge weest: „Op deze wijze worden we er niet geloofwaardiger op. Ik kan me voorstellen dat de randgemeenten hierdoor hui verig zullen worden nog af spraken met Leiden te ma ken", aldus Bosch. Het CDA-raadslid constateer de dat aan de staatssecretaris verzocht moet worden zijn be slissing te herzien. Bosch ba seerde dit op een aantal prog noses over het aantal toekom stige leerlingen, op de vooruit zichten van nieuwbouw in zo wel de randgemeenten als Lei den zelf, en op het feit dat de prognoses van het ministerie voor dit jaar door het aantal feitelijke aanmeldingen bij de verschillende scholen al weer ruimschoots waren overschre den. Bosch diende een motie in waarin werd gevraagd mid dels het statistisch bureau van de gemeente eigen prognoses te produceren en met deze in de hand de staatssecretaris te vragen om herziening van zijn gewraakte besluit Wethouder Tesselaar stelde aan herzie ning niet zoveel behoefte te hebben en wilde niet verder gaan dan het toetsen van prog noses die thans op het ministe rie ontwikkeld worden voor de Leidse regio aan de cijfers die de gemeente zelf kan produce ren. Politieke stunt PvdA-leider L. F. Meijer zag in de inspanning van het CDA voor de vestiging van lokalen van de Louise in Leiderdorp een politieke stunt die in het licht van de verkiezingen het „politiek rampzalige feit" dat het juist een CDA-staatssecre- taris is geweest die deze beslis sing heeft genomen moet ca moufleren. „Daarom moet de verantwoordelijkheid worden afgewenteld op de wethouder. Het CDA werpt een rookgor dijn op voor de man die eigen lijk verantwoordelijk is en wordt hierin gesteund door het AR-kamerlid Hans de Boer die blijkens een publika- tie in de Leidse Courant bij een bezoek aan Leiden heeft toegezegd zich voor het door gaan van de dependances in te zullen spannen. Alles wat het CDA in deze probeert te berei ken is goedkoop electoraal ge win", aldus PvdA-leider Meij er. Wethouder Tesselaar viel zijn fractiegenoot later in bedekte termen bij door de merkwaar dige figuur te benadrukken dat een confessioneel raadslid de beslissing van een confes sioneel staatssecretaris be vecht en het openbaar onder wijs uit de ellende wil halen. Volgens Tesselaar was dit ech ter ingegeven door de wens de lokalencapaciteit van de prot- chr. scholengemeenschap Vis ser 't Hooft onaangetast te la ten. Bijdrage Namens de PPR diende het raadslid F. van Oosten een motie in waarin de wethouder wordt gevraagd met de rand gemeenten om de tafel te gaan zitten teneinde een gemeen schappelijke regeling te ont- werpenom het middelbaar on derwijs te financieren. Van Oosten wees er op dat 60% van de leerlingen van deze scholen uit de regiogemeenten afkom stig is. Een eerder verzoek van Leiden om een bijdrage te le veren in de kosten van dit onderwijs is overigens door de randgemeenten afgewezen. De interpellatie van de CDA- raadsleden zal op 9 mei wor den voortgezet jan vani Goyenkade, één der straten in Vreewijk- De Lombokstraat en omgeving in aanbouw in de De Hermelijnvlinder in de Merenwijk in 1977 mmftreeks 1900 periode tussen de wereldoorlogen. VDEN De Voorjaarstentoonstel- 1977 van de Gemeentelijke Ar- dienst aan de Boisotkade 2a jt een vervolg op de vorige exposi- conc» „De Leidse Grachten". Ging het :ijn idie tentoonstelling hoofdzakelijk i de binnenstad met zijn grachten, °J"j „Leiden buiten de Veste" stapt onor1 over grachten heen en wordt }md: aandaht gericht op de buitenwij- rtaüiD, hun ontwikkeling in de loop der t vrten en de verschillen in karakter de naar gelang hun bouwtijd en be ginning. deiii°ntwikkelwg van de buitenwijken vond pas issefite vanaf het einde van de vorige eeuw. In dtstejj^sfe gedeelte van de 19e eeuw schommel- id ePef inwoneraantal zo rond de 40.000, een acti^ dat zonder al te veel moeite in de [e tpenstad kon worden gehuisvest. Vanaf 1880 id ïon het inwonertal sterk te stijgen, zo sterk 25st£^at reeds in 1890 het aantal van 50.000 cofd bereikt De stad breidde zich in de volgen- riaaPeuw schoksgewijs uit. De gemeentegrenzen rden in 1896, 1920 en 1966 verlegd; in 1896 -loflrtofide dat niet meer dan het binnen ge meentegrenzen brengen van de volkrijke „voor steden" die zich hadden ontwikkeld, in 1920 was dat ten behoeve van de groeiende bevol king en 1966 was de oorzaak cityvorming door ontvolking van de binnenstad. Zo groeide Lei den van een stadje uit tot een stedelijke ag- glommeratie waarin het woonelement groten deels naar de buitenwijken verschoven is. In de tentoonstelling zijn deze drie „schokken" verwerkt en zijn voor elke periode één of meer wijken geselecteerd die hoofdzakelijk in foto's, maar ook in maquettes, kaarten en geschriften worden belicht. Voor de moderne periode heeft men speciaal de film LeidenHofstad" laten 'opnemen om het geheel wat te verlevendigen. Eind 19e eeuw Tussen de wereldoorlogen „Stadsuitbreiding eind 19e eeuw" heet het eer ste gedeelte van de expositie en daarvoor is Periode na 1950 „Vreewijk gekozen, een wijk die na 1883 werd aangelegd op het daartoe verkavelde terrein van de buitenplaats Vreewijk. Het oudste ge deelte van de wijk wordt onder meer gevormd door Huize Vreewijk aan de Vreewijkstraat, dat nu een bejaarden huis is. Hoe het huis er vroeger stond is te zien op een lithografie van T. Hooiberg ujt 1851. De stadsuitbreidingen tussen de beide werel doorlogen zijn belicht door een tegenover el kaar zetten van de Tuinstadwijk met de Profes soren/Burgemeesterswij k enerzijds en Leiden- Noord met de Kooi anderszijds. De bedoeling hiervan was het laten zien van het verschil in aanleg en het soort bebouwing in deze wijken vanwege de mensen voor wie ze bedoeld waren. Leiden-Noord met de Kooi en de Tuinstadwijk waren bedoeld voor geschoolde en ongeschool de arbeiders alsmede lagere ambtenaren, ter wijl de Professoren/Burgemeesterswijk was be stemd voor de gegoede burgerij en de hogere ambtenaren. De verschillen in uiterlijk van deze wijken zijn op de foto's duidelijk zicht baar. Het merendeel van de buitenwijken is in de periode 1918-1940 tot stand gekomen. Voor de stadsuitbreidingen na 1950 werd geko zen voor een naast elkaar zetten van de wijken Zuid-West en de Merenwijk. Zuid-West wordt gekenmerkt door rechtlijnigheid, een rechthoe kig wegenpatroon, middelhoge flatbouw afge wisseld met ééngezinswoningen en veel open baar groen. Aan de Merenwijk heeft een veel grilliger on twèrppa troon ten grondslag gelegen. De wijk is onderverdeeld in „vlekken" huizen van hetzelfde type met een eigen wegenschema aangesloten op de grote ringweg door de gehele wijk. De echte hoogbouw is geconcentreerd in de Horsten en rond het winkelcentrum de Kopermolen. De beide maquettes laten de ver schillen tussen beide wijken goed zien. De na-oorlogse periode is overigens het tijdperk van de bestemmingsplannen. Als afronding is in de tentoonstelling nog de rubriek „Accommodaties voor sport en spel" opgenomen. De film „Leiden Hofstad", een film door Bern- hard en Virginia Guillen en Renout van Gulick toont enige facetten van het leven in de buiten wijken. In de film vragen de samenstellers zich onder meer af of het leven in de „moderne hofjes", de flats, de sociale contacten ondanks de grote bevolkingsdichtheid wel ten goede komt De film wordt bij voldoende belangstel ling vertoond. De expositie in het gemeentearchief wordt ge houden tot en met 18 mei. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 9-12 uur en van 2-5 uur alsmede op donderdag van 7.30 tot 9.30 uur; op zaterdag van 9 tot 12 uur. Een catalogus is voor 50 cent verkrijgbaar. FRANK BUURMAN. Actie in Morswijk Onder het motto ,Jtijdt ons niet Mors-dood" gaan bewoners van de Morswijk actievoeren tegen de mogelijke vestiging van de Leidse Betonmortelcen trale in bun buurt Volgens ben is de huidige verkeerssituatie op de Morsweg al bijzon der penibel en kan er van nieuwe vestigingen van indus trieën die zwaar verkeer aantrekken absoluut geen sprake meer zijn. Zoals bekend wilde de Leidse Betonmortelcen trale aanvanke lijk op een stuk grond aan de Sumatrastraat uitbreiden. Onlangs werd een beroep van het bedrijf dat was ingesteld tegen de weigering van de gemeente Leiden hieraan mee te werken door de Kroon afgewezen. Op een hearing van de PvdA in het Morskwartier liet wethouder Verboom (volks huisvesting) uit zijn mond vallen dat de vestiging van de LBC in de Mors werd overwogen. Volgens de bewoners van deze buurt gaan de bezwaren die voor de omgeving van de Sumatrastraat gelden even goed op voor de omgeving van de Morsweg. Als extra bezwaar geldt volgens de bewoners dat de bestaan de toestand al nauwelijks aanvaardbaar is. „De meeste woningen vertonen nu al scheuren in de gevels", stellen de bewoners in een gisteren aan de Leidse raadsleden gepresen teerd pamflet „Daarom vrezen wij de komst van de zware betonwagens. Zelfs als de Churchillbrug wordt gebouwd bestaan er nog vele bezwaren tegen de bouw van de LBC", aldus de omwonenden van de Morsweg, die daarbij verwijzen naar de plannen die de gemeente heeft met de omgeving van Hoge en Lage Morsweg en waarin sprake is van het scheppen van recreatieve mogelijkheden. „Zwarte melk" In het kader van de cyclus-psycbiatrie „Te gek om los te lopen" wordt morgenavond 20 april om half negen in de mensa van Augustinus aan bet Leidse Rapenburg 24 de film „Zwarte melk" vertoond. De film is een poging vorm te geven aan een onderbewuste geda ch ten wereld. De maakster, Marianne Zwollo, is in de mensa aanwezig. De Ratel De werkgemeenschap De Ratel houdt zaterdag 23 april om acht uur in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk een Culturele Filmavond. Vertoond worden de films „Beyond the pack ice", een kleurenfilm over Noord- Brabant, zeilen, De Hoge Veluwe. Na afloop wordt een loterij Vivisectie In twee lezingen zal door de Pieter Pijl Stichting bet beperken van de vivisektie worden bepleit D. H. Bouma en dierenarts H. van Ree zullen vanavond in bet Academie gebouw aan bet Leidse Rapenburg 23 de beperking beplei ten. De tweede lezing wordt dinsdag 26 april gehouden in hetzelfde gebouw door bioloog M 't Hart en arts P. van Dijk. De toegang is gratis, aanvang aebt uur. Tijdens de bijeenkomst zullen de sprekers ingaan op de noodzakelijke beperking van de dierproeven. Volgens de Pieter Pijl Stichting zien veel mensen de vivisectie in het medische vlak als een gruwelijk maar noodzakelijk kwaad. In het algemeen is men er echter nauwelijks van doordron gen, meent de stichting, dat de in het medische vlak verrichte proeven slechts een klein onderdeel vormen van de ruim 2,5 miljoen proeven die jaarlijks in Nederland op levende dieren worden verricht ten behoeve van pharmaceutische, cosmeti sche en andere commerciële doeleinden en ten behoeve van kennisvergaring. Pieterskerk De vereniging voor Pieters- en Academiewijk beeft erin een brief aan bet gemeentebestuur van Leiden op aangedrongen, dat stappen worden ondernomen om culturele manifestaties in de Pieterskerk te doen plaatsvinden. De vereniging meent, dat aandrang bij de directie van bet Holland Festival resultaat zou kunnen opleveren. Door bet doen plaatsvinden van culturele manifestaties in de Pieterskerk zou volgens de vereniging kunnen worden voorkomen, dat bet budget dat wordt verstrekt aan de stichting Kunstmanifestaties wordt overgeheveld naar de Leidse Schouwburg. Dit zou, zo meent de vereniging, momenteel door de gemeente wor den overwogen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3