ramp in leven van Lou Bandy Carla een TERUGBLIK TELEVISIE VANAVOI* TELEVISIE WOENSPA mrnTTTf RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG De zaak William Bright: schuldig of onschuldig? RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURAN1 DINSDAG 19 APRIL 1977 PAGIb Teleac 18.15 Ontwikkelingsproblematiek NOS 18.45 De Bereboot 18.55 Journaal NCRV 19.04 Van nature 19.50 De zaak William Bright 21.20 Ja, maar... NOS 21.35 Journaal NCRV 21.50 Springtrofee 22.45 Onder behandeling (elec- troshock) NOS 23.20 Journaal NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal AVRO 19.05 Nationale Hitparade NOS 20.00 Journaal AVRO 20.25 Voor de vuist weg, af?. 153 21.35 Mozes de wetgever, TV-se- rie, afl. 1 22.25 Televizier Magazine NOS 23.10 Den Haag Vandaag 23.25 Journaal DUITSLAND I 18.05 De wolf en de vrouw, TV-se- rie 18.55 Journaal 19.00 Nieuws uit Noor< Westfalen 19.10 Een huis voor ons, 20.15 Hier und Heute 20.45 Maurice André zingt 21.00 Journaal 21.15 Klimbim, TV-serle, al 22.00 De boer en de il TV.cnol 18.00 Journaal 18.10 Beelden van onzi deel 1 18.40 Draaischijf 19.20 Kimba, de witte lel kenfilmserie 19.50 Barbapapa 20.00 Journaal 20.30 Alien Thunder, C| speelfilm (1973) 22.00 Journaal 22.15 Kenteken D i 23.00 Culturele aspecten 23.45 Journaal 18.00 Flic de eekhoorn 1 18.05 De witte steen, afl. 1' 18.30 De mens en zijn om TV-serie i 19.10 Het vrije woord 19.45 Journaal 20.15 Tussen wal en schip rie, afl. 6 21.05 Kijk mensen (BLO-kl 21.55 Symfonie-orkest va hington 22.45 Journaal NEDERLAND I 09.30 Schooltelevisie Teleac 15.00 Dierenverzorglng, les 8 VARA 15.30 De film van Ome Willem 16.00 Taarten .16.15 De leeuw en de muis 16.25 Een verdachte rit 17.15 Noord-Scandinavië, docu mentaire 12.30 Griekse lente 13.20 Rondblik 13.50 Persoverzicht 14.00 Journaal 17.15 Journaal 17.20 Een plaats voor dierer ■'l'IIMI'lll 11.00 Journaal 11.05 Draaischijf 11.30 Parabel 11.40 Kenteken D 15.30 Schooltelevisie 16.00 Open school t 16.30 Tip-Top, jeugdprograrr^ P.P.: 18.19 PvdA. AVRO: 18.30 Nws. 18.41 Per Saldo 18.55 Tussen Helsinki en Belgrado (3) NOS: 19.15 (S) Ac- coord, muziek door amateurs AVRO: 20.00 40 jaar Snip, Snap en Slees: document 20.30 (S) Pauzemuz. 20.45 (S) Waar is de tijd gebleven, AVRO's Bonte Dinsdagavondtrein 22.01 Lichte ork.muzr 22.15 Licht gitaarspel 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal 23.00 (S) Dichter bij de muziek 23.30 (S) Skymas- ter Show. 23.55-24.00 Nws. lillWli'illl NOS: 18.00 Nws. KRO: 18.11 Echo 18.30 (S) Op vleugels: pianomuz. 8.50 Verken ning; nws., feiten en achtergronden op sociaal maatsch. terrein 19.00 (S) Zin in muziek; klass. muz. 10.30 Voor de verandering; 20.05 Overweging 20.15 (S) vf Strawinsky en Webern 21.00 (i Boulez; de Pianosonates (1) u Spektakel; progr. over de cult NOS: 23.00 (S) Met het oog opi met om 23.05 Akt. overz. 23i Haag Vandaag 23.52 Even on? voor het slapen gaan... yoga 23.' HILVERSUM II NOS 18.031 turebank 18.10 (S) NOS-maaf 19.02 (S) Poprekonstruktie 2j Nasville 21.02 (S) Popdonder i Wachten op middernacht a Nacht-dne-draai 2.02 (S) Hef werkers in de verzorgende en di gende beroepen 3.02 (S) Peterjt 5.02-7.00 (S) Truck. Progr. voo wagenchauffeurs. L MiMll TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Rustig bijko men. 7.30 Nws. 7.41 (S) Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw. 8.45 (S) Kom er maar eens bij 10.00 (S) Een oude hit in een nieuwe snit 10.30 Nws. 10.33 (S) Toerja-Toernee. wekelijkse streek-in. 11.45 (S) Cafè-chantant. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Hoogtepun ten uit musicals. 13.30 (S) Sport na sport. 14.00 (S) Specialiteiten la carte: muzikaal wensprogr. 15.00 (S) Als dat zou kunnen: verzoekplaten. (15.30 Nws.) 16.30 (S) Kernpunt. OVERHEIDS- VOORL.: 17.20 Nederland en de Derde Wereld. TROS: 17.30 Nws. 17.32 (S) Aktua-magaz. HILVERSUM II VARA 7.00 Nws. 7.11 Ochtengym. 7.20 In de Roode Cirkel, nieuwsprogr. (8.00 Nws.) 9.35 Waterst. 9.40 Nederlandse Schoolradio Aktua. 10,00 Redioweek- blad. 11.00 Nws. 11.03 Johan van Min nen - Ombudsman. 11.15 Even „terug" draaien; oude grammofoonplaten. 12.00 Hardenberg - Central; gesprekken. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.30 Een middagje Stoomradio; oude jeugdherinneringen en inform. 16.00 Nws. 16.03 Zusters, hoorsp^ Lichte grammofoonmuz. 17.000 tropole Orkest. 17.55 Meded. politieber. HILVERSUM II KRO 7.02 (S) Drie op je boterhi (S) Pep op drie. 11.03 (S) Dril op verzoek. Verzoekverhalen. 1P Drie tussen de middag; om d kiesschijf. 13.03 (S) De Theo how met in het 2e uur een spea Emmerson Lake en Palmer. 1f Hitmeesters: de Vincent van En HILVERSUM IV NCRV: 7.00 Nws 7.02 Het woord. 7.08 (S) Te Deum Lau gewijde muz. 7 30 (S) Preludiu Nws. 9.02 (S) Onder schooltijd luisteraars in de school en daa 10 00 (S) OrkestpaleL Aansl. 11| 12.00 (S) Pianowerktf duw van de meesters: muz. van Giuviani. 14.00 Nws. 14.02 (S) natuur 14.58. (S) Esclarmondej Massenet. Opera. In „Tussen wal en schip", de roman van een Nederlandse binnenschippersfamilie, raakte Martha Seinen gisteravond aan de wal verzeild. En dat betekent in dat milieu al gauw aan lager wal. Trouwens, als de tekenen niet bedrogen, ging het met haar echtgenoot Ben Seinen, of schoon hij toch varende bleef, ook de verkeerde kant op, want net tegen het einde van de vijf de aflevering zag men hem de hand aan de fles slaan. En men kon net niet meer nagaan wat er eigenlijk precies in zat. Laten wij hopen dat het gewoon een frisdrank (zonder tic) is geweest. Scherts terzijde, het is en blijft natuurlijk en sympathiek pro beersel, deze t.v.-serie van eigen makelij. Maar waarom moet zo'n verhaal toch altijd aan de naar rode kool en snert rieken de letterlijk-alledaagse werke lijkheid zijn ontleend? Het lijkt mij een misverstand te menen, dat de gebeurtenissen in een televisie-feuilleton er boeiender op zouden zijn, omdat zij waar gebeurd zouden kun nen zijn. Het is, dunkt mij, toch aan te bevelen dat een schrijver van deze soort verhalen er blijk van geeft over enige fantasie te beschikken om van „visie" nog maar in het geheel niet te spre ken. En als de auteur Richard Hendrikx dat doet dan 1| het althans niet blijken if acht-delige serie, die dal stuk loopt op „de realiteii daar valt noch door Keesl se, noch door Dora val, Groen of door wie dan oL gen op te acteren. Jamme toch allemaal. „Achter het nieuws" zou nen met een uitvoerig intfc met dr. Michael Stjern, dj langs uit de Sovjet-Unie ui naar Wenen, na eerst ir land drie jaar in een conó tiekamp gevangen te zijn den Maar de Nederlandse ond ling van de film was in diiJ geraakt, een geheel onor melijke gehandicap, omdl' uiteraard om een vertalifl het Russisch ging. Het vrn sprek werd later op de toch nog uitgezonden, ma4| kon ik niet meer zien Wel konden wij een kleiri® cussie meemaken tusser' van den Heuvel, voorzitste* de Partij van de Arbeid er de Gaay Fortman, fractie' zitter van de PPR in de TP Kamer. Veel helderheid tr die niet, maar voor de 25sP kan er uiteraard dan oor van alles worden verklaag rechtgezet. Herman Hoflf' Zomer-tv NOS schamel door geldgebrek Hilversum De programma«u taf van de NOS-televisie onder vindt dit jaar extra tegenslag door bijzonder zware financiële lasten. Deze zijn niet alleen het gevolg van de jaarlijkse stijgen de kosten voor internationale evenementen, maar ook van het feit dat programmagelden moe ten worden besteed aan het op vangen van tekorten door on der andere de opgetrokken lo nen, die niet voldoende worden gecompenseerd. Dit heeft de Raad van Beheer van de NOS medegedeeld aan het NOS-bestuur, dat in zijn openbare vergadering de zomer- programma's van de NOS voor radio en televisie moest goed keuren. Enkele bestuursleden merkten op, dat het tv.-pro- gramma schamel genoemd kan worden. Men had vooral be zwaar tegen het programma „horizon" op zondagavond, dat afgewisseld met andere culture le programma's een reeks aan gekochte documentaires over de meest uiteenlopende onderwer pen zal bieden. Programma-commisaris J. de Troye gaf toe, dat er geen sa menhang tussen deze onderwer pen is. Aanmerkingen werden met name gemaakt op het on derwerp „het zesde zintuig van adders" en op een ander pro gramma namelijk een tweedeli ge biografie van Mussolini. Ver der dan vraag en antwoord ging het niet, het bestuur keurde de zomerprogramma's goed. Het televisieprogramma omvat on der meer herhalingen van de kleuterseries „De fabeltjes krant", „Barbapappa" en op' zondagmiddag in afleveringen van 25 minuten „Ti-ta,tove- naar". Voor de opgroeiende jeugd zal de NOS-serie „Flo- ris" worden herhaald. In de maanden juni en juli zal Studio Sport worden vervangen door portretten van voormalige mar kante figuren uit de sportwe reld. In het radioprogramma komt vrijwel geen wijziging. Symbiose mag weer uitzenden Hilversum Mr. M. M. L. G. M. Custers, regerings commissaris voor de om roep, heeft de Stichting Symbiose toestemming ver leend weer uit te zenden op radio en televisie. Hij deel de dit mee in een besloten vergadering van het NOS- bestuur. Het verbod tot uitzending was gegrond op de verwarring die was ontstaan toen vijf bestuur sleden verleden week drie ande re bestuursleden en alle negen free-lance medewerkers van hun functie hadden ontheven en deze overgingen tot het vormen van een actiegroep. Beide partij en eisten het recht voor uitzen ding op. Het was toen niet dui delijk, bij welke partij de juridi sche verantwoordelijkheid voor de uitzendingen lag. Nu echter is het tot opheldering gekomen: de vijf bestuursleden die de al gemeen coördinator G. J. M. Tobi in hun midden hebben, zijn verantwoordelijk voor de uitzendingen. Mr. Custers heeft beslist, dat alleen in tegenwoor digheid van de heer Tobi pro-, gramma's mogen worden ge maakt en uitgezonden. De groep van hun taak onthe ven bestuursleden en medewer kers van de stichting symbiose vindt de beslissing van de rege ringscommissaris teleurstellend, aldus een woordvoerder van de ze groep. Zij menen dat de rege ringscommissaris onjuist is geïnformeerd via een brief van een van de nog zittende bestuur- sledea Daarom overwegen zij, aldus de woorvoerder, de kwest ie aan de rechter voor te leggen. Zij erkennen dat de nog zittende bestuursleden de zendmachti ging aan hun kant hebben, maar houden rekening met de derde stem in dit conflict, name lijk die van de actiegroepen die in de uitzendingen van Symbio se aan het woord kwamen. De woorvoerder deelde verder mee, dat twee van de drie organisa ties die Symbiose hebben opge richt, te weten Dolle Mina en de NVSH zich formeel uit de Stich ting Symbiose hebben terugge trokken en dit aan de regerings commissaris voor de omroep mr. Custers hebben gemeld. Schiittenhelm voorzitter ZON HILVERSUM Zaterdag heb- huisomroepen landelijk verte ben de gezamenlijke zieken-, be- genwoordigen. jaajrden- en andere huisomroe- Als rechtsvorm is de vereniging pen besloten een overkoepelen- gekozen omdat die vorm het de vereniging, ZON, op te rich- meest democratische karakter ten. Als voorzitter is benoetnd heeft. De ZON zal een samen- de heer E. A. Schiittenhelm. Dit 'werkingsorgaan zijn dat in de overkoepelend orgaan zal de ge- eerste plaats service zal verle- zamenlijke belangen van de nen aan de huisomroepen in Nederland. Europacup op televisie (Van onze radio- en tv-redactie) Van de voetbalwedstrijden die morgenavond worden gespeeld in de halve finale om de Europa Cup I, II en III zendt de NOS in Studio Sport alleen samenvattingen uit op Ned. I om 22.35 uur. De Belgische BRT heeft nog geen beslissing genomen wat met de wedstrijd Anderlecht - Napels wordt gedaan. Van de Duitse zenders biedt Duitsland II cupvoetbal, met twee wedstrijden, waarvan één rechtstreeks, vermoedelijk Borussia Dynamo Kiev, uitgezonden wordt vanaf acht uur Duitse tijd, dat is in Nederland om 21.00 Vader Lou met dochter Louise, die niet op haar nagels mocht bijten. Burt Lancaster als Mozes. De NCRV zendt vanavond de Amerikaanse speelfilm „The law" uit, onder de titel „De zaak William Bright". Deze Bright is opgepakt door de poli tie, beschuldigd van het gebrui ken en verkopen van drugs. Zijn zaak ziet er niet ernstig uit, tot zijn verdediger, Murray Stone merkt dat de naam van Bright in verband wordt ge bracht met een sensationele moordzaak. Het lijkt erop, dat Stone niet meer de kans krijgt de onschuld van Bright aan te tonen, want Bright heeft beslo ten zich te laten verdedigen door de advocaat van drie an dere verdachten. Opvallend van deze film, die in Amerika succes had, is dat het de vinger legt op misstanden. Ned. 1,19.50 uur. Electroshock Op 22 maart verviel een groot deel van het NCRV-programma in verband met de kamerdebat ten die leidden tot de val van het kabinet Ondermeer wordt vanavond alsnog uitgezonden „De schok van de electroshock", waarin aandacht wordt besteed aan het effect van de therapie en ook aan de protesten er te gen, die de laatste tijd steeds sterker worden. Bij de discussie over de electroshock-therapie staan de deskundigen lijnrecht tegenover elkaar. Ned. I, 22.45 uur. In de laatste jaren van zijn leven, toen hij als man van rond de zestig de 18-jarige Carla v.d. Hurk huwde, die hij toen zij 15 was al had „wegge kocht" van een Haagse schil lenboer, had het in de volks mond gegonsd van de geruch ten. En voorzover men er al geen woorden aan vuil maak te, wees men toch naar het voorhoofd, maar men vergat niet de extase, waarin hij zijn bewonderaars avond aan avond had gebracht, de man met de strohoed als merkteken van zijn zonnige boodschap, de man ook van de onver woestbare Schlager „Zoek de zon op". De roddel heeft hem diep ge raakt, ofschoon hij er zelf alle aanleiding toe gaf. Maar zijn grootste vereerders, Alex de Haas, Guus Oster en Toon Hermans houden zaken en meisje zorgvuldig gescheiden. Zij reppen in dit boek van zijn groot talent, vooral Toon Her mans, die zijn kunst voor een deel heeft afgekeken: „Het was niet de tekst, niet de spit se woordspelingen, niet de trouvaille, maar hij was het zelf. Juist dat heeft mij altijd zo getroffen. Het is immers eenvoudiger grappige dingen te zeggen dan de dingen grap pig te zeggen. En dit laatste kon Lou Bandy. Ik heb hem vaak gezien en wist wat er kwam, maar ik moest telkens weer lachen". Han Peekei, ook de man van het KRO-tv-programma „Heel de mens", weet over het alge meen zijn vertellers met zorg te kiezen en het vertelde be hoedzaam te hanteren. Maar wat sensatieverslaggever Gerth van Zanten daartussen doet met stuitende informatie over de tanende potentie van Bandy en het overspel van diens jonge vrouw heeft wei nig te maken met de artiest achter de mens, ook al eindig de beider leven triest: Lou Bandy door zelfmoord, Carla na twee mislukte huwelijken aan de gevolgen van drank zucht met bij haar laatste adem de naam van Lou Ban dy.' „Als ze ooit een boek over mij schrijven, moeten ze het als titel geven „Van wandluis tot landhuis", heeft Lou Bandy eens gezegd. Daaraan heeft Han Peekei zich gehouden. Geboren in de Haagse van Limburg Stirumstraat tussen twee oude winterjassen en wandluizen als Lode wijk Die ben in 1890 koos hij zich al spoedig de artiestennaam Lou Bandy, waaronder hij samen - optrad met zijn broer, die de naam Willy Berby had geko zen. Voortdurende ruzie maak te spoedig een einde aan deze duo-verschijning. Zij begon nen voor zichzelf. Lou wist op zijn twaalfde jaar al, dat hij de planken op wilde en heeft zijn leven lang, maar zeker ook bij de start van zijn car rière plezier gehad van de le venslessen van de pedagoog Jan Ligthart, onderwijzer op zijn lagere school en adviseur van de koningin bij de opvoe ding van prinses Juliana. Toch moest hij eerst door een reeks beroepen heen: matrassenvul- ler, steward op zee, piccolo in een hotel en straatmuzikant Lou Bandy bood zich als sch nabbelaar aan en kreeg voor een rijksdaalder per avond op tredens in de Haagse Hooizol der. Hij leerde er spelen met Wat boeit in een (klein)kunstenaar reikt verder dan zijn escapades. Publiek, ik betover u. En hoewel het scheve schaatsen van Lou Bandy in de tweede helft van zijn eeuwige jeugd ten nauw ste samenhangt met zijn eenzaamheid als mens en ais artiest, krijgt hij zijn misstappen opnieuw breed uitgemeten in bet aan hem gewijde, dezer dagen verschenen boek (annex elpee) van de hand van Han Peekei, die bijna aan de artiest voorbij loopt. zichzelf er aan weg te geven. Hij gaat er ongeremd tegen aan en ook al leveren de oude opnamen geen vlekkeloze weergave, Lou Bandy is in elk woord, in elke vezel aanwezig. Hij zoekt de zon op, hij zou een vogel willen zijn en laat zelfs de stem van het geweten horen, een lied dat na zijn dood nog aan betekenis won. Op de plaat mist men wel het geestige, wat afgebeten gezon gen lied „Louise, zit niet op je nagels te bijten", dat Lou Ban dy speciaal schreef voor zijn enige dochter die in dit boek na enige aarzeling een roerend relaas geeft over haar leven als dochter van een groot ar tiest als .Bandy en tegelijk een falend mens als Dieben. Loui se is groot geworden in het landhuis in Doorn, dat haar vader zich op zeker moment royaal kon permitteren. Zij vertelt: „Hij ging altijd zo op in zijn werk, dat hij mij eigenlijk vergat. Hij was niet zuinig. Hij smeet met geld als het ging om de gunsten van een vrouw. Een mij onbekende juffrouw met wie Hij een week vrijde, kreeg een jas van drie duizend gulden. Ik moest een nieuwe jas van 300 gulden te rug brengen, omdat die te duur was. Dan trok ik mijn oude jasje maar weer aan. Kunt u zich voorstellen, dat ik wel eens jaloers was en dat al die dingen pijn deden? Hij versierde zelfs mijn eigen vriendin, die de sieraden uit het huis stal. En toen begon de ellende met Carla. Het werd een ramp." Was het een wonder dat Loui se op haar nagels begon te bijten?" TON OLIEMULLER. In ,,De Vuist" van Duys van avond informatie over de Stichting Poster Parents Plan Nederland met pleeg kinderen in ontwikkelings landen. De vuist In „De vuist" van Willem Duys wordt de inleidende film ge toond van een reportage in AVRO's Televizier Magazine die dinsdag 26 april wordt uitgezon den over het werk van de Stich ting Foster Parents Plan. Hierin brengt een Nederlands echtpaar een bezoek aan een (Foster) pleegkind en gezin in Tumaco, Columbia. Kijkers kunnen di rect na de uitzending telefonisch reageren. Deze stichting bemid delt tussen (pleegouders in on der meer Nederland en kinde ren in ontwikkelingslanden. Ned. H, 20.25 uur. Mozes De AVRO begint vanavond aan een zesdelige serie „Mozes de wetgever", met in de hoofdrol Burt Lancaster als Mozes, het jongetje dat in de dertiende eeuw voor Christus wordt gebo ren in een korf en aan de voet van de Nijl wordt geplaatst, wanneer alle Israëlische manne lijke baby's door de Egyptena- ren worden gedood. Mozes groeit op aan het hof van Ram ses II, tot hij, na de dood van zijn stiefmoeder geïnteresseerd raakt in het leven van de Israë lieten en kennis maakt met zijn eigen volk. Ned. U, 21.35 uur. Carla die Lou Bandy mentaal ruineerde en na een aantal mislukte huwelijken stierf met de naam van Lou Bandy op haar lippen. Lou Bandy met strohoed in zijn beste jaren publiek, bouwde er repertoire en reputatie op en liet zich met steun van theatervrouw Nog- gerath naar Amsterdam halen. Een hoofdstuk apart vormden de voorstellingen in het Voor- burgse buiten „Rust en vrede", waar de revue „Vergeet je me niet" zoveel bekijks trok, dat de vergunning werd ingetrok ken, omdat de vredige rust van Voorburg verstoord werd door de toeloop. In die tijd verscheen hij ook op film, zoals in „Het meisje met de blauwe hoed". Hij ontmoette in die jaren Eugenie Kuch, de Duitse danseres, die haar eer ste man verloor in de oorlog en een dochter meebracht in het huwelijk met Lou Bandy. Zij speelde piano en trad sa men met haar man op. Zij vormden een geslaagd paar. Zij trokken zich aan elkaar op, zowel menselijk als artistiek. Dit duurde tot in de oorlogsja ren van '40. Toen stierf zij onder de vreselijkste pijnen aan een ziekte waarvoor geen medicijn verkrijgbaar was. In die jaren deed Lou Bandy, opgepakt wegens anti-Duitse houding, in de cel een poging tot zelfmoord, omdat hij ge wend aan iemand naast zich en buiten de bewondering van zijn publiek verviel tot een eenzaamheid waartegen hij mentaal niet opgewassen bleek. In de na-oorlogse jaren werd desastreus duidelijk, dat hij zich zonder de steun van een vrouw niet staande kon hou den. Hij haalde meisjes aan die louter op zijn roem en rijkdom uit waren. Dit ver klaart ook zijn keus voor de veel jongere Carla. Hij heeft haar willen vormen naar zijn beeld en gelijkenis en vergat de les van Jan Lighart, dat vormen iets anders is dan kne den naar eigen goeddunken. Die fout heeft zich tragisch gewroken. Carla heeft zich na de verwenning door Lou nooit meer kunnen aanpassen aan een normale levenssituatie. Dit vormen trieste bladzijden in het leven van Bandy, even zeer in dit boek van de Gooise uitgeverij te Bussum, die het ruim heeft laten voorzien van illustraties. Waar de falende mens in dit boek meer aan bod komt dan de slagende artiest, vormt de elpee een onmisbare aanvul ling. Zijn komische korzelig heid in de conferences en zijn mousserende levensliedje la ten een man horen die zijn publiek overrompelde door

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2