Brood inzet prijzenslag Goed inkomensbeleid noopt tot een beter overleg Carter pakt verbruik energie krachtig aan IGOR raakt rijksbijdrage kwijt CONSUMENT MOGELIJK WINNAAR INZESSl apvrieskip pkipljteit i«OR LOG Autokeuring op de tocht MINISTER BOERSMA: RAMP OP TENERIFE EIST NOG 2 DODEN Watisertoch met Gister aan de hand? RUNDLEDEREN ZITMEUBELEN KOOREMAN ZN rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. enties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Gou/ta/nt Dinsdag 19 april 1977,67e jaargang no. 20712 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND William Bright Speelfilm De zaak William Bright op Ned. I om 19.50 uur. Om 22.45 uur De schok van de electroshock. Ned. II om 20.25 uur Voor de vuist weg, om 21.35 uur Mozes de wetgever (1) en om 22.25 uur Televizier met corruptie politie Amsterdam. Veel Bewolking Veel bewolking met hier en daar wat regen. Matige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 10 graden. Morgen zon 6.3320.46 Schev. hoogwater 5.20 en 17.36 Laagwater 1.03 en 13,26. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het brood dreigt imet te worden van een verbitterde prijzenslag. Twee' van de drie grootste Nederlandse bakkerij-or ganisaties, Meneba en Saba, hebben aangekon digd niet te zullen schromen om brood bene den de afgesproken minimumprijs van 106,5 cent te leveren. Een eventuele broodoorlog zal vrijwel zeker de verkoopprijs van het brood doen dalen. President-directeur F. Martin van Meneba wees gisteren in Amsterdam de beschuldigen de vinger in de richting van de derde Neder landse bakkerijreus, Volma in Geleen. Volgens hem levert Volma al meer dan een jaar brood onder de minimumprijs aan ziekenhuizen, het rij ksinkoopbureau en andere grote instanties. De minimum-broodprijs werd enkele jaren geleden ingesteld om gedwongen sluiting van' bakkerijen door een broodoorlog te voorko men. De minimum-consumentenprijs is op dit moment 126 cent Volgens de heer Martin is de nieuwe onrust ontstaan door forse uitbrei ding van de capaciteit bij Volma. „Vorig jaar werden 24 nieuwe industriële bakkerijen geo pend. Hiermee werd het effect van de sluiting van 18 bakkerijen in 1975 teniet gedaan, name lijk vermindering van de toen heersende over capaciteit Door de komst van 24 nieuwe bak kerijen staat weer een herstructurering voor de deur", aldus de heer Martin. Een woordvoerder van de Volma erkent dat zijn organisatie het brood goedkoper levert: „De afgesproken prijs geldt voor merkbrood. Wij zien niets in merkbrood, maar leveren onverpakt brood. Dan trekken we kosten voor marketing en reclame af, want daar geven we geen geld aan uit. Dat scheelt drie cent per brood. Meneba levert trouwens zelf goedkoper brood aan militairen. Dat is algemeen geaccep teerd". Qr 2jj|wijl lijsttrekker mr. A. van Agt t jj tijdens zijn werkbezoek in Den ig te voet en tram (lijn 6 i Mariahoeve ir de binnen- 3) tussen ho- llijk zijn kie- 5 bewoog, liet i CDA-genoot W. Aantjes ictieleider van AR) in Leeu- rden weten dat aanval van eede Kamer- irzitter Vonde- X op Van Agt i grenzen van ug at toelaatbare en. trschreden achtift." ïlde rideling had na- 0 vofhjk eerder ge- ipeclald dat hii eplaa1oeite heeft met were) be-edigen van Ie w£, Ajt a's ka naal f;?' Met ,z.1]n .Jating over Van ,n® l*% heeft Vonde- g „zijn aan- door £rdbaarheid als zien. mervoorzitter /el g« een omstredei sure, ik gemaakt", a) lislukks mr. Aantjes 1 Arnslj stelde vast, Montrit de door de Pv d het^ gevoerde aktie jen de CDA- t seiawjttrekker in toe- :ie kw^nende mate het derwiji-akter krijgt it werlfc een persoon- ainen hetze, t nu it met a en P*_ an. Na! aft Vrie le hij bedrt weer kilorm Je leid" J door" an Ma an SnH iten bL inutenr lid om a reseyi£KKERt KIP KOMT nent «vl un BMNtVELO' irste tl\ ile wa'kebrede - B^rneveld WANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vrijwillige autokeuring, waarvoor zich jaarlijks z'n 750.000 automobilisten aanmelden, dreigt spaak te lopen. De Bovag en Veilig Verkeer Nederland, die deze keuring hebben opgezet, krijgen van de minister geen geld om het aantal veilig heidsinspecteurs uit te breiden. Deze inspecteurs controleren steekproefgewijs de garages waar de auto's voor een onderhoudsbeurt „op de brug staat". Bij Veilig Verkeer Nederland zei men: „Het wetsontwerp op de autokeuring is in de ijskast geschoven, en daar zal het - mede door de kabinetscrisis - nog wel een aantal jaren blijven liggen ook. Het is voor ons onbegrijpelijk dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat - door zijn weigering om geld te geven voor meer inspecteurs - zo met de verkeersveiligheid aan het sollen is." Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats:.i Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. WASHINGTON (RTR) - Presi dent Carter heeft gisteravond de Amerikanen gewaarschuwd dat zij hun verbruik van ener gie drastisch zullen moeten ver minderen. Zo niet dan zullen zij met een nationale ramp worden geconfronteerd. Met uitzonder ing van het voorkomen van oor log is dit de grootste uitdaging voor ons land tijdens ons leven, zo zei Carter in een toespraak via radio en televisie. „De ener giecrisis heeft ons nog niet be dolven, maar dat zal wel gebeu ren als we niet snel handelen". Daarvoor zullen pijnlijke offers moeten worden gebracht. De president deed een direct beroep op de Amerikaanse be volking hem te steunen bij het beteugelen van het energiever bruik. Morgen zal Carter per soonlijk het Congres een natio naal energieprogramma voor stellen, waarin naar verwach ting een aantal straffe maatre gelen zijn vervat, zoals een flin ke stijging van de benzine-ac- cijns. Het Amerikaanse staatshoofd zei dat hij besloten heeft de De speciale assistent voor energiezaken van Carter, James Schlesinger, bespreekt met de president de voornaamste punten van diens toespraak over de energieproblemen. energiecrisis aan te pakken door middel van stringente be heersmaatregelen om de vraag naar energie te verkleinen. Om het land te overtuigen van de ernst van de situatie maakte Carter een geheime studie open baar van de inlichtingendienst CIA waarin wordt gesteld dat de olievoorraden van de wereld geringer zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Volgens de studie zal de vraag naar olie in het begin van de jaren tachtig de produktiecapaciteit benade ren en zal ze deze rond 1985 „aanzienlijk te boven gaan", hetgeen scherpe prijsstijgingen zal veroorzaken. Carter riep de Amerikanen op het olieverbruik (nu 1.112 miljard liter per dag) met tien procent terug te drin gen en de jaarlijkse groei in de vraag naar energie tot minder dan twee procent te beperken. Andere doelstellingen die hem voor ogen staan zijn: De olie-invoer te verlagen van een potentieel niveau van 16 miljoen barrel tot 6 miljoen bar rel per dag. Een strategische oliereserve aan te leggen van 1 miljoen barrel, overeenkomend met een voorraad voor meer dan zes maanden. De woningen van goede iso latie te voorzien In meer dan 2.5 miljoen wo ningen gebruik te maken van zonne-energie. (Van een onzer verslaggevers) NQORDWIJK Om tot een goed inkomensbeleid te komen moet het overleg met werkgevers en werkne mers worden verdiept en uitge breid. Dat zei minister Boersma (sociale zaken) gisteren op een in ternationale bijeenkomst over de inkomensverdeling. Voor de ont wikkeling van het inkimensbeleid zullen, zo beklemtoonde hij, werge- vers- en werknemersorganisaties en andere maatschappelijke groepe ringen een belangrijke rol kunnen vervullen. Door een goed werkende overleg structuur kan de strijd worden aan gebonden tegen verschillen in inko mens die onvoldoende door ver schillende inspanningen worden ge rechtvaardigd. Een speciale wetge ving zal volgens drs. Boersma een belangrijke bijdrage leveren tot het verkrijgen van meer inzicht in de relatie tussen functies en belonin gen. De minister zei dat er een aparte raamwet voor de verbetering van het overleg met de sociale orga nisaties op het gebied van het inko mensbeleid tot stand zal worden gebracht. Door de kabinetscrisis is de voorbereiding van de wetgeving vertraagd. De minister zei deze raamwet als een „groeiwet" te zien. De overleg kaders moeten vorm krijgen al naar gelang de maatschappelijke behoef te eraan duidelijker wordt. Geleide lijk aan moet ook duidelijk worden hoe organisaties op een representa tieve wijze in het overleg kunnen worden betrokken. In het overleg tussen overheid en sociale organisaties aldus Boersma gaat het over alle aspecten van de inkomens, zoals: de arbeidsverhou dingen, de sociale verzekeringen, het belastingstelsel en de overheids voorzieningen die invloed op de in komenspositie hebben. Het gaat er hierbij om dat het inkomensbeleid door zoveel mogelijk organisaties wordt gedragen en dat de openheid over de inkomens zo groot mogelijk wordt. Van belang is dat een inzicht wordt verkregen in alle factoren die van belang zijn voor de hoogte van de inkomens en voor de inkomens verschillen. Inkomensverschillen, aldus de mi nister, moeten hun oorzaak vinden in de inspanning en offers die daar voor getroost moeten worden. Daar bij valt o.a. te denken aan de ar beidsduur, onaangename arbeid (stank, lawaai, vuil), verantwoorde lijkheid enz. Ook de aanleg en oplei ding spelen mee bij de verschillen. Tussen 1938 en 1972 zijn de inko mensverschillen in Nederland ge halveerd. Deze ontwikkeling heeft zich onder invloed van het rege ringsbeleid in de laatste jaren voort gezet. De verhoging van het mini- mum-loon kan belangrijk zijn ge weest voor de verkleining van de afstand tussen de laagste lonen en topsalarissen. Ook kan de matiging aan de top worden bereikt door verhogingen niet in procenten maar in centen te geven, aldus de minis ter. SAN ANTONIO (AFP) In het medisch legercentrum van San Antonio in de Amerikaanse staat Texas zijn gisteren twee personen overleden aan de ver wondingen die zij opliepen tij dens de ramp met de jumbo's van Panam en de KLM op Te- nerife. Het dodencijfer van het ongeluk is hiermee gekomen op 579. De twee jongste slachtoffers zijn een man en een vrouw van* Amerikaanse nationaliteit. In het medisch centrum van San Antonio liggen nog vijf passa giers van het Panam-toestel die in ernstige toestand verkpren. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Inter Gemeen telijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) zal binnenkort de rijks bijdrage moeten missen. Staats secretaris Wim Polak van Bin nenlandse Zaken heeft hiertoe beslist. In afwachting van een bestuurlijke herindeling van Nederland heeft de bewinds man een andere opzet voor het verlenen van rijksbijdragen aan pregewest-samenwerkings- verbanden opgesteld. Gewesten met minder dan 100.000 zal de rijksbijdrage ontnomen wor den. In 1976 kreeg het IGOR 80 mille. Ook in '77 zal het IGOR nog 80.000 gulden ontvangen. Het rijk geeft al enkele jaren een bijdrage in de kosten van het gewestelijk bestuur. Een nieuwe regeling werd nodig geacht omdat het de staat teveel (en steeds meer) ging kosten. Ook was er behoefte aan vaste uitkeringsgrondslagen, zodat de gewesten zouden weten, waar aan ze toe zijn. De nieuwe rege ling, die op 1 januari 1977 in gaat, kent een vast bedrag plus een bedrag per inwoner. Er zijn dertien klassen: de vaste bedra gen beginnen bij 50.000 gulden en lopen met telkens 25.000 gul den op tot 350.000 gulden, de uitkering per inwoner begint met 50 cent en loopt telkens met een kwartje op tot 3.50 per inwoner. Nadat een gewest op basis van inwonertal eenmaal is ingedeeld „promoveert" het elk jaar naar een hogere klasse. Een aantal pregewesten, dat tot dusver een rijksbijdrage kreeg zal er niet meer voor in aanroer- king komen omdat niet aan de nieuwe criteria wordt voldaan. Zij krijgen nog drie jaren een uitkering op het niveau van 1976 en in de daarop volgende drie jaren een aflopende uitkering. Dit om te voorkomen dat zij in financiële moeilijkheden komen. Volop Zwaluwen in Zuid- Nederland MIDDELBURG (ANP) Eén zwa luw maakt nog geen zomer, maar voor wie er onder de huidige weers omstandigheden moed uit kan put ten: sinds afgelo pen weekeinde worden in zuid west Nederland op vrij uitgebrei de schaal zwalu wen gezien. Het gaat bier om de boerenzwaluw en de huiszwaluw, twee soorten die in tropisch Afrika bezuiden de even aar de winter maanden plegen door te brengen. Op verscheidene plaatsen zijn ook al koekoeken en fitissen gehoord, eveneens zoge naamde zomer gasten. Uitgebreide sortering Periodemeubelen Nieuwe Rl|n 9 Leiden Telefoon 071-122144 Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant als nog gebracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1