CDA zet zich harder af tegen progressieven lan wurgt moeder, ïirk doodgestoken FRANSE SOLDATEN GEDOOD IN ZAÏRE Kabinet doet beroep op Stork-direktie ei VAN AGT: GEEN ENKELE VOORWAARDE VOORAF Dodelijk ongeval in Zwammerdam oviaal afscheid 3DE BIJ BRAND Bevrijdingsfront: Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Muurkrant in Denemarken KOPENHAGEN (AP) Terwij lgisteren nieuwe po gingen werden onderno men om een staking van drukkerijen te beëindigen waardoor bijna alle Deense dagbladen worden stilge legd, heeft de direktie van net Kopenhaagse dagblad Politiken aangekondigd een idee van de Chinezen te zullen overnemen: het ge bruik van muurkranten. t een joviale klap op een stelijke schouder nam 13-jarige Erwin Bloem termorgen afscheid van [nses Beatrix. Prinses atrix en Prins Claus achten gisteren een irkbezoek aan de ge rente Alphen aan den jn. Daarbij deed het prin- iijk paar ook het christe- jc centrum voor gehandi- Dten „De Hooge Burch" Zwammerdam aan. Er- had kort voor het af- ieid een langspeelplaat :t muziek van de Hooge irch-bewoners aan de inses overhandigd, ie verder pagina 3). ^rganne r cent duurder HAAG (ANP) De Ne- ndse margarinefabrikan- ebben besloten met ingang maandag de prijzen voor arine per eenheid van 250 met vier cent te verhogen, ijzen van halvarine wor- 'erhoogd met twee cent. ns de margarinefabrikan-. prijsstijging noodzake- n verband met de sterke i van de grondstoffenprij- de wereldmarkt bwwm™™— (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het CDA wil bij de kabinetsforma tie wel met de PvdA praten, maar het aanvaardt daarbij geen enkele voorwaarde vooraf. Dat zei de lijsttrekker van het CDA mr. A. van Agt, gisteravond op een manifestatie in Utrecht als startsein van de landelijke verkiezingscampagne. Het CDA is progressief, want wij willen vernieu wers zijn, aldus Van Agt. „Niet alleen aan materie le verlangens moet aandacht worden geschonken, maar ook aan.het behoud en de verdediging van geestelijke waarden. Het ethisch reveil mag dan ook niet gelijk gesteld worden met een drang naar restauratie, naar de klok terug zetten. Dat is een zonderling misverstand." Mr. Van Agt bepleitte voorts een verdere spreiding van zeggenschap. „Daarom wil hét CDA ruimere bevoegdheden voor de ondernemingsraden. Ook dienen de werknemers te delen in de overwinsten van de bedrijven en zullen de investeringen van de ondernemingen mede door de overheid moeten wórden bestuurd. Wij wensen evenzeer wettelijke regelingen tot stand te brengen ter beteugeling van de speculatie in onroerend goed", aldus de CDA- lijsttrekker. CHU-fractievoorzitter Kruisinga wil minstens op tien punten bij de kabinetsformatie spijkerharde afspraken maken. Dit zei hij vanmorgen op de Unieraad van de CHU in Utrecht. „Aan al die ultimata, aan al die dictaten die over ons zijn uitgestort, hebben we geen boodschap meer. Die gaan bij ons rechtstreeks de prullenmand in", aldus Kruisinga. De PPR is boos en teleurgesteld over de koers van haar politieke bondgenoot de PvdA ten op zichte van het CDA. Dit bleek gisteren en vandaag op ht/ congres van de partij in Amersfoort, waar lijsttrekker Ria Beckers en partijvoorzitter Van Hoogevest ernstige kritiek leverden op de bereid heid van de PvdA om opnieuw met de christen-de mocraten een kabinet te vormen. Van Hoogevest zei vanochtend: „Onze bereidheid om het weer met het CDA te proberen, is tot het absolute nulpunt gedaald". Volgens lijsttrekker Ria Beckers lijkt een hernieuwde keuze van de confessionelen voor de WD meer dan ooit voor de hand te liggen.Aan ons progressieven de taak om te zorgen voor een verkiezingsuitslag die een rechts kabinet onmogelijk maakt" WD-lijstaanvoerder Wiegel heeft gisteravond in Zwolle Boersma en Aantjes (CDA) bekritiseerd om hun recente uitspraken over de „reactionaire WD van Wiegel". De uitspraken van de heer Aantjes zeggen meer over zijn politiek dan over de onze, aldus de WD-lijsttrekker. Volgens Wiegel zijn de uitspraken van de twee CDA-voorlieden een rechtstreekse aanval op hun lijsttrekker Van Agt .Aantjes lijkt aan te sturen op verlies van het CDA en zo op de door hem gewenste coalitie tussen CDA en PvdA". •IL ^cidóeSoiiAcmt lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J^Hallev/as - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ienties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 16 april 1977,67e jaargang no. 20710 Michael Strogoff Perioden met zon Michael Strogoff (1) op Ned. II om 21.30 uur. Ned. I om 21.50 uur Den Uyl bij Sonja. Zondag Ned. I Speelfilm „Blond Wrakhout" om 20.40 uur. Ned. II om 20.30 uur 58 min Nederlanders, om 21.40 uur Spi noza en om 22.20 uur Brahms op reis. t Aanvankelijk zonnige perioden, later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige westelijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer 9 graden. Vooruitzichten voor maandag. Nu en dan regen. Minder koud. Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 11 graden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren tijdens rijn wekelijkse vergadering uitvoerig aandacht besteed aan de moeilijkheden bij VMF-Stork in Hengelo. Premier Den Uyl zei na afloop van de ministerraad, dat de directie van Stork in eigen verantwoordelijk heid de beslissingen over sluiting van delen van het bedrijf en het ontslag van werknemers moet nemen. Het kabinet zou het echter ten zeerste betreuren als door sluiting van de afdeling plastics processing en van de gieterij honderden mensen op straat komen te staan. ,,Het enige dat we als kabinet kunnen doen", aldus Den Uyl, is een beroep doen op de redelijkheid van de directie. Wij zouden graag zien dat men het regeringsaanbod om 15 miljoen gulden steun te verle nen, aanvaardt, zodat de werkgelegenheid bij Stork behouden blijft." Volgens de premier is het aanbod van 15 miljoen alleszins redelijk en zinvol. „We vinden het jammer dat de Stork-direktie het geld weigert, want er zijn zeker mogelijkheden om met regeringssteun weer de goede kant uit te gaan". Grote belangstelling trok gisteren de met sluiting bedreigde fabriek van het VMF-concern in Hengelo tijdens een open dag. - Bouw blijft onveiligste bedrijfstak DEN HAAG (ANP) De bouwnijverheid is nog steeds de on veiligste bedrijf stak. Het aantal gemelde ongeval len in de bouw be droeg de afgelo pen jaren globaal 25.000, waarvan gemiddeld vijftig met dodelijke afloop. Dit heeft ir. A. J. de Roos, direc teur-generaal van de arbeid vanmor gen in Den Haag gezegd. Volgens ir. De Roos spelen enke le elementen de onveiligheid in de bouw in de kaart: ingewikkelde ar beidssituaties, snelle ontwikke ling van bouw- en transporttechnie ken, en organisa torisch vaak on overzichtelijke toestanden. „De verantwoor delijkheid voor de veiligheid komt niet altijd even goed uit de verf', aldus ir. De Roos. Kapitein Russische treiler voor rechtbank BOSTON (UPI) De kapitein van een Russische treiler is gisteren voor een rechtbank in Boston in staat van beschuldiging gesteld wegens overtre ding van de voorschriften voor de visvangst, die gelden in de nieuwe Amerikaanse visserijzone van 200 mijl. De rechter deelde de kapitein mee dat hij veroor deeld kan worden tot een gevangenisstraf van maximaal een jaar en/of een geldboete van 100.000 dollar. De Amerikaanse kustwacht had de Russische trei ler vorige week zaterdag voor de kust van Nieuw Engeland aangehouden en naar Boston opge bracht. De kapitein is voorlopig in vrijheid gesteld, maar mag zijn schip niet verlaten. anse primeur: implantatie van ee organen >N (Rtr) Franse artsen versie^0 bekendgemaakt dat zij f 17.3: succes een alvleesklier en lever van twee verschillen- lonors hebben ingeplant in lichaam van een 41-jarige (ent in Italië geboren Leonardo Bi is hierdoor de eerste man wereld die leeft met twee Ie organen van twee ver- ellende donors. dubbele transplantatie werd twee fasen verricht in het «enhuis „Edouard Herriot" in in. Na afloop werd meege- ld dat Fresi, die suikerziekte ieen chronische leverziekte de operatie goed had door- ïn. V a een onzer verslaggevers) I HAAG Twee inwoners pen Haag zijn gisteravond icht op gewelddadige i om het leven gekomen, 9-jarige vrouw werd door overspannen 45-jarige gom nog onbekende redefl pgd, een 20-jarige jonge- ■aakte dodelijk gewond bij ^assale steek- en vechtpar- een Turks koffiehuis, ^ïorgen vroeg kwam een Hagenaar om het leven. i brand in de Hallstraat- J een 48-jarige kunstschil- |rermoedelijk door verstik te dood. paagse politie werd gister- 1 om kwart over acht naar lezkade gestuurd, waar een g zich volgens omwonenden /reemd gedroeg. Bij aan- it trof de politie een 45-jari- ian aan in de openstaande irruimte van een auto. Op het politieburea verklaarde hij later dat hij zich eigenlijk had moeten melden in de Ramaer- kliniek. De politie schakelde een psychiater van de GG en GD in, waarna de man plotseling ver telde in de slaapkamer van haar woning aan de Ruychaverstraat zijn moeder door wurging om het leven te hebben gebracht. Een vecht- en steekpartij in een Turk koffiehuis aan de Haagse Hobbemastraat heeft vannacht het leven gekost aan de 20-jari- ge zoon van de eigenaar. De reden van de vechtpartij is nog onbekend. Behalve het slachtof fer raakten nog twee andere Turken zeer ernstig gewond. Een van hen heeft vanmorgen vroeg een langdurige operatie moeten ondergaan. Een neef van de eigenaar van de zaak werd met ernstige steekwonden in het Westeindeziekenhuis op genomen. Deze had geprobeerd slagen met een zwaard af te weren. Twaalf mannen zijn in totaal door de Haagse politie aange houden. De brand, waarbij vanmorgen een Hagenaar om het leven kwam, brak omstreeks kwart voor zeven door nog onbekende oorzaak uit. Een op de eerste etage van de woning aan de Balistraat wonende Engelsman kon nog door snel optreden van de Haagse politie worden gered. Voor de 48-jarige kunstschilder Parera kwam de hulp echter te laat. Het slachtoffer was invali de en heeft zich niet snel genoeg uit de voeten kunnen maken. Het blussen van de brand, waar bij de vlammen hoog boven de woning uitkwamen, heeft enkele uren geduurd. De tweede etage en de onbewoonde zolderetage brandden geheel uit. Sjtern mogelijk naar Nederland WENEN (AP) De Joodse arts Mikail Sjtern, die deze week in Wenen aankwam na uit een gevange nis in de Sowjet-Unie te zijn vrijgelaten, zal waarschijnlijk aan het begin van de volgende week naar Amsterdam komen om daar uit te rusten. Sjtern is niet van plan in de nabije toekomst naar de Verenigde Staten te reizen. De arts omschreef het leven in de kampen waarin de dissidenten zijn geïnterneerd, als „wreed". Hij beschouwt het feit dat hij er levend uit gekomen is, als een „wonder". De celstraf die hij had gekregen omdat hij een brief had geschreven aan zijn vrouw noemde hij „onmenselijk"'. Huishoudbeurs Al direct na de opening stroomde het publiek gisteren massaal naar de Amsterdamse RAI, waar de jaarlijkse huishoudbeurs wordt gehouden. Belangrijke trekpleister bleek een electronisch orgel dat langdurig werd gedemon streerd. PARUS (AP/UPI) - Het Con golese Nationale Bevrijdings front heeft iu een te Parijs uit gegeven communiqué verklaard dat bij de gevechten tussen Zai- rische regeringstroepen en Ka-' tangese opstandelingen in de omgeving van de stad Kolweri twee Franse soldaten om het leven zijn gekomen. De Franse regering heeft dit ontkend. De Amerikaan David Bufkin, die vorig jaar landgenoten ron selde voor de strijd in Angola, heeft verklaard, dat binnen een week Amerikaanse huurlingen naar Zaire zullen vertrekken. In Fresno in Califomië deelde hij mee dat de huurlingen in Zaire twee weken salaris voor uit zullen ontvangen van de re gering, voordat zij naar de zuid elijke provincie Shaba (het voormalige Katanga) worden overgebracht De Westduitseregering heeft be- Boeing-707 heeft gecharterd om 32 ton goederen en medicijnen naar Lubumbashi in Shaba te ZWAMMERDAM De 76-jari ge G. J. Boom is gistermorgen dodelijk verongelukt toen hij bij het oversteken van de krui sing Steekterweg/Spoorlaan door een passerende vrachtwa gen werd gegrepen. De bejaarde man, die in de Hooge Burch woonde, was op slag dood. Volgens ooggetuigen treft de chauffeur van de vrachtauto, een 47-jarige Italiaan, geen en kele schuld. Het ongeluk ge beurde nauwelijks een kwartier voordat de bus met Prinses Bea trix en Prins Claus in het kader van een werkbezoek aan Alphen bij de Hooge Burch arriveerde. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1