deTijd ACCENT Schmidt eist strijd egen de terreur Socialistenleiders zaterdag en zondag in Amsterdam bijeen HP VIonteurs British Airways weer paan de slag NEDERLAND WEER IN TREK BIJ AMERIKANEN Spaans leger gaat met moeite akkoord met erkenning van communisten doe er wat aan Menten vervoerd als een vorst" di&ENE BUITENLAND DONDERDAG 14 APRIL 1977 PAGINA 7 iU BEGRAFENIS BUBACK (Van onze correspondent) iNN „Deze aanslag gold niet alleen Buback, ar de rechtsstaat in het algemeen. De daders >pten op tegengeweld om dan dit land als een cistische dictatuur te kunnen bestempelen." lus vrij vertaald bondskanselier Schmidt tij- is de staatsbegrafenis van de drie slachtoffers i de aanslag op de Duitse procureur-generaal back (de zwaargewonde justitie-ambtenaar org Wuster is gistermorgen eveneens overle- i) in de evangelische stadskerk van Karslruhe. timidt riep de Duitse bevolking op, niet in het ronsme te berusten, maar te blijven vechten >r het behoud van de rechtsstaat Hij waar- luwde voor de gevolgen die vermeende sympa- e voor geweldsideologieën kan hebben. Bij de staatsbegrafenis, waarvoor veel belangstel ling bestond, was een groot aantal hooggeplaatste politici en regeringsfunctionarissen, onder wie pre sident Scheel, aanwezig. Na afloop van de kerkelij ke plechtigheid werd de staatsbegrafenis op het voorplein van de kerk met militair rouwceremo- nieel besloten. De jacht op de vermoedelijke daders van de aanslag, Sonnenberg, Klar en Folkerts, wordt nu ook in Denemarken gevoerd, waar de drie gesigna leerd zouden zijn. De politie onderzoekt verder twee brieven, ondertekend door de „Actiegroep, Ulrike Meinhof', waarin deze zich opnieuw verant woordelijk stelt voor de aanslag. Zij werden gister middag verstuurd aan het dagblad „Die Welt" en Gehuld met de Duitse vlag worden de kisten van procureur Buback en zijn medeslachtoffers door militairen aan het persbureau DPA. door de straten van Karlsruhe gedragen. 'op Indiase longrespartij reedt af EUW DELHI (Rtr) De pre- lent van de Indiase Congres- rtij, Dev Kant Barooah, is tteren afgetreden. Verwacht >rdt, dat de 18 andere leden n de partijleiding, onder wie •premier Indira Gandhi, eneens zullen aftreden. varab Singh, een oud-minister n buitenlandse zaken en van fensie, zal vermoedelijk waar- mend voorzitter worden tot- .t een plenaire vergadering is houden van het comité van de r. ngrespartij. Dit zal over enke- 3 weken gebeuren. »t besluit en masse af te tre in wordt uitgelegd als een rerwinning voor mevrouw indhi, die dinsdag zich per- Onlijk verantwoordelijk heeft steld voor de grote nederlaag in haar partij in de verkiezin- n van vorige maand. )ostduitse lissident earresteerd jïHUJN (AP) De Oostduit- dissident dr. Helmut Nitsche, ie een brief aan president Car er heeft geschreven waarin hij is om steun vraagt, is door Oostduitse autoriteiten gear- steenL en woordvoerder van het èstduitse instituut voor de ensenrechten verklaarde dat itsche en zijn vrouw Ursula n week geleden in Oost-Ber- zijn gearresteerd. Nadat zij ••aren opgepakt zou hun wo- door de veiligheidspolitie jn doorzocht. e woordvoerder zei dat het :htpaar Nitsche de Oostduitse itoriteiten al drie keer heeft irzocht om uitreisvisa naar het esten. Het echtpaar heeft twee nderen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De voorspellingen omtrent het Amerikaanse toerisme naar Nederland zijn rede lijk gunstig. Tot 1980 wordt een jaarlijkse groei verwacht, die ligt tussen de 5 en 7 procent Dit in tegenstelling tot de achter ons liggende jaren, waarin de stroom van Amerikaanse toeristen naar Nederland zienderogen afnam. Deze toekomstvisie baseert drs. C. Hage, hoofd afdeling research van het Nationaal Bureau voor Toerisme op het verheugend herstel van het Ame rikaanse toerisme naar Nederland en de ons om ringende landen. Tijdens een Amerika-dag van het N.B.T., die vandaag in het Amsterdamse RAI congres centrum werd gehouden, zei drs. Hage dat in 1975 bijna 14 procent van de Amerikanen, die naar West-Europa gingen, ook een bezoek aan ons land hebben gebracht Dat percentage was in 1974 nog slechts 11,3. Ook in 1976 zette de groei zich voort. De Amerikaanse boekingen in Nederlandse hotels stegen in de eerste negen maanden van vorig jaar met 21,9 procent in vergelijking met dezelfde periode in 1975. Het Amerikaanse aandeel in het totaal aantal hotelaankomsten in Nederland steeg van 12,8 procent in diezelfde periode van 1975 tot ruim vijftien in 1976. Hiermee nam Ameri ka vorig jaar - na Duitsland - de tweede plaats in het totaal aantal hotelaankomsten in. Dit herstel moet verklaard worden, aldus drs. Hage, uit de opleving van de Amerikaanse conjunctuur en de geleidelijke opwaardering van de dollar, die de laatste vijf jaar voortdurend minder waard was geworden. Opvallend is wel, dat de belangstelling voor Am sterdam duidelijk tanende is: in 1969 namen de Amerikanen nog 70 procent van alle hotelaankom sten in de hoofdstad voor hun rekening. In 1975 was het aandeel nog slechts 55 procent IN HONGERSTAKING Een jonge Roemeense kunstschilder is al elf dagen in hongerstaking uit protest tegen de arrestatie van zijn vriend Sterban Stefanescu in Boekarest. Sergie Manoltu hoopt met zijn actie bij het Trocadero in Parijs te bereiken dat zijn vriend een uitreisvisum voor Frankrijk krijgt. MADRID (UPI/Rtr) Ondanks hun bedenkingen hebben de Spaanse legerleiders zichh neergelegd bij de erkenning van de communistische partij in hun land door de regering Suarez. De legerleiders hebben verklaard een zekere weerzin tegen het besluit te koesteren, maar „om redenen van vaderlandsliefde en plichtsbesef tegenover het land" de erkenning van de partij toch te aanvaarden, aldus het persbureau Europa Press. De opperste raad van het leger, waarin de legerleiders en de commandanten van de 11 mili taire districten zitting hebben, is met deze uitspraak toch in een openlijke botsing gekomen met de regering-Suarez, die de ont wikkeling naar een democra tisch bestel probeert te versnel len. De raad van het leger kwam De Deense minister van defensie Orla Möller, die uitstel wil van het definitieve koopcontract van de F-16. Denemarken twijfelt over aankoop F-16 KOPENHAGEN (AP) De beslissing van Denemarken om de Amerikaanse F-16 straaljager aan te schaffen zal opnieuw in het Folketing, het parlement, worden behandeld. Minister van defen sie Orla Moeller heeft gevraagd de ondertekening van het lever ingscontract opnieuw uit te stellen. Oorspronkelijk zou het contract 1 april getekend worden. Dit werd daarna tot 1 mei uitgesteld. Moeller bespreekt nu met zijn Noorse, Belgische en Nederlandse collega's de mogelijkheid de tekening van het contract, dat voorziet in de gezamenlijke aankoop van 348 straaljagers van het type F-16 weer een maand uit te stellen. Een nieuw debat in het parienent over de aankoop door Denemar ken van 58 van de toestellen werd noodzakelijk nadat Moeller aan het comité van het parlement, dat zich met de aankoop bezig houdt, had meegedeeld dat de prijs op het ogenblik tien procent hoger ligt dan oorspronkelijk was voorzien en dat de Amerikaanse compensatieorders ver achterblijven bij de verwachte 58 procent van de waarde van het leveringscontract DEN HAAG (ANP) De leiders van zestien Europese sociaal-democratische partijen zullen proberen zaterdag en zondag in Amsterdam een gemeenschappelijk standpunt te formuleren over de betrekkingen tussen Oost en West in Europa. Hoofdpunten zullen in de discussies achter geslo ten deuren de resultaten zijn na twee jaar akkoor den van Helsinki en de stand van zaken bij de ontwapeningsonderhandelingen in Europa. Ruim een maand voor de verkiezingen in Neder land ontvangt de Nederlandse minister-president drs. J. M. den Uyl in het Amsterdamse Marriott hotel Europese socialistische coryfeeën als Willy Brandt, Helmut Schmidt, Jim Callaghan, Francois Mitterrand, de Noorse premier Odvar Nordli, de Deense minister-president Anker Joergensen, de Portugese premier Mario Soares, de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky, de Spaanse PSOE-leider Felipe Gonzalez, de vroegere Finse premier Kalevi Sorsa en de Maltezer premier Dom Mintoff. Uit Israël komt de minister van buitenlandse zaken Yigal Allon. De conferentie van de partijleiders onder voorzit terschap van de vroegere Westduitse kanselier Willy Brandt zal zondagmiddag waarschijnlijk tot de voorzichtige conclusie komen dat de bijeen komst van Belgrado deze zomer zeker tot de ontspanning kan bijdragen mits een aantal landen maar niet al te nadrukkelijk gaat praten over die punten waarin andere landen te kort schieten i hun mening. Dit is een standpunt dat wordt ingenomen door Willy Brandt Deze zomer zullen de ondertekenaars van de slotakte van Helsinki over de veiligheid en samen werking in Europa bijeenkomen om te zien wat ervan terecht is gekomen. Premier Den Uyl zal als gastheer evenals enkele zinderen een discussiestuk indienen, waaraan deze week in nauw overleg met minister Van der Stoel van buitenlandse zaken en de internationaal secre taris van de Partij van de Arbeid, H. van den Berg de laatste hand wordt gelegd. bijeen na het ontslag van de minister van marine, admiraal Pita de Veiga, de laatst overge bleven minister uit het Franco- tijdperk. De admiraal had bij zijn ontslagbrief premier Suarez ervan beschuldigd dat hij de militairen had misleid. De communistische partij, die zaterdag haar legalisering uit bundig vierde, heeft uit de reac tie van het leger de conclusie getrokken dat geen enkele aan leiding tot incidenten moet wor den gegeven. Alle bijeenkom sten zijn voorlopig afgezegd. Vandaag wordt het feit her dacht dat 44 jaar geleden de republiek werd uitgeroepen. Morgen is opnieuw een dag die spanningen kan oproepen: in het hele land staan stakingen op het programma uit protest tegen het economisch program van de regering. Owen toch naar Rhodesië KAAPSTAD (AP) - De Britse minister van buitenlandse za ken David Owen zal zaterdag een bezoek brengen aan het door een blank minderheids be wind geregeerde Rhodesië, na dat de Rhodes ische premier Ian Smith hem had toegezegd om de nieuwe Britse plannen te zullen overwegen voor een overdracht van de macht aan een zwart meerderheidsbewind in 1978. Owen voerde gisteren in Kaap stad afzonderlijke besprekingen met de Zuidafrikaanse premier John Vors ter en diens Rhodesi- sche ambtenoot Ian Smith. De bewindsman heeft een Brits plan naar voren gebracht voor een nieuwe grondwettelijke con ferentie voor Rhodesië. In het nieuwe plan is voor het eerst een rol weggelegd voor de Ver enigde Staten. Dr. Sjtern uit Rusland vertrokken MOSKOU (AFP) - De 58-juisi Joodse arts dr. Michail Sjtern, die in 1974 op beschuldiging van het aannemen van steek penningen tot 8 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is gisteren uit de Oekraiense stad Vinnitsa naar Wenen vertrok ken, op weg naar Israël waar hij morgen hoopt aan te komen. Volgens familieleden van de joodse arts was deze aangehou den en veroordeeld, omdat hij geweigerd had zich te verzetten tegen de emigratie van zijn twee zoons naar Israël. DNDEN (RTR) De Britse luchtvaartmaatschappij British irways heeft er gisteravond in toegestemd de 1.250 onderhouds- onteurs terug in dienst te nemen die waren ontslagen vanwege m wilde staking buiten de vakbonden om. De kans is groot it de vluchten van de maatschappij die sinds 1 april zijn itwricht, nu weer normaal worden. et besluit was het gevolg van besprekingen tussen de directie m British Airways en vakbondsvertegenwoordigers die hadden fweigerd de loonstaking officieel te steunen, e ontslagen waren gevallen nadat de onderhoudsmonteurs hadden iweigerd weekend- en nachtdiensten te doen om kracht bij te itten aan hun eisen voor Hogere beloning van dit soort diensten. 380 ontwikkelingsprojekten VASTENAKTIE 9"o 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr 162101864 Concorde had motorstoring HALIFAX, Nova Scotia Een Concorde van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France met 71 passagiers aan boord heeft gisteren een landing moe ten maken in Halifax in Cana da, nadat een van de vier moto ren was uitgevallen. Het super- sone toestel was op weg van Parijs naar Washington. Het vliegveld van Halifax is een uit wijk vliegveld voor de Concorde op deze route. Nog niet eerder was het nodig geweest Air France vliegt met Concor des op Washington sinds mei van het vorig jaar, krachtens een proefperiode van zestien maanden, verleend door de Amerikaanse regering. Pikante bijzonderheid is dat zich onder de 71 passagiers Jim my Breslin bevindt de Ameri kaanse journalist die in New York City een actie leidt tegen het toekennen van landingsrech ten aan de Concorde op de luchthaven Kennedy. In de Haagse Post deze politieke kanttekening: „De progressie ven kunnen er niet omheen het nog eens met het CDA te probe ren, want er staat te veel op het spel. Maar als het niet lukt, dan is er nog geen man over boord, alleen het CDA". Ook een interview met de Ame rikaanse miljoenenpleiter Mei vin Belli die schadeclaims wil indienen namens de Nederland se slachtoffers van de ramp op Tenerife. „Ze zaten alle twee volkomen verkeerd. Het gaat om grove nalatigheid en dan heeft die hele conventie van Warschau over beperkte aan sprakelijkheid weinig te beteke nen. In eën jaar tijd is deze zaak met succes afgehandeld." Voorts een vraaggesprek met de Australische onderzoeker en di plomaat Jim Dunn. „Indonesië heeft zich in de voormalige Por tugese kolonie Oost-Timor schuldig gemaakt aan waar schijnlijk de ergste schending van de mensenrechten sinds de Tweede Wereldoorlog". In ant woord op de vraag of kernener gie noodzakelijk is, concludeert het blad: „Nergens lijken er zo veel verschillende getallen te circuleren als juist op dit ge bied. Dat is ook weer niet zo vreemd, want net zoals er nooit een echte energiepolitiek ge voerd is, zo is er nooit een echte energie-economie bedreven". Een voortreffelijk verhaal ten slotte over de dood van Beetho ven. Het omslagartikel van Elsevier gaat over de rode propaganda machine in Nederland. „De Va- ra fungeert als een propaganda machine die geen enkel initiatief aandurft. Een stroef mechanis me dat Joop den Uyl op weg naar het morgenrood van de socialistische heilstaat zal verge zellen. Al heeft hij er misschien meer last dan gemak van". Voorts een artikel over de werk nemers van het ultra centrifuge project in Almelo, die zekerheid willen hebben. „Er wordt in Ne derland een sfeer geschapen waaruit moet blijken dat wij een slecht bedrijf zijn en dat de mensen die er werken, ook niet deugen". De WD-er prof. Arie Pais (straks opvolger van minister Duisenberg?) komt uitvoerig aan het woord. „Het verschil tussen het beleid van de PvdA en de WD komt ruwweg neer op twee dubbeltjes van elke ex tra verdiende gulden". En: „On der een beleid waarop de WD invloed heeft, zouden gemakke lijker sociaal acceptabele ver houdingen ontstaan. Dat heeft uiteindelijk te maken met eco nomische groei en inkomensver betering. Onder een dogmati sche PvdA draait onze econo mie geleidelijk dol". Een verhaal ook over Europa dat eigen astronauten gaat wer ven, „waarbij mettertijd ook Ne derlanders aan bod zullen ko men". Kritiek in het blad op de bijzon dere behandeling van Menten. „Het begin van de zaak-Men ten stemt ons niet hoopvol wat be treft de waardigheid van het proces dat ons te wachten staat. Het openbaar ministerie laat Menten vervoeren alsof hij een vorst is." Vrij Nederland beschrijft hoe de Bilderbergconferentie zich deze maand (ook zonder prins Bernhard) herstelt De Neder landse delegatie blijkt te be staan uit minister Duisenberg, de Leidse hoogleraar prof. Hal- berstadt en jhr. Sickinghe, „de baas van VMF-stork dat binnen kort enige duizenden arbeiders zal ontslaan". Alweer een verhaal in het blad over CDA-politici (ditmaal Mer- tens en Cornelissen) die een rol zouden spelen in de wereld van speculanten en projectontwikke laars, ofwel „ruim een miljoen gulden speculatiewinst in een dag tijd, ons ondernemingskli maat is waarlijk onderhevig aan een diepe depressie." Oud-minister J. in 't Veld schrijft in een beschouwing over grondpolitiek: „Andriessen is nu weer gekomen met een nieuwe afleidingsmanoeuvre: een vermogens winstbelasting in plaats van wijziging van de on teigeningswet. Ik vrees dat in gaan op dit denkbeeld zal leiden tot opnieuw drie jaren van naar stige studie, gevolgd door een jaar van kibbelen, met het resul taat dat bij afloop van de kabi netsperiode wij weer met lege handen staan". Ook een artikel over Ajax dat Johan Cruyff niet meer wil. „Hoe Van Praag, als de leden raad ooit om een verklaring vraagt, onder dit schaden van het Ajax belang uitdraait, is ons een raadsel". En: „Ajax heeft nog een klein kansje, een heel kleintje, want wie Cruyff kent, weet dat hij tot in het diepste van zijn ziel beledigd is door de nalatigheid van Ajax en het ge brek aan interesse over de voor stellen die hij informeel aan voorzitter Jaap van Praag heeft gedaan". Het blad heeft een extra verkie zingsbijlage. Ook De Tijd werpt een blik achter het propagandafront van de politieke partijea „De Avro en de Tros? Die zijn neutraal. Maar neem nou eens de Vara. Vraag dat nooit aan socialisten, want, geshockeerd door de on derdanigheid van Hans Jacobs, zien zij Den Uyl het liefst bij een concurrerende omroep. Dan is hij geloofwaardiger." Voorts een artikel over de onze kerheid die de ontwikkelings werker kenmerkt: „Misschien is het gewoon dat ik denk bepaal de dingen beter te kunnen doen dan anderen hier. Het is nauwe lijks betrokkenheid bij het leed. Ik hou niet zo van die mensen die onophoudelijk roepen dat ze ellende bestrijden. Veel mensen komen hier gewoon uit nieuws gierigheid. Je moet hier niet te diep bewogen zijn, met het men selijk leed. Dan ga je er kapot aan". Een groot interview in het blad met de advocaat en publicist Abel Herzberg. „De haat kun je niet uitbannen. Maar je moet het ook niet tot het allesbepalen de principe gaan maken. Het is veel gemakkelijker je te laten gaan. Het is in je eigen belang er iets anders voor in de plaats te stellen. Dat kan je redding zijn". De Groene Amsterdammer be steedt aandacht aan het onei genlijk gebruik van de sociale werkplaats. „Wie werkloos is, maakt tegenwoordig in verschil lende gemeenten een aardige kans om in de sociale werk plaats geplaatst te worden. Voor wie langdurig werkloos, zwart, bruin, homosexueel of gewoon lastig is, lijkt die kans alleen nog maar te stijgen. De wet sociale werkvoorziening wordt voor steeds meer mensen een fataal eindstation. Ook voor mensen die helemaal niet ge handicapt zijn in welke zin van het woord dan ook". Voorts een kritisch artikel over het op behoud van de eigen identiteit gerichte welzijnswerk voor buitenlanders. „Het wordt een boemerang. Met hun aparte onderwijs, hun aparte huisves ting enzovoorts kan het een geï soleerde groep mensen worden die laag op de ladder zit en door de herkenbaarheid en het isole ment nooit hogerop zal komen. Dat het met de buitenlandse werknemers die kant op gaat, zit er dik in. Slechts een zeer gering aantal remigreert" Een interview ten slotte met de politieke cabaretier Frits Lamb- rechts, „Ik snap niet waarom het cabaret niet door CRM ge subsidieerd wordt Is cabaret geen kunstvorm, verdienen zij niet dezelfde waardering als to neel?" Accent heeft de hand gelegd op een geheim rapport dat na de oorlog door de politieke recher che afdeling is gemaakt over de rol van de Nederlandse politie tijdens de oorlog. „Niet alleen hebben vrijwel alle korpsen zich voor de bezetters uitgesloofd, maar tevens blijkt uit het rap port dat tal van foute politie mannen na de oorlog soms op hoge, verantwoordelijke func ties zijn terecht gekomen. Deze week de eerste aflevering waar in de rol van de Haagse politie belicht wordt. Vanwege Petsen was Accent, evenmin als Hervormd Neder land op tijd beschikbaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7