Lubbers moet maar eens met Carter praten" £eiclóe(Soma/n£ Stork sluit 2 bedrijven in Hengelo Marokkaanse roepen laar Zaïre ITRIJD OM )P VOLGING AN RABIN PPR-lijsttrekker: Pasen Maart bracht opnieuw tekort voor familie Middelman Huishoudboekje familie Middelman Ü5ÏNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 APRIL 1977 PAGINA 7 ABAT (AP) Marokko heeft 0 a 800 infanteristen naar lire, het voormalige Kongo, •zonden om het leger van dat nd te helpen bij de bestrij- ng van Katangese gendarmes, e de provincie Shaba zijn bin- ■ngevalleiL Ook Egyptische nheden zouden op weg zijn iar Zaïre. resident Moboetoe van Zaïre •eft om de hulp gevraagd, om it hij vreest dat de Ka tangezen in massabeweging tegen zijn •wind op gang willen brengen anders uit zijn op een nieuw scheidings-avontuur in dit •ondstof-njke gebied. ERUZALEM (Rtr/AFP) - Het ♦sluit van de Israëlische pre- iier Rabin om af te treden als jder van de Arbeiderspartij en ks als lijsttrekker voor de ko tende verkiezingen heeft de ïrtij, die sedert de vestiging in de Joodse staat in 1948 nafgebroken aan het bewind i opnieuw in een harde lachtsstrijd gestort. (edert vrijdagochtend vroeg is B de boezem van de Verenigde Arbeiderspartij koortsachtig iverleg gaande over de opvol- {ing van Rabin als partijleider )at zal voortduren tot zondag middag wanneer het centraal comité van de partij bijeen moet komen om te beslissen over de opvolging. Daarbij gaat het tussen „harde- ijner" Peres en Allon „de erfge- taam van de politieke denkbeel- len en de wijze van besturen" Egyptische autoriteiten hopen lat de opvolger van Rabin zich !al bezighouden met een nieuw pakket voorstellen om een vre- iesregeling in het Midden-Oos- en tot stand te brengen. Onder Rabin heeft Israël geweigerd ket recht van de Palestijnen op een eigen staat te erkennen in (meedzame coëxistentie met Is raël. Van onze verslaggevers ZWOLLE „Kernenergie is geen wezenlijke oplossing van het energieprobleem. Minister Lubbers zou maar eens met president Carter hierover moeten praten. Die heeft de bouw van een snelle kwee kreactor nu stilgelegd. U kunt ervan op aan, dat wij ons standpunt tegenover kerne nergie, dat in het regeerak koord is verwerkt, niet laten vallen". Aldus PPR-lijsttrekker Ria Beckers gisteren tijdens een landelijke manifestatie over energieproblemen in Zwolle. De Britse reactie op de beslis sing van president Carter om de ontwikkeling van pluto nium als energiebron af te remmen varieerde van grote instemming tot beschuldigin gen van economische motiva ties. Officieel heeft, premier Callaghan de stap toegejuicht en verklaard dat Engeland zijn eigen beleid aan het on derzoeken is. Maar de voorzit ter van het Britse bureau voor atoomenergie, Sit Hill, ver klaarde dat de maatregel niets goeds zal teweegbrengen. En een vakbondsleider zocht er achter dat de bedoeling is om de ontwikkeling van Europese kerntechnologie af te remmen. De Westduitse regering heeft nog geen rechtstreeks com mentaar willen leveren. Fran krijk heeft met voorbehoud gereageerd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wees weliswaar op de fundamentele overeenstem ming aangaande het niet ver der verspreiden van atoom wapens, maar hij memoreerde tevens het uit twee punten bestaande verschil: Frankrijk wil in tegenstelling tot de Verenigde Staten niet afzien van „opwerking" (het weer voor gebruik geschikt maken) van kernbrandstof tot pluto nium en het wil ook vasthou den aan zijn programma voor de bouw van snelle kwee kreactors. De Sowjet-Unie heeft gerea geerd met de mededeling dat ze Cuba behulpzaam zal zijn bij de bouw van een atoom krachtcentrale. Processie in Rome Bij de plechtigheden voor Goede Vrijdag, gisteren in Rome werd ook een processie in de open lucht gehouden, waarbij paus Paulus VI het kruis droeg. Op de achtergrond een deel van de boog van Constantijn. Canadees in Ethiopië ontvoerd OTTAWA (AP) Een Canadese helicopter-piloot is door rebellen in Ethiopië ontvoerd. De piloot, William Waugh, en een Ethiopiër werden gegijzeld door infiltranten bij het stadje Gode 800 km. ten zuidoosten van Addis Abeba, terwijl zij meewerkten aan een programma ter bestrijding van pokken, aldus een verklaring van het Canadese ministerie van buitenlandse zaken. Pleidooi voor darmonderzoek VI ARMENHUIZEN (ANP) Een breed opgezet onderzoek naar het voorkomen van inge wandskanker verdient voor alle Neder land se gemeenten aanbe- veling. Dat is de conclusie van een specialistenteam van het Medisch Centrum Alkmaar na een recent onderzoek in War menhuizen. Van 830 onderzoch te personen vertoonden er twee de eerste verschijnselen van in- gewandskanker. Veertien ande re hadden bloed in de ontlasting door aandoeningen van meer onschuldige aard. Het onder zoek had een experimenteel ka rakter en werd uitgevoerd in samenwerking met plaatselijke artsen. De proefpersonen wer den drie dagen op licht dieet gezet. Bonden niet akkoord (Van een onzer verslaggevers Amsterdam/Hengelo Ue vakbonden hebben het overleg met de Raad van Bestuur van VMF-Stork opgeschort omdat ze de plannen van het metaal- concern om twee bedrijfsonderdelen in Hengelo te sluiten, onaanvaardbaar vinden. In totaal gaat het om ongeveer- 750 arbeidsplaatsen: 350 bij Stork Plastics Processing Machinery, 250 bij Stork Werkspoor Gieterijen en 150 bij toelever ingsbedrijven Stork Hengelo telt in totaal circa 3500 personeelsleden. In een brief aan alle 19.000 werknemers van het concern in Nederland schrijft de Raad van Be stuur van VMF-Stork vandaag geen mogelijkhe den te zien beide bedrijfsonderdelen voort te zetten, ondanks de steun die minister Lubbers van economische zaken heeft toegezegd. De vakbonden menen echter dat het concern deze steun moet accepteren. Zij gaan dan ook niet akkoord met het sluitingsplan en gaan nu met hun leden praten. Parijzenaar te lui voor dubbeldekker Parijs (Rtr) Dubbeldek-bussen zijn in Parijs geen succes omdat de Parijzenaars te lui zijn om de trappen op te lopen naar de bovenste verdieping. Na een proefperiode van negen jaar zullen de 25 bussen van dit type dit jaar uit de dienst worden genomen. De dubbeldekkers zullen aan musea worden verkocht, „waar de bezoekers misschien wel de moeite nemen de trappen te betreden", aldus een woordvoerder van het Parijse openbaar vervoer. Recreatie- beurs open in Houtrusthallen Zonder enig officieel vertoon is gistermiddag de Voorjaarsbeurs voor Recreatie geopend in de Haagse Houtrusthallen. Tot en met Tweede Paasdag kan men op de 8000 vierkante meter Ex positieruimte zo'n vijftig fabri kanten en firma's aantreffen ge specialiseerd op het gebied van caravans, camping en water sport. Als extra attractie wordt vanmiddag om half twee een demonstratie parachutespringen gegeven op het duinterrein vlak naast Houtrust. Bakker wil debat met Den Uyl over samenwerking PvdA - CPN AMSTERDAM (ANP) De fractievoorzitter van de CPN in de Tweede Kamer, Marcus Bakker, heeft premier Den Uyl uitgenodigd voor een openbaar debat over diens afwijzing van samenwerking tussen socialisten en communisten. Den Uyl heeft gezegd dat hij tegen zo'n samenwerking is. In een telegram heeft Bakker er vrijdag op gewezen dat Den Uyl in en buiten het parlement een discussie over samenwerking met de communisten heeft geweigerd. „Vanwaar toch deze vrees voor een openbare en ernstige gedachtenwisseling over een zaak van zo'n groot belang?" zo vraagt Bakker in het telegram. Hij zegt te willen praten over „het vraagstuk van een regering gebaseerd op vooruitstrevende samenwerking en over alle punten die daar volgens u en ons mee samenhangen". KOFFPESMOKKEL IN DOODKISTEN Nairobi (Rtr) Oegandese smokkelaars vul len doodkisten met koffiebonen, huren be roepsdoodbidders en vervoeren het belang rijke produkt naar Kenia, zo heeft radio Oeganda gisteren gemeld. Volgens berichten uit de Keniase hoofdstad hebben Oegandese mariniers inmiddels tientallen smokkelaars gevangen genomen, vanwie er zes levend zouden zijn verbrand onder met benzine besprenkelde koffiezakken op een eiland in het Victoriameer. Dat gebeurde nadat de smokkelaars het vuur hadden geopend op een helicopter van de Oegandese marine. Wethouder bekent ontucht met minderjarige HEERLEN (ANP) De 55-jarige CDA-wethouder van onderwijs, jeugd- en sportzaken van Heerlen, W. J. heeft tegenover de officier van justitie bekend ontucht te hebben gepleegd met een 14-ja- rige jongen. De gemeentebestuurder is weer op vrije voeten gesteld. Tegen hem zal een strafver volging worden ingesteld. Waaraan zullen we denken aan de vooravond van wat vanouds het Hoogfeest van Pasen heet? Ditmaal misschien in het bijzonder aan het perspectief dat het gelovige mensen biedt: de overwinning op de dood. Dit feest bevestigd het geloof, dat de dood wel een einde is van aards bestaan, maar dat daarmee niet helemaal voorbij is wat een mens is geweest en wat hij heeft betekend. We leven op aarde voort in de herinnering, maar er is méér: het troostend geloof dat de mens verzameld wordt tot zijn voorvaderen en wandelt in het licht Verschrikkelijke rampen, die onverwacht vele levens af snijden, treffen diep. We ervaren de dood vaak als volstrekt onbegrijpelijk, onrechtvaardig, zinloos. Maar iedereen kent ook gevallen waarin voorzover mensen dat kunnen beoordelen de dood een verlossing heeft betekend, een bevrijding uit pijn en aardse uitzichtloosheid. En juist in dat begrip: bevrijding, zit de duiding van een voortgezet bestaan onder betere condities, ontstegen aan alle beperking die in het dagelijks leven zo vaak het uitzicht verduistert Daar bestaat een treffende uitdrukking voor: rusten in vrede. De dood blijft een mysterie. Het leven hiernamaals nog meer. Voor christen-gelovigen verbindt Pasen het een met het ander, in een zekerheid die hen niet ontnomen behoort te worden. Niet alsof het aardse leven het mindere zou zijn of zelfs niets, en het hiernamaals het betere, of zelfs alles. Het geloof legt veeleer de nadruk op het omgekeerde: dat met de dood niet alles voorbij is, en dat het leven méér is dan men er als mens van ziet en begrijpt Van dat meerdere getuigt Pasen: het leven triomfeert in zijn diepste zin over de dood. Italiaanse ontvoerders gepakt MILAAN (AP) De Italiaanse politie heeft gisteren zes personen gearresteerd die er van worden verdacht betrokken te zijn bij de ontvoeringen van de zoon van een rijke Zwitserse zakenman, een Milanese textielfabrikant en de fataal afgelopen ontvoering van een vleeshandelaar, die zich verzette en toen doodgeschoten werd. Volgens de politie zijn er nog arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen vijf anderen. Allen zijn Italianen. Chileens centrum in Rotterdam HILVERSUM (ANP) Rotterdam krijgt een groot Chileens cultu reel centrum. Dat centrum zal eind augustus, begin september geopend worden. Het zal de naam dragen van de vermoorde president van Chili, Salvador Allende. Onderdak en subsidie zijn inmiddels geregeld. Dit heeft burgemeester André van der Louw vanmorgen meegedeeld in het VARA-radioprogramma ZI. Twee Ierse politiemensen gedood BELFAST (AP) Bij een aanslag in Magherafelt, een marktplaats- je in het Noordierse district Londonderry zijn gisteren twee politiemannen gedood en een derde ernstig gewond. De aanvallers, waarvan de politie zei dat ze zeker tot de „Provisionele Ira" behoorden, openden het vuur vanachter het struikgewas toen de politiemannen in een landrover door een open terrein reden. Illegale olie voor Rhodesië (Van onze correspondent) LONDEN Leveren Shell en BP sinds 1965 op illegale wijze olie aan Rhodesië? De regering van Groot-Brittannië laat hierover een onderzoek instellen. De Nederlandse regering is hiervan officieel op de hoogte gebracht De namen van de leden van de Britse commissie van onderzoek zullen binnenkort bekend worden ge maakt British Airways ontslaat monteurs Van onze correspondent Londen De directie van British Airways heeft gisteren 1200 van 4000 onderhoudsmonteurs die zijn verbonden aan vheghaven Heathrow, ontslagen. Samen met leden van andere vakbonden wil ze nu proberen een aantal vliegtuigen luchtwaardig te maken om te voorkomen dat British Airways na het lange Paas-weekeinde compleet stilvalt. Het conflict met de monteurs dat zondag is begonnen, zal tegen maandag 100 miljoen gulden plus een verlies van 280.000 passagiers kosten. Duiven vliegen af en aan naar een van de bomen, die, met een lichtgroene waas over dekt, de grote zwarte akker afbakenen, waarover grommend een zware tractor rijdt. Achter de trekker hangt een ingenieus apparaat dat in een hoog tempo aardappel na aardappel in de grond stopt. De lente is begonnen en daarmee het seizoen dat er weer hard gewerkt moet worden op het land. Hoog op de trekker torent Koos Middelman, riet een brede armzwaai begroet ie me. Zij kw-tijd is nu voorbij. Al een week lang gaat mij van akker naar akker met zijn machine lom het pootgoed aan de grond toe te ver trouwen, begeleidt door krijsende meeuwen, 'die zo nu en dan even hun gewiek onderbre ken om zich op een worm te laten vallen, jdie door de trillende trekker gewekt, nieuw- gierig aan de oppervlakte kwam. |.Met de lente ben ik gelukkig weer begon nen", roept Koos. „Ga maar vast naar Lenie.. Over een half uur ben ik klaar". Ronkend begint hij aan een nieuwe baan. Ik keer mijn auto en rijd naar de andere kant van het dorpje, naar het door Koos en Lenie zelf tot woonhuis verbouwde ouderwetse winkel- tje. Het ruikt er naar vers gezette koffie en j de gashaard suist een weldadige warmte de kamer in. ..Tja", zegt Lenie, „hoe is het deze maand l gegaan. We mogen niet klagen. Koos werkt 'weer en dat scheelt meteen weer in de inkomsten. En veel grote uitgaven hebben we de afgelopen weken niet gehad. Een paar verjaardagen en een bal van de dansclub, dat zijn posten die extra aan het huishoud geld geknaagd hebben. Maar we leven nog en zijn nog gezond, dus wat hebben we dan nog te klagen". Het huishoudboekje komt op tafel. Inkom sten de eerste week 301,70 netto w.w.-uit- kering. Uitgaven 288,82 overgehouden dus deze week 12,88. Bijzondere uitgaven: ca deau van 28.50 voor opa die jarig was en een bal van de dansclub 28,-. De auto is een keer doorgesmeerd en de olie is verver- I st. Dat kostte 19,85 en het Leger des Heils Heeft een rijksdaalder gekregen bij de jaar lijkse collecte. „Dat is nou echt een goed doel", zegt Lenie, „Ik k stuur ze nooit met lege handen weg". De week wek hetzelfde patroon. Inkomsten I 301,70, uitgaven 301,85, tekort: 0,15. Daar valt overheen te komen. Grote uitga ven; telefoonkosten 61,80 en t.v.-kijkgeld 57,- plus een lot van de staatsloterij voor 1 25,-. Behalve dat laatste dus noodzakelijke uitgaven. in de derde week weer aan inkomsten 301,70 en aan uitgaven 277,58. Een over schot van 24,12. Toch ook deze week een verjaardaguitgave en wel voor de kleine KOOS WERKT WEER Pieter die vijf is geworden en dat feit be kroond zag met een zogeheten „nuttig ge schenk", nieuwe kleren. Schoonzus in het ziekenhuis kreeg een bloemetje van 5,- en als echt grote post ging er 75,- naar het gasbedrijf. Vertoonde de derde week een overschot, de vierde week geeft weer een klein tekort aan. Inkomsten weer 301,70. Uitgaven 303,14, 1,44 te weinig. Maar de rekening van het eieetnciteitsbedrijf van 98,- moest worden betaald en de andere opa was jarig: 27,95. Net iets te veel uitgaven om met de inkom sten van deze week rond te komen". Om wanhopig van te worden, zoveel verjaarda gen in een maand", zegt Lenie. „Je weet het natuurlijk van te voren, maar echt geld er voor opzij leggen kun je niet" De vijfde week eindelijk een ander patroon. Koos is weer aan het werk gegaan en kon zelfs een paar overuren maken. Daardoor stegen de inkomsten tot 350,- rond. Er staat aan uitgaven tegenover het lage bedrag van 207,65. Alleen een bedrag van 56,45 aan werkkleding vormde een extra uitgave. Weinig extra's en meer inkomsten leidden deze week tot een overschot van 142,35. Als we het totaal aan netto inkomsten en uitgaven van de afgelopen maand bekijken, dan zien we dat er is ingekomen 1556,80 en dat er is uitgegaan 1379,04. Lenie hield dus over 177,76. Maar ze hebben buiten de waard gerekend als ze nu al zouden gaan juichen. Er moet ook nog rente en aflossing voor het huisje betaald worden, 66,- per week. Dat maakt over de door maart bere kende 5 weken 5 x 66,- is 330,- waardoor het mooie overschot van 177,76 een tekort wordt van 152,24. Dus ook maart leverde een tekort op voor Koos en Lenie. Koos is ondertussen uit de maartse kou binnengekomen. Het werk zit er voor van daag weer op. „Schenk je een kop koffie in. Lenie?", vraagt hij om zich dan even later behagelijk met koffie en koek genes teld in de luie stoel ook met het huishoud boekje te gaan bemoeien. „Ja. weer een tekort", zegt hij. „Ik zal deze week tenminste maar eens vakantiebonnen verzilveren. Dan kunnen we weer even voor uit. Maar nu ik weer werk, gaat het gelukkig beter en verdien ik weer een paar centen. Ik was het anders mooi zat, achter de ramen naar het slechte weer te zitten kijken". Maart, zo berekenen we samen, is in verge lijking met januari en februari eigenlijk nog niet eens zo'n slechte maand. Het tekort over januari van 516,48. Dat van februari 311,05, maar de kinderbijslag ving dat op en maart gaf een tekort te zien van 152,24. Een aanmerkelijke verbetering die de maand april met vertrouwen tegemoet doet zien. Het gemiddelde maandelijkse tekort verrekend over de eerste drie maanden van het jaar is nu ook gedaald tot 173,71. Zeiden we vorige maand al dat het een achter de feiten aan hollen blijft - er is een tekort en er blijft een tekort - het lijkt mogelijk dat door de grotere inkomsten van Koos de komende maanden in het huishoud boekje een overschotje te zien gaan geven. Maar het is nog te vroeg om conclusies te trekken, er kan nog van alles gebeuren. „Zo is dat", zegt Koos. „Voor je het weet is er iets kapot, waarvan de reparatie een smak geld kost. Maar ik heb er wel goede hoop op dat we de komende maanden beter rond komen dan we de afgelopen maanden hebben gedaan". Diezelfde drie maanden leverden vele brie ven en telefoontjes op van lezers van deze artikelenreeks. Reacties, die eens te meer duidelijk maken wat er leeft in de grote groep „jannen modaal" in onze samenleving. Reacties ook, die, helaas, soms een duidelijk onbegrip aan de dag brengen en soms zelfs jaloezie. Dat er anonieme reacties bij zijn, is zowel begrijpelijk als verwerpelijk. De bekende plaats daarvoor is de prullemand achter het bureau. Hoewel, voor één kan een uitzondering worden gemaakt, omdat die het voorgaande duidelijk maakt „Kijk", zegt die briefschrijver - hij onderte kent met: „een modale werknemer die het gehele jaar werkt en voor nog minder met zwaardere lasten, maar die er wel mee uitkomt" - ik zou wel eens willen weten, wat u nu met die serie artikelen over het huis houdboekje van Middelman beoogt want met een w.w.-uitkering van 301,79 per week kom je wel rond. Het is onzin om te suggeren dat dat niet kan". Ten overvloede: in deze artikelen wordt niets gesuggereed. Er wordt niets anders gedaan dat kil en zakelijk een huishoudboekje uitgepluist van een bestaand modaal gezin. En om ook dat nog maar eens te herhalen: een modaal gezin is een gezin van man, vrouw en 2 kinderen, waarvan de jaarinkomen juist be neden de laagste premiegrens van de sociale verzekering ligt, dus net onder de 28.600,-. „Lenie en Koos", zegt de anonimus, „kunnen niet met geld omgaan. Bovendien hebben ze die auto en die telefoon niet nodig, 's win ters zit meneer Middelman mooi bij de warme kachel, terwijl de mensen in de bouw voor een paar tientjes meer in de bijtende kou staan en fabrieksmensen zelfs nog min der verdienen. Bovendien maakt diezelfde meneer Middelman 's zomers weken van 475,- tot 500,- dankzij de overuren. Ze moeten leren rekenen, dan kunnen ze 's-zo- mers wat apart leggen voor meneers winter- vakantie". Tja, zelfs Koos blijft daar even stil bij, omdat hij de jaloezie proeft achter de woor den en het onbegrip. Dan zegt hij schoude rophalend: „Er zijn altijd mensen die het beter weten en beter kunnen. Ik heb er niet om gevraagd 's winters in de w.w. te gaan Ik ben wel blij dat er een w.w. is, want wat moest ik anders? probeer hier nu eens aan de slag te komen in de wintermaanden. Niemand zit om werkkrachten verlegen". Lenie knikt maar eens en herhaalt dan bijna hetzelfde wat ze vorige maand ook al eens zei: „Ja, we komen te kort, maar we doen toch niets verkeerd". De brief had een mistroostige- uitwerking, dat was duidelijk. Later op de avond - ik 'stond al op de stoep - zei Koos: „Je had hem toch niet moeten laten lezen". Alles wat ik er op kon antwoorden was: „Je hebt gelijk". Gerard Crone Uitgaven in de maand maart: lste week: Scheermesjes, roosvicee, zaad Collecte Leger des Heils Levensverzekering Auto doorsmeren Auto benzine Slager Bakker Kruidenier Cadeau opa Contributie bond Damclub-vertering Tussenbal en vertering Groenteboer Melkboer Oppas 2de week: Telefoon groenteboer Twee plastic broekjes Chrisje TV kijkgeld 4de week: Melkboer 25,25 Bakker 17,83 parkiet- Slager 21,50 Slager 28,10 8.63 Staatslot 25.— Groenteboer 19,20 2,50 Bakker 19,40 Opa cadeau 27,95 34,04 Kruidenier 41,05 Kruidenier 34,66 19,85 Contributie bond 4,05 Melkboer 26,35 25,- Batterijen radio 2,20 Damclub en vertering 5.- 27,05 Damclub en vertering 5,00 Dansles en vertering 14, 19,33 Dansles en vertering 14, Bondscontributie 4.05 38,52 3de week: Electriciteit e.g.d. 98,- 28,50 Melkboer 23,— benzine 28.- 4,05 Groenteboer 20.05 5de week: 5,- Slager 23,37 Slager 22,05 28,- Bloemen, schoonzus in ziekenhuis 5,- Melkboer 23,75 19,05 Haarshampoo 3,95 Groenteboer 18,25 19,30 Badschuim 4,98 Bakker 20,27 10,- Bakker 25,25 Kruidenier 41,33 Kruidenier 46,93 Damclub en vertering 5,— 61,80 Bondscontributie 4,05 Dansles en vertering 14- 21,70 Damclub en vertering 5,- Bondscontributie 4,05 3,90 Gas 75.- Werkkleding 56,45 57.- Pieter jarig, cadeau 41, Hart stichting 2,50

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7