„BURGER NIET LATEN OPDRAAIEN VOOR VERVUILING DOOR INDUSTRIE" Anka kijkt in blauw en bruin de wereld in hond huis Man al vier jaar in principestrijd gewikkeld Weigeraars betaling milieubelasting staat binnenkort harde maatregelen te wachten ZATERDAG 9 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een rioolzuiveringsinstallatie, zoals hier in Leiden. Volgens het MAN een zinloze wijze van vuilbestrijding, omdat wel het biologische vuil maar niet het chemische vuil wordt verwijderd. ROTTERDAM Zelden na de laatste wereldoorlog heeft een wettelijke regeling in ons land zo'n massaal en hardnekkig verzet losgemaakt als de eind jaren zestig ingevoerde milieu belasting. Over het hele land verspreid loopt het aantal wei geraars in de vele tienduizen den. Sommige schattingen spre ken zelfs van een half miljoen, maar achter het werkelijke aantal weigeraars valt vrijwel onmogelijk te komen. Het ge vecht van de weigeraars, dat onder leiding van het Milieu Actiecentrum Nederland (MAN) nu al ruim vier jaar wordt ge voerd, is een principe-strijd. Men is geen tegenstander van een schoon milieu, integendeel, maar men vindt het onjuist dat de burger moet betalen voor de vervuiling, die door de indus trieën wordt aangericht De milieubelasting vloeide voort uit de Wet Verontreiniging Op pervlakte Wateren, die de Twee de Kamer in juni '68 in alle stilte aanvaardde en die op 1 december 1970 van kracht werd. De wet regelt de bestrijding van de vervuiling van het oppervlak tewater. Waterzuiveringsinstal laties moeten daarvoor zorgen, en het geld voor die installaties moet binnenkomen via de mi lieubelasting. De waterzuiver- ingstaak en de inning van de belasting wordt in deze wet op gedragen aan regionale overhe den als waterschappen, provin cies en zuiveringsschappen. En zo komt het dat men in Gelder land bijvoorbeeld al vier jaar milieubelasting betaalt, en in Delfland (waaronder Voorburg, Den Haag, Rijswijk en een deel van Leidschendam) nog hele maal niet, omdat het water schap Delfland nog steeds bezig is de waterzuiveringstaken van de gemeenten over te nemen. Actiegroepen Vrijwel onmiddellijk nadat de Wet Verontreiniging Oppervlak tewateren van kracht werd ont stonden de eerste actiegroepen, die in 1971 gebundeld werden in het MAN. De voornaamste klacht van het Man was toen en is nog dat de burger moet beta len voor vervuiling die door de industrie wordt aangericht. Huisgezinnen vervuilen ook (ontlasting, kookwater, wasmid delenfosfaten), maar, zo stelt het MAN, dit staat in geen enkele verhouding tot de vervuiling van de industrieën. Volgens het MAN is trouwens de hele wijze waarop de ver vuiling nu wordt aangepakt een druppel op een gloeiende plaat. De waterzuiveringsinstallaties pakken namelijk, alleen hef zo genaamde „biologische vuil" aan, dus alles wat „natuurlijk" is, zoals bij fabrieken het afval- papier of bij boerenbedrijven de koeiemest Andere veel ern stiger vormen van vervuiling kunnen met de installaties niet worden tegengegaan. Zo stro men jaarlijks door de Rijn mil joenen tonnen lood, kwik, chroom, nikkel, koper, calcium en andere zware vergiften. Aan deze vervuiling wordt echter niets gedaan met de Wet Veron treiniging Oppervlaktewateren. Volgens het MAN is de milieu belasting daarom niet alleen een voorbeeld van onrechtvaar dige lastenverdeling, maar le vert het bovendien geen enkele bijdrage aan de bescherming van het milieu. De argumenten van het MAN hebben vanaf het moment dat in '72 in Nijmegen de eerste aanslagen bij de huisgezinnen binnenkwamen vele mensen tot weigering overgehaald. Dat de acties van het MAN zo'n mas saal gevolg kregen moet vooral worden toegeschreven aan de organisatie van de actie. Overal waar girobetaalkaarten door de brievenbussen gleden gingen onmiddellijk mensen van het MAN op pad om ze bij de men sen weer op te halen. In de stad Nijmegen waren er in april '73 26.000 weigeraars op een totaal van 42.000 aanslagen. In de stad Utrecht zijn er momenteel zo'n dertigduizend weigeraars. In al le gevallen werden de opgehaal de girokaarten weer bij de be treffende overheid terugge bracht Machteloos De overheid staat tot nog toe machteloos tegenover de weige raars. Op allerlei manieren is al geprobeerd het geld toch te in nen. Giro-beslagen leidden tot het massaal opzetten van de gi rorekeningen. Dreigementen van deurwaarders hadden ook steeds weinig succes en boedel beslagen hadden ook nauwelijks effect, omdat de verkochte spul len gezamenlijk weer werden te ruggekocht. In Utrecht maakte het provinciebestuur onlangs bekend over te willen gaan op beslaglegging van de woningen DWANGBEVELEN BU REGELMAAT VAN DE KLOK LEIDSCHEND AM/VOOR SCHOTEN /LEIDEN - Een groot aantal inwoners van Leid schendam, Voorschoten, Leiden en andere gemeenten binnen het gebied van het waterschap Rijn land staan binnenkort harde maatregelen te wachten, nu zij om principiële redenen hard nekkig blijven weigeren om de milieubelasting van Rijnland te betalen. Dit valt af te leiden uit dwangbevelen, die momenteel met de regelmaat van de klok bij de weigeraars worden thuis bezorgd door deurwaarders. De meeste weigeraars (in Rijnland naar schatting enkele duizen den) trekken zich echter van de dreigementen weinig aan. Dit omdat in andere delen van ons land tot nog toe is gebleken dat de overheid vrijwel machteloos tegenover de massale weige- ringsaktie staat Eén van de weigeraars, de Leid- schendammer W. C. Wester beek, ontving onlangs van het Haagse deurwaarderskantoor Bikbergen en Korving een ulti matum Geëist wordt dat hij vóór het einde van de maand maart betaalt. „Bij gebreke hiervan volgen beslagmaatrege- len" aldus de deurwaarder in zijn dreigbrief. Het verschuldig de bedrag van 62.50 (de aan slag over 1975) is door de deur waarder blijkens de brief ver hoogd tot ongeveer 125 gulden wegens boete en gemaakte kos ten. Ook andere weigeraars in Leid schendam, maar ook in bijvoor beeld Leiden, zijn de afgelopen tijd benaderd door de deur waarder. Een aantal weigeraars heeft bij het zien van het dwangbevel toch betaald, maar een groot deel blijft rustig wachten op de dingen die ko men gaan. van de weigeraars, maar ook om dit dreigement haalt het MAN de schouders op. Recent is het aantal weigeraars nog eens extra toegenomen nu de milieuheffing in diverse de len van ons land fors is geste gen. Gemiddeld zijn de heffin gen voor een gezin over 1977 twintig procent hoger dan over 1976. Zoals in Rijnland, waar een gezin nu 98 gulden moet betalen, tegenover 82 gulden vorig jaar (verhoging 19 pro cent). Het Konsumentenkontakt wijst er in het consumenten blad „Koopkracht" van maart dit jaar op, dat de verhogingen in strijd zijn met de wens van de regering om de tariefsverho gingen van belastingen te be perken tot zeven procent. Ook wijst het Konsumentenkon takt in dat zelfde artikel op de onrechtvaardigheid die zit in de enorme verschillen tussen de heffingen in de diverse gebie den. De verschillen variëren dit jaar 37 gulden per gezin (in Zeeland) tot 135 gulden (in Ken- nemerland). Verschillen die het Konsumentenkontakt ervoor doen pleiten om de hele zaak van de milieubelasting centraler te gaan regelen. Jan Savelsberg van het MAN-Leidschendam met enkele duizenden girobetaalkaarten, die men onlangs weer in Leidschendam heeft opgehaald. Niet bang Het Milieu Actiecentrum Neder land (MAN), de organisatie die op vele plaatsen in ons land de acties tegen de milieubelasting leidt, lacht om de dreigementen van de deurwaarders. Jan Sa velsberg, bestuurslid van de Leidschendamse afdeling van het MAN, zegt: „Wij zijn niet bang. Ervaringen elders in het land hebben ons geleerd dat een middel als boedelbeslag nauwe lijks functioneert wanneer het aantal weigeraars groot is. In Utrecht bijvoorbeeld heeft de overheid het wel geprobeerd maar is er vrij snel weer mee gestopt Hier in Leidschendam zijn wij ook op alles voorbereid. Vijftig mensen zijn in deze ge meente actief. Als een weige raar in moeilijkheden komt, dan hoeft hij één van ons maar te bellen. En als iemand hier het slachtoffer wordt van boedel- verkoop, dan kopen wij alles gewoon terug." De grote solidariteit onder de miheubelastingweigeraars leid de met name vorig jaar in Ut recht bij een boedelbeslag tot lachwekkende operette-achtige taferelen. In en rond de woning van de betrokken weigeraar had zich toen de deurwaarder ver scheen een grote mensenmassa verzameld uit solidariteit met de weigeraar (het totaal aantal wei geraars in de provincie Utrecht loopt in de dertigduizend). Er moest uiteindelijk politie te paard aan te pas komen om de deurwaarder het huis binnen te loodsen. Een aantal spullen van de weigeraar ging inderdaad on der de hamer, maar via een spontane collecte onder de om standers werd alles weer snel teruggekocht Aantal Hoe groot het aantal weigeraars in het gebied Rijnland precies is valt moeilijk te achterhalen. De schattingen hierover lopen sterk uiteen. Het Milieu Actie Centrum beschikt over cijfer materiaal aan de hand van de girobetaalkaarten die men in de diverse gemeenten bij de men sen heeft opgehaald. Volgens het MAN bedraagt het aantal weigeraars in Leidschendam van de eerste heffing (over '75) momenteel nog ongeveer acht honderd. Veel groter is het aan tal weigeraars van de heffing over '76 dat alleen al in Leid schendam in de paar duizend loopt In Leiden en omgeving schat het MAN, dat er momen teel zo'n drieduizend weigeraars zijn. Het hoogheemraadschap Rijn land zelf bestrijdt dit. Volgens een woordvoerder van het wa terschap zou het maar om „een handjevol weigeraars" gaan. Een bewering die echter zeker in tegenspraak is met de werke lijkheid. Het deurwaarderskan toor Korving en Bikbergen in Den Haag, dat door Rijnland is ingeschakeld, zegt namelijk dat er alleen al in Leidschendam enkele honderden weigeraars zitten. Informatie Behalve de inmiddels bekende bezwaren van de weigeraars heeft het MAN-Leidschendam ook nog bezwaar tegen de wijze waarop Rijnland de belasting in 1975 invoerde. „Zonder enige in formatie in een brochure of wat ook kregen wij hier de eerste girobetaalkaarten toegestuurd", vertelt Jan Savelsberg van het MAN-Leidschendam. Savels berg van het MAN-Leidschen dam, „De mensen wisten ge woon niet wat ze overkwam. Of ze maar even 62 gulden wilden overmaken. Die informatie is pas later gekomen bij de aan maningen". Ook administratief schijnt bij Rijnland het een en ander aan te mankeren. Jan Sa velsberg: „Sommige gezinnen kregen vier kaarten tegelijk. Andere mensen kregen hun geld plotseling weer terug, omdat ge bleken was dat ze niet in Rijn land, maar in Delfland woon den." Volgens het MAN neemt het aantal weigeraars nog steeds toe. Harry Bodde van het MAN, afdeling Leiden, vertelt: „Een groot aantal mensen, dat aan vankelijk wel betaalde, weigert nu de aanslag over 1976 te beta len. De mensen zagen dat wij het al zo lang uithielden zonder dat Rijnland maatregelen nam, en besloten toen toch maar te weigeren. Ad Kuyper r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Bond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaantenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.0 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. ZONDAG EN MAANDAG GESLOTEN. Nog maar een week geleden werd Anka, een Dalmatiër, aan het asiel afgestaan. Dit gebeurdé noodgedwongen, aangezien een van de gezinsle den allergisch was voor hon den. Een probleem waar niet omheen te komen valt. Het deed de familie uit Katwijk dan ook oprecht pijn, afscheid van Anka te moeten nemen. De nu één jaar oude reit kwam, zonder dat hij het ech ter zelf wist, niet op onbekend terrein. Uit de papieren van het asiel bleek, dat Anka als een vier maanden oude pup ook al in het asiel had geze ten. Daar was ze, door hetzelf de gezin dat haar nu weer heeft afgestaan, opgehaald. Voor Anka liggen er echter nog tal van kansen, om weer goed terecht te komen. Daar over zometeen meer. De reden waarom Anka zo snel aan bod komt in deze rubriek, is de ervaring die de heer Tiele, beheerder van het asiel, opdeed met Dalmatiërs. Het blijkt dat alle honden van dit ras verbazend snel achter uit gaan voor wat hun gezond heid betreft. Als ze niet binnen redelijke tijd een nieuwe baas vinden, dan teren ze gewoon weg", aldus de heer Tiele. Met Anka zullen we proberen dit probleem te omzeilen door hem eerder een kans te geven. Zoals uit de ervaring van be heerder Tiele blijkt, hebben Dalmatiërs heel veel persoon lijke aandacht nodig, en Anka maakt daarop geen uitzonder ing. Al tijdens het maken van zijn foto bleek overduidelijk dat Anka een gruwelijke hekel heeft aan het asielhok. In de buitenren, waar alle honden voor deze rubriek op de gevoe lige plaat vastgelegd worden, was hij uitgelatener dan iedere andere hond. Zijn afhankelijk heid van mensen was op dat moment duidelijker dan ooi- t Wat betreft de karaktereigen schappen van Anka kan men kort zijn: door en door zacht- Daar komt haast vanzelfspre kend uit voort dat hij erg lief voor kinderen is, maar ook dat hij niet waaks is, een voor dit soort honden welkome eigen schap. Eenmaal gewend bij een nieuwe baas, zal Anka bij afwezigheid van eerstgenoem de zich rustig gedragen en be slist geen vernielzuchtige nei gingen vertonen. Anka, naar het asiel gebracht omdat een van zijn „baasjes" allergisch bleek. Tot zover zijn innerlijke eigen schappen. Veruit het belang rijkste van zijn uiterlijke ken merken: de ogen. Het hangt er maar helemaal van af van wel ke kant Anka zich laat zien. Bekijkt men hem van links, dan heeft hij blauwe ogen, be kijkt men hem van rechts, dan heeft hij bruine ogen. Lichtval, magische krachten of een or dinaire pot verf? Het heeft er allemaal niets mee te make- nInderdaad, Anka heeft gewoon twee verschillende kleuren ogen. Links blauw, rechts bruin. Een erg geslaagd weeffoutje. Verder ziet Anka er uit zoals het een goede Dal matiër betaamt Kortharig, wit met zwart, lange staart en on geveer 45 cm hoog. Tanja Tanja, ons klein hondje van vorige week zaterdag, heeft nog voor haar persoonsbe schrijving in de krant kwam, al een nieuwe eigenaar gevon den. Haar nieuwe thuis is in Noordwijk en naar het zich laat aanzien zal zij daar ook blijven. BART SPIJKER Burgers en bestuur Speelt de besluitvorming in het Voorhoutse gemeen tebestuur zich inderdaad hoofdzakelijk binnenska mers af, zoals sommige persberichten ons willen doen geloven? Is het systeem van voor bereiding van college voorstellen in adviescom missies er inderdaad de oorzaak van dat de pu blieke belangstelling voor openbare raadsdiscussies terugloopt? Het is niet helemaal onbe grijpelijk dat er geluiden uit de Voorhoutse burgerij opklinken dat „de openba re vergaderingen er niet interessanter op zijn ge maakt." Natuurlijk, een in de gemeentepolitiek geïn teresseerde plaatsgenoot die zijn vrije avond be steedt aan het bijwonen van een raadsvergadering, wil wel eens wat vuur werk zien. Als dan de agenda een reeks punten bevat, welke door hun routine-matig karakter zonder noemenswaardige discussie tot besluiten lei den, zodat de raadsverga dering soms al binnen een half uur wordt afgesloten, voelt de toeschouwer zich buitengesloten. Tenzijdeze toeschou wer vóór de vergadering kennisneemt van de voor hem toegankelijke stukken en - als hem de voorstel len of de achtergrond daarvan niet geheel duide lijk zijn - zelf enige activi teit ontplooit Maar hoeveel Voorhouters hebben zich van tijdige voorlichting verzekerd door een abonnement op de raadstukken; hoeveel maken gebruik van de driemaandelijkse gelegen heid om aansluitend aan de raadsvergadering vra gen te stellen of opmer kingen te maken vanaf de publieke tribune? Helaa- szeer weinigen! De afstand tussen burgers en raadsleden is in een dorp als Voorhout toch ook niet zo groot, dat er geen besprekingen moge lijk zijn over zaken van algemeen plaatselijk be lang? Natuurlijk, ook het ge meentebestuur als zoanig en de politieke partijen kunnen wat meer onge vraagd informatie ver strekken. Tijdens de laat ste algemene beschouwin gen heeft de CCP (is CDAHractie in de ge meenteraad weer aange drongen op betere voor lichting over zaken van algemeen belang. Het huis aan huis laten verspreiden van een gepopulariseerde minibegroting vormt zeker een goed begin, maar het mag niet tevens het einde betekenen van de algeme ne voorlichting door de gemeente. Zaken als on- roerend-goed-belasting en toekomstige woningbouw in Voorhout vragen om duidelijke toelichting. In overleg tussen raads fractie en CDA-bestuur wordt voorts gestreefd naar periodieke informa tie- en gespreksavonden met de achterban. Maar stellen de met de CDA sympathiserende Voorhou ters zulke avonden op prijs? Thans bestaat meer dan ooit de kans dit aan het CDA-bestuur duidelijk te maken. Het pas ge vormde CDA-Voorhout zou graag zo spoedig mo gelijk nader kennismaken met zijn toekomstige kie zers om van hen te horen op welke wijze zij bereid zijn bij te dragen in de meningsvorming van de raadsfractie. Hopelijk zul len velen gehoor geven als het CDA binnenkort om actieve belangstelling vraagt Mr. G. C. G. BORST Voorzitter CCP-fractie Gemeenteraad Voorhout

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5