Christelijk geloof gaat door in strafkampen van Sovjet-Unie kerk wereld GEEN GROEI ECONOMIE MEER IN WEGVERVOER PAULUS DE BOSKABOUTER - SNEEUWSNUIVER Suske en Wiske De Sputterende spuiter Lucky Luke Zijne Keizerlijke hoogheid Smith Brieven van Edith Stein uitgegeven Hoop van Indiase christenen gesteld op nieuwe regering Achterhoek wil mensen uit Oost- Europa te logeren vragen i77 SERVICE LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 APRIL 1977 PAGINA 19 (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM Opvallende vraag naar obligaties die eerste week van het nieuwe kwartaal heeft weer een hoogtepunt voor dit jaar opgeleverd. Maandag werd namelijk het algemene ANP- index-cijfer 92,5. Dinsdag brokkelde het niveau weliswaar even af tot 91,9, maar woensdag keerde het tij weer waarna de beursweek donderdag werd afgesloten (vrijdag was er geen beurs) met 92,3. Met andere woorden: de beurs houdt zich nog steeds goed met een tendens tot voorzichtige verbetering. En dat niet tegenstaande Wall Street voortdurend onder druk staat en ook Londen achteruit liep. Alleen Frankfort wist op de plaats rust te maken. De Amsterdamse effectenbeurs voer dus op eigen bestek. Stimulerend algemeen economisch nieuws was er deze week niet. De cijfers van het Centraal Planbureau over 1977 bevatten geen opzinbarend nieuws. En dat minister Lubbers de prijzenbeschik- king met wil veranderen en dat bij gevolg de loonkostenstijging niet aan de consumenten mag worden doorberekend, is natuurlijk een teleurstelling. Maar de beurs heeft er totnutoe niet zwaar aan getild. Dat komt misschien ook wel omdat het vele goede nieuws uit het bedrijfsleven voor tegenwicht zorgde: meer winst en meer dividend. En hier moet het beursklimaat het natuurlijk van hebben. De indruk bestaat overigens nog niet dat de partikuliere belegger alweer volop aan het kopen is. Hij blijft nog voorzichtig opereren en koopt wat goed is en een goed rendement geeft. Belangrijker voor de beurs zijn daarom de institutionele beleggers die gewend zijn op basis van wetenschappelijk onderzoek in het groot te kopen (maar ook te verkopen als de tekenen ongunstig worden). En tot slot kan de beroepshandel levendigheid aan de markt geven door vooruit te lopen op een verwachte koersstijging of een koersdaling. !De internationale fondsen konden zich goed handhaven, waarbij AKZO opviel door de 32 gulden te passeren (donderdag 32,30), de voortdurende koersdruk in Wall Street (ingegeven door vrees voor verdere inflatie en een stijging van de rente) had dus weinig of geen invloed. We wéten nu ook van Hoogovens, als laatste in de rij van internationale ondernemingen, hoe het verleden jaar gegaan is. Donderdag maakte Estel (de holding waarin Hoogovens en het Duitse concern Hoesch zijn opgenomen) de resultaten bekend. Het werd een verlies van 69 miljoen gulden. Dit was door een bijzonde re bate aanzienlijk lager dan het verlies van 1975 (202 miljoen gulden). Door de verslechtering in de staalindustrie zal ook het eerste kwartaal van dit jaar ongunstig uitvallen. Het enige lichtpunt is dat het dieptepunt bereikt lijkt te zijn, waardoor de direktie in de loop van het jaar verbetering verwacht. Afgelopen donderdag I werd de koers 37,10 tegen 38 vorige week donderdag. Na de AMRO Bank komt nu de Nederlandse Middenstandsbank met een emissie teneinde het vermogen aan de sterk gegroeide bedrijfsomvang te kunnen aanpassen. De emissie bedraagt 15,5 miljoen gulden, er zijn 10 claims nodig om op een aandeel van 125 gulden te kunnen inschrijven. Na de emissie heeft de staat nog een belang van 23 procent daar tegenover verzekeringsmaat- schappij Ennia een belang van 5 procent in de Nederlandse Middenstandsbank krijgt. Deze week heeft Algemene Bank Neder land meegedeeld dat zij overweegt eveneens een aandelen emissie I uit te geven om op verdere expansie voorbereid te zijn. De leiding van de Algemene Bank Nederland vreest dat de door de Nederlandse Bank nagestreefde kredietbeperking wel eens fors kan uitpakken. Men zal echter proberen de kredieten aan het bedrijfsleven zoveel mogelijk op peil te houden. Eerst kan natuur lijk een knelpunt komen. De bedrijven hebben toch al moeite de investeringen door gebrek aan voloende winst op te voeren. En als daar nog eens kredietbeperking bij zou komen, kunnen de investeringen door gebrek aan geld nog eens extra in de knel komen. De weg van de emissie van aandelen of obligaties op de openbare markt is alleen aan open ondernemingen waarvan de aandelen aan de beurs noteren opengesteld. De koersen van de bankaandelen konden zich uitstekend handha ven. De Algemene Bank Nederland kon goed 2 gulden aantrekken tot 322 gulden op de laatste beursdag waar tegenover Slavenburg 2 gulden kwijtraakte. Niet alleen de handelsbanken hebben een goed jaar achter de rug, ook de hypotheekbanken mogen niet klagen. Westland-Utrecht kon de winst met 38 procent opvoeren tot 35,4 miljoen gulden en de Fries-Groningse vergrootte de winst met 13 procent tot 24,5 miljoen gulden. Beide banken laten de aandeelhouders door een dividend- verhoging in de winststijging delen. Westland-Utrecht komt met een emissie van 33 miljoen gulden van 8 3/4 procent achtergestelde obligaties met een recht van voorkeur voor aandeelhouders. In de verzekeringshoek was assurantieconcern Rotterdam de uit schieter met een winst van 3,50 tot 94,5 op donderdag. Dit concern kon dan ook een winststijging van 32 procent bekendma ken. De winst in het eerste kwartaal van dit jaar ligt al weer tien procent hoger dan in hetzelfde kwartaal van 1976. Ennia liep circa anderhalve gulden op en de overige verzekeringsmaatschappijen konden zich op hetzelfde peil handhaven. de uitgeversmaatschappijen waren Elsevier en Nederlandse Dag blad Unie flink hoger. Eerstgenoemde trok 6,5 gulden aan tot 240,50 (de winst steeg 10 procent en het dividend werd van 3,60 op 4,20 gebracht). Laatstgenoemde verbeterde zelfs 14 gulden in koers (donderdag 234 gulden) maar dit concern zag vorig jaar de winst met 42 procent stijgen (het dividend komt van 14 op 16 procent) terwijl 1977 eveneens een goed jaar zal worden als de trend van stijgende oplagen en advertentieomzetten zich voortzet. Van de scheepvaartfondsen valt alleen te zeggen dat de koersen zich goed konden handhaven. Daarentegen was het bij de consump- tiemiddelenbedrijven nogal wat afwisseling. Heineken, Bols, Hero en Bijenkorf moesten een veer laten van enkele guldens. Hiertegen over deden Ahold, Nutricia, Schuitema en Wessanen het beter. De laatstgenoemde kon de winst bijna 20 procent opvoeren (dividend van 20 naar 22 procent) terwijl voor dit jaar een verdere duidelijke groei van de omzet wordt verwacht. De voedingsmiddelenbranche is ongevoeliger voor wisselingen in de conjunctuur dan andere branches. Op de obligatiemarkt zaten de koersen op onopvallende wijze in de lift Dat is vooral te danken aan buitenlandse kooplust Niet alleen dat de ruimte hier hoger is dan elders maar minstens zo belangrijk is de sterke gulden. Wel een groot verschil met vorig jaar toen grote posten obligaties wegens wantrouwen in de gulden verkocht werden. De achteenkwart procent Nederland die vorige week tegen 100 werd uitgegeven was afgelopen donderdag al 101,90. Deze koersstijging betekent natuurlijk ook een druk op de rente die voor goed geklasseerde stukken thans hooguit acht procent is. Enkele kortlopende 8 procents leningen Nederland en Bank Nederlandse Gemeenten noteren al boven pari. De buitenlandse kooplust op obligatie betekent wel een toestroming van buitenlandse valuta. Het is de vraag of de Nederlandse Bank hieraan binnenkort geen paal en perk zal stellen, om een te grote inflatore druk te kunnen indammen. W Hogere omzet jen winst Kluwer DEVENTER (ANP) De om zet aan derden van Kluwer NV (uitgevers-drukkers) is in 1976, zoals reeds begin maart bij de uitgifte van een bonus van 10 pet in aandelen werd bekendge maakt, met 10 pet gestegen tot 430 mbi en de nettowinst met 18 pet tot 13,1 min. Aan de jaarvergadering op 18 mei zal worden voorgesteld het dividend over 1976 vast te stel len op 3,60 per gewoon aan deel van 10 (1975: eveneens I f 3,60), aldus het bedrijf. Desgewenst kan in plaats van dit dividend een uitkering van 0,90 (vj 1,80) in contanten worden verkregen alsmede een uitkering in gewone aandelen uit de belastingvrije agioreserve I of desgevraagd uit de overige reserves zodanig dat op 25 ge- wone aandelen van 10 een gewoon aandeel van 10 wordt uitgereikt (vj op 40 gewone aan- delen van 10 een gewoon aan deel van 10). Het in maart van dit jaar uitge- 1 geven bonusaandeel is mede ge rechtigd tot het dividend over 1976. Rijswijk Wat het wegvervoer betreft is er sinds de energiecri sis duidelijk geen sprake meer van een groei-economie. Dat stelt de direktie van de NOB Wegtransport in het verslag over het jaar 1976 van deze organisatie. Men maakt deze aantekening na te hebben ge constateerd dat het verslagjaar voor het wegvervoer gunstiger is geweest dan 1975. Het ligt vöor de hand dat het verdwijnen van de grote groei, waar het wegvervoer jarenlang aan gewend was, consequenties heeft gehad. In dit kader wordt bijvoorbeeld de tonnagestop ge noemd, waarvan de NOB in het algemeen vindt dat het een goe de maatregel is, zij het dat men bij de uitvoering ervan een open oog dient te hebben voor de problemen van de individuele bedrijven. Voor de zogenaamde technische vervanging is inmid dels in januari een nieuwe rege ling getroffen, een versoepeling waarom de NOB overigens in 1975 al had gevraagd. Na vastgesteld te hebben dat in de deelmarkt van het internatio nale wegvervoer in 1976 een op leving was te constateren, oe fent de NOB Wegtransport felle kritiek op de toenemende nei ging bij andere Europese landen om aan het Nederlandse weger- voer beperkingen op te leggen, waarbij met name de Duitse ritmachtigingen en de Franse autorisaties ernstige obstakels betekenen voor de ontplooiing van deze tak van het Nederland se wegvervoer. Voor wat betreft de EEG-landen wordt gesteld dat het falen bij het tot stand komen van een gemeenschappe lijk vervoerbeleid daarvan de schuld is. Overigens gaat het bij die kunstmatige beperkingen niet alleen om de hoeveelheid ver gunningen maar ook om allerlei heffingen of extra belastingen. Als voorbeelden worden Oos tenrijkse en Turkse plannen ge noemd. Een en ander wordt door de NOB een eenzijdig en vrachtautovijandig gezind be leid genoemd. Aangaande het internationale vervoer stelt de NOB tenslotte vast dat Neder landse vervoerders in de ver- voersrelatie op het gehele Mid den-Oosten een nieuwe en blij vende markt hebben opge bouwd. Besluit bod KNï op Kappa tegen 20 april MAASTRICHT (ANP) Het besluit van Koninklijke Neder landse Papierfabrieken NV ten aanzien van een openbaar bod op de aandelen Kappa kan ui terlijk 20 april verwacht wor den, zo heeft het bestuur van KNP medegedeeld. Onveranderd dividend BAM (f 5,50) DEN HAAG (ANP) BAM Holding (bouw) gaat aan aan deelhouders voorstellen het di vidend over 1976 onveranderd vast te stellen op 5,50 per aandeel van 20 nominaal, al dus het concern. Het bedrijfsresultaat ging vorig jaar omhoog van 3,27 miljoen tot 3,29 miljoen, ofwel per aandeel van 16,40 naar 16,50. Het bedrijfsresultaat bedroeg 12,8 miljoen tegen 11,2 miljoen in 1976. De omzet nam toe van 330 miljoen tot 377 miljoen. Jean Dulieu Y61: „O sneeuwsnuiver", smeekte even ophouden met jammeren, an- dichthouden". ,,Goed, goed", zei de Paulus, „zou je me nou eerst eens ders kan ik me niet verstaanbaar sneeuwsnuiver, „ze zullen zich wel willen vertellen wat die smuizen voor maken". „Ik kan het jammeren niet eventjes koest houden". Toen riep hij beesten zijn? „Dat wil ik wel doen", laten", bekende Eucalypta. „Alleen de smuizen toe: „Koest jullie", en zei de sneeuwsnuiver bedaard, als je die afschuwelijke smuizen uit daar hielden ze zich inderdaad aan. „maar dan moet die toverkol toch mijn buurt houdt, zal ik mijn mond WE BEö'VJMEU AAW DE HEROVEClUe VAU PE VE^EOtöDE ^TATEU ZtfPEA WE lU PEZE «5TAV OZVE OP ZAKEU WEBBEW ÓESTELP1 Het westen moet de gelovigen in Rusland intensiever te hulp komen door verspreiding van informatie over de werkelijke noodtoestand van de kerk, de verdediging van de gevangen genomen gelovigen en het ver spreiden van de religieuze sa- misdat (ondergrondse litera tuur) uit de Sovjet-Unie. Dit heeft de schrijver Eugen Vagin gezegd tijdens een le zing die hij in Frankfurt hield over de situatie van de ortho doxie in het huidige Rusland. Vagin heeft acht jaar doorge bracht in strafkampen in de Sowjet-Unie, wegens zijn lid maatschap van een van de markantste geestelijke bewe gingen binnen de Russische oppositie, de christelijke socia le bond. Uit eigen ervaring sprak hij over de voortgang van het christelijk geloof in de kam pen, die hij kenschetste als „microcosmos" van de Sowjet- Russische werkelijkheid en als plaatsen van godsdienstige verinnerlijking. Hij verhaalde' over mensen, die in gevangen schap tot geloof kwamen, zoals Vladimir Ossipov, verte genwoordiger van de natio- naal-orthodoxe beweging of Tartinski, een voormalige mis dadiger, die in het kamp tot hernieuwde gevangenisstraf Vagin vertelde over de moedi ge houding van de gevangen priester Boris Zalivako, over doopsels, biecht en het bidden van misgebeden in de kampen en over het doorgeven van met de hand geschreven delen van de bijbel. Verwijzend naar het Paasfeest, dat morgen allerwe- ge in de christelijke wereld wordt gevierd, besloot hij zijn voordracht met te zeggen „Zonder Golgotha kan er geen verrijzenis zijn". Het centrum voor studie over godsdienst en communisme, Keston College, heeft deze week een lijst gepubliceerd van christenen, die nu in de Sowjet-Unie gevangen zitten. De üjst telt in totaal 148 na men, maar Keston College zegt, dat de lijst niet compleet is. Volgens een deskundige zijn naar schatting ongeveer tweeduizend mensen in gevan genissen, werkkampen en psy chiatrische ziekenhuizen ge plaatst of verbannen. Boven- Bij gelegenheid van het vijfja rig bisschopsjubileum van mgr. J. Gijsen heeft de pers dienst van het bisdom Roer mond een boekwerk uitgege ven onder de titel „Bereidt de weg des Heren". Het is een bundeling van artikelen, pre ken en voordrachten, die de bisschop de afgelopen vijf jaar heeft geschreven of uitge sproken. Een aantal christenen in de PvdA is bereid deel te nemen aan forumdiscussies op poli tieke bijeenkomsten, die de komende tijd worden beleg in parochies en gemeenten in het kader van de verkiezingen. In een bericht aan de kerken schrijft dé partij te denken KORTE METTEN aan bijeenkomsten waarvoor leden van verschillende poli tieke partijen worden uitgeno digd en waar wordt gesproken over de relatie tussen levens beschouwelijke opvattingen en de keuze die men maakt. Met Pasen voor de deur ko men ook de „onderwegdienst en" weer, bedoeld voor toeris ten en anderen, die op pad zijn. Het gaat om korte dienst en met voorgangers uit ver schillende kerken. Blauwka- In Utrecht wordt maandag 18 april de algemene vergade ring gehouden van de bond van Nederlandse predikanten. Aan de orde komt onder meer de ontwikkeling van de prei- kantenvergadering gehouden met diverse inleidingen en ge- dachtenwisseling. Ds. C. Michael de Vries, hoofd van de sectie radio en televisie van de Wereldraad van Ker-. ken in Genève, is benoemd tot directeur voor televisiedienst en van de protestantse kerken in het Frans sprekende deel van Zwitserland. Hij is voor zitter van de WACC, de we reldbond voor christelijke communicatie. pel, de oudste, aan de oude weg Utrecht-Hilversum, be gint eerste Paasdag met elke zondag tot begin november diensten om tien en elf uur en in de maanden juni en juli ook om negen uur. Te Nulde (wegrestaurant De Postiljon) aan de weg Amersfoort-Zwol- le begint men zondag 1 mei tot en met zondag 25 septem ber, aanvang tien uur. Ter nagedachtenis van de an glicaanse aartsbisschop Jana- ni Loewoem, die op 16 februa ri in Oeganda werd vermoord, is in Groot-Brittannië een fonds opgericht. Het fonds zal onder meer beurzen beschik baar stellen voor de studie van Oegandese theologen. Bij het Edith Stein-Archief in Keulen zijn twee banden verschenen met brieven van de in 1942 op weg naar het concentratiekamp Ausch witz gestorven filosofe Edith Stein. De beide delen, uitgegeven on der de titel „Selbstbildnis in Briefen" (Zelfportret in brie ven), bevatten alle tot nu toe gevonden brieven van Edith Stein over de periode van 1916 tot aan haar dood. Be halve de volledige teksten bevatten de bundels ook ge gevens over de geadresseer den, documentatie en een re gister. De banden maken als nummer acht en negen on derdeel uit van de serie wer ken van Edith Stein. De christelijke minderheid in India heeft haar hoop op de nieuwe regering gesteld wat be treft een verbetering van de maatschappelijke situatie van de ongeveer vier miljoen kaste loze christenen in het land, die vanwege hun godsdienstige be trokkenheid blootgesteld zijn aan knellende discriminerende maatregelen. In Jagjivan Ram, leider van de congrespartij voor democratie, die na wat touwtrekken toch nog in het kabinet van Moraji Desai is terechtgekomen en in de leider van de Indiase socialis ten, Goerge Fernandes, hopen de christenen invloedrijke pleit bezorgers voor hun zaak gevon den te hebben. Jagjivan Ram behoort zelf tot de zestig miljoen „onaanraakba- ren" en zal zeker proberen de discriminerende maatregelen ongedaan te maken. Ook de so cialisten hebben zich daarvoor uitgesproken. Binnen het kabi net zullen zij daarbij de minister van buitenlandse zaken Atal Be- hari Vajpayee op hun weg vin den, een rechts georiënteerde politicus, die tot nu toe fractie leider van de Jan-Sangh-Partij van orthodoxe hindoes is ge weest. Ook onder Indira Gandhi zijn pogingen ondernomen om ver wilderingen in de toestand aan te brengen. Indira Gandhi was daar wel gevoelig voor, maar de zaak raakte op de achtergrond tijdens de verkiezingsstrijd. In de gemeenten te Bare hem en Almen wordt gewerkt aan de praktische uitvoering van het plan contacten te gaan onderhouden met christenen uit Oost-Europa, door echtpa ren voor een verblijf van twee tot drie weken over te laten komen. Dit als gevolg van een bezoek van de hervormde predikant voor buitengewone werkzaam heden, ds. Kathie van Drim- melen in Wenen. Op bezoek in de Achterhoek had zij aange drongen op het leggen van zo veel mogelijk contacten door er heen te reizen of de mensen te vragen hier te logeren. De kosten - visa en dergelijke inbegrepen - worden in Bar- chem geschat op 1500 gulden per echtpaar. De gedachten gaan uit naar logeren in één gastgezin, maar begeleiding van de gasten, bij uitstapjes enz., ook door anderen. Verder zal er zakgeld moeten komen. Ook wordt gedacht aan het helpen bij het verschaffen van kleding en met het kopen van thuis moeilijk te bemachtigen boeken. Mevr. ds. Th. Barnard, her vormd predikante te Barchem vindt het een geweldige moge lijkheid voor de gemeenten om op deze manier persoonlijke contacten te leggen met men sen, die onder totaal andere, moeilijker omstandigheden moeten leven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19