Cantal WOESTE ï&rSsö® rwïteï'S Truffels en romige kaas, vissen en paardrijden Limousin voor een SCHOONHEID VEN f hmwieujks BEVATTEN SP*-* noï Ö»TA«p^S te. Ben vremg door een wordt koor dat rijn bönt-geeed«d0k00^halt naar dCen'StSertie S$Ï.£Ü dm«r^atfB^lsh°g^ baant door Roven °P steile iracht een enBe- „talelbersen'njgs brood" ïe boer IU» 42?et «rhairel verdienen. «JJ* de goei' Flinke plaatsen zijn Limoges (porse leinfabrieken en bekend om zijn email- lewerk in vele ateliers die te bezichtigen zijn), Aubusson (grote wandkleden waaronder sporadisch zeer fraaie) en Brive. Drukte het grootst in het hoogseizoen (ong. 15 juni tot 15 september). Wil men in die tijd gaan dan zeer tijdig bespre ken! Mooiste seizoen is, volgens de be woners zelf, de herfst met de prachtige najaarskleuren. Landschap heuvels en dalen, die nergens tot bergen en ravijnen uit groeien. Opvallend groen. Geen drui- venbouw, veel veeteelt o.a. met bruin rode koeien die voor het vlees gehouden worden. Hotels en vakantieonderkomens in allerlei klassen behalve in de zeer luxe. Opvallend schoon. Keuken: vrij zwaar, maar erg lekker. Specialiteiten: ganzelever, boerenham, forel, truffelomelet en „canigou", een regionale erg romige kaas. Bij de kof fie: notenlikeur. Bouwkunst: veel romaanse bouw werken. Attracties: wandelen, fietsen, paard rijden, huifkar en rijtuig, vissen, zeilen en andere watersporten. Ook hier en daar cursussen in o.a. smeedwerk, pot tenbakken, weven, emailleren. Prijzen voor Nederlandse begrippen zeer redelijk, vaak zelfs laag. Hoe er te komen: per trein via Parijs naar Limoges, per vliegtuig naar Limo ges, per auto. Eigen vervoer ginds aan geraden. Enkele adressen: voor paardrijden, huifkarren, e.d.: Calèches en Limousin, Le Tourisme Attelé, 58 rue Dulong, 75017 Paris. Algemene inlichtingen met vermelding waarnaar uw belangstelling vooral uit gaat: Maison du Limousin, 18 boulevard Haussmann, 75009, Paris, en Comité Regionale du tourisme pour le Limou sin, 41 boulevard Carnot, 87000 Limo- Limoges „Visite usine de porcelaine Raynaud", zegt ons programma. In de Franse stad Limoges komt al eeuwenlang beroemd porselein uit een van de vele fabrieken en fabriekjes, die lopende-band-handwerk le veren. Het kaolien, de belang rijkste grondstof voor porselein wordt al lang niet meer hier, in de streek van Limousin ge vonden, maar de traditie is ge bleven, met geïmporteerde ka olien uit Duitsland. Mooi spul allemaal, zolang ze er geen afgrijselijk lelijke plak plaatjes op kleven - en dat ge beurt helaas in de meeste geval len. Maar wat gespaard blijft voor de wansmaak en teder met een penseel wordt bewerkt door een van de vele vrouwtjes met gebogen rug, blijft mooi. En ver schrikkelijk duur. „Dertig procent van onze pro- ductie gooien we weg omdat er foutjes aan zitten", zegt de me- neer van Raynaud. Later zal de regionale VVV ons vragen: „Ben 1 je gek? Wat er nog enigszins mee door kan gaat merkloos als tweede keus de markt op, wat dacht je!" De Fransman in Limoges is vriendelijk, nijver en gastvrij, maar hij blijft nou eenmaal de zuinige Fransman, net zoals de zuinige Nederlander die ook V eerder een gebroken oortje aan een kopje zal lijmen dan een nieuw kopen. Limousin-Limoges is de hoofd stad van dit gebied - voor een groene vakantie, zeggen de fol ders en ze hebben gelijk! Li mousin, leunend tegen Dordog- ne en Auvergne, is bijna Iers- groen en wat meer is, het is er nog altijd eenvoudig onder ge bleven. Een ideaal land voor de vakan tieganger die geen casino's maar croissants als dagelijks brood wil, vistuig in de hand, wandelschoenen of een fietsza- del onder zich - en vooral: rust, koel helder water, prachtige doorkijkjes en absoluut gebrek aan fabrieksrook en uitlaat- stank. En die bovendien, als-ie een bee tje rekent, erg goedkoop uit kan zijn zolang hij tenminste geen prijs stelt op Hiltons, Sheratons en sherry, want die zijn hier niet. Wel een uitstekende lunch of diner met zes gangen inclu sief forel en vlees, paté, soep, kaas, ijs, koffie (maar dan in de juiste volgorde) voor, pak weg, vijftien gulden. Een hotelkamer met douche of bad, bidet, wasta fel, bed(den) etc. voor dertig tot veertig gulden voor twee perso nen - sans petit dejeuner van zelfsprekend; daarvoor komt er drie-en-een-halve gulden bij. Maar het kan ook heel anders, en dat zal voor velen juist het aantrekkelijke zijn. Er zijn bij voorbeeld veel campings, waar van vele een uitstekende accom modatie hebben. Op onze onde- zoekingsreis hebben we er slechts één echt goed gezien, dus daarover geven we verder geen oordeel. We gaan voor wat dat betreft af op de uitlatingen van de regionale VVV-men sen maar ondervinding leerde ons dat die eerder te bescheiden zijn dan dat ze overdrijven. Wel hebben we verscheidene „gltes ruraux" bezocht, zomer- onderkomens in een landelijke omgeving, vrijvertaald. Dat komt neer op „logeren-bij-de- boer" in aparte vertrekken met eigen keuken, slaapkamers), wc en douche of bad. Volkomen „op je eigen", zogezegd. Dife gi- tes staan overigens onder stren ge controle van de overheid. Dan zijn er ook nog enkele mo derne vakantieoorden, waarvan Royère Vassiviere (èan het enorme stuwmeer van Vas- sivière) de trots van het ogen blik is. Een Ierse architect ont wierp hiervoor charmante huis jes, veelal met een verdiepinkje en een vide die, vergeleken met prijzen voor zomerhuisjes in Ne derland voor een prik te huur zijn. De prijzen variëren sterk met de seizoenen, want vooral de Fransen zelf zijn erg gebon- Voomaamste attracties in Li mousin zijn allerlei waterattrac ties (er zijn véél meer meren en meertjes), fietsen (zijn te huur) en wandelen, zeilen, kanoën en varen met kajaks (daarvoor zijn cursussen), vissen natuurlijk vooral, vroeg in de ochtend, op forel, maar ook zalm, rivier- kreeft, karper, brasem, snoek, baars e.d. Voor dat vissen moet wél vergunning worden aange vraagd! Tot de aantrekkelijke kanten van dit gebied behoren ook (voor wie er oog voor heeft) de vele monumenten van romaanse bouwkunst. Geen sierlijke go tiek maar de robuuste romaanse bouwstijl kenmerkt vele kerken en kerkjes, waarvan u die van Saint-Leonard-de Noblat in het gelijknamige oude dorpje niet mag overslaan. Het oudste deel In een rijtuig door Limoges - overnachten bij de boer. dateert van de elfde eeuw. Saint Leonard is de beschermheilige van de gevangenen. Een heel andere manier om Li mousin te bezoeken is gegapt van de Ieren (maar diezelfde diefstal hebben vrijwel alle Eu ropese landen inmiddels ge pleegd): met huifkar het land door. In zo'n (namaak)-huifkar kunt u slapen tot en met ten hoogste vier personen en u kunt er met een beetje goeie wil ook in koken. Het is ook mogelijk met een rijtuig het land door te trekken en dan 's nachts te slapen in een van de al eerder hierboven ter sprake gekomen „gltes" - of ge woon te paard (gezadeld, dat wel) het land te verkennen. In alle gevallen krijgt u eerst een dagje les om met het paard om te gaan. Hierboven hebben we getracht de aantrekkelijkheden van Li mousin zo zakelijk mogelijk voor te stellen. Het is er, zoals gezegd, erg mooi, maar zoiets blijft een persoonlijke beoorde ling. Zeker is dat het een rustig gebied is, weinig spectaculaire attracties biedt maar, vooral in de grotere steden, toch voldoen de om er een regenachtige dag mee zoek te brengen. Een goede raad: er zijn in dit gebied van Frankrijk weinig openbare vervoersmiddelen (be halve in de steden). Niet zoals in ons land lijnverbindingen van trein of bus op vele tijden van de dag tussen de dorpen onder ling. Wie niet op een plaats vast geplakt wil zitten, moet eigenlijk wel ovér eigen vervoer beschik ken. JAN LOUWEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15