Basketballende Trotters door één man geklopt... Optreden scheids- 1 rechters niet altijd s even begrijpelijk" I „Je moet kunnen relativeren" VOOR FRANS NIJSSEN IS DIT SEIZOEN NIET MISLUKT LEIDS SCHAAKKAMPIOEN CHARLES KUIJPERS: =FOREHOLTE-COACH SPRANK BONTE NA ZAALSEIZOEN: Teylingen 6: winnaar door het lot leidse courant-bal Wedstrijden „De Bataaf" Tweede strijd om Teun Vonk-beker L 1; PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 APRIL 1977 PAGINA 11 n onze sportredactie ijdrag(IDEN Voor Frans Nijssen bet seizoen niet mislukt. Al irdt „zijn" Nijssen Trotters in lf> aaf^ eerste jaar dan geen kam- >en van de eerste klasse Dis- ct Den Haag, Nijssen ziet po- ieve punten. „Natuurlijk. We dden graag dat kampioen- ^.B °:iap meegepikt. Maar in eer- cnemij opzet was het niet het enige m nel dat ons met Nijssen Trot- bij de oprichting voor ogen ind. Wij wilden in de Trotters schaduwteam van Mercasol Leiden formeren, waarvan de spelers daadwerkelijk bij Lei den actief bleven. Dat is uitste kend gelukt. Van de jongens uit mijn team zijn er een stuk of zeven die kaderwerk verrichten binnen Mercasol". Het vorig seizoen opgerichte Nijssen Trotters (Frans Nijssen: „Ik zit in de stuurgroep van Leiden, dus is het niet zo vreemd dat ik als eerste werd gevraagd voor zo'n team)" be staat ook volledig uit oud-Lei- denspelers. „Dat was ook een vereiste", stelt Nijssen. „We wil den alle jongens die indertijd in de jeugd samen hebben ge speeld weer bij elkaar krijgen. Om op zo'n manier een gezelli ge, hechte groep bij elkaar te krijgen die ook nog eens aardig kon ballen". Dat „aardige ballen" is er dit seizoen ook redelijk goed uitge komen. Met zes punten achter stand op nummer één, het Delft- se DAS, is promotie evenwel \f, Frans Nijssen: „Gezelligheid onmogelijk geworden. „We zijn geklopt door één persoon", ver klaart Nijssen. „Het klinkt mis schien ongeloofwaardig, maar als DAS Bill Sheridan niet als speler had gehad, waren wij moeiteloos kampioen geworden. Voor het seizoen hebben we twee keer gespeeld tegen DAS zonder Sheridan en beide wed strijden werden door ons ruim gewonnen. Maar ja, als zij dan de beschikking krijgen over een speler die nog eenvoudig in de eredivisie kan meekomen, wordt het een andere zaak...". Het jeugdige Nijssen Trotters doet evenwel op het bekerfront nog altijd mee. Ingeschreven voor de „B-Beker" is het Leidse team inmiddels doorgedrongen tot de laatste vier. Tegenstander in die halve finale is Hoofddorp, een team dat in de eerste wed strijd door Nijssen met vier punten verschil werd geklopt „We mogen in Hoofddorp dus met drie punten verschil verlie zen, al is dat niet onze bedoe ling...". In het feit dat Trotters tot de laatste vier is doorgedrongen van deze landelijke bekercom petitie, ziet Nijssen ook een indi catie voor de kracht van zijn team. Frans Nijssen: „We heb ben in deze bekercompetitie al verschillende tweede-divisie- ploegen uitgeschakeld, terwijl drie, vier oefenwedstrijden te gen hoger spelende teams ook al werden gewonnen. Nee, qua sterkte horen we eigenlijk wel een klasse hoger thuis. Alleen moet je dan niet de pech heb ben, die we dit jaar wel hebben gehad: één te sterke speler...". Een gegeven dat de sfeer binnen het clubje overigens niet minder heeft doen worden. „Het is een vriendenteam en het blijft een vriendenteam", stelt Frans Nijs sen onomwonden. „Een ploegje dat ook „voor niets" bij elkaar blijft. Want in tegenstelling tot andere verenigingen krijgen de spelers bij Nijssen geen geld, moeten ze zelfs hun eigen con tributie betalen. Maar ze hebben het er allemaal voor over. Zoals ze er ook andere dingen voor. over hebben. Neem nu alleen het toernooi dat we op Hemel vaartsdag gaan spelen. Dat heb ben die jongens wel zelf hele maal georganiseerd. Wel teke nend voor de sfeer, dacht ik Dat „sfeervolle" team gaat van daag proberen de finale van de bekerstrijd te bereiken. In af wachting van het kampioen schap dat komend seizoen dient te worden behaald - Nijssen: „Ik heb er wel vertrouwen in" - zal dat dit seizoen van Frans Nijssen en zijn basketballende Trotters helemaal goed ma ken.... GERT-JAN ONVLEE Charles Kuijpers: aversie tegen damesschaaksters Van onze schaakmedewerker LEIDEN De meeste mensen zullen, mede door de kortgeleden gehouden kandidaten matches wel een vreemd beeld gekregen hebben van de schaker. Lang niet alle scha kers zullen aan dat beeld voldoen. Eén van de uitzonderingen is Charles Kuijpers, de nieuwe Leidse kampioen. Hij is ondanks de successen normaal gebleven en beleeft aan het schaakspel nog menig gèzellig uurtje. Hij heeft dat waarschijnlijk te danken aan zijn vermogen afstand te kunnen nemen van het spel. Hij zal nooit verblind worden door de overwinningen die hij toch al in grote hoeveelheden heeft geboekt. Twee jaar na dat hij kennis had gemaakt met de 64 velden werd hij al kampioen van Koudekerk. Op dat moment was hij vijftien jaar oud. Weer twee jaar later werd hij jeugdkampioen van de Leidse schaakbond en werd hij bijna Nederlands jeugdkampioen. Gedurende de laatste rondes werd hij echter ziek waardoor hij zakte op de ranglijst. Hierna volgden nog een keer het jeugdkampioenschap van de LSB en de seniorenkampioenschappen van de RSB en de LSB plus enige successen in andere toernooien. Op dè lijst prijkt dus ook het kampioen schap van Rotterdam, waar hij enige jaren bedrijfseconomie gestudeerd heeft. Hij heeft zijn kandidaats gehaald en is nu als avond student werkzaam bij de belastingen. Tij dens die studie is er nogal wat in zijn leven veranderd. Hij is zo goed als gestopt met de theoriestudie en is zich meer bezig gaan houden met andere takken van sport. Hij begon eerst te tennissen en presteerde het daarbij een keer een racket doormidden te slaan waarna hij maar overstapte naar bad minton. Dit ging hem aanzienlijk beter af, maar door zijn werk heeft hij de laatste paar maanden geen tijd meer om nog echt actief te zijn. Wel is hij nu gaan zaalvoetbal len waarbij hij uitkomt in het gezelligheid steam van de belastingdienst. De gezelligheid is trouwens altijd al belang rijk voor hem geweest. Zo vindt hij het sociale randgebeuren bij het schaken be langrijker dan het schuiven met de houtjes. Hierdoor komt hij regelmatig in contact met vreemde situaties en merkwaardige figuren. Een van de vreemde voorvallen vond in 1973 plaats in Bagneux, nabij Parijs. Kuijpers, op dat moment lid van LSG, nam daar met zeven clubgenoten deel aan een internatio naal toernooi. Een keer op de terugweg naar de slaapplaatsen maakte een van zijn club genoten een rare opmerking tegen wat later bleek een lid van een jeugdbende. Toen de groep de volgende dag in een nabij gelegen café een maaltijd ging nuttigen stroomde dat café al snel vol met leden van die bende. Zij waren vast van plan wraak te nemen. Op het laatste moment werden de schakers echter door enige gendarmes bevrijd uit hun netlige positie. Ook heeft hij kennis gemaakt met vele vreemde figuren. Het is hem daarbij niet ontgaan dat vooral zeer goede schakers vaak contactgestoord zijn. Zonder enige moeite kon hij daarbij een groot aantal voorbeelden geven waarbij ook de naam Roy Dieks viel. Een groot talent dat uiteind elijk onder psychiatrische behandeling te recht gekomen is. Desondanks vindt hij niet dat schaken ongezond is. Zolang het schaak spel maar niet gaat overheersen zoals bij de acht grootmeesters die strijden om het recht de wereldkampioen uit te dagen. Je moet in staat zijn het relatieve van het spel in te zien. Charles Kuijpers heeft ook een zeer duidelij ke mening over het damesschaak. Hij is het volledig eens met Jan Hein Donner die hier een enorme aversie tegen heeft Kuijpers heeft een zeer duidelijke reden voor die afkeer. Enige jaren terug heeft hij namelijk kansloos verloren van een vrouw. Als be langrijkste reden voor deze nederlaag noemt hij het te strakke t-shirt dat door die dame gedragen werd. Naast de sport heeft Charles Kuijpers ook nog belangstelling voor de literatuur. Hij heeft een grote verzameling gedichten en schrijft ook zelf heel wat poëzie. Zo af en toe slaat hij dan een van zijn volgeschreven mappen open om weer het een en ander na te lezen. Een goede manier om weer geheel te ontspannen. Hij vindt het ook tijdens het schaken erg belangrijk om ontspannen te zijn. Hij is dat vooral het laatste jaar duidelijk meer dan vroeger. Hierin ziet hij de verklaring voor de toch niet geringe prestaties van dit sei zoen. Want behalve het kampioenschap van de LSB, waarin hij alleen maar verloor van Joop Bakker, heeft hij ook goede prestaties geboekt bij de voorrondes van het Neder lands kampioenschap (een nederlaag in de laatste ronde tegen Chris Baljon deed hem de das om) en in de clubcompetitie waarin hij uitkomt voor LSG (eerste klasse KNSB). Hij startte hier met zes overwinningen en een remise. Als de stijgende lijn zich nog verder doortrekt zal men nog veel van hem horen, hoewel hij zeker niet van plan is om zich in een profavontuur te storten. !lke 6 n ,Van onze handbalmedeWerker «EIDEN De zaalhandbal- ®ar wmpetitie behoort weer tot het ïerleden. Op een enkele uitzon- kg^lering na mag voor de teams tege|it de Leidse regio gesproken Moorden van een succesvol sei- vë?e Voorhoutse dames hebben ,d. pch uitstekend hersteld (5e l_an^laats) van de zwakke start in ijk. ïte competitie. Met wat meer oor <eluk zou een nog eervollere Haats haalbaar zijn geweest >mplef°or Hannie Boskamp c.s. teg£oach Frank Bonte: „De eerste bevrf'edstnjden konden wij door blessures niet volledig aantre- ;n_ fen. Dat heeft uiteraard punten ;te dtfekost. Voorts hebben de [84 erfcheidrechters nu niet direct in Nieuflet^voordeel van Foreholte ge- ,-. Tcloten. Ik vraag me af of de scheidsrechters wel volgens ZEFastgelegde principes te werk ir TRaan. Het verschil in optreden 435-yan de diverse koppels op lan- wegerftelJjk niveau is, afgezien van GRA^un bekwaamheid, bijzonder evelkgroot. En dat geeft de nodige müfipanningen tijdens een wed- ouStrijd. De ploegen moeten eigen- lOOlijk altijd aftasten wat het ver tast ^geleken bij de vorige wedstrijd 2 weer worden zal. Met name ^de beoordeling van de scheids- wPaastoernooi LTC Glas rd. D (Van onze sportredactie) '16. _LISSE Ook dit jaar weer i°Pent de Lisser Tennis Club het I seizoen (traditioneel) met een paastöernooi. De tennissende le- MC den zullen op Tweede Paasdag J'ana^ half tien eikaars krachten kunnen meten. De prijsuitrei- ^lking geschiedt om zes uur. rechters met betrekking tot de beruchte 7-meter overtredingen vind ik noch voor de ploegen noch voor de coaches even be grijpelijk, zelfs niet bij een tweede overdenking na de wed strijd. Een scheidsrechter op dit niveau (waar dus meer belangen op het spel staan) moet in staat zijn het spel aan te voelen.". Topscheidsrechter Houbraken hierover: „De meeste scheids rechters bezitten wel spelregel kennis, maar missen spelkenis." Northa De degradatie van het dames team van Northa is voorname lijk veroorzaakt door interne problemen binnen de vereni ging. Het zal moeilijk worden het verloren gegane terrein te herwinnen, gezien de sterkte van de landelijke derde klasse met ploegen als HVS, Westland- ia en Jong Ade. De heren van Northa hebben zich in de harde afdelings eerste klasse knap gehandhaafd. Op de beslissende momenten hield de ploeg van Piet van Dam het hoofd koeL HVS Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat de Stompwijkse dames het kampioenschap pro bleemloos zouden binnenhalen. Onnodige nederlagen tegen de tweede teams van Ancora en Verburch haalden echter een streep door de rekening. Coach Jan Mackaay: „Jammer dat het niet is gelukt, we concentreren ons nu echter op de veldcompe- titie waar de ploeg er op dit moment goed voor staat." Jong Ade Voor de ploeg van trainer Bram Obbes is het een bijzonder suc cesvol seizoen geweest Niet al leen behaalde Jong Ade onge slagen het kampioenschap van de afdelings eerste klasse, maar bovendien promoveerde het team naar de landelijke derde klasse. MMO In dezelfde klasse eindigde MMO op een eervolle derde plaats. Trainer Karei Caron: „Gelet op het speelstersmate riaal (diverse blessures verhin derden dat MMO op volle oor logssterkte kon aantreden) ben ik beslist niet ontevreden. Wel licht hebben we, nu Jong Ade is gepromoveerd, volgend jaar mogelijkheden om door te sto ten." De heren van MMO kon den in de strijd om het kam pioenschap van de afdelings derde klasse geen rol van bete kenis spelen. NIO De Rijpweteringse dames heb ben sterke met zwakke wedstrij den afgewisseld. Een positie in de middenmoot was dan ook het hoogst haalbare. Sanocel/Saturnus De heren van Sanocel/Saturnus hebben het in de strijd om de titel net niet gered tegen de reserves van het Rijswijkse Ani mo. Juist in de wedstrijden te gen Animo liet de Leidse ploeg het afweten. De tweede plaats in de eindrangschikking is wat teleurstellend. De Leidse dames konden zich slechts met moeite in de beslist niet sterke afde lingsklasse handhaven. HW'70 De heren van HW70 hebben overtuigend het kampioenschap in de afdelings derde klasse be haald. Concurrenten Olympia'72 uit Wassenaar en het Warmond- se Warmunda hebben echter de titel niet bepaald cadeau gege ven (Van onze sportredactie) LEIDEN Evenals verleden week is er een loting voor nodig geweest om een elftal te kunnen aanwijzen voor de door Sport- huis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal. Nadat DOSR 6 (al in het bezit van een LC-Bal) met twaalf tref fers was afgevallen, bleven Tey lingen 6 en Rijpwetering 2 over. Beide teams scoorden negen maal. Het lot wees uiteindelijk het zesde team van Teylingen aan. De Sassenheimers wonnen voor het eerst een standaard- team op de loer voor de Leidse Courant Bal. LFC won met 8-1 van Randstad Sport en kwam dus maar een doelpunt tekort- Op de foto het team dat in zijn klasse nog altijd kampioenskan sen heeft Staand v.l.n.r.: Leider Van Vliet, René „Langeveld, Aad Joziasse, Henk van Dorp, Frans van der Kraan, Leo van Nobelen, Peter van Hoekelen en Hans Juffermans. Knielend: Gert Rotteveel, topscorer (5) met 9-4 van Leidse Boys 3; geen lopen weekeinde slechts weinig Henk van der Krogt echt hoge score maar wel ploegen in actie behoefden te der Henk Duindam, Jan Schout voldoende omdat er in het afge- komen. Overigens lag deze week en en Henny van Steijn. (Van onze sportredactie) NOORDWIJK - Wielrijders met triminteresses kunnen bin nenkort terecht bij de wielerver eniging De Bataaf te Zwanen burg. Op 20 april, 27 april en 11 mei zullen er op het parkoers van voornoemde vereniging drie wedstrijden worden gehouden voor sportieve rijders zonder li centie. De aanvangstijd is op alle avonden zeven uur 's avonds, het inschrijfgeld be draagt 2,50 per wedstrijd en er liggen tien eindprijzen klaar voor de „renners" die alle wed strijden meerijden. Inschrijven bij de heer C. v.d. Burg, Picke- straat 42, Noordwijk. Internationaal voetbal voor Weteringse Girls (Van onze sportredactie) DEN HAAG De omnisport- vereniging Celeritas uit Den Haag organiseert op Eerste Paasdag voor de eerste maal een internationaal damesvoet baltoernooi. Dit toernooi, uit geschreven in verband met het vijfjarig bestaan van de afde ling damesvoetbal, zal ook worden bezocht door Wete ringse Girls. De Girls ontmoe ten onder meer het Deense Brande IF en Kolding BK en het Belgische Brugge. Plaats van handeling: het Celeritas- terrein in Wateringen. (Van onze sportredactie) LEIDEN Voor de tweede maal in successie organiseert de voetbalvereniging Unitas Leiden op Eerste Paasdag het Teun Vonk jeugdtoernooi. Zes vereni gingen, waaronder het Duitse Mücke Merlau zullen morgen met twee elftallen in de weer zijn op het terrein aan de Bos- huizerkade.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11