Geluidsbanden Jumbo's goed af te luisteren Centre Pompidouonooglijk Nederlandse vissers blijven tot 31 mei in Ierse zee Reorganisatie Enka minder verstrekkend jEEN MISVERSTAND DOOR TAALGEBRUIK RSV verwacht overheidssteun op korte termijn a BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van onze correspondent fASHINGTON Een kleine groep deskundigen eeft gisteren in Washington kunnen luisteren tar de laatste woorden die in de cockpit van KLM-747 werden gesproken voordat het vlieg- lig op Tenerife in een dichte mist te pletter loeg tegen een Jumbo van Pan American Air- lays. Na afloop is bekend gemaakt dat de kwali- •it van de geluidsbanden en de zogenaamde fight data recorders variëren van goed tot uitste- end. Over wat er op de geluidsbanden staat «rd het stilzwijgen bewaard. Wel verklaarde rilliam Haley, een lid van de National Transpor- ition Safety Board die als woordvoerder optrad, at de botsing niet is ontstaan als gevolg van en misverstand dat zou kunnen zijn veroorzaakt oor de door de piloten en de verkeerstoren ebruikte taal. jij weigerde vragen te benatwoorden omtrent de hhoud van de gesprekken die op de geluidsban- len zijn geregistreerd en die een antwoord moeten pven op onder meer de vraag waarom de K.L.M.- ezagvoerder klaarblijkelijk zonder toestemming ran de verkeerstoren van Tenerife probeerde te iertrekken. De National Transportation Safety loard analyseert de geluidsbanden voor de Spaan- B regering, die het onderzoek naar de oorzaak fin de ramp uitvoert De zogenaamde „cabin voice recorder" uit het K.L.M.-vliegtuig kon met de apparatuur in de laboratoria van de NTSB niet worden beluisterd. Deze recorder, een Sundstrand v 557 p en vervaar digd in Zweden, werd naar Seattle gestuurd, waar een vestiging van dat Zweeds bedrijf een copie vervaardigde die in Washington kon worden be luisterd. Ondanks het feit dat de recorder aanzien lijke brandschade opliep was de kwaliteit van de geluidsbanden volgens Haley goed. De zogenaam de flight data recorder van de K.L.M.-747, even eens een Sundstrand product, had aanzienlijke brandschade opgelopen. De geluidsband was be roet en verkleurd, maar volgens Haley kon 98 procent van de gegevens op de band worden gereconstrueerd. In Washington arriveerde gisteren inmiddels een copie van de geluidsband van de verkeerstoren van de luchthaven op Tenerife. Haley verklaarde dat tegen het midden van de volgende week de inhoud van de geluidsbanden op papier kan staan. Daarna zal het mogelijk zijn alle gegevens met elkaar te combineren in een schema, waaruit kan worden afgelezen wat door verkeerstoren en de bemanningen van de twee vliegtuigen is gezegd en op welk moment dat gebeurde in de laatste fase van de serie rampspoedige gebeurtenissen op Zeer veel bezoekers van de begraafplaats Westgaarde gaven Tenerife. uitdrukking door bij de lijkkisten een bloemstuk neer te leggen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Stichting Ne derlandse Visserij zal het mi nisterie van Defensie niet om bescherming van de Koninklij ke Marine vragen als Neder landse schepen in de Ierse wa teren vissen. De vissers uit Urk en Den Helder hadden minister Stemerdink hierom woensdag gevraagd, nadat dinsdag be kend geworden was dat de Ier se regering had besloten geen buitenlandse vissersschepen toe te laten in Ierse wateren, die een motorvermogen hebben van boven de elfhonderd PK en lan ger zijn dan 33 meter. Deze maatregel gaat op Eerste Paas dag in. Na een gistermorgen gehouden vergadering in het Visserijhuis in Den Haag besloten de Neder landse vissers, nadat zij van ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken en land bouw en visserij uitleg over de kwestie hadden gekregen, een visserijplan op te stellen. Dit plan houdt in dat de Europese Commissie in Brussel een lijst zal krijgen met de namen van Nederlandse vissersschepen die tot 31 mei in Ierse wateren zul len gaan vissen. De stichting verwacht dat de commissie de Ierse regering op de hoogte zal stellen, opdat zij een oogje in het zeil kan houden. .Hieruit blijkt wel dat wij niet verwachten dat het een keihar de strijd zal worden", zei giste ren een woordvoerder van de stichting vlak na de vergade ring. „Een IJslandse affaire wordt het zeker niet. Mocht on verhoopt de zaak toch uit de hand lopen dan zullen wij ons opnieuw beraden", aldus de woordvoerder. Premier Den Uyl heeft gisteren laten weten dat Nederland geen speciale stappen zal onderne men om de gerezen problemen tot een oplossing te brengen. Ons land wacht af wat het op treden van de Europese ge- meenshap zal zijn. VARA wil dagelijks bestuur versterken aan hun medeleven worden versterkt, maar er moet ding van het dagelijks bestuur één omroepsecretaris blijven zou mede moeten geschieden Chileense consul noet weg uit :onfectieentrum IMSTERDAM (ANP) - De pre- adent van de rechtbank in Am- iterdam, mr. W. Borgerhoff Mulder, heeft gisteren in een loor het confectiecentrum aan gespannen kort geding bepaald, lat de honorair consul-generaal fan Chili zijn activiteiten bin ten het confectiecentrum moet taken. ixmorair-consul-generaal van Vruli is de heer M. Stork, die ajn werkzaamheden verricht in le kantoren van de textielgroot- landel Stork Beheer, waarvan lij een der directeuren is. De directie van het confectie- tentrum had het kort geding langespannen nadat in het bui- enland aanslagen waren ge- ileegd op Chileense consultaten in nadat 16 maart jl een bom- Oelding was binnengekomen •oor het consulaat in het con- ectiecentrum. Volgens de direc- ie van het confectiecentrum aogen de gehuurde bedrijfs- uimten alleen worden gebruikt oor activiteiten in de textiel. EMMEN De in november aangekondigde reorganisatie bij Enka-Glanzstoff leidt tot een vermindering van 400 ar beidsplaatsen in de indirecte sector en niet tot 600 zoals aan vankelijk de bedoeling was. De vakorganisaties en de leiding j van het bedrijf hebben gisteren overeenstemming bereikt over de saneringsmaatregelen. Daar toe hoort ook de beslissing om de fabriek van Enka in Emrner- compascuum al op 1 augustus van dit jaar te sluiten. De 315 man die hier nu nog werkzaam zijn zal elders in het concern een baan worden aangeboden. Overeenstemming werd even eens bereikt over de inkrimping van het Enka-bedrijf in Breda met 110 personen, zonder dat daarmee gedwongen ontslagen gepaard gaan. De bonden hebben niet de ga rantie gekregen dat nieuwe sa neringen en reorganisaties bij Enka, het Europese vezelbedrijf van Akzo, in de toekomst zullen uitblijven. Enka heeft thans geen plannen in de la. Volgens mr. D. Sorgdrager, plaatsver vangend voorzitter van de raad van bestuur van Enka. Zijn nieuwe saneringen in de komen de paar jaar niet te verwachten. D'66 verzoekt directeuren om bijdrage (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim duizend directeuren van Nederlandse bedrijven zijn door D'86 ver zocht een bijdrage te storten in het verkiezingsfonds van deze partij. De brieven zijn verzon-, den aan de privé-adressen van de directeuren. Penningmeester Maas; „We wil len geen financiële bijdrage van de bedrijven, maar wel van de directeuren als privé-persoon. Geld van bedrijven storten we terug". D'66 heeft de directeu ren benaderd naar aanleiding van een brief, die negen top mensen uit het bedrijfsleven vo rig jaar hebben geschreven aan regering en parlement, waarin zij hun bezorgdheid uitten over de geringe mogelijkheden van bedrijven om een bijdrage te leveren aan de opleving van de economie. UNICEF-wandeling Ongeveer 750 leerlingen van de Priscilla-LEAO-school uit Den Bosch zijn gisteren i de UNICEF. De jongelui kregen door sponsors per kilometer een bepaald aantal c het bedrag uiteindelijk „opliep" tot zo'n 20.000 gulden. Dit rapporteert een commissie uit het VARA-hoofdbestuur naar aanleiding van adviezen, verleden jaar verstrekt door de commissie van goede diensten. De werkgroep kwam tot stand op verzoek van het personeel en de ondernemingsraad na de be- drijfskrisis in 1975. De bestuurscommissie is het eens met het advies, dat in deze structuur geen college van di recteuren past Ze wil de be noemde directeuren wel op hun plaats handhaven. Een college wordt al gevormd door het da gelijks bestuur. Verwacht wordt verder dat de wijziging in het dagelijks be stuur medio 1978 zal leiden tot benoeming van een lid, belast met verenigingszaken en perso neelsbeleid. De commissie is het niet eens met het advies, dat de voorzitter zich uitsluitend zou moeten rich ten op verenigingsbelangen, aangezien hij in het dagelijks bestuur veel aandacht dient te geven aan coördinatie en af stemming van opvattingen. Bo vendien wordt hij opgeëist door taken op het vlak van de om roeppolitiek en daarmee samen hangende vertegenwoordigingen in omroepkringen. Het rapport zal binnen het be drijf worden besproken en daarna op 27 april dienen in het hoofdbestuur van de VARA. i CIRCUS BOLTINI DRAAIT WEER BOEKJE OVER BELEID VAN KABINET i Ifan een onzer verslaggevers) l JTRECHT Met een landelij- ;e première in een nieuwe cir- us tent is het circus Toni Bolti- ni gisteren begonnen een had op last van de fiscus en de toernee door Nederland. bedrijfsvereniging een openbare verkoping plaats van onder De wederopstanding van het meer zestien slaapwagens en circus (op 1 maart jongstleden een keukenwagen) is volgens de directeur mogelijk gemaakt door de financiële steun van een zeepfabrikant. Over ruim een week komt het circus naar Den Haag. DEN HAAG De staatsuitge verij heeft gisteren een boek werkje uitgebracht met een sa menvatting van alle maatrege len die het kabinet - Den Uyl in de afgelopen vier jaar heeft departement staat opgenomen, genomen. welk beleid er is gevoerd. Het werk getiteld „samenvatting be- Het is een overzichtelijk geheel leid kabinet-Den Uyl 1973-1977" van 144 pagina's, waarin per zal waarschijnlijk eind volgende week al in de boekhandels ver krijgbaar zijn. De verkoopprijs is niet bekend, maar verwacht wordt dat de samenvatting een tientje gaat kosten. (Van onze correspondent Ri chard Roud) Marcel Duchamp is eindelijk thuis. Na de jaren van "balling schap, stilte, en listigheden" wordt de eerste Franse expositie van Duchamp's werk in Parijs gehouden. Duchamp is te zien in het Georges Pompidou Natio naal Centrum voor Kunst en Cultuur en zijn expositie is wat je zou kunnen noemen het pièce de résistance bij de ingebruikne ming van dit nieuwe culturele centrum. Het is tevens de groot ste en de meest complete collec tie van Duchamp's werk ooit tezamen gebracht, en tevens de beste. Het uitgangspunt van deze expositie was ook anders dan gewoonlijk. De organisa toren, Ulf Linde van het Museum voor Moderne Kunst van Stockholm en Jean Clair, curator van het Centrum Pompi dou, besteedden veel aandacht aan het Franse in Duchamp's werk. Duchamp heeft veel gemeen met bijvoorbeeld Ja mes Joyce. Ook Joyce, de Ierse schrijver, verliet zijn geboorteland om de rest van zijn leven in het buitenland te slijten. In tegenstelling tot Joyce kwam Duchamp echter wel vaak terug naar Frankrijk, hield zich op de hoogte van de literaire en artistieke ontwikkelingen van Parijs, en stierf in Frankrijk, in 1968. Duchamp had zich in New York "gevestigd na de geruchtmakende Armoury-show in 1913. Dat juist een expositie van Duchamp gekozen werd om het Centre Pompidou (of Centre Beaubourg, zoals het door de meeste mensen nog steeds genoemd wordt) te openen is natuurlijk niet toeval lig. Pontus Huiten, directeur van het Beaubourg Museum voor Moderne Kunst acht de invloed van Duchamp op de kunst van de tweede helft van deze eeuw even groot als de invloed van Picasso en Matisse op die van de eerste helft. En omdat Duchamp in Frankrijk minder bekend is dan in Engeland of Amerika, is er een speciale afdeling van deze spec taculaire expositie die de titel draagt Bronnen en Verwantschappen." Hier vindt men een kleine, maar zorgvuldig gekozen selectie van meesterwerken van Redon, Seurat, Cézanne, Matisse, Picasso en Braque. De organisatoren vonden een opmerkelijk en zeer mooi schilderij van de Italiaanse futurist Balie genaamd "Dy namiek van een Hond aan een ketting." Dit schilderij vertoont veel overeenkom sten met Duchamp's beroemde serie van "Naakten die de trap afdalen" (tijdens de tentoonstelling van 1913 herdoopt als „Explosie in een houtzagerij,"). Het meest opmerkelijke is wel dat, hoewel Balla en Duchamp deze schilderijen in hetzelfde jaar maakten, Duchamp Balla's werk pas een jaar later zag, want hij zat toen in Amerika. Men kan dus niet zeggen dat de een de ander direct beïnvloedde. Het is meer een kwestie van verwantschap, of misschien was de "tijdgeest" aan het werk hier. Elk aspect van Duchamp's werk is in de expositie vertegenwoordigd. Er is een klein bioscoopje om zijn films te tonen. De "kamer" die Duchamp in Philadelp hia bouwde kon niet vervoerd worden. In plaats daarvan werden de houten deu ren gereconstrueerd, met twee kijkgaten, waardoor een driedimensionale foto te bezichtigen valt van dit laatste ongeloo flijke werk van Duchamp. Hij werkte er de laatste 20 jaar van zijn leven aan, in het diepste geheim. Het bestaan van de "kamer" werd pas na zijn dood bekend en zorgde toen voor een enorme verras sing. Ook Duchamp's "Grote Spiegel" kon niet vervoerd worden, daarvoor was het veel te kwetsbaar. In plaats daarvan is er een kopie van dit kunstwerk, in 1961 door Ulfe Linde in Stockholm gemaakt, onder toezicht en met goedkeuring van Duchamp zelf. Vijf dagen voor de ope ning bleek ook deze kopie, net als het origineel, op mysterieuze wijze gedeelte lijk gebarsten te zijn, wat wel toepasse lijk was. Nog veel opwindender is iets wat de organisatoren zelf deden: ze bouwden driedimensionele reproducties van alle figuren in de Grote Spiegel en plaatsten deze in een kamer die ze verlicht hadden met fluorescerende lampen. Wanneer men nu door de kijkgaten in een van de muren kijkt, krijgt men het ongemakke lijke gevoel inderdaad „door de spiegel heen gestapt" te zijn. Het is alsof men in het kunstwerk zelf gestapt is, en er zo een nieuw perspectief (in beide beteke nissen van dat woord) krijgt van de "Bruid uitgekleed door haar vrijgezel len". De expositie neemt de hele bovenste ver dieping van de Beaubourg in beslag, en zal ongetwijfeld tot de sluiting op 2 mei het grote succes van het museum zijn. Niettemin is de rest van de collectie van het museum ook zeer de moeite waard. De verzameling bestaat uit de inventaris van het oude Museum voor Moderne Kunst, CNAC, het Nationaal Centrum voor Hedendaagse Kunst, en een aantal spectaculaire bruiklenen. Al met al zijn deze kunstwerken de reis naar Parijs al waard, ondanks de competitie gevormd door het uitzonderlijke uitzicht over Pa rijs dat men door de glazen gevel krijgt en ondanks de werkelijk afgrijselijke ar chitectuur van het gebouw zelf. De verzameling is chronologisch gerang schikt, maar dit is zo gedaan dat men ook andere paden kan volgen, en zo een eigen kunstgeschiedenis kan opbouwen. De schilderijen zelf komen hier ook veel beter tot hun recht, omdat ze beter ver licht, beter omlijst en beter opgehangen zijn. Ze zijn ook schoongemaalrt. Natuur lijk is niet het totale bezit van het mu seum opgehangen, maar alles valt wel te bezichtigen. De opgeslagen werken zijn ook voor het publiek toegankelijk. Men hoeft alleen maar een suppoost te vragen om het schilderij dat men wil zien en binnen de 45 seconden wordt het door een machine neergelaten vanuit de zolder waar de schilderijen opgeslagen liggen. Twee tentoongestelde werken vooral to nen het voorstellingsvermogen van de directie. Een hiervan staat binnen het museum: dit is het Ijspaleis dat Radins ky in 1922 in Berlijn ontwierp. De origi nele maquettes werden door het Centrum uitgevoerd, en het effect is indrukwek kend. Buiten het museum, op de piazza zoals het genoemd wordt, werd Brancu- si's Parijse studio gereconstrueerd. Hij liet deze studio, met alles wat er in stond, na aan de stad. Zo kan men een fantasti sche verzameling van Brancusi's werk als het ware "thuis" bezichtigen. (Copyright The Guardian) ROTTERDAM (ANP) Het bestuur van Rijn-Schelde-Verolme onderhandelt met de overheid over de mogelijkheid om de vermo genspositie van het concern op korte termijn aanzienlijk te versterken. Een beslissing hierover wordt nog deze maand ver wacht, zo heeft de president van de raad van bestuur ir. A. Stikker gezegd bij de presentatie van het jaarverslag. Het eigen vermogen van RSV is vorig jaar gedaald van 521 miljoen tot 457 miljoen gulden. „De gedachten over de aard van de regeringssteun gaan in de richting van een grote lening," zo heeft ir. Stikker laten weten. Voor het RSV-concern is inmiddels een capaciteitsplanning uitge werkt die inhoudt dat' een aanvullende vermindering van circa 2000 arbeidsplaatsen in 1977 moet worden bereikt, óverwogen wordt om het aantal arbeidsplaatsen in 1978 nogm-als met 2000 te verminderen. Het concern heeft vorig jaar een netto-verlies geleden van 34 miljoen gulden. Verzoek dr. Kruisinga: LAAT „KONING KLANT" PvdA- ADVERTENTIE ONDERZOEKEN DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer, dr. R. Kruisinga, heeft de Vara-ru briek „Koning Klant" schriftelijk gevraagd in een van de eerstvolgende uitzendingen de ad vertentie-campagne van de PvdA op waarheidsgehalte te toetsen. Een recente adver tentie van de PvdA, na het uitbreken van de kabinetscrisis in dagbladen geplaatst, geeft volgens dr. Kruisinga een perti nent onjuiste voor stelling van zaken. „Er wordt gesugge reerd, dat bij het ontstaan van de cri sis het zou zijn ge gaan om verschil van standpunt ter zake van grondspe- culatie. De waarheid is echter, dat er een kamermeerderheid te vinden was voor het amendement De Bekker. Dit amende ment had niet met grondspeculatie te maken", aldus dr. Kruisinga in zijn brief aan „Koning Klant" Het amendement had betrekking op een billijke vergoe ding voor mensen, getroffen door over heidsingrijpen. „Veelal zijn dat so ciaal zwakken. Het zijn met name vaak boeren, tuinders en middenstanders maar over die so ciaal zwakken onder die omstandigheden zwijgt de PvdA-ad- vertentie als het graf," zo staat in de brief. Dr. Kruisinga deelde mee de ad vertentie „in hoge mate misleidend te vinden." Vandaar zijn verzoek.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9