Actie rond poging Churchill te ontvoeren Kathleen Butler exposeert in „De Ruif" Twee kameropera's in de Schouwburg Russisch Mozaiek in „De Schakel" Op de vlucht voor de rest van de familie Langdradige oorlogsfilm Disney's Assepoester: leuke vakantiefilm LEIDEN Galerie/Restau rant „de Ruif" aan de Janvos- sensteeg 59 in Leiden expo seert deze maand het eige naardige schilderwerk van de Amerikaanse schilderes Kath leen Butler. Kathleen Butler verwerkt voornamelijk fruit (met een lichte voorkeur voor bananen) in haar werk, maar niet op de manier zoals de doorsnee stillevenschilder dat doet; het fruit ligt niet op tafels, of in vensterbanken, maar is meestal in een anders- gekleurde achtergrond ge plaatst, waarin het min of meer rondzweeft. De kleuren der schilderijen - waterverf en olieverf- zijn vrij uitbundig. Grappig is dat bij de meeste schilderijen een soort legenda (verklaring van de kleuren op geografische kaarten; paars is laagveen, geel is zand etc.) aanwezig is: een strookje gekleurde blok jes, waarvan de kleuren soms allemaal in het schilderij voor komen, en soms ook in het geheel niet. Verder week Kath leen Butler bij de olieverfschil derijen van de gebruikelijke lijstvorm af; geen rechthoeken maar gelijkbenige driehoeken omlijsten het olieverffruit. Koffie Tussen al het fruit verschijnen op een paar van de waterverf- schilderijen een paar koppen koffie. Op het schilderij „Dra wing with Coffee Cups" staat onder de drie koffiekoppen respectievelijk met potlood vermeld: „Ian's coffee" (licht bruine vloeistof) „Coffee" (iets bruiner) en „My Cof fee", (zwarte koffie). Koffie koppen komen trouwens in nog een paar van de water verfschilderijen voor. Collage Enkele waterverfschilderijen hebben een paar collage-in vloeden ondergaan. Meestal betreft het hier stukjes van briefkaarten, die zonder dui delijke reden tussen de verf zijn verwerkt. In het schilderij „The Cosmic Banana Geo metrical Purity" duikt tussen de bananen een vrouwenhoofd met handen op. Op een ander schilderij is op een tros bana nen (baldadigheid?) een bana- nenmerk geplakt Afkapping Bij de olieverfschilderijen valt behalve de driehoekvorm nog iets op: een gedeelte van de driehoek die het schilderij vormt lijkt er zo los in te zijn gezet, want behalve een duide lijke afscheiding door middel van een dun lijntje en soms een andere kleur houden ba nanen en andere vruchten daar halverwege plotseling op. In één van de schilderijen .Acrylic on canvas" zijn hal verwege, waar de driehoek overgaat m een grijs trape zium een onrijpe en een over rijpe banaan maar half afge- Wie het eigenaardige stilleven- werk van Kathleen Butler wil aanschouwen kan de hele maand april dagelijks terecht m restaurant „De Ruif'. Leiden De Nederlandse Operastichting brengt op zaterdag 16 april twee kameropera's op de planken van de Leidse Schouwburg. Het gaat om de opera's „De Nachtschei" van Gaetano Donizetti en „The Four Note Opera" van Tom John son. In „The Four Note Opera" belijdt de schrijver op virtuoze wijze zijn haat-liefde voor de opera als kunstvorm, waarmee hij én de opera-liefhebber, én de opera-hater tevreden wil stellen. De opera-hater zal in zijn mening worden versterkt, terwijl de opera-liefhebber er geen probleem mee zal hebben en na het vallen van het doek trouw zal blijven aan zijn devies „Lang leve de Opera". In „De Nachtschei" gaat het om de apotheker Don Hannibal, die net getrouwd is met Serafina. Enrico, die ook een oogje heeft op Serafina, zorgt ervoor dat de huwelijksnacht van het paar gc«d in het honderd loopt. Aanvang 20.15 uur. Een scene uit „De Nachtschei". Van links naar rechts: An^ré Spijker (Spiridione), Elise Galama (Madame Ro se), Ivan Thomas (Pasquale), Arthur Schildmeijer (Enri co), Angela Bello (Norina), Roberta Alexander (Serafina) en Joep Bröcheler (Don Hannibal). LEIDSCHENDAM - De Leid- schendamse Kunstenaarsver eniging K'70 organiseert za terdag 16 april 's avonds om 8 uur in „De Schakel" in Leidsenhage een programma getiteld „Russisch Mozaïek". De bas Henk van Haasteren en de sopraan Josy van Haas teren zingen een groot aantal Russische folkloristische lie deren, romances en ballades terwijl de pianiste Kyra Roof Russische volksmuziek zal spelen. Ter afwisseling vertelt Mia Vergroesen een Russisch sprookje en wordt de „krako- wiek", de vrolijke Russische volksdans gedanst. In „De Schakel" wordt tegelij kertijd een kleine tentoonstel ling gehouden van mevr. K. Roof-von Iwanowsky, bestaan de uit ikonen, paaseieren, aquarellen en andere hand werken. In de pauze zullen de traditionele paasgerechten „koelitsch" en „pascha" wor den aangeboden. Toegangs kaarten a 3 gulden 50 zijn verkrijgbaar in „De Schakel" en aan de adressen Nassau- laan 21 en Diepenbrocklaan 8. „De Schakel" is zondagmid dag 17 april van 12 tot 16 uur geopend waarbij mevrouw Roof eventuele bezoekers te woord zal staan. Donald Sutherland als de Ierse rebel Liam Devlin wordt door,kolonel Max Radl (Robert Duvall) gestrikt voor de ontvoering van Winston Churchill. Neef en nicht tijdens het familiefeest CAMERA: Cousin, cousine (14) met Marie-Christine Bartrault en Victor Lanoux. Regie: Jean Charles Tacchella Als oma hertrouwt is dit aanleiding voor 'n familiereünie, waar na een glaasje te veel de lolbroekerigheid hoogtij viert. Als het feest is afgelopen blijven een dochter van de bruid en een neef van de bruide gom alleen achter. Hun wederhelften zijn er even samen tussenuit geknepen. Dit is het, soms op „L'invitation" lijkende, begin van Jean Charles Tacchella's „Cou sin, cousine", maar daar houdt de vergelij king dan ook op. De twee achtergebleven en raken in gesprek, voelen zich tot elkaar aangetrokken en er ontstaat 'n zuivere vriendschap, die tot grote ontsteltenis van de rest van de familie openlijk wordt voortgezet. De echtgenoot van de vrouw wordt verteerd van jaloezie, terwijl hij het zelf met de huwelijkstrouw nooit zo nauw genomen heeft en de echtgenote van de man hunkert naar een nieuwe slaapkuur. Zorgvuldig schetst Tacchella de steeds nauwer wordende band tussen twee men sen, beiden getrouwd met kinderen die van hun liefde voor elkaar geen geheim maken en de verschrikte reacties van de familie hierop. Zo werkt Tacchella in 'n kalm. bijna gemoedelijk tempo naar een climax die je lang, te lang van te voren ziet aankomen. Op kerstavond zegt het tweetal de verzamelde familieleden beleefd goe dendag en vertrekt, verbaasd nagestaard door de rest van het gezelschap. Hoe lang was het geleden dat agnes Varda's „Le bonheur" zoveel opschudding veroorzaak te? Rex: 36 uren in de hel (18) met Richard Harrison, Pamela Tudor en Alan Gerard, regie: Roberto Montero Had die journalist z'n mond maar gehou den; dan was er ook geen film gekomen die „36 Uren in de hel" heet. De 36 uurtjes verstrijken in de jungle tijdens de tweede wereldoorlog. Een Ame rikaanse journalist gaat met de geallieer den mee om de Japanners van een eiland te verdrijven. Bijna alle soldaten worden geveld. De slimme journalist natuurlijk niet; die gaat terug naar Amerika om zijn oorlogsmemoires te vertellen. Dat was niet nodig geweest, want het geval is een nogal saaie langdradige film. LIDO II - Assepoester (a.l.) Tekenfilm van Walt Disney. Het bekende sprookje van Assepoester, haar helse stiefmoeder, haar twee lelijke stiefzusjes, de mooie prins en het glazen muiltje. Muizen, vogels, andere dieren en de goede fee staan Assepoester, die dage lijks de as uit de haard moet halen, met raad en daad terzijde. De tekenfilm vertoont opnieuw hoe geper fectioneerd Disney's animatietechnieken waren. Assepoester en de prins zijn „leven secht" getekend, vooral in de wat langere shots. De muizen en Lucifer de kat) stelen de show. Zij zorgen voor spanning en humor en de toeschouwers reageren ent housiast op hun aanwezigheid. Antipathie wordt opgewekt door de stiefmoeder en de twee lelijke zusjes. Het is boeiend om te zien hoe de karakters van de figuren de tekenstijl beïnvloeden. De film zit boorde vol aardige effecten, maar nieuwe elemen ten ontbreken in dit produkt van Disney. Assepoester was voor Disney een min of meer logisch vervolg van Sneeuwwitje, maar Disney weet ditmaal niet het hoge peil van zijn vorige film te halen. Toch blijft Assepoester een uitermate boeiende film voor jong en oud. En zeker voor de jeugd in de Paasvakantie. B. J. Een van de vertederende beelden uit „Assepoester" Nadat Duitse parachutisten op 12 september 1943 verras send Mussolini uit de gevan genis hadden bevrijd, wilde volgens auteur Jack Higgins Hitier als volgende stunt niemand minder «fan Winston Churchill ontvoeren. Een waanzinnig plan, dat mis schien nèt mogelijk zou zijn omdat de Britse premier juist van plan was een afgelegen kustdorpje in Norfolk te be zoeken. En dus trekt een groepje Duit se parachutisten er in „The eagle has landed" er op uit om vermomd als Poolse vrijwilli gers Engeland binnen te drin gen. Hun leider is de „góede" Duitse officier Kurt Steiner (Michael Caine) terwijl een En geland hatende Ierse rebel Liam Devlin voor het nodige speurwerk zorgt Door allerlei omstandigheden een nobele Duitser wil om een Engels meisje van de verdrinkings dood redden mislukt de ac tie en wordt dan vakkundig in de doofpot gestopt Aanvankelijk voelen de ac teurs Engels sprekend met een Duits accent zich niet erg op hun gemak in hun rol van „goede" Duitse militair. Alleen Donald Pleasence heeft kennelijk plezier in zijn rol van de onbetrouwbare Hein- rich Himmler. Eenmaal op pad en in de buitenlucht kan regisseur John Sturges, be kend om de wijze waarop hij het brede beeld functioneel tot in de uithoeken benut, zich helemaal uitleven. Zeker als de groep eenmaal ontmaskerd is en de actie, een kleine veldslag, de boventoon voert Door eerst de sympathie voor de Duitse indringers op te roepen krijgt Sturges het dan wel moeilijk want nie mand weet meer wie nu de goeden en wie de slechteriken zijn en wie er nu eigenlijk moet winnen. Tenslotte zijn dat toch de Amerikaanse ran gers, al weet doorzetter Caine ahas Steiner toch nog alleen tot Winston Churchill door te dringen. Of niet „The eagle has landed" moet men zien als een vakkundig gemaakte actiefilm, goed voor twee uur verstrooiing. Aan de historische achter grond moet men niet te zwaar tillen, het zou net zo goed over cowboys en Indianen kunnen gaan of de Amerikaanse bur geroorlog. En Verder tig met een uitblinkende rol van Shelly Winters als bemoeizuchtige moeder. TRIANON: Nickelodeon (18). De pioniersdagen van de cinematografie in Ame rika tussen 1910 en 1915 door regisseur Peter Bog- danovich op treffende wij ze in beeld gebracht, e STUDIO - The Marx Brothers go West (a.l.) Speelfilm van de beroem de gebroeders Marx uit de slapstick-periode. Een rol prent vol grollen en grap pen. speciaal voor nostal gische liefhebbers. 0 LUXOR: Het vergeten continent (14). Doug Mc. Clure en John Mc Eeney maken als enige overle venden van een scheeps ramp kennis met de pre historie. -Q LIDO III: Next Stop Michael Caine als de goede Duitse oorlogsheld Kolonel Kurt Steiner in John Sturges' „The eagle has Village (18). De landed". artistieke hippywijk van New York in de jaren vijf- I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5