voor 1 5 i Rabin treedt af als premier van Israël Vier jaar geëist tegen Alphense roofovervallers KOUDE PASEN British Airways ontslaat stakers; vakverenigingen bieden hulp aan n Felle jacht op moordenaars van Duitse procureur PRIJZEN STEGEN MET 0,8 PROCENT Amsterdamse agenten veroordeeld *)ol WEGENS ONGEOORLOOFDE BANKREKENING IN VS DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag g april 1977,67e jaargang no. 20704 fulp voor noeder Teresa AARLEM De bisschop van larlem, mgr. Zwartkruis, rapt donderdag 28 april op de tukenhof in Lisse de scharla- snrode tulp „Moeder Teresa", e de koninklijke bloembollen- l zaadhandel van Tubergen V in Haarlem heeft gekweekt beder Teresa, te Skopje in Ma- xionië geboren uit Albaanse iders, heeft in de miljoenen- ad Calcutta in India velen van allerarmsten geholpen en aar in 1950 de zustercongrega- e „.missionarissen van liefde" pgericht. Moeder Teresa kreeg 1971 van Paus Paulus de ohannes XXIII vredesprijs en 1 1972 van de regering van ndia de Jawaharlal Nehruprijs. Kabinet wil nieuw rijtijdenbesluit (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren besloten om een aantal wijzigingen aan te bren gen in het rijtijdenbesluit, dat onder meer de werk- en rusttij den van vrachtwagenchauf feurs en bestuurders van auto bussen regelt Het ontwerp-voorstel moet ech ter eerst nog voorzien worden van een advies van de Raad van State. Premier Den Uyl zei gis teren tijdens zijn wekelijkse persconferentie, dat de voorstel len van het kabinet onder meer inhouden, dat in het vervolg voor vrachtwagenchauffeurs en bestuurders van autobussen de zelfde regels zullen gelden. Ook wil men een eenvoudiger con trole mogelijk maken op de na leving van de regeling betreffen de de werk- en rusttijden. DEN UYL: „Regeren met CPN uitgesloten" DEN HAAG (ANP) - Premier Den Uyl sluit uit dat er na de verkiezingen een regering ont staat van PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN. Vooral de commu nisten vindt hij als regering spartner niet aanvaardbaar. De premier zei dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie waar hij op verzoek even zijn pet als PVDA-lijsttrekker opzet te. Den Uyl zei er grote moeite mee te hebben de CPN als pro gressieve partij te zien. Hij kwa lificeerde de CPN als een oligar chische partij, waar slechts en kele personen het voor het zeg gen hebben. 'Van onze parlementaire redac tie) OEN HAAG Tussen midden februari en midden maart zijn ie prijzen in ons land gestegen <net 0,8 procent. Het merendeel van die prijsstijging werd ver oorzaakt doordat de kleding duurder is geworden. Ook meu belen, woningtextiel, vlierbe dekking, schoenen en de W.A.- verzekering voor bromfietsen werden in genoemde periode duurder. Van half oktober tot half maart zijn de prijzen van goederen en diensten in totaal gestegen met 1,6 procent. Het centraal Planbureau heeft de stijging van de prijzen tussen half oktober en medio april ge raamd op 2,6 procent. „We heb ben nu tot midden april dus nog 1 procent speling," aldus pre mier Den Uyl gisteren na afloop van het kabinetsberaad. „Als we beneden ,de 2,6 uitkomen, mo gen we erg blij zijn, maar ik verwacht eerlijk gezegd, dat de raming van net Centraal Plan bureau met 0,1 of 0,2 procent overschreden zal worden", zo zei hij. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen de drie Alphenaren, die op 22 december van het vorig jaar een overval pleegden op het cash-and-carry bedrijf Hoogvliet in Alphen heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank vier jaar gevangenisstraf geëist. De 21-jarige R.S., de 22-jarige R.J.H. en de 23-jarige J.S.R. ver voegden zich op een mistige koopavond bij het bedrijf. Met een geladen geweer en pistool werd het personeel onder schot gehouden. De buit bedroeg 63.000.— en betaalcheques ter waarde van 55.000.—. De che ques werden na afloop ver brand, wat voor het cash-and- carry bedrijf een grote schade post opleverde. Het drietal was aan heroïne ver slaafd. Bovendien hadden twee van de drie trouwplannen. Zij wilden met het geroofde geld een huis kopen. Twee overval lers draaiden hun aandeel, 21.000.— er in enkele weken doorheen. De derde schonk zijn deel aan liefdadigheidsinstellin gen. Dit op aanraden van zijn verloofde, die zijn verhaal over „spaarcentjes" niet geloofde. De verloving is inmiddels verbro ken. De Alphense politie kwam de overvallers op het spoor, omdat het bedreigde personeel, on danks de camouflerende nylon lappen, toch enige aanwijzingen kon geven. De rechtbank doet 21 april uit spraak. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 29-jarige hoofdste delijke agent van politie G. van L. wegens poging tot diefstal veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. De rechtbank achtte bewezen dat de agent op 24 november van het vorige jaar in het bu reau Warmoesstraat geprobeerd had twee bankbiljetten weg te nemen van een stapeltje van 12.000 gulden dat toebehoorde aan een man die was aangehou den op verdenking van handel in drugs. De 59-jarige hoofdagent van po litie Hendrik B., eveneens uit de hoofdstad, is gisteren ook door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld en wel tot een geld boete van 400 gulden. Hendrik B., net als G. van L. verbonden aan het bureau Warmoesstraat, was belast met de controle op bordelen. Hij had enkele malen geld aangenomen van de eigena res van een kamerverhuurbe drijf. Deze handige rolmeetband is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van am nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Verhaal van David Het verhaal van David (1) op Ned. II om 20.20 uur. Om 21.52 uur Mengelberg en om 22.50 uur Bachs vioolconcert in E. Ned. I om 22.30 uur MASH en om 22.55 uur De groot-inquisi teur. Enkele buien Opklaringen, maar ook regen- hagel- of sneeuwbuien. Meest matige noordelijke wind, later krimpend naar westelijke rich tingen. Maxima rond 7 graden. Morgen: zon op: 06.57, zon on der: 20.27. Maan op: 01.54; maan onder: 10.41, hoogwater: 07.31 en 20.00 uur; laagwater: 03.17 en 15.50. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - De weersvooruitzichten voor de komende paasdagen blijven ongunstig. Volgens het KNMI in de Bilt zal het weertype van de laatste da gen niet veranderen en zal Pasen wat het weer betreft ge kenmerkt worden door buien en lage temperaturen. Bij het passeren van een rug van hoge luchtdruk zal de wind weliswaar tij delijk verdwijnen, maar daar staat te genover dat het 's nachts zal vriezen. Overigens is het weer in onze streken nog aangenaam als we het vergelijken met de winterse toe stand die er in Scan dinavië heerst. Daar vriest het in de nacht vijf tot tien graden terwijl er in Lapland nog tempe raturen van 20 tot 30 graden onder nul worden geregi streerd. Echt lente weer is het momen teel wat Europa aan gaat alleen in het ui terste zuiden. Daar komen temperatu ren boven de 20 gra den voor. Het paasverkeer is inmiddels op gang gekomen maar heeft althans gisteren nog niet tot overstelpen de drukte geleid. Volgens de rijkspoli tie in Driebergen was het gisteravond op de rijkswegen iets drukker dan an ders op vrijdag avond het geval is. Op de bekende knel punten, zoals de Coentunnel, de Van Brienenoordbrug en bij Dordrecht ont stonden files van ten hoogste vijf kilome ter. Aan de grens deden zich opstop pingen voor van 300 tot 400 meter. De NS hebben het naderen van de paasdagen in het binnenlandse verkeer nog nauwe lijks gemerkt. Wel waren de treinen uit het buitenland goed vol. In West-Duits- land was gisteren al wel sprake van een grote vakantiedruk- te. Volgens sommige schattingen zijn er meer Westduitsers dan ooit tevoren met de paasdagen de weg opgegaan. TEL AVIV, (Rtr. AP) Premier Yitzak Rabin van Israël heeft zijn ontslag ingediend als premier en als lijstaanvoerder van de arbeiderspartij voor de algemene verkiezin gen van 17 mei. Er wordt thans een onder zoek ingesteld naar ongeoorloofde bankreke ningen die Rabin en zijn vrouw in Washing ton hebben. „Dit is een droevig einde", aldus een vermoeid uitziende maar kalme Rabin. Het aftreden van Rabin wordt evenwel be moeilijkt door het feit dat hij als leider van een zakenkabinet moet aanblijven tot na de algemene verkiezingen. Mogelijk zal Rabin zijn werkzaamheden overgeven aan zijn plaatsvervanger, minister van buitenlandse zaken Yigal Al Ion. Minister van defensie Sjimon Peres maakt de beste kans om Rabin als partijleider op te volgen. Het ministerie van financiën van Israël is een onderzoek begonnen naar de bankrekening die in 1968 is geopend toen Rabin ambassa deur in Washington was tijdens de regering van mevrouw Golda Meir. Rabin en zijn vrouw hebben vorige maand al verklaard dat ze verzuimd hadden de rekening op te zeggen en het geld naar Israël over te laten boeken toen ze in 1973 naar Israël terugkeerden. Het ^Jmaf 16 april: ok kinderen >p voorbank IVan een onzer verslaggevers) EN HAAG Ook kinderen •neden de zes jaar mogen ortaan op de voorbank van d auto meerijden. Vanaf hun ;rde jaar moeten ze dan wel d heupgordel dragen. Als ze g jonger zijn dan vier, is een edgekeurd kinderzitje ver- icht. i maatregel wordt op voorstel n minister Westerterp inge- erd omdat is gebleken, dat aderen vanaf vier jaar bij een tsing al profijt hebben van n heupgordel. Voorts zijn er i kinderzitjes in de handel, die strenge kwaliteitseisen vol- en. Voor oudere kinderen |jft gelden, dat ze van zes tot aalf jaar een heupgordel moe- dragen, terwijl boven twaalf ir ook een andere gordel riepunts) is toegestaan. »k binnen de bebouwde kom ie ten auto's voortaan met ge lid groot licht rijden als het hker is en bij slecht weer. leen stadslichten is dan nog ichts toegestaan bij het parke- n. Auto's zullen daardoor be- gezien worden en dat voor- èl weegt volgens minister isterterp op tegen het nadeel n verblinding, dat zich soms igszins zal voordoen. (Van onze correspondent) LONDEN Het conflict tussen de Britse luchtvaartmaatschappij British Airways en haar 4000 onderhoudsmonteurs heeft vannacht geleid tot het ontslag van 1250 monteurs. Zij waren niet komen opdagen voor de nachtdienst, nadat in de loop van donderdag was besloten dat de stakingsactie zou worden voortgezet. Zestien vakverenigingen met leden die voor British Airways wer ken hebben de luchtvaartmaatschappijen aangeboden het vliegver keer weer op gang te brengen. Dit is een zeer ongewoon besluit van de vakverenigingen. De luchtvaartmaatschappij had in verband met de staking alle vluchten tot en met dinsdag afgelast. Ongeveer 180.000 mensen die een vlucht hadden geboekt, zijn nu het slachtoffer geworden van de staking. Voor vele duizenden is de Paasvakantie in het water gevallen, hetgeen op de Londense luchthaven Heathrow heeft geleid tot emotionele taferelen. Het onderhoudspersoneel eiste meer geld voor wisseldiensten en een betere weekeindregeling. Zij weigerden gehoor te geven aan een oproep van de vakbond om het werk tenminste met Pasen te hervatten. Voor British Airways is de staking al op een verlies van rond 15 miljoen pond (rond 65 min gulden) komen te staan. Dinsdag werd door de directie voorspeld dat het conflict kon leiden tot de cpmplete instorting van British Airways. Vorig jaar 23.000 man zonder kaartje in de trein UTRECHT (ANP) - Vo- rig jaar hebben de trein conducteurs 23.600 men sen zonder kaartje in de trein gesnapt, zeven procent meer ^Jtn het jaar daarvoor. Al enkele jaren schom melt het aantal betrapte „zwartreizigers" bij de NS rond de 20.000, dat wil zeggen dat één op de 8.000 treinreizigers geen geldig plaatsbewijs had. Vorig jaar betaalden bij na 11.000 „zondaars" binnen vijf dagen toch een kaartje. Circa 4.000 betaalden pas na een aanmaning. Ruim 7.000 wilden ook toen nog niet betalen en zij kregen een proces-verbaal. „Zwartreizigers" riske ren een boete van maxi maal 150,- aldus de NS. Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Premier Rabin verlaat de vergadering van zijn arbeiderspartij, nadat hij besloten had zich terug te trekken als lijstaanvoerder is aan in Israël verblijvende Israëli's niet toegestaan rekeningen bij buitenlandse .ban ken te hebben. Rabin aanvaardt de volle verantwoordelijk heid voor de overtreding. Zijn vrouw kan gerechtelijk worden vervolgd, terwijl hij aan spraak kan maken op onschendbaarheid als parlementslid. Maar dit wil hij niet. „Als mijn vrouw moet terechtstaan, dan zal ik eveneens met haar terechtstaan", aldus Rabin die de overtreding als een kleine fout beschouwt. De rekening van de Rabins in Washington be loopt niet meer dan 10.000 dollar, aldus de premier. Een regeringscommissie had al be- In Washington vreest men dat het ontslag van Rabin de overwinning van zijn partij zeer onzeker maakt, en dat de affaire een radicale re regering aan het bewind brengt, waardoor de onderhandelingen over het Midden-Oosten, die in september zouden moeten beginnen, in gevaar kunnen komen. Aan de. meeste Israe li's is het ontslag van Rabin gisteravond voor bijgegaan. Iedereen was zeer enthousiast over •de overwinning van het Israëlische basketbal team over Italië in de strijd om de Europacup. De vermoorde Sieg fried Buback (Van onze correspondent) KARLSRUHE De politie van de Duitse deelstaat Baden-Württemberg heeft gisteren een arrestatie ver richt in verband met de dodelijke aanslag op procu reur-generaal Siegfried Buback, die gistermorgen in zijn auto in Karlsruhe werd doodgeschoten. Nadere gegevens werden niet verstrekt om het verdere onder zoek niet te bemoeilijken. De politie heeft een groot scheepse jacht geopend op de daders, waarvan een vermoedelijk een vrouw is. De politie zoekt naar getuigen van de aanslag en naar mensen die iets weten van de motor met vals nummerbord waarop de daders tijdens de aanslag reden. De motor is na de aanslag teruggevonden in een schuurtje buiten Karlsruhe. Veel getuigen zullen zich evenwel huiverig tonen uit vrees voor vergeldingsmaat regelen. Maar de politie hoopt dat de uitgeloofde 200.000 DM beloning de getuigen van de aanslag over hun vrees heen zal helpen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is inmiddels opgeëist door, de aktiegroep Ulrike Meinhof, genoemd naar de terroriste die vorig jaar in haar cel zelfmoord pleegde. Zie verder pag. 7. 'Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1