Kernploeg en schaatscoach uit elkaar KNVB DOET INTER FOOTBALL IN DE BAN Martin Jol gelooft in herstel FC Den Haag Titel kan Wiersma niet meer ontgaan Freddy Maertens oppermachtig in Waalse Pijl SPORT LEIDSE COURANT' VRIJDAG 8 APRIL 1977 PAGINA 11 (Van onze correspondent) AMERSFOORT. Uitstel van executie. Zo kan het gesprek tussen het dagelijks bestuur van de K.N.S.B., de leden van de landelijke technische commissie en de allrounders vrij worden vertaald. Na urenlange vergadering werd na veel geheimzinnigheid toch nog een perscommuniqué uitgegeven. Deze luidde als volgt: Na i achter Leen Pfrommer is diij- overleg tussen de leden allroun- ven staan. Na de Nederlandse ders en de heer Pfrommer, in kampioenschappen zal volgend j sis meer aanwezig was voor ver- open vraag. Wij hebben dit pro- de L.T.C. besloten om het ko- Het gisteravond in Amersfoort mende seizoen geen kernploeg besloten standpunt het da- Klaas Vriend, Piet Kleine, Jan Derksen en (rechts) Hans van Helden praten nog wat na mét Leen Pfrommer. VERVIERS Vier dagen na zijn nederlaag in de ronde van Vlaanderen, die hij als tweede achter Roger De Vlaeminck beëindigde heeft Freddy Maertens revanche genomen. De 25-jarige wereldkampioen bracht gistermiddag de 41e editie van de Waalse pijl op zijn naam De manier waarop Maertens dat deed was een wereldkampioen waardig. Toen Maertens na 224 kilometer door de Ardennen op de Rue de Palais in Verviers, waar 158 renners bijna zes uur eerder waren gestart, arriveerde duurde het nog bijna drie minuten voordat een groepje achtervolgers de sprint om de tweede plaats besliste, besliste. Ifi dat groepje bevond zich ook Gerrie Knetemann, die evenals Jan Raas in de ronde van Vlaanderen, genoegen moest nemen met de vijfde plaats. 3. Giuseppe Saroni (Tta); 4. Herman -- iann (Ned.); 6. Willy Teirlinc (Bel) op 2.54; 1. Walter Planckaert (Bel); 8. Eddy Merckx (BeL); 10. Roger de Vlaeminck Aangenomen Kan immers wor- van de heer Pfrommer. De le- d sda, Rans Held Ret den van de kernploeg en de Hein Klaas Vrjend Jan heer Pfrommer verklaren, dat Pasman m Jan de waardering voor elkaar is geble- Vnes po£ he, volge„de I ,w' j v, de schaatselite van Nederland T vormen. Dus na het Nederlands hebben door dit besluit kampioenschap zullen zij weer «m gevaarlijke klip weten te de k loeg gaan vormen. En omzeilen. De weg van de minste dan onder ,elding van weerstand en daar was de pfromm de pjt de woordvoerder van de kernploeg, Hans van Helden, het volkomen eens. Niet een van de zes gratie van de zes allrounders ligt allrounders heeft tijdens deze Samenwerking tussen Leen vergadering eerder gedane uit- Pfrommer en de allrounders spraken herroepen. De groep is moet naar het standpunt van de en block bij zijn standpunt ge- laatste partij niet meer worden bleven, dat er voor hen geen verwacht. De kemploegleden samenwerking meer aanwezig voelen zich door het besluit van was. het dagelijks bestuur in hun hemd gezet. De gevolgen zijn OPEN VRAAG moeilijk voorspelbaar, maar in ieder geval nooit goed voor de Het is duidelijk dat het dage- ontwikkeling van de Nederland- lijks bestuur van de K.N.S.B. se schaats-topspert (Van onze correspondent) arbeidszaken als instituut geen enkele zin. Daarom deze harde maatregel". De strafomschrijving is opgenomen in het EU vTrLEJ "van "werkgever conceptreglement vande stichting (in het uij v ou iuk 5 leven geroepen door de FBO, de vereni- ging van contractspelers en de vereniging VertTOUWenS Commissie van oefenmeesters in Nederland) die bin- ZWOLLE Spelers uit het betaalde voetbal die met ingang van het nieuwe seizoen heeft gegeven, verwacht ik van die kant geen al te grote problemen. Trouwens ook de KNVB heeft zich daarover nooit negatief uitgelaten". (club) geen gebruik willen maken van de stichting arbeidszaken, zullen door de KNVB niet speelgerechtigd worden ver- klaard. De FBO (federatie van betaalde T„^KNVB"S'atUUt n°g menlijk o"rteg U van spelers bij eftaar te brengen gele besloten. Ook is het voetbaibemid- ^id^fre",3 1 delmgsbureau Inter Football door beide partijen onaanvaardbaar verklaard, na- dat Ajax-speler Ruud Krol namens enke- ™aand °Pfal»worden. Drs. Mart n Ie prominente collega's de KNVB schrif- Snoe.k' voorzitter van de WCS: „We zijn - nog in onderhandeling over de financiële dat het mi nisterie van sociale zaken de KNVB hier Mr. Eric Vilé, onlangs gekozen tot voor- zorg voor moeten dragea Aangezien mi- zitter van de FBO, vertelde: „Als we geen nister Boersma alleen de stichting de sancties zouden nemen, heeft de stichting benodigde vergunning voor dit werk Deze maand nog zullen alle spelers en clubs in Nederland van de stichting een vragenformulier ontvangen, waarin zij kenbaar kunnen maken of ze een andere werkgever, respectievelijk een andere voetballer(s) wensen. De stichting is nog in onderhandeling met het ministerie van sociale zaken om ook een zogenaam de vertrouwenscommissie te mogen in stellen; een raad van wijze mannen die zich moeten buigen over de ontslagaan vragen van clubs voor spelers en anders om. Met name de clubbestuurders hebben zich menigmaal beklaagd over het gebrek aan kennis van de diverse directeuren van gewestelijke arbeidsbureaus als het om ontslagkwesties in het betaalde voet bal gaat. De raad van wijze mannen kan bij ontstane meningsverschillen tussen speler en club adviezen uitbrengen aan de stichting. Deze speelt de aanbevelin gen door aan naar de gewestelijke ar beidsbureaus die zich in de praktijk moe ten conformeren aan het uitgebrachte advies. De rol van Inter Football (Coster, Keizer, De Vos) lijkt voor wat betreft de arbeids bemiddeling volledig uitgespeeld. Ook al zegt het bureau zelf: „We hebben officieel nog niets van deze maatregel gehoord. Maar ook al zullen we door de KNVB en de clubs niet worden geaccepteerd, dan nog proberen we ergens een opening te zoeken om ons werk te kunnen voort zetten". Freddy Maertens alleen op weg naar de finish. Lotto en toto DEN HAAG Geen van de f 897.312 deelnemers aan lotto 14 heeft alle getallen juist voor speld. Wel waren er negen deel nemers die 5 cijfers plus reser- vegetal goed hadden en de tweede prijs deelden. \Tv\otto 14 vielen 27.589 prijzen. Inleg: 3.630.927,-. Prijzenbedrag (inclusief de jack- pot van de lente-lotto) 68.181,27) in totaal 1.792.871,60. Eerste prijs; geen winnaar *- Tweede prijs: negen winnaars, die. elk bruto 34.092,- ontvan gen. Derde prijs: 125 winnaars, die elk bruto 3.144,- ontvangen. Vierde prijs: 19.945 winnaars, die elk 24,- ontvangen. Jackpot voor lotto 15 van zon dag 10 april bedraagt 134.364,57. In tot 14 vielen 1835 prijzen. Inleg: 708.471,-. j Prijzenbedrag: 336.523,73. Eerste prijs: Zes winnaars, die aien elk bruto 22.434,- ontvangen. Tweede prijs: 169 winnaars, die elk 497,- ontvangen. Derde prijs: 1.660 WINNAARS, jj DIE LK 7 70,- ontvangen Twee wedstrijden voor Peter Arntz ZEIST De Graafschap zal in het belangrijke degradatieduel tegen Eindhoven Henk Hoen ders moeten missen. De mid denvelder werd door de tucht- commissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst en kreeg bovendien een boete van 125 gulden. AZ*$? zal het moeten stellen zonder Peter Amtz, die twee i wedstrijden vanaf de tribune Imoet volgen. Hij moet boven- f dien een boete van 200 gulden ■■betalen. De overige straffen zijn onder andere: FC Dordrecht: A. A.van ■3 der Linden een wedstrijd on voorwaardelijk. FC Amsterdam: E. van Aken twee wedstrijden onvoorwaar delijk. '1 FC Den Bosch: A. Aaftink een wedstrijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. öj Ceulemans ilend imponeert TOKIO Alles wijst erop, dat de' strijd om de wereldtitel driebanden in Tokio een tweek amp Ceulemans-Yoshihara wo^dt. Na zes ronden al, dus over de helft, maken deze ^twee spelers de dienst uit De Japanners Komori en Ko- ^^bayashi, die gisteren liefst twee nederlagen leeden, zijn nog niet definitief uitgeschakeld, maar hun lage algemeen gemiddelde (respectievelijk 0.776 en 0.787) is een extra handicap, j De stand na de zesde ronde is; 1. Ceulemans 12 1.222 2. Yoshihara 12 1.208 3. Komori 10 0.776 4. Kobayashi 8 0.787 5. Dielis 6 1.031 I 6. Scherz 6 0.968 7. Gilbert 6 0.870 8- Legarda 6 0.597 DEN HAAG Dezer dagen voegde Aad Mansveld ploeg genoot Martin Jol tijdens de training toe, dat deze tegen Feyenoord op tweede paasdag als centrumspits zal moeten fungeren. De tactische in breng van de meest gerouti neerde speler van FC Den Haag wordt door trainer An ton Malatinsky als zeer waar devol beschouwd, zodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat Jol met Noël en Swanenburg inderdaad de frontlijn zal vormen in het met enige spanning tegemoet geziene duel met Feyenoord. Als Martin Jol inderdaad als centrale aanvaller speelt, be tekent dat opnieuw een ande re plaats voor de 21-jarige Scheveninger. Dit seizoen ope reerde hij reeds als rechts achter, middenvelder en rech ter spits. Het is typerend voor de inzetbaarheid van Jol, die ooit deel uitmaakte van de school van Rob Baan. Daaruit kwamen talenten voort als Ling en Dusbaba en de even eens tot de Haagse selectie behorende Leen Swanenburg. Martin Jol heeft het feit, dat hij al op zoveel posities werd ingezet aan de ene kant erva ren als een voordeel voor zijn ontwikkeling als voetballer, maar ziet daarin tevens het bezwaar dat hij zich nog steeds geen vaste plaats in het elftal van FC Den Haag heeft veroverd. Lange tijd verkeer de hij in de overtuiging dat hij als middenvelder het best tot zijn recht zou komen, maar enige optredens als rechtsach ter hebben die gedachtengang weer afgezwakt. „Ik geloof dat ik als rechtsachter het meeste rendement oplever", vertelt Martin Jol. „Ik heb op die plaats het voordeel inzicht te hebben in de foefjes van een aanvaller, omdat ik dat zelf vaak speel. Bovendien kan ik op die plaats mijn aanvallende ideeën ook behoorlijk uitleven. Toch kreeg ik voor het begin van dit seizoen min of meer te horen, dat ik als vaste rech ter spits zal moeten spelen. Ik heb daar geen moeite mee, het belangrijkste is, dat ik inder daad een vaste plaats krijg." Maar de malaise die FC Den Haag sinds de winterstop doormaakt, heeft ook een te rugslag veroorzaakt op het spel van Martin Jol. „We spe len op dit moment een soort robottenvoetbal. Er is te wei nig vindingrijkheid. Daardoor komen de voorhoedespelers teveel geïsoleerd te staan, want op het middenveld bij Martin Jol: „Het wordt tegen Feyenoord geen 8—1 zoals de vorige keer." ons houden ze zich alleen be zig met het uitschakelen van een tegenstander. Daardoor komt je zelf niet meer aan voetbal toe. Er ontbreekt bij ons een rustgevende figuur op het middenveld. Toch gelooft ook Martin Jol in een herstel. Mogelijk zelfs ko mende maandag wanneer Feyenoord voor voldoende in spiratie kan zorgen om FC Den Haag weer eens een pres tatie van enig niveau te laten verrichten. Want de datum waarop dit seizoen nog enigs zins kan worden goed ge maakt de halve finale van het bekertoernooi tegen PEC Zwolle nadert met rasse schreden. „Tijdens de training gebeuren vaak de moeilijkste dingen", vertelt Martin Jol. „Maar het vervelende is, dat het er in de wedstrijd zo weinig uitkomt. Toch zal dat eens weer hoeten komen. Misschien tegen Feye noord wel. Dat kan dan het begin zijn van een herstel dat nodig is om tegen PEC Zwolle voor een prestatie te zorgen. PEC heb ik overigens een Aftrap van Van Agt bij voorwedstrijd? DEN HAAG Als voorwedstrijd van FC Den Haag Feyenoord op Tweede Paasdag speelt de supportersloeg van de thuisclub, Haue City genaamd, tegen personeel van de Scheveningse gevange nis, dat uitkomt onder de naam Bewa Boys. Dit treffen begint om 12.30 uur. Er worden pogingen in het werk gesteld om de demissionaire minister van justitie, mr. A. van Agt, de aftrap van de voorwedstrijd te laten verrichten. paar keer op de televisie ge zien, maar ik moet zeggen, dat die ploeg me erg dynamisch lijkt. We zullen het erg moei lijk krijgen. Bovendien lijkt mij het veld van FC Utrecht niet zo in ons voordeel. Het is eigenlijk te klein. We hadden beter op het veld van Ajax kunnen spelen, dat is een stuk breder. Twee jaar geleden speelden we ook in de Galgen waard voor de beker tegen Wageningen. Dat was ook een erg moeilijke klus. We wonnen toen maar met 1—0 nadat we vooral in de slotfase erg in moeilijkheden waren ge weest." Invloeden Martin Jol vindt zich als voet baller nogal onevenwichtig. Hij geeft toe te vatbaar te zijn voor invloeden van buitenaf, waarbij hij vooral een broer tje dood heeft aan opmerkin gen waarin zijn capaciteiten in twijfel worden getrokken. „Als ik bijvoorbeeld met ie mand ruzie heb, speel ik slecht", geeft hij toe. „Kijk, een pesterijtje is niet erg, maar sommige uitlatingen hebben gewoon een nadelige uitwerking. Ik heb, net als waarschijnlijk een groot aan tal andere voetballers, af en toe wel eens een woordje van lof nodig. Maar ook weer niet te veel, want anders word ik weer overmoedig." Het is duidelijk dat Martin Jol, die een cursus Duits volgt om naast het voetbal ook iets an ders te doen te hebben, nog op zoek is naar zijn definitieve voetbalidentiteit Hoewel de Scheveniger zichzelf beschrijft als een knokker („dat heb ik me moeten aanleren, want vroeger als amateur bij JAC was ik ontzettend lui") is hij mentaal nog wat wankelmoe dig. De veelzijdige speler van FC Den Haag, voor wie twee jaar geleden FC Twente en vorig seizoen Eindhoven, FC Utrecht en Lierse SK nog inte resse hadden, beseft dat ech ter zelf het best. En is bereid daar hard aan te werken. „Dit is persoonlijk mijn sterkste seizoen", vindt hij. „Aleen valt dat niet zo op, omdat je toch met een slecht draaiend elftal mee weg zakt. Ik ben nu een maal niet de speler die een elftal draagt. Maar ik ben wel een stuk zelfbewuster gaan spelen dan bijvoorbeeld onder Boskov. Daarom geloof ik in herstel. Tegen Feyenoord zal het in ieder geval niet weer 8—1 worden, zoals de vorige keer. Op basis van inzet moet een gelijkspel mogelijk zijn." Frans Werkman ■|H"v,ïll] JAN WAGENAAR WEER AAN KOP Jan Wagenaar (Van onze correspondent) MOMARKEN Jan Wagenaar die na zijn wat teleurstellende optreden op de Hilver- sumse piste zijn leidende positie in het Euro pees kampioenschap voor beroepsrijders ver speelde heeft deze eervolle plaats in het Noorse Momarken weer heroverd. Al na het eerste onderdeel kwam hij ondanks een zesde plaats samen op kop met de heersende Europese kampioen Rolf Dautzenberg, die met zijn laatste plaats in het veld van elf rijders slechts één punt vergaarde. In het tweede treffen nam Jan Wagenaar met met het paard Lyrik Sund alleen de leiding over door in een bijzonder harde scherpe finish met de Italiaan Quiseppe Guzzinati, de Noor Ulf Thoresen en de Fransman Richard Denechere op fotofinish de derde plaats te bezetten. „Risico's neem ik niet, maar dit paard (Tippe Rö) voelde in het voorwerk zo lekker aan dat als ik geen problemen krijg, er toch wel een kansje in zit," aldus Jan Wagenaar. De stand na 20 draverijen: 1. Jan Wagenaar 157 punten, Rolf Dautzenberg (Did) 152 punten, 3. Guiseppe Guzzinatie (Ita) en Ulf Thoresen (Noorw) 145 punten, 5. Dieter Marz (Oos) 141 punten. vloeren. Van Tilborg zette een voorpost die Visser geplaatst had onder grote druk en steven de recht op de overwinning af nadat hij door middel van een Gambiet de tegenaanval inzet te. Met nog twee ronden te spelen is Harm Wiersma vrijwel zeker van prolongatie van zijn natio nale titel. Aan een puntendeling in het duel met Geert van Aal ten dat vandaag op het pro gramma staat heeft de Fries voldoende om zijn vijfde Neder landse kampioenschap te ver overen. De negende ronde Harm Wiersma—Rob Clerc 1—1; Frans Hermelmk—Ton van de Meer- endonk 2—0; Sjoerd Visser—Ad van Tilborg 0—2; Jannes van der Wal Jan de Ruiter 1—1; Frank Drost John van der Borst 2—0; Hans Jan sen—Geert van Aalten 1—1 De stand is: 1. Wiersma 14 punten; 2. Van der Borst, Clerc en Jansen 11 pnt.; 5. Drost, Hermelink en Van Tilborg 9 pnt.; 8. Van der Wal 8 pnt.; 9. Van Aalten, D Ruiter en Visser 7 pnt 12. Van de Meerendonk 5 pnt. ZEVENAAR John van der Borst, de 29-jarige debutant in het nationale kampioenschap dammen, die brutaalweg iede reen met uitzondering van we reldkampioen Wiersma op een achterstand zette, is in de ne gende rond met een nederlaag geconfronteerd. De dammer uit Hoensbroek streed in zijn duel met Sjaak Drost een verwoede strijd om het centrum en moest tenslotte erkennen dat de stra tegie die de Vries volgde super was Dankzij de nederlaag van de John van Borst kon Harm Wiersma zijn voorsprong ver groten. De wereldkampioen maakte snel duidelijk in de par tij tegen Rob Clerc geen gevecht op het scherp van de snede te wensen. De grootmeester speel de, evenals zijn tegenstander overigens, in hoog tempo de zet ten en kwam binnen twee uur remise overeen met Clerc. Ad van Tilborg zorgde voor een surprise door Sjoerd Visser te Volleybalsters in finalegroep AALBGRG Het Nederlandse dames volleybalteam heeft zich gisteren zoals verwacht gemakkelijk geplaatst voor de finale groep van het toernooi om de lëntebeker in Kopenhagen. Nederland won in Aalborg zijn derde en laatste groepswedstrijd. Tegen Finland werd het evenals de eerste twee ontmoetingen 3—0. In 46 minuten werden de setstanden 15—5, 15—8, 15—5 bereikt Roosenburg voorzitter sportcommissie KNWU DEN HAAG De heer W. A. klijke Nederlandse Wielren L. Roosenburg uit Zoetermeer, Unie. Hij volgt de eveneens in reeds lid van de commissie, is Zoetermeer woonachtige P. van benoemd tot voorzitter van de der Molen op, die vice-voorzitter sportcommissie van de Konin- van de KNWU is geworden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11