voor u bissers willen bescherming van marine legen Ieren Duizenden op we naar vakantieoord Fiscale doorlichting van 22.000 aannemers Miljoen Weer brand in Groningen Verontrustende stijging ernstige verkeersongevallen EeidócSomont irt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70, losse nummers: oo cent. Donderdag 7 april 1977, 67e jaargang no. 20703 All seasons Speelfilm „A man for all sea sons" (Een man voor ieder uur) op Ned. II om 21.55 uur. Om 19.20 uur Dunderklumpen (slot) en om 20.25 uur Rondje Thea ter. Koud en veel wind Wisselend bewolkt met regen, hagel of natte sneeuwbuien. Tot krachtig of hard toenemende wind uit noordwest tot noord. Maxima ongeveer 7 graden. Morgen zon: 6.59-20.25. Schev. hoogw.: 6.48 en 19.13 laagw.: 2.39 en 15.11. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG De vissers uit Urk en Den Helder hebben In een ief aan de Nederlandse ministers van Landbouw en Visserij, istitie, Defensie en Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen de annen van de Ierse regering om met ingang van 10 april de swateren voor de Ierse kust af te sluiten voor buitenlandse ssers. Aan de minister van Defensie hebben zij bescherming vraagd van de marine voor het geval de Ieren hen belemmeren j het vissen. p Ierse maatregelen houden in dat in grote zones rond de kust, ïriërend tot vijftig en soms zelfs tot honderd mijl, geen schepen leer mogen vissen met een motorvermogen van meer dan 1100 |c en met een lengte van meer dan 33 meter. In deze gebieden pngen de Nederlandse vissers zestig procent van hun haring, ie secretaris van de vereniging Visserij belangen Urk heeft de Ierse laatregel onjuist en in strijd met overeenkomsten van de Noordat- ;ntische visserijconferentie genoemd. De secretaris van de Stirli ng Nederlandse Visserij, dr. H. Boelmans Kranenburg, noemde e maatregel „discriminatie" ten opzichte van de Nederlandse >e vissers uit Scheveningen en Katwijk hebben voorlopig besloten een protest aan te tekenen. Zij vinden een protestbrief enigszins oorbarig en wachten liever de resultaten af van een vanmorgen i Den Haag begonnen bespreking, waaraan alle Nederlandse isserijverenigingen deelnemen. oals bekend is dinsdag in Luxemburg een gesprek van de ministers van Buitenlandse Zaken over het interne visserijbeleid an de EEG opnieuw vastgelopen. De andere lidstaten hebben zich ëergelegd bij de Ierse maatregel en afgesproken tot 30 juni de isvangst in Ierse wateren te beperken. Daarna volgt een nieuwe iEG-bespreking over de beperkingen die Ierland buitenlandse issers oplegt. "W~V f (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ondanks de minder plezierige weersvooruitzichten zijn vandaag al duizenden Paasgangers op weg naar hun vakantiebestemming. Nederland gaat opnieuw een overstel pend drukke Pasen tegemoet. Het con stante koufront (sneeuw, hagel, regen en wind) van de laatste dagen heeft toeristen uit West-Duitsland west- Duitsland en Frankrijk er niet van weerhouden een massale aanslag te doen op onder meer de hotelcapaciteit in de Randstad. Een steekproef van het Nationaal Bu reau voor Toerisme heeft uitgewezen, dat vrijwel alle beschikbare hotels en pensions aan de kust volgeboekt zijn. Het minder plezierige weer kan alleen invloed hebben op hen, die op het laat ste moment beslissen toch maar thuis te blijven. Men gelooft echter dat het er niet zoveel zullen zijn. Een speciaal toeristenprogramma van de Duitse tv gisteravond laat kon bijna uisluitend „volgeboekte" mededelingen doorgeven uit kuststreken van Neder land en België, maar ook uit eigen land: Sauerland, De Eifel enz. Daar zullen de komende dagen onder meer heel wat Nederlanders verblijven. Voor toeristen uit West-Duitsland is er echter één verkeershandicap. Bewoners van het Overijsselse Oldenzaal willen namelijk op Paaszaterdag enkele be langrijke doorgaande wegen blokkeren. Zij willen daarmee protesteren tegen de procedure rond de aanleg van een snel- verkeersweg in hun gemeente. De poli tie zal vooral voor het doorgaand va kantieverkeer speciale maatregelen treffen, wanneer deze blokkade door gaat. De vakantiegangers, maar ook Nederlanders, die erop uit willen trek ken, kunnen in ieder geval op tal van plaatsen genieten van een bloeiende voorjaarspracht. Genoemd kunnen wor den de Keukenhof, de Bollenstreek, Kennemerland, de kop van Noordhol land, Zeeland en de Betuwe met bloe men- en bloesempracht DEN HAAG (ANP) De belastingdienst is begonnen met een grootscheeps onderzoek onder 22.000 aannemers om na te gaan of zij hun ontvangsten wel correct aan de fiscus opgeven. Enkele honderden ambtenaren verzamelen gedurende de maanden april en mei gegevens over uitgaven die de hoofd-, „gewone"- en onderaannemers ten opzichte van elkaar hebben gedaan. Zij controleren daarbij of de bedragen die de ene aannemer als uitgaven in zijn boeken heeft staan ook bij de andere als „ontvangsten" staan genoteerd. Het onderzoek volgt op herhaalde verzoeken vanuit de volksverte genwoordiging om belastingfraude intensiever te bestrijden. Dat juist de aannermers zijn gekozen als doelgroep voor deze actie heeft volgens de belastingdienst geen speciale reden. De controle wordt landelijk uitgevoerd om verstoring van de concurrentie-ver- houdingen te vermijden. Een steekproefsgewijs onderzoek zou er toe kunnen leiden dat aannemers die pech hebben en tegen de lamp lopen in een nadelige positie komen te verkeren tegenover hun collega's terwijl die zich misschien aan dezelfde overtreding schuldig maken. Een dergelijke situatie acht de belastingdienst onjuist De dienst overweegt om in de toekomst ook andere categorieën ondernemers aan een onderzoek te onderwerpen als nu onder de aannemers wordt uitgevoerd. Opnieuw aardbeving in Iran TEHERAN (AFP) Het centrum van Iran is gisteravond getrof fen door een aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving ligt 690 km ten zuiden van de hoofdstad Teheran. Volgens twee Iraanse bladen zijn er zeker tachtig doden en een nog onbepaald aantal gewonden in een vijftigtal dorpen. Deze aardbeving is de tweede, die Iran in een kort tijdsbestek heeft getroffen. Op 22 maart werden een dertigtal dorpen in het zuid-oosten van het land verwoest. Daarbij verloren 150 mensen het leven. Registratie plezierboten In onderzoek OEN HAAG (ANP) - Minister Ouisenberg (financiën) heeft de rweede Kamer meegedeeld dat len onderzoek wordt ingesteld laar de mogelijkheid om een iluitend registratiesysteem /oor pleziervaartuigen te ont wikkelen. Naar de mening van de minister poet een dergelijk systeem in ieder geval kostendekkend zijn. Eerst nadat dit onderzoek is af gesloten zal worden nagegaan Öf er aanleiding is voor heffing l'an een vaarbelasting. Minister Duisenberg noemt de opstelling yan een nota over de vaartui genbelasting, die eerder aan de namer was toegezegd, thans niet KanvoL Een fabrieksdirecteur, die als ver jaardagscadeautje een miljoen wil de weggeven... ...had misschien net zo goed me teen naar de belastingen kunnen lopen. Want de bijna 7000 gulden de man zijn belastbaar en worden bij het inkomen geteld. Wereldreis Dit is „koning' Vito La Greca met op de ach tergrond een aantal van zijn langharige vol gelingen. Zij bevinden zich momenteel op de in de haven van Ngw York gelegen schoener „Freedom". .Vito en zijn achterban verko pen pinda's in de stra ten van New York. Op die manier hopen zij zoveel geld bijeen te kunnen krijgen dat zij. een wereldtrip kunnen maken GRONINGEN (ANP) Behalve voor de enorme vuurzee die het centrum van Groningen teisterde, moest de brandweer gisteren ook uitrukken voor een felle verwoestende zwavelbrand bij een che mische fabriek aan de rand van de stad. Inde loods lag een voorraad van 2000 kilo verpakte zwavel opgeslagen. Er deden zich geen persoonlij ke ongevallen voor. Over de oorzaak van de brand en de veroorzaakte schade is nog niets bekend. Omdat een dichte wolk zwaveldioxide over dé oostkant van de stad woei, heeft de politie tijdelij ke de wegen in de omgeving voor alle verkeer afgesloten. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnee, voor u „Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje. NOTEER, m i v.'...als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar: naam- woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Harm Wiersma op lijst van Boerenpartij (Van een onzer verslaggevers) Bennekom Wereldkampioen dammen Harm Wiersma komt op de verkiezingslijst van de Boerenpartij. De Friese groot meester heeft deze week in Ben nekom een bezoek gebracht aan Boerenleider Koekoek, lid van de Tweede Kamer. Tijdens deze bijeenkomst heeft Wiersma de nodige papieren getekend, die nodig zijn om aan de verkie zingsstrijd deel te nemen. De dammer volgt daarmee het voorbeeld van de zwemster Eri ca Terpstra, die op de lijst van de WD is gekomen. geeft Directeur 150 werknemers miljoen gulden TERBORG (ANP) Alle 150 werknemers van een metaalwa re nfab riek in het Gelderse Ter- borg krijgen binnenkort een miljoen gulden te verdelen. Het geld is afkomstig uit het prive- vermogen van directeur S. Kaak, die dit vorstelijk gebaar maakt ter gelegenheid van zijn veertigjarige directeursjubi- leum. Voordat het echter zover is, moeten eerst nogal wat moei lijkheden met de belasting uit de weg worden geruimd. De fis cus namelijk merkt de bijna zevenduizend gulden die iedere werknemer krijgt aan als in komsten en die zijn belastbaar. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een stijging van het aantal ernstige verkeerson gevallen met 5,8 procent, 2.440 doden en 63.560 gewonden door een toegenomen gebruik van al cohol en het weer opvoeren van de snelheden op de grote wegen vormen de trieste balans die het Centraal Bureau voor de Statistiek samen met de Dienst Verkeersongevallenregistratie over 1976 heeft opgesteld. In 1975 vielen er 2321 doden te betreuren en 59.979 gewonden. De schadevergoedingen, die de verzekeraars aan verkeersslach toffers moesten uitkeren be droegen samen meer dan een miljard gulden, zo blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van de schadeverzekeraars. Uit de CBS-gegevens blijkt dat het alcoholgebruik in het verkeer met 35 procent is toegenomen. Hierin en in de weer sneller rijdende auto's moet dan ook de belangrijkste oorzaak worden gezocht voor de verslechtering van de verkeersveiligheid. Het gunstige effect van de autogor del wordt hierdoor volkomen te niet gedaan. De meeste doden waren te be treuren onder autopassagiers en -bestuurders: 1110. Hierna vol gen de fietsers (510), de voetgan gers (385), de bromfietsers (285), motorrijders (125) en overige weggebruikers (65). Ook de oorzaak van het onveilig verkeer kan zijn de toeneming van het aantal onervaren rijders (pas een rijbewijs) en de uitbrei ding van het autobezit, aldus de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid in een commentaar op deze cijfers. Onder de categorieën verkeers deelnemers is, vergeleken bij 1975, alleen een daling in het aantal slachtoffers te constate ren bij de bromfietsers. De ver plichting tot het dragen van een valhelm zal hiervan ae oorzaak De Unie van Schadeverzeke raars moest ook een treurig re cord vaststellen ten aanzien van de branden: schade 390 miljoen gulden. Tante ,n het recrea,iePark Beekse Bergen in Hilvarenbeek was het gisteren dubbel feest. Behalve dat het de dag van de seizoenopening van het strandpark was, werd er ook voor het eerst een kameel geboren in Beekse Bergen. Omdat „Tante Pollewop". een Pnllo\A/nn creat'e van Maya Bouma in de tv-serie „Pa Pinkelman" naar een boek van Godfried Bomans, de opening verrichtte, is het r OIIUWOp jonge dier de naam Pollewop toebedeeld Op de achtergrond een trotse moeder-kameel. BERICHT voor onze ADVERTEERDERS in verband met Goede Vrijdag en Pasen is het sluitings tijdstip voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze edities van ZATERDAG 9 april en DINSDAG 12 APRIL geldt als uiterste inleveringstermijn vrijdag 8 april 's morgens 9 uur. Op GOEDE VRIJDAG -8 APRIL zullen onze kantoren om 15.00 UUR GESLOTEN Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1