Zonne-energie t>as na 1985 rendabel Kerken in Brazilië samen met politieke verklaring kerk wereld „Oecumenische voetnoQt" bij harde uitspraak in Heidelbergse katechismus D.P.R. Utrecht achter plan bedrijfspastoraat :ONCLUSIE DESKUNDIGEN: 977!OENSDAG 6 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA Fan een onzer verslaggevers) otterdam Zonne-energie kan pas over een aantal jaren concur- ;ren met aardgasverwarming. In het begin zullen de kosten hoger jn dan de baten. Pas na 1985 zal het financiële rendement van erwarming via een zonnecollector interessant zijn. Dit zijn enkele an de belangrijkste conclusies van een studiedag in het Rotter- amse Bouwcentrum, waaraan werd deelgenomen door een aantal eskundigen. Prof. dr. Hamaker van de TH-Eindhoven stelde nder meer dat zonne-energie voor ruimteverwarming ook in de sekomst alleen in aanmerking komt voor woningen waar men i ieder geval op relatief goedkope wijze voor energiebesparing" eeft gezorgd door het aanbrengen van isolatie (dubbele ramen het beheersen van ventilatie). erder dient de helling van het dak ca. 50 graden te zijn naar e zon gekeerd paneel met een duurzame oppervlaktelaag, een ubbele glasplaat die zon verzamelt waardoor een broeikaseffect ptreedt, terwijl ook de ligging van het huis een rol speelt Hierdoor de oriëntatie, mede door het al of niet aanwezig zijn van hoge chaduwgevende bomen in de buurt, vrij kritisch. J. Pelser van de Stichting men nog niet respresentatief Inergieonderzoek zei in zijn i eiding dat men pas omstreeks 980—1985 allereerst op grote ichaal voor warmwatervoorzie- ing door zonnewarmte kan zor- voor het systeem. Niettemin vindt men het van groot belang driftig door te gaan met onder zoekingen. Reeds in de verte daagt het spook van dreigende Later komt dan de collec- energieschaarste. „Er moet iets verwarming van woningen gebeuren. Zonne-energie is de aan de orde. Volgens ramingen verwarming van de toekomst", van de landelijke stuurgroep aldus ir. P. H. H. Leijendekkers. energie onderzoek zal dan om streeks 2000 een jaarlijkse Er wordt overal mee 'geexperi- brandstofbesparing door de toe- menteerd, meer in het buiten passing van de zonne-energie land, met name in Duitsland en verkregen kunnen worden die de Verenigde Staten meer dan overeenkomt met 1.3 pet. van in Nederland. We moeten leren het totale Nederlandse energie- gebruik te maken van de bron bruik in 1975. lij deze toekomstmuziek zullen an betrokken moeten zijn de averheid (nationaal) en op plaat- zon, en wel wanneer die het intensiefst straalt, in de zomer. Dan is de hitte die zij afgeeft verdrievoudigd. De combinatie lelijk niveau de bouwvoor- stralingsduur en intensiteit heb- jchriften. Een belangrijke vin- ben de hoogste piek in de zo- er in de pap wordt verwacht mermaanden, juni en juli In fan de technische hogescholen, irchitecten- en ingenieursbu reaus, maar ook de industrie 'oor de levering van componen- en en systemen. Voorts de bou- vers en opdrachtgevers die van »nne-energie in hun projecten [ebruik willen maken en ten- lotte de bewoners van de hui den die moeten leren leven met ten zonne-energiesysteem. Wat er thans is gepresteerd acht de winter wordt het problema tisch maar er zijn warmwater voorzieningen denkbaar (reeds realiteit, maar voor verbetering vatbaar) om zonnewarmte voor de winter op te slaan, zodat de keukengeyser minder gas ver bruikt, terwijl die in de zomer zelfs geheel geen gas afneemt".p De werking van het systeem is als volgt: Zonnewarmte wordt opgenomen door in het dak ge monteerde zonnecollectoren, die de zonne-energie overdraagt aan het tapwater dat door het in de dubbele plaat opgenomen kanalensysteem circuleert Het (verwarmde) leidingwater wordt door natuurlijke - of pompcircu- latie overgebracht naar een warmte opslagvat. Dit vat is een noodzakelijke voorziening om de afstemming te verkrijgen tussen het warmteverbruik bij de afname van tapwater en de warmteproductie uit de zonin- straling. Deze beide processen zijn naar omvang en naar het tijdstip waarop ze verlopen onafhankelijk van elkaar. Van uit het opslagvat kan warm wa ter worden getapt aan de ver- bruikspunten waarbij dit water eventueel nog wordt naver- warmd in de gaswandketel of de voorraadboüer. De hoeveel heid tapwater in het voorraad vat wordt weer aangevuld uit het koudwaternet via een druk regelventiel (inlaatcombinatie), terwijl de installatie is beveiligd tegen oververhitting via tempe ratuur- en drukbeveiligingen. Indien als naverwarmingsin- richting een doorstroomappa- raat (geyser) is gekozen zal deze voorzien zijn van een capaci teitsregeling op basis van de temperatuur van het uit het voorraadvat binnenstromende water om oververhitting in de geyser te voorkomen. Deze warmwatervoorziening is vrij simpel en reeds bereikbaar met eenvoudige middelen. Ofschoon de brandstofbesparing per ob ject vergeleken bij het totale brandstofverbruik inclusief ruimteverwarming op dit mo ment nog zeer beperkt is, kan de totale landelijke besparings mogelijkheid, volgens ir. Leijen dekkers, toch wel interessant genoemd worden. „In 1985 zul len naar verwacht wordt ca. 4.500.000 woningen zo'n tapwa- teryoorziening hebben. Wanneer voor ca. 50 procent van deze woningen hier een zonnecollec torsysteem zou zijn toegevoegd door ruimteverwarming kan een besparing van ca. 1 miljard m3 aardgas denkbaar zijn". Wijde katoenen bloemetjes jurk met effen bovenstuk, etagerok en vlindermouwtjes. Écru gekombineerd met lila. geel, blue of rood. Mt. 36 t/m 42. Effen, wijde katoenen jurk met aangeknipte mouwtjes. Afgewerkt met biesjes en rokstrook. In écru/roze, écruI lila, roze/wit en blue/wit. Mt 36 t/m 42. 99, De r.k. kerk en de kerken van de refor matie in Brazilië hebben de handen ineengeslagen om krachtiger te kunnen optreden tegen de schending van de mensenrechten in dit land. Voor het eerst in de geschiedenis hebben de r.k. bisschoppen van Brazilië verte genwoordigers van de andere kerken uit genodigd deel te nemen aan hun bis schoppenconferentie. Gezamenlijk heb ben zij een verklaring voorbereid over de christelijke eisen van de politieke orde ning. Als terreinen, waarop gezamenlijk kan worden, opgetreden, noemden de lutherse deelnemers aan de r.k. bisschoppenconfe rentie, de dominees Bertholdo Weber en Walter Altmann, de vernieuwing van de -plaatselijke gemeenten, de programma's voor gezinspastoraat en vooral de schen ding van de rechten van de mens. Met name werd genoemd de ongerechtig heid bij de behandeling van indianen, maar evenzeer het optreden van de lan deigenaars tegenover de kleine boeren, die van hun grond worden verdreven, de uitbuiting van de arbeiders en de wille keurige inperking van de vrijheid van spreken. Aan de bisschoppenconferentie - namen behalve de lutheranen ook vertegenwoor digers van de anglikaanse en methodisti sche kerken deel. Algemeen sprak men er zijn tevredenheid over uit, dat deze samenwerking op gang is gekomen. De tijd is voorbij, zo wordt gesteld, dat oecumene alleen maar een gesprek ter toenadering van de kerken is. Oecumene betekent ook praktische samenwerking. Van Lutherse zijde werd hierover opge merkt: „Thans erkennen wij, dat wij in onze zending moeten samenwerken en gezamenlijk moeten optrekken. Wij belij den dezelfde Christus, leven in hetzelfde land en in dezelfde culturele, economi sche, sociale en politieke situatie". De harde uitspraak van de Heidelbergse katechismus over de r.k. mis zal van een oecumenische voetnoot wor den voorzien. Dit heeft het moderamen van de Refor- mierte Bund in West-Duits- land tijdens zijn vergadering in Rheine besloten. Aan de hervormde wereld bond is verzocht dit besluit aan alle aangesloten kerken mee te delen. Ook de r.k. bis schoppen van West-Duitsland zullen ervan in kennis worden gesteld. Het gaat om vraag 80 van de heidelbergse katechismus, een der belangrijkste belijdenisge schriften van de kerken der reformatie. Daarin wordt over de r.k. eucharistieviering ge zegd, dat deze „een verlooche ning van de enige offerande en van het lijden van Jezus Christus" is en „een vervloek te afgoderij". De Reformierte Bund zegt over deze uitspraak, dat hier de harde taal van de strijd wordt gesproken, die in de tijd van de reformatie werd gebe zigd omwille van de zuiverheid van de leer. De tegenstellingen in de opvat tingen over eucharistie- en avondmaalsviering bestaan ook nu nog, aldus de Refor mierte Bund, maar „de ver- ■ii doemenis heeft haar plaats in geruimd voor het oecumenisch gesprek tussen de kerken". De formulering van vraag 80 wordt volgens de Reformierte Bund „op het ogenblik als aanstootgevend ervaren en niet in overeenstemming met de huidige oecumenische dia loog". Een en ander zal in de nieuwe uitgaven van de Hei delbergse Katechismus, die onder verantwoordelijkheid van de Reformierte Bund ver schijnen, in een voetnoot wor den vermeld. Dit besluit van de Reformierte Bund is ook van betekenis voor enkele reformatorische kerken in Nederland. Want bij de Wereldbond van Hervorm de Kerken zijn aangesloten, de Nederlandse hervormde kerk, de gereformeerde kerken in Nederland en de Remonstrant se Broederschap. Korte metten Pastoor Pierre Bellego van de parochie van St. Nicolas du Chardonnet in Parijs, die sinds een maand is bezet door traditionalistische katholie ken heeft van de rechter toe stemming gekregen de bezet ters dor de politie uit zijn kerk te laten verwijderen als zij binnen een week niet zelf vertrekken. De filosoof Jean Guitton, lid van de Academie Francaise is overigens aange wezen door de rechter als be middelaar in het conflict. De bezetters, aanhangers van mgr. Lefebvre, willen een ei gen kerkgebouw. De verbannen bisschop van Damaraland in Namibië, Colin Winter, is in een ziekenhuis In Nashua in New Hampshire (V.S.) opgenomen na opnieuw een hartaanval te hebben ge kregen. De 48-jarige bisschop maakt een rondreis door de Verenigde Staten om geld bij een te brengen voor het werk onder de Namibische bevol king. In maart 1972 werd hij door de Zuidafrikaanse rege ring uit Namibië verbannen. De evangelische militaire ziel zorg in Koblenz heeft vastge steld, dat depressieve ver schijnselen onder soldaten in schokkende mate zichtbaar zijn. De eerste telefonisch? hulpdienst voor militiaren in Koblenz registreerde in zeven maanden tijds bijna zesdui zend gesprekken. Het snel groeiende aantal zelfmoordpo gingen en zelfmoorden onder militairen was voor de com mandant van het derde leger korps in Koblenz aanleiding om twee jaar geleden een tele foondienst te laten instellen. De Amsterdamse kerken heb ben protest aangetekend tegen het optreden van de politie op 26 maart tegen de woningzoe kenden die de reeds zeven jaar leegstaande panden aan de Oude Zijds Voorburgwal wil den betrekken. In een adres aan de raad schrijft het Werk verband Huisvestingsnood verbaasd te zijn dat de ge meenteraad de politie toestond de krakers uit de panden te verwijderen. „Het lijkt er bo vendien op", aldus het adres. „Dat u vooruitgelopen bent op de inwerkingtreding van de anti-kraakwet, die nog door de Eerste Kamer moet worden aangenomen". Aan de rijksuniversiteit te Groningen is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd heid W. C. van Dam (51) uit Vlaardingen, op het proef schrift „Stanger en Buchman, twee modellen van strijdbare zielzorg". De Diocesane Pastorale Raad van het aards- bisdom Utrecht heeft in zijn laatste vergade ring, de tweede nota over „heden en toekomst van het bedrijfspastoraat in het aartsbisdom Utrecht," de bisschop aanbevolen het beleids plan en werkplan voor het bedrijfspastoraat van start te doen gaan voor een eerste experi ment periode van vijf jaar. aan de benoeming van maximaal zestien pasto res voor het bedrijfspastoraat. De raad zal in de mei-vergadering verder praten over de con sequenties van dit besluit voor de raad en voor heel de kerkgemeenschap. Met name moet vermeden worden dat de be- drijfspastores in een isolement raken. Deze groep pastores zal door heel de kerkgemeen schap in al haar geledingen moeten worden gedragen. Kernvraag van de discussie was of het nu juist pastores moesten zijn die voor het bedrijfspastoraat moeten worden vrijgesteld. Onder de vele motieven, die hiervoor pleiten was ook het motief dat pastores zelf in de bedrijfssituatie aanwezig moeten zijn, om zich dan vanuit deze ervaring tot de andere pasto res, met name in het basispastoraat, te kunnen wenden. De functie van bedrijfspastor zal ook laten zien dat er verschillende differentiatiemo gelijkheden in het ambt aanwezig zijn, hetgeen de belangstelling voor het pastorale ambt zal doen toenemen. Druk van jeugd bij Europese verkiezingen noodzakelijk Bij de Europese parlementsver kiezingen in 1978 moeten de katholieke jeugdorganisaties op alle kandidaten druk uitoefe nen, opdat een gezamenlijke ac tie van de Europese Gemeen schap voor een nieuwe econo mische wereldorde mogelijk wordt Dit heeft de directeur van het katholieke secretariaat voor Eu ropese vraagstukken, pater Jean Weydert S. J., gezegd in een toespraak voor de Europese conferentie van de wereldbond van katholieke jeugd. De confe rentie duurt tot het midden van deze week. Ook de secretaris-generaal van het Westduitse ministerie van ontwikkelingssamenwerking, Winfried Boell, liet zich in de zelfde zin uit met betrekking tot de verkiezingen in de Bondsre publiek. De katholieke jeugd moet de verkiezingskandidaten met de derde-wereldproblema tiek „op de zenuwen werken", aldus Boell. Wanneer zij aldus „exact en onaangenaam zijn", dan kunnen ze wat bereiken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9