Leidens oudste kapper. Jan Bavelaar. kapt ermee Zoeterwoude bindt strijd aan tegen varkenspest De Taverne eerste in toernooi Radio Plein Nieuwe woonideeën nu op de Raas show van Hulshoff Ook op 2e Paasdag van 1-5 uur K Lijdzame uitvoering Mattheus Passie Bevolking had gehoord moeten worden over nieuwe vestigingsplaats" JA 4TAD/REGI0 LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 APRIL 1977 LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen.. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ADVERTENTIE Een telefoontie naar de heer C Elfenng of de heer Th W de Goede is genoeg om aan de weet te komen euretsen Rob Claus in Galerie Van der Vlist d- LEfl>EN In Galerie Van der n- W\st aan de Botermarkt expo- e- serrt de Haarlemse kunstenaar n. graficus Rob Claus een aantal kleuretsen in een kwasi-primi- i- tieve stijl met min of meer ;t surrealistische toevoegingen en n een gemoedelijk-ironische in- e slag, dikwijl ontleend aan het n Haarlemse burgerlijke leven. Het is geen kunst waar elke liefhebber op zal afvliegen, maar het is wel genoeglijk om -1 te zien en de beschouwer kan 1 daarbij een glimlach van begrij- s pen, misschien ook van herken ning, .niet onderdrukken. De be doeling van de kunstenaar valt niet altijd gemakkelijk te onder kennen, ook niet met behulp van de door Claus meegegeven titels als interpretatie. Als hij zich op het politieke vlak be geeft wordt hij soms ietwat ste kelig, getuige een prent als „Franco". Maar die stekeligheid kan niet anders dan de kunste naar sieren. Van de Haarlemmerhout maak- j te Claus een serie van drie bla- den, waaronder die van een man, die met een stetoscoop een zieke boom aftast. Dat is een fantasie die echter geënt is op de realiteit, gezien de deplorable toestand van veel oude bomen in de roemruchte Haarlemmer hout. Dat Claus ook niet vrij is van een zeker sarcasme' bewij zen voorts prenten als „Agrari sche landdag" en „Dier wordt mens - mens wordt dier" Al met al geen groots werk maar voor de goede verstaander bevat het wel een aantal boodschappen mee. Tot 9 april kan met de collectie nog bekijken. W. PRONS Programma zaalvoetbal (Van onze sportredaktie) LEIDEN De laatste competi tieronde van de Leidse zaalvoet balhoofdklasse belooft van avond een bijzonder spannende te worden. Beide koplopers, Swift 't Winkeltje en Godyla United komen vanavond in ak- tie; beiden zullen ook moeten winnen. Godyla van LDWS; Swift van Oegstgeest. In dat geval zal een beslissingswed strijd noodzakelijk zijn gewor den om de „ware" kampioen van Leiden bekend te laten wor den. Ook Zwaanvogels van Van Gerven de Jong spelen van avond hun laatste wedstrijd. Groenoordhal: Hoofdklasse: LDWS-Godyla United (22 Oegst geest—Swift Oegstgeest-WSwift Winkeltje (21 uur); Zwaanvo gels-Van Gerven de Jong (20 I uur). 2A: San Sjardin-Van Zeist Stars (20 uur); VNA-VKP (21 uur); Lugdunum-Castien (20 uur). 2B: LFC-LISC; 3C: Du Prie-LOI (21 uur); 3D: SVLV-UVS (20 uur); 3E: Uljee-Priemeer (22 uur); SC Teekens-Taveme (22 i uur); LD-Leny's B. (20 uur); Au- fl; to Heemskerk-Sierex (22 uur). Zoeterwoude Ongeveer 6000 varkens zijn in Zoeterwoude geënt tegen de alom gevreesde varkenspest. Het laatste jaar is er een toename waargenomen van het aantal gevallen van varkenspest. Dit had tot gevolg, dat de export van varkens in gevaar kwam. Een aantal landen wil ons varkensvlees niet hebben, omdat men vreest het varkenspestvirus binnen te halen, waardoor gevaar voor besmetting aanwezig is. Om de varkenshouderij niet in gevaar te brengen, heeft de overheid een groot aantal slachtvarkens opgekocht en ingevroren. Tot nu toe werden de bedrijven die besmet waren met pest, overgenomen door de overheid en opgeruimd. In de praktijk bleek ditniet vol doende te zijn, de varkenspest stak toch telkens de kop weer op. Onlangs werd in de ge meenten Berkel, Driebruggen, Gouderak en Numansdorp varkenspest geconstateerd. Eén e'n ander had tot gevolg, dat er een vervoersverbod in heel Nederland werd inge voerd voor biggen tot een ge wicht van 35 kg. Deze maatre gel was noodzakelijk mede in verband met het feit, dat de laatste 27 gevallen van varken spest werden ontdekt bij big gen die afkomstig waren van enkele handelaren met een bij zonder grote omzet en een af zetgebied in het gehele land. Derhalve heeft men in navol ging van Noordbrabant in Zuid-Holland ook besloten alle varkens onder de 14 dagen te enten tegen dit zeer besmette lijke virus. In Zoeterwoude werden alle beesten door dierenarts Roest ingespoten. Hij had een week uitgetrokken om dit heidens karwei te volbrengen. De Heer Roest: „Varkenspest is een ziekte, in de vorm van een virus dat vaak darmont steking, longontsteking, huid bloedingen en zeer hoge koort sen veroorzaakt. Hoewel het dier in principe genezen kan worden, zal het in de meeste gevallen helaas sterven. Het is uitermate besmettelijk, vooral d.m.v. de uitscheidingsproduk- ten. Staat b.v. iemand met een laars in een varkenshoop, die besmet is met het varkenspest virus en hij verplaatst zich naar een andere boerderij, dan kan onmiddellijke besmet ting optreden." Om de varkens nu zoveel mogelijk te immuni seren, worden de dieren inge spoten met een afgezwakt, le vend varkenspestvirus. Dit heet het zogenaamde C-stam vaccin. Het vervelende doet zich echter voor, dat we dit hele karwei over een half jaar bij de slachtvarkens waar schijnlijk nog een keer moeten herhalen. Slachtvarkens leven n.l. ongeveer een half jaar. Dit betekent dat we medio augus tus/september weer een geheel nieuwe varkensstapel heb ben." delijke baas, die z'n beroep suitoefening binnenskamers wil houden. Ook zijn winkeltje aan de Trompstraat ademt die afeer. Van buitenaf bijna on herkenbaar, met de schijn van een „besloten huis". De ge plooide vitrage onttrekt al het gescheer en geknip aan nieuwsgierige ogen. De haren kunnen er in alle rust vallen. „Geen verhaaltje, ik doe alleen m'n werk", houdt Jan Bave laar stue vol. Leidens oudse Van onze sportredaktie LEIDEN Het door Radio Plein 16 (en Huub Dankmeyer) voortreffelijk georganiseerde zaalvoetbaltoernooi dat gister avond in de Universitaire Sporthal werd gehouden, heeft een overwinning opgeleverd voor de Leidse derdeklasser De Taverne. De (toekomstige) tweedeklasser versloeg in de „finale" het studententeam FC Kromhout met 2—1. Een zege die overigens pas in de laatste seconden van de strijd een feit werd. Een voorzet van Van der Reyden werd toen door Hans van der Starp kundig afgewerkt De derde plaats was gister avond voor het (officieus) debu terende FC Krant/Wout Ber gers. Het enige team trouwens dat De Taverne in het sfeervolle toernooi van de volle winst wist af te houden: 0—0. Eindstand: 1 De Taverne 47; 2. FC Kromhout 4—6; 3 FC Krant/Wout Bergers 44; 4 BC Faase 4—2; 5 Radio Plein 16 4—1. De heer Nuis (rechts), hoofd van het universitaire sportcentrum reikt op deze foto de eerste (door Dennis van der Water vervaardigde) prijs uit aan Gert van Delft (I.) van De Taverne. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren. Rohiru J. dr v. G. S. Sahtoe en S. Debie; Malika, d. v. H Bell an en Z. Lamrim; Frede- nke M, dr. v. G. J. de Graai en H. G. van Buizen; Jan R zn. v. J. H. Kemper en S. Ouwehand; Chan lal. dr. v. G. Leenen en J. Jansen; Frank A. J. zn. v. A. L. J. M. Prust en W J. M. Verberk; Roel J. zn. v. C F. M. Belt en M. G. Loose; Suzanna M. dr. v. E. Beekman en F. Bozena; Suzanne dr. v. W. Fallaux en EL de Wit; Dion Th., zn. v. Th. C. Hoppen brouwer en E. van Berkel; Dounya, dr. v. A M. Boufarra en M. Rrhioua. Gehuwd N R P. Wolffenbuttel en C. M. Devilee; R. C. R Stiekmann en W. A Kuipéri; A P. Bastiaan en L. J. Verbiest Overleden: C. A. Wiechert geb 1918 geh. m. P. Stokvis; J. van der Molen, geb. 1885 m.; C. Zwerver geb. 1892 m.; T. Gnnwis geb. 1921 m.; J. Tom geb. 1899 m.; J. R Jaspers geb. 1925 m.; A. J. Versteegen geb. 1934 geh. m. W. P. Jagel; P. van de Holst geb. 1903 geh. gew. m. W. Meijvogel; A. van Wasbeek geb. 1911 m; J. M. C. van Staden geb. 1891 geh. gew. m J. M. Haalebos; M. van der Hoeven geb. 1929 geh. m. J. J. van Zonne veld; A. A de Roode geb. 1912 r Leiden verliest weer een brok je ouderwetse degelijkheid en gemoedelijkheid, bovendien een haarsnijder van formaat. Over een paar weken legt Jan Bavelaar zijn messen, scharen en kam voorgoed neer. Dan zeept hij andermans kin niet meer in, al zal hij de gezellige praatjes in en rond de scheer- stoel wel erg gaan missen. Jan Bavelaar is nu 77 jaar, „als hij het nog twee jaartjes had vol gehouden, had hij zijn vak een halve eeuw uitgeoefend", bere kent zijn vrouw - zelf tien jaar jonger - al roerend in de avondsoep. Van kapper Jan Bavelaar zelf kom ik niets aan de weet. Die wijst in zijn blauwgrijze jas (want hij is werkelijk met zijn tijd meege gaan) elke uitwuivende publi citeit van de hand: „Geen poespas omdat er een kapper weggaat, ik hoef niet in het zonnetje te worden gezet". Me vrouw Bavelaar denkt daar anders over, „maar ja, m'n man wil het nu eenmaal niet". Kapper Bavelaar is een vrien- bent u ai op 0e hoogte voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Anders Denken over Wonen SPORTWERELD Turner breekt nekwervel j PAPENDAL De 16-jarige Westduitse turner Rainer Koll heeft LONDEN Voor de eerste di- tijdens de training op het sportcentrum Papendal afgelopen visie van het Engelse voetbal i zaterdag een nekwervel gebroken. zijn gisteren de volgende wed- Het ongeluk gebeurde bij de afsprong van de rekstok, toen Koll strijden gespeeld: na een dubbele salto in de valkuil terecht kwam. Aston Villa—Middlesbrough 1—0, Bristol City—West Brom- wich Albion 1—2, Everton Manchester United 1—2, Ips wich Town—Coventry City 2—1, Schotse eredivisie: Motherwel- b-Aberdeen 1—1. BUENOS AIRES De Argen- j tijn Carlos Monzon, wereldkam pioen in het middengewicht, -teeft aangekondigd dat het titel- I gevecht op 16 juli a.s. in Monte I Carlo tegen Rodrigo Valdez (Co lumbia) het laatste van zijn car- L lière zal zijn. BRUSSEL Achter Frans van Looy is Gerrie Knetemann giste ren tweede geworden in de prof wedstrijd van Nokere in België. Van Looy won de 150 km lange wedstrijd in 3 uur 32 minuten. Knetemann eindigde in dezelfde tijd De Heer Roest ent een van de varkens in LEIDEN Nog steeds komt men in grote drommen naar de jaarlijkse opvoering van de Mattheus Passie, een verschijnsel dat niet meer weg te denken lijkt in het Nederlandse Paasgebeuren. Toch lijkt het me niet denkbeeldig dat wanneer Herman de Wolff in Leiden maar lang genoeg doorgaat, het enthousiasme van het publiek hier wel zal afnemen. Wat deze man aan visie tentoon spreidt met zijn directie mag toch geen naam hebben. Nu al weer een paar jaar zijn er mensen als Harnoncourt bezig stijlzuivering toe te passen op de Mattheus om weer zo dicht mogelijk te komen bij het klankbeeld dat Bach voor ogen gestaan moet hebben. Die zuivering was hard nodig om de massale, klankverdoezelende en vervormde uitvoering terug te brengen naar een kristalheldere weergave van de noten in harmonisch evenwicht, d.w.z. dat geen enkele partij de andere wegwerkt Ook kwam men terug van het eindeloze rekken van de slotmaten. Resultaat was dat de muziek weer glans en leven kreeg. Maar Herman de Wolff houdt de tempi laag, met name in de van nature beschouwelijke recitatieven en aria's, waardoor het beschou welijke meer het karakter van lijdzaamheid krijgt. De prachtige en ontroerende gedeelten in de soli, ook van het orkest misten hierdoor hun uitwerking. Wonderlijk genoeg maakte het koor Ex Animo een heel krachtige indruk; de koren van het volk waren goed fel, en de koralen berustend bewogen. Van evangelist Chris van Woerkom hing een groot deel van het welslagen van de avond af, maar dat was hem gelukkig wel toevertrouwd. Van de andere solisten zong alleen de sopraan Karin Ostar een puur ontroerende partij. Maar in zijn volle lengte van drie en een half uur was deze Mattheus Passie er gemiddeld een zoals er jaarlijks maar al te veel zijn. PAULA KONING VVD-RAADSLID OVER BETONMORTELCENTRALE: LEIDEN - Het VVD-raadslid F. Kuijers heeft het college van b en w vragen gesteld over de manier waarop een nieuwe ves tigingsplaats voor de Leidse Betonmortelcentrale naar bui ten is gebracht. Zoals wij reeds vorige week meldden, krijgt de Leidse Betonmortelcentrale geen toestemming om te bou wen aan de Sumatrastraat. Tijdens een hoorzitting van de PvdA in het Morskwartier stel de wethouder A. Verboom dat de Betonmortelcentrale op het terrein van Wernink aan de Morsweg zal worden gebouwd. De heer Kuijers vraagt zich af waarom er niet de normale in spraakprocedure is gevolgd bij de toewijzing van de nieuwe vestigingsplaats „Heeft het col lege dan nog niet uit het verle den (Rijnsburgerweg, Sumatra- brug, Breestraat) geleerd dat het plotsklaps voor een voldon gen feit stellen van de bevolking terecht achterdocht en woede opwerkt, waardoor verdere in spraakprocedures gefrustreerd kunnen raken", vraagt het WD-raadslid het college. kapper is nog kerngezond, al leen de benen willen niet zo best meer. Zo'n hele dag staan wordt bezwaarlijk. Daarom kapt de kapper ermee; in mei gaat het echtpaar naar een fraaie flat om bij te komen. Bavelaars opvolger zal waar schijnlijk wel iets meer reke nen dan Jan, die - alsof er nooit iets gedevalueerd was - bleef knippen voor een gulden of drie, vier. Als je meer wilde geven, vond Jan dat best, Dat doet goed."., zo'n Fleurop paas- bloemengroet. Verzorgd met spoed Over héél de wereld, als 't moet.^r- Fleurop interflora staat er voorin. Koninginnegracht 135, l fcggj Den Haag. v® Multileasebv Vondellaan 80 Postbus 44 Leiden Tel 071-7602 02 buiten kantooruren 02521-13025) maar het hoefde niet want Ba velaar is al jaren onder de hoede van de AOW gesteld. Zo'n kapper komt niet weer om. Dit wordt het afsluiten van een zeldzaam tijdperk: de knusse buurtkapsalon met de vaste scheerklanten, en een oude vakman die het niet kon laten. Voorbij ook de bijna tastbare herinnering aan een andere eerbiedwaardige Figa ro: de eens zo befaamde Kees van Valderen aan de Klok- steeg. Daar assisteerde Jan ve le malen in vroeger jaren, als de reus Van Valderen met de gespitste empire-snor aan de lopende band stukwerk lever de als hij de massa's „groene" onder handen nam. Van Val deren en Bavelaar. dat waren me er een paar. En nu mag Jan sputteren wat-ie wil, hij kreeg toch het verhaaltje waar hij recht op heeft.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5