Compromis over wisselwoningen in Tasmanstraat CURSUSSEN VOOR WERKLOZEN Ook psychologie tegen vacaturestop RUL Academiewijk wil rijrichtingen op Rapenburg handhaven UITNODIGING VAN DE BURGEMEESTERS VAN AMSTERDAM EN DEN HAAG (ook aan damos!) [Bon Gemeente wil gesprek over verplaatsing Bleijs WOENSDAG 6 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Adviescentrum voor Werklozen gaat in samen werking met K&O een aantal vrijetijdsactiviteiten voor werklozen organiseren. Op maandag 18 april wordt gestart met vier cursussen, die tien we ken zullen duren en waaraan voor de deelnemers geen kosten zijn verbonden. Na een onder zoek naar de behoeften aan vrijetijdsbesteding onder werk lozen is gekozen voor de cursus sen Engels, fotograferen, druk technieken en groepsgesprek ken. Docenten, verbonden aan K&O, zullen de cursussen lei den, omdat het niet mogelijk bleek werkloze docenten hier voor in te schakelen. Nico van Rijn, als maatschappe- Vrijetijdsactiviteiten van adviescentrum lijk werker werkzaam bij het adviescentrum ziet de vier cur sussen nog duidelijk als een ex-' periment „Als blijkt dat er vol doende belangstelling voor be staat willen we in september starten met een nieuw pakket van cursussen, die ook over een langere periode worden gege ven. Nu hebben wij bij voor leid het probleem, dat je de cursisten in tien weken tijd waarschijnlijk geen behoorlijk Engels kunt leren. Maar het is Behoeftepeilingen Sinds de oprichting van het ad viescentrum voor werklozen in februari, hebben de medewer kers van deze instelling gepoogd zoveel mogelijk informatie te verzamelen over de behoeften en problemen van werklozen. Bovendien werden er contacten gelegd met de buurt- en clubhui zen en de vormingsinstituten. Hierbij werd geïnventariseerd welke activiteiten momenteel voor werklozen worden georga niseerd. Die activiteiten bleken vrij gering te zijn en daarom namen de medewerkers van het adviescentrum het initiatief om in de middaguren cursussen te geven. de spreekuren van het advies centrum redelijk worden be zocht. Hier kunnen werklozen terecht met hun problemen van welke aard dan ook. „Moeilijk heden over de werkloosheidsuit keringen is een terugkerend probleem op die spreekuren. Het is meestal echter een kap stok voor andere ongenoegens die het gevolg zijn van werk loosheid." Als een van de grote voordelen van de cursussen ziet Frans van Dok, dat de sociale contacten van de werklozen weer worden bestendigd. „Wij hopen dat de deelnemers daar door meer zelfvertrouwen krij gen bij hun herintreding van het arbeidsproces." Belangstellenden voor de cur sussen kunnen zich aanmelden bij het adviescentrum voor werklozen, iedere dinsdag en donderdag van 10.30 tot 12.30 uur in de Witte Poort, Noord einde 2 in Leiden. Medewerkers van het centrum zijn telefonisch bereikbaar onder nummer 148333 - toestel 4123. Het advies centrum zoekt momenteel ook nog naar vrijwilligers, die kun nen worden ingeschakeld bij huisbezoeken aan andere werk lozen. Zij kunnen zich ook op deze wijze aanmelden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er is een compromis bereikt over het plaatsen van 50 wisselwoningen aan de Tasmanstraat ten behoeve van de renovatie en vervangende nieuwbouw in het gebied Sofia- straat-Noord. De 50 wisselwoningen zullen nu zodanig komen te staan dat er een strook van 23 meter groen onaangetast zal blijven. De wisselwoningen zullen een plaats krijgen in twee rijen ten westen van de bij het volkstuin encomplex gelegen sloot. Zoals bekend rezen er enige tijd geleden moei lijkheden over de plaats van de wisselwonin gen. De bewoners van de Tasmanstraat teken den protest aan tegen het feit dat met de komst van deze tijdelijke wooneenheden een stuk openbaar groen-annex volkstuintjes dat pas was aangelegd verloren zou gaan. Aan de andere kant deed zich voor Leiden-Noord het probleem voor dat de bewoners van een aantal huizen rond de Sofiastraat in de meest erbar melijke omstandigheden wonen en snel hun woning, die zal worden afgebroken, moeten verlaten en elders onder dak moeten worden gebracht in afwachting van het uitvoeren van de vervangende nieuwbouw. Twee besprekingen met beide bewonersgroe- pen mondden uiteindelijk uit in twee verschil lende plannen. Het plan van de bewoners van de Tasmanstraat voorzag in het bewaren van een groenstrook met een breedte van 40 meter. De uitvoering hiervan zou de gemeente echter 400 gulden per woning meer kosten. Een „com promisvoorstel" van de afdeling volkshuisves ting van de dienst gemeentewerken zou 23 meter groen opleveren en slechts 200 tot 300 gulden per woning boven het geraamde bedrag uitgaan. Toch deed zich ook hier een bijzonder pro bleem voor: van ministeriële zijde kwam gister avond op de valreep de mededeling dat voor de 25 grotere en 25 kleinere wooneenheden geen cent meer zou worden uitgegeven dan de gemeente oorspronkelijk had geraamd. De meerkosten zal de stad dus zelf moeten bijpas- Aanvankelijk werd er uitvoerig over de ver schillende varianten gediscussieerd in de gis teravond gehouden commissie voor de volks- Het stuk grond aan de Tasmanstraat, waarop de wisselwoningen zullen worden gebouwd. huisvesting. Totdat door Martine Bronmeijer uit Leiden-Noord de opmerking werd geplaatst dat langer uitstel van de bouw van de wissel woningen „mensonterend en asociaal" zou zijn. „Mensen zijn belangrijker dan grassprietjes", stelde zij. Onze mensen hebben ook recht op ademhalen. In Leiden-Noord verkeren de men sen momenteel in grote nood: de muizen en ratten klimmen als het ware tegen hun benen op. Je kunt die mensen niet langer laten wachten". Van de kant van de heer Akse van de afdeling Volkshuisvesting werd hierop opgemerkt dat het juist ook Den Haag geweest is dat voor vertraging bij de oplossing van de problemen rond de wissel woningen had gezorgd: de aan vraag van de gemeente bleek daar deze week zoek te zijn geraakt, toen een delegatie uit Leiden uiteindelijk maar naar de residentie getogen was om opheldering te vragen. De heer Akse stelde echter er zelf voor in te zullen staan dat de wisselwoningen er volgende maand ko men. De commissie stemde daarop met het voorstel in. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ook de subfaculteit psychologie binnen de faculteit der sociale wetenschappen heeft gisteren haar stem verhe ven tegen de bij de Leidse uni versiteit ingevoerde selectieve vacaturestop. Al eerder spra ken de medewerkers van het bureau van de universiteit en de studenten op het Sociolo gisch instituut zich tegen de vacaturestop uit. Het zijn (tot nog toe) de faculteit der sociale wetenschappen en het bureau van de universiteit die door een selectieve vacatu restop getroffen zijn. Deze maatregel is het gevolg van een overschrijding van de begroting in de eerste maanden van dit jaar. Vooral de post personeels kosten bleek ver te zijn over schreden en om een nog groter negatief saldo in de rest van het jaar te voorkomen werd beslo ten bij het ontstaan van vacatu res niet automatisch tot een sol licitatieprocedure en het aanne men van een opvolger over te gaan, maar eerst de noodzaak van het opvullen van de vacatu re nader te onderzoeken. Met name binnen de tacuiteit- der sociale wetenschappen vreest men hiervan gevolgen voor het onderwijs door het toe nemen van de grootte van de groepen, studievertraging onder de studenten, vergroting van de selectie met als uiterste conse quentie het invoeren van een studentenstop voor de richtin gen pedagogie en psychologie. Gistermiddag kwamen in het gebouw van de subfaculteit van psychologie (het voormalige Eli- sabethziekenhuis aan de Hooi gracht) een kleine 100 studen ten, student-assistenten en leden van het wetenschappelijk perso neel in een demonstratieve sa menkomst bijeen om hun gram over de maatregel te uiten. Evenals bij een soortgelijke ma nifestatie bij het sociologisch in stituut, vorige week, eisten de aanwezigen ook hier in een re solutie onmiddellijke intrekking van de vacaturestop en meer geld vanuit Den Haag om de personeelskosten op te vangen. Volgens een van de sprekers zou het handhaven van de stop de werkgelegenheid van 50 men sen bij het bureau van de uni versiteit en de faculteit sociale wetenschappen in gevaar kun nen brengen. Met name de stu dent-assistenten, wier arbeids contracten vrijwel allemaal in het najaar aflopen, zouden de dupe van de stop kunnen wor den en in de WW belanden. De aanwezigen riepen dan ook ieder bij het bureau en de facul teit op elke medewerking aan de stop, door het overnemen van werkzaamheden te weigeren, en eisten van het college van be stuur alles in het werk te stellen de geldkraan in Den Haag open te draaien en de vacaturestop ongedaan te maken. ADVERTENTIE Het Rapenburg „EERST BRUGGEN RESTAUREREN" LEIDEN Enkele bewoners uit de Academiewijk zullen het bestuur van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk en de gemeentelijke verkeerscommissie voorstellen verkeersmaatregelen die het sluipverkeer in de wijk moeten tegengaan voorlopig nog uit te stellen minstens tot een maand voor de afsluiting van de Breestraat. In elk geval zou de verkeersituatie op het Rapenburg gehandhaafd moeten blijven tot na de definitieve vaststelling van het verkeerscirculatieplan. De bewoners vinden het noodzakelijk dat eerst de Nonnenbrug en de Doelenbrug gerestaureerd worden alvorens tot maatregelen wordt overgegaan. De gemeente heeft voorgesteld het verkeer op de westzijde van het Rapenburg om te keren en de oostzijde bij de Langebrug af te sluiten zodat het verkeer daar de Langebrug op zou worden gestuurd, waardoor ook hier de rijrichting zou worden omgekeerd. De suggestie van de Academiewijkers is nu de rijrichtingen op het Rapenburg zoals ze nu zijn te handhaven. De Kaiserstraat zou eenrichting verkeer moeten krijgen en de auto's zouden bij de singel alleen rechtsaf mogen slaan. Voor de wijkbewoners zelf zou via de route Boisotkade, Doezastraat, Steenschuur, Korevaarstraat een mogelijkheid moeten worden geschapen de wijk op een andere wijze te verlaten. Daartoe zou ook de rijrichting van de Boisotkade moeten worden omgekeerd. Doorgaand verkeer zou van deze straat echter geen gebruik mogen maken, aldus de suggestie van de bewoners van de Academiewijk. Geen rijkssubsidie gezondheids centrum in Merenwijk LEIDEN Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zijn niet van plan een rijkssubsidie voor de oprichtingen van een ge zondheidscentrum in de Leidse Merenwijk aan te vragen. In antwoord op vragen van de provinciale statenleen drs. F. Goudswaard, mevrouw M. v.d. Molen ende heren R. v.d. Laan en ing. J. van Oosten stelt het college van GS dat de gemeente Leiden een en ander op aan vaardbare wijze in haar budget heeft ingepast. De provinciale statenleden had den GS gevraagd stappen te ondernemen ter verkrijging van financiële steun voor het lof waardig initiatief van de ge meente een gezondheidscentrum in de nieuwbouwwijk op te rich ten. Volgens de PS-leden is een dergelijk centrum relatief goed koop en bouvendien dringend noodzakelijk! Aan alle jonge mensen die willen helpen onze twee grote steden leefbaar te houden. Om misverstanden te voorkomen: ook dames zijn welkom bij de gemeentepolitie Als je politieman wilt worden in.Amsterdam of Den Haag en je voldoet aan de onderstaande voor waarden, stuur deze bon dan ingevuld, in gesloten envelop, als brief gefrankeerd, aan de heer J.J. van der Zwan,Centraal Bureau Personeels voorziening Gemeentepolitie, Binnenhof 19, 's Gravenhage. Naam: Adres: Plaats:Leeftijd: Stad van mijn voorkeur: Amsterdam Den Haag Voorwaarden: Leeftijd: van 17 tot en met 28 jaar. Lengte: minimaal 1.70. Opleiding: tot 21 jaar minstens MAVO-diploma of daarmee vergelijkbare opleiding. Als je ouder bent dan 21, kan hiervan worden afgeweken, mits je een ruime algemene ontwikkeling hebt en je je Neder lands goed beheerst. Gemeentepolitie Collecte De Simavi houdt van 11 tot 16 april een collecte in de Leidse regio. Van de opbrengst zullen ondermeer bromfietsen voor verplegers en vroedvrowen in Malanga (Oost Java), medi sche goederen voor een kliniek in Mobai, ëen rontgenappa raat voor Lagos de Prato in Brazilië en een operatiemicro scoop voor een oog- en ooniekenbuis in Mahiti op de Phillippifnen. Behalve bet deponeren van een bijdrage in de collectebus, kan ook een bedrag worden gegireerd, naar gironummer -300100 t.n.v. Simavi, Spruitenboschstraat 6, Haarlem. Schoolbasketbal Voor de finales van het Leidse schoolbasketbal hebben zich teams van de volgende scholen geplaatst: Visser 't Hooft, Christelijke scholengemeenschap Zuid-West, Duinzigt, Agnes, Bonaventura, het Stedelijk Gymnasium, MTSMSG, MEAO 1 en Don Bosco. Caeciliagasthuis De Vereniging Oud Leiden boudt dinsdag 26 april in bet Stedelijk Museum „De Lakenhal", Oude Singel een lezing over bet Caeciliagasthuis. Drs. A. Gogelein spreekt over de geschiedenis, de restauratie-plannen en de toekomstige be stemming van dit gebouw. De bijeenkomst begint om kwart over acbt. Vliegertechnieken De stichting KIK start binnenkort met een cursus vlieger technieken. De Haagse beeldende kunstenaar Joop Pennink- bot zal de cursus leiden. De cursisten zullen vliegers van uiteenlopende modellen ontwerpen en maken. Degenen die een werkelijk grote vlieger van ongeveer twintig vierkante meter willen maken, doen dit in groepsverband. De cursus is tot nog toe uniek in Nederland. Tijdens de „open dagen die vrijdag 22 en zaterdag 23 april in bet K&O gebouw worden gehouden kunnen belangstellenden een indruk krijgen van betgeen deze cursus gaat bieden. De open dagen worden vrijdag gehouden van balt acbt tot balt tien en zaterdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur. Petra-jeugdkoor Het Petra Jeugdkoor verleent op Goede Vrijdag zijn mede werking aan een viering in de Roelofarendsveense r.k. kerk Maria Presentatie. In deze herdenkingsdienst, waarin pastoor Saers voorgaat, wordt het passie-verhaal gelezen, afgewisseld met samenzang en koorzang. De viering begint om half acht Geheim huwelijk Het Gewestelijk Orkest en de Nederlandse Operastichting brengen woensdag 20 april in de Stadsgehoorzaal de komi sche opera „II Matrimonio Segreto" (het geheime huwelijk). De productie staat onder leiding van dirigent Kees Bakels. De acteurs en actrices zijn Lodewijk Meeuwsen (bas), Elise Galama (alt), Angela Belio (soubrette), Thea van der Putten (lyrische sopraan), Wouter Goedhart (tenor) en Paul Bindels (lichte bariton). De regie is in handen van Jan Bouws. Te groot klimrek De bewoners van de Akkerboornbloem, de Passiebloem en de Dotterbloem in de Merenwijk willen dat bet klimrek op bet pleintje bij bun buizen wordt verwijderd. In een brief aan de gemeente stellen de bewoners dat het klimrek een van de grootste van de Merenwijk is. „Gezien de beperkte omvang van het pleintje detoneert dit klimrek in hoge mate", aldus de bewoners die zich bovendien erover beklagen dat het klimrek door zijn omvang een centrumfunc tie vervult, waardoor grotere kinderen uit de omliggende straten worden aangetrokken, hetgeen de rust van de omwo nenden verstoort. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, stellen de bewoners voor een kleiner klimrek voor kleinere kinderen op bet pleintje neer te zetten. Bovendien vragen de bewo ners een effectievere bescherming van de groenaanplant, zodat deze de kans krijgt tot een echte afscheiding uit te groeien. Thans wordt bet groen regelmatig vernield door kinderen, die er met bun fiets doorheen rijden. LEIDEN Binnenkort zal er met het in de Morsstraat geves tigde chemische bedrijf van de firma Bleijs door de gemeente een gesprek worden gevoerd over de verplaatsing van dit bedrijf uit d' Oude Morsch naar een industrieterrein. Wethouder Verboom kondigde dit gister avond aan tijdens een vergade ring van de raadscommissie volkshuisvesting. Er zou al naar een alternatieve vesti gingsplaats voor het bedrijf zijn gezocht Zoals bekend zaaide het bestrij- dingsmiddelenbedrijf vorig jaar december nogal wat paniek na dat er brand was ontstaan in een ruimte waar vlakbij explo sieve en giftige stoffen zouden zijn opgeslagen. Sinds die tijd ijvert het wijkcomité voor het vertrek van de firma d' Oude Morsch. Overigens zegde wethouder Ver boom gisteren ook nog een nauwkeuriger onderzoek van met name de politie toe naar het vervoer van gevaarlijke stoffen en de naleving van de voor schriften daaromtrent

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3