Nederland geeft twee miljard uit aan reclame 'Uitlevering Pauksch p doodstraf op termijn' £eidoe(3omci/n£ VIJF EEUWEN BIJBEL IN HET DAGELUKSE LEVEN. Financiële meevallers Grote bende valsemunters op het spoor Pleidooi voor lagere zieken fondspremie kleinere inkomens Vrouw tracht man drie keer te doden Kunst centraal op Huishoudbeurs GEBED ZONDER END BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 APRIL 1977 PAGINA 13 Mr. Moskowicz tijdens kort geding: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Karl Pauksch staat op het punt krankzin nig te worden en zelfmoord te plegen. De deskundigen zijn het erover eens dat uitlevering aan Zweden een veroorde ling tot de doodstraf op termijn betekent Bovendien lijdt hij aan een ernstige vorm van tbc, die in Zweden nooit adekwaat is behandeld. Het verleden heeft bewezen dat Pauksch in een Zweedse cel niet lang zal leven." Gesteund door verklaringen van artsen en psychiaters trachtte gis termiddag mr. M. Moskowicz tijdens een kort geding de Haagse rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw er op deze wijze van te overtuigen dat de eis van zijn cliënt de Oostduitse narcotica-koning Karl Pauksch, dat hij niet aan Zweden uitgeleverd zal worden, gerechtvaardigd is. Het kort geding vond plaats in het scherp bewaakte Paleis van Justitie in Den Haag. Pauksch, enigszins versuft op de zitting aanwezig, werd in 1972 in Nederland gearresteerd en aan Zweden uitgeleverd. Daar werd hij wegens narcoti- camisdrijven en smokkel van goederen veroordeeld tot de ma ximale straf van acht jaar. In december vorig jaar wist hij te ontsnappen uit de gevangenis, maar werd in maart van dit jaar opnieuw aangehouden in het Limburgse Simpelveld, waar hij zich schuil hield in een nauwe ruimte onder de vloer van een dancing. Mr. Moskovic gaf toe dat hij ageerde tegen een beslissing tot Uitzendkracht wil liever vaste baan UTRECHT (ANP) Cijfers ma ken duidelijk dat degenen die via een uitzendbureau aan werk komen daar niet vrijwil lig voor kiezen. Waren het vroe ger nog hoofdzakelijk extra ar beidskrachten, die via uitzend bureaus in het arbeidsproces werden ingezet, nu werken mensen vaak voor een uitzend bureau omdat geen vast werk te vinden is. Deze conclusie trekt de groep Mercurius van de dienstenbond NW binnen het NW-jongeren- contact uit een enquête die de groep heeft gehouden onder uit zendkrachten. Veertig procent van het aantal uitzendkrachten zijn schoolverlaters, de helft daarvan liet weten tevergeefs pogingen te hebben gedaan om vast werk te vinden. Geen werk kunnen vinden is een probleem waarmee vooral schoolverlaters uit het algemeen voortgezet on derwijs, het middelbaar en ho ger beroepsonderwijs werden geconfronteerd. Meer dan de helft van het totale aantal ondervraagden gaf te kennen liever een vaste baan te willen. eventuele uitwijzing door de mi nister van justitie, terwijl deze beslissing nog moet worden ge nomen. De rechtbank in Maa stricht doet namelijk op 14 maart uitspraak over een Zweeds uitleveringsverzoek. Pas daarna, en mogelijk pas na een eventueel beroep bij de Hoge Raad, beslist de minister. Mr. Moskovic: „Dit kort geding mag dan voortvarend lijken, mijn cliënt wil geen enkel risico meer lopen. Tegen zijn vorige uitle vering had hij beroep aangete kend, maar de Nederlandse Staat wilde dit niet afwachten en zette hem direct op het vlieg tuig. Ik ben ervan overtuigd dat j Nederland Pauksch toen per sé wilde uitleveren omdat Zweden met economische maatregelen had gedreigd. In de Zweedse gevangenis liep hij tbc op en heeft hij twee jaar in volledige isolatie doorgebracht. Zijn gees telijke en lichamelijke toestand verslechterde zeer snel. Hij kreeg last van diepe depressies en hallucinaties. De behandeling van zijn ziekte is te laat ingezet en zonder reden onderbroken. Daarom wil Pauksch niet terug en als het dan toch moet onder de voorwaarde dat hij dan wel de behandeling krijgt die hij nodig heeft De Zweden lijken daar echter nog steeds niet erg toe bereid". De in Zweden werkende arts- psychiater Boerman, door mr. Moskowicz opgeroepen als des kundige, bevestigde dit Hij zei: „Het standpunt van de politie heeft in Zweden steeds de door slag gegeven. Wanneer Pauksch naar een gevangenisziekenhuis zou worden overgebracht achtte men het gevaar voor ontsnap ping te groot. Dit standpunt stuitte op veel weerstand bij de behandelende artsen, ook bij mij. Tenslotte "verkeerde Pauksch op de rand van een psychose en leed hij aan tbc. Ook nu weet hij nog steeds niet dat de wereld draait. Ik geloof inderdaad dat hij het niet lang zal uithouden in een Zweedse cel." Mr. J. Groen voerde namens de Staat der Nederlanden aan, dat het kort geding veel te vroeg was aangespannen, omdat de minister nog geen beslissing heeft genomen. „De rechter zou nu een oordeel van de minister moeten toetsen dat er nog niet is. Als de rechter dat toch doet, legt hij de minister een denkver- bod op. Op grond hiervan ver zoek ik de vordering af te wij zen." President Blaauw, die vond dat als het kort geding te vroeg is aangespannen er tussen de mi nisteriële beslissing en de daad werkelijke uitwijzing tijd zou moeten zijn voor een eventueel nieuw kort geding, zal op woensdag 13 april uitspraak doen. Karl Pauksch, die verblijft in het huis van bewaring in Maastricht, werd gisteren per vliegtuig heen en terug naar Den Haag gebracht. Hier is hij op de terugweg van het Maastrichtse vliegveld naar zijn cel. Van dit (demissionaire) kabinet kan men bijna alles verwachten, zelfs meevallers in de financiële sector. Toch heeft de wereld er niet van stilgestaan, toen premier Den Uyl vorige week vrij achteloos liet weten, dat zijn minister Duisenberg van Financiën een meevaller van 2,5 miljard gulden wist te melden. Zo'n bedrag is nogal wat. Als men echter bedenkt, dat het tekort op de rijksbegroting voor dit jaar geraamd was op maar liefst 14,6 miljard, valt 2,5 miljard gulden (ongeveer eenzesde van het oorspronkelijk tekort) nogal mee, zou men zeggen. Toch is het met de meevallers van dit kabinet soms vreemd gesteld. Sinds het laatste kwartaal van vorig jaar is Nederland bij herhaling verrast door mededelingen, dat er in de gezondheidssector miljoenen guldens aan meeval lers bleken te zijn en dat in de sociale sector miljoenen aan premies meer afgedragen waren, dan was begroot. De familie Middelman die onze krant dit jaar blijft volgen om te kunnen begrijpen met hoeveel geld een doorsnee Neder lands gezin moet rondkomen, zal dergelijke berichten zeer waarschijnlijk hoofdschuddend en hardop mopperend le- LONDEN Perfect nagemaak te bankbiljetten van 20 en 50 dollar, acht maanden geleden opgepikt in Nederland, West Duitsland en Frankrijk, hebben Scotland Yard op het spoor ge bracht van een machtige bende van valsemunters, verbonden aan een uitgebreid Europees distributienet. De politie van vele landen probeert nu de le den van dit net op te rollen. Gisteren ontdekte Scotland Yard in het badplaatsje Pagham van het Engelse graafschap Sus sex de drukkerij van de valse munters. Het was verborgen in een doodgewone bungalow, sinds jaren bewoond door een rustig en gerespecteerd echt paar. Een man werd gearres teerd. Deze ontdekking heeft ge leid tot de in beslagneming van valse Amerikaanse bankbiljet ten voor een bedrag van onge veer 10 miljoen dollar. De pre- ciese omvang van deze valse munterij, die vermoedelijk al een jaar of vijf aan de gang was, is nog niet bekend. Winkeldieven openbaar te kijk Van een onzer verslaggevers EMMEN „Boodschappen mo gen niet in uw tas. U wordt gekontroleerd. Hier komt uw naam". Op deze manier worden in een supermarkt in Emmen winkeldieven te kijk gezet. De naam van mensen, die voor meer dan 25 gulden aan bood schappen meenemen zonder te betalen, worden op een lijst geplaatst die in de winkel hangt. Volgens de eigenaar loopt het de laatste tjjd de spui gaten uit met het aantal win keldiefstallen. Volgens de poli tie van Emmen kan hij worden vervolgd als de mensen, van wie de naam op de lijst staat een aanklacht indienen. Het valt dan onder het hoofdstuk belediging van het wetboek van Strafrecht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens de laatst beschik bare cijfers wordt in ons land per jaar 1.2 miljard gulden uitgegeven aan reclame in de media van het geschreven woord en 800 miljoen aan reclame op radio en tv, buiten reclame en andere vormen (huis-aan-huis reclame bijvoorbeeld). De groeicurve van dit budget volgt globaal die van het natio naal product. Een en ander is gisteren in Amsterdam bekend gemaakt tijdens de viering van het 50-jarig bestaan van het genootschap voor reclame. De viering werd bijgewoond door prins Bernhard. Het genootschap van reclame werd opge richt met als doelstelling „de ethische, socia le, esthetische en economische betekenis van de reclame uit te dragen en te bevorderen". Later is daaraan toegevoegd: „Voorts de mens, werkzaam in de reclame bewust te doen zijn van zijn maatschappelijke verant woordelijkheid". Een direct uitvloeisel van dit streven is de bekende code voor het reclamewezen, waarin de gedragsregels zijn vastgelegd die oneerlijke of misleidende re clame en ook uitwassen tegengaan. De vice-voorzitter J. Bouten van het genoot schap gaf gisteren uitdrukking aan zijn overtuiging dat de pers het belangrijkste advertentiemedium zal blijven. Daarnaast ziet hij de andere vormen van reclame een ruimer maar meer selectief gericht gebruik krijgen dit afhankelijk van overheidsbe- palingen als zendtijd, posttarieven en plaat selijke voorschriften. Tot dusver waren ze het sluitstuk maar nu krijgen ze een duide lijke plaats op het budget. De heer Bouten ziet de eerstkomende 50 jaar geen gevaren voor het reclamewezen opdoemen. „Zowel de vrije ondernemingsgewijze productie als de geleide economie zijn ondenkbaar zonder reclame, want er is altijd een stimulans voor de afzet nodig. Overdracht van informatie tussen producent en consument is onmis baar." UTRECHT (ANP) De algemeen secretaris van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen I. de Vries vindt dat de mogelijkheid moet worden onderzocht om een algemene reductieregeling in te voeren voor alle vrijwillig verzekerden bij het ziekenfonds die een laag inkomen genieten. De heer De Vries heeft deze gedachte geopperd in een reactie op het plan van de regering om een extra premiereductie te verlenen aan onge huwd vrijwillig verzekerden. De algemeen secreta ris is van oordeel dat er nog tal van andere categorieën vrijwillig verzekerden zijn die nu een onredelijk hoge premie betalen. Volgens hem zijn er bijvoorbeeld nogal wat weduwen met een klein pensioen en gescheiden vrouwen met een laag inkomen die met moeite het hoofd boven water houden en voor wie de vrijwillige ziekenfondspre mie een ondraaglijke last vormt. De ziekenfonds raad moet voor 1 juni advies uitbrengen over het premie-reductieplan van de regering. DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 juli 1977 zullen vrijwel alle bromfietsbedrijven in Neder land hun reparaties en onder houd garanderen via de Bovag- onderhoudsgarantie. Bovendien zullen zij gebruikte brommers gaan verkopen met een Bovag- garantiebewijs Volgens de Bovag en de COT (Centrale Organisatie in de Tweewielerbranche) is een en ander het gevolg van de „nauwe samenwerking" vanaf 1 juli van dit jaar. Er zou ook gewerkt worden aan dergelijke regelin gen voor fietsen. De ledenvergaderingen van C O T en de Bovag-afdeling motor- Bovag-garantie op gebruikte bromfietsen en bromfietsbedrijven hebben gisteren besloten per 1 juli hun afdelingen samen te voegen tot één organisatie, waarin naar schatting 4500 ondernemingen op dit gebied zullen zijn ver- Directeur J. M. Schroder van Martinair, de eigenaar van de verongelukte piper-cub, bekijkt de uitgebrande wrakstukken. EINDHOVEN (ANP) Een 34-jarige vrouw uit Veldhoven heeft tegenover de Eindhovense politie bekend dat zij meerdere malen heeft geprobeerd haar 43-jarige echtgenoot te doden. Zij diende Jfy-1 de man grote hoeveelheden slaapmiddelen toe, reed hem in I versufte toestand in een personenauto het Beatrixkanaal in en sloeg hem met een hamer op het hoofd. j Op zaterdag 26 maart diende de verdachte haar man voor het eerst een grote hoeveelheid slaappillen toe, gemengd door het eten. Tegenover de politie verklaarde de vrouw later ervan overtuigd te zijn dat het een dodelijke hoeveelheid was. Dit bleek echter niet zo te zijn. Op 29 maart nam de verdachte haar man mee uit rijden. Toen hij door een nieuwe dosis in de auto in slaap was gevallen reed zij naar het Beatrixkanaal in Eindhoven, stapte zelf uit en duwde de auto daarna het water in. De man wist zich uit de auto te bevrijden en kon zwemmend de kamt bereiken. Die nacht kreeg het slachtoffer nachtlogies aangeboden op het politiebureau in Eindhoven. Een arts werd niet gewaarschuwd. Toen de man de volgende morgen thuiskwam werd hij door zijn vrouw met een hamer op het hoofd geslagen waarna zij de benen nam. De man moest worden opgenomen in een ziekenhuis waaruit hij inmiddels is ontslagen. Hogere winst Gist—Brocades DELFT (ANP) - De nettowinst van Gist—Brocades is vorig jaar gestegen van 15.1 min. tot 21.1 min. Voorgesteld wordt het dividend vast te stel len op 22 pet. in contanten of naar keuze een uitkering van een nieuw aandeel op 20 be staande aandelen. Over 1975 werd 20 pet. dividend uitgekeerd, geheel in contanten of naar keuze een nieuw aan deel op 25 oude aandelen, aldus het concern. Reclametoestel LUBBERS WIL I neergestort: j DOORGAAN piloot gewond Sterke toename van toerisme naar Canada DEN HAAG (ANP) - Gingen tien jaar geleden nog geen 20.000 Nederlanders met vakan tie naar Canada, vijf jaar gele den waren het er al bijna 30.000 en vorig jaar konden 72.199 be zoekers uit Nederland worden genoteerd, hetgeen weer 10,5 pet meer was dan in 1975. Verreweg de populairste provin cie is Ontario, hetgeen niet ver wonderlijk is, omdat in de stad Toronto en omgeving zich onge veer 300.000 Nederlanders per- manent hebben gevestigd. LELYSTAD (ANP) - Met ver- I brijzelde enkels en overdekt met brandwonden heeft de 23- j jarige piloot Wibren Kunnen J uit Beetsterzwaag gistermiddag j kunnen ontsnappen uit een neergestort reclame-vliegtuigje, j Het ongeluk gebeurde op het vliegveld van Lelystad. De Piper-cub van Wibren is ei gendom van Reclam-Air een dochteronderneming van Marti nair. Volgens de maatschappij is het ongeluk gebeurd toen de piper een sleepnet probeerde op te pikken. Het toestel moet net gemist hebben en de draai die de piloot maakte was waar schijnlijk te scherp, waarop het toestelletje met 120 liter brandstof aan boord neer stortte. MET UC-PROJECT DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers van economische za ken wil doorgaan met de voor bereidingen voor de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek voor verrijkt uranium in Alme lo. De minister heeft dit de Tweede Kamer gisteren schriftelijk la ten weten. De voorbereidingen behelzen ondermeer de afgifte van bouwvergunningen. Voors hands wil de minister een feite lijk bouwbesluit nochtans ge koppeld houden aan een bevre digende afronding van het con tract met Brazilië voor de lever ing van verrijkt uranium uit de Almelose fabriek en tevens aan een nadere afstemming van het exportbeleid op dit punt in het algemeen. Het Braziliaanse con tract is bepalend voor de onmid dellijke noodzaak de capaciteit van de ultra-centrifugefabriek op 1000 ton pet jaar te brengen. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Op de 32ste na-ooriogse Internationale Huishoudbeurs, die van 15 tot en met 24 april in de Amster damse RAI wordt gehouden zal alles draaien om de kunst: de kunst van het wonen, van het huishouden, het koken, het vrij- etijdbesteden, het tuinieren. Op een oppervlakte van 50.000 m2, verdeeld over de volledige tentoonstellingsruimte van de RAI, zullen 400 exposanten uit binnen- en buitenland laten zien wat er zoal aan oud en nieuw te verkrijgen is op het gebied van wonen en woninginrichting, keukens en inbouwapparatuur, sanitair en verwarming, tuin aanleg en -onderhoud, huishou delijke apparaten, voedingsmid delen, dranken, gereedschap pen, doe-het-zelfartikelen, mode, verzorging, toerisme en recrea tie. Een belangrijk onderdeel van de beurs zal een tentoonstelling vormen van gloednieuwe gor dijnstoffen, een expositie die de naam krijgt: Master Painters' Collection. De ontwerpen zijn gemaakt door vooraanstaande kunstenaars. Het buitengebeu- ren rond het wonen is samenge bracht in een 600 m2 grtoe tuin, ,,'t Groene Hart", die door Bos- koopse boomkwekers, hoveniers en bloemisten zal worden sa mengesteld. Op de beurs zijn uiteraard tien tallen nieuwtjes te zien. Zo is er een, volgens de fabrikant, ener giebesparende vaatwasmachine, een naaimachine, aangepast voor gehandicapten, een gepro grammeerd koffiezetapparaat en kaasstremsel om zelf kaas te maken. De Huishoudbeurs is alle dagen geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur. Allen op de zondagen is de RAI 's avonds - gesloten. De openingsdag is in het bijzonder toegankelijk voor gehandicapten, voor wie van 10 tot 17 uur een speciale kassa (in de hoofdingang) beschikbaar zal zijn. Het Rode Kruis zorgt voor 140 wagentjes, zodat het vervoer over het terrein geen probleem zal zijn, want er zijn ook bege leiders. De gereduceerde entree prijs bedraagt voor hen 4 gul den per persoon (voor anderen 6 gulden). CENTRUM I-en straat in Amsterdam. CV*MÜNNK**!MO^VWC^PtAS In 1477 werd de eerste in het Nederlands vertaalde bijbel gedrukt. Sinds die tijd beeft de bijbel een enorme invloed gehad op ons doen en laten. Niet alleen op ons geestelijk leven maar op onze hele kuituur. Denk maar eens aan al die schilde rijen met bijbelse voorstellingen, gevel stenen, meubelstukken, schoolboeken en bijvoorbeeld postzegels. Ook in namen van schepen, straten, gebouwen en mensen is vaak iets bijbels terug te vinden. Over dat alles hebben C. W. Mönnich en Michel van der Plas een bijzonder origineel kijk- en leesboek samen gesteld: "Het Woord in Beeld". 184 pagina's met vele, vele prachtige foto's en kleurrijke illustraties nemen u mee door het dagelijkse leven van Nederland en laten u zien hoe de bijbel door de eeuwen heen z'n stempel op onze kuituur heelt gedrukt. Hen werkelijk unieke uitgave, die u nu voor een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden als Boek van de Maand. Hen boek dat u beslist^ niet mag missen als u belang stelt in zo'n boeiend facet van onze vaderlandse geschiedenis. "HET WOORD IN BEELD." IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F18.50. NA 7 MEI F29.50. Deze aanbieding is geldig t/m 7 mei. lichter zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13