Ajax nog geen kampioensallure PSV woedend op Nico Jansen en scheidsrechter Wellinga Tumultueus duel in de Kuip (weer) 3-2 TOCH ZEGE VAN 2-0 OP MAK FC UTRECHT ROTTERDAM - Alle nega tieve gemoedstoestanden waaraan een mens ten prooi kan zijn, kwamen tot uiting bl| de PSV'ers. Woe de, teleurstelling, berus ting, cynisme, onverschil ligheid, laatdunkendheid; alles kwam naar buiten na het tumultueuze duel Feye noord—PSV. Weliswaar met een matige inhoud maar niettemin een ki|k- spel dat vooral nadien een stroom van gespreksstof opleverde omdat het duel werd gemarkeerd door drie gebeurtenissen: de lichte hersenschudding van Jan van Beveren, het door scheidsrechter Wellinga af gekeurde doelpunt van PSV en het goedgekeurde van Feyenoord, dat met dezelfde cijfers (3—2) won als in de eerste helft van deze competitie. Daardoor komt de derde (UEFA)- plaats van de Eindhove- naars op de tocht te staan en mag Feyenoord, hoewel menselijkerwijs kansloos voor de titel, vooruit blik ken naar Europees voet- bal. Hst was aan het duel niet af te a'en dat er zulke belangen op het l spel stonden. PSV is ook een ploeg die naarstig zoekt naar de vorm die maar niet wil komen. Er dreef een zee van onbegrip tussen de Eindhovense linies en er werd constant gezocht, vergeefs, hoe de absentie van de geblesseerde Ed- ström moest worden opgevangen. Willy van der Kuylen bewoog zich in de spits maar als hij zich, ge woontegetrouw, liet terugzakken naar zijn vertrouwde stek, was er vrijwel nooit iemand die de aanval Deacy op links en René van de Kerkhof op rechts op tijd com pleteerde. En daar Feyenoord slechts bij tijd en wijle tot verras sende combinaties kwam, leek de wedstrijd na tien minuten al ten einde. Toen stond het 1—1. Pal na het begin had Rijsbergen eens te lang gewacht met aanleg gen of onjuist gericht toen direct na de gelijkmaker van PSV Bud ding, die een goede techniek en overzicht toonde. Theo de Jong in schietpositie bracht. Het schot zou naast zi|n gegaan als Van Engelen de bal niet had aangeraakt Nico Jansen was ter plekke om Feyenoord waarschijn lijk het volgend seizoen Europees voetbal te laten spelen: 3—2. Alle PSV'ers liepen te hoop. Scheidsrechter Wellinga was hun doelwit. Nico Jansen stond buiten spel. Jansen: „Nee hoor. Toen De Jong schoot, stond Van Kraay nog ver voor hem. Toen ik de bal kreeg, had ik Stevens nog voor me. Dat heb ik toevallig eens goed gezien". Willy van der Kuylen, te gen zijn gewoonte in ook al zeer boos: „Natuurlijk was het buiten spel. Ik zei dat tegen Wellinga maar hij koos de gemakkelijkste weg door te zeggen: „Ik heb niets gezien maar mijn grensrechter wel en hij was positief in zijn waarne ming". Interpretatie Die grensrechter was Wagenaar. naar wie na dit antwoord alle PS V'ers toeliepen. Willy van de Kerk hof: „Nico Jansen stond achter Van Engelen, dus buitenspel". La ter zei Wellinga: „Het buitenspel werd opgeheven omdat Van Enge len de bal aanraakte". Een typisch geval van interpretatie. Grensrechter Wagenaar achtte Ni co Jansen op het moment van het schot van De Jong niet hinderlijk buitenspel staan. Dat hij toch de bal kreeg, lag aan Van Engelen die al meer had getoond weinig in zicht te hebben of een schot op het doel of ernaast is gericht. Unaniem bleven de PSV'ers het beslissende doelpunt aanvechten. Trainer Kees Rijvers was ook al kwaad. „Bij mij moet je vandaag niet zijn", bromde hij en was ver dwenen om niet meer te voor schijn te komen. Feyenoords Bos- kov riep meteen: „Twee punten, dus tevreden met het resultaat maar niet met het spel. Op het middenveld liep het niet en er werd in te laag tempo gespeeld". Hij zal met genoegen gekeken hebben naar Billy Wijnstekers, die daags tevoren zijn C-contract had omgezet in een A-verbintenis. Hij verving halverwege de tweede helft de scheidende Harry Vos en deed dat met opmerkelijk zelfvertrou wen. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 3. Vreijsen 1—0, 8. R. v.d. Kerkhof 1—1, 44. De Jong 2—1, 82. Van der Kuylen 2—2, 83. N. Jansen 3—2. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschou wers: 29.054. Het vreemde doelpunt van René van de Kerkhof. Treytel heeft de voorzet van Deacy gemist, de PSV'er krijgt een plotselinge kans maar moet de bal „van achter" halen. Treytel kwam, weer opgekrabbeld, toen net wat centimeters tekort om v.d. Kerkhof van scoren af te houden. Ik kan me niets meer herinneren. Op het moment dat ik neerging, wist ik niet eens meer hoe de stand was". Willy van de Kerkhof welk een verschil met de briljante wedstrijd die hij een week tevoren met Oran je speelde, wat trouwens ook voor Rijsbergen geldt had alles wel gezien, verklaarde hij. „Nico Jan sen gaf Van Beveren een klap. ledereen weet toch hoe hij inkomt. Dan steekt hij altijd zijn linkerarm in de lucht." Nico Jansen: „Een klap? Laat me niet lachen. Van Beveren is bang en als er dan iets gebeurt, heeft een ander het gedaan. Kom nou". Van Engelen verving Van Beveren. PSV viel weg, afgezien van wat uitvallen, die toch nog kansen op leverden. Maar René van de Kerk hof wilde het zelf doen toen twee ploeggenoten moederziel alleen voor het doel op de pass wachten en broer Willy dwong Ramljak geblesseerd omdat hij kalkafzet- ting heeft onder de spieren van zijn rechterdij waaraan blijkbaar niets is te doen maar hij moest spelen omdat Van Daele het moest laten afweten en v.d. Korput een schorsing uitzit de bal van de doellijn te werken. Het moment waarop de woede van de PSV'ers tot het kookpunt geraakte. Doelman Van Engelen is uit zijn heilig dom, Kees Krijgh protesteert en Nico Jansen scoort: 3—2. met een verre pass Vreijsen kun nen bereiken omdat Poortvliet er niet in slaagde de bal weg te werken (1—0). Een ternauwernood door Van Beveren nog gepakte inzet van Nico Jansen ging vooraf aan PSV's gelijkmaker. Deacy zette voor, Treytel gleed naar voren op het spekgladde veld maar kon de bal niet bereiken en René van de Kerkhof had een leeg doel voor zich: 1—1. Een stand waarmee, toen al, beide ploegen en vooral PSV content leken. Weliswaar speelde Feye noord beter doordat het de op bouw zorgvuldiger verzorgde maar het doelpunt van Theo de Jong, lange tijd ongeïnteresseerd spe lend, kwam tegen de rust toch nog onverwacht.'En op ietwat vreemde wijze want zijn schot toucheerde de voet van Van Beveren en de paal: 2—1. Het tumult brak los na de rust. Nico Jansen liep door op een hoge pass, Van Beveren kwam aarzelend hij zag de „bonk" naar zich toe stormen uit zijn doel, werd geraakt en bleef lig gen. Per brancard moest hij wor den afgevoerd. Nico Jansen daarover: „Ik probeer de de bal te koppen. Ik moet Van Beveren met mijn hoofd hebben geraakt, met mijn achterhoofd want ik heb daar ook pijn. Hoe het gebeurd is, weet ik niet. Ik dacht dat'ik de bal kopte maar ik bleek zijn hoofd te hebben geraakt. Moet hij maar niet zo bang zijn in het doel. Hij weet toch dat ik altijd Jan van Beveren liep na afloop nog dizzy rond en wilde eerst helemaal niets zeggen. Hij had in de kleedkamer ook met geen woord gereageerd toen Nico Jan sen bij hem kwam informeren hoe het ermee ging. Later toch nog: „Ik weet niet hoe ik geraakt ben. Gepakt Intussen had PSV gelijkgemaakt, volgens Wellinga In buitenspelpo sitie, volgens de Eindhovenaars glaszulver. Willy van de Kerkhof, bleek van woede: „Dat doelpunt van Deacy was zuiver. Toen Ik voorzette, stond Van Deinsen bij me op de achterlijn. Maar zo gaat het altijd met ons, we worden gepakt. Dat Is bij Telstar en FC Twente ook al gebeurd. Het wordt tijd dat we eens met zijn allen het veld uitlopen. Waarom worden wij altijd verliezer gemaakt". Niet geheel reële woorden, die op rekening van de emotie geschre ven moeten worden en waarbij de treffer moet worden ingecalculeerd waarmee Feyenoord won. nadat PSV toch gelijk was gekomen door een kopbal zowaar, want hij doet dat zelden van Willy van der Kuylen toen Feyenoord Van Kraay bij het opkomen geen stro breed in de weg legde om de voorzet te geven: 2—2. Rijsbergen en Schneider hadden al UTRECHT Hoewel Ajax zich de kampioensallure nog steeds niet heeft aangemeten is de wi|ze waarop de Amsterdammers zich naar de verlossende eindstreep spelen nog steeds zeer effectief. Ook gisteren kon de ploeg van Tomaslav Ivic geen grote vorm etaleren, maar de aanwezige kwaliteit bleek eens te meer voldoende om ook het In eigen huls gevreesde FC Utrecht onder de duim te houden. Met 2—0 werd de thuisploeg verslagen, dankzij treffers van hoe kan het anders Ruud Geels. De kalende Haarlemmer ontworstelde zich slechts hoogst zelden uit de anonimiteit, maar was wel ter plekke om FC Utrecht de knock-out toe te dienen. Nog voor de aftrap had een klein zouden spanen, maar de Galgen* incident bijgedragen aan de indruk I dat FC Utrecht zich voor eigen aanhang eens stevig teweer zou 'stellen tegen Ajax. Drie supporters ,van de thuisclub meenden zich demonstratief over het veld in de j richting van de aan de andere kant |van het stadion bevindende Ajax- fans te moeten begeven. Twee van hen kozen het hazepad toen poli- tie-agenten hen met vervaarlijke honden naderden, maar de derde bleef kalm in de middencirkel staan om vervolgens tussen twee agenten te worden afgevoerd. Het Amsterdamse tribunevak reageer de met een spontaan gejuich. Dit had de inleiding moeten zijn voor een duel waar de vonken van af waard behoefde niet op zijn ach terste benen te staan. Met uitzon dering van wat Amsterdams opge schoten volk, dat enige hekken over de afrastering smeet, werd het een betrekkelijk tamme verto ning die slechts in de tweede helft wat interessante momenten kende. Het aantal overtredingen 14 voor Ajax en 8 voor FC Utrecht spreekt wat dat betreft boekde len. Maar die ontstonden pas na het moment dat Ruud Geels zijn ploeg de leiding had gegeven. De Nederlandse topscorer kreeg een |uweel van een pass van de beste Ajax-mlddenvelder gisteren, Jo- han Zuldema. Over het hoofd van Joop van Maurik zeilde de bal voor de voeten van Geels, die Istatov kansloos liet Pas vanaf dit voorval kwam er enig leven in de brouwerij. Het tot dan tamelijk voorzichtige FC Utrecht durfde wat meer initiatief te ne men, hetgeen koren op de molen was van Ajax. De Amsterdammers, die voor het eerst sinds diens knie-operatie weer Hans Erkens in de ploeg hadden, profiteerden van de ontstane ruimte door nogmaals toe te slaan. De net ingevallen Lerby lanceerde Geels, die eerst de uitgekomen Istatov met een lob passeerde, vervolgens doorliep en hevig gehinderd door Oostrom de laatste hand aan het karwei legde: 2-0. Kritiek Joop van Maurik, FC Utrechts laatste man had nogal wat kritiek op zijn ploeggenoten Witbaard en De Kruljk. „Bij dat eerste doel punt hadden ze de bal gewoon moeten wegknallen In plaats van een tegenstander proberen uit te spelen". „Nu raakten ze de bal kwijt. Onze verdediging was te ver opgedron gen om het gat te dichten. Ik dacht zelf nog even aan buitenspel. Maar ik zag de grensrechter niet vlag gen. Ik ben toen doorgelopen en kwam nog aardig dicht bij, maar ik kon Geels niet van scoren af houden." De Amsterdamse treffer zeven minuten na de rust kwam op een moment dat juist FC Ut recht het iets betere van het spel had. Ajax vergaloppeerde zich op het middenveld nogal eens, waar door de ploeg van Han Berger enige keren kon uitbreken. „Ik ver wachtte in die fase een doelpunt van ons", vertelde Joop van Mau rik later. „Ajax speelde toen erg slecht". Maar het typeert het huidige Ajax dat de ploeg zonder tot opzienba rende daden te komen de tegen stander wel tot overgave dwIngL Met slechts Schrijvers, Dusbaba en Incidenteel Llng als uitblinkers bleek Ajax toch meer inhoud te hebben dan het te angstige FC Utrecht „Op dit veld kun je niet meteen gaan jagen", verklaarde trainer Han Berger later de terughoudend heid van zijn ploeg. „Dan word je er op het laatst door Ajax uitgelo pen. Daarom kozen we op het middenveld voor positiedekking". Hoewel FC Utrecht in het veld echt niet zó zwakker was zwakkerwas dan Ajax bleek het aan banden leggen van Leo van Veen door John Dusbaba de thuisclub van elk gevaar te hebben ontbloot. Huls horst, Van Staa en Coté waren in de individuele duels hun opponen ten soms wel de baas, maar Ajax was als eenheid toch iets beter. „Het is hier moeilijk voetballen", meende Ivic later. „Alleen Roda en Feyenoord hebben hier nog ge wonnen, dus FC Utrecht moet thuis sterk zijn. Daarom ben ik blij met deze zege, waarvoor we hard hebben moeten werken." Waarna de Joegoslaaf zich glimlachend omwendde. Zijn eerste titel bij Ajax was weer een stapje dichter bij gekomen". FRANK WERKMAN Scoreverloop: 52 en 77. Geels 0—1, 0—2. Scheidsrechter: Derks. Toeschou wers: 22.000. FC Utrecht: Istatov; Oostrom, Van Mau rik, De Kruyk, Witbaard, Coté, Van Staa (Temming); Cabo, Hulshorst, Van Veeh, Hamberg (Flight). Ajax: Schrijvers, Suurbier, Krol, Dusba ba, Van Dord. Erkens, Zuidema, Schoe naker, Ling (Gluic), Geels, Arnesen (Ler by). Ruud Geels (8) maakt het karwei koppend af, nadat hij vele meters eerder doelman Istatov met een lobje had gepasseerd. De topscorer rende door en werd gehinderd door Oostrom, de bal met het hoofd over de lijn. Invaller Gluic kijkt toe. BHUiiwriiTfi

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15