Kennedy vermoord door anti-Castro-Cubanen en oliemiljonairs" Slachtoffers Friulie moeten terug naar rampgebied Revolutionair laboratorium voor weefselkweek in Roelofarendsveen Frans H. kon consequenties overzien OLTMANS VOOR AMERIKAANSE TELEVISIE: Westerse kranten nu vrijelijk te koop in Tsjechoslowakije Periodiek onderzoek door de huisarts MET PASEN ER'N PAAR DAGEN TUSSENUIT? LEIDSE SPAARBANK STAATSSECRETARIS VAN ROOUEN Progressieven vergisten zich in loyaliteit tussen CDA-ministers" Stoffelijke resten slachtoffers Tenerife in Nederland BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 APRIL 1977 PAGINA 7 DEN BOSCH (ANP) Op de derde dag van het voortgezette proces tegen de 41-jarige hoofdverple ger Frans H. voor het gerechtshof in Den Bosch, heeft de zenuwarts, de heer D. Mulder, uiteenge zet dat verdachte de eventuele gevolgen van zijn insuline-injecties op grond van zijn intelligen tie kon overzien. De verstandelijke vermogens van de hoofdverpleger zijn vol gens de zenuwarts middelmatig, maar voldoende om te beseffen wat hij deed. Zijn intelligentie wordt echter gehinderd door een neurose, waardoor hij ver minderd toerekeningsvatbaar genoemd moet worden. De ver pleger heeft zijn geweten, zo zette de heer Mulder uiteen, on dergeschikt gemaakt aan zijn streven om zich tegenover de buitenwereld te handhaven. Hij mocht niet falen. Deze houding kwam voort uit een verdrongen minderwaardigheidscomplex. Frans heeft zijn inziens nimmer toegegeven dat hij fouten maak te zoals iedereen. Frans H. wordt verdacht van moord door insuline-injecties op bejaarde patiënten van de'Luc- kerheidekiiniek in Kerkrade. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON De Nederlandse journalist Willem Oltmans heeft gisteren voor de Amerikaanse tele visie gezegd, dat volgens een boek- manuscript van George de Mohren- schildt, president John F. Kennedy is vermoord door anti-Castro-Cu banen in opdracht van oliemiljo nairs uit Texas. George de Mohrenschildt pleegde afgelopen dinsdag zelfmoord in Florida. Hij zou op 23 februari aan Oltmans hebben verteld dat hij voorkennis had van de moord en dat hij Lee Harvey Oswald, („de tussenpersoon tussen de Cubanen en de miljonairs") die algemeen wordt gezien als de moordenaar van Kenne dy, adviezen had gegeven. Zoals bekend verdween De Mohrenschildt van het toneel, nadat Oltmans hem had meegenomen naar Nederland. Dinsdag werd hij dood aange troffen in Palm Beach. Volgens Oltmans pleegde hij liever zelfmoord dan te moeten verschijnen voor de speciale onderzoekcom missie van het Huis van Afgevaardigden, waardoor Oltmans gisteren zelf in een beslo ten zitting is gehoord. Volgens het Amerikaanse persbureau UPI zou De Mohrenschildt vorig jaar 51 dagen hebben doorgebracht in een psychiatrische inrichting. Ook zou hij al vier keer eerder zelfmoordpogingen hebben ondernomen. Volgens andere bronnen leed De Mohren schildt aan achtervolgingswaanzin. Willem Oltmans behoort tot de groep „Ken- nedy-assassinologen" die geloven dat Kenne dy is vermoord door anti-Castro-Cubanen. Volgens Oltmans worden in het boekmanu- script ook mensen genoemd van de FBI en de CIA die bij de moord op de president betrokken zijn geweest. Nu De Mohren schildt niet meer leeft zou hij, Oltmans, de Amerikaanse onderzoekcommissie nieuwe informaties kunnen geven omtrent de moord, ontleend aan de gesprekken die hij met De Mohrenschildt heeft gehad. Het ma nuscript van het boek zou zijn onderge bracht bij een advocaat in Dallas, de stad waar De Mohrenschildt leraar-Frans was. (Van onze correspondent Frans Wijnands) Rome Duizenden slachtoffers van de recente aardbeving in het Noorditaliaanse gebied Fruilie keren dit weekeinde noodgedwongen terug naar hun woonstreek. Ze hebben de afgelopen maan den als evacuees redelijk comfortabel geleefd in de badplaatsen ten noorden vafi Venetië, in ap partementen, hotels en pensions, die normaal voor toeristisch gebruik bestemd zijn, maar die na de aardbevingen in Friulie door de overheid gevorderd waren om de daklozen een tijdelijk onderdak te bezorgen. Er werd toen meteen bepaald dat 1 april 1977 de appartementen ontruimd moesten zijn, omdat dit kustgebied vrijwel volledig afhankelijk is van het toerisme. Met het nieuwe seizoen voor de boeg moeten de aardbevingsslachtoffers hun koffers pakken en elders onderdak proberen te vinden. Met dat „ultimatum" in het vooruitzicht is in Friulie de afgelopen maanden vrijwel onafgebro ken gewerkt aan de bouw van duizenden semi-per- manente woningen ter vervanging van de tenten dorpen en andere onvoldoende behuizingen die direct na de twee grote aardschokken werden opgericht. Na deze aardbevingen de eerste begin mei vorig jaar, gevolgd door de tweede, half september zaten ruim 70.000 Friulianen zonder huis. In eerste instantie waren enorme tentenkampen opgericht, maar die huisvesting bleek zeker bij de komst van de herfst al volslagen onvoldoende. Ter vervanging werden meer dan 5000 caravans naar Friulie gereden, deels gevorderd en tegen de zin van de eigenaars, deels spontaan afgestaan of geschonken. Inmiddels begon de eerste fase van de wederopbouw: het construeren van pre-fabwo- ningen. De Friulianen weigerden pertinent om in hutten of barakken te gaan wonen, ze wilden of goede semi-permanente huizen, of een snelle wederop bouw van hun eigen, verwoeste woningen. Met behulp van een aantal buurlanden en daarbij ook de enorme inzet van bijna 3000 militairen zijn in Friulie de afgelopen maanden ruim 20.000 nood woningen gebouwd, in meestentijds bar slechte weersomstandigheden. Een groot deel van de aard bevingsslachtoffers is daardoor nu onder dak. Ondanks deze opzienbarende bouwprestatie blij ven nog zeker 6000 mensen zonder huis. De over heid zal nu in zo snel mogelijk tempo onderzoeken hoe deze mensen op de kortst mogelijke termijn onderdak kunnen worden gebracht nu ze de toeris tenplaatsen aan de Adriatische kust moeten verla ten. Intussen in op Sicilië een bouwschandaal losgebar sten. In de vallei van de Belice, waar in 1968 een zware aardbeving plaats vond, zijn honderden nieuw gebouwde huizen onbewoonbaar en gevaar lijk bebleken. De bewoners van Belice hebben sinds de catastrofe in barakken gewoond. Pas vorig jaar werden de eerste nieuwe huizen opgele verd. PRAAG (AFP) In Tsjechoslowakije zijn sinds ongeveer veertien dagen ongeveer een dozijn westerse kranten van verschillende politieke pluimage vrijelijk te koop. Dit is gisteren van officiële zijde in Praag vernomen. Het gaat o.a. om Le Monde (Frans), de Financial Times (Engels), de International Herald Tribune (Amerikaans, maar in Parijs gedrukt), de Süd Deutsche Zeitung (West-Duitsland), de Neue Züricher Zeitung (Zwitsers) en om niet met name genoemde dagbladen uit Nederland, Oostenrijk, Turkije, Zweden, België en Finland. De kranten zijn hoofdzakelijk in Praag te verkrijgen op de luchthaven, in de grote hotels en bij het centrale verkoopkantoor voor buitenlandse publicaties. Ook worden ze verkocht in Brno en Bratislava. Van officiële zijde is niet gezegd om hoeveel exemplaren per krant het gaat De verkoop van westerse kranten was al enige tijd geleden aangekondigd. Het is een uitvloeisel van de besprekingen in Helsinki. Tot nog toe waren in Praag alleen maar communistische partijkranten uit West-Europa te koop. PLEIDOOI STAATSSECRETARIS: UTRECHT (ANP) De ver snippering op het gebied van het preventieve onderzoek (naar tuberculose, hart- en vaatziekten, baarmoederhals kanker, e.d.) is weinig bevor der lijk voor de efficiency in de gezondheidszorg. Aldus staats secretaris Hendriks (volksge zondheid) in een interview in medisch contact", waarin hij stelt dat de huisarts meer pre ventief werk zou kunnen doen. Het schoolgeneeskundig onder zoek, waarbij in feite een be paalde risicogroep - de jeugd - wordt „gescreend" zou volgens hem ook beter bij de huisarts en de wijkverpleegkundige kun nen worden ondergebracht. „Ik zou zelfs tot een systeem willen komen dat de huisarts, bijvoorbeeld eens per twee jaar, al zijn patiënten de kans moet geven zich uitvoerig te. laten on derzoeken". Als de huisarts meer tijd gaat besteden aan risicogroepen, is praktijkverkleining nodig. Ge zien het toenemend aantal art sen lijkt dit de staatssecretaris geen ongewenste gang van za ken. Praktijkverkleining is naar zijn mening alleen mogelijk bij betere samenwerking tussen huisartsen en andere hulpverle ners. Een goede honorering - niet di rect gekoppeld aan de omzet of omvang van de praktijk - zoals bij het dienstverband, zou wel licht beter bij deze vorm van praktijkuitoefening passen dan het huidige abonnementssys teem (een vast bedrag per inge schreven patiënt). Hendriks: „Je honoreert daarmee als het ware enkele huisartsen die gezamen lijk de verantwoordelijkheid dragen voor een bepaald patien- tenbestand". Voorwaarde daar bij is wel, dat de huisartsen in staat worden gesteld om zo goed mogelijk te functioneren. De staatssecretaris denkt daarbij aan faciliteiten op het gebied van laboratoriumonderzoek, röntgendiagnostiek, functie-on derzoeken en dergelijke. Waar u ook heengaat, naar de Ardennen, het Harzgebergte of f f V i Yorkshire? fel I De spaarbank zorgt voor buiten lands geld en reisverzekeringen. Spaargirorekeninghouders kunnen ook de beschikking krijgen over Eurocheques. A ORGELGEKIN ENGELAND LONDEN (Rtr) De kerkorgels in Hertfordshire ten noorden van Londen dreigen tot zwijgen te worden gebracht door een maniak die ze berooft van onderdelen. De politie heeft pastorieën gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor de man die zij „de orgelgek" is gaan noemen, omdat hij pedalen, pijpen en andere onmisbare delen van kerkorgels steelt (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD „Het progressieve blok heeft tijdens de besprekingen over de grondpolitiek gespeculeerd op verdeeldheid binnen het CDA. Zij hebben zich echter vergist in de loyaliteit tussen de CDA-minis- ters. Wanneer de progressieven ten aanzien van die grondpolitiek een paar passen in onze richting had den gedaan, dan was er geen kabi netscrisis ontstaan en hadden we nu over de drie andere wetsont werpen (die door de progressieven ten onrechte hervormend worden genoemd) kunnen praten". Aldus gisteravond staatssecretaris Van Rooijen (KVP) van Financiën tijdens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Le lystad. Zoals eergisteren CHU-fractievoorzitter Kruisinga al zei, laat ook volgens de heer Van Rooijen het CDA zich niets dicteren door de Partij van de Arbeid en de PPR „met hun malle resolutie". Wanneer er na de verkiezingen opnieuw zou worden gere geerd met de progressieven, dan zou dat zijn op basis van „keiharde afspraken" („als de PvdA die wil maken, dan willen wij dat ook"). Die afspraken zouden dan betrekking hebben op het terugdringen van de kosten stijgingen in de collectieve sector, de ontwik kelingshulp, defensie, het buitenlands beleid, de kernenergie en abortus. (Van een onzer ver slaggevers) SCHIPHOL - In hangar 9 op Schip- hol-Oost zijn van daag de identificatie pogingen voortgezet van de 248 Neder landse slachtoffers van de vliegtui gramp op Tenerife. Zij zijn gisteravond door twee speciale vliegtuigen van de KLM via Las Palmas Zelfs voor de nabe staanden blijven de hangar en het omlig gende terrein afgeslo ten. Bij de KLM ver wacht men dat de identificatie, die wordt verricht door een uitgebreid team van rijkspolitie, bijgestaan door deskundigen, tot en met dinsdag zal duren. Pas dan zal duidelijk zijn hoeveel stoffelijke resten men heeft kunnen herkennen en hoeveel niet. Woensdag vindt op Schiphol-Oost een besloten rouwplechtigheid plaats. Voor zover de slachtoffers zijn geïndentificeerd kan de familie beslissen over een begrafenis op de manier van haar keuze. De niet-geïndentificeerde stoffelijke resten zullen donderdag collec tief op de begraafplaats Westgaarde in Amsterdam ter aarde worden besteld. Daarbij zal tussen negen en zeventien uur gelegen heid bestaan tot afscheid nemen. In Las Palmas hebben gister avond ongeveer 5000 Spanjaarden gedemonstreerd tegen het poli tieke geweld dat indirect de oorzaak was van deze grootste vliegtuigramp in de geschiedenis van de luchtvaart Wegens een bomaanslag op de luchthaven van Las Palmas moesten de KLM- en PanAm-machines uitwijken naar Tenerife. De demonstranten hielden een mars naar het bureau van de provinciale gouverneur, waar zij een minuut stilte in acht namen voor de slachtoffers van de botsing tussen de twee jumbo's. Illlllllllllllllllllilllll Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat heeft giste ren in Den Haag de eerste Benei ux- kaart" (een spoor kaartje geldig in de gehele Benelux) ontvangen. Op de foto de demissio naire minister, ge wapend met pet, fluitje en spiegelei tijdens het startsein voor de trein, die als eerste het Bene- lux-traject zou gaan rijden. Illllllllllllllllllllillll ROELOFARENDSVEEN (ANP) De heer H. J. Hylke- ma, voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen, heeft gisteren in Roelofa- rendsveen het bedrijfslabora- torium voor weefselkweek geopend. Naar dit laborato rium, toebehorend aan een door het bedrijfsleven ge vormde stichting, kunnen bloemen en bollenkwekers planten sturen die hun erg goed bevallen, om er snel een groot aantal nakomelingen van te krijgen die precies op de eerste lijken en bovendien virusvrij zijn Er wordt voorlopig met drie soorten gewerkt: freesia, ger- bera en anthurium. In januari jongstleden zijn de eerste dui zend gerbera's al afgeleverd en op het ogenblik heeft het laboratorium door het bedrijf sleven ingezonden materiaal in bewerking van 22 anthurium-, 15 gerbera- en 65 fresiarassen. Bij de weefselkweek worden stukjes virusvrij plantenweef- sel geplaatst op een steriele voedingsbodem, voorzien van verschillende voedingsstoffen, (stikstof, mineralen, vitami nen), van hormonen en van suikers die in plaats van het licht moeten zorgen voor de omzetting van koolzuur in koolwaterstoffen. Onder erg gunstige omstandigheden zijn met deze methode uit een free- siaplant in 24 weken zestig nieuwe planten, in 18 weken uit een gerberabloem zes nieu we plantjes en in anderhalf jaar uit 1 anthurium 100.000 nieuwe te krijgen. In ons land passen twee parti culiere bedrijven de methode toe bij lelies. Omdat de metho de hier echter in het algemeen te duur wordt geacht voor de individuele kweker, is in april vorig jaar een stichting ge vormd, waarin de organisaties van bloemen- en bollen telers, de keuringsdiensten voor bloe men en bollen en enige onder zoekinstellingen samenwer ken. In beginsel kan een kwe ker zelf uitmaken welke soor ten hij ter vermeerdering in zendt, zonder dat het laborato rium commerciële maatstaven aanlegt. Wel moet uiteraard het wetenschappelijk onder zoek eerst een in de praktijk toepasbare weefselkweekme thode voor de betrokken plant hebben uitgewerkt. Het nieuwe laboratorium heeft onderdak gekregen bij de Ne derlandse Algemene Keurings dienst voor Siergewassen, die met de weefselkweek al erva ring had opgedaan. Het be schikt over een laboratorium ruimte van tachtig vierkante meter met onder meer een destilleerapparaat en met een schudmachine schudden van het kweekmateriaal kan de vermeerdering versnellen en 520 vierkante meter kas- ruimte. Het laboratorium le vert niet uitsluitend weefsel kwee kprodukten af. Zo maakt het om laboratoriumruimte te sparen en het voor de klant niet teveel in de papieren te laten lopen, van fresia's eerst enkele honderden planten vol gens de weefselkweekmethode en vervolgens, daarvan uit gaande, enkele duizenden planten volgens de normale vegetatieve vermeerderings methode. Die laatste planten worden grondig tegen virus aantasting en ander ongemak beschermd. Gehoopt wordt dat het laboratorium zich op den duur zelf zal kunnen be druipen. Voor een aanlooppe riode van drie jaar hebben het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw en het Produktschap voor Sierge wassen ieder een subsidie van een kwart miljoen gulden ge geven. De weefselkweek, zeggen de oprichters van het laborato rium, heeft onder meer als voordeel dat gewassen die met zaadvermeerdering een te on gelijksoortig nageslacht ople veren, nu veel goede gelijk soortige nakomelingen kunnen krijgen. Soms zoals bij anthu rium, gaat dat veel en veel vlugger dan bij gewone vege tatieve vermeerdering. Voor geheel steriele rassen, die dus niet door zaad maar uitslui tend vegetatief vermeerderd kunnen worden, biedt de me thode uiteraard ook nieuwe mogelijkheden. Veredelaars, op zoek naar nieuwe variëtei ten, kunnen dank zij de weef selkweek hun kruisingswerk versnellen en hun nieuwighe den vroeger met andere soor ten vergelijken. Virusvrije planten, verkregen met de me ns teem- of groeipuntcultuur, kunnen snel vermeerderd wor den. De weefselkweek dient, behal ve voor de drie siergewassen waar het laboratorium nu mee is begonnen, ook mogelijkhe den voor aardbei alstroemena, begonia, bromelia, cyclamen, gladiool, hippeastrum, hyacint, duise iris, roos en varen. Groentetelers hebben ook al belangstelling. Zij willen bloemkool laten bewerken. Jusititie wil toch massagraf in Urycz zien AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse justitie heeft de Rus sische autoriteiten verzocht als nog bet door de Men ten-zaak bekende massagraf in Uryca, waarop 27 augustus 1941 een massa-executie van PoolWood- se staatsburgers sou hebben plaatsgevonden, te openen. Tevens is daarbij verzocht, als hiertoe van Russische zijde de bereidheid bestaat, bij de ope ning van dit massagraf verte genwoordigers van de Neder landse justitie aanwezig te laten zijn. De Amsterdamse officier van justitie in de Men ten-zaak, mr. A. F. C. Habermehl, acht het nog te vroeg om nu al definitief te zeggen welke vertegenwoordi gers dit zouden kunnen zijn. Mentens verdediger, mr. Van Heijningen, heeft gisteren ver klaard het vreemd te vinden dat hij van dit verzoek aan de Rus sen niet op de hoogte is gesteld.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7