Vier maanden oude Tanje is nog steeds een beetje bang Taffeh tempel wordt nu werkelijk opgebouwd NA ZES JAAR EINDELIJK AANVANG WERKZAAMHEDEN KUNST LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 APRIL 1977 PAGINA 5 LEIDEN Na zes jaar in 644 kisten opgeslagen te hebben gelegen, is bij het Rijksmuseum van Oudheden aan het Leidse Rapenburg eindelijk begonnen met de wederopbouw van de Egyptische Taf- feh-tempel. Zes jaar heeft het geduurd, voordat de overheid definitief akkoord ging met de kostbare reconstructie van het unieke Egyptische monument. In die zes jaar zijn de kosten uiteraard sterk opgelo pen. De kosten van de glazen overkapping, die de tempel tegen de Nederlandse weer sinvloeden moet beschermen zijn inmid dels verdubbeld tot ruim twee miljoen gulden. Maar na al die jaren wachten, is het Rijksmuseum blij dat dan toch einde lijk de eerste spade de grond kon worden ingestoken. De bezoekers van het rijksmuseum zullen in de eerstkomende twee jaar merken, dat het museum niet door de bekende hoofdin gang met de binnenplaats aan het Rapen burg kan worden betreden. Op die binnen plaats is de grond omgeploegd en als gevolg van die werkzaamheden moet het bezoek omlopen naai' de Papengracht, waar de huidige tijdelijke ingang wordt gemarkeerd door twee vrolijk wapperende Nederlandse driekleuren. Doel van de afsluiting van de binnenplaats: de opbouw van de Egyptische Taffeh-tempel. Eindelijk Ruim zes jaar ligt de gedemonteerde tempel nu al opgeslagen. De tempel is een ge schenk van wijlen president Nasser van Egypte als tegenprestatie voor de hulp die Nederland heeft geboden bij het verplaat sen van het tempelcomplex dat door de bouw van de Assoean-dam dreigde onder water te verdwijnen. Bij deze operatie wer den 26 tempels gered. Vier tempels zijn toen ten geschenke gegeven aan de landen die zich het meest voor het bergingsproject hadden ingespannen: De Verenigde Staten, Italië, Spanje en Nederland. Op 18 januari 1971 werd het uiteengenomen Egyptische cadeau in Rotterdam gelost. Vanaf die tijd begon het lange wachten voor de bijna 2000 jaar oude tempel; wach ten op het geld en de toestemming van het ministerie van CRM die uiteindelijk tot de wederopbouw van de tempel op de binnen plaats van het Rijksmuseum van Oudheden zouden moeten leiden. Een zeer belangrijke kostenverhogende factor zat in een tijd van bezuinigingen een spoedige opbouw in de weg: de glazen overkapping van de binnen plaats die de tempel tegen de Nederlandse weersinvloeden zou beschermen. Droog, windvrij en op constante temperatuur, dat was ook de eis die president Nasser in het geschenk had ingebouwd. De transparante voorziening werd begroot op één miljoen gulden. Dankzij bezuinigingspogingen is dat inmiddels al uitgegroeid tot ruim twee mil joen gulden, een bedrag dat onlangs dan toch eindelijk door CRM ter beschikking werd gesteld. Toen was het wachten alleen nog op de toestemming van de ministerraad om de werkzaamheden te beginnen en nu, eindelijk, is het dan zover. De museumbe zoeker zal echter nog even geduld moeten hebben voordat hij de tempel, die enigszins links van het centrum van de binnenplaats zal worden neergepoot, kan aanschouwen. Het bouwen van de glazen overkapping met de steunpilaren zal een jaar in beslag ne men. Het in elkaar zetten van de tempel daarna neemt nog eens een jaar in beslag. Geschiedenis De tempel van Taffeh werd gebouwd in het begin van de jaartelling, ten tijde van keizer Augustus. In de vierde eeuw na Christus werd hij voor de Isis-dienst (voor de godin Isis) verbouwd; er kwam een tweede ingang bij. de versiering van gebeeldhouwde plan- tenkapitelen op de zes zuilen werd aange vuld met afbeeldingen van de gevleugelde zonneschijf en friezen van de Egyptische koningsslang. In 710 werd de tempel tot Christelijke Kerk gewijd, waarbij schilde ringen werden aangebracht die nu niet meer zichtbaar zijn. Deze zijn het laatst gezien door reizigers uit de 19e eeuw. Om streeks de 13e eeuw werd het Christendom door de Islam verdrongen en kreeg de tempel een wereldse functie: onder meer woonhuis en zelfs stal. In 1910 kwam de tempel onder water te staan door de eerste stuwdam in de Nijl die bij Assoean was aangelegd. Ter voorko ming van aantasting door het water werd de tempel al in 1908 door de Italiaanse architect Barsanti geconsolideerd en geres taureerd. In juli 1960 werd hij door Poolse en Egyptische architecten en archeologen afgebroken en naar het eiland Elephantine nabij Assoean gebracht en aldaar opgesla gen. De tempel stortte als gevolg van een aanvaring nog in maai' werd hierbij niet ernstig beschadigd. Eind 1970 werden de blokken in kisten verpakt en verscheept per KNSM naar Nederland. De Taffeh-tempel is samengesteld uit blok ken Nubische zandsteen; die tezamen onge veer 3 ton wegen. De afmetingen van de tempel zijn: 8,25 bij 7,20 meter, hoogte 4,5 meter. In de aanpassing van de binnen plaats van het museum zijn behalve de overkapping ook een verstevigde vloer (be ton), een bekleding van de wanden met natuursteen, verwarming en ventilatie inbe grepen. FRANK BUURMAN De Taffeh-tempel, die op de binnenplaats van het Rijksmuseum van Oudheden wordt opgetrokken. Op de binnenplaats van het museum zijn de aanpassingswerkzaamheden nu in volle hevigheid losgebarsten. Tanja werd een maand geleden door de Leidse politie naar het asiel aan de Besjeslaan gebracht Zij werd aan de kant van de weg gevondenals een hoopje ellende. Het nu vier maanden oude diertje is sindsdien erg goed vooruitgegaan en is uitgegroeid, voor zover men daarvan kan spreken, tot een speels en levenslustig honde Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. ZONDAG EN MAANDAG GE- Toch schijnt zij de mensen nog niet helemaal te vertrou wen, want als zij op mensen af komt, behoudt zij toch eni ge reserves ten opzichte van hen. Eerst komt zij vrolijk en onbevangen op je af, om daar na toch enigszins in elkaar te kruipen als je aanstalten maakt haar te aaien. Tanja is ook erg gevoelig voor stem men. Een lage, harde mannen stem jaagt haar schrik aan, maar de wat lichtere en zach tere vrouwenstem bevalt haar overduidelijk veel beter. Dit alles is echter wel begrij pelijk, want Tanja is wat klein van stuk. Daardoor wordt zij haast automatisch in een on dergeschikte rol gedwongen als zij geconfronteerd wordt met grotere wezens zoals de mens. Als Tanje echter één van deze „wezens" beter leert kennen als baas en als er niet al te wild met haar omge sprongen wordt, zal zij haar angst grotendeels laten varen, en veel genegenheid ten toon spreiden. Vooral tot kinderen zal Tanja zich erg aangetrokken voelen, deels omdat ze meer van haar formaat zijn en deels omdat Tanja toch ook haar speels heid kwijt moet. Met andere honden, zij het niet te groot, kan Tanja ook erg goed op schieten. Bewijs daarvan is haar verblijf in het buitenhok van het asiel samen met een aantal andere hondjes, met wie zij gespeeld heeft tot ze er bij neerviel. Een eenling is Tanja dus in het geheel niet. Wel moet er aan Tanja nog wat werk verricht worden, want ze is nog net niet hele maal zindelijk. Dat wil zeggen, dat ze zich overdag keurig ge draagt maar 's nachts nog wel met moeilijkheden te kampen heeft. Een oplossing hiervoor is, haar ietwat vroeg in de middag haar laatste maaltijd van die dag te geven en haar 's avonds laat uit te laten. Nog even een uiterlijke be schrijving van Tanja: Op staande oortjes en een krul staart zijn haar meest opval lende kenmerken. Verder heeft ze een spitse snoet waar in twee ondeugende oogjes glimmen. Ze is kortharig en het geheel is uitgevoerd in donkerbruin. In de toekomst zal Tanja ongeveer vijfenveer tig centimeter hoog worden. Tanja is een uitstekend hondje voor klein behuisden, of flat bewoners. Maar wie Tanja ook zal adopteren, hij zal veel ple zier aan dit hondje beleven. Rens Rens, onze halfbloed boxer van vorie week heeft jammer genoeg nog geen nieuw tehuis kunnen vinden. Jammer, want Rens is echt een braaf beest en snakt er na ar uit het asiel verlost te worden. Hopelijk is er nog iemand die Rens zou willen opnemen in zijn/baar niet al te klein buis. (in ver band met Rens' grootte). BART SPIJKER De kleine Tanja, speels en levenslustig

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5