Merenwijk heeft kabeltelevisie Verzwegen nota over Paneras-Oost 33 pleit voor bedrijfsvestigingen Protest tegen onthouding bul aan rechtenstudente KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Fuente O traditioneel en zonder visie Afscheid directeur Midden-Rijnland Residentie Orkest weinig géinspireerd TON MENKEN IJSBAAN STADSREGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 APRIL 1977 PAGINA 3 ■II (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Naast het gisteren gepubliceerde ver beteringsplan voor de Leidse wijk Pancras-Oost (tussen Hooigracht, Herengracht, Oude en Nieuwe Rijn) bestaat er nog een alternatieve versie. Daar in wordt aanzienlijk meer aandacht gevraagd voor de bedrijfsvestigingen in deze wijk dan in de nota van de afdelings stedebouw. Zoals wij gisteren meldden vormt het verdwijnen van 40 tot 50% van de bedrijfsvestigingen uit deze wijk ten behoeve van het herstel van de "woonfunctie" een van de belangrijkste peilers van het 123 miljoen kostende verbeteringsplan. In de andere versie, die afkomstig is van het bureau Economie Sociografie en Statistiek van de gemeente Leiden, wordt een veel positievere hou ding aangenomen tegenover de bedrijfsvestigingen in Pancras-Oost. De afwijkende standpunten van dit bureau klinken nauwelijks of niet in de giste ren gepubliceerde nota van wethouder Waal door. Integendeel: op sommige punten staan beide ver sies lijnrecht tegenover elkaar. Weliswaar zegt ook de nota van het sociografisch bureau dat het gewenst zou zijn wanneer voor de transportbedrijven en groothandels in Pancras- Oost een andere vestigingsplaats gevonden zou worden, maar voor het overige acht de nota in het middengebied (Middelstegracht/Uiterstegracht) wel degelijk een goede mogelijkheid aanwezig om bedrijven in de wijk te houden en zelfs nog uit te breiden. De nota van wethouder Waal consta teert daarentegen letterlijk: "De doelstelling bete kent verder dat Pancras-Oost géén functie vervult voor opslag voor verder afgelegen bedrijven elders in de binnenstad. Voor wat de opslag problematiek betreft dient elke wijk zijn eigen problemen op te lossen. Evenmin dient de wijk een functie te vervullen als opvangmogelijkheid van elders in de binnenstad te verplaatsen bedrijfjes en eventuele nieuwe, die een goedkoop broedgebied behoeven. Het eventueel creeëren van een .goedkoop broed gebied" kan immers (veel) afbreuk doen aan het realiseren van de doelstelling de woonfunctie terug te brengen". De nota van het bureau sociografie, die niet aan de publiciteit werd vrijgegeven, benadert dit punt echter heel anders: "In het kader van de binnenstad als geheel zal Pancras-Oost een be langrijk deel binnenstadswerkgelegenheid en een deel opslagfuncties kunnen behouden, zij het deels van een wat andere structuur dan hier eertijds was en nu voorkomt. Ter compensatie van verliezen aan binnenstadsgebonden opsla gruimten zou binnen de wijk aan een of meer kleinere verzamel-opslagplaatsen kunnen worden gedacht binnen de bedrijfsgebieden in de wijk".... En verder stelt de nota: "De bestaande bebou wing tussen de gedachte nieuwbouw aan de ir. Driessenstraat en de bebouwing G roenes tegen, ca. 12.500 m2 groot, kan na regulering benut worden als opvanggebied voor noodzakelijk te verplaat sen kleine, binnenstadsgebonden bedrijven en als broedgebied voor kleine nieuwe bedrijfjes met behoefte aan goedkope huisvesting". Ondanks een verzoek van de afdeling sociografie deze afwijkende versie ook voor publicatie vrij te geven zou wethouder Waal hier niet aan hebben willen voldoen. Op een gisteren gehouden perscon ferentie naar aanleiding van het verschijnen van het verbeteringsplan voor Pancras-Oost werd de afwijkende nota dan ook niet aangeroerd. Bij die gelegenheid stelde wethouder Waal overi gens optimistisch te zijn over de kans dat alle "ongewenste bedrijven" in Pancras-Oost tijdig naar elders zullen verhuizen. Als mogelijke vesti gingsplaatsen noemde hij het industriegebied De Waard waar de firma Mostert uit Pancras-Oost al naar toe zal verhuizen, de Grote Polder in Zoeter- woude, waar de drankengroothandel Van Mill naar toe gaat en verder het industrieterrein dat binnenkort in de Meren wijk in ontwikkeling zal worden genomen. Verder wees Waal op een sugge stie van de provincie die deze week ook enkele gebieden van twee maal 20 ha. ten westen van Rijksweg 44 tussen Rijnsburg en Oegstgeest als mogelijk nieuw te ontwikkelen industrieterrein noemde en de kans dat langs de Plesmanlaan te zijner tijd nog wat bedrijfsvestigingen zullen kun nen komen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De heer F. de Jong, vlak voordat hij het kabelnet in gebruik stelde. LEIDEN Drie leden van de CDA-fractic in de Tweede Kamer hebben de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, dr. G. Klein schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van een voorval bij de juridische faculteit aan de Leidse universiteit. Daar zou de rechtenstudente mevrouw T. Schijffelen-Miedema, ten onrechte de kandidaatsbal zijn onthouden. Mevrouw Schijffelen legde in het najaar van 1976 haar kandidaats examen af. Voor het laatste tentamen, dat van staatsrecht haalde zij net geen voldoende. Mevrouw Schijffelen was het met de i vraagstelling en de wijze van beoordeling van het tentamen niet eens en diende een beroepschrift in. Dat werd door een daartoe ingestelde commissie beoordeeld en van de hand gewezen. Volgens klaagster zou een van de leden van deze commissie echter lid geweest zijn van de vakgroep staatsrecht en zou ook overigens de wet door de commissie niet goed zijn toegepast. Een door haar getekende verklaring onder ede zou door de beoordelingscommissie zonder meer ter zijde zijn gelegd. Volgens mevrouw Schijffelen zou de commissie stof die duidelijk niet tQt de examenstof behoorde daar wel toe gerekend hebben. Nadat door haar geschreven brieven door de officiële universitaire instanties onbeantwoord bleven besloot zij het hogerop te zoeken, hetgeen resulteerde in schriftelij ke vragen van de kamerleden. LEIDEN Met een druk op de knop is gistermiddag om precies kwart over vier het kabelnet in de Merenwijk in gebruik televisiemast van Multivisie aan de Kwaa- Ter gelegenheid van de officiële ingebrui- ik gesteld. De handeling werd verricht door de heer F. de Jong, voorzitter van de Stich ting Kabelnet Merenwijk. Na bijna vier jaar „bakkeleien", zoals SKM- toekomst is dan ook dat de SKM medezeg- bestuurslid Wentholt het noemde, kunnen de Merenwijkers eindelijk hun televisietoestel desgewenst afstemmen op Duitsland 1, 2, 3 kneming werd door de SKM aan pastor J. .We zijn nu een volwaardige participant van Well een enveloppe met inhoud aange- voor de besprekingen. Onze wens voor de boden. De installateur van kabeltelevisie in toekomst is dan ook dat de SKM medezeg- de Merenwijk, de firma Van der Berg deed genschap krijgt in het beheer van de regio- hetzelfde. Het geld zal besteed worden aan nale ontvangsteenheid, in de definitieve ta- het buurtcentrum dat thans in de Slaagh- riefstelling voor de regio en in het beheer buurt wordt gebouwd, het buurthuis van de of België Vlaams. De beloofde twaalf FM-ra- en aanleg van het kabelnet in de rest van stichting „Zijlwijk", het tot stand te brengen diozenders zullen in de loop van deze maand Leiden". Deze wensen van medezeggenschap Gezondheidscentrum en het kerkelijk cen- kunnen worden ontvangen. Thans zijn er zijn door wethouder Van Aken, voorzitter trum in de nieuwe wijk. De verschillende van de werkgroep kabeltelevisie die zich zenders zijn als volgt te ontvangen: kanaal bezighoudt met het verwezenlijken van ka- beltelevisie in de rest van Leiden, wel toege- nog maar vier. Voorzitter De Jong ging in zijn openingstoe spraak in op de gebeurtenissen rond de SKM gedurende de afgelopen vier jaar. Hij vermeldde de mislukte pogingen van de 2: Nederland 2 (vroeger op kanaal 6), kanaal 4: Nederland 1, kanaal 5: BRT, kanaal 7: Drukke receptie burgemeester Van der Haar VOORSCHOTEN - Burge meester J. van der Haar heeft tijdens een zeer drukke receptie aangeboden door het gemeente bestuur van Voorschoten zijn 40-jarig jubileum in overheids dienst gevierd. In de raadzaal van het gemeentehuis kwamen honderden het burgemeester- sechtpaar gelukwensen. Onder de aanwezigen was o.a. de mi nister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman, die Dr. Van der Haas als student heeft mee- LEIDEN Niet ieder oud toneelstuk kan men zomaar ongewij zigd op de planken zetten, met als enige rechtvaardiging zijn ouderdom en de bekendheid van de schrijver. Lope de Vega's „Fuente Ovejuna" (begin 17e eeuw) lijkt me typisch een stuk, waar veel aan bewerkt moet worden, maar waarmee dat ook kan. Volgens het programma van toneelgroep Theater, die „Fuente Ovejuna" gisteravond in de Schouwburg opvoerde, is dat vaak gemaakt. De huidige minister en ten onrechte door revolutionair getinte regies gedaan. Het is De 54"jari9e Alphenaar M. L. Idelenburg woonachtig aan de Tolstraat was toen prof. nog altijd beter het stuk niet in zijn volle waarde te laten en I 38 IS 9'steren koninklijk onderscheiden. Burgemeester Mr. R. M. Gallas Namens de gemeenteraad van de voorstelling daardoor voor twintigste eeuwers aansprakelijk reikte hem om 11 30 uur 'n hotel Toor de eremedaille uit in zilver, -:-*oj- »-:i«verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Idelenburg kreeg de onderscheiding omdat hij 40 jaar werkzaam is bij de mastenmakerij D. van der Neut. i te maken, dan er niets mee te doen en de kijker met de vraag j achter te laten, waarom Theater „Fuente Ovejuna" opvoert gemeester als een man, die de j „Fuente Ovejuna" gaat over een dorp, dat in opstand komt tegen gemeenteraad hoogacht en ver hulde niet dat gemeenteraad en burgemeester enige jaren van gewenning nodig hadden. De laatste jaren is de sfeer echter goed en de gemeenteraad ziet graag dat de burgemeester tot aan zijn pensionering in Voor schoten blijft. Dat is over 4 jaar. Namens het gemeentelijk appa raat sprak de gemeentesecreta ris A. Oosterbaan, die vooral ook mevrouw Van der Haar een compliment bracht voor de wij ze waarop zij de harten van alle Voorschotenaren gestolen heeft Hij bood namens het personeel van de gemeente een rotan bankstel aan voor het zomer huis in Holten. Van de gemeen* teraad kreeg de burgemeester een tuinameublement. een de bevolking tyranniserende commandant; niet omdat de inwoners tegen de autoritaire machtsstructuur zijn, maar omdat deze commandant van zijn machtspositie misbruik maakt Het dorp kiest dan ook onmiddellijk Ferdinand van Aragón en Isabella van Castilië tot nieuwe heersers en doodt de tiran uit hun naam. Theaters voorstelling had één aardig trekje. In het plankier, dat het gehele, sobere décor vormde, zaten verscheidene uitsparingen. Daarin konden mensen vlug verdwijnen en daaruit konden spelers tevens vlug of dreigend verschijnen. Er werd echter wel te lustig van deze mogelijkheid gebruikt gemaakt, zodat zij tenslotte uitge hold was. Een nadeel van het plankier leek me evenwel zijn hellende oppervlak. Daarop speelt men geen gewoon toneel en dat deden de acteurs dan ook niet Veel aangeleerde standen en veel retori sche tekstzegging. Vooral bij grote emoties, zoals woede, vrolijk heid, ellende of sterven wreekt onnatuurlijkheid zich genadeloos. Had Theater maar wel de hand aan „Fuente Ovejuna" durven slaan. Had men bijvoorbeeld het blinde, een beperkt inzicht verradend, mechanisme aan de kaak gesteld, waardoor het volk de ene tiran verruilt voor een ander. Dan wordt zo'n oud drama doorzichtig. Nu bleef het een museumstuk. Paul van der Plank Bos de versierselen behorend bij de benoeming van Ridder in de orde van Oranje Nassau op. De heer Priester, die te Ellewoutsdijk in Zeeland werd geboren, begon zijn ambtelijke loopbaan bij de Provinciale Waterstaat van Utrecht, ging later in rijksdienst over en kwam in 1952, nu bijna 25 jaar geleden naar Katwijk. Zijn veelzij dige loopbaan maakte de heer Priester uitermate geschikt voor het bestuurslidmaatschap van het Nederlands Instituut van directeu ren en ingenieurs van gemeente werken (NIDIG) en de Verenigings raad van het Ambtenarencentrum, welke functies hij sinds 1963 ver vult. Bij de B V. v/h Firma Gebr. Taat, Scheepmakerij en houthal, vierden gisteren twee scheepstimmerlieden hun 40-jarige dienstjubileum. Ter gelegenheid van dit feit reikte bur gemeester mr. C. A. Bos de jubila rissen, de heren W. van der Plas en J. van Duijn, beiden geboren Katwijkers. de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit Gistermorgen beeft de oplevering plaats gevonden van de eerste renovatiewoning van bet complex Sophiastraat-zuid. Na een bijeenkomst in bet clubgebouw van de speeltuinver eniging Noorderkwartier vertrok een stoet van vertegen woordigers van de Leidse woningstichting, de gemeente en bet wijkcollectief Noord naar bet renovatieproject Daar overhandigde wethouder A. Verboom van volkshuisvesting de eerste sleutel aan mevrouw De Fey, die daarna de wethouder uitnodigde voor een kort bezoek aan baar gereno veerde woning. De renovatiewerkxaambeden worden ver richt door bet Alkmaarse aannemersbedrijf Ooyevaar B.V. De totale kosten per gerenoveerde woning bedragen onge veer 40.000 gulden. Na de buizen in de Sopbiastraat komen de buizen van de Julianastraat de Anna Paulownastraat en de Alexanderstraat aan de beurt Tot slot zal bet platte daken-projekt van de Alexanderstraat ter band worden genomen. Hiervoor zullen in totaal 170 bestaande buizen gesloopt worden. Riolering De firma Hogeboom start maandag 4 april met de vernieu wing van de riolering in de Medusastraat. De werkzaamhe den worden verricht in het kader van de uitvoering van het verbeteringsplan in de buurt rond de Medusastraat De werkzaamheden zullen ongeveer zes weken duren. Geduren de die tijd zal de Medusastraat zijn afgesloten voor alle verkeer behalve voor voetgangers. In 't Breebuys aan de Breestraat 19 start op korte termijn een cursus baar- en huidverzorging. Wanneer tien deelne mers zicb hebben aangemeld begint de cursus op dinsdag avond. De kosten zijn 2£0 per avond. De cursus is voor jongeren van 15 tot 25 jaar. Aanmelding is mogelijk via telefoonnummer 130983. Lord's Folks De jongerengroep van de Herensingelparochie „The Lord's Folks" verleent vanavond medewerking aan een eucharistie viering in de Herensingelkerk Tijdens deze viering wordt het sacrament van het H. Vormsel toegediend door vicaris Bahr van het bisdom Rotterdam. De viering begint om zeven uur. Pamflet wierp schaduw op gebeuren HAZERSWOUDE - De Stich ting Maatschappelijke Dienst verlening „Midden-Rijnland" nam vrijdagavond in centrum Het Anker te Hazerswoude af scheid van C. H. L. M. ter Laak, die van 1 januari 1973 tot 1 januari jongstleden directeur van de instelling was. Ter Laak stelde dat hij met plezier had gewerkt. Dit ondanks het con flict dat eind 1975 begin 1976 ontstond met zeven maatschap pelijk werkers en werksters. De „zeven", die nu niet meer in dienst zijn bij Midden-Rijnland, lieten vlak voor de afscheidsre ceptie nog éénmaal van zich ho ren. In een pamflet schreven zij dat „Chris ter Laak een jaar geleden het maatschappelijk werk in deze regio (Leiderdorp, Zoeterwoude, Hazerswoude, Koudekerk en Alphen aan den Rijn, red.) in de soep liet lopen". In ditzelfde schrijven, dat aan iedere bezoeker van Het Anker werd uitgereikt (behalve aan ex- directeur Ter Laak, want toen draaide de pamfletuitdeler zich om), werd het de vertegenwoor diger van de desbetreffende in stelling of persoon kwalijk ge nomen dat men' Chris ter Laak fêteerde en bedankte. Tijdens de bijeenkomst in Het Anker werd ook de mogelijk heid geboden om kennis te ma ken met F. J. M. van Rossum, de Waddinxvener die, thans staffunctionaris bij de in- en verkooporganisatie Hobo-Faam te Gouda, met ingang van 1 mei is benoemd tot nieuwe directeur van de stichting, die zo'n 500 medewerkers telt, in Hazers woude en Alphen aan den Rijn vaste vestigingen heeft en in Leiderdorp binnen afzienbare tijd eveneens een bureau hoopt te openen. [ADVERTENTIES] Attn de Rijksuaiversiteit in Leiden zijn geslaafd voor de examens: Doctoraal Afrikaans: Mevr. H. T. M. van Leijnseele-Pastores (Heemstede) Doctoraal Natuurkunde: H. A. Inne- mee (Leiden); H. W. M. v.d. Linden (Leiden); R. Zweistra (Leiden). Doctoraal Biologie: W. van Dronge- len (cum laude, Leidschendam). Doctoraal Farmacie: J. C. v.d. Lin den (Leiden); J. T. Oei (Leiden) Doctoraal Psychologie: E. J. van Rossum (Den Haag); C. G. Menken (Leiden); A. H. Nieuwland (Leiden); C. Bemelmans (Voorschoten); Mej. V. Dekker (Leiden); Mej. G. Engels (Leiden); Mej. M. A. v.d. IJssel (Den Haag); -Mej. M. L. Janssen (Den Haag); L. H. P. J. Juffermans (Har- dinxveld-Giessendam); M. M. v. Beek (Munster Did.); G. B. H. de Vries (Den Haag); G. K. Albers-Rietberg (Hengelo) Doctoraal Pedagogiek: Mevr. F. M. Oktman-Ongerius (Gouda); R. F. Werkhoven (Ouderkerk a.d. IJssel). Aan de Technische Hogeschool Twente is geslaagd voor het Docto raal Electrotechniek (Ir.): A. C. M. de Haas (Wassenaar). Aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het Doctoraal Niet- Westerse Sociologie: M. v.d. Wee (Den Haag) en voor het Doctoraal Opvoedkunde: M. E. Brinkhorst-de Bruijn (Delft). LEIDEN Een prachtige 1 aprilmop had heerste uitvoering van Bach's schitterende Deze toon bleef gehandhaafd in de juichen- het Residentie Orkest bedacht met het uit- concert. Het orkest begeleidde met gemak de Symphonie van Mendelssohn, muziek die voeren van Domenico Cimarosa's 11 Mae- o.Lv. de éminence grise Jean Foumet, en ongetwijfeld veel toehoorders groot genoe- stro di Cappella, een stuk dat één grote toch misten we een zekere afronding die gen verschaft heeft grap is. De mop viel des te beter omdat deze gecompliceerde compositie nodig heeft Maar na dit serieuze werk vormde de paro- het voorafgaande programma weliswaar om in evenwicht te blijven. Fournet liet niets die van Cimarosa een verademend heerlijke aardige muziek bood, te weten de Italieni- aan het toeval over maar legde weinig ac- ontspanning; een parodie die zich richt op sche Symphonie van Mendelssohn en voor centen, en schiep hiermee soms een wat al wat er aan bombast te vinden is in de de pauze het Concert voor twee violen en jachtig klimaat wereld van de muziek, zowel bij zangers, als strijkorkest van J. S. Bach en Mozart's De echte inspiratie klonk door in het slot- orkestleden en dirigenten. Het verrukkelijke Symphonie nr. 36, gerenommeerd werk, ecb- deel van de Symphonie van Mozart Hier loopje met de gewone ernstige gang van ter niet zo geïnspireerd gespeeld als had hoorden we wat het Residentie Orkest kan: zaken, werd in duizelingwekkende en vak een levendige, krachtige en tegelijk tedere kundige vaart genomen door Henk Smit, een gekund of gemoeten. 0_ De twee solisten op het podium, Gerard toon ontwikkelen, waarmee uitgedrukt baszanger met veel hunor. Hettema en Jaring Walta maakten een be- wordt wat de componist voor ogen stond. PAULA KONING. Transcendente meditatie techniek INTRODUCTIE LEZING Muaeum van Volkenkunde Steenstraat 1 Lelden Maandag 18 april 20.00 uur Rljngeeateratraatweg 43 Oegstgeest toegang gratia ook in de Paasvakantie zijn wij dagelijks open VONDELLAAN 41 LEIDEN TEL. 769344

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3