Tekort op begroting 2,7 miljard kleiner Vannacht om 2 uur. Uitbreiding kerncentrale in ijskast Mes binnengesmokkeld in gevangenis Seheveningen TRUDEAU SLOEG VROUW BLAUW OOG FORSE MEEVALLER SCHATKIST ITAFCHEF rERYOLGD I.V.M. "OCKHEEDZAAK Zweedse politie rolt bende terroristen op Staking bij British Airways SCANDINAVISCHE MUNTEENHEDEN GEDEVALUEERD 1977 £cld6c (Bowurnt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 1 april 1977,67e jaargang no. 20699 Five fingers Spionagefilm „The five fingers" op Ned. II om 21.30 uur. Om 20.25 uur Hint-songfestival. Ned. I om 19.04 uur Bij Donald Duck en om 21.50 uur „Circus World". Zondag Ned. I „Het visconcert", naar Halldor Laxness, IJslandse Nobelprijswinnaar. Ned. II om 20.30 uur 58 min. Nederlanders en kunstenaars. Om 21.10 uur Muziek om naar te kijken en om 21.40 uur Fron taal over hulp aan Cuba. Wisselvallig Wisselend bewolkt en enkele buien, waarvan sommige met hagel of onweer. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde of stormachtige wind tussen west en noordwest. Maxima om streeks 9 graden. Morgen zon: 8.10 - 21.17. Schev. hoogw. 3.29 en 15.46. Laagw.: 11.19 en 23.43. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tekort op de rijksbegro ting voor dit jaar zal ongeveer 2,7 miljard lager uitkomen dan was beraamd. Dit staat in de voorjaarsnota die minister Duisen- berg (financiën) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De minister noteer de dank zij een gunstiger economische ont wikkeling meevallers aan zówel inkomsten als uitgavenkant. Hierdoor is het geraamde tekort van 14,6 op 11,9 miljard gekomen, aldus gisteravond minister-president Den Uyl in een toelichting op d^nota. Het beeld wordt enigszins geflatteerd door het uitstellen van de wet op de investerings rekening, die tot het kwartet omstreden hervormingsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl behoort. Deze wet voorziet in een fonds waarvoor dit jaar 1,1 miljard gulden was uitgetrokken. De meevaller aan de uitgaven kant bedraagt totaal 1,4 miljard. De ont vangsten zullen 1,3 miljard hoger zijn dan was voorzien. De demissionaire minister-president Den Uyl verklaarde gisteravond na het kabinets beraad ook, dat de stijging van het aantal werklozen in de afgelopen maand hem niet heeft verrast. Hij herinnerde er aan, dat hij er voortdurend op heeft gewezen, dat de daling in de werldoosheidscijfers sinds au gustus vorig jaar zich niet zou voortzetten. Het aantal werklozen liep van augustus 1976 tot eind februari dit jaar terug van 225.000 tot 191.000. In maart is dit aantal weer enigszins opgelopen tot 193.000. Den Uyl wees erop, dat de ontwikkeling niettemin gunstiger is dan vorig jaar en dat het beeld in Nederland gunstig afsteekt bij dat in de omringende landen. >K wat' •(KARA (Reuter) De Turkse parle- mtscommissie die een onderzoek heeft _jesteld naar de Lockheed-affaire wil dat een militaire strafzaak wordt aangespan- a tegen stafchef-generaal Semih Sancar. verband met de steekpenningen die de lerikaanse vliegtuigbouwer ook in Tur- e zou hebben betaald, acht de commissie ens een onderzoek gewenst naar de mo- ijke betrokkenheid daarbij van premier •leiman Demirel en minister van defensie it Melen. jens de Lockheed-commissie uit het ■kse parlement moet worden uitgezocht er klopt van de bewering dat stafchef eraal Sancar de Lockheed-zaak in de ifpot heeft trachten te stoppen, met me- /eten van en in samenwerking met de 'gste auditeur-militair. Carter doet jacht van hand WASHINGTON (ANP) - President Carter heeft op dracht gegeven het presi dentiële jacht Sequoia te verkopen omdat het per jaar 800.000 dollar aan ga ge voor bemanning en aan onderhond kost, hetgeen „onterecht en onnodig" is. De waarde van het jacht, dat al sinds het president schap van Herbert Hoover in de jaren dertig rege- ringsbezit is, wordt op 200.000 a 400.000 dollar ge schat. Onder het president schap van Gerald Ford werd de Sequoia slechts twee keer per jaar ge bruikt. Op die manier kost één tochtje de regering 400.000 dollar, aldus een woordvoerder van het Wit te Huis. t (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kleine zakmes, waarmee eergisteren een 31-jarige gedetineerde in de Scheveningse gevangenis door een celge noot is doodgestoken, is het gevangeniscom plex binnengesmokkeld. Dit heeft het mi nisterie van justitie gisteravond toegege ven, nadat wij hadden gemeld, dat er on enigheid bestond tussen het departement en de directie van de gevangenis over de aan wezigheid van het mes in de strafgevange nis. de herkomst van het zakmes, waarover de politie en justitie nog in het duister tasten. Aanvankeijk zou door de justitie zijn gesteld dat het mes was toegestaan omdat het be hoorde tot de persoonlijke eigendommen van de gevangene. Volgens het ministerie berust deze foutieve bekendmaking op een misverstand in de officiële rapportage door de Directie van het Gevangeniswezen. Een woordvoerder van het departement van justitie zei gisteravond dat er twee mogelijk heden zijn: het mes is door bezoekers bin nengebracht of het is tijdens de fouillering er tussendoor geslipt. De directie van de Scheveningse gevangenis verzekerde ons echter dat de controle op wapens via fouille ring niets te wensen overlaat en dat de controle na dit dodelijke incident ook niet verscherpt zal worden. De celgenoot heeft gisteren bekend dat het mes zijn eigendom is en dat hij na een ordinaire ruzie de 31-jarige gedetineerde, bijgenaamd de de „Plofkraker" een fatale diepe halssteek heeft toegebracht. Over de herkomst van het mes zwijgt hij echter in alle talen, aldus de politie. ACTIES TEGEN LANDSBELANGEN STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse poli tie heeft gisteren ongeveer 30 mensen opge pakt die verdacht worden van het beramen van terroristische acties tegen „Zweedse belangen". Dit is bekendgemaakt door een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van de opgepakten zijn er inmiddels elf onder arrest geplaatst. Een van de verdach ten is volgens de woordvoerder de Westduit ser Norbert Erich Kroecher, die lid is van de Westduitse Beweging van de Tweede Juni. Deze beweging ontvoerde in 1975 de West- berlijnse politicus Peter Lorenz. In welingelichte kringen werd gisteren ge zegd dat ongeveer 100 zwaar bewapende Zweedse politiemannen een villa hebben bestormd in een buitenwijk van Stockholm. Bij deze actie, die ondersteund werd door traangas, zouden ongeveer tien mensen op gepakt zijn. Voorts zouden springstof, wa pens, munitie, gasmaskers, een radiozender en een groot bedrag aan geld gevonden zijn. Behalve deze actie zouden ook overvallen op andere woningen en ondermeer een radio winkel in het centrum van Stockholm zijn verricht. Alle verdachten zijn overgebracht naar het hoofdbureau van politie in de hoofdstad dat onder zware bewaking is geplaatst. in krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur mer 071-12?244 en per speciale koerier wordt de it alsnog gebracht. Heerlijk,helder Heineken. LONDEN (AFP) Dertig internationale en vijftig binnenlandse vluchten vanaf de Lon- dense luchthaven Heathrow komen maandag te vervallen door een staking van het tech nisch personeel van British Airways. De actie van de 4000 onderhoudsmonteurs die morgenavond begint treft de vluchten naar Amsterdam, Parijs, Dublin, Brussel, Frank furt, Keulen en Bazel op de Europese lijn en vluchten naar Hongkong, Karatsji, Doha, Mel bourne, Chartoem, Mexico, New York, Boston en Philadelphia op de intercontinentale lijn. British Airways schat dat 7500 passagiers door de staking zullen worden getroffen. Paard bijt leeuw dood ADDIS ABEBA (Reuter) In het zuidwesten van Ethiopië heeft een paard een leeuw doodgebeten. Een uitgehongerde leeuw was een schuur binnenge drongen, waar hij drie geiten ver slond. Toen hij vervolgens begon aan een ezel, pak te het paard de vraatzuchtige leeuw in de nek en beet zolang door tot de leeuw de geest gaf. DROOGTE EN SNEEUW Droogte aan de ene, sneeuw aan de andere kant van de wereld. In het noorden van Californië heeft men dermate met droogte te kampen, dat een aantal warenhuizen ertoe is overgegaan automaten in gebruik te nemen die drinkwater leveren voor 10 dollarcenten per twee liter, (foto onder). In Moskou daarentegen is men „verblijd" met een late sneeuwval. De Moskovieten begonnen, na een ongewoon zachte maand maart, net aan de lente te wennen toen het weer opeens omsloeg, er een dik pak sneeuw omlaag kwam en de sneeuwruimers weer van stal moesten worden gehaald om de straten en pleinen schoon te maken (foto boven). Koningin Juliana en prins Bernhard heb ben gisteren op pa leis Soestdijk een aantal dragers van de „huwelijksme- daille-1937" ontvan gen. De leden van de groep, die allen in 1937 in het hu welijk zijn getreden - evenals het Konin klijk Paar - boden koningin en prins ter gelegenheid van hun veertigjarig hu welijk een ge schenk aan in de vorm van planten H voor de tuin. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het demissionaire kabinet zal voorlopig geen beslissing nemen over ds uitbreiding van het ultra-centrifugepro ject in Almelo. Premier Den Uyl verklaarde gisteravond, dat het onderzoek van minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) aan zienlijk meer tijd zal vergen dan was voorzien. Bovendien is de zaak, zo zei hij, niet zo spoedeisend dat op korte termijn moet worden beslist In politieke kringen in Den Haag wordt het uitstel in deze omstreden kwestie toegeschreven aan de anti-kernenergiehouding van de nieuwe Amerikaanse regering. President Carter is erg huiverig voor een nucleaire ontwikkeling in Zuid-Amerika, met name Brazilië. Het kabinet nam in december vorig jaar een voorlopige beslissing inzake het UC-project. Minister Van der Stoel kreeg de opdracht te onderzoeken of waterdichte garanties konden wordenverkregen worden verkregen het vreedzaam gebruik van het uit Nederland te exporteren verrijkte uranium. De bewindsman voerde sindsdien vele besprekingen, onder meer met zijn Braziliaanse ambtgenoot. Premier Den Uyl zei, dat mocht de zaak onverhoopt toch een spoedeisend karakter krijgen het kabinet in elk geval onmiddellijk het parlement zal raadplegen. Kok Vondeling Tweede-Kamervoor zitter Vondeling heeft gisteren in het hoofdpaviljoen van de Flevohof een tentoonstelling over aardappels geo pend. Vondeling deed dat door als kok verkleed, com pleet met hoge muts, patat-frites te bakken en in punt zakjes te serveren. BRUSSEL (AP) De muntheden van Zweden, Denemarken en Noorwegen zullen met ingang van maandag worden gedevalueerd ten opzichte van de Westduitse, Nederlandse, Belgische en Luxem burgse valuta. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de ministers van financiën en de presidenten van de centrale banken van het uit zeven landen bestaande systeem van onderling verbonden wissel koersen, bekend als de monetaire „slang", gisteravond op een geheime bijeenkomst in Brussel hebben besloten de Zweedse kroon met zes procent en de Noorse en Deense kronen met drie procent in waarde te verminderen. De koersen van de Westduitse, Neder landse, Belgische en Luxemburgse munteenheden zullen niet wor den beïnvloed als de maatregel maandag van kracht wordt, aldus de verklaring. Ten^jpzichte van de landen buiten de „slang" laten de zeven landen hun valuta zweven, hetgeen inhoudt dat hun centrale banken niet hoeven in te grijpen op de wisselmarkten om de koersen binnen bepaalde grenzen te houden. MONTREAL (AFP) Vol gens de hele Canadese pers heeft premier Pierre Trudeau van Canada zijn vrouw een dag of veertien gfeleden een blauw oog geslagen. Dit gebeurde tijdens een woor denwisseling toen de 57-jarige eerste-minister van zijn 28-ja- rige vrouw een verklaring vroeg voor haar onorthodoxe gedrag in New York, waar zij impulsieve uitlatingen had ge daan over het officiële leven in Ottawa. Het zou mevrouw Trudeau zelf zijn geweest die over de echtelijke ruzie heeft verteld aan de buitenwereld, met na me aan „vijf parlementaire verslaggevers, twee ministerie le ambtenaren en een acade micus". Tijdens de onthulling zette mevrouw Trudeau haar donkere bril af om haar blauw oog te laten zien. Het kabinet van de eerste-mi nister wordt volgens de Cana dese kranten in de grootst mo gelijke verlegenheid gebracht wanneer'men over h^..inci dent inlichtingen vraagt Margaret Trudeau is onlangs een week op stap geweest, de Rolling Stones achterna naar New York. Toen ze weer thuis kwam zei ze dat ze ^ls foto graaf zou gaan werken en al leen in het weekeinde bij man en drie kinderen zou zijn. Ze was „van huis weggelopen", vertelde ze, omdat het bestaan van een premiersvrouw zo ont zettend vervelend was.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1