Er wordt gesold met menselijke waardigheid Niet alleen psychiater kan mensen beoordelen dere persoonlijkheden in een. Maar mensen die zich in alle omstandigheden voortreffelijk weten aan te passen, een passend gezicht bij iedere gelegenheid, vertegenwoordigen ook verschillende persoonlijkhe den in een. Wie zijn zij eigenlijk zelf? Wanneer is iemand gek? Ken je „Dagboek van een gek" van Gogol? Henk1 van Ulsen heeft het eens voor de tv gespeeld. Hij deed het niet erg goed vond ik. Niet alle „gekken" praten met zo'n infantiele geforceerde stem. Het is allemaal net een tikkeltje overdreven. Maar daar heb je het weer. Met wie is Van Ulsen gaan praten. Met een psychiater, zoals ik in een interview las, niet met patiënten. Wat gebeurt er als er een boek over psychiatrie verscWjnt dat niet geschreven is door een psychiater. Juist, het wordt ter beoordeling naar een psychiater gestuurd. De grote misvatting van wat psychiatrische patiënten eigenlijk zijn, vindt zijn oorzaak hierin dat men de enig juiste beoordeling van menselijk gedrag aan psychiaters toeschrijft. Op die manier krijgt de leek in kranten en tijdschriften een visie opgediend die uitgaat van het ziektebeeld in plaats van een sociaal beeld. Hoewel daar gelukkig de laatste tijd verande ring in komt. Er komen steeds meer psychiaters die hun huik naar de wind hangen en van het ziektebeeld overstappen naar het sociale beeld. De goeden niet te na gesproken. Trouwens, ieder weldenkend mens kan de gedragingen van zijn medemens beoordelen. Ik denk dat de gemiddelde burger het niet meer of minder moraliserend doet dan de gemiddelde psy chiater. De deskundigheid van de laatste is vooral gelegen in de ervaring met psychiatrische patiënten. Ze weten min of meer welk gedrag te verwachten is bij een bepaald „pathologisch" beeld. Maar psycho logen en zelfs sociologen zijn misschien even goed in het taxeren van voorspelbaar gedrag. En ik denk vele psychiatrische patiënten ook. Mensen in inrich tingen zijn niet allemaal organisch gestoord of „ge- i brekkig ontwikkeld"! Ik denk dat veel mensen hun mening hebben over bijvoorbeeld Menten of Weinreb. Maar is het oordeel van een man als Bastiaans (hoogleraar, psychiater, gespecialiseerd in het zgn. k.z. syndroom. P.H.) die door Heerma van Voss van de Haagse Post wordt geconsulteerd, gezaghebbender omdat hij psychiater is. „Weinreb is een pseudoloog en Menten is een psychopaat", zegt Bastiaans. Het zijn psychiatrische termen die bij beelden passen. Maar zijn begrippen als fantast en oorlogsmisdadiger kwalitatief minder waard? Met andere woorden is de psychiatrische terminologie een garantie voor deskun digheid?" Niet aangepasten „In elke cultuur wordt bepaald wie de „niet-aange- pasten" zijn. Die heb je altijd gehad. In vele gevallen waren dit de cultuurdragers. Logisch eigenlijk. Le ven is bewegen, stilstaan is de dood. Alle groten in de geschiedenis hadden iets onaangepasts. Van Gallilei werd niet geaccepteerd dat hij zei dat de aarde om de zon draaide. Hij kon zijn standpunt herroepen in de wetenschap dat hij toch gelijk had; zijn alternatief was op zijn minst sociale uitstoting. Luther („hier sta ik, ik kan niet anders") kon dat niet. Hij verdedigde zijn stellingen, die vooral gericht waren tegen sociale wantoestanden. Hij had de more le steun van de kerkvaders nodig. En die kreeg hij niet. Hij was overtuigd van de juistheid van zijn inzicht, maar omdat hij ten slotte toch een filosofisch standpunt verdedigde, kon hij niets exact bewijzen. Ik kan mij voorstellen dat je dan zegt „ik kan niet anders, ik voel dat ik gelijk heb". Zoiets is alleen maar verstaanbaar voor mensen die ook hun gevoel laten spreken. De mensen met het diepste gelijk zijn altijd de mensen met het gevoelsgelijk. Het zijn meestal ook de tragischen. Baldwin, Zelda Fitzgerald, Camus, Herzberg, Böll, noem maar op. En natuurlijk niet alleen maar letterkundigen. Mensen die zijn opgevallen door afwijkende meningen en die door velen herkend en begrepen werden". „We leven nu in een tijd van vervreemding. Neem Normaal Dierentuin Niet positief Bijna vier jaar geleden verraste de schrijfster Eve lien Paull met haar boek „In het land der blinden", een martelgang door de psychiatrie. Die felle aan klacht tegen de behandeling die psychiatrische pa tiënten moeten ondergaan, dateert dus al weer van enige tijd geleden maar is helaas nog steeds verras send actueel. Vanuit haar werkkamer, dertien hoog ergens in Nederland, kijkt zij neer op uitgestrekte stukken groen met hier en daar de spits van een kerktoren. In het vertrek talloze planten evenals vele boeken en stapels papieren. Aan de muren vele platen van bloemen. Onlangs heeft zij zich aan de universiteit laten inschrijven om culturele antropo logie te gaan studeren. Dit teneinde de psychiatrie in een breder verband te leren zien en zodoende in staat te zijn zich een beter oordeel te vormen. In een stoeltje voor het raam zit Evelien Paull. Zij praat snel, haar handen converseren mee. De vin gers, vrijwel constant in beweging, spelen af en toe met een ballpoint. Haar verhaal, tussen vele koppen koffie door, is de geschiedenis van een strijd die ongetwijfeld nog vele jaren zal duren maar daarom niet minder intensief gevoerd moet worden. „De vraag die gesteld moet worden is: Wat faalt er in de psychiatrie? Daarbij gaan wij er dus al van uit dat het niet helemaal in orde is. Voor mij is het zeker dat er een heleboel fout zit Mijns inziens is het hele uitgangspunt verkeerd. Als psychiatrie een medische zaak is, mag men een medische behandeling verwachten, maar het merkwaardige is dat dat er vooral van (ped)agogische maatregelen sprake is in de psychiatrie. Het is zo onlogisch. Men spreekt van ziekte en deelt vervolgens straffen uit Dit deed mij tot de conclusie komen dat de, behoudende, medische psychiater eerder moraliserend dan ziektebestrijdend optreedt. Ik zie er nog steeds het nut niet van in om mensen in een isoleercel te stoppen, anders dan bij uiterste noodzaak, of, iets minder extreem, ze van hun omgeving af te zonderen. Is het zinnig om mensen bij wie de oorzaak van hun moeilijkheden in het gezin gezocht moet worden zo maar weg te halen? Als de oorzaak in het gezin ligt, zal ook daar aan veranderingen gewerkt moeten worden en niet alleen bij de „patiënt." Veel van de methoden in psychiatrische inrichtingen zijn pure poppenkast. Van de negenendertig in ons land zijn er maar een paar regelmatig in het nieuws. En dat zijn dan de beste, want juist omdat die vijf of zes verbeteringen nastre ven, treden zij naar voren. Maar hoe is het bij de rest, veelal gelegen „in een gezonde en bosrijke omgeving", maar dus ook weggestopt van de maat schappij. Het is best mogelijk dat daar nog mid deleeuwse toestanden voorkomen. De electroshock is net zo twijfelachtig als het in de middeleeuwen gehanteerde middel van de rotatie- kuur. Er zijn vele voorbeelden van mensen die dank zij eenbehandeling met electroshocks hele stukken „Ik voel mij het meest aangetrokken tot echte mensen, mensen die als „echt" overkomen, gevoels mensen. Pure rationaliteit zoals je veel in de psy chiatrie aantreft doet gespleten aan. Alsof ze een deel van hun mens-zijn laten liggen. Dit in tegenstel ling tot de pure emotionaliteit zonder ratio. Allebei is even gespleten. Ik weet wel dat „gespletenheid" in de psychiatrie iets anders betekent. De patiënt beleeft zichzelf als meer- „Een jaar of tien geleden liep ik met mijn zusje in Artis. Daar zagen wij een gorilla in een kooi. We wisten allebei: dat dier is dodelijk eenzaam. Tegen woordig laat men in dierentuinen de apen in groepen leven, probeert men de natuurlijke omgeving na te bootsen en gaat men door het geven van spelmate riaal de dodelijke verveling bij dieren tegen om psychiatrische ontreddering bij de dieren te voorko men. Voor mensen is er nog steeds de isoleercel. Ik zou het al die mensen die met psychiatrische patiënten omgaan op het hart willen drukken: ge bruik uw intuïtie. Vergeet het gebrekkige van uw opleiding en handel als mens. En voor de mensen die hun mentaliteit niet kunnen of willen verbeteren, moet de wet gewijzigd worden. De psychiatrische patiënt kan sterk komen te staan als hij een wet achter zich heeft waar hij zich op beroepen kan. Ik had groot respect voor al diegenen die laatst op de openbare hoorzitting voor de vaste commissie van de Tweede Kamer hun kritiek op de wetgeving lieten horen. Het is zo goed als de „patiënten" zelf er blijk van geven heel goed te weten waar ze over praten. Beter dan wie ook! En om al die ideën bekendheid te geven werk ik in commissies en studiegroepen. Het zal nog wel vele jaren duren. Maar langzamerhand winnen we terrein. Ik zou mij niet in geweten verant woord voelen als ik niet meedeed." PAUL HOVIUS foto's Milan Konvalinka „Er is mij wel eens gezegd dat ik in mijn boek zo weinig positiefs heb geschreven. Maar de zaken zouden minder markant naar voren zijn gekomen als ik erg genuanceerd was geweest. Bovendien was ik voor een groot deel woedend toen ik het boek schreef. Het was wel degelijk als een soort tegendos- sier bedoeld. „Patiënten" observeren hun hulpverle ners namelijk minstens zo goed als andersom. En zoals ik het heb beleefd, hebben duizenden ande ren het, zo is achteraf gebleken, ook ervaren. Het is de medicus die de ander op diens gedragingen beoordeelt. Ik ben niet de enige die denkt dat een medische opleiding eerder een handicap dan een aanbeveling is als het gaat om de beoordeling van mensen die emotioneel ontredderd zijn. Gedrag is alles wat iemand heeft als' hij bij een psychiater naar „In de psychiatrie ben ik patiënten tegengekomen met denkbeelden waar psychiaters ontzag voor kun nen hebben. De gevoelens waartoe zij in staat waren in gedichten bijvoorbeeld. Iedere rechtgeaarde psy chiater vraagt zich af waarom hij juist voor dit vak heeft gekozen. Normaal of abnormaal is niet meer dan een w aarde-oord eel gemeten naar de tijd en de cultuur waarin men leeft. Simone de Beauvoir heeft eens gezegd „het menselijk verval is begonnen op het moment dat men de wetenschap boven de wijsheid stelde", vrij vertaald, in onze cultuur is het minder waard een filosofisch denker te zijn dan een wetenschapper, tenzij men een universitair filosoof is. Alle wetenschap is met een voudig denken begonnen. Het creatieve vragen. Het lijkt of de wetenschap van nu vooral bestaat uit in het geheugen vastleggen van wat anderen voor ons gedacht hebben. Hoe indrukwekkender de literatuur lijst, hoe serieuzer de wetenschappelijke verhandelaar genomen wordt. En zichzelf neemt! Mensen die filoso fisch zijn aangelegd, worden dikwijls onder psychia trische patiënten teruggevonden. Men kan zeggen dat aan emotioneel derailleren denkfouten ten grondslag liggen. Misschien is dat waar. Maar nog meer is het, denk ik, het te streng gevormde geweten. Omdat psychiatrische patiënten sociaal en moreel gezien worden afgewezen redden zij het emotioneel niet. Het zijn de erkende kunstenaars die vaag en wijs mogen zijn. Een man als Anton Heijboer bijvoorbeeld is bekender om zijn kunstwerken en zijn drie vrouwen dan om zijn psychiatrisch verleden, alhoewel dat ook algemeen bekend is. Voor mij kan een psychiater evengoed een Jan met de pet zijn als de man achter de tapkast een filosoof. Je zou kunnen zeggen: theore tiseren is zuiver denken, practiseren zou puur gevoe len moeten zijn. De synthese tussen die twee is intuïtie of wijsheid. Het is bijna mijn levensmotto. Dat is mijns inziens ook de gedachtengang van Simone de Beauvoir. Emotionaliteit wordt zo vaak als inferieur beschouwd. In het psychiatrisch jargon is emotionaliteit meestal „ontremdheid". Sommige psychiaters stellen dat emotionaliteit niet adequaat is. Ik vraag mij dan weer af: wat is inadequaat? Ontremde gevoelens zijn gevolg, geen oorzaak! Toen Archimedes uit het bad sprong met zijn „eureka" was dat ook pure emotie, als gevolg van zijn geweldige natuurwetenschappelijke ontdekking. Hij heeft zich tijdens dat drijven in bad de eenvoudige creatieve vraag gesteld: waarom drijf ik en wat betekent dat? Waarom zouden er aan de pure emotionaliteit van psychiatrische patiënten geen eenvoudige creatieve vragen zijn vooraf gegaan?" alleen al de stedenbouwers die gelijkvormigheid schoonheid noemen, die gigantische betonnen bouw werken laten oprijzen zodat de mensen zich nietig en klein voelen, „niet passend" in die tot de wolken reikende wereld. En juist de emotioneel gestoorden, de mensen althans die zo genoemd worden, voelen die vervreemding aan. De gebouwen op Hoog Catha- rijne, Utrecht, zijn toch een verschrikking? Waarom voel je je bijvoorbeeld in het openluchtmuseum in Arnhem veel beter op je plaats. Of in kleine dorpen? Omdat de afmetingen zijn afgestemd op ons mense lijk postuur denk ik wel eens. Het is te overzien. En het kleurgebruik is ook belangrijk. Je ziet het protest in de vorm van straatbeplanting in de oude stadsker nen van de grote steden. Waarom worden de kleuren van de natuur als een weldaad ervaren en waarom is grijs beton zo deprimerend? Het hebben van emoties wordt overgevoelig gevonden en het tonen ervan is gek. De vraag is wat is geaccepteerd zijn en aan welke normen wil je voldoen. Onze cultuur is de cultuur van het avondland. Het Westen is aan zijn eigen ondergang bezig. Maar milieuvechters wor den nog steeds zweverig genoemd, hoewel hoe langer hoe meersmensen de ernst van de situatie gaan inzien. Ach, het is allemaal gesneden koek en al zo vaak gezegd." „Het is zo gevaarlijk om betrekkelijke begrippen op mensen toe te passen. Als iemand bijvoorbeeld een plant hoort praten is hij anders dan zijn omgeving. Wel rijst natuurlijk de vraag in hoeverre de omge ving tegen een dergelijk gedrag is opgewassen. Men kan nog zo tolerant zijn, maar help je iemand als je met hem meegaat? Doe je één stap dan zul je er ook drie en vijf moeten doen. En waarom zou iemand die planten hoort praten op dat punt meer rechten hebben dan iemand die dat niet hoort? Hij heeft niet meer en niet minder rechten. Dat is de meest juiste manier van iemand serieus nemen. Je kunt alleen maar je eigen leven leven, samen met anderen, dat wel. Je moet op zijn minst elkaar kunnen begrijpen. In de psychiatrie zou men meer met intuïtie moeten durven werken. Als mens tot mens. Het aantal psychiaters dat de gebreken in de opleiding aan de kaak heeft gesteld, is groot. Men is er wel mee bezig, maar het gaat te langzaam." „Er is mij wel eens gevraagd waarom ik mijn boek onder peu- doniem heb geschre ven. Mijn antwoord is: omdat ik een men taliteit en niet perso nen aan de kaak heb willen stellen. Het heeft meer met be schermen dan met verschuilen te ma ken. Vooral naar de psychiaters toe was het een stuk bescher ming. Hoe vaak heb ik niet van mensen gehoord „ik heb mijn eigen geschiedenis gelezen". De knech ting, de onvrijheid, allemaal dingen die in psychiatrische in richtingen gebeuren ten koste van mensen die juist onder verge lijkbare omstandig heden gebroken zijn. Psychiatrische in richtingen werken systeembestendigena. De analogie tussen een concentratiekamp en een psychiatrische inrich ting is heel duidelijk. In beide wordt met de menselij ke waardigheid gesold. En dat is dan nog zacht uitgedrukt. Kijk maar naar de film „One flew over the cuckoo's nest". Al komen daar enkele onwaar schijnlijke toestanden in voor, de tendens is werke lijkheid. Psychiaters die na enkele, gesprekken menen de patiënt te kennen en hoofdzusters die verbitterd hun macht uitoefenen. Het is in staat de mensen te fnuiken. Er wordt momenteel gewerkt in de marge. Maar een nare mentaliteit verander je niet zomaar. De leerling-verpleegster bijvoorbeeld die over het hoofd van een vrouwelijke patiënt een opmerking over haar lichaam maakt tegen een collega. Alsof de patiënt er niet bij is! Als het verplegend personeel zich zou realiseren waar zij op deze manier mee bezig zijn dan stappen zij er uit of wijzigen zij drastisch hun houding. Degenen die het niet aanvoelen gaan gewoon door." van hun geheugen zijn kwijt geraakt. Er is nog te wemig bekend over de effecten van hersenoperaties en electrische schokken in de hersenen, die het effect van een epileptische toeval hebben, op de menselijke persoonlijkheid. Maar behalve dat. Wie heeft het recht de menselijke eigenheid op zo'n drastische wijze te beïnvloeden? Juist als je de patiënt zijn status als mens ontneemt, wat bij een dergelijke behandeling gebeurt, ontneem je hem alles. Geestelijk ziek zijn is sociaal gezien nog steeds een minderwaardig ver schijnsel; lichamelijke ziekte wordt wel geaccepteerd. Het predikaat „geestesziek" heeft aanvankelijk een beschermende functie gehad. Volgens mij zijn psy chiatrische patiënten niet ziek, wat niet wil zeggen dat ze geen hulp nodig hebben." binnen stapt. Bij gedrag in de zin van bijvoorbeeld overgeven, of een gebroken been of koorts hebben, Sijn er duidelijke lichamelijke indicaties. Als iemand huilt kan dat zijn uit volslagen onmacht Wie kan zeggen hoeveel vergeefse pogingen om te praten aan die huilbui vooraf zijn gegaan. Je moet zoveel van de mensen weten om over ze te kunnen oordelen. Het is hetzelfde met straffen, die in psychiatrische inrichtingen aan patiënten worden opgelegd. Wie ben je om te zeggen dat een ander straf verdient? Op grond van welke overwegingen? En wat is straf? Straf is datgene wat als straf ervaren wordt. „In noodgevallen, als er geen zenuwarts aanwezig is, kan een huisarts een zogenaamde geneeskundige verklaring (k.z.verklaring) afgeven om iemand met een machtiging, dus onvrijwillig, te laten opnemen. Het is mijns inziens verkeerd dat een arts zonder verdere vórming op het gebied van de geestelijke gezondheid iemand zijn vrijheid kan ontnemen, enkel en alleen omdat hij arts is. Overigens is zeker tachtig procent van alle opgenomen patiënten er „vrijwillig", dat wil zeggen niet door middel van een machtiging. In het moraliserend psychiatrische model zijn gezond en ziek nog steeds eufemismen voor goed en kwaad of zelfs voor: zondig en niet zondig."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14