KLM 747 Vliegveld Los Rodeos Tenerife 3300 meter Rolbaan PanAm 747 taxi-route KLM 747 taxi-route fox EB Stationsgebouw en verkeerstoren platform Gesloten Plaats botsing startbaan vanwaar beide vliegtuigen richting startpunt zijn gereden G#L TENERIFE/SCHIPHOL Met 's wereld meest verfijnde appara tuur voor het afluisteren en beoordelen van geluidsbanden zal volgende week worden ge tracht meer duidelijkheid te scheppen over de oorzaken van de vliegramp op Tenerife. In hun laboratorium te Washington zul len deskundigen van de Ameri kaanse Nationale Raad voor Ver keersveiligheid dagen achtereen geluidsbanden uit de cockpits van de beide Boeings afspeuren naar mogelijk nieuwe gegevens. In luchtvaartkringen verwacht men echter niet, dat men terug zal komen op de voornaamste, voorlopige conclusie, die in de afgelopen dagen o.a. getrokken is door de heer F. A. van Reijsen van de Rijksluchtvaartdienst: er is een vliegtuig gestart zonder startvergunning en op de zelfde baan taxiede een ander vliegtuig, dat zich daar wellicht niet had mogen bevinden. Uit die situatie ontstond de grootste ramp uit de geschiedenis van de burgerlucht vaart. Ook een vertwijfelde uit- wijkpoging naar links van de Pan-Am-gezagvoerder en een wanhopige poging van de KLM- gezagvoerder om zijn toestel sneller op te trekken hebben de botsing niet kunnen voorkomen. Verbijsterde vraag bij leek, maar ook deskundige: hoe kon dit in 's hemelsnaam gebeuren? Onmiddellijk na de ramp wor den zwarte schapen gezocht. Het vliegveld Los Rodeos op Tenerife zou onveilig zijn. De aanwezigheid van grondradar zou de ramp hebben kunnen voorkomen. De ver keersleiding zou hebben geblunderd. De Spanjaarden in de toren zouden het En gelse luchtvaart jargon niet voldoende heb ben beheerst. Het zicht zou te slecht zijn geweest Het blijkt allemaal niet ter zake doende, onjuist of minder waarschijnlijk. Het meest waarschijnlijk lijkt uiteindelijk daarover heerst zelfs in kringen van KLM- vliegers, die met gezagvoerder Veldhuizen een van hun meest ervaren en betrouwba re collega's hebben verloren, eenstemmig heid - dat er in de cockpit van de KLM- jumbo een onbegrijpelijke vergissing is gemaakt. Zelfs de aanwezigheid van de PanAm-machine opde startbaan, hoe mwerkwaardig misschien ook, doet daar niets aan af. Indien de KLM-gezagvoerder geen duidelijke startvergunning had en toch is gestart, dan is hij - om in termen van wegverkeer te spreken - door het rode licht gereden en wie door het rode licht rijdt zit fout, ook al bevindt zich iemand anders op het kruispunt. Wat de aanwezigheid van de PanAm-jum bo op de startbaan betreft: hij was daar op aanwijzing van de verkeersleiding, pre cies zoals vlak voor hem de KLM-machine over de startbaan naar het startpunt was getaxied omdat de parallel lopende rol- baan door wachtende vliegtuigen was ge blokkeerd. Een niet ongebruikelijke gang van zaken; op alle luchthavens, en zeker de kleinere, worden startbanen als taxiba- nen ingezet wanneer een vlotte vluchtaf- handeling dat nodig maakt. Gezagvoerder Grubb had opdracht de startbaan weer te verlaten en verder via de rolbaan naar het vertrekpunt op te rijden, teneinde de weg voor de KLM-machine vrij te maken. Gezagvoerder Veldhuizen had opdracht aan de kop van de startbaan te blijven wachten totdat de Amerikaan verdwenen zou zijn. „Stand by" en „cleared to hold" dat is voor gezagvoerders duidelijke taal. Beide cockpits konden elkaar en de toren horen, want ze zaten allemaal op dezelfde frequentie. Iedereen kende de situatie en wist wat hem te doen stond. De vraag waarom Grubb niet of niet bijtijds van de start- naar de rolbaan is getaxied, is hierbij van secundair belang. Had hij de verkeerde afslag op het oog? Kon hij door de beruchte grondnevel van Tenerife de juiste afslag niet vinden? Het doet er weinig toe, want als de KLM-ma chine niet zonder vergunning was gestart en een startvergunning wordt pas gege ven als de baan helemaal vrij is dan zou er niets gebeurd zijn. Dit is de- vraag: waarom vertrok gezag voerder Veldhuizen zonder toestemming van de toren? We zullen het antwoord waarschijnlijk nooit weten. Het gezegde: hij heeft zijn geheim meegenomen in zijn graf, is hier verschrikkelijke werkelijk heid geworden. Twee mogelijkheden zijn van KLM-zijde nog geopperd. De laatste instructies van de toren zouden door een technisch mankement niet in de KLM- stuurhut opgevangen zijn ofwel de KLM- bemanning zou ze verkeerd hebben geïn terpreteerd. In het eerste geval is er duide lijk geen sprake van een startvergunning en had de gezagvoerder alsnog naar het hoe en waarom moeten vragen. Dat is niet gebeurd. In het tweede geval onduide lijkheid had hij zich eveneens nader moeten informeren. Dit soort startproce dures ligt letter voor letter vast en is op alle luchthavens ter wereld eensluidend. Zeker nu men in de KLM-cockpit wist dat er een andere jumbo op de baan zat of nog kon zitten, had men zich ervan moe ten vergewissen of de weg vrij was. In zestien jaar geen enkel ongeluk dat dodelijk letsel heeft toegebracht aan be manning of passagiers. Met dit record stond de KLM tot afgelopen zondagmid dag te boek als de veiligste luchtvaart maatschappij ter wereld. Die naam is gebroken. Niet zonder vertwijfeling vraagt men zich in het Amstelveense hoofdkan toor af hoe dit heeft kunnen gebeuren. Gezagvoerder Veldhuizen van Zanten had 27 jaar vliegervaring bij het bedrijf achter de rug en was zelfs hoofdinstructeur op het type jumbojet waarmee hij veronge lukte. Nu kent men in de denksport het begrip schaakblindheid. Grootmeesters en zelfs wereldkampioenen kunnen op de jammer- lijkste wijze blunderen. Kan vakblindheid ook de oorzaak zijn van menselijk falen in de cockpit? De deskundigen hebben altijd ontkennend geantwoord. Hun rede nering luidt dat er in de vliégerij niet de monotonie bestaat van bij voorbeeld een schaaktoernooi. Elke vlucht is anders. Er werd hij afgetikt „Pilot error" heette het dan het ergste stempel dat men hem op kon drukken. Jarenlang bleef hij soms rondlopen met schuld- en schaamtegevoel. Het was de tijd waarin de vlieger om straald was met een aureool- van gezag, onaantastbaarheid en onfeilbaarheid. Zelfs nu nog zijn er maatschappijen die hun gezagvoerders als godheden op de Olympus in andere hotels laten slapen dan de rest van de bemanning. Bij de KLM en daar niet alleen is men anders gaan denken. Men redeneert tegenwoordig: de goede, autoritaire vlie ger mag dan een ideaal-beeld lijken in wezen is hij de gevaarlijkste, want nie mand mag en durft hem op de vingers te tikken als hij een fout maakt. Ook tegenover zichzelf zal hij niet makkelijk een vergissing toegeven. Vandaar de hui dige opvatting dat de vlieger, als zijnde een menselijk wezen, niet alleen fouten kan maken, maar ook recht heeft op zijn fouten. Er bestaat geen elfde gebod dat luidt: „Gij zult u nooit vergissen". Alleen is het zaak ervoor te zorgen dat de fouten niet doorwerken. Er moet correctie moge lijk zijn. De tweede vlieger, maar ook de boordwerktuigkundige dient de gezag voerder waarschuwend op de schouder te kunnen tikken en de stuurhutbemanning dient mentaal in staat te zijn om fouten te erkennen en prestige te laten varen. De KLM heeft aan dit „total crew con cept" veel aandacht besteed. Er zijn en worden lezingen over gehouden die mede de bedoeling hebben het vliegend perso neel te waarschuwen tegen zelfgenoeg zaamheid. Zestien jaar zonder grote onge lukken mag geen reden .zijn om zichzelf op de borst te slaan en de aandacht te laten verslappen het is helaas op Tene rife gebleken. Men doordringt de beman ning ervan hoe belangrijk het is om onre gelmatigheden, vergissingen, fouten te rapporteren. De daaruit opgedane erva ring kan dan worden teruggevoerd in het trainingsprogramma, in de handboeken en zelfs bij voorbeeld de inrichting van de instrumentenpanelen. Overschake ling, kortom van het hiërarchische sys teem van vroeger op een systeem van samenspel, van het elkaar behoeden voor fouten, van het elkaar corrigeren. Voor de 235 passagiers en 14 beman ningsleden van „De Rijn" noch voor de slachtoffers van de Amerikaanse jumbo heeft dit mogen baten. Men onderscheidt in de luchtvaart twee soorten fouten. In de eerste plaats kan een vlieger duidelijk en schromelijk te kort schieten in zijn taakuitvoering. Hij is zorgvuldig geselec teerd en getraind. Hij is zich bewust van zijn morele verantwoordelijkheid. Toch begaat hij een blunder. Maar dergelijke gevallen zijn uitzondering. Het aantal wordt geschat op nog geen 5 per jaar. Veel vaker komt de tweede vorm van menselijk falen voor. Een vlieger met een grote vakbekwaamheid en veel verant woordelijkheidsgevoel kan, hoewel ver vuld van de beste bedoelingen, nochtans een vergissing begaan. Hij blijft een mens. En dat is wat zich in de cockpit van de KLM-jumbo moet hebben afgespeeld. Een andere conclusie valt voorshands niet te trekken. KLM 747 draait en start wordt telkens met andere vliegtuigtypes gevlogen, met andere bemanningsleden, naar andere bestemmingen. Veeleer, aldus e deskundigen, is het menselijk falen in e luchtvaart met 75 percent verreweg de belangrijkste oorzaak van alle vlie grampen te wijten aan zelfgenoegzaam heid en overmatig zelfvertrouwen. Onvol doende zelfkritiek en zelfdiscipline. Routi ne. Het gevoel van „het zit wel snor". Onder de klok in de oosthal van het oude Schiphol was de tekst aangebracht: „De prijs voor veiligheid is eeuwige waak zaamheid." Wie daar tegen zondigt, gaat fouten maken. Een maatschappij als de KLM stelt uite raard alles in het werk om fouten in de cockpit te voorkomen. Dat begint al bij het in cüenst nemen van een vlieger. Men kiest alleen uiterst geselecteerde personen die naast een psycho-technisch ook een psychiatrisch onderzoek pnoeten onder gaan. De gemiddelde vlieger bestaat niet, maar de voor hun vak belangrijkste ka raktereigenschap geestelijke stabiliteit bezitten ze allemaal. Ze beschikken over een mentale buffer tegen moeilijkhe den in het persoonlijke en in het beroeps- vlak. Ontbreekt die, dan worden ze een voudig niet aangenomen. Maar de buffer kan op een gegeven ogen blik te zwak zijn. De problemen thuis of op het werk kunnen boven het hoofd groeien. Bij de KLM betekent dit automa tisch dat zo'n vlieger met verlof en naar de specialist wordt gezonden. Hoogseizoen of met, de vluchtuitvoering nog zo in de puree, op dit punt is de vliegdienst auto noom. Er gaat geen bemanningslid de cockpit in aan wiens lichamelijke en gees telijke fitheid getwijfeld wordt. Sterker: wanneer een grootmoeder overlijdt waar aan hij erg gehecht was, of wanneer een kind van hem een aanrijding heeft gekre gen, wordt de vlieger onmiddellijk terug geroepen, waar ter wereld hij zich ook bevindt. De KLM redeneert: zo'n man hoort thuis, temeer omdat hij toch al zo weinig gezin sleven kent. Het is van belang dat hij in de privésfeer kans heeft op rust en even wicht, want vliegers hebben al spanningen genoeg. Ze staan voortdurend onder druk. Twee maal per jaar een medische keuring, examens, trainingsprogramma's elke drie maanden hangt hun wel iets boven het hoofd. Voor elke promotie gezag voerder op een jumbo als de verongelukte „De Rijn" is de hoogste, best betaalde rang worden de vliegers streng beoor deeld door een vijf-kóppige commissie. Als ze niet voldoen aan de normen, waar onder ook psychische, maken ze geen kans. Voor menselijk falen bestaan er straffen als schriftelijke berisping, schor sing en ten slotte ontslag. Om fouten en vergissingen te helpen voor komen werkt de KLM volgens de filosofie van het zogenaamde „total crew concept" de gedachte dat een stuurhutbeman ning, inclusief de boordwerktuigkundige op wie vroeger nog wel werd neergeke ken, moet werken als een eenheid. Men gaat er van uit dat de verstandhouding in de cockpit een van de belangrijkste bijdragen tot de vliegveiligheid is. Al bij de training wordt erop gehamerd dat alle bemanningsleden als team moeten opere ren ter voorkoming van gezagsblokkering door autoritair optreden. Daarbij stelt men hoge eisen aan mentale eigenschap pen die het vereiste overzicht, vooral in moeiüjke situaties, moeten waarborgen. Tijdens de regelmatige trainingen pro beert men deze mentale gesteldheid steeds verder te ontwikkelen. Vroeger ging de vlieger gebukt onder een last van voorschriften. Bij de minste fout De rolbaan (of taxi-baan) van het vliegveld op Tenerife was zondag niet onmiddellijk beschikbaar voor de twee vertrekkende Boeings, omdat als gevolg van de grote drukte er andere vliegtuigen op stonden geparkeerd, die eveneens op toestemming tot vertrek moes ten wachten. Normaal rijden vliegtuigen om te starten van het platform via die rolbaan naar het begin van de startbaan. Op het moment van de botsing had de KLM-Boeing ongeveer de helft van de startbaan afgelegd. De PanAm-gezagvoerder had via de verbindingsbaan C-4 van de startbaan naar de rolbaan willen rijden, om zodoende de weg vrij te maken voor de KLM-Boeing. De discussie gedurende de afgelopen week in Tenerife ging o.a. over de vraag of hij niet de afslag C-3 had moeten nemen, zoals hem volgens Spaanse autoriteiten bevolen was. Had hij dat echter gedaan, dan zou. hij zonder hulp van een tractor niet verder hebben gekund, omdat de hoek, die de C-3 verbindingsbaan met de rolbaan maakt, te scherp is voor een Boeing 747 om zelfstandig te kunnen draaien. De afstand van de toren tot het startpunt van de KLM-Boeing bedraagt ongeveer 2300 meter. Het zicht was zondagmiddag ongeveer 300 meter.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13