Uw bank is op GoedeWjdag gesloten. Gromiko: voorstel Amerika eenzijdig Dipanegara; de Java-oorlog van 1825 tot en met 1830 Britten zetten alleen door met radarvliegtuig ONTWAPENINGSGESPREK GAAT DOOR Opnieuw problemen rond export Europese boter naar Rusland Israël ligt tipje van sluier op over de anti-terreurgroep Wraak op verkrachte Italiaanse BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 APRIL 1977 PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/Rtr.) Ondanks harde taal van de Russische minister van buitenlandse za ken Gromiko over de .eenzijdige' ontwapenings voorstellen van zijn Amerikaanse college collega Vance, hebben Washington en Moskou laten we ten dat zij blijven streven naar een tweede ak koord tot beperking van de strategische bewape ning, SALT. Gromiko verklaarde op een van zijn zeldzame persconferenties voorstander te zijn van een nieuwe overeenkomst, terwijl Vance in Bonn verklaarde dat president Carter .zeer ongaarne' de bewapeningswedloop zou versnellen, nu het overleg in Moskou geen resultaat heeft opgele verd. De twee mnisters gaan in de eerste helft van mei hun besprekingen voortzetten. Volgens Gromiko moet de beperking van het aantal strategische raketten en bommenwerpers ook betrekking hebben op de Amerikaanse cruise raket. Gromiko bracht ook de Amerikaanse bases in Engeland en Spanje ter sprake. Bij het laatste topgesprek tussen Brezjnev en president Ford Vladivostok hadden de Russen niet op sluiting v die bases aangedrongen om tot een akkoord te kunnen komen, maar in het licht van de nieuwe Amerikaanse voorstellen had de Sovjet-Unie het recht ook deze zaak aan de orde te stellen. Gromiko herhaalde zijn kritiek op de campagne van de regering-Carter inzake de mensenrechten. Volgens Gromiko wordt hierdoor de sfeer vergif tigd. Het Amerikaanse optreden draagt volgens Gromiko niet bij tot een oplossing van de ontwape ningsvraagstukken. Washington ontkende gisteravond dat de VS een zijdig voordeel nastreven bij het overleg. Woord voerder Jody Powell zei dat president Carter de afgewezen Amerikaanse voorstellen als .buitenge woon billijk en rechtvaardig' beschouwt, en dat hij niet van plan is zijn strategie te wijzigen. LONDEN Groot-Brittannie is het wachten op een gezamen lijke NAVO-beslissing over de aanschaf van radarvliegtuigen beu. Het set alleen door met zijn eigen Nimrod, een oud straalvliegtuig van Hawker Siddeley, dat uitgerust wordt met een speciale radarneus en apparatuur om ruim 300 kilo meter ver te kunnen zien. Dit toestel zal de tegenhanger zijn van de Amerikaanse Boeing E-3a AWACS, waarvan Was hington voor 2,5 miljard dollar 27 exemplaren wil verkopen aan de NAVO. Londen heeft langdu rig erop aangedrongen om de NAVO te doen kiezen tussen zijn Nimrod en het AWACS-sys- teem. Afgelopen zomer gaven de Britten hun bondgenoten nog zes maanden de tijd om de knoop door te hakken. Begin januari deden zij er nog drie maanden bij. Afgelopen vrijdag dreigden de Britten in Brussel, dat ze ge woon hun eigen weg zouden gaan. Nu voegden zij de daad bij het woord. Minister van de fensie Mulley zei in het Lager huis, dat de R.A.F. zich elf Nim rods zal aanschaffen. De kosten van dit project zijn nog onbe kend, maar zij zullen zeker niet minder dan 250 miljoen pond (ruim 1 miljard gulden) bedra gen. De R.A.F. heeft nog nooit zulke dure vliegtuigen gehad. Voor Groot-Brittannie zal deze maatregel trouwens veel duur der komen dan wanneer het de aankoop van 27 Amerikaanse AWACS vliegtuigen zou finan cieren. Nu Londen weer zijn eigen zin doet, moet de NAVO uiteraard ook niet meer rekenen op een Britse financiële deelne ming. De Nimrods zullen de sterk ver ouderde Britse Shackleton pa trouillevliegtuigen met turbine- motoren vervangen, die ook voor de NAVO werken. Tijdens een recente tuchtoefening wer den 70 van de 100 aanvalsvlieg- tuigen niet waargenomen door deze Shackletons. Groot-Brittannië is van oordeel, dat het Nimrod radarstraal vliegtuig zijn luchtruim beter 'zal beschermen dan een Boeing E-3a AWACS dit kan. Beide toe stellen zullen ingezet worden om te voorkomen, dat vijandelijke vliegtuigen aanvallen doen op geringe hoogte, waar zij buiten het bereik blijven van grondra dar. De Nimrod werkt het beste bo ven water, terwijl AWACS het doeltreffendste is boven vaste grond. PLO-vertegen- woordiger aan welkomstdiner Van der Stoel TUNIS (ANP) - Minister van der Stoel van buitenlandse za ken is gisteren voor een offi cieel bezoek van drie dagen in Tunesië aangekomen. Hij zal ondermeer overleg plegen over het Midden, de Euro-Arabische dialoog, de gespannen toestand in zuidelijk Afrika en de Noordzuid-dialoog. Onder de vele diplomatieke aan wezigen op het welkomstdiner dat minister van der Stoel werd aangeboden was ook de verte genwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Tunis aanwezig. Mein Kampf te koop voor 10.000 NEW YORK (AP) Een zeldza me, uit twee delen bestaande set van Adolf Hitiers „Mein Kampf" is voor 10.000 gulden te koop op de dertiende tweejaar lijkse Internationale antiquari sche boekenbeurs in New York. Het eerste deel dat hier door de Nederlandse uitgever Martinus Nijhoff in Den Haag te koop werd aangeboden, verscheen in 1925. Het tweede deel werd in 1927 uitgegeven. Sponsors van de beurs zeggen dat het dit jaar de grootste beurs ter wereld zal zijn en voor de Verenigde Staten de grootste beurs sinds 1951. Meer dan 50.000 zeldzame boeken, prach tig gebonden boeken, manu scripten, historische documen ten, kaarten, etsen en houtsnij werken zullen worden getoond. BRUSSEL (ANP) De Sovjet- Unie tracht opnieuw boter te kopen in de Europese gemeen schap. Ditmaal gaat het om 35.000 tot 40.000 ton, die de Russen uit Duitsland willen im porteren. De Britse voorzitter van de Europese Commissie, Roy Jenkins en de Europese landbouwcommissaris, de Deen Finn Olav Gundelach, willen dit verhinderen in de Europese commissie als geheel is dit on derwerp nog niet ter sprake geweest. Op het ogenblik bestaat er geen enkele formele belemmering voor Europese boterexport naar landen van het'oostblok. Wel is die export wat lastiger gewor den, omdat de Europese Com missie op 2 maart besloot een „wachttijd" in te stellen voor het zogeheten prefixeren. Het pre-fixatiesysteem maakte het mogelijk dat exporteurs, voor een bepaalde periode, bij de commissie in Brussel een vaste uitvoersubsidie claimden. Eind februari van dit jaar ontstond voor de eerste maal grote beroe ring toen bekend werd, dat het onder een linkse directie staan de Franse bedrijf „Inter-Agra", plannen had om 75.000 ton boter naar de Sovjet-Unie te exporte ren. Overigens volstrekt volgens de geldende EG-regels. Vier jaar geleden had dit bedrijf al eens 200.000 ton in de Sovjet-Unie afgezet. Na het bekend worden ervan verschenen er in Britse kranten artikelen, waarin schande ge sproken werd van de export van „goedkope" boter naar Rusland. Daarin werd echter niet ver meld, dat het de Europese belas tingbetaler veel meer geld kost als het Europese boteroverschot geruime tijd in koelhuizen moet worden opgeslagen. Commissievoorzitter Jenkins belde toen met Europees land bouwcommissaris Gundelach. Daarna viel het besluit om de pre-fixatieregeling voor expor trestituties voorlopig op te schorten. Enkele dagen later werd de opschorting ongedaan gemaakt, maar toen kwam er een „wachttijd" voor pre-fixa- ties. Sad at zoekt Europese President Sadat (rechts) van Egypte heeft gisteren, op de eerste dag van zijn reis naar Europa en de Verenigde Sta ten een onderhoud gehad mt de Westduitse president Wal ter Scheel. Bij zijn bezoek aan Bonn werd hij vergezeld door zijn vrouw Jihan. De reis van de Egyptische president heeft ten doel. fi nanciële hulp te verkrijgen de Arabisch-lsraëlische dia loog te bevorderen en Ameri kaanse wapens te kopen. HONGKONG (AP) - Een Chinese dissident uit de stad Sjanghai, wiens naam niet is bekend gemaakt om hem voor vervolging door de autoritei ten te beschermen, heeft een brief geschreven aan de Ame rikaanse president Jimmy Carter waarin hij protesteert tegen schendingen van de mensenrechten in de Volksre publiek. De brief, die in het Chinees was gesteld, is de eerste be kend geworden poging van een dissident in China in het Chinese dissident schrijft Carter openbaar bij een westerse lei der te klagen over het beleid van zijn regering. De brief is ontvangen door het weekblad „The Far Eastern Economie Review" in Hongkong en ver volgens doorgestuurd naar president Carter. Het Chinese vasteland is van daag de dag een hel op aarde, aldus de briefschrijver. Hij dringt er bij Carter op aan „het lijden van de 800 miljoen mensen op het Chinese vaste land die hun burgerrechten zijn kwijt geraakt, niet te ver geten en ons te ondersteunen met dezelfde morele steun wel ke u hebt gegeven aan de Rus sische voorvechter voor de rechten van de mens". TEL AVIV (AP) De Israëlische regring heeft even een blik gegund op haar buitenlandse anti-terroristische activiteiten, maar de deur onmiddellijk weer dichtgegooid. Aanleiding tot deze glimp is de berechting van terrorisme verdachte personen, onder wie twee Westduitsers, 15 maanden nadat zij waren gearresteerd in verband met een mislukte aanslag op een El Al-toestel in Nairobi (Kenia). De vijf zouden lid zijn van het radicale volksfront ter bevrij ding van Palestina. Zij waren in het bezit van uit Rusland af komstige projectielen, waar schijnlijk kleine raketten. Er wordt niet gezegd hoe de vijf in januari 1976 werden opgepakt en in Israël terecht zijn geko men. Waarschijnlijk was Israël op de hoogte van het aanslag plan en dat zou passen in het patroon van aggressieve Israëli sche anti-terroristische activitei ten. Als gevolg van deze activiteiten ontwikkelde zich een onder grondse oorlog waarin, volgens buitenlandse berichten vijftien Palestijnse agenten door Israë liërs werden omgebracht in Li banon, Syrië, Rome, Parijs, Cy prus en Spanje. Er vielen ook Israëlische slachtoffers zoals de luchtvaart attaché in Washing ton. In Noorwegen werd een Marokkaanse kelner per onge luk gedood. Een andere actie was het tot landen dwingen van een Libanees toestel, waarin men dacht dat de leider van het front, Habbasj, gezeten was. De ze had evenwel zijn reisplannen gewijzigd. Volgens de Israëliërs vechten zij tegen een kleine en volhardende groep terroristen die banden heeft met het Japanse Rode Le ger, de Baader-Meinhoff groep en de IRA. Ook de arrestatie van Ludwina Jansen moet op rekening van de anti-terroristi sche groep worden geschoven. DEN HAAG De in Nederland wat minder bekende Java-oor- log van 1825-1830 is een van die episodes in de koloniale geschiedenis, waarin Neder land, na de Napoleontische oorlogen en het Britse Raffle- sinterregnum weer in het bezit van zijn Oostaziatische kolo niën gesteld, de grondslagen legde voor het latere welgead- ministreerde machtige impe rium, dat „de kurk was, waar op de Nederlandse volkshuis houding dreef. Deze zeer boeiende en voor Nederland niet altijd even vleiende episode heeft Johan Fabricius géinspireerd tot een boekwerk dat de titel draagt „Dipanegara (de Java-oorlog van 1825 tot 1830)". Een in zijn vorm merkwaardig, maar daarom niet minder lezens waardig boek, dat in feite is samengesteld uit militaire rap porten, briefwisselingen tussen imaginaire en tussen werkelijk bestaan hebbende personen be nevens de bewaard gebleven memoires van de centrale fi guur van de Java-oorlog, de Djokjase prins (pangeran) Di panegara de a uit te spreken als 6). Pangeran Dipanagara was een, voor die tijd, opzienbarend mens. Hij was zowel een Ja vaanse mysticus als een over tuigd Islamiet Een vermenging die, ruim een eeuw later, ook aanwijsbaar was bij de Darü'l Islam. Hij was, door middel van hallucinaire dromen, ervan overtuigd, dat de Almachtige hem geroepen had om heerser te worden over een Islamitisch Java; een theocratische staat dus. Maar in diezelfde halluci naire dromen had hij ook een vluchtige ontmoeting met de allesbehalve Islamitische Njai Lara Kidoel, ofwel de heerse res van de zuidelijke zee (Indi sche Oceaan) of met de in de Javaanse eschatologie zo be langrijke Ra toe Adil (recht vaardige koning), die eerst de koningen van Frankrijk, Enge land en Holland in evenzovele tweegevechten overwint voor aleer Java de kroon zou wor den op de wereldse schepping. Als persoon was Dipanegara een dromer en een denker. Als mens was hij de edelmoedig heid zelf en hij schuwde in hoge mate lichamelijk geweld. Dit dualisme was in zekere zin zijn noodlot: enerzijds had hij een afkeer van geweld; ander zijds had hij een taak opgekre gen van de Almachtige, die hij zonder geweld niet naar beho ren zou kunnen uitvoeren. Hij had bovendien nog een privé reden om zich te laten gelden: hij was weliswaar sultanszoon, maar zijn moeder was van dorpse afkomst en om die re den werd hij tweemaal gepas seerd toen de sultanstroon va- kant kwam. Dit stak de trotse en introverte Javaanse prins in hoge mate. In de periode na Raffles was het gebied van de vorsten van Midden-Java aanmerkelijk in gekrompen en dat scheelde zeer in de inkomsten (apana ges) van de hofadel. Deze ging er daarom meer en meer toe over grond te verhuren aan Chinezen en Europeanen. Dit ging dan weer ten koste van de gewone bevolking, die op die manier niet alleen veel grond kwijtraakte, maar bovendien nog onder buitensporig zware belastingdruk kwam te staan. Toen greep de toenmalige gou verneur-generaal Van den Ca- pellen in: hij verbood landver- huur aan Chinezen en Euro peanen zonder dat de bevol king daarvoor schadeloos ge steld werd. De hofadel nam dit niet en de bevolking, voor wie het hemd nader was dan de rok, koos voor de knevelarij van eigen adel en tegen het gezag van de witte vreemdelin gen; zij volgde massaal de ei gen adel en hun leider werd de mystieke prins Dipanegara, die bijgestaan werd door de fana tieke godsdienstleider Kjahi Madja en de jeugdige, doldries te Prawiradirdja, bijgenaamd Sentót, die zich ontpopte als Aanval van de Nederlandse troepen op Dipanegara bij Gawok. Pangeran Dipanegara een zeer bekwaam legeraan voerder. Niet alle vorsten durfden de strijd aan: de Pakoe Al am (Djokja) hield zich afzijdig en de Soesoehoenan van Soera- karta steunde de Nederlanders. Bovendien hadden de Neder landers, toen de zaken drei gend begonnnen te worden, de heersende sultan van Djokja, Hamengkoe Boewono V, een kind nog, onder hun „bescher ming" genomen. Het eerste grote Javaanse wa penfeit was het bij Pisagang in de pan hakken van een 125 man sterke Nederlandse kolon- ne, die ter versterking uit Se- marang naar Djokja gestuurd was. Daarbij werden enige dui zenden guldens buitgemaakt, bedoeld als traktement voor het garnizoen in Djokja. Er zouden nog vele wapenfei ten plaatshebben in die bittere en bloedige oorlog, die de Ja vanen voerden volgens be proefde guerrillamethoden, die eeneneenkwart eeuw later ook zulke opmerkelijke resultaten zouden afwerpen. Dipanegara's troepen hadden te maken met een Nederlands koloniaal leger, dat in wezen een wonderlijk vreemdelingen legioen was. Het bestond deels uit ijzervreters die nog onder Napoleon, Blücher of Welling ton gediend hadden en, als Jan Fuselier liever het avontuur in de Oost zochten dan als rit meester, majoor of anderzins hun dagen te moeten slijten in een of andere slaperige garni zoensstad. Fabricius zou Fabri cius niet zijn, als hij dit saillan te detail niet ten volle zou uit buiten. Zoals gezegd: een bittere, bloe dige en, dat is typerend voor de guerrilla, vooral wrede oor log, die na vijf jaar nog een weinig verheffend einde had: Dipanagara werd tijdens de vredesbesprekingen verrader lijk gevangen genomen en naar een ver verbanningsoord ge zonden. Johan Fabricius heeft deze toch waarlijk niet lichte kost voortreffelijk behandeld. Zijn talent staat er borg voor dat zowel de gewone lezer, als de historisch geïnteresseerde vol ledig aan hun trekken komen. Het boek is vanmiddag op de Indonesische ambassade in Den Haag aan de Indonesische ambassadeur aangeboden. Johan Fabricius „Dipanegara (de Java-oorlog van 1825-1830)" uitg. Leopold, prijs f 32,50. T. van G. Wij willen graag voorkomen banken op vrijdag 8 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Goede Vrijdag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken en spaarbanken. Leider Hanafigroep naar gevangenis WASHINGTON (AP) - Een Amerikaanse rechter heeft gis teren gelast dat Hamaas Abdul Khaalis, de leider van de Mo hammedaanse Hanafi groep die in Washington 134 mensen in gijzeling heeft gehouden, gevan gen gezet moet worden. De rechter nam dit besluit na dat was aangetoond dat Khaalis in een telefoongesprek allerlei afschuwelijke dreigementen had geuit. Khaalis was het enige lid van de Hanafi groep dat nog op vrije voeten was sinds de gijze laars op 11 maart na 38 uur van gevangenschap vrijgelaten wer den. Khaalis hoefde niet naar de gevangenis omdat hij er mee had ingestemd de gijzelaars on gedeerd te laten gaan. Een officier van justitie ver klaarde echter dat Khaalis twee dager, geleden in een door de autoriteiten afgeluisterd tele- niet een aantal van de leden van foongesprek had gedreigd twee- zijn groep zouden worden vrij- honderd mensen te doden als gelaten. ROME (DPA) De lijdensweg van de 18-jarige Claudia Capu- ti, die vorig jaar in Rome door achttien mannen werd ver kracht, is nog niet ten einde. Terwijl in Rome het proces plaatsvindt tegen zeven jonge- 1 lui die ervan worden beschul- i digd aan de verkrachting te i hebben meegedaan werd het meisje woensdagavond door le den van de bende in het cen- I trum van de stad in een auto gesleurd en ontvoerd. Op een terrein aan de rand van de stad brachten de onverlaten hun slachtoffer met scheermes sen verwondingen over haar he le lichaam toe en lieten haar toen vrij. Het meisje, dat sinds het begin van het proces steeds anonieme dreigementen had gekregen, ligt nu in een ziekenhuis. De femi nisten van Rome, die gedaan wisten te krijgen dat het proces openbaar zou zijn, organiseer den onmiddellijk een protestbe toging.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9