log geldiniz ct3 boeken Protest tegen vestiging houtbewerkingsbedrijf in Leidse Rembrandtstraat Inlevering van vijf (meisjes) studenten leverde bier op Assurantie-bezorger Kees van.lterson blijft boeken op z'n 88ste STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 APRIL 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Vandaag was het de grote jaarlijkse dag van het foppen en de verlakke rij. En masse tuinde men er soms met open ogen weer in, vaak grondig en geloofwaardig geregis seerd door publicaties in allerlei bla den. Het is dat niemand (op een enkele uitzondering na) een cent ver dient aan 1 april, maar die datum is eerbiedwaardiger dan een moeder- of vaderdag. In Leiden zo vernam ik begon precies om middernacht een uitgelokte 1 aprilmop gestalte te krijgen. Dat was in het restaurant van motel Holiday Inn, waar aan het begin van 1 april de directie gecon fronteerd werd met een logische uit werking van een opmerking die een staffunctionaris op 22 januari had gemaakt. Op die dag vond namelijk de installatie plaats van de achtbare James Carter als president van de Verenigde Staten. In Holiday Inn werd deze gebeurtenis gevierd met een bijna ruï neus pindafeest: voor vijf pinda's kon men een biertje bekomen aan de bar. Zelfs giste ren werden nog restanten van lege pindadop- pen in de buurt aangetroffen. Maar dit terzij de. Eerder genoemde staffunctionaris liet zich in een overmoedig bui ontvallen, dat op 1 april een biertje zou worden verstrekt tegen inlevering van vijf studenten. Welnu, dit ge beurde reeds in de eerste minuut van heden morgen. Een aantal bewoners van een fameus en actief wijn- en studentenhuis aan het Fla- norpad (goed voor het ontvreemden van ste nen kamelen en reclameborden op auto's en meer van dergelijke futiliteiten) kwam na een partij bowlen zich melden bij de food an beverage manager, klokslag 12 uur toen 1 april kriekte. Men was „in het bezit" van vijf vrouwelijke studenten, die zonder veel omslag werden ingeleverd bij de keuken waar zij te werk werden gesteld aan de spoelbak. Lichte hilariteit en de uitgelokte pilsjes waren het gevolg van de aprilse bliksemactie. De meisjes bleken zelfs meer waard te zijn dan één glas gerstenat Dat laat zich verstaan. Ik denk maar zo: wie het Flanorpad kruist, moet op zijn tellen passen. De 88-jarige assurantie-bezorger Van Iterson is nog steeds actief. „Ik zit net weer dingen in te boeken, het meeste gaat de laatste tijd over de giro", zegt Comelis Jacobus van Iterson in zijn groene slobbertrui. Vroeger noemde zijn familie hem Cor, maar het is allengs Kees geworden. Kees van Iterson is een geboren Leidenaar, maar hij voelt zich thuis in Oegstgeest, waar hij twee maanden geleden 88 jaar is geworden. Zestig jaar geleden begon hij zijn eigen assurantiekantoor en runde dat verder in z'n eentje. Zestig jaar leven in de verzekeringen lijkt me een onmogelijke opgave, maar assurantie-bezor ger Van Iterson heeft het 'm geflikt. Hij gaat er mee door, al is het desnoods met een vergrootglas in zijn rechterhand omdat de ogen minder beginnen te worden. Voor vanochtend, van 10 tot 12 uur, had hij te zijnen huize aan de Prins Bemhardlaan 16 in Oegstgeest een, naar hij hoopte, rustige receptie voor zijn cliënten uitgeschreven. Voor de sherry was gezorgd. Een paar dagen na de eerste april 1917 (de Duitsers zaten toen al niet zo lekker meer aan het Franse front in de eerste wereldoorlog) schreef hij de eerste kwitantie voor zijn eerste klant uit. Gisteren, 31 maart 1977, zei hij tegen me: „Erg sneu, maar die post vervalt nu. De klant overleed vorig jaar en nu is zijn vrouw verleden week heengegaan. In 1917 verzekerde deze meneer zijn garderobe en boeken bij mij voor 350 gulden. Ik verdiende toen 17 cent aan hem. Zijn laatste polis üep op tot 20.000 gulden, met het complete meubilair natuurlijk. Zijn dossier heeft bij mij zestig jaar dienst gedaan. Nu kan het weg. Ik ben er oud mee geworden". In zijn rechteroor heeft de bejaarde assurantie-agent een watje gestoken. Je moet de vragen een keer herhalen. Zijn pen glijdt nog vrij rap over het nota-papier. „Hoezo"?, vraagt hij; „nou, het is een vak zonder leuke dingen eigenlijk, wel veel teleurstel lingen. Ik heb boekgehouden en een beetje als belastingconsu lent gefungeerd. Altijd pezen ervoor. Achter ondertrouwde paartjes aan, met de concurrerende bezorgers op je hielen. Ik heb minstens 20 jaar 100 uur per week moeten werken. Curieuze zaken ook, zoals aan het eind van die eerste oorlog, toen een Leidenaar zich tegen oorlogsschade wilde verzekeren: 12 cent per duizend gulden. Ik heb van alles afgesloten, maar meestal dekkingen van het meubilair. Ik heb nog een vrouwtje dat haar inboedel voor 4000 gulden heeft verzekerd. Veel en veel te laag natuurlijk, maar ze wil het er bij laten. Dertig- tot veertigduizend gulden is het gemiddelde, maar ik heb ook klanten die voor een ton of bijna drie ton zijn verzekerd, vooral als er nogal wat antiek in huis aanwezig is." Graag wil Kees van Iterson voor dit verhaaltje nog wat narig heid doceren: „Eens ben ik met een inspecteur een paar avonden beziggeweest bij een meneer in Voorschoten die een fijne levensverzekering wilde afsluiten. Dat werd helemaal voor hem uitgedokterd in urenlang werk. De betrokkene vond het uiteind elijk prachtig wat er uit de bus was gekomen, maar toen zei hij wel doodleuk: „Hartelijk dank, heren, maar ik verzeker me toch bij een ander; die had ik het al beloofd." Dan ga je toch wel even door de grond, nietwaar?" De paperassen blijven bij deze krasse assurantie-agent op tafel liggen. Hij schrikt er nog niet voor terug: „Ik heb nog nooit betreurd, dat ik zestig jaar terug voor mezelf ben begonnen, maar ik heb ook veel geluk gehad, moet ik zeggen. Het geheugen is nog best, alleen de ogen worden slecht, ik heb moeite met schrijven. Misschien houd ik dit jaar ermee op. De zie nog wel, wat ik doe." Ik schat Van Iterson de oudste assurantie-bezorger tot in wijde omtrek. Volgen? de jubilaris is het geen beroep waarin je doorgaans oud wordt. De zenuwen en zo. Gistermor gen was de receptie, zonder veel rompslomp. Kees zag er tegen op als tegen een berg eigenlijk: „Ik ben toch al vrij praterig van aard." En dan maar weer doorgaan met het regelen van wat schadepostjes en autoschadegevallen, want die heb je tegenwoordig om de haverklap. LEIDEN De bewoners van de Rembrandtstraat hebben bij b en w ernstig bezwaar gemaakt tegen de vestiging van een bedrijf voor machina le houtbewerking in het pand Rembrandtstraat 10. De bewo ners stellen jarenlang grote la waaioverlast te hebben onder vonden van de drankgroothan del, die voorheen in het pand was gevestigd. „Thans genie ten we een betrekkelijke rust; betrekkelijk gezien het feit dat de ingang van de Doelenkazer ne aan het eind Van de straat gelegen is en er zodoénde no gal wat militair verkeer door de straat komt", aldus de be woners. De bezwaren tegen de vesti ging van een inrichting voor machinale houtbewerking richten zich met name op de te verwachten geluidshinder, lawaaioverlast bij laden en lossen, stofoverlast en tril- lingshinder. In het bedrijf zul len negen houtbewerkingsma chines worden geplaatst De bewoners vrezen een enorme geluidsproductie. „Mede ge zien het feit dat het hier een oude bebouwing betreft die niet voldoende geïsoleerd is." Ten aanzien van de lawaai overlast bij het laden en lossen verwijzen de bewoners naar het verleden, waar de dran kengroothandel voor een flin ke portie onvrede in de straat zorgde. Voor wat'betreft de stofover last dringen de bewoners er bij b en w op aan om wanneer een hinderwetvergunning wordt verleend er op toe te zien dat er zodanige voorzie ningen in het pand worden getroffen dat de stof die vrij komt bij het zagen zich niet verspreid naar de aangrenzen de panden. Tenslotte snijden de bewoners het punt van de trillingshinder aan. Zij herinneren er b en w aan dat hun huizen op veen zijn gebouwd en waarschijn lijk niet zijn gefundeerd. „Ter illustratie kunnen wij aanvoe ren dat een vrachtwagen of militair voertuig de grond on der onze voeten doet trillen. Wij moeten er niet aan denken dat dit permanent gaat gebeu ren." De bewoners van de Rem brandtstraat stellen voorts in hun brief aan het college van Het houtbewerkingsbedrijf van de Rembrandtstraat. b en w dat zij er pertinent niet werkingsbedrijf niet eerder mee akkoord gaan als het be- thuishoort op een industrieter- drijf al in werking treedt nog rein dan in een straat in de voordat een hinderwet vergun- binnenstad, die voornamelijk ning is afgegeven. Zij vragen een woonfunctie heeft „Wij zich in alle gemoede af of een wijzen er in dit verband op dat dergelijk middelgroot houtbe- naar ons idee het gemeentelijk milieubeleid zich er steeds meer op richt om industrieën een aparte vestigingsplaats te geven om daardoor in de bin nenstad zoveel mogelijk een leefbaar woonklimaat te scheppen", aldus de bewoners. Voor U en Uw gasten een turks welkom In r. Holiday Inn in Lelden - V^jcff^ nn laterdaa 2. en ronden l— op zaterdag 2- en zondag 3 april a.s. vanaf 18.00 uur met de volgende attracties Turkse gerechten orkest Osmanlar met zang van Canan Kesici buikdanseres Su Jasmin Turkse bazar in hall filmbeelden over Turkije Tafelreserveringen voor een Turkse avond uit: Marja van Reeuwijk 071-769310 Haagsche Schouwweg 10, Leiden ww. g) LEIDEN BOWUNG.i FUN CENTEN 071-769310 1746 Holiday Inn s aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een fijne avond uit Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Witte Rozenstraat 2 is het pand waarin het leslokaal in Handenarbeid „De Werkka mer" gevestigd was te koop aan geboden voor 40.000,- k.k. Aan de Morsweg 226 is het bedrijfspand van „Weco", fa briek en groothandel, im- en export van schuimplastic, voor ƒ300.000,- te koop aangeboden. Aan de Uiterstegracht 2 is in de v.m. opslagruimte van de houthandel „De Houtwerf," 't Leijtsche Koffeijhuys" geves tigd. Aan de Jacob Catslaan 24 is F. van der Linden, 't doen reini gen van textiel, gevestigd. Aan de Zijlsingel 38 is een winkel in antiek en curiose „Het Verleden" gevestigd. Aan de Uiterstegracht 47 is de Centrale Inkoop Vereniging „Ons Streven", grossierderij in kruidenierswaren, opgeheven. Aan de Lage Rijndijk 53 is „Disco Corner Junior", klein handel in gramm. platen en mu- ziekcassettes, gevestigd. Dramatisch jeugdboek knap geschreven Bol van emotie staat het jeugd boek „Vogels vliegen onder ons" van de schrijfster Corrie Hafkamp. Niet door emotioneel woordgebruik in tegendeel maar door de gebeurtenissen en de opbouw van de karakters in een tamelijk dramatische situa tie. Irene Schuit woont met haar ongehuwde moeder op een flat en er lijkt niets bijzonders aan de hand. Tot een jeugdvriend van moeder Guusje verschijnt. Ferry Holzmann, een beroemde concertpianist. Hij brengt vaart in het leven van moeder en dochter, al blijft hij lange tijd een vreemde vogel. Wanneer de man naar Salzburg gaat voor een concert, mag Ire ne, bij wie talent voor de piano is ontdekt, met hem mee. In Salzburg wordt duidelijk, waar om Irene niet op de pianist ver liefd mag worden. Het boek is bestemd voor de wat oudere jeugd, al zullen vol wassenen het ook heel goed kunnen lezen. De humor van Corrie Hafkamp spreekt recht streeks aan en waar vals senti ment een rol zou kunnen spelen, grijpt de schrijfster, desnoods met krachttermen, stevig, in. Bo vendien heeft de schrijfster wat te vertellen en zij doet dit met goede, snelle dialogen. Een erg pienter kind zal echter vrij snel door hebben, welke rol Ferry speelt; wie er overheen leest komt terecht in een verrassend einde. Corrie Hafkamp: Vogels vlie gen onder ons. Uitgave Van Holkema en Warendorf, Bus- sum. Prijs: 11,90. Mannen.... hopeloos De Engelse schrijfster Honor Arundel noemde haar laatste jeugdboek „Emma in love" Emma verliefd, letterlijk ver taald. Uitgever Leopold maakte er „Mannenhopeloos" van. Leuk gevonden en wellicht best waar, maar niet overeenkom stig de inhoud van het boek. De oorspronkelijke titel was dat wel. Üit de Nederlandse titel zou kunnen blijken dat alle mannen min of meer als hopeloos moe ten worden opgegeven of, wan neer men de waardering „hope loos" door één meisje laat uit spreken, zij na een teleurstellen de liefde alle manvolk aan de dijk zet. Een verkeerde indruk. Honor Arundel keek door de ogen van een meisje dat hopeloos verliefd is op een jongen die liever naar voetbal dan naar haar kijkt. Het meisje, Emmy, loopt het hele boek door te rakkeren en in zichzelf te mompelen; zij denkt fouten te hebben gemaakt die zij onmiddellijk wil verbeteren. Maar wat zij pas later ontdekt: de reden voor haar vermeende fouten ligt in de vervelende bij komstigheid, dat de jongen op wie zij zo gesteld is, geen zier om haar geeft Moeilijk te verwerken en dat doet Emmy dan ook pas op de laatste bladzijden. Tot aan de slotregels bepaalt de schrijfster zich tot het weergeven van het gevoelsleven dat zich van een meisje heeft meester gemaakt, en haar liefde niet ziet beant woord. De uitwerking is bijzon der knap, want nergens over dreven, noch in het problemati sche, noch in het luchtige. De slierten ironie en humor die het boek hebben doortrokken, ge ven de karakters, met Emmy centraal, een zeer geloofwaardi ge tint Welk hopeloos verliefd meisje zal zich niet herkennen.... Honor Arundel: Mannen™., ho peloos. Uitgave: Leopold, Den Haag. Prijs: 1L90. Aan de Peppelrode 2 is de autorijschool Granaat gevestigd. Aan de Mussenplaats 43 is de naam van het aldaar gevestigde bedrijf „Otra B.V.", import en export van en de groothandel in auto-accessoires en autosport- kleding, gewijzigd in Raeco B.V. Aan de Houtlaan in het Leidse Hout is het Theehuis „Leidse Hout" opgeheven. Van de Apothekersdijk 34 is „Zweed bouw B.V.", handel in en verkoop van industriehallen, staalconstructies, verplaatst naar Oegstgeest Van de Verdistraat 165 is het schoonmaakbedrijf "van H. Wen- tink verplaatst naar Amster dam. In de Brugsteeg 14 is „Den Burcht", café-restaurantbedrijf tevens verhuur van zalen, opge heven. Aan de St. Eustatiusstraat 2 is het glazenwassers- en schoon maakbedrijf van H. W. Kleyn opgeheven. Van de Nieuwsteeg 23 is de fotoreclame-studio van Arkel verplaatst naar Hazerswoude. Van de Spieghelstraat 24a is Th. J. Valk jr., administratie kantoor, verplaatst naar Satijn vlinder 7. Aan de Hogewoerd 42 is „In ternos", het voeren van beheer over onr. goed, bemiddeling bij verzekeringen, financiering, en hypotheek, gevestigd. Aan de Oude Vest 43/45 is 1. Plasmeyer, expl. van buffetten in de Leidse Schouwburg en het K. en O. gebouw, gevestigd. Aan de Kaiserstraat 38 is Mr. De Neve Vastgoed, in- en ver koop van onr. goed, bemidde ling bij het tot stand komen bij aankoop en verkoop van onr. goed, tevens beleggingsadvies bureau, gevestigd. Aan de Komkommerhof 1 is W. J. M. Ank one, handel aan grootverbruikers in gebruikte horeca artikelen, gevestigd. Aan de Hansenstraat 62 is H. Bodijn, expl. van een snack- kraam op markten, gevestigd. Aan de Gerestraat is in een v.m. autostalling, het garagebe drijf „Peter" gevestigd. 0 Aan de Morsweg 31 is het taxibedrijf van G. van Veen op geheven. 0 Aan de Maresingel 75 is „Het Gesloten Huis" kleinhandel in baby-artikelen en kindermeube len, opgeheven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5