Raad Noordwij kerhout verleent medewerking aan bouw verzorgingstehuis Noordwijk is een fraaie hotelaccommodatie rijker Verkeersmaatregelen in Boschgeest niet nodig" Protest tegen verkoop gronden Warmondse Oranje Nassaulaan Noordwijkse Dancing krijgt proefvergunning HOTEL „NOORDZEE" ONDERGING GRONDIGE VERBOUWING Schmelzer sprak en zong in Voorhout ONDANKS BEZWAREN SGP-FRACTIE RAADSCOMMISSIE OPENBARE WERKEN: Interpellatie over verkoop grond in „De Hoek" REGIO LEIDSE COURANT PAGINA 4 NOORDWIJKERHOUT De raad van de gemeente Noordwijker- hout is in principe bereid de door de Stichting Bouw en Exploita tie van een verzorgingstehuis in Noordwijkerhout aan te gane geldlening te garanderen. Tevens werd besloten tot de aankoop van een woning in de Jansensteeg (in verband met de randweg), de aankoop van een stuk grond van de provincie Zuid-Holland voor de uitbreiding van het tennisbanencomplex in het plan Wassenaar en tot het ongegrond verklaren van het beroep van de heer Menken tegen de weigering van een bouwvergunning. Over ongeveer drie weken wordt de eerste paal geslagen van het verzorgingstehuis aan de Schippersvaartweg. Dit deel de wethouder Heemskerk gister avond mee. In principe stelde de raad zich garant voor de aan te gane geldlening voor de finan ciering van de stichtingskosten. De heer Knapp (WD) meende begrepen te hebben, dat de raad zich onvoorwaardelijk moest binden aan nogal pittige voor waarden van de geldlener. Bur gemeester Bosma benadrukte echter, dat het een principe-uit spraak behelsde. De raad wordt later om een definitieve uit spraak gevraagd. In het kader van de realisering van een omleidingsweg (met als doel het doorgaande verkeer uit het centrum te weren) dienen een aantal woningen aan de Jansensteeg te verdwijnen. Zon der verdere discussie ging de raad akkoord met de aankoop van een woning. Wel werden er enkele kanttekeningen bij ge maakt De heer Laros (CPG) drong bij de gemeente aan de woningen niet tegen elke prijs te kopen. In aanvulling hierop werd gewezen op het gevaar van speculatie, waarvoor de ge meente moest waken. Om het dichtspijkeren van aangekochte panden te vermijden (de plan nen kunnen pas over enkele ja ren gerealiseerd worden) gaat de gemeente bekijken of er tot een tijdelijke verhuur kan wor den overgegaan. Spijkerharde voorschriften zorgden ervoor dat de raad una niem het beroep van de heer Menken tegen de weigering van een bouwvergunning ongegrond verklaarde. Volgens het bestem mingsplan „Plan in hoofdzaak 1965" heeft het gebied, waarin het perceel van de heer Menken is gelegen, een agrarische be stemming. Daarom mogen er al leen vrijstaande gebouwen be horende bij en uitsluitend ten behoeve van een agrarisch be drijf worden opgericht De heer Menken oefent echter geen agrarisch bedrijf uit De Zilk kan een uitbreiding van het tennisbanenkomplex in het plan Wassenaar tegemoet zien. Van de provincie Zuid-Holland wordt een stuk grond, grenzen de aan het komplex, gekocht. NOORDWIJK Het ge heel verbouwde hotel „Noordzee" is gisteren feestelijk in gebruik ge steld. Burgemeester Bon- nike verrichtte de herop- enig met de aanbieding van een fraaie ets van het oude hotel Noordzee aan het echtpaar Brouwer, dat de scepter in het hotel zwaait Van buiten kreeg het hotel een modern, maar niettemin bij zonder smaakvol aanzien. Het behield echter haar markante, eigen identiteit door de hand having van de uit 1913/1914 daterende koepel. Typerend voor het nieuwe gezicht van „Noordzee" is de afzetting van deuren, ramen en entree in bruin hout. Het hotel telt ne gentig, uniek ingerichte ka mers. Zij bieden een maxi mum aan comfort en zijn alle voorzien van radio, TV, bad of douche, en toilet. Het meubi lair is speciaal in Zweden ge fabriceerd. Het strakke ritme van het pen sion-hotel van weleer, is ver vangen. Doorvoor zijn nieuwe mogelijkheden in de plaats ge komen met een vrijere keuze en aangepaste methoden. Een voorbeeld hiervan is het draaiende zelfbedienings-ont- Burgemeester Bonnike overhandigt de ets aan het echt paar Brouwer. bijtbuffet, een verwarmd zwembad, sauna, solarium, drugstore, fitness-center, ap partementen, conferentiezalen, bars, diverse restaurants en strand. Voorts zijn er nog plannen voor een garage voor veertig auto's, exploitatieruim ten voor winkels of dancing discotheek en een thalasso-te- rapheutisch instituut, die in de loop van 1978/1979 gereali seerd gaan worden. Een aantal van de genoemde voorzienin gen zal in de loop van juni gereed komen. De verboden uitbouw aan de Sweilandstraat 2. WARMOND Progressief Warmond heeft gister avond tijdens de raadsvergadering geprotesteerd tegen de verkoop van gronden aan de Oranje Nassaulaan. Deze gronden zijn aan exploitatie maatschappijen verkocht, die er landhuizen wil len bouwen. Het in eigendom van de gemeente zijnde deel van het gebied langs de Oranje Nassaulaan is aange wezen als lokatie voor sociale woningbouw. Hier zullen ongeveer tachtig eengezinswoningen kunnen worden gerealiseerd. Wanneer alle beschikbare grond benut zou kunnen' worden, had de gemeente honderdtachtig woningen meer kunnen bouwen in dit gebied. Progressief Warmond verweet het college nalatig heid wat betreft signalering van ongewenste ont wikkelingen. Burgemeester De Vreeze wees even wel alle beschuldigingen van de hand. „Zolang er geen voorkeursrecht geregeld is voor gemeenten, blijft het risico bestaan dat er percelen grond worden verkocht tegen een prijs die voor sociale woningbouw onhaalbaar is," aldus de burgemees ter. De raad besloot eensgezind het beroep van Vippon bv tegen de weigering van een bouwvergunning ongegrond te verklaren. Vippon bv, gevestigd aan de Sweilandstraat 2 vroeg vergunning voor de aanbouw van kantoorruimte nadat reeds een ge deelte van de bouw was gerealiseerd. De heer Mandemaker van Vippon verkeerde in de veron derstelling dat de aannemer de bouwvergunning had aangevraagd. Omdat kantoorruimte geheel ontbrak en de cliënten in de huiskamer ontvangen moesten worden werd er alvast met de bouw begonnen. Uit het raadsbesluit volgt nu dat het gebouwde zal moeten worden afgebroken omdat de grond daar ter plekke de bestemming „tuin" heeft. VOORHOUT Tijdens een po litieke bijeenkomst van het CDA Voorhout sprak gister avond in het Parochiehuis Dr. Norbert Schmelzer voor een ge heel gevulde zaal. Na een uitvoerig betoog van de Heer Schmelzer over het CDA van de Tweede Wereldoorlog tot heden was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze gin gen meer over de hedendaagse politiek. Onder meer kwamen aan bod dejeugdwerkloosheid, de vorm van samenwerking van het kabinet en parlement, waar om het CDA flirt met de linkse groeperingen, hoe het komt dat het CDA altijd bij de media overkomt als een zeer ouder wetse en conservatieve partij en met welke partij het CDA in een nieuwe regering in zee zou wil len gaan. Een samengaan met de libera len zag de Heer Schmelzer niet direkt zitten. „Ik denk dat de ommezwaai om te regeren met de Liberalen, in één keer wel te groot zal zijn. Op de vraag of het nu demissionaire kabinet een historische vergissing zou blijken te zijn, antwoordde hij dat hij het zo niet wilde noemen, maar dat wel kan worden ge sproken van een ernstige weef fout Schmelzer schetste het aantal jaren dat de PvdA geen regeer- politiek heeft moeten bedrijven tot aan 1973. „Toen kreeg zij weer regeringsverantwoorde lijkheid. Zo'n grote partij heeft de ervaring ondergaan van het dragen van verantwoordelijk heid en dit heeft een immense opvoedkundige waarde. Je kimt dan niet iets zomaar in de ruim te doen, wat wel kan als je in de oppositie bent" De avond werd besloten door Dr. Schmelzer, die niet het CDA lied speelde daar hij de tekst vergeten was, hij had alleen het refrein bij zich, maar met een door hem gezongen en op de piano begeleid .Antwoord aan Wim Kan". KATWIJK De omstreden zaak van het horecabedrijf met dansgelegen heid van de heer W. L. van Rijn in het pand Zuidstraat 84 sleept zich raadsvergadering op raadsvergade ring voort. Vanaf november 1975 keert dit onderwerp met ongekende regelmaat in de raad terug. In eerste instantie gold dat een dergelijk be drijf niet paste in het bestemmings plan; vervolgens werd door de heer Van Rijn een bouwvergunning aange vraagd en verkregen en daarna kreeg hij een drank vergunning. Het ver bouwde pand was volgens hem be doeld als oefenlokaal voor een beslo ten dansclub en de Gichte) drankver gunning zou slechts nodig zijn om de dorst van de dansenden te kunnen lessen. Intussen blijkt dat de heer Van Rijn nu een openbare dancing met horeca- en drankvergunning runt, hoewel dit strijdig is met de eerder gemaakte afspraken. Zowel de CDA'er Berkhey als de heren J. van der Plas en H. J. den Haan (beiden SGP) hadden onoverkomenlijke be zwaren tegen deze hele gang van za ken. Wethouder drs. J. Bergman (CDA) gaf toe dat er fouten waren gemaakt. Besloten werd echter de consequenties van eerder genomen beslissingen te aanvaarden en de heeft de heer Van Rijn toestemming te geven zijn bedrijf uit te oefenen, zij het „op proef" tot 1 april 1978. Indien evenwel in de omgeving over last zou worden ondervonden, staan er wettelijke middelen ter beschik king om daaraan een eind te maken. Burgemeester Bos vermeldde echter bij de „buren" van Van Rijn op be zoek te zijn geweest om hun meningen te peilen: „Ik had een gezellige avond, waarbij duidelijk werd dat (nog) nie mand klachten had. Sommigen von den het zelfs wel plezierig dat er iets te doen was in die stille buurt Het voorstel tot de verlening van een (tijdelijke) vergunning werd aangeno men met 15 stemmen voor en 7 (wet houder Van Raalte, Berkhey plus de hele SGP-fractie) tegen. Openbaarheid „Geen baanbrekend werk, geen revo lutionaire conclusies, maar eerder een" bundeling van voorzichtig gestelde ad viezen met daarop voorzichtige ant woorden van b en w." Zo kenschetste drs. H. van Mierlo (Gemeente Belan gen) het rapport van de Katwijkse raadscommissie „openheid" over het functioneren van de plaatselijke de mocratie. Het rapport geeft aanbeve lingen voor de openheid van b en w naar de raad, maar ook naar de bur gerij, en voor manieren om groeperin gen en individuen gelegenheid te ge ven hun mening kenbaar te maken. De commissie slaagde erin een rap port op te stellen dat voor alle leden aanvaardbaar was, wat uiteraard wel leidde tot een tekst met een compro mis-karakter. Het resultaat was echter dat alle raadsfracties wel waardering voor het werkstuk konden opbrengen. CDA-lid A. C. Berkhey waarschuwde dat de door de commissie bepleitte uitbreiding van de informatie aan de raad niet mag ontaarden in „een rij stebrijberg van papier die het uitzicht op de hoofdzaken verduistert". WD- fractieleider R. D. Buitendijk meende dat de raad, met die uitgebreidere informatie, zich ervoor moet hoeden b en w voor de voeten te gaan lopen. Voor M. A. de Vries (Vrije Lijst) en J. van Duyn (PPR) gingen de aanbeve lingen niet ver genoeg en hadden b en w het rapport bovendien nog ver der afgezwakt. Burgemeester mr. C. A. Bos stemde in met de mening van drs. Van Mierlo dat openheid eerder afhangt van een mentaliteit dan van geschreven regels. Hij zei dat b en w zich voorzichtig hadden opgesteld om er zeker van te zijn dat wat toegezegd is ook in de praktijk wordt waargemaakt Open heid zag hij als een proces waarbij men door soepelheid het snelst en gemakkelijkst tot resultaten komt. Tot PvdA-fractieleider D. van Duijn, die wat teleurgesteld was dat er geen concrete voorstellen ter bevordering van de openheid öp tafel waren geko men, zei burgemeester Bos dat b en w eerst de gevoelens van de raad wilden kennen, maar nu op korte ter mijn met voorstellen zullen komen. Een periode van experimenteren kan dan beginnen. Het standpunt van b en w dat raadsle den hun vragen niet rechtstreeks aan ambtenaren moeten stellen, maar via het college of de gemeentesecretaris, lokte nogal wat discussie uit. Burge meester Bos zette uiteen dat vragen naar feitelijke informatie al snel op het politieke vlak belanden. De ambte naren moeten niet in de politiek wor den betrokken, anders vallen zij tus sen wal en schip. Overigens willen b en w ook op dit punt soepel zijn, maar men moet het eens worden over het uitgangspunt De openheid zal op nieuw aan de orde komen als het probleem van de gemeentelijke voor lichting in de raad in behandeling komt. LAGE BOETE VOOR OEGSTGEESTENAAR DEN HAAG/OEGSTGEEST - Een 2&-j&iffe Oegstgeestenaar hoorde gisteren „slechts" 150 gulden boete en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken tegen zich eisen. Dat „slechts" werd onderstreept door de politierechter, mevr. mr. Koningsveld-Beets. „Een la ge straf voor zo'n vergrijp," oordeelde zij over de eis van de officier. De verdachte zelf vond het de normaalste zaak van de wereld dat de strafschade be perkt bleef. „Ik had immers honger," was zijn reactie. Het werd evenwel niet duidelijk wat de ex-verpleger uit Oegst- geest daarmee bedoelde. Hij stond terecht wegens inbraak in een wegrestaurant aan de Rijns- burgerweg en daar werden voornamelijk sigaretten wegge nomen. De officier was echter van mening dat de verdachte zijn daad had begaan onder de kwalijke invloed van een be vriende misdadiger met een ste vig strafblad. VOORSCHOTEN - Een ambte lijke werkgroep is tot de con clusie gekomen dat het met de verkeersproblemen in de wijk Boschgeest nog wel mee valt. De wijkraad Boschgeest heeft de gemeente verzocht maatre gelen te nemen om het wijk- vreemde verkeer met name het vrachtvervoer uit de richting wassenaar, tegen te gaan. De commissie openbare werken kon zich unaniem verenigen met de conclusie van de werkgroep, waardoor het door de wijkraad ondermeer gevraagde inhaalver- bod er niet zal komen. De commissie is er zich wel van bewust dat de wijkraad hier waarschijnlijk geen genoegen mee zal nemen. Mr. J. Goosens (PPV) stelde dan ook voor om de wijkraad gedeeltelijk zijn zin te geven en een inhaalverbod in te stellen. Mr. S. A. C. Begeer (WD) stel de „dat het het toppunt van discriminatie zou zijn om d.m.v. maatregelen in Boschgeest an dere wijken met dit verkeer op te zadelen." Hij pleitte voor ob jectieve maatstaven die voor al le wijken en dus ook voor De verkeersproblematiek in Voorschoten steekt in elke ver gadering de kop weer op. Het is echter niet alleen het door gaand verkeer dat wethouder Eveleens (PPV) zoveel „ellende" bezorgt, ook de Voorschotena ren zelf dragen hiertoe bij. In het gehele dorp worden dever- keersregels met name de par keerverboden, met voeten getre den. Hier tegen optreden is moeilijk en de wethouder zei dan ook „dat alleen een menteli- teits verandering inzake het ge drag in het verkeer een oplos sing zou zijn". Voorschoten had met zjn „over stekende eenden"- verkeersbord een primeur. Met het zogenaam de „Winkelerbord" zal zij weer de eerste zijn. Het is een in de Voorschotense kleuren uitge voerd vierkant bord met daarop een winkelende moeder met zoontje aan de hand. Een twee tal borden zal geplaatst worden in de Schoolstraat. Voorlopig zal het nog een curiositeit zijn, want enige rechtskracht heeft het niet. Nog geen vergunning voor garagehouder in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het cara- gebedrijf Van der Kolk zal nog even geduld moeten hebben. Een beslissing over het al dan niet verlenen van een bouwver gunning voor een nieuw garage bedrijf zal nog even op zich laten wachten. Dat bleek tij dens de gisteravond gehouden raadsvergadering, waarin bur gemeester Detmers de zaken nog even op een rijtje zette. Op formele gronden kan de ga ragehouder geen vergunning worden verleend. Dat niet verle nen vindt met name zijn oor zaak in het feit dat het plan „kern" nog immer geen defini tieve bestemming heeft Wel toonde het college zich bereid Van der Kolk terwille te zijn, maar dat zou dan nog wel even kunnen duren. Een besluit inzake het woning toewijzingsbeleid zal naar het zich laat aanzien ook nog wel even op zich laten wachten. RIJNSBURG Het WD-raad- slid A. Renooy interpelleerde het college gisteren over wat hij noemde, „het aan het lijntje houden van de heer K. v.d. Zande." Deze heeft reeds in ok tober aan het college kenbaar gemaakt dat hij gronden in „De Hoek" wilde verkopen om er woningen op te laten bouwen. Sinds die tijd heeft hij niets meer gehoord. Burgemeester De Roos ver klaarde dat het college heeft gewacht met het geven van uit sluitsel aan de heer V.d. Zande, omdat het nog geen zicht had over de ontwikkeling van het bestemmingsplan voor „De Hoek." De burgemeester ver weet het WD-raadslid dat hij de zaak nooit in een raadscom missievergadering had aange kaart. Op korte termijn zal de raadscommissie de exploitatie begroting en het bestemmings plan „De Hoek" voorgeschoteld krijgen. Daarna kan er advies worden gevraagd over het plan van de heer V.d. Zande. EHBO-diploraa's uitgereikt ZOETERWOUDE - Gisteravond zijn in het Wit-GeleKruisgebouw in Zoe terwoude de eerste EHBO-A-diplo- ma's in Zoeterwoudeuitgereikt aan 23 kinderen van 11 en 12 jaar. Zij hadden daarvoor een cursus van 12 lessen gevolgd. Geslaagd zijn: Monique Berg, Jo- landa de Boer, Frank Borst, Angeli- que Buitendijk, Annemieke Buiten dijk, Marco Caspers, Peter van Die- men, Jacqueline de Graaff, Judy Hauser. Marian v.d. Hoeven, Ingrid Koek, Hanneke de Lamboy, Wilma v. Leeuwen, Frank Onderwater, Ge rard Onderwater, Wim Oostdam, Jacqueline Paardekooper, René Rot teveel, Karin v.d. Salm, Mady Sa muels, Arien Schenk, Jan Vereecke en Rob v. Veen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4