Verbetering Pancras-Oost Leiden en zijn natuur" in het Waaggebouw De Zij!/LGB' P.S.V. SUDDERT VOORT Tuincentrum klaagt over bereikbaarheid CULTURELE RAAD VRIJDAG 1 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN' De oprichting van de honderdste afdeling van het Instituut Voor Natuureducatie, de afdeling Leiden was de aanlei ding tot de tentoonstelling „Leiden en zijn Natuur", die drie dagen lang in het Leidse Waaggebouw aan de Aalmarkt 21 in Leiden wordt gehouden. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Mr. M. Vrolijk, verrichtte gisteravond de opening van de expositie door een bandopname van vogelgeluiden in werking te stellen. ADVERTENTIE ZATERDAG a.s. 19.30 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD Zwembad „De Zijl" De tentoonstelling „Leiden en zijn Natuur" is het werk van een groot aantal „Groene" ver enigingen en instellingen in de Leidse regio. Deze zijn er in geslaagd om in een betrekkelijk kleine ruimte veel aspecten van de natuur in de Leidse regio aan bod te laten komen. De natuur in de regio wordt op velerlei manieren belicht: met foto's, met echte planten, zaden, door middel van documentatie, kaarten alsmede door een dia klankbeeld en een film. Afdelingen De Hortus Botanicus en het Rijksherbarium afdeling Ned. Leiden zijn vertegenwoordigd met zaadjes in doosjes, zaadjes in potten, met boekwerken (flo ra's), gedroogde planten en ver dere documentatie. Het Instituut Voor Natuureducatie dat zich overigens beijvert voor een schoolbioloog in Leiden atten deert de bezoekers op zijn be staan via een uitgebreide hoe veelheid documentatie, waaron der ook posters en kaarten. Ver der heeft het instituut nog wat waterplanten geëxposeerd. De vereniging Milieudefensie, afdeling Leiden e.o. manifes teert zich door foto's van stuk ken natuur, onder meer van na tuurgebieden van vroeger en nu. De Echte Nederlandse Wielrij ders Bond (ENWB) (fietsen is immers natuur-vriendelijk en middels de fiets komt men in aanraking met de natuur) is ver tegenwoordigd met documenta tie over haar plannen en ideeën. De dia's en films, onder meer van de Plantsoendienst van Lei den zijn achterin het Waagge bouw te zien. Een grote getekende landkaart toont het verspreidingsgebied van de instellingen, de Leidse regio. Op de expositie komen verder nog de bomen, zogenaamde „groene cursussen" (voor elk seizoen één), natuurwandelingen en fietsroutes aan bod. Verschil lende oorten planten verleven digen het geheel. Natuurstudie is er in de vorm van propagan da voor de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging en de Christelijke Jeugdbond van een Nederland se Jeugdbond voor Natuurstu die. Het insecten leven wordt vertegenwoordigd door de Ver eniging ter Bevordering van de Bijenteelt, die onder meer twee jarige „Imker" (bijenhouder)-op- leidingen organiseert. Tenslotte komen ook de duinen nog aan bod in foto's, gedroogde planten en documentatie, (verdere bij dragen zijn er nog van het Mi lieu Actiecentrum Nederland, het Wereld Natuur Fonds afde ling Leiden en het Nederlands Instituut voor Volksontwikke ling en N atuurvriendenwerk). De toegang tot de expositie is gratis. Vandaag is de tentoon stelling nog geopend tot 22.00 uur, morgen van 9.00 tot 22.00 uur en overmorgen (zaterdag) van 9.00 tot 17.00 uur. LEIDEN Geboren: Joke, dr. v. H. J. Planje en J. Kuiper; Esther E„ dr. v. A. Altorf en A M A. P Kortekaas; Jeronimus A. O., zn. v C. M. Hensing en C. van Tol; Janneke, dr. v. H. J- Planje en J. Kuiper; Esther A„ dr. v. K. A Deppe en J. A. Hordijk; Cornells, zn. v. C. Messemaker en J. J. Boezaard; Richard J.. zn v, M. M. B. BlauwhoH en D. J Humphreys; Mirjam. C.. dr. v. A. J. Brugman en M. J. Lourier; Elmer L.. zn. v L. C. J. Eradus en A. A. de Goeij; Sigrid L. C.. dr. v F. P. Weimar en W F. J. van Rossum; Albertus. zn. v G. Barnhoorn en C. Sneijders; Mark P.. zn v P. J. Bish en G. M. van Es. Jacobus J.. zn. v. C. van Rijn en S. M. Schlagwein; Yvonne, dr v J. Vermeer en J. J. de la Rie; Lars A., zn. v. A. LEIDEN De Leidse Culturele Raad heeft besloten zijn werk zaamheden voorlopig tot het einde van dit kalenderjaar voort te zetten. Dit ondanks het feit dat de kritiek op het cultu rele beleid van het gemeentebe stuur of het ontbreken daarvan onverminderd aanwezig is. Burgerlijke stand v. Roosendaal en M. Groot; Albert, zn. v. D. van Duijn en A. v.d. Ven; Marco C. Dzn v. S. J. M. Bruines en C. W. v. Klaveren; Henri E. T., zn. v. A. H. den Bout en A. R. Cooiman; Charlotte M., dr. v G. H. v. Went en M. A. J. v.d. Meer; Angela, dr v L. Noort en P H. v Blitterswijk; Abde E.. zn. v. M. Sbaai en A. El Idrissi; Jasper P., zn. v. J. P. Zwarst en A. Groen; Jan, zn. v. J. van der Kwaak en M. A. Heems kerk; Robert E.. zn. v. B. E. Westerman en J. C. D.'hous; Smita, dr. v D. C. Chaturvedi en B. Pandey. Gehuwd: W. S. Ng en S. H Cheunq; Zoals bekend dacht de Culture le Raad aan het einde van het vorig jaar al aan opheffing. Na een vergadering met wethouder Oosterman en de heer Hagen doorn, de man die het dorre hout in de Leidse culturele sec tor zou moeten kappen en in het geheel wat duidelijke wegen en J. P. Kloos en A C. Barends; D Prineas en E. J. M. Verhoeven Overleden: G J. de Rooij. geb 1907 man; A. P. Verboom, geb. 1925 man; P Petiet, geb. 1890 man; J. L W. van Galen, geb. 1927; M. J. Visser, geb. 1928 gehuwd met J. P A. Meegdes; A. Leijssen, geb. 1890 man; S. Lodema, geb. 1915 man; J. G. Wakka, geb. 1894 man; Th. J. Brugman, geb. 1901 man; B. Owel, geb. 1893 man; Mevr. H. A. Bollée, geb. 1892; G. Habraken. geb. 1906 geh. gew. met I. Hannaart; M. Dijkhuizen, geb. 1898 man; H. van Heij- st. geb. 1919 echtg. v. J. A Spenkelink; W. N. van Heusden, geb. 1894 man; H. Pijlman, geb 1904 geh. gew. met D. Zeldenrust; E Lieftinck, geb. 1907 geh. gew. m. L. de Mestral Combremont. paden moet aangeven, werd echter besloten het bij een ulti matum te houden. Dat is giste ren verlopen en aangezien er op die dag nog geen enkel noe menswaardig resultaat van het stadhuis gekomen was, lag op heffing voor de hand. Het dage lijks bestuur van de .Leidse CR meende echter dat er wel wat aanzetten waren en dat het be ter was de gang van zaken op dit moment niet zo drastisch in de war te sturen. Onder de op merking dat men eigenlijk op nieuw weer „veel te beleefd" was konden de aanwezige raad sleden zich hier na enige diskus- sie mee verenigen. LEIDEN Het tuincentrum len, waaronder het plaatsen van van de Firma C. J. Verbiest paaltjes bij de Telderskade/- zoon aan de Rijn- en Schiekade Trekvliet en het afsluiten voor heeft bij het gemeentebestuur autoverkeer is het bedrijf ui- van Leiden geklaagd over de terst geïsoleerd komen te liggen, bereikbaarheid van de vesti- Wanneer de Wouterenbrug ging van het bedrijf aan de wordt afgesloten is dit isolement Rijn- en Schiekade. compleet, zo is de klacht van de Door allerlei verkeersmaatrege- firgja Verbiest ..Ons inziens wordt te veel het oor geleend ^et5e/.tuur" Verbiest wil de land aan de klachten en wensen van hoofden van de »fciu? buurtbewoners, ronder dat er gerepareerd zien en de afsUu- rekening gehouden wordt met (ting voor ™<°^eer aange- het feit dat bepaalde maatrege- vuld zien aeri rd.g len in verband met de aanwezig- zonderd bedienend heid van bedrijven gewoonweg 0ok ^u^fer5?2tiP<; die de Rbn niet mogelijk zijn", aldus de fir- meente de paaltjes die de R.jn- ma in een brief aan het gemeen- en Schiekade afsluite vef .yijderen. Cabaret Het Rodln-theater brengt vanAvond, 1 april zijn nieuwste programma Piano - Drums - Banjo Gitaar - Trompet en humorin het LAK-theater. De voorstel ling begint om kwart over acht Het programma bevat zowel musical- als cabaret-elemen ten. De leider van het thea ter, Erik Meyerdie een groot deel van de zang en andersoortige presentatie verzorgt, schreef de teksten. Hij is vooral bekend van vele binnen- en buitenlandse films en televisieproducties zoals because of the cats van F ons Rademakers en de drie Musketiers van Richard Lester. Erik Meijer Kindertheater Het Ka-theater geeft zondag 3 april weer een kindervoorstel ling in het LAK-theater. Het op te voeren spel heet .Jhnok- kio". Met dans, pantomime en toneelspel worden de verdrieti ge, leuke, spannende en gekke dingen, die dit verhaal kenmerken, uitgebeeld. De voorstelling begint om drie uur. School sporttoernooien De gemeentelijke scboolsportcommissie organiseert donder dag 7 april een schoolbasketbaltoernooi in de Vijf Meihal. De deelnemende scholen zijn de Louise de Colignyscholenge- meenschap, het Rijnlands Mavo, de christelijke LTS, de school voor detailhandel, de Bonaventura scholengemeen schap, bet Rijnlands Lyceum, het Stedelijk Gymnasium, de christelijke scholengemeenschap Zuid-West, de Prins Willem Alexander Mavo en bet Lucas College. Het toernooi begint om halt negen. Op 14 en 15 april zijn er in zwembad ,JDe Zijlscboolwater- polokampioenscbappen. De wedstrijden beginnen op beide dagen om negen uur. De deelnemende scholen zijn De Valkenier, de St Joseph school, de Wegwijzer, de Prinses Beatrix school, de Oranje Nassau Mavo, bet stedelijk Gym nasium, de Rembrandt scholengemeenschap, de Visser t Hooft scholengemeenschap, de LIS Don Bosco, de Agnes scholengemeenschap, de MTS MSG, de Louise de Coligny Grace De popgroep Grace van het Nederlandse Leger des Heils treedt zondagavond 3 april op in de Leidse Vredeskerk met begeleiding van de „Trumpets of the Lord". Aanvang half acht. Foto-expositie Mevrouw Jolanda Boer exposeert vanaf zaterdag 2 april haar werk aan de Morsstraat 13 in Leiden. De expositie bevat landschapsfoto's, portretten en macrofotografie. De tentoonstelling wordt zaterdag om elf uur geopend. Elpee H. Strategier. Het Nederlands Madrigaalkoor heeft een grammofoonplaat gemaakt met composities van Herman Strategier. Dit ter gelegenheid van het feit dat Strategier, de promotor van het koor, dit jaar 65 wordt Op de grammofoonplaat zijn onder meer „Cantica pro tempore na tali" voor gemengd koor a capella, .Maria antip- honen" voor vrouwenkoor en .Jiïissa Cathedralis" voor ge mengd koor vastgelegd. De plaat verschijnt in april. Het eerste exemplaar wordt tijdens het concert van het Nederlands Madrigaal koor in de Lodewijkskerk op 13 april aan burgemeester Vis aangebo den. BEDRIJVEN MOETEN PLAATSMAKEN WONINGEN kost 123 miljoen gulden Groenesteeg (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Voor het verbeteren van de wijk Pancras-Oost (het gebied tussen Oude Rijn, Herengracht, Hooigracht en Nieuwe Rijn zal de komende 10 jaar een bedrag van meer dan 123 miljoen nodig zijn. Dat blijkt uit het verbeteringsplan voor Pancras-Oost dat vandaag door het gemeentebestuur is gepubliceerd. Het gaat hier om een plan dat gestoeld is op de ontwerp-wet op de stadsvernieuwing en de toekomstige zogenaamde saldo regeling, waarin het rijk de te korten van de stadsvernieuwing voor zijn rekening neemt. Het verbeteringsplan voorziet vooral in het terugbrengen van de woonfunctie in dit stadsdeel. Dat betekent dat een groot aan tal bedrijven dat nu nog in de wijk gevestigd is, het veld zal moeten ruimen. Dat zal met na me gelden voor die bedrijven die volgens de gemeente niet direct aan de wijk of aan de binnenstad gebonden zijn. Het gaat hier met name om enkele, expeditiebedrijven, groothan delsbedrijven, opslagbedrijven en een aannemersbedrijf. In to taal betreft het 40 tot 50% van Tie 111 bedrijfsvestigingen die Pancras-Oost telt. In plaats van de bedrijfsvestigingen zouden volgens de verbeteringsnota wo ningen moeten worden ge bouwd. Omdat in de wijk Pancras-Oost de laatste decennia zich nogal veel alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens hebben ge vestigd door de komst van vele studenten en werkende jonge ren, zal vooral de gezinswoon functie bevorderd worden. Op verschillende plaatsen in de buurt zullen daarom eengezins woningen moeten verrijzen, zo is de bedoeling van hetverbete- ringsplan. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de panden waarin destijds de fabrieken van Zaalberg en Van Wijk ge vestigd waren. Sinds enige jaren zijn deze eigendom van de ge meente die ze aan een aantal bedrijven heeft verhuurd. Als op 1 januari van het volgend jaar het huurcontract afloopt, zal dit niet worden verlengd. De bedrijven zullen dus naar elders moeten verhuizen. De fabrieks complexen worden dan gesloopt om plaats te maken voor wonin gen, waarin 35 tot 40 gezinnen gehuisvest zullen kunnen wor den. In totaal zouden op de plaats van deze fabrieken 200 huizen kunnen worden ge bouwd. Ook op andere plaatsen zal de woonfunctie hersteld moeten worden, zo blijkt uit het verbe teringsplan. Zo zal op de hoek van de Groenesteeg waar kaal slag heeft plaatsgevonden en nu een stuk parkeerterrein ligt, wo ningbouw gepleegd kunnen worden in samenhang met de vestiging van een buurtwinkel. De Groenestegen moeten hun oude functie van buurtwinkel- straatje herkrijgen, zo ligt in de bedoeling. Voorts is woning bouw gedacht aan de ir. Dries- senstraat, die trouwens een van de weinige doorgaande wegen in Pancras-Oost zal blijven. De nieuwbouw a^n de ir. Driessen- straat, die gedeeltelijk over het trottoir, heengebouwd zou moe ten worden, staat weer los van het plan om het parkeerterrein aan dezelfde straat te overbou- wen met woningen, waarin ook door het verbeteringsplan wordt voorzien. In het kader van het terugbren gen van de woonfunctie zal ook het onttrekken van woonruimte aan de woningvoorraad ten be hoeve van bedrijven sterk aan banden worden gelegd. Het ver beteringsplan gaat er van uit, dat waar de bedrijven wel in de wijk aanwezig zullen kunnen blijven, boven deze vestigingen in elk geval ruimte moet zijn voor .woonbestemmingen. Verkeer Naast de bedrijven zal ook het autoverkeer in Pancras-Oost be perkingen krijgen opgelegd. Het verbeteringsplan pleit voor een betere doorschrijdbaarheid voor fietsers en voetgangers. De wijk krijgt daarom ook twee nieuwe straatjes: de Klooosterpoort- steeg tussen Hooigracht en Mid delstegracht langs het vroegere Elisabethziekenhuis en de Ro zenhof die de Uiterstegracht met de Middelstegracht ver bindt. Voor de auto zal er aan zienlijk minder ruimte in de wijk blijven dan nu het geval is. Niet alleen zullen zoveel moge lijk woonerven worden inge- Op deze plaats is een parkje gedacht. richt (met name op Uiterste gracht en Middelstegracht), waar de auto slechts onder gro te beperkingen mag komen, ook zullen straten voor gemotori seerd verkeer in principe verbo den gebied worden, waarbij ge dacht wordt aan de Vestestraat Een doorgaande functie houden dan nog slechts de Hooigracht en de ir. Driessenstraat. Het ver beteringsplan voor Pancras- Oost houdt er trouwens reke ning mee dat de Uiterstegracht weer zal worden opengegraven. Parkeren in de wijk zal zoveel mogelijk worden tegengegaan. Alleen voor bewoners zal op bepaalde plaatsen nog ruimte blijven. Langparkeerders en be zoekers zullen uit moeten wij ken naar andere parkeerplaat sen in de omgeving, waaronder die aan de ir. Driessenstraat. Groenvoorzieningen Uiteraard voorziet het verbete ringsplan ook in de aanleg van een aantal groenvoorzieningen. Hierbij wordt gedacht aan het scheppen van enkele parkjes onder meer op de plaats van de speelplaats aan de noordzijde van de ir. Driessenstraat tussen Vestestraat en Uiterstegracht, dat thans ook nog voor een deel als parkeergelegenheid wordt gebruikt. Voorts is er groen ge dacht in de buurt van de nieuwe Kloosterpoortsteeg. Hierover zijn bij de verbouw van het Elisabethziekenhuis ten behoeve van de universiteit tussen RUL en gemeente al afspraken ge maakt. Verder ontbreekt het in Pan cras-Oost ook aan voldoende onderwijsvoorzieningen. Hiertoe zou een oplossing gevonden moeten worden in samenhang met de nieuwbouwwijk in het gebied Herengracht/Zijlsingel die thans verrijst. Samen met deze wijk zou Pancras-Oost in de toekomst ook over andere welzijnsvoorzieningen, zoals een buurthuis, peuterzaal en kinder dagverblijf, kunnen beschikken. Kosten Het verbeteringsplan voor Pan cras-Oost zal in 1986 moeten worden voltooid. Dan zal er voor meer dan 123 miljoen aan de wijk zijn opgeknapt. De plan nenmakers hopen dat met de wet op de stadsvernieuwing en de saldoregeling in het vooruit zicht slechts een bedrag van bij na 6 miljoen door de stad Lei den zelf zal hoeven te worden betaald. De rest zou dan voor rekening van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en het ministerie van CRM moeten komen, terwijl ook de provincie nog anderhalf mil joen voor zijn rekening zou moeten nemen. Hierbij moet echter worden aangetekend dat de uitvoering van het verbete ringsplan volgens het tien jaren- schema staat of valt bij het van kracht worden van de nieuwe wet en zijn regelingen. Anders zal Leiden maar liefst 25,6 mil joen gulden zelf moeten opbren gen en gezien de slechte finan ciële positie van de stad zal hierdoor het verbeteringsplan ernstig in gevaar kunnen wor den gebracht. Bedrijven zullen in Pancras-Oost moeten wijken voor de woonfunctie in de buurt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3