Ontwikkeling werkloosheid teleurstellend CDA wenst geen ultimatum van PvdA jTwist over zakmes in gevangenis Dokters worden duurder; benzine cent goedkoper Opnieuw zetelverlies voor Britse Mi Amigo uit de lucht Postzak verdwenen Lijk gestolen in Voorburg Vrijdag 1 april 1977, 67e jaargang no. 20698 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39.8p, jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. Rembrandt Het IKON praat na met Rem brandt op Ned. I om 23.05 uur. Om 19.55 uur Kommissaris Mai- gret en om 22.40 uur Volgende patiënt. Ned. II om 19.04 uur Koning Bolo, om 19.29 uur Run, Joe en om 21.25 uur De Jordaches. „Op losse groeven" vervalt Wisselvallig Af en toe buien, afgewisseld door enkele opklaringen. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen ongeveer 7 graden, maxima morgen om streeks 11 graden. Morgen: zon op 06.13. Zon on der: 19.15. Maan op: 17.18. Maan onder: 05.07. Hoogwater 01.45, 14.05. Laagwater: 09.36, 22.03. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minderheidsre gering is nog zwakker geworden door het verlies van de Lagerhuiszetel van Stechford, een district van Birming ham, waar gisteren een tussentijdse verkiezing gehouden werd. Hoewel Stechford 27 jaar lang een socialistische burcht was, die in oktober 1974 Roy Jenkins herkoos met een meerderheid van nagenoeg 12.000 stemmen, is het nu een conservatieve zetel geworden. Deze verkiezing was noodzakelijk geworden door de benoeming van Roy Jenkins tot president van de Europese Commissie in Brussel. Hij was sinds 1950 afgevaardigde van Stechford. De socialistische regering-Callanghan heeft van nu af in het parlement een volstrekte minderheid van twee zetels. Zij kan alleen aanblijven dank zij haar recente koehandel met de 13 liberalen. Dit pact heeft de liberalen geen geluk gebracht in Stech ford. De uitslag wordt algemeen beschouwd als een scherpe veroordeling van de socialistische politek. De kiezers van Labour hebben premier Callaghan in de steek gelaten. Zij zijn sterk ontevreden over de recente verhoging van de gas-, de de benzine en olieprijzen. Labours nieuwe bondgenoten, de liberalen, zijn van plan zich maandagavond na het begrotingsdebat in het Lagerhuis samen met de conservatieven en de nationalisten te verzetten tegen de nieuwe hoge socialistische belasting op de benzine. Dit voornemen dreigt Callaghans begroting volko men in de war te brengen. DEN HAAG (ANP) Tandartsen mogen met ingang van vandaag hun tarieven voor particuliere patiënten met 5% verhogen. Ook dierenartsen mogen vanaf heden in het algemeen genomen 5% meer rekenen voor de door hen verrichte behandelingen. Specialis ten op ander medisch gebied hebben toestemming hun particuliere tarieven met 3 procent te verhogen. De regering heeft een en ander goed gevonden op basis van een nacalculatie van de vorig jaar opgetreden stijging van de praktijk- kosten. Tevens heeft zij de register-accountants toestemming ver leend hun prijzen met 6,50 per uur te verhogen. Schrale troost die daar voor de consument tegenover staat is dat de maximumprijs van een liter super kost nu masimaal ƒ1,086 cent. De cent omlaag is gegaan. Een liter super kost nu maximaal ƒ1,086 cent. De prijs van gewone benzine blijft ongewijzigd. De verlaging van de super is een gevolg van de marktontwikkelingen. „ROLLS ROYCE" VERBODEN ARNHEM (ANP) De Arnhemse ambtenaar van de burgerlijke stand heeft geweigerd de mannelijke helft van een dezer dagen geboren tweeling door het leven te laten gaan met de voornamen Frans Rolls Royce. Slechts de naam Frans werd geaccepteerd. De namen Bethke Christine Minou, de voornamen van het tweeling-meisje, konden wel in hun geheel in de gemeentelijke doopregisters worden ingeschreven. De vader van de tweeling, de warme bakker E. Ratelband, zegt een groot bewonderaar te zijn van de Engelse automobiel Rolls Royce. Hij is het niet eens met de beslissing van de ambtenaar en heeft aangekondigd het hogerop te gaan zoeken. Hij wil later „Rolls" tegen zijn zoon kunnen zeggen. LEIDEN Een postbode is gis teren in de Tulpenstraat een bundel poststukken kwijtge raakt De man had zijn fiets met de post in het midden van de' Tulpenstraat achtergelaten om de post in de Acaciastraat te bezorgen. Toen hij terugkeerde was de post voor de Tulpen- straat verdwenen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant als nog gebracht. Hiinmeubel Show met de nieuwste kollektie van o.a. Herlag-Kettler-Triconfort: EUROPAHOTEL- SCHEVENINGEN 2 en 3 april van 10-18 uur Herfst-winter mode In Londen hebben gisteren twee mode-ontwerpers hun modellen voor de herfst/winter getoond. Links een pak vervaardigd van imitatiesatijn en ontworpen door Trisha Kerr Cross. Rechts: De Japanner Yuki ontwierp dit met de hand gebreide bruidstoilet, vervaardigd van wol en mohair en versierd met haneveren. f°IEEo m vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: adres b°r 'n.,?J?en enve,°P zonder postzegel sturen naar: ^antwoordnr 349. Leiden. ooo (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer de voorwaarden, die de PvdA gesteld heeft voor een hernieuwde samenwerking tussen CDA en PvdA, als een dictaat beschouwd moeten worden, dan cal het CDA deze niet aanvaarden. Deze reactie ^af de fungerend voorzitter van het CDA dr. R. Krui- singa gisteravond op een door de PvdA eerder op de dag uitgegeven verklaring over een moge lijke samenwerking. De PvdA stelde namelijk, dat de wetgeving op het gebied van de grondpolitiek, de ondernemingsraden, de investerin gen en de vermogensaanwasdeling „bevredigend geregeld" dient te worden. Dan pas kan een voortzetting van een progressief beleid met het CDA „overwogen" worden, aldus de verklaring. „Als deze verklaring als een dictaat of een ultimatum moet worden opgevat, dan kan de socialistische partij ervan verzekerd zijn, dat er geen sprake van is dat we daar gehoor aan geven", aldus dr. R. Kruisinga namens de CDA-fracties. Hij wees er verder op, dat ook het CDA garanties wil vooral over niet-materiele zaken zoals abortus, onderwijs en gezin spolitiek. Maar ook op het terrein van de defensie en de overheidsuitgaven moeten, aldus dr. Kruisinga dwingende afspraken gemaakt worden. De contouren van deze koe bleken op de Paasvee-ten- toonstelling van Den Bosch dermate aantrekkelijk te zijn dat de organisato ren haar unaniem tot kampioene van het Nederlandse koeiendom hebben uitgeroepen. Een jaar lang mag ze zich Miss Rund la ten noemen. NA MOORD OP GEDETINEERDE j (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Radio Mi Amigo is sinds vanmorgen uit de lucht. De zender komt volgens een woordvoerder niet meer in de ether terug. Volgens geruchten in Engeland zou het zendschip binnen een week de monding van de Theems verlaten. r Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! Miss Rund j VOORBURG Op de begraafplaats van de St. Martinuskerk aan het Voor- burgse Oosteinde is in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden een kist met stoffelijk ovrschot uit een graf gehaald. De politie tast omtrent de motieven tot nu toe volkomen in het duister. Het feit werd woensdagochtend door een be-' zoekster van de begraafplaats ontdekt,' i doordat de directe omgeving van het graf een wanordelijke indruk maakte. De vrouw waarschuwde daarop de kos- ter van de St Martinuskerk. Na onder zoek door de Voorburgse recherche bleek een vier jaar geleden begraven a uit het graf te zijn verdwenen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tussen het ministerie van justitie en de directie van de Scheveningse strafgevangenis is grote on enigheid ontstaan over de vraag of het zakmes waarmee gistermorgen in deze gevangenis de 31-jarige Haagse gedeti neerde bijgenaamd „Plofkraker" is gedood, al dan niet legaal in het bezit was van de medegevangene die hem om het leven heeft gebracht. Volgens de directeur van het penitentiair centrum zijn alleen van zacht materiaal vervaardigde messen binnen de gevange nismuren toegestaan. Het ministerie van justitie houdt vol dat het kleine zakmes in de zogenaamde A-vleugel waar het incident plaats vond, tot het persoonlijk bezit mag worden gerekend en wel is toegestaan. Volgens het ministerie bestaan er geen landelijke regels voor het bezit van voorwerpen in de gevangenissen. De directies dienen, aldus justitie, zelf uit te maken welk beleid wordt gevoerd. Directeur T. Mouwen heeft inmiddels een intern onderzoek aangekondigd. Zie verder pag. 7. Super- pannekoek De afmetingen van de superpannekoek| die gisteren Naarden werd ver-| vaardigd bleken ruimschoots doencia, te zijn vooi een nieuw wereld-| record. Met een doorsnede van twee meter werd het vo rige record met 35 centimeter overtrof fen. Enkele ingre diënten: 50 eieren, tien liter bier en ze ven ananassen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkgelegen heid ontwikkelt zich ongunstiger, dan de beleidsinstanties eind fe bruari gedacht hebben. Dit geldt vooral voor de industrie (scheeps bouw, metaal o.a.) en de textielsec tor. De dienstensector en in be perkter mate de bouw zal in de nabije toekomst enige uitkomst moeten brengen. De ongunstige ontwikkeling van de werkge legenheid valt af te leiden uit: de maandcijfers van het ministerie van Sociale Zaken, gisteren bekend gemaakt. In absolute zin name de werkloosheid welis waar af, maar gecorrigeerd op seizoenin vloeden bleek zij in maart met 2300 te zijn gestegen. de discussies in de Raad voor de Arbeids markt gisteren. Daar werd vastgesteld, dat de jeugdwerkloosheid in Nederland en in Frankrijk nog steeds hoger is, dan in de omringende Europese landen. het economisch overzicht-1977 van het Centraal Planbureau. In het verslag van gisteren wordt het gemiddelde werkloos heidscijfer voor dit jaar geraamd op 210.000 tot 215.000. Eind februari zag het er naar uit, dat dit gemiddeld jaarcijfer aanzienlijk lager zou liggen, dan eind vorig jaar. Dit gaf premier Den Uyl reden om op te merken: „Er is nog geen reden tot juichen, maar de resultaten zijn bepaald beter dan een jaar terug". Dit werd beaamd door de ministeries van Socia le en van Economische Zaken. Voor wat de jeugdwerkloosheid betreft zei de Raad voor de Arbeidsmarkt gisteren: „er moet voor worden gezorgd dat de concur rentiepositie van jongeren op de arbeids- j marlet niet verslechtert Daarom is een bete re verdeling van de werkgelegenheid nodig, een betere aansluiting tussen onderwijs en bedrijfsleven en een onderzoek naar onder meer de oorzaken van jeugdwerkloosheid". Maar als hard gegeven blijkt thans, dat de werkloosheid sinds augustus vorig jaar weer aan het stijgen is. En dat is voor vele instanties verontrustend.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1