Toppikeurs in toernooi om Europese draverstitel Dammer gedeelde Rob Clerc naar eerste plaats Onverwachte remise voor Poloegajevski Anton Huiskes stelt op 18 april nieuwe atletiektrainers voor FC Den Haag compleet naar Go Ahead Twee wedstrijden voor Van Baaren Ali bokst niet tegen Richetti Lotto en toto Korboet stopt met turnen VRIJDAG 1 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Go Govers: „Topsport op de baan van Hilversum". DEN HAAG De achtste Europese titelstrijd voor pikeurs begint zater dagmiddag in het Westduitse Dinsla- ken met zes van de in totaal dertig draverijen. Voor Nederland komt, evenals vorig jaar, de Nederlandse kampioen Jan Wagenaar uit Otterlo aan de start. Zondag wordt de twee de serie van vijf draverijen gereden in Wenen en volgende week dinsdag komen de toppikeurs naar de Hilver- sumse drafpiste. Daar staan zes draverijen op het pro gramma. Het kampioenschap wordt besloten met koersen in Mysen(Noor- wegen), Arby (Zweden) en het Finse Pori. Aan de titelstrijd nemen deel Jan Wagenaar (Nederland), Giuseppe Guzzinati (Italië), Rolf Dautzenberg (W.-Duitsland), Pieben Kfarsgard (De nemarken), Otto Vorsonijt (Honga rije), R. W. Denéchere (Frankrijk), Per 0116 Goop (Zweden), Paul Mar tens (België), Dieter Marz (Oosten rijk), Ulf Thoresen (Noorwegen) en Tuomo Makela (Finland). Maandagmiddag werden de paarden voor de zes draverijen op Nederland se bodem door loting onder toezicht van notaris mr. H. J. Maaldrink toege wezen aan de deelnemers. Jan Wage naar kwam niet gunstig uit de hoed. In het eerste onderdeel komt de Ne derlandse kampioen in de baan met O Quinio, een kansloos paard. In het tweede onderdeel staan de papieren iets gunstiger met O Mores uit de training van zijn vroegere leerling Piet Zandt. In de derde draverij brengt de Hilversumse trainer De Vries Kentish Lass voor Wagenaar in de baan. Geen slecht paard maar kansloos door het aantreden van de grote favoriet Nant Buitenzorg met de Belg Paul Martens. Favoriet Wagenaar heeft kansen in het vierde onderdeel met Lloyd en is in de laat ste koers zelfs favoriet met Maarten D van trainer Jan van Dooyeweerd en de Rotterdamse stal Marco. Daarvoor komt hij nog in de baan met de snelle Locomotief, een moeilijk paard. Maar als Wagenaar het „dier" aan de start kan regelen, zijn er punten mee te verdienen. Go Govers, algemeen secretaris van de Stichting Nederlandse Draf en Ren sport en nauw betrokken bij de orga nisatie van de Europese titelstrijd heeft grote verwachtingen van dit door de World Trotting Champions hip Organisation te houden kam pioenschap. Record „Voor de Hilversumse baan verwacht ik een recordaantal bezoekers en een toto-omzet van één miljoen gulden. De ervaring heeft geleerd dat op bijna alle banen waar de „sterren" komen de records worden gebroken. Helaas moet worden verwacht dat in Hilversum de totokassa het grote aanbod moeilijk zal kunnen verwer ken. We hadden graag de Expohal erbij gehad, zoals bij de Prijs der Giganten. Maar de hal konden we voor dit gebeuren niet krijgen." „Dit is een evenement waar de toe schouwers voor een betaalbare prijs topsport kunnen zien. Zonder kosten van paarden uit het buitenland zier. de toeschouwers de beste pikeurs van Europa in actie. Dit is een formule die de laatste jaren enorm is aange slagen. Vroeger kwamen de liefheb bers voornamelijk naar de banen om de toppaarden te zien. Vreemd, want bij de hippische sport was het net andersom. Daar spraken de ruiters enorm aan. Bij het Europese kam pioenschap is het nu ook zo. Alleen Frankrijk ziet er niet veel in. Vorig jaar werd daar maar één draverij gehouden en dit jaar zelfs geen. Bij het wereldkampioenschap dat een week of twee later van start gaat, is er één koers in Frankrijk". De eerste drie van het Europees kam pioenschap mogen in het wereldkam pioenschap uitkomen. Elke baan moet vijfentwintigduizend gulden bijdra gen aan de kosten van de Europese titelstrijd. Voor de rijders is er een aardig centje te verdienen. Zij krijgen per punt betaald. Voor een overwin ning zijn zestien punten te behalen. Bovendien krijgen de beste drie van Europa een aardige bonus uitgekeerd. ARTHUR VAN RIJSWIJK CHICAGO Muhammad Ali, wereldkampioen bok sen in het zwaargewicht, zal zijn titel niet op het spel zetten tegen de Italiaan Al- fio Richetti. De world boxing council vindt Richetti, die niet op de wereldranglijst staat geen geschikte tegenstander voor Ali. Het management van de Amerikaan is het daarmee eens en zal op zoek gaan naar een betere oppoment. Alleen Thevenet PARIJS Bernard Thevenet, winnaar van de ronde van Frankrijk in 1975, is zo goed als zeker de enige renner, die be trapt is op het gebruik van verboden stimulerende midde len in de zit Parijs-Nice. Nadat was uitgelekt dat de reac tie van Thevenet positief was, bekende de renner dat hem was meegedeeld dat het eerste on derzoek van zijn urine had aan getoond dat hij verboden stimu lerende middelen had gebruikt. Een brief met die inhoud heeft Thevenet ontvangen op 25 maart. Hij heeft daarna een tweede onderzoek aangevraagd. Zou ook die contra-expertise po sitief zijn dan volgen strafmaat regelen. De uitslag van het twee de onderzoek kan pas in de volgende week worden ver wacht, na de ronde van Vlaan deren derhalve, die Thevenet zondag rijdt. Verlies Buitoni DEN BOSCH - Voor de bas ketbalcompetitie in de eredivi sie heren is gisteravond een wedstrijd gespeeld. In Den Bosch won Remington van Buitoni met 108—86 na een ruststand van 54—28. Trainer Cor van der Hart. Van der Hart weg bij Fortuna SC SITTARD Trainer Cor van der Hart gaat aan het eind van dit seizoen weg bij Fortuna SC. De Zuidlimburgse eerste divisie club zal het contract met Van der Hart, dat op 30 juni afloopt, niet verlengen, aldus maakte de heer Boekhorst, manager van FSC, gisteren bekend. Sanders en Borg bij laatste acht NICE Loek Sanders heeft gisteren de kwartfinales van het grand prix-toernooi van Ni ce bereikt via twee overwinnin gen In de tweede ronde ver sloeg hij de Argentijn Garcia met 6—2, 6—3 en in de derde ronde was hij te sterk voor de Westduitser Beermann: 26, 7—5, 6—1. De favoriet Bjoern Borg behaal de een gemakkelijke zege (6—2, 6—1) op de Fransman Patrice Dominguez 'in de kwartfinales. De Argentijn Guillermo Vilas had met de Brit Mottram aan merkelijk meer moeite: 7—5, 76. De Australische veteraan Ken Rosewall had in de eerste ronde herenenkelspel van- het WCT- tennistoernooi in Londen niets in te brengen tegen de Indiër Vijay Amritraj: 2—6 2—6. Voorts won de Australiër Ross Case met 7—6 61 van zijn landgenoot Tony Roche. DEN HAAG Zowel in lotto als toto van het afgelopen weekeinde (nummer 13) zullen de hoofdprijzen moeten worden gedeeld. De vier winnaars van de lotto krijgen ieder ongeveer 150.000 gulden bruto, de 31 deel nemers met dertien goed in de toto ontvangen bruto bijna 4.000 gulden. Lotto Inleg 3.632.843., prijzenbedrag 1.725.600,43. Eerste prijs, vier winnaars, die elk bruto 150.990 ontvangen. Tweede prijs, vijf winnaars, die elk bruto 34.512 krijgen. Derde prijs, 182 winnaars, bruto 1422,-. Vierde prijs, 9436 winnaars, 36,50. Vijfde prijs, 17.002 winnaars, 20,-. Toto Inleg 647.843., prijzenbedrag 307.725,43. Eerste prijs, 31 winnaars, die elk bruto 3.970,- ontvangen. Tweede prijs, 761 winnaars, 101,-. Derde prijs, 6246 winnaars. Lev Poloegajevski wist een schijnbaar verloren partij in remise te beëindigen. LUZERN De elfde partij voor de tweekamp tussen Lev Poloegajevski (Rus) en Henrique Mecking (Bra) is gistermiddag in Luzern in remise geëindigd. De Rus leidt met 6-5. De twaalfde en laatste partij wordt zaterdag gespeeld. Volgens de meeste experts was een blindedarmoperatie die hij de afgebroken stelling gewon- na afloop van de serie van nen voor Mecking. Na urenlan- twaalf partijen onderging, lan ge analyses bleek dit na afruil ger rusten. van de paarden echter nog niet zo zeker. De zetten verschenen in deze tweede zitting erg snel op het bord. Na de 54e zet van Partij Afgebroken stelling: de met zwart spelende Mecking Wit: Poloegajevski (Rus): Ke2, werd tot remise besloten. De schaaktweekamp tussen oud-wereldkampioen Boris Spasski uit Rusland en de Tsje- choslowaak Vlastimil Hort zal zaterdag 9 april worden hervat. Aanvankelijk zou de noodzake lijk geworden verlenging, waar bij series van telkens twee par- Pd3, pi. h2, g4, f3, b3 en a4. Zwart: Mecking (Bra): Kd6, Pb4, pi. h7, g5, f6, d4 en a7. 41Pb4xd3: 42. Ke2xd3, Kd6-c5; 43. a4-a5, Kc5-b4; 44. Kd3xd4, Kb4xb3; 45. Kd4-d5, Kb3-b4; 46. a7-a6, Kb4-b5; 47. Kd5-e6, Kb5xa6; 48. Ke6xf6, h7- h6; 49. Kf6-e5, Ka6-b5; 50. f3-f4, tijen de beslissing zullen moeten g5xf4; 51. Ke5xf4, a7-a5; 52. Kf4- brengen, op 6 april beginnen. e3, Kb5-c5; 53. h2-h4, Kc5-d5; 54. Maar Spasski moest, vanwege Ke3-d3, Kd5-e5 remise. DEN HAAG Met een complete selectie reist FC Den Haag morgen af naar Deventer om daar in de avonduren Go Ahead Eagles (aanvang 19.00 uur) te bestrijden. Trainer Anton Malatinsky heeft met uit zondering van Henk van Leeuwen (die weer volop in training is) en Lex Schoenmaker (die aanstaande maandag weer met de training begint) alle spelers tot zijn beschikking. Het elftal zal er dan ook „normaal" uitzien. Van de zijde van Go Ahead Eagles bestaan er ook nauwelijks problemen. Alleen Lodeweges ontbreekt met een ernstige enkelblessure. Technisch leider Henk van Brussel, die tijdens de absentie van de in Amerika aan zijn hart geopereerde Wiel Coerver (die overigens morgen terugkeert) de verantwoordelijkheid draagt kan daarom probleemloos zijn ploeg samenstellen. In het doel van de Deventer ploeg staat de laatste weken weer Henny Spijkerman, die de als talent aangeduide Jan Endeman heeft verdrongen. Het eerste duel tussen Go Ahead en FC Den Haag eindigde zoals bekend in de grootste zege van de Hagenaars, die onder leiding van de toen slecht fluitende Jan Keizer maar liefst acht maal de roos troffen. Aad Mansveld kreeg in dat treffen een van zijn talrijke gele kaarten. Go Ahead gaat overigens na de competitie een maand naar Indonesië om daar een toernee af te werken, die mede door de scheidende manager Peter Stephan (die begin deze week door Feyenoord werd aangetrokken) op touw is gezet Het jeugdelftal van FC Den Haag speelt morgenmid dag in het Zuiderpark tegen De Graafschap. Het duel, waarin René Vreeswijk na zijn beenbreuk van vorig jaar augustus waarschijnlijk als wisselspeler zal funge ren, begint om 14.30 uur. Van Baaren, die overigens twee wedstrijden is geschorst, ondergaat dezer dagen een meniscusoperatie. ZEVENAAR Met een fikse dosis taaie vasthoudendheid heeft Rob Clerc in de tweede ronde van het Nederland se kampioenschap dammen Ton van de Meerendonk op de knieën gedwongen. Maar liefst acht uur en 7 minuten had de Amsterdammer, die vorig jaar in het wereldkampioenschap als tweede eindigde, nodig om het verzet van de Brabander te breken. Dankzij de overwinning op Ton van de Meerendonk plaatste Rob Clerc zich naast Harm Wiersma en Frans Jansen op de gedeelde eerste plaats. Vorig jaar werden in de nationale titelstrijd de topposities ingeno men door hetzelfde drietal. Hans Jansen speelde de grillige Frans Hermelink gedeci deerd naar een nederlaag. De dammer uit Ulft trachtte tot aanvaardbaar omsingelings- spel te komen, maar zonder resultaat. Daar om koos Hermelink in het late middenspel voor een schijnbaar gunstige afwikkeling. Om luttele ogenblikken later eindelijk te ontdekken dat Jansen de manoeuvre combi- natief verhinderd had. Hermelink verloor een schijf en daarmee de partij. Harm Wiersma ontzenuwde een door Frank Drost in zijn vrije uren naarstig onderzochte ope ningsvariant. De Friese grootmeester scha kelde van de Roozenburg-opstelling die Drost te berde bracht over op een ander spelsysteem en bracht daarmee zijn tegen stander in grote verlegenheid. Drost kon de actie van de wereldkampioen niet weerleg gen en verloor. Clerck, Jansen en Wiersma hebben met hun overwinningen in de tweede ronde de con currentie op een achterstand van twee pun ten gezet Geert van Aalten scoorde zijn eerste punt tegen bondstrainer Jan de Rui ter. Van Aalten gaf evenwel zijn tegenstan der de kans naar remise te ontsnappen. John van de Borst accepteerde vlot de remi se die Ad van Tilborg onverwacht voorstel de. De ontmoeting tussen Jannes van der Wal en Sjoerd Visser eindigde eveneens in een puntendeling. Beide spelers wensten een gevecht op het scherp van de snede. Halver wege het duel bleek echter voor beide partij en onontkoombaar een grote afwikkeling toe te staan waarna remise snel in zicht kwam. Rob Clerc had „een werkdag" nodig om Ton van der Meerendonk te verslaan. Olga Korboet, de lieveling van het publiek, met een van de medailles die ze in München veroverde. MOSKOU Olga Korboet, de Russische turnster die bij de Olympische spelen in München (1972) de lieveling van het pu bliek was, stopt met de wed strijdsport De kleine turnster veroverde in München drie gouden medailles bij de balk- en vrije oefening. Olga Korboet kreeg ook nog zilver voor haar prestatie op de brug met ongelijke liggers. Olga Korboet maakte het be sluit met de wedstrijdsport te stoppen in Moskou bekend na een internationale invitatiewed- strijd. Enkele maanden geleden stopte ook oud-olympisch en wereldkampioene Ljoedmilla Toeristsjeva met de wedstrijd sport. UTRECHT Op twee namen na zijn de nieuwe bondscoaches bekend, die vanaf dit seizoen de nationale atletiektop zullen bege leiden. Anton Huiskes, de pas benoemde coördinator van de Atletiek Unie, heeft zijn keuze bepaald op de sprint, en meerkamp na. Op die onderdelen zijn al kandidaten naar voren geschoven door het bondsbe- stuur, maar voor ook die vacatures zijn vervuld, moeten eerst enige tegenstellingen uit de weg worden geruimd. Voorwaarde nummer een van Anton Huiskes is namelijk een sterteam, waarin samenwerking voorop staat. Die eis heeft de vertraging bij de „geboorte" van een nieuw trainersteam in de hand gewerkt en is er ook de oorzaak van dat de presentatie van de is uitgesteld tot 18 april, terwijl 1 april de geplande datum was. Het is mislukt, omdat Anton Huiskes een vakantie in Zweden had be sproken en niet kon afzeggen. Belangrijke rol daarbij speelt de (te) late afronding van het trai ningsplan. De winter, voor de atletiek de basis voor een goed seizoen, is toch al voorbij en daarom koos Anton Huiskes voor de minst kwade weg. Hij gaf voorrang aan uitgebreide besprekin gen, zodat straks niets aan het toeval wordt over gelaten. Het team dat op 18 april wordt voorge steld tot dan blijven de namen geheim, maar wel is zeker dat Hans Keizer de trainer wordt voor de midden- en lange afstand is een hecht team, waarin samenwerking het devies is. Het bondsbe- stuur, gisteravond in vergadering bijeen wil op 22 of 23 april een bijeenkomst arrangeren van de vakgroeptrainers met de atleten van wie wordt verwacht dat die dit jaar in de landenploeg wor den opgenomen. ZEIST De Feyenoorder Michel van de Korput zal de komende twee wedstrijden van Feyenoord niet mogen meespelen. De Rot terdamse verdediger werd vorige week door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst en gisteren werd een lopende voorwaardelijke schorsing omgezet in een onvoorwaarde lijke. Van de Korput heeft die schorsingen te wijten aan de gele kaart, die hij inde uitwedstrijd tegen Haarlem opliep De overige straffen zijn: FC Den Haag: K. van Baaren, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 75. Sparta: L. F. J. Bijl, één wedstrijd onvoorwaardelijk en 75. PEC/Zwolle: M. Veerman, drie wedstrijden onvoorwaardelijk en 50. SC Cambuur: P. de Jong, drie wedstrijden onvoorwaardelijk en één wedstrijd voorwaardelijk. Excelsior: J. van der Spek, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 150. SC Amersfoort: R. Veltman, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100. SVV: A. van Reyden, één wedstrijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voorwaardelijk. SW: M. Jurgens, één wedstrijd voorwaardelijk. Wageningen: Lourens, één wedstrijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voorwaardelijk. Telstar: E. Kraal, lopende voorwaardelijke schorsing voor één wedstrijd omgezet in een onvoorwaardelijke. Van Baaren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15