Meenemen is 10% sparen. Ik zie een ster KLM-gezagvoerder wilde over Boeing PanAm heen scheren Progressieven moeten les uit kabinetscrisis nog trekken Rechtbank: Illegale Surinamer moet terug Menten maandag voor zijn rechter AMERIKAANSE RECONSTRUCTIE: BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 APRIL 1977 PAGINA 13 Zeevalking wil alternatief voor celstraf (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE „We zullen in de nabije toekomst met kracht moeten streven naar alternatie ven voor vrijheidsstraffen", zo benadrukte gisteravond staats secretaris van justitie H. Zee valking tijdens een verkiezings bijeenkomst van D'66 in En schede. „We kunnen", aldus Zeevalking, „de mensen bijvoorbeeld ergens te werk stellen en dan met wat zinniger arbeid dan nu helaas het geval was. Moet er niettemin toch een vrijheidsstraf worden opgelegd, dan moeten we trach ten het ooit zover te brengen, dat de gedetineerde een aantal dagen per maand in zijn gezin door kan brengen. Niet alleen terwille van de gedetineerde zelf, maar meer nog om zijn vrouw en kinderen die ook wor den gestraft voor iets waar ze part noch deel aan hebben ge had". De staatssecretaris hoopte nog tijdens zijn demissionaire bewind het startsein te kunnen geven voor experimenten in de ze richting. De heer Zeevalking meende voorts dat de rapporten over ouders die een kind willen adop teren slechts een formele toet sing moeten bevatten aan objec tieve criteria. „We zullen er voorzichtiger mee om moeten springen en er voor zorgen, dat de gestelde vragen niet al te zeer de privacy raken". DEN HAAG - De 19-jarige Nandkoemarsing Ramsanjbal moet terug naar Suriname. De jongeman, die op 11 februari dit jaar illegaal Nederland bin nenkwam om zich in Rotter dam bij zijn pleegouders te voe gen, had in kort geding een verbod van uitzetting gevraagd aan de president van de Haagse rechtbank. Mr. J. H. Blaauw heeft de vor dering gisteren afgewezen, om dat naar zijn oordeel een 19-jari- ge niet meer als een pleegkind kan worden gezien, maar als een zelfstandige. De staatssecre taris had een verblijfsvergun ning geweigerd. ,,Stem eens op een vrouw" (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een groep vertegenwoordigsters van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap is gister middag op het Binnenhof ge start met de actie „Stem eens op een vrouw". Enkele vrouwen boden Ka mervoorzitter Vondeling een pamflet aan met argumenten om bij de komende verkie zingen een voorkeurstem uit te brengen op een vrouw. Ook kreeg Vondeling, die onthulde wel eens op een vrouw gestemd te hebben, een affiche aangeboden met de opdruk „Stem eens op een vrouw. Of is politiek alleen een mannenzaak?" De vrouwen verwijten de po litieke partijen, dat zij op dc kandidatenlijsten voor de Tweede Kamer veel te wei nig vrouwen op de verkies bare plaatsen hebben gezet. In 1972 werd bij de Kamer verkiezingen door genoemde vrouwengroepering ook eer actie voor het kiezen var vrouwen gevoerd. Ruim 180.000 kiezers brachten toer. een voorkeurstem op eer. vrouw uit. Wegvervoer weigert slaapuren te betalen DEN HAAG (ANP) - De chris telijke wegvervoerders in het beroepsgoederenvervoer over de weg (PCB en KVO) hebben geweigerd de nieuwe CAO voor het wegvervoer voor 1977 en 1978 te ondertekenen. De onder handelingsdelegatie van beide organisaties kreeg hiervoor geen toestemming van hun so ciale adviesraad en van de bei de hoofdbesturen. Breekpunt is de toelichting op een artikel in de cao, waarin de ondernemers in het wegvervoer ertoe worden verplicht de uren, die rustend worden doorge bracht in de slaapkabine van een rijdend voertuig, als ge werkte uren te betalen. Beide organisaties achten dit artikel onaanvaardbaar. De beide werkgeversorganisaties in het wegvervoer (NOB en KNVTO) zijn inmiddels wel akkoord ge gaan met deze verplichting. Minister Lubbers van Economische Zaken werd gisteren bij zijn aankomst op het provinciehuis in Assen verwelkomd „Welkom" door protestborden tegen de opslag van atoomafval in Drentse bodem. De minister nam deel aan de besprekingen over proefboringen voor het opbergen van atoomafval. Massa olie in Hollandse IJssel ROTTERDAM (ANP) Bij het overpompen van zware stook olie van een tanker in de brand stoftanks van een binnenschip is gisteravond als gevolg van een technisch mankement ruim 30 ton olie in het water van de Hollandse IJssel terecht geko- De olie veroorzaakt ernstige verontreiniging en de waterstaa tautoriteiten hebben op advies van de rijkspolitie te water in Dordrecht de stormstuw bij Krimpen neergelaten om te voorkomen dat de oliestroom opwaarts drijft. Schietpartij in café: een dode HAARLEM (ANP) De 39-jari ge schilder J. Honing uit Haar lem is in de nacht van woens dag op donderdag om het leven gekomen bij een scheitpartij in een café. De politie heeft een36- jarige Haarlemmer aangehou den. Volgens getuigen kwam deze het café binnen in zwaar be schonken toestand. Hij vertelde de twaalf aanwezige gasten een hekel te hebben aan zwarte mensen. Hij verdween, maar kwam enkele minuten, later weer binnen om opnieuw te schelden. Plotseling trok hij een revolver en loste in het wilde weg vijf schoten. De schilder zakte bloedend in elkaar en overleed in het ziekenhuis. Hulpactie Het eerste exemplaar van de grammofoonplaat „Gol den Soul" werd gisteren in ontvangst genomen door minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerk ing. De opbrengst van de plaat is bestemd voor de hulpactie van de Verenig de Naties aan vluchtelin gen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De van oor logsmisdrijven verdachte Blari- cummer Pieter Menten zat maandagmorgen voor het eerst voor de rechter verschijnen. Dan begint het tweede deel van het proces tegen de Blaricum- mer die ervan wordt beschul digd deel te hebben genomen aan massa-executies in de zo mer van 1941. De zitting wordt begin volgende week gehouden, omdat op 6 april de termijn van voorlopige hechtenis afloopt. Na het voorle zen van de dagvaarding wordt de zitting onmiddellijk geschor st. Het werkelijke proces zal op een latere datum plaatsvinden, afhankelijk van de getuigen die nog door de rechter-commissa- ris gehoord moeten worden. De raadsman van Menten, de Haag se advocaat mr. L. van Heijnin- gen, heeft ongeveer 60 getuigen opgegeven. Later wil deze pas beslissen welke getuigen hij door de rechtbank wil laten ho ren. Als het horen van de getui gen veel tijd in beslag neemt, kan het proces eerst na de va kanties in september beginnen. De voormalige advocaat van Menten, mr. B. Simon uit Ut recht, heeft verklaard dat naar zijn mening de kopieën die hij van processen-verbaal aan Men ten had gegeven, niet zijn ge bruikt in een artikel in NRC- Handelsblad. Minister Van Agt zei gisteren in de Tweede Ka mer dat bij justitie niets is ge bleken van een lek betreffende het Mentendossier. De publica tie in de NRC van enkele weken geleden bevatte gegevens die voorkomen in het dossier, maar volgens minister Van Agt ook gegevens die niet aan de desbe treffende stukken waren ont leend, maar mogelijk uit het Zwiterse dossier. Menten zelf staat onder strenge bewaking, ook tijdens de wekelijkse bezoe ken van zijn vrouw, aldus mr. Van Agt Dit bijvoorbeeld: aparte eethoek in blank beuken. Samengesteld uit ronde, solide tafel, 0 104 cm met halve cirkel vormige poten: 288, met 10% meeneem korting: 259,-- Stoelen, met biezen of gevlochten zitting 76, per stuk, mm 10% meeneemkorting: 69,—. Doen. Anders Denken over Wonen. Leiden, Nieuwe Rijn Tevens vestigingen te Den Haag, Leidschendam, Rijswijk, Voorschoten, Rotterdam, Zwolle. Eindhoven. 25 Mei zijn de Kamerverkie zingen. Nü de verkiezingen van de kabinetskrisis. Het ka binet kwam ten val over de grondpolitiek. Het ging z'n weg door wat ik wel eens heb genoemd tal van "krisisachti- ge toestanden". Het is tenslot te toch bezweken. Waaraan? Vrijwel iedereen maakt een onderscheid tussen aanleiding en oorzaak. Aanleiding was de grondpolitiek, oorzaak wordt vaak geacht te zijn het ver slechterde politieke klimaat en het gebrek aan onderling ver trouwen. Dat laatste heeft met de krisis zeker te maken. Vooral de ultimatieve sfeer die rond de behandeling van de zg. vier hervormingswetsont werpen door de P.v.d.A. is op geroepen, heeft het onmogelijk gemaakt van die kant tot kon sessies te komen. Ook de historische belasting van het grondpolitieke vraag stuk speelt hierin een rol. Ten onrechte wordt gesteld dat de grondpolitiek ten derde male de oorzaak van een konflikt is geworden. Juist is dat de grondpolitiek heel lang een rol heeft gespeeld maar het gaat niet aan een element zo te verabsoluteren. Doet men dat wel dan maakt men het zich zelf onmogelijk in een redelij ke kompromissfeer tot oplos singen te komen. Men kan dit betreuren omdat het kabinet in de afgelopen jaren een aantal goede dingen heeft gedaan, waarvoor nie mand zich hoeft te generen. De aanpak van terrorisme en gijzelingen verdient waarde ring. De aanpak van de Lock heed-affaire was voorbeeldig. Onze ontwikkelingssamen werking bleef onaangetast on danks eigen moeilijkheden. De inkomensverschillen werden verkleind en met name de laagste inkomens werden" in belangrijke mate opgetrokken. In het welzijnsbeleid kwamen met kritiek op onderdelen nieuwe aanzetten. Hetzelfde geldt voor het regionaal be leid. De verkeersveiligheid verbeterde. En de uitbouw van de huursubsidies mag met waardering worden genoemd. Op zichzelf zou een dergelijke balans vertrouwen tussen par tijen kunnen rechtvaardigen. Waarom is dat dan niet ge beurd? Ik meen omdat de progressie ven teveel verlangden. Tezeer werd het eindoordeel over het kabinetsbeleid èn de christen- demokratische partners daar in afhankelijk gesteld van de laatste paar weken en de laat ste te behandelen wetsontwer pen. Waarom moeten aan het eind van een bijna 4-jarige periode christen-demokraten nog weer eens op hun veran deringsbereidheid worden ge toetst. Waarom kwamen er dwingende resoluties met be trekking tot de samenwerking voor een volgende periode die door geen enkele zich respek- terende politieke groepering kunnen worden geaksepteerd. Ik zie hierin overschatting van de eigen betekenis, aanspra ken die niet in verhouding staan tot de minderheidsposi tie die men heeft Zo leidt macht uiteindelijk tot onmacht. En misschien is deze krisis wel de krisis van de onmacht van de macht. Dat blijkt uit een analyse van wat we de aanleiding hebben ge noemd, de grondpolitiek. Wat wil het C.D.A.? Het C.D.A. wenst bestrijding van spekulatie en ongerechtvaar- door Mr. F. Andriessen Na de liberale rainisterskandidaat H. Vonhoff en de AR- en CH-senatoren Albeda en Van Hulst schreef mr. Frans Andries sen op ons verzoek een beschouwing over de kabinetscrisis. Mr. Andriessen (47) is fractievoorzitter van de EVP in de Tweede Kamer en speelde als zodanig een grote rol achter de schermen bij het touwtrekken tussen de coalitiepartners om de grondpolitiek. digde verrijking. Daarom wa ren wij het eens met de hoofd strekking van het wetsontwerp voorkeursrecht waarin aan de gemeente een voorrangspositie bij onroerend goed-transakties wordt toegekend. Wel wensten wij dat wetsontwerp te verbe teren. Voor spekulatiebestrij- ding is dit voorkeursrecht we zenlijk. Wijziging in de ontei geningsvergoeding heeft daar nauwelijks iets mee te maken. Ten aanzien van ongerecht vaardigde verrijking waren wij bereid een wijziging in de onteigeningsvergoeding door te voeren,, nl. uitschakelen van die elementen in de verkeers- waarde die aan overheidshan delen zijn toe te schrijven. Er viel echter met ons ook te praten over het uitgangspunt van een juist gedefinieerde ge bruikswaarde indien daarbij vergoed zou worden de nega tieve gevolgen van overheids handelen in een voorafgaande periode onder invloed van ko mende bestemmingen. Twee mogelijkheden dus met een voorkeur voor de eerste. Beide mogelij khedenhebben wij van het begin af aan in de schriftelijke voorbereiding ge noemd. Het kabinet heeft ech ter nagelaten ons op dat punt tegemoet te komen. Van Agt wenste dit wel te doen. Hij diende vóór de mondelinge be handeling een wijzigingsvoor stel jn de ministerraad in, dat echter werd afgewezen. Eerst moest men de Kamerbehande ling maar eens afwachten. Toen die kwam en de nood zaak van een tegemoetkoming aan de Kamer aantoonde, bleef men aanvankelijk onwil lig- In een eerste overleg tussen de indieners van de wetsontwer pen en christen-demokraten heb ik mij persoonlijk bereid verklaard een variant van de gebruikswaarde plus de nood zakelijke korrekties in de frak- tie te verdedigen. Dat was op 7 maart, vrijwel onmiddellijk na de indiening van het amen dement-De Bekker, waarin on ze voorkeursoplossing was neergelegd. Van Agt heeft in het kabinet nooit andere voorstellen ver dedigd dan uitgaande van de gebruikswaarde met korrek ties d.w.z. de formule zoals die in het beraad dat aan de vor ming van het kabinet vooraf ging, was afgesproken. Geen sprake derhalve van woord breuk zoals sommigen hebben gesteld. Na weken praten dienden ten slotte de drie ondertekenaars d.w.z. ook de heer Gruijters (progressief) een voorstel in dat eerder van de zijde van D'66 (progressieve partner) was gedaan. Dit voorstel werd door de ministerraad verwor pen. Verderstrekkende voor stellen van Van Agt evenzeer. Tenslotte nam men een meer derheidsbesluit, wetende dat men er niet op mocht rekenen dat de beide christen-demo- kratische bewindslieden dat besluit in de Kamer voor hun rekening wensten te nemen. Ik kan 'hieruit niet anders kon- kluderen dan dat tenslotte de meerderheid de minderheid dwong tot het daaruit trekken van de konsekwenties. Minder heden verliezen het tenslotte van meerderheden. De meer derheid heeft wel de macht maar zeker niet altijd gelijk. Zo leidde tenslotte de macht van de meerderheid tot on macht van het kabinet. Welke konklusies zijn hieruit voor de toekomst nu te trek ken? Duidelijk is dat samen werking tussen minderheids groepen alleen maar echt re sultaten afwerpt als er onder ling respekt en loyaliteit ten opzichte van elkaar is. Koali- tiepartners zijn tegelijkertijd politieke tegenvoeters en dat legt uiteraard een druk op de ze loyaliteit. Daarom dient de ze te worden ondersteund door overeenstemming over hoofdlijnen van beleid dat men wenst te voeren. Die kon- klusie wordt thans ook door de progressieven getrokken. In '72-'73 echter bij de kabinets formatie werd het maken van duidelijke afspraken van die zijde pertinent geweigerd. Van de zijde van de christen-demo kraten is er toen gedurende maanden naar gestreefd om tot een normale parlementaire meerderheidsregering te ko- Bij de Algemene Politieke Be schouwingen in oktober 76 heb ik nadrukkelijk deze kon- klusie getrokken. Duidelijk is na alles wat er is gebeurd dat die overeenstemming in elk geval betrekking dient te heb ben op de aanvaardbare groei van de kollektieve uitgaven en sociale voorzieningen, het de fensiebeleid, het beleid ten aanzien van de toepassing van de kernenergie, de verdere ontwikkeling van het inko mensbeleid, gericht op een verdere verkleining van de reëel bestaande inkomensver schillen, de plaats van de over heid in de toekomstige ekono- mische orde, de verhouding tussen de overheid en de sa menleving met name waar het gaat over de eigen respektieve- lijk gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de brede sek toren van welzijnsbeleid en onderwijs. Bij hoofdlijnen-af spraken over bepaalde beleid sterreinen komen verdere de- mokratisering van het bedrijf sleven, nieuwe instrumenten om investeringen te stimule ren, vermogensaanwasdeling en grondpolitiek automatisch aan de orde. De gemeenschappelijke erken ning dat over hoofdlijnen van beleid afspraken moeten wor den gemaakt is winst. Maar dan moeten het ook afspraken zijn. De wijze waarop thans van progressieve zijde de in houd van de zg. vier wetsont werpen als een diktaat wordt opgedrongen valt in mijn op vatting niet onder het maken van afspraken. Zo kan dat ui teraard niet. Men gebruikt dan de verkeerde sleutel om een gesloten deur weer te openen. In mijn ogen is die deur niet gesloten. Een sleutel acht ik derhalve niet nodig. Wat nodig is, is de bereidheid tot een redelijk kompromis. Tot die bereidheid zal elke minderheid zich moeten opwerken. De kiezers zullen tenslotte uit maken hoe ver ieders invloed reikt. Daaraan wens ik mij te houden en niet aan harde voorwaarden vooraf. Ik denk dat de progressieven ook die les nog uit het gebeurde zullen moeten trekken. Dit gebeurt in aanwezigheid van twee KLM- en twee PanAm-vlie- gers, die de stemmen van hun collega's kennen, alsmede een inspecteur van de rijkslucht vaartdienst en vertegenwoordi gers van de Amerikaanse lucht vaartdienst De leider van de Amerikaanse onderzoek delegatie heeft in middels op Tenerife verklaard geen geloof te hechten aan ge ruchten dat de Spaanse ver keersleiders in de verkeerstoren een televisietoestel hadden om naar een voetbalwedstrijd te kij ken die op het moment van de ramp werd gespeeld. De leider van de Nederlandse delegatie op Tenerife, de heer F. van Reijsen, heeft gisteren ge zegd dat het zicht op het mo ment dat de KLM-Hoeing ver trok 300 meter was. Bij eerdere berichten over het zicht op het mistige vliegveld hadden alle autoriteiten het op 600 meter gehouden. PanAm zal morgen de stoffelij ke resten van de omgekomen Amerikanen naar de Verenigde Staten brengen. Het overbren gen naar Schiphol van de Ne derlandse slachtoffers staat nog steeds voor vanavond gepland. De nabestaanden van 306 Ame rikanen uit Californië, die wer den gedood bij de vliegramp, hebben gisteren een gerechtelij ke procedure aangespannen, waarbij zij bijna twee miljard dollar smartegeld eisen. Zij be schuldigen PanAm, KLM en Boeing van nalatigheid bij het onderhouden en behandelen van de vliegtuigen. Britse verzekeringsmakelaars hebben gisteren in Londen ver klaard dat het totale bedrag dat door de verzekeringen zal moe ten worden uitgekeerd de 240 miljoen dollar dicht zal benade ren. Hoofdvertegenwoordiger Peter Legros van PanAm in Neder land heeft zich geschaard achter de uitspraak van directeur Le- deboer van de KLM, dat „het uit moet zijn met het ventileren van speculatieve gevolgtrekkingen over de vliegramp door diverse autoriteiten, die vervolgens wor den uitgedragen in de media". (Van onze verslaggevers) TENERIFE/WASH1NGTON Volgens de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan Ameri can, die een reconstructie heeft gemaakt van de vliegramp op Tenerife, heeft KLM-gezagvoer der Jaap Veldhuyzen Van Zan ten vlak voor de botsing nog geprobeerd zijn vliegtuig ver sneld in de lucht te brengen met de bedoeling over de Ame rikaanse Boeing heen te sche ren. Daartoe heeft hij op het moment dat hij de situatie overzag zoveel vermogen gege ven als maar mogelijk was. De neus van de KLM-Boeing kwam van de grond, maar de staart bleef over de baan slepen. Dit heeft men opgemaakt alt spo ren die op de startbaan rijn aangetroffen. Volgens de deskundigen van Pan Am schoof het voorste deel van het KLM-toestel over de romp van de Amerikaanse ma chine. Met het hoofdlandingsge stel werd de rechter vleugel van het PanAm-vliegtuig afgerukt. De buitenste motor schoot eraf, de binnenste werd verpletterd onder het omlaag gedrukte vleu- geldeel. Motor drie van de KLM- Boeing sloeg het bovendek, waar zich de eerste klas lounche bevindt, van de PanAm-Boeing af. De achterste helft van het Nederlandse vliegtitig werd dwars door de cabine van het Amerikaanse toestel getrokken. Of deze reconstructie juist is, maar vooral hoe de vliegramp zich exact heeft afgespeeld wordt wellicht maandag duide lijk, wanneer in het laborato rium van de nationale raad voor verkeersveiligheid in Washing ton een begin wordt gemaakt met het afluisteren van de cock pitbanden uit de beide Boeings. ADVERTENTIE' Heertijk,helderHeineken. i

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13