Stemra voert verloren strijd tegen „witte" grammofoonplaten I39?° 49.50 99?» 9Z» 92 145; 625.- 52 zichtbaar verheugd uit hun rollen n, Gwenn en Bnan op j)rje ex-Hammonds vallen in blijspel Het revolutionaire Kress x-maal-klikelektrogereedschap-systeem. Het geniale idee van één motor waar u -klik-in seconden vijf verschillende hulpstukken mee aansluit! 50 50 VROOMS DREESMANN LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 MAART 1977 PAGINA 9 llllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll maart in Den Haag RDAM De Ham- mhang die 92 afleverin- g de belevenissen rond isportbedrijf van „The s" heeft kunnen volgen, itplaat van de tot zan- nromoveerde acteurs in tenrck heeft staan en leden van de televisie- in Nederland doende het openen van zaken ïfestaties, kan zich nog r verheugen. De huiska- chten van de tot direc- pgeklommen vrachtwa- uffeur Bill Riley en zijn plus Brian Hammond eens levend en wel te uwen. Omringd door tal hier onbekende Brit- urs brengen de ex-Ham- pelers Derek Benfield, Easton en Margaret t namelijk een week n comedie in een aantal indse theaters waarbij ze volkomen uit hun rol vallen. De ex-Hammonds genieten nog eens na van hun enorme popu lariteit in een blijspel dat „Caught on the hop" heet: Een stukje boulevardtheater met een ingenieus aantal verwikkelingen waarbij in het onschuldige de hoofdrolspeler een andere dan zijn eigen vrouw begeert, een dubbelrol speelt die iedereen in het stuk dwingt mee te doen op een legpuzzelmanier die op de planken iedereen tot bijna-wan- hoop brengt en alleen de toe schouwers in de zaal de ware sleutel en de bijkomende hilari teit bezorgt. De schrijver is nie mand minder dan Derek Ben- field, pardon Bill Riley. De ka lende acteur die het afgelopen weekend z'n kinderen Neder land heeft laten zien, bekent in het Amsterdamse Carré dat hij het eigenlijk helemaal niet zo leuk vindt in z'n eigen stuk te staan. Benfield: „Je krijgt er al gauw moeilijkheden door met je collega's die denken dat ze het niet goed doen onder de ogen van de schrijver die naast ze op de planken staat. „Caught on the top" is inmiddels m'n veer tiende stuk. Ik ben met schrij ven begonnen toen ik tussen een paar rollen in weinig te doen had. Dit stuk gaat opgevoerd worden in Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk. Moeilijk heb ik 't nooit gevonden, dat schrij ven. Mijn vader was journalist en als acteur heb je 't vak zo onder de knie dat je precies weet wat kan en niet kan. We spelen dit in totaal 27 weken. We eindigen in het zomerseizoen in de Engelse badplaatsen. Hol land is het enige niet-Engelse land waar we komen. M'n eerste stuk was een probeersel hele maal volgens het conventionele genre. „Young at heart" heette het. Iedereen zei nonchalant „O, 't bekende werk" en ik verkocht de rechten toen voor honderd pond. Een kapitaal bedrag als je bedenkt dat ik 8 pond per week verdiende. Maar inmiddels is het wel door 85 verschillende gezelschappen gespeeld, dus ik had er ook duizend pond voor kunnen krijgen. Je begrijpt dat ik nooit meer de rechten van een stuk verkoop." Tweede vaderland Nederland is inmiddels wel een belangrijk trefwoord geworden in het vocabulair van de ex- Hammonds. Margaret Ashcroft alias Gwenn Riley, in levende lijve aanzienlijk aantrekkelijker dan op de tv: „Als ik Schiphol binnenkom is het alsof ik m'n weede vaderland weer zie. Het afgelopen jaar ben ik negen keer in Nederland geweest en ik vind 't nog steeds fantastisch. De mensen zo ontzettend vrien delijk. Ze spreken je op straat aan net als in Engeland, willen je aanraken, maar ze doen 't op een veel sympathiekere manier. Ik zal nooit vergeten dat we tegen de Kerst ergens buiten Nijmegen waren. We moesten Mies Bouwman of Fred Oster opbellen, maar we kwamen geen telefoon tegen. We hebben zomaar ergens aangebeld, ik had m'n handen al naast m'n oor om een telefoon te suggere ren voor 't geval dat er geen Engels gesproken zou worden, de deur gaat open en ik hoor: „Helle Gwenn, hello Bill". De kinde en werden naar beneden gehaald, het fototoestel kwam uit de kast en we hebben er de hele avond gezeten. Een van m'n vier zonen en m'n man, ook een acteur, zijn inmiddels zo'n beetje Nederlands aan het leren. Als ik in Engeland geen werk meer zou hebben, zou ik 't bes\ hier willen proberen." Gezond Het stuk van „Bill Riley" heeft overigens geen enkele pretentie dan die van zorgeloos vertier. „Gwenn Riley": „Het klinkt mis schien wat ouderwets van een vrouw van veertig, maar „Caught on the hop" is heerlijk gezond amusement. Ontzettend leuk om te doen en 't kwetst niemand." Zoals bij Engels to neel gebruikelijk wordt het met veel vakmanschap in hoog tem po neergezet en worden de grappen in de handig geschre ven dialoog op scherp uitge speeld. Maar de acteurs hebben dan ook stuk voor stuk een behoorlijke staat van dienst bui ten hun Hammond-werk dat naar de geruchten bij de BBC verluidden misschien voortgezet gaat worden. Een man als Ri chard Easton (Brian Ham mond), een Canadees die via het amateurtoneel van Tyrone Guthrie en Alec Guiness een beurs kreeg om in Engeland te studeren en al in 1955 met z'n eerste grote rol in Nederland was, speelde in Tsjechov's „De meeuw", was Fagin in Lionel Bart's musical „Oliver" naar het boek van Charles Dickens, en maakte deel uit van de cast die de wereldpremière van Edward Albee's „Wie is er bang voor Virginia Woolf' in New York verzorgde. Een all-round acteur dus. Easton: „Het is erg gezond weer op de planken te staan. Door de kleine pauzes tussen de Hammond-opnames had je er geen tijd meer voor. Van zo'n serie waarin je alsmaar hetzelf de karakter speelt, word je lui. Je krijgt het gevoel dat je het contact met 't publiek kwijt raakt. Ik ben geen groot acteur, al ben ik dan door die Ham monds misschien even een ster. Daarom ben ik blij dat ik zoveel verschillende dingen kan doen. Anders zou het je dood wor den." Brian, Bill en Gwenn zijn zicht baar verheugd met het feit dat ze uit hun Hammond-rollen kunnen vallen, al gebeurt dat ook dankzij de Hammonds. Bill 1 bedankt er het publiek in het Nederlands voor na afloop. En wie dat wil horen moet bij z'n buis weg en kan op 30 maart in het Congresgebouw in Den Haag terecht en op 31 maart t/m 2 april in het Hofpleinthea ter in Rotterdam. BERT JANSM^ lllllllllllll TERDAM Niets is te gek, als het maar verkoopt, zegt een „insider" in het wereldje van de platenhandel. naam wil hij onder geen beding genoemd zien, omdat »or de justitie nog altijd geen uitspraak is gedaan rond llegale platenperserij in Beverwijk, waarbij ook hij ikken was. Zijn „statement" tekent echter wel kort en ig de sfeer in de „big business" rond de zwarte schrijf, n-ammofoonplaat, een paar ons pvc eigenlijk, is een elsobject met enorme winsten. Velen willen een graan- neepikken. Legaal als het mogelijk is, illegaal als het anders kan. dolle dans rond de miljoenen zijn sder geval twee partijen, die bij t aan het kortste eind trekken: de ent en de rechthebbenden, de artiest, lonist, de tekstdichter. Wat de consu- itreft, die heeft er nauwelijks bood- an. Hij is al jarenlang gewend alles •s te slikken, wat hem wordt voort- et de rechthebbende ligt het eigen- veel anders. Met name de uitvoeren- heeft meer baat bij de publiciteits- d zijn of haar plaat, dan bij de zélf. Immers, die publiciteit staat in rband met de hoeveelheid zaalop- per jaar. En optredens vormen nog e belangrijkste bron van inkomsten i artiest. Zeker in Nederland, een ondoorzichtige bedrijfstak, die idustrie. Ondoorzichtig vooral door uiteenlopende belangen met slechts leenschappelijk doel: de winstmarge, is vaak zó duizelingwekkend hoog, eigenlijk niet eens verwonderlijk is, ünerika bijvoorbeeld de onderwereld jvige vinger in de pap schijnt te Dat gebeurt dan via goedkope per- in Taiwan, waar officiële elpees zó orden gekopieerd, dat ze nog nauwe- m de echte zijn te onderscheiden. Wat reft, is er veel gebeurd sinds de eerste elpee „Little White Wonder" van Bob zijn weg naar het platenkopend pu- ond It White Wonder". De platenliefhebber de naam nu glimlachend uit. En denkt terug aan dat gedenkwaardige jaar 1965. Bob Dylan stond als troubadour aan een eenzame top. Platen moesten duur be taald worden. En toen was daar ineens een handige Amerikaanse jongen, die bij wijze van stunt een illegale (witte) elpee („bootleg" genaamd) op de markt bracht met nummers, die Dylan-fans tevergeefs op zijn officiële elpees zochten. Maar wat bedoeld was als een eenmalige stunt, groeide al spoedig uit tot een winstmakend gebeuren. Omdat er over illegale persingen geen rechten betaald worden en de makers gepoegen namen met een kleine, maar desondanks aantrekkelijke winstmarge, werd de „bootleg" een relatief goedkoop fenomeen, dat ook in Nederland van de grond kwam. En zo kon het gebeu ren, dat Nederland in 1970 een eerste eigen „bootleg" kreeg. Het ging om een opname van het Berkeley- concert van de Rolling Stones, gemaakt door een gesjeesde student uit Utrecht. De publi citeit maalde nauwelijks om het ontduiken van de rechten en stelde uitsluitend belang in het gegeven, dat door deze „bootleg" bleek, dat de platenprijzen in Nederland veel te hoog waren. Na het Berkeley-concert volgde o.m. nog een driedubbele elpee van een paar handige jongens uit Rotterdam, die het Kralingse Bos-festival op de band had den vastgelegd. Daarmee inhakend op het wereld-succes van Woodstock. Er werd over igens niet al te zwaar getild aan het „boot- leg"-gebeuren, want het was een handel in de marge. En bovendien was de kwaliteit vaak enorm slecht Perserij In vergelijking tot wat later zou volgen, was de „bootleg" trouwens maar kinderspel. We doelen hierbij op het illegaal persen van platen. Van officiële platen, oorspronkelijk in de handel gebracht door de normale platenmaatschappijen. Wat deden handige jongens? Zij kochten een matrijs van een bestaande, goedlopende elpee, vervalsten de hoezen en lieten in kleine, niet officieel geregistreerde perserijen duizenden exem plaren persen. Onderhands kwamen die pla ten dan in de normale handel, waar men er vaak de officiële verkoopprijs voor vroeg, maar dat heeft men nooit kunnen bewijzen. Het illegaal persen kwam aan het licht, toen de politie in Beverwijk een tot perserij omgebouwde garage binnenviel. Met behulp van tweedehands apparatuur waren daar gedurende enige maanden duizenden elpees van Eric Clapton, Demis Roussos, Elton John, Barry White en vooral Freddy Breek illegaal geperst. De politie had door de elpee van Breek reuk van de zaak gekregen. Die elpee kwam namelijk op de hitlijsten, terwijl de desbetreffende maatschappij nog nauwe lijks een exemplaar had verkocht Bij de inval werden twee mensen gearresteerd, een derde gaf zich later vrijwillig aan. Maar de grote dader bleef buiten schot. Hem kon de justitie niets maken. Drie jaar na datum (het gebeurde in 1974) is men eigenlijk nog geen stap verder gekomen. De rechtzaak is nog steeds niet voor geweest Naar men zegt voornamelijk, omdat men de grote man i alsnog iets zou willen Wan In Amerika is men echter al weer een stap verder. Het illegaal persen gebeurt daar weliswaar nog steeds op indrukwekkende schaal, maar een veel groter probleem schuilt daar in de aandacht van de onderwe reld voor de platenhandel. Naar men zegt, heeft de onderwereld nu al zo'n stevige greep op de platenmarkt, dat er zelfs van een zekere samenwerking met de officiële maatschappijen sprake is. Men gaat als volgt te werk: als een bepaalde maatschap pij een elpee wil uitbrengen, krijgt de onder wereld via een omweg een eigen matrijs. Daarmee gaat men naar Taiwan, waar op dit moment zo'n vijftig loon-perserijen zijn. Twee weken nadat de plaat officieel op de markt is gekomen, brengt de onderwereld zijn eigen persingen uit De officiële maat schappijen hebben dus een duidelijke ver- koopvoorsprong. Maar dat gebeurt niet, om dat de onderwereld zo'n medelijden met de platenbonzen heeft. Het gaat er gewoon om, dat de platenmaatschappijen in die eerste weken een publiciteitsgolf veroorzaken, waarna de onderwereld het grote geld zon der extra uitgaven kan gaan innen. In Ne derland lijkt die dubbel-handel vooralsnog niet zorgwekkend, maar de Stemra heeft desondanks de onaangename indruk, dat er steeds meer platen op onze markt komen, waarvan de herkomst duister genoemd moet worden. Wie of wat is die Stemra nu eigenlijk? In wezen is het een particuliere organisatie, die via ministeriële beschikking vanaf 1937 de belangen behartigt van tekstdichters, com ponisten en uitvoerende artiesten voor zover het gaat om het vervaardigen en in de omloop brengen van muziektechnisch reper toire. Dat kan een plaat zijn, maar ook een musicassette of bladmuziek. In de praktijk komt het eropneer, dat de Stemra geld vraagt voor iedere plaat, musicassette dan wel muziekblad, waarmee onze markt wordt verrijkt. Om dat te kunnen, heeft de Stemra inzage in de boekhouding van die instellin gen, die met de mechanische vervaardiging te maken hebben. Oppervlakkig gezien is er niets aan de hand. Maar hoe kan de Stemra de werkelijke geperste aantallen controleren bij een platenmaatschappij? Op een platen- pers zit immers geen teller. En in de praktijk is het ondenkbaar, dat een Stemra-contro- leur in de perserij zijn controlerende werk zaamheden verricht. De Stemra gaat echter uit van de goede bedoelingen van de platen maatschappijen. Veel erger vindt men de illegale persingen, die zo nu en dan op de markt komen. Om op het ergste voorbereid te zijn heeft men er zelfs een aparte man voor ingezet: Ronald Mooij. Een aardige zet, maar het zet natuurlijk weinig zoden aan de dijk, wanneer de illegale persingen inder daad ons land gaan overstromen. Ronald Mooij weet het, maar wil het voor alsnog niet toegeven. Hij vertrouwt op het justitiële apparaat in Nederland, al is dat vertrouwen inmiddels enigszins geschokt „De Stemra had gehoopt op een snelle be rechting van de Beverwijkse daders. Nu het zo lang op zich laat wachten, is de preventie ve werking verdwenen. En dan gaat het hierbij nog om een incidentele zaak. Een illegale perserij is namelijk weinig lonend. Je hebt al gauw een beginkapitaal van ruim een ton nodig om de zaak van de grond te krijgen. En dan moet je ook nog eens over de nodige „know-how" beschikken. Want persen is moeilijker dan men wel denkt Maar ik vraag me wel af, wat de justitie gaat doen als we op grote schaal opgelicht gaan worden. Want alleen kunnen we het als Stemra natuurlijk niet aan". Onze zegsman, een van de Beverwijkse ver-' dachten, is het met die zienswijze eens. „Zo'n jaar of tien geleden hebben we ons in Nederland rotgelachen, toen het Chinese heroïnegevaar ter sprake kwam... En zo gaat het met die platenhandel ook. De Stemra zal daar nooit greep op kunnen krijgen. Men voert een verloren strijd. Ik geef toe, dat er in Beverwijk in de eerste maanden din gen gebeurd zijn, die niet door de beugel kunnen. Maar wij hebben zeker niet alle platen gemaakt, waarvan men nu maar ge makshalve aanneemt dat ze in Beverwijk zijn geperst Dus moet er ook elders gerom meld worden. Het is trouwens helemaal niet zo moeilijk. Matrijzen kun je van bestaande platen trekken. En perserijen? Zij zijn te vinden in elk land, dat hard om deviezen verlegen zit: Marokko, Israël, Italië. Op dit moment komen er zelfs witte platen uit Egypte. En ik durf zelfs te beweren, dat een aantal Nederlandse industriëlen financiële belangen heeft in die buitenlandse perserij- In feite is de gedachte even simpel als geniaal: konstrueer een technisch perfekte aandrijfmotor waarop middels een vernuf tig verbindingssysteem met een simpel klikje elk gewenst hulpstuk aan gemonteerd kan worden. Een systeem dat geld spaart, maar ook tijd. Met één universele aandrijf motor (eenmalige aanschaf) en verschil lende hulpstukken boren, zagen, schuren 'enz. Het is geen wonder dat juist dit revolutionaire idee van Kress afkomstig is, een merk dat altijd voorop gelopen heeft in geavanceerde technische ontwikkelingen ge baseerd op hoogstaande kwaliteit. Nu zijn er reeds vijf hulpstukken verkrijgbaar, maar in de nabije toekomst zal de serie kompleet gemaakt worden tot minstens 15. Het Kress X-maal-klik systeem is dus een ont wikkeling in elektronisch gereedschap waarmee u investeert in een voordelige én handige toekomst! De X-maal-klik aan drijfmotor. De technisch perfekte krachtbron van het hele systeem. Met een ver mogen van 520 Watt, een elektronisch regel baar toerental van 0-3800 tpm, dubbel geïsoleerd en radio/tv ontstoord. Het krachtige begin van een ideaal gereedschap systeem. Normaal 179.50 Tijdelijk voor de speciale prijs van De -klik-boorkop. Boorkop spanwijdte 10 mm, boren in staal 10 mm, diameter klemhals 43 mm, binnendraad boor kop M14. Normaal 59.50 Tijdelijk voor de speciale prijs van De -klik-cirkelzaag. Met een zaagblad diameter van 150 mm, voor een zaagdiepte tot 45 mm, met een verstekinstelling van 0-45° Zaagblad boring 13 mm. De -klik-decoupeerzaag. Met een zaagdiepte van 50 mm, steekzaag- slag van 15 mm. naar beide zijden 0-45° draaibare grondplaat. Voetplaatafm. 160x70 mm. De -klik-vlakschuur- machine. Aantal schuurbewe- gingen onbelast maxi maal 7600 toeren per minuut, schuuropper- vlak 205x105 mm, afm. schuurpapier 235x105 mm. Komplete X-maal-klik set in handige koffer. Deze komplete set bestaat uit: aandrijfmotor, boorkop, cirkélzaag, decoupeerzaag. vlakschuur machine, haakse overbrenging en accessoires. Normaal 695.- Tijdelijk voor de speciale prijs van De -klik-haakse boorkop. Schroefdraadaansluiting uitgaande as M14, boorkop-spanwijdte 10 mm, boren in staal 10 mm, toerental onbelast maximaal 7000 toeren per minuut. Set van -klik-toebe- horen voor haakse boorkop. Om haaks te slijpen, polijsten, afbramen, doorslijpen etc. q Kress X-maal-klik. Het systeem van morgen exclusief bij Vroom Dreesmann voor speciale prijzen. Klikt t al bij u? O exclusief aandrijfmotor.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9