Boeren moeten nog wachten op hogere landbouwpri j zen Belastingverlaging in Engeland Situatie baptisten in Roemenië is sterk verbeterd UjdeMelk^ itellingen in hervormde synode ak van kerk in samenleving Tegenstellingen in hervormde synode over taak van kerk in samenleving Sigaretten en pil vergroten kans op hartaanval Israël voorkwam aanslag op El Al toestel Mgr. Ratzinger moeilijk los van theologie BRUSSEL" MISLUKT: Tsjechische dissident MINISTER HEALEY BELOOFT: Rhodesië: eerst terroristen vernietigen PV Fles halfvolle melk q?\ hele liter van 95 voor 79 et. Mlynar iwil weg \kerk >en wen WOENSDAG 30 MAART 1977 PAGINA 7 BUITENLAND LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) JtUSSEL/DEN HAAG Agrarisch Nederland kl wat langer zeker een maand moeten pchten op een hogere opbrengst van de land- louwprodukten, met name melk en zuivelproduk- i, nu de EG-landbouwministers er niet in zijn slaagd tot nieuwe afspraken te komen over de dbouwprijzen. wacht wordt, dat tijdens de voortzetting van- jet beraad, eind volgende maand, bij een even- iel compromis de uitkomst voor de boeren nog _unstiger zal zijn dan gisteren reeds moest [orden aangenomen. Voor de consumenten bete- fent één en ander uitstel van prijsverhoging, al hu die van geringe betekenis zijn geweest. ie Europese Commissie, het dagelijks bestuur van Ie EG, had voor de landbouwprodukten waarvoor parktordenende prijzen gelden, een dusdanige [erhoging voorgesteld, dat de Europese boeren lemiddeld er 2,6 procent op vooruit zouden gaan. m brede kring werd dit onredelijk gevonden. De heeste ministers mikten dan ook op een hoger, jercentage, met name de Nederlandse landbouw minister Van der Stee. Tijdens de wat leek beslis- pnde marathonvergadering, die maandagmiddag b half vier begon en gisterochten om elf uur ïndigde, kwam een compromis op tafel, dat voor je boeren een verhoging van gemiddeld 4,4 pro- jent betekende. Acht landen gingen ermee ak- toord. Eneeland als negende en enige wilde er niet aan omdat deze prijsverhoging de boterprijs in Engeland te sterk zou doen stijgen. Op 24 en 25 april komen de ministers in Luxemburg weer bijeen en zij hopen dan tot een resultaat te komen. Een eventueel compromis dan zal volgens minister Van der Stee zal ongunstiger voor de boeren zijn omdat Engeland geen gezichtsverlies zal willen lijden. En Van der Stee was al niet tevreden met het compromis van gisteren. „Ik had voor mijn boeren aanzienlijk meer willen hebben. De Bene- luxlanden hebben echter offers gebracht omdat ze hun Europese verantwoordelijkheid niet wilden ontlopen". Het bleek, dat men ir. Lardinois, die landbouwcommissaris is geweest, node miste. Zijn opvolger, de Deen Gundelach, doet het werk op zijn eigen wijze en de Belgische minister Lavens moet dan ook op een gegeven moment hebben uitgeroepen: „Zullen we niet even met de Rabo bank bellen?" Lardinois is nu topman in dat bankbedrijf. Het mislukken van het landbouwprijsgesprek, dat vrijdag begon, betekent onder meer, dat het melk prijsjaar, dat eind deze maand zou moeten aflopen is verlengd totdat een akkoord is bereikt. Dat betekent dan tevens, dat de veehouders moeten wachten op een hogere opbrengst van de melk, die voor de Nederlandse boer volgens het compro mis op 3,5 procent zou zijn uitgekomen. Dit com promis zou voor de Europese consument gemid deld zijn neergekomen op een verhoging van de kosten van levensonderhoud van circa 0,2 procent. Huwelijk prins Charles en Marie Astrid? r) Een woordvoer der van het Britse hof heeft woensdag geen commentaar willen geven op het al enige tijd circule rende bericht dat prins Charles, de troonopvolger, wil trouwen met prinses Marie-Astrid van Lu xemburg. Volgens Nigel Dempster van de Daily Mail is het enige bezwaar tegen zo'n huwelijk het feit dat de 23-jarige prinses rooms-katholiek is. Prins Charles zou van zijn recht op de troon moeten afzien als zij zou weigeren over te gaan tot de Engelse kerk. De krant schrijft dat de romance is besproken op het kasteel te Laken, residentie van koning Boudewijn van België, die een broer van groothertogin Josephine Charlotte is. Er zou aan zijn deelgeno men door rooms-katholieke en anglicaanse geestelijken, prins Phi lip, echtgenoot van koningin Elizabeth, de koning en koningin der Belgen en de direct betrokkenen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NEW YORK (UPI) Het roken van sigaretten in combinatie met het gebruik van de anti-conceptiepil doet de kans op een hartaan val bij vrouwen van 30 jaar en ouder toenemen, aldus een rapport van de raad voor bevolkingsvraagstukken en het Amerikaanse centrum voor ziektenbestrijding. Zware rooksters in de betrokken leeftijdsgroep die de pil gebrui ken, wordt aangeraden een ander voorbehoedmiddel te gaan gebruiken. Onder een zware roker wordt iemand verstaan die 15 of meer sigaretten per dag rookt. Volgens de resultaten van Britse en Amerikaanse onderzoekingen zou het gebruik van de pil ook gevaar kunnen opleveren voor zware rooksters in de groep van 15 tot en met 29 jaar. In het rapport, getiteld „studie inzake geboortenregeling", staat ook dat vrouwen van 40 tot en met 44 jaar die geen sigaretten roken, geen hoge bloeddruk hebben en geen hoog cholesterolgehalte in hun bloed hebben, betrekkelijk veilig de pil kunnen gebruiken. Deze conclusie is in strijd met de huidige opvatting die ook door de Amerikaanse keuringsdienst voor waren wordt gedeeld, dat, vrouwen boven de 40 niet de pil moeten gebruiken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TEL AVIV Israëlische agenten hebben in januari 1976 een aanslag op een toestel van El Al op een vliegveld buiten Israël verijdeld. De Israëlische agenten namen daarbij vijf leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina gevangen. Dit vijftal, twee Westduitsers en drie Arabieren, is voor berechting naar Israël overgebracht. Hun proces zal achter gesloten deuren worden gehouden, vanwege „het geheime karakter" van de zaak. Volgens de Israëlische televisie zou de aanslag op het vliegveld van Nairobi, Kenia, gepleegd moeten worden. Daar landt wekelijks een El Al toestel op de route naar Johannesburg. De vijf zouden het toestel met luchtdoel-raketten van Russische makelij hebben willen neerschieten. Het is niet bekend hoe de gevangenneming van de vijf in zijn werk ging, en evenmin waar ze door de Israëlische agenten zijn opgepakt. Tijdens de kaping van de Franse luchtbus naar de Oegandese luchthaven Entebbe eisten de kapers de vrijlating van „vijf gevangenen die door de Keniase autoriteiten worden vastge houden". Indertijd ontkende Kenia dat het Palestijnen gevangen hield. De kaping van de Franse luchtbus kwam een half jaar na de verijdelde aanslag op het El Al toestel in Nairobi. (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN Minister van Finan ciën Healey acht Groot-Brittanniës economische en financiële vooruit zichten niet meer zo ongunstig als in het verleden. Hij meent, dat het ergste voorbij is. Healey liet dit merken toen hij gistermiddag in het Lagerhuis voor de tiende maal sedert Labour in 1974 aan het be wind kwam, een nieuwe strenge begroting toelichtte, die hoofdza kelijk tot doel heeft de teugelloze inflatie te bestrijden, de Britse werklust wat te verhogen en de industriële produktie te doen toe nemen. Ditmaal gebruikt de minister van financiën een aantrekkelijk lokmiddel. Hij belooft een verlaging van de inkomstenbelasting met 2 pet, op voorwaarde dat van de zomer tussen de regering en de vakbonden een nieuwe overeenkomst afgesloten zal worden, waar bij de arbeiders zich vrijwillig bereid verkla ren hun looneisen voor de derde achtereen volgende maal gedurende twaalf maanden binnen strenge perken te houden. Healy voorziet een belastingverlaging in twee tasen: onmiddellijk al voor een totaal bedrag van 500 miljoen pond, later gevolgd door een miljard pond als inderdaad i nieuw loonaickoord tot stand gebracht wordt Volgens de Britse minister van finan ciën zal de complete belastingverlaging van 2 procent evenveel waard zijn als een loons verhoging van 4,5 procent Sommige vakbondsleiders zien er wel wat in, anderen zijn sterk gekant tegen het feit, dat de regering deze voorwaarde stelt. „Wie waagt het dan te beweren, dat Groot-Brit- tannië bestuurd wordt door de vakverenigin gen?", vragen zij nijdig. Hun ontevredenheid betekent, dat er onweer dreigt. De onder handelingen zullen niet meevallen. SALISBURY (UPI- Reuter) De Rho- desische regering zal „met alle macht blij ven strijden tot de terroristen vernie tigd zijn" en niet toe staan dat er in Rho desië een zwarte meerderheidsrege ring komt voordat de rechten van de blan ke minderheid ge waarborgd zijn. Dit staat in een verklaring die door de blanke minderheidsregering van Rhodesië is gepubliceerd en waaraan premier Ian Smith zijn fiat heeft gegeven voordat hij zondag naar Zuid-Afrika vertrok. Door de voorstellen van de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, te aanvaarden, aldus de verklaring, heeft de Rhodesische regering ingestemd met de vor ming van een meerderheidsregering binnen twee jaar na de vorming van een tussentijds bewind. Die tijdelijke regering zou dan tot stand komen onder bepaalde voorwaarden die de leiders van de zwarte nationalisten verworpen hebben. Eén van deze voorwaarden was dat de strijdkrachten twee jaar lang onder bevel van blanken zouden blijven. „Wij blijven vastbesloten dat het land niet zal worden uitgeleverd aan de machten van de chaos en de revolutie", aldus de verklaring. De belofte van de regering de strijd voort te zetten tot de vernietiging van de terroristen, moet volgens een woordvoerder van het blanke minderheidsbewind verstaan worden als een toezegging dat de zwarte guerrillastrijders met alle macht bestreden zullen worden tot er een eind aan het zwarte verzet is gekomen. euw een beroep doen om twee procent van i ngssamen werking te deed de kerk voor de ervormde synode, die >ot met vijfentwintig nmen tegen tot deze nart van de gemeenten is tree ks twee miljoen n gaat naar het oecu- in de Wereldraad van reeks de kerken in de die het voor projecten is ten gebruiken. Een r voorlichting en be wustwordingsprogramma's. Een poging om ook eenzelfde beroep te gaan doen op de beheerders van de landelijke kassen van de kerk, met name op die van de generale kas, leed schipbreuk. Dit werd met 26 stemmen tegen en 22 voor verworpen. De generale kas is een steunfonds voor de hervormde kerk en haar gemeenten waaraan de lidmaten rechtstreeks en verplicht bijdragen. De generale financiële raad had eertijds wèl twee pro cent uit de inkomsten van de generale kas bijgedra gen. Omdat de weerstand daartegen groeide was de laatste jaren slechts een pro memoriepost opgenomen voor de twee procent van generaal kasgeld. Met deze besluiten kwam, wat de eerste synodedag betreft, een eind aan een discussie over samenlevings vraagstukken, die begonnen was met een uitvoerige bespreking van het verslag van de hervormde Raad voor Overheid en Samenleving over zijn werkzaamhe den van de laatste drie jaar. Zowel daarbij als bij de discussie over de twee procent ging het over de taken van de kerk ten aanzien van het maatschappe lijk gebeuren en de grenzen daarvan. Daarbij deden zich duidelijke tegenstellingen voor. Diaken H. W. van der Hoeven (Amstelveen) wees op de vele kritiek, die de raad had gekregen en waarach ter hij een hang naar restauratie, herstel van oude gedragslijnen en posities vermoedde, zoals ook, vol gens hem, achter de kritiek op de hervormde jeug draad en de IKON schuil zou gaan. Binnenkort geldt dat misschien ook voor het weekblad Hervormd Nederland, zo vreesd hij. Hij vond het een zorgelijke zaak, die eens uitvoerig op tafel zou moeten komen. De hervormde kerk gaat opnieuw een beroep doen op de plaatselijke gemeenten om twee procent van hun inkomen aan ontwikkelingssamenwerking te besteden. Zeven jaar geleden deed de kerk voor de eerste maal zo'n beroep. De hervormde synode, die in Driebergen vergadert, besloot met vijfentwintig stemmen voor en zestien stemmen tegen tot deze tweede oproep. Tot nu toe doet ongeveer een kwart van de gemeenten mee. In twee jaar kwam omstreeks twee miljoen beschikbaar. Driekwart daarvan gaat naar het oecu menisch ontwikkelingsfonds van de Wereldraad van Kerken. Het geld komt rechtstreeks de kerken in de ontwikkelingslanden ten goede, die het voor projecten ten behoeve van de allerarmsten gebruiken. Een kwart blijft in Nederland voor voorlichting en be wustwordingsprogramma's. Een poging om ook eenzelfde beroep te gaan doen op de beheerders van de landelijke kassen van de kerk, met name op die van de generale kas, leed schipbreuk. Dit werd met 26 stemmen tegen en 22 voor verworpen. De generale kas is een steunfonds voor de hervormde kerk en haar gemeenten waaraan de lidmaten rechtstreeks en verplicht bijdragen. De generale financiële raad had eertijds wèl twee pro cent uit de inkomsten van de generale kas bijgedra gen. Omdat de weerstand daartegen groeide was de laatste jaren slechts een pro memoriepost opgenomen voor de twee procent van generaal kasgeld. Met deze besluiten kwam, wat de eerste synodedag betreft, een eind aan een discussie over samenlevings vraagstukken, die begonnen was met een uitvoerige bespreking van het verslag van de hervormde Raad voor Overheid en Samenleving over zijn werkzaamhe den van de laatste drie jaar. Zowel daarbij als bij de discussie over de twee procent ging het over de taken van de kerk ten aanzien van het maatschappe lijk gebeuren en de grenzen daarvan. Daarbij deden zich duidelijke tegenstellingen voor. Diaken H. W. van der Hoeven (Amstelveen) wees op de vele kritiek, die de raad had gekregen en waarach ter hij een hang naar restauratie, herstel van oude gedragslijnen en posities vermoedde, zoals ook, vol gens hem, achter de kritiek op de hervormde jeug draad en de IKON schuil zou gaan. Binnenkort geldt dat misschien ook voor het weekblad Hervormd Nederland, zo vreesd hij. Hij vond het een zorgelijke zaak, die eens uitvoerig op tafel zou moeten komen. ADVERTENTIE Geldig Vm zaterdag Z april De nieuwe aartsbisschop van München, de bekende theoloog prof. dr. Joseph Ratzinger uit Regensburg weet nog niet of zijn nieuwe taak hem geheel van zijn theologische werk moet doen afzien. „Ik ben nog nooit bisschop geweest". Wel hoopt hij tenminste het werk „Christologie" te kunnen afmaken, waarmee hij momenteel bezig is. Ratzinger (50) was al op vijfendertig] arige leeftijd adviseur van de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings bij het Tweede Vaticaans concilie. Hij doceerde aan de universiteiten van Bonn, Munster, Tubingen en tenslotte Regensburg, waarvan hij vice- president was. Hij heeft tal van publikaties op zijn naam staan. Hij maakt ook deel uit van het internationale blad „Communio". Of hij daarvan zal blijven deel uitmaken laat hij afhangen van het besluit van zijn mede-redacteuren, die wellicht van de omstandigheid, dat hij nu aartsbisschop is geworden een te sterke band met de hiërarchie vrezen. Prof. Ratzinger zei, dat het hem wel erg moeilijk viel zijn theologische werk op te geven, daar hij dit altijd als zijn levenstaak heeft gezien. De benoeming tot bisschop betekende echter voor hem toch wel een appèl, waaraan hij zich niet mocht onttrekken. RAAG De Tsjechoslowaak- se strijder voor de mensenrech ten Zdenek Mlynar wil zijn land verlaten. Naar gisteren in Praag uit betrouwbare bron werd vernomen wil de vroegere secretaris van het Centrale par- tijcomité een uitreisvisum heb ben voor Oostenrijk. Mlynar behoort tot de acht pro minente dissidenten in Tsje- Choslowakije die eind januari een aanbod van de autoriteiten in Praag afwezen om „vrijwil lig" naar Oostenrijk te vertrek ken, nadat de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky die mo gelijkheid had geopperd. Zoals kele andere strijders voor de Mensenrechten in Tsjechoslowa- kije is Mlynar, die als onderzoe ker werkzaam was in het natio- haal museum van Praag, enige weken geleden zijn baan kwijt- jeraakt in verband met zijn ac- ïviteit rond het manifest Charta 7. De Baptistengemeente in Roe menië hebben nog nooit zo veel begrip, vrijheid en mede werking van de regeringsau toriteiten gekregen als op het ogenblik het geval is. De si tuatie is de laatste Jaren aan zienlijk verbeterd. Volgens een verslag van Ger hard Claas, secretaris van c Europese Baptisten Federati zijn veel problemen tot ee oplossing gekomen „met ii stemming en medewerkin van de staat". De predikante nopleiding is met veertig inge schreven studenten uitgebreid. Er is een aantal nieuwe ker ken gebouwd en een groot aantal kleinere kerkgebouwen is geheel gerenoveerd De gemeenten mogen nu meer diensten houden dan eens per zondag. Ook mogen ze nu bij belstudie-avonden in de week geven. Bijbels worden op lega le wijze geïmporteerd. Boven dien mogen kalenders, een tijdschrift en 30.000 liederen bundels worden uitgegeven. Ook zijn nieuwe gemeenten gesticht en kerkgebouwen her opend. Er zijn in Roemenië 975 ge meenten en evangelisatiepos- ten van de Baptisten Unie. Zij worden echter bediend door slechts 156 voorgangers. De ei gen opleiding met haar veertig studenten kan in de behoefte aan voorgangers lang niet voorzien, temeer omdat steeds hogere eisen worden gesteld aan de theologische vorming der voorgangers. De baptisten gemeenten worden niet meer alleen gevormd door „kleine lieden", de leden behoren thans tot alle niveaus. Gerhard Claas meldt verder, dat de Europese Baptisten Fe deratie toestemming heeft ge kregen om 5000 bijbels in de Roemeense taal naar Roeme nië te sturen. Afgestudeerden van het baptistenseminarie mogen voortaan hun studie voortzetten aan het seminarie der baptisten in Rueschlikon in Zwitserland. Over de situatie der baptisten in Roemenië merkt Gerhard Claas nog op, dat het nodig is onderscheid te maken tussen de gunstige algemene omstan digheden en minder gunstige individuele gevallen. De laatst genoemde zijn min of meer plaatselijk bepaald en worden soms veroorzaakt door misver standen of gebrek aan mede werking van de plaatselijke autoritei tea GANDHI VOELT ZICH SCHULDIG AAN VERLIES NIEUW DELHI Oud-premier mevrouw Indira Gandhi van India heeft zichzelf de schuld gegeven van het verlies dat haar partij bij de recente ver kiezingen heeft geleden. Dit schrijft de Times of India. Volgens de krant heeft me vrouw Ghandi tot een groep parlementariërs van haar Con gres-partij die bij de verkiezin gen verslagen werden gezegd dat zij de situatie voor de ver kiezingen onjuist had beoor deeld, de datum verkeerd had gekozen en andere fouten had gemaakt. De parlementariërs zouden het gevoel hebben dat mevrouw Gandhi het leiderschap van de partij voor de toekomst niet lan ger ambieert, ondanks de druk die op haar wordt uitgeoefend. Korte metten Volgens de permanente raad van de Chileense bisschoppen conferentie moet er een eind worden gemaakt aan de staat van beleg, die heerst sinds de staatsgreep van september 1973. De mensen moeten de kans krijgen te stemmen voor een nieuw politiek model. Ook pleiten de bisschoppen voor een wettige rechtspraak voor alle politieke gevange nen. Zij wijzen op de recente verklaring van „Amnesty In ternational", die de junta ver weet geen informatie te ver schaffen over de meer dan vijftienhonderd politieke ge vangenen, die „verdwenen" zouden zijn. Het Vaticaanse hof van beroep heeft de vonnissen tegen twee voormalige telefoonbeambten, die diefstal hadden gepleegd in de particuliere vertrekken van de paus toen deze in Cas- telgandolfo was, verminderd en een derde beklaagde, die optrad als helder, begenadigd. Een van hen tekent toch be roep aan bij het Vaticaanse hof van cassatie. Wordt het vonnis bevestigd dan zal hij zijn straf in een Italiaanse ge vangenis moeten uitzitten. Het Vaticaan heeft namelijk in 1955 zijn uit drie cellen be staande gevangenis gesloten wegens gebrek aan klandizie. De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, kar dinaal Joseph Höffner. heeft de benedictijn, pater dr. Ga briel Busch van de abdij Mi- chaelsburg in Siegburg, belast met de geestelijke verzorging van de „Drie van Breda". Pa ter Busch komt in de plaats van de overleden domproost van Aken, dr. Firmenich, die deze taak sinds het einde van de oorlog vervulde. De nationale raad voor Litur gie heeft er bij de pastores op aangedrongen de Paaswake niet te houden vóór het inval len van de duisternis. De raad constateert, dat de Paaswake steeds vroeger plaatsvindt, hetgeen hij geen winst acht, omdat de liturgische symb oliek juist gebouwd is op de Toelatingsexamen gemeentewerkman trok 216 man Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS Het gemeente bestuur van de Franse stad Niort heeft als gevolg van de onverwachte toevloed van kandidaten vergelij kende toelatingsexamens georganiseerd voor de functie van gemeente-ar beider. Eeen van de exame nopgaven was het graven van een kuil. Niort had dertien gemeen te-arbeiders nodig en nadat dit bekend gemaakt was waren er 216 kandidaten komen opdagen waaronder een voormalige fabrieksdi recteur, lieden met een aca demische opleiding en per sonen uit de meest uiteenlo pende sociale kringen. De streek rond Niort is in zeer ernstige mate getrof fen door de economische crisis. Er zijn ruim 30.000 werkzoekenden. Om iedere kandidaat voor de functie van gemeentewerkman ge lijke kansen te geven, werd besloten een vergelijkend examen te organiseren dat bestond uit een dictee, het oplossen van een eenvoudi ge rekensom en het graven van „een nette kuil". Ge zien het feit, dat er een aantal bijzonder tragische gevallen waren, heeft het gemeentebestuur besloten met alleen de dertien beste kuilengravers, schrijvers en oplossers van de rekensom men maar aan dertig kan didaten die in de meest moeilijke omstandigheden verkeren een gemeentelijke functie aan te bieden. Zweedse koning bezoekt Rusland STOCKHOLM - Koning Karei Gustaf van Zweden zal volgend jaar een bezoek brengen aan Rusland, aldus heeft een woord voerder voor het hof verteld. Het officiële bezoek aan Rus land, het eerste van een Zweed se vorst in de moderne tijd, zal vermoedelijk in de eerste helft van het jaar komen. duisternis. De raad wijst erop, dat in de nacht van 2 op 3 april de zomertijd wordt inge voerd. Dit betekent, dat het 's avonds een uur langer licht is, zodat een vroeg tijdstip voor het begin van de Paaswake (dat wil zeggen vóór 21.00 uur) in het algemeen niet verant woord is. Vorig jaar kwamen er ruim vijfhonderdduizend pelgrims naar het Westduitse Kevelaer, ongeveer tien procent meer dan in 1975. Opvallend groot was in 1976 het aantal pel grims, dat de reis naar Keve- laer te voet aflegde, namelijk twaalfduizend.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7