Gemeente is de eerste verdedigingslinie van democratie' Haagse ex-groenteboeren als taveerne-prinsen aan de Braassem LEIDSE HELI-HAVEN VRIJDAG GEOPEND -i STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 MAART 1977 PAGINA 5 Onder de waterseizoen- vleugels van moder- kloek Arie de Boom, het windgevoelige jachtha- venbedrijf aan de Oud- Weteringse Plantage, hebben twee toffe Haag se jongens zich genes teld. Nog niet zo erg lang geleden waren Rob Klein :31; en collega Hans Dekker (34) groen teboeren aan dezelfde Haagse laan. Ze ver kochten allebei hun zaak op dezelfde dag en „emigreerden" naar Al kemade om een to?- komst op te bouwen in de horeca-sector. Ik krijg zo het gevoel, dat Arie de Boom goedmo- dig bromde in zijn ex tensieve belangen, maar in elk geval zitten Kob en Hans zo op het oog gebakken in hun Braas sem Taveerne, bar-bi- stro, in de klotsende na bijheid van een van Zuidhollands meest boeiende meren. Een paar dagen terug ging De voormalige Haagse groenteboren Rob en Hans in hun Braassem Taveerne de taveerne-deur open en de twee vrienden bla ken nog immer van on dernemingslust, terwijl de krukken zich vullen met gezelligheidsklan ten. Hans komt uit een echte „groenenfamilie" (1908 ge sticht, nu vierde generatie en sinds enkele weken uitgestor ven), Rob was eerst kok-ban ketbakker, warna hij de groenten in ging en op dat vlak een dochter van een groentenboer leerde kennen. De zaken Klein en Dekker flo reerden - naar hun beider ge tuigenis - maar zowel Rob als Hans trokken met hun hart naar de horeca. Op den duur konden zij hun liefde niet meer verlocchenen, zo vat ik het tenminste op. Koken was en is hun beider hobby. Rob: „daarom trokken wij eruit, ook al liepen onze zaken best. Ik had werkelijk een moord zaak. maar het was nü veran deren of nooit meer. We hadden allebei geen zin meer in de groenten. Ander half jaar geleden begonnen we te zoeken en toen liepen we tegen Arie de Boom aan. Daar was een bar die niet al te best meer liep. We hopen nu dit anders te gaan doen". Rob en Hans hebben aan de Braassem een huiskamer-idee ontwik keld, je moet er ontspannen kunnen zitt/n in een gezellig heid van „joh, drink wat met ons, of heh je trek om iets te eten". Hans: „We leggen nie mand in de watten om ze in te pakken. We willen ook geen bar-toestanden met bijbeho rend lawaai. Zo kunnen vrou wen-alleen hier zonder enige schroom binnenkomen. De Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. muziek passen we aan, niet de hele dag de Top-40". Op één en dezelfde dag ver kochten Rob en Hans hun groentewinkels, ook al hadden ze daar, naar hun eigen zeg gen, volop plezier in om in de lift te blijven en dat lukte best Maar dat koken werd een soort obsessie. En de twee vrouwen stonden helemaal achter de bezetenheid van hun mannen. „Het is geen mannen zaak", zegt Hans, „aar toch was het „mond huwen", want wij wilden doen wat we zelf leuk vonden en onze vrouwen zijn her er best mee eens". Ze draaien pas een paar dagen, maar nu al lopen Klein en Dekker met uitbreidingsplan nen rond. Rob: „Eerst eens een jaartje rustig bekijken, dan zien we wel weer. In elk geval is het buitenterras al van o s". Dus daar kun je straks, als de maartse buien zijn uit gewoed, zitten te kijken over de prachtige vlakte van het Braassemeer, met een uitzicht op de molen van André van Duin aan de overkant. En als het weer een beetje wil, komt er „livemusic" bij en ook pael laavonden en barbecue-rokerij behoren dan niet tot de uitzon dering; Rob en Hans hebben dit in hun berekeningen al voorzien. Het tweetal heeft al zijn han delsmerk: een rode paprika als koks-kop met een witte koksmuts erboven, een em bleem, dat de tweemans-ta veerne een eigen levend ge zicht moet geven. Op borden en stickers komt je dit tegen. Verder mogen de vooruitzich ten van de bezoekers van de Braassem Taveerne berusten op verse groenten (uitvloeisel van beider kom-af), aan het seizoen aangepast, dóódsimpel en lekker. Rob: „Natturüjk staan we hier voor onze boter ham, maar we willen het dood gewoon erg prettig houden: kippepootje op een boterham, pindaatje, olijfje. En proef eens het verschil tussen een Rosé uit de kruik of een fles. Is het niet naar wens, laat het dan maar. Even goede vrien den; we schrijven het niet op de rekening, je moet hier graag willen terugkomen". Die houding willen Rob en Hans blijven volhouden, niet alleen als „binnenkomertje" de eerste tijd. Ze waren gezel ligheid al gewend, zoals Rob. die in zijn Haagse winkel rondging met stukken sappige wtermeloen toen het warm was, en Hans, die - toen z'n jongste geboren was - met be schuit en muisjes kwam aan draven tussen de aardappels en kroppen sla door. Nu zetten ze varkenshaasjes, steak au poivre, een entreco'tje en een biefstukje met champignons als eerlijke hoofdgerechten voor (en wat er bij komt). De Braassem Taveerne is open van 10 uur 's morgens tot als het moet half één 's nachts. Zeven dagen in de week. Om trent begin oktober gaat de zaak dicht. Daarna zien Rob en Hans wel weer verder. Tot die tijd zeggen ze tegen hun klanten, in alle onbewolkte ge moedelijkheid van hun „win keltje": „we vinden het zalig, dat u er bent. BURGEMEESTER VAN DER HAAR 40 JAAR AMBTENAAR VOORSCHOTEN Dr. J. van der Haar zal op 1 april 40 jaar in overheidsdienst zijn. Voorschoten wil zijn eerste "burger hierbij een receptie aanbieden. De jubilaris heeft zelf veel moeite met de viering van het jubileum. Het betekent een terugblik en een vooruitzien en hoewel burgemeester Van der Haar allerminst van de ene dag in de andere leeft, ziet hij al die festiviteiten rondom zijn persoon niet zo erg zitten. Het gevaar is dat er feest gevierd wordt en er ook maar iemand de idee zal hebben dat hij niet welkom zou zijn. Daarom zegt burgemeester Van der Haar uit drukkelijk dat uiteraard iedereen welkom is. Het tekent Dr. J. van der Haar volledig in zijn zorg om ook maar de indruk te vermijden dat iemand zich te kort gedaan voelt. Op de vraag waarom hij burgemeester wilde worden is zijn antwoord dan ook „Dan kun je iets doen voor de men sen." Het ideaal om burgemees ter te worden was er vanaf zijn jonge jaren. Omdat hij uit een ambtenarengezin kwam wilde hij graag burgemeester zijn zoals een ander jongetje graag trambestuurder of ijscoman zou willen worden. Dr. J. van der Haai- heeft kans gezien zijn jeugdideaal tot werkelijkheid te maken en zo is het antwoord op de vraag over geluk positief: „Ik ben erg gelukkig." Omdat ieder geluk beperkingen heeft, zijn er ook aan het burge meestersambt beperkingen. Op de bevolking van Voorschoten komt hij soms ietswat vreemd over. Tijdens de raadsvergade ringen is hij de vormeüjke voor zitter en bij bezoek aan vereni gingen de man, die er blijk van geeft volledig ingebürgerd te zijn in de vereniging en alle geheimen van het verenigingsle- ven te kennen. Vormelijk Dat vormelijke tijdens de raads vergaderingen komt voort uit de wetenschap dat de gemeente de eerste verdedigingslinie van de democratie is. De dmocratie moet altijd zegevieren daarom heeft burgemeester Van der Haar geen enkele behoefte om een wethouder te steunen in zijn verdediging van een voorstel tij dens de raadsvergadering. In dien blijkt uit een goede discus sie dat de meerderheid van de raad een voorstel van B en W wil afwijzen, dan moet de demo cratie voorrang gegeven wor den. Wanneer dat overkomt op de burger als een passief onder gaan van een discussie door de burgemeester, dan vindt dr. Van der Haar dit wel begrijpelijk maar het past volkomen in zijn zienswijze over het hoogste be stuursorgaan van een gemeente: de gemeenteraad. De weg welke de in 1916 gebo ren Johannes van der Haar aflegde tot de dag van vandaag als burgemeester van Voorscho ten en doctor na het proef schrift „Lijkbezorgingsrecht" is op z'n minst opmerkelijk, maar daarnaast een bewijs van door zettingsvermogen. Burgemeester Van der Haar neemt 46-jaar deel aan het ar beidsproces, waarvan 40 jaar bij de overheid. Op 15-jarige leef tijd met een mulo-diploma op zak stortte hij zich m de grote wereld. Als volontair bij de ge meente De Bilt. Via het ministe rie van Binnenlandse Zaken kwam hij in oktober 1940 bij de Uitgeverij Samsom in Alphen a/dRijn. Daar „zat" hij de oor log uit. Na de oorlog begon hij te solliciteren en op 16 mei 1946 werd hij benoemd tot burge meester van Mijdrecht en Wil- nis. Op 1 mei 1971 werd hij benoemd tot burgemeester van Voorschoten en zo wacht dr. Van der Haar thans op zijn herbenoeming voor een laatste periode als burgemeester. Met zelfkennis meent dr. Van der Haar te mogen zeggen dat hij het burgemeestersambt als het meest ideale voor hemzelf ziet. Er is wel wat veranderd gedurende de 31 jaar dat hij burgemeester is. Zijn ontvangst door de gemeenteraad van Voorschoten was echt niet vol juichtonen1. Een burgemeester wordt benoemd door de Kroon en de beslissing van de Kroon is soms niet in harmonie met het beeld dat een raad heeft van een burgemeester. Dr. Van der Haar gebruikt graag latijnse uitdrukkingen tij dens de raadsvergaderingen. Dat past allemaal binnen het kader over zijn zienswijze over de belangrijkheid van de ge meenteraad in het democratisch bestuur van Nederland. Uit het gesprek blijkt dat de burge meester dan toch wel in een soort harnas zit, want juist zijn representatieve taak vindt hij een van de fijnste onderdelen van de werkzaamheden. „De representatieve kant van het werk doe ik erg graag. Het is een gelegenheid om met aller hande slag van mensen in aan raking te komen en ook een middel om een ander gezicht van jezelf te laten zien." Vooruitstrevend Burgemeester Van der Haar heeft het zijn burgerij niet een voudig gemaakt om hem te le ren kennen, zoals hij op het oog rustig maar praktisch diep gaand de gemeenschap voor schoten heeft willen kennen. Hij wil weten dat hij er dankbaar voor is burgemeester van Voor schoten te zijn en bovendien doctor voor zijn naam te mogen zetten. Hij ziet het als een be- Burgemeester J. Van der Haar: een jeugddroom ver wezenlijkt wijs dat hard werken resultaten kan afwerpen. Hij komt er even gemakkelijk toe om te zeggen dat hij technisch bezien tamelijk linkshandig is en daarom graag in een DAFje rijdt en een een voudig huis wil bewonen mits er maar ruimte is voor'zijn boe ken. Hij is zelfs zeer vooruitstre vend, want een van de stellingen in zijn proefschrift van 14 fe bruari 1964 zegt: „Het fietsen dient te worden aangemoedigd nu het de gelegenheid biedt tot lichaamsbeweging, het verblijf in de open lucht en het observe ren van de natuur." Het is zeker voor burgemeester Van der Haar dan natuurlijk moeilijk om niet uit te vallen wanneer thans zijn stelling voor het „fietsen" gelanceerd wordt in de gemeenteraad als iets ge heel nieuws. Dit is geen opmer king van de burgemeester maar van de man die hem moet „ui thoren." Burgemeester Van der Haar gaat zijn 40-jarig jubileum vie ren. Het is een man die met veel plezier een „eerste pilsje" tapt, maar ook iemand die moeite heeft met „nee" te zeggen. Dat burgemeester Van der Haar soms toch „nee" zegt, komt voort uit zijn wetenschap dat het burgmeestersambt beper kingen oplegt, en dat in de sa menleving beperkingen noodza kelijk zijn om in vrijheid te kunnen leven. JOOP PEETERS. ADVERTENTIE Eindelijk gaat het dan gebeuren. Zo langzamerhand is wel voldoende uit gelekt dat Mercasol Leiden al een heel eind met een sponsor was. Wij zijn nu zover dat we de nieuwe sponsor kunnen presenteren. Met de welwillen de medewerking van de heer P. M Perquin van Mercasol, de man die in de afgelopen jaren het basketbal voor Leiden mogelijk heeft gemaakt. Tij dens MERCASOL LEIDEN PIONEER PUNCH gaat het gebeuren. Dan stellen wij, tezamen met een aantal artiestenaan u voor. Op alle mogelij ke manieren. Ook in natura. Dat betekent dan zeker komen. Om te kijken naar Henny Blom, alle jongens van Merca sol Leiden en alle toekomstige jongens van Mercasol Leiden. Want we hebben gelezen dat het nog hele maal niet zeker is dat Jimmy Woudstra naar Kinzo gaat Deze advertentie is u en Mercasol Leiden aangebo den door Holiday Inn, het instituut dat al zo veel voor basketbal in Leiden doet. v? F) WJA. LEIDEN BOWLING.i FUN CENTER 071-769310 1/46 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een ftjne avond uit Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 Rond vluchten boven grachten en regio Het voormalige Mussert-viaduct, dat nu de bestemming van heli-haven heeft gekregen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Lei den is vanaf vrijdag een unie ke toeristische attractie rij ker. Op die dag zal om 19.00 uur 's avonds de heli-haven van Holiday-Air officieel wor den geopend. Geïnspireerd door de bouwactiviteiten van de Leidse voetbalvereniging DOCOS, dat onder het voor malige Mussert-viaduct zijn nieuwe clubhuis realiseerde, besloot de directie van Holi day Inn op een van de reste rende viaducten twee helikop ters van het type heli-dorsky te stationeren. Deze pas ont wikkelde helikopters zullen vanaf vrijdag vluchten boven de stad Leiden, Rijn- en Bol lenstreek gaan uitvoeren. Begin deze week werd door de afdeling lucht- en ruimtevaar trecreatie van het ministerie van verkeer en waterstaat toe stemming gegeven voor deze vluchten. De Leidse wethou der Van Aken van economi sche zaken Zaken zal vrijdag avond als eerste van een groot aantal genodigden een vlucht boven de stad Leiden maken. Om de feestelijkheden rondom de opening van de eerste heli haven nog meer cachet te ge ven zal vrijdagavond om 19.07 uur de Turkse buikdanseres Su Jasmin op een platform, dat door middel van een stalen kabel is verbonden aan een helikopter en zich 50 meter boven het Stationsplein be vindt, een buikdans opvoeren. Voorlopig hebben de toeristen en inwoners van Leiden de keuze uit een viertal vluchten. Allereerst is daar de Canal- flight, die vrijdagavond om 23.11 uur voor het eerst wordt uitgevoerd. Deze vlucht voert op een hoogte van zeven meter over de Leidse grachten, die voor deze gelegenheid van een speciale verlichting zullen worden voorzien. Verder is er een Lake City-flight, die voor- Dit is een van de twee „heli-dorski's", die vanaf vrijdag vluchten boven de stad Leiden en de Bollenstreek gaan uitvoeren. al interessant is voor bewo ners van de Merenwijk. Zij kunnen vanuit de laagvliegen- de „heli-dorski's" hun huizen en tuinen fotograveren. Men kan ook kiezen voor de Shop ping Promenade-flight: een vlucht op acht meter hoogte door en boven de Haarlem merstraat. En tenslotte is er een Flower Safari-flight, een vlucht over de bollenvelden met een landing in een narcis- senveld, waar de passagiers zoveel mogelijk narcissen mo gen plukken en meenemen. Passage-biljetten voor deze unieke rondvluchten zijn voor lopig uitsluitend verkrijgbaar bij de afdeling lucht- en ruim tevaartrecreatie van Holiday- Inn (Telefoon 071-769310). Gezien de te verwachten grote belangstelling voor de vlucht en vanaf de heli-haven op het voormalige Mussert-viaduct zal volgende week begonnen worden met de bouw van een restaurant Daar kan men ook een twee minuten durende hypnotische behandeling on dergaan om van zijn lucht vrees af te komen. De vlucht en zullen worden uitgevoerd met twee pas ontwikkelde heli kopters. Deze „heli-dorski's" worden aangedreven door een neon gekoelde aardgasturbine- motor en zijn voorzien van wentelwieken, die zijn ver vaardigd van gepanserd apo- lyaetheen volgens een geheel nieuw procédé. Ook bij stor machtig weer kunnen de heli kopters hun vluchten uitvoe ren, omdat zij zijn uitgerust met een speciaal anti-afdrijf mechanisme. Brees traaf De Leidse wethouder van ruimtelijke ordening Waal gaf slechts schoorvoetend toestem ming voor de vluchten boven de Haarlemmerstraat, omdat hij vreesde dat de sierbestra ting van deze winkelstraat aangetast zou worden. De wet houder toonde zich overigens wel verheugd, dat ook de Breestraat opgenomen gaat worden in het vluchtschema, wanneer deze in de toekomst wordt afgesloten voor het doorgaand autoverkeer. Het gemeentebestuur van Lei den, enthousiast geworden door deze initiatieven, gaat nu de mogelijkheden onderzoe ken om ook het laatste Mus sert-viaduct een nieuwe be stemming te geven. Men denkt hierbij speciaal aan de vesti ging van een hoofdkantoor voor Leiden-promotion. VVV- directeur Dekker was bijzon der ingenomen met het idee van het Leidse college. „Lei den gaat door dit soort activi teiten eindelijk een woordje meespreken. Nu zie ik ook uit stekende mogelijkheden om in de buurt van die helihaven een hotel met 200 bedden neer te zetten. Door zo'n heli-haven is Leiden gewoon beter bereik baar, zeker wanneer men.be denkt dat binnenkort ook de Schiphollijn wordt geopend. Leiden kan een springplank voor Nederland worden". De Leidse fietsenhandelaar en raadslid voor de CDA in de gemeenteraad Van Zijp heeft overigens al belangstelling ge toond om naast het eventuele hoofdkantoor voor Leiden- promotion een „witte fietsen- station" te openen. Op de lan delijke fietsdag op 7 mei zal een proef met 20 witte fietsen worden gehouden. Het gehele gebied bezijden de Plesman- laan lijkt nu een groot toeris tisch centrum te gan worden. Aardig detail is dan ook, dat men bij de aanleg van vier tennisbanen naast motel Holi- day-Inn is gestuit op de resten van een Romeinse herberg.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5