Warmond bouwt slechts voor eigen bewoners Leiderdorps centrum kan sfeervol en levendig worden Verkeerstellingen op Floris Schoutenstraat PvdA-Oegstgeest ook voor program-college Minister opent lom-school Leidschendam DOELSTELLING IN NOTA VOLKSHUISVESTING Sportinstuif aan VOORZITTER MIDDENSTANDSVERENIGING J. MINNEE: PRETPARK DUINRELL WEER UITGEBREID In memoriam K. Zandvliet J. Schouten overleden REGIO LEIDSE COURANT PAGINA 4 WARMOND De gemeente Warmond moet slechts woningen bouwen voor de natuurlijke aanwas van de bevolking. Ook de bestaande woningvoorraad dient zoveel mogelijk ten goede te> komen aan de behoefte van de eigen inwoners. Dit zijn de doelstellingen in de nota volkshuisvesting Warmond. De nota geeft uitgebreide informatie over de huisvestingsproblemen van dit moment en de wensen voor de toekomst Om de natuurlijke aanwas van de bevolking te kunnen huisves ten moet Warmond jaarlijks 30 nieuwe woningen bouwen in de woningsector of premie-koop sector. In Endepoel II zullen eerst nog 57 woningwetwonin gen worden gebouwd. De huren blijven, blijkens de opstellers van de nota „betaalbaar". In de: nota wordt gekozen voor de bouw van woningwetwoningen in Endepoel II, omdat die vrij wel zeker beschikbaar kunnen blijven voor de Warmondse wo ningzoekenden. Na oplevering zou er wat meer evenwicht ko men in de verhouding huur- en koopwoningen. Momenteel is het percentage koopwoningen 56, 19 procent meer dan het landelijk gemiddelde. Om de kans voor eigen woningzoeken den nog wat te verruimen is er door de gemeente een verzoek ingediend om de woningen on der 160.000,- binnen de woon ruimteverdeling te laten vallen. Dit verzoek is ingewilligd het geen betekent dat voor deze wo ningen een woonruimtevergun ning vereist is. Uit de nota blijkt vervolgens dat in de toekomst hoofdzakelijk ge bouwd zal moeten worden voor kleinere gezinnea Eengezinswo ningen van minimaal 4,5 ver- blij fseenheid worden gewenst Aan bejaardenwoningen zal geen behoefte meer zijn als de in aanbouw zijnde woningen achter Liduina gereed zija Op de lijst voor woningzoekenden staan nu nog 180 personen. Na toewijzing van de 57 woningwet woningen in Endepoel II blijven er (mede door doorstroming) nog 110 woningzoekenden over. In de nota wordt ook gesproken over de huizen aan de Warmun- dastraat Woningstichting War- munda heeft toestemming ge kregen de exploitatie te beëindi gen. Het actiecomité, dat bezig is een alternatief renovatieplan op te stellen krijgt nog tot 1 april de gelegenheid dit plan in te dienen. Is het plan dan niet binnen dan wordt het overleg stopgezet en zullen verdere nieuwbouwplannen worden ont wikkeld. De volkshuisvesting snota zal morgen in de raads vergadering worden behandeld. 700 JAAR ZOETERWOUDE Zoeterwoude Zaterdag 28 mei zal er in de viering van „700 jaren Zoeterwoude" vanaf 9.00 uur een sportinstuif worden gehouden. De gymnastiekverenigingen S.J.Z. en Meerburg organiseren o.a. een demonstratie trampoline springen, jazzgym, een 3 km. loop voor vader en zoon, demonstratie paardspringen, brug- en evenwichtsbalk en vrije oefening, 's Middags om 16.00 uur is er een optreden van een bekende Afrikaanse groep met Afrikaanse dansen, 's Avonds om 20.00 uur geeft Pro Patria uit Zoetermeer een demonstratie topturnen. Dit alles vindt plaats in een nader te bepalen hal aan de Hoge Rijndijk. Ie Pinksterdag zijn er geen aktiviteiten. Maandag 30 mei organiseren Pit, Effect alsmede de tafeltennisvereniging van Heineken een scholieren tafeltennistoernooi voor alle in Zoeterwoude wonende leerlingen van de klassen 4, 5 en 6. Ook dit vindt plaats in een hal aan de Hoge Rijndijk en gaat om '9.00 uur van start Door de Haflo-manege wordt een demonstratie dressuurrij- den en springen gehouden vanaf 14.00 uur op het trainings veld van S.J.Z., waarna de K.P.J. om 15.30 uur de festiviteiten in het dorp voortzet met een 700 m loop op klompen. De start hiervan is in de v. Swietenstraat De festiviteiten eindigen die dag met een o.a door Bert v.d. Helm en Bettine Vriesekoop gegeven demonstratie tafeltennis in een hal aan de Hoge Rijndijk. Aanvang 20.00 uur. Intussen hebben al verschillende bedrijven gereageerd op de oproep van het coördinatie-comité de viering financieel te steunen. OEGSTGEEST „Ook wij zijn voorstander van een programcollege. Als de progressieven de meerder heid krijgen bij de verkiezingen, dan eisen we alle wethouderszetels op. Ook in Oegstgeest zullen we bij de volgende rit met een aantal programvoorwaar- den komen." Dit zei gisteravond fractievoorzitter Kohlbeck van de PvdA in de Oegstgeest se gemeente raad tijdens een bijeenkomst van PvdA en PPR. Als een van die programvoorwaarden noemde de heer Kohlbeck de toewijzing van woningen in Haas- wijk. De fractievoorzitter toonde zich verontrust over het kappen van bomen in de tuin van de pastorie van St.-Willibrord. „Dat had niet zo mogen gebeuren", aldus de heer Kohlbeck die toezegde het dagelijks bestuur ter verantwoording te zullen roepen. Uit de discussie bleek, dat in Oegstgeest nog geen kapveror- dening bestaat, zodat een particulier rustig de bomen in zijn tuin mag verwijderen. De aanwezigden discussieerden over de plaats van het woonwagenkampje aan de Haarlemmerstraatweg tegenover de Groene Kerk. Rijkswaterstaat, eigenaar van de benodigde grond, heeft nog geen toestemming gegeven. PPR-raadslid Wolthaus: „Als het plan niet doorgaat, dan moet Oegstgeest snel met een duidelijk alternatief komen. LEIDERDORP „Ik vind het jammer dat de actiegroep Leef baar Leiderdorp zonder overleg met ons is gaan opereren, om dat we in grote lijnen op dezelf de golflengte zitten en dezelfde doeleinden nastreven". Dit zegt de voorzitter van de Midden standsvereniging Leiderdorp, Jan Minnee (41), over de acties die onlangs ontstonden op het moment dat de gemeenteraad definitief zou besluiten een nieuw raadhuis te bouwen in het uitbreidingsplan Winkelhof. Voor insiders als Minnee was het idee voor renovatie en uit breiding van het raadhuis in de Hoofdstraat bij voorbaat tot mislukking gedoemd, omdat de plannen voor nieuwbouw al in een te ver gevorderd stadium waren. Niettemin is hij erg in genomen met de acties voor een leefbaar centrum. Volgens hem zijn acties hard nodig om het oude dorp levendig te houden, al hecht hij ook grote waarde aan het overleg met de gemeen te. „Met het gemeentebestuur, in het bijzonder met de wethou der voor maatschappelijk wel zijn en middenstandsaangele genheden C. Gordijn, hebben wij een goed contact. Dat is vroeger wel eens anders ge weest", zo stelt hij. De belangstelling van de heer Minnee, die een bloeiende kap salon drijft in het winkelcen trum Santhorst, voor het oor spronkelijke Leiderdorp heeft niet uitsluitend een professione le achtergrond. Hij is een gebo ren en getogen Leiderdorper. Het kappersvak heeft hij van niemand vreemd. .Mijn vader", zegt hij, „had een gezellige oude kapperszaak op de hoek van de Doeslaan en de Hoofdstraat". Over het oude Leiderdorp, waarin nog sprake was van ech te leefgemeenschappen waar men op elkaar was aangewezen, weet hij veel en boeiend te ver tellen. „Leiderdorp had aanvan kelijk nog geen 4000 inwoners en strekte zich in een typische lintbebouwing over een lengte van acht a negen kilometer langs de Oude Rijn uit van de grens met Koudekerk tot aan de Zijldijk. De mensen woonden er in verschillende buurtschappen, die ieder voor zich winkelvoor zieningen hadden. Variatie en concurrentie was er genoeg. Zo waren er bijvoorbeeld in de buurt van Doesburg vier warme bakkers die allen goed functio neerden. In die tijd had men aan een betrekkelijk gering aan tal klanten genoeg om een rede lijk bestaan te hebben". De heer Minnee vindt dat de na-oorlogse gemeentebesturen zich te weinig aan het oude dorp gelegen hebben laten liggen en zich te eenzijdig met de uitbrei dingsplannen hebben bezig ge houden. Over de groei naar het Leiderdorp van nu met zijn 18000 inwoners zegt hij: „In de jaren vijftig was de toenmalige burgemeester Van Diepeningen de gangmaker achter de struc tuurplannen. Voor de uitbrei ding werden de nodige gronden en bedrijven onteigend. Ik her inner me nog een hoorzitting waarop de plannen werden ui teengezet Bij die gelegenheid waarschuwde de commissaris van de koningin Klaasesz al: „Let op Leiderdorp; bouw aan uw eigen identiteit". De grote aandacht van de bestuurders was echter geconcentreerd op het nieuwe wat komen zou", weet de heer Minnee. Naar zijn mening had het ook anders ge kund. Ieder dorp heeft zijn oude kern. Oegstgeest bijvoorbeeld de Kempenaerstraat, Voorscho ten, de Schoolstraat en Alphen a/d Rijn, de Van Mandersloot- straat. Zoetermeer is wel een heel typisch voorbeeld. Daar heb je hypermoderne winkel centra, maar het oude gedeelte is een verademing. Daar zijn ook goede voorzieningen en het bruist er van energie. Voor mij is dat het bewijs dat oud naast nieuw goed kan functioneren. Dat moet hier in Leiderdorp ook kunnen". Impuli sen De heer Minnee vindt dat het nog niet te laat is en dat er nog genoeg kansen zijn om het oude centrum nieuwe impulsen te ge ven. Maar dan moet er wel het een en ander gebeuren. „Er zijn verschillende panden waar iets mee gedaan kan wor den. In de Hoofdstraat komt nogal wat ruimte beschikbaar, zoals het raadhuis en het voor malige postkantoor met belen dende percelen. Ik denk ook aan verplaatsing van het Dorps huis als gemeenschapscentrum naar het gebouw waarin nu de streekmuziekschool is gevestigd. Dit betekent een stuk welzijn voor de bewoners van de Oran- jewijk. Op die manier ontstaat de mogelijkheid een attractief winkelcentrum te creëren. Voor de ondernemers zelf lijkt me dat heel aantrekkelijk. Ik geloof dat de winkeliers wel belangstelling zullen hebben zich in die con centratie te vestigen. Mogelijk zullen elders winkels moeten worden opgeheven. Het allerbe langrijkste is dat er een goed geheel ontstaat waarin men Bereikbaarheid De heer Minnee denkt dat de consument de weg naar dat win kelcentrum wel zal weten te vin den. Hij wijst op de voorgeno men bouw van flats op het na bije Voordorpterrein aan de an dere kant van de Persant Snoepweg. Hij vindt ook dat men de slechte bereikbaarheid van het centrum niet moet over drijven, al noemt hij het tunnel tje dat de enge verbinding van het Voordorpterrein met de Hoofdstraat vormt, ook onge lukkig. „Ondanks alle kritiek, zoals over de slechte parkeer voorzieningen, wordt iedere donderdagmorgen met de markt het bewijs geleverd. Wanneer het gezellig is en er een bepaal de sfeer is, komt men wel", is zijn stelling. De problematiek van het oude dorp is thans in studie bij het gemeentebestuur. Er wordt ge werkt aan een nota „Heroriënte ring leefbaarheidsaspecten oude dorp". De heer Minnee daar over: „Die nota zien wij als een belangrijk uitgangspunt voor de realisering van de Identiteit. Het onderzoek dat thans wordt ver- Dat kinderen soms te laat naar de school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden wor den verwezen kan de oorzaak zijn dat terugverwijzing moeilij ker en soms onmogelijk wordt. De consequentie hiervan moet een andere aanpak van het lager onderwijs zijn, het personeel moet meer vertrouwd worden ge maakt met specifieke leer- en opvoedingsmoeilijkheden en een nauwe binding met de nieuwe basisschool voor de kinderen van 4 tot 12 jaar is daarvoor een eerste vereiste. Aldus dr. J. A van Kemenade, minister van onderwijs en weten schappen. die gistermiddag in ge college wethouders van Leid- school „de Vliethorst" aan de het bijzijn van burgemeester E. schendam, de sinds vorig jaar Prinses Carolinalaan officieel in J. M. Kolfschoten en het voltalli- augustus in gebrui zijnde LOM- gebruik stelde. RAAD SASSENHEIM HERDENKT SLACHTOFFERS VLIEGRAMP In het Wassenaarse recreatiecentrum Duinrell gonst het momenteel van de bedrijvigheid om het pretpark tijdig, dat wil zeggen vrijdag 1 april, weer te openen. Met uitzondering van het zwembad en de waterspeelplaats zullen dan alle attracties, zoals de speeltuin, de wobbelfietsen, trampolines, midgetgolf, kletterberg, gondel en nog veel meer weer klaar staan voor het publiek. Nieuw is de verkeerstuin met een vijfendertigtal trapautootjes en het hele dorp van hout bij de uitkijktoren, waar de kinderen kunnen spelen in houten auto's. Verder zijn bestaande attracties uitgebreid. Er is een tweede trein, een tweede gondel en een tweede airwalk voor de drukke dagen, zodat de wachttijden korter zijn of niet meer bestaan. SASSENHEIM Binnenkort worden verkeerstellingen gehouden in de Sassenheimse Floris Schoutenstraat. Dit antwoordde gister avond burgemeester Kret tijdens de raadsvergadering naar aanlei ding van een vraag van raadslid Drenth. De bewoners van de F. Schoutenstraat hadden het gemeentebestuur in een brief om maatregelen gevraagd. De raadsvoorzitter Kret, meende dat me teen systematische verkeerstelling meer inzicht in de verkeersaf wikkeling verkregen kon worden. De raadsvergadering in Sassen- heim begon gisteravond met een herdenkingvan de slachtoffers van de vliegramp op Tenerife. Met name werden de plaatselij ke slachtoffers mevrouw Tom, die echtgenoot en drie kinderen achterlaat en gezagvoerder Veldhuizen van Zanten her dacht. Het landgoed Ter Leede staat op de voorlopige lijst van Monu mentenzorg. Momenteel wordt overleg gevoerd tussen gemeen te, rijk en de dienst Monumen tenzorg overhet behoud van het landgoed. Burgemeester Kret sprak de hoop uit dat het land goed behouden kan blijven. „Maar hoe weten we nog niet", voegde hij eraan toe. Het gemeentebestuur van War mond is het eens met de ge meente Warmond ten aanzien van het protest tegen de perso neelsstop voor het Maatschap pelijk Werk. „Wij sturen geen adhesiebetuiging", verklaarde burgemeester Kret, „want we zijn geen actiegroep". De raad besloot een aantal woningen aan de Zuiderstraat onbewoon baar te verklaren. Het gaat om de nummers 9, 15 t/m 19, 21, 25, 26, 28, 32 t/m 42. LEIDEN Millioenen Neder landers werden geschokt door het verschrikkelijk ongeluk dat zondag de K.LM. Boeing over kwam. Duizenden Leidenaars lazen met afschuw dat daarbij ook omgekomen waren Klaas Zandvliet met z'n hele gezin. Klaas Zandvliet in leven, was een zeer bezet man. Buiten de drukke bezigheden in z'n boek handel op de Haarlemmerstraat, was hij bijzonder actief in het verenigingsleven. Hij vond de tijd zich vrij te maken voor zijn Haarlemmerstraat Hij was één van de oprichters van de Haar lemmerstraat winkeliersvereni ging, die hij jarenlang diende als penningmeester. Hij zag ook de noodzaak dat allen die in de binnenstad hun bedrijf hadden zich verenigden. Samen iets doen, samen wat bereiken. Hij was de man van het eerste uur in het Leids City Centrum. Met zijn rustige weloverwogen houding en gesprekken, wist hij vele kanten af te slijpen van scherpe tegenstellingen. Jaren lang was hij een vertrouwde figuur in ons dagelijks bestuur, waarna hij als lid van het alge meen bestuur ons met raad en daad terzijde stond. Ook hij vond dat de economisch geïnte resseerden in Leiden zich sterk moesten maken. Hij werd één. van de steunpilaren van de Stichting Leidse Binnenstad. Het is moeilijk te verwerken dat we zijn uitstekend geformuleer- de objectieve visie zullen moe-j ten missen. We zullen troost moeten vinden in de herinnering en dankbaar I zijn voor wat hij deed. Wij wen sen zijn familie alle sterkte toe. J. van Egmondj voorz. L. C. C. Jan Minnee, voorzitter van de Leiderdorpse Middenstands vereniging. richt door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (CIMK) naar de huidige en toekomstige functie van het winkelapparaat moet er zeker bij worden betrokken. De mid denstandsvereniging wil graag meedenken en meewerken om tot goede oplossingen te komen. Ik zie het als een taak de be trokken ondernemers te overtui gen van de noodzaak van een fundamentele aanpak en de deelneming aan dit project te bevorderen. Dit is van groot be lang tegen de achtergrond van het nieuwe winkelcentrum dat in het Winkelhof gaat komen. De realisering zou eigenlijk ge lijktijdig moeten plaatsvinden". De heer Minnee hoopt daarom dat de nota spoedig klaar zal zijn en vindt ook dat er naar wegen gezocht moet worden om steun te verlenen aan de bedrij ven die zich in de nieuwe opzet willen gaan vestigen. FRANS BROCKEN Zoeterwoude Maandag over-j leed plotseling op 58-jarige leef-j tijd de heer J. Schouten. Zijn' dood heeft grote verslagenheid teweeggebracht in Zoeterwoude. „Hij was aktief op diverse ter reinen en trok zich het mense lijk leed erg aan", zeg Kees Straver, voorzitter van de raads fractie van Progressief Zoeter-' woude. Beide waren vanaf het begin in 1968 betrokken bij de P.P.R.. Jan Schouten was vooral zeer nauw betrokken bij het werk van Verbum Del in Leiden. Niet alleen door zijn funktie als pen ningmeester van het Stichtings bestuur maar vooral de wijze waarop hij een raadsgever was bij de diverse aktiviteiten. De beide elementen van het werk van Verbum Del, de bezinning zowel als de aktie. mochten daarvan profiteren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4