foidóe 60 vta/nt n jKLM-piloot had geen start ver gunning üan doodt ix-vriendin n zichzelf 5arker sponsor ran Mercasol Sk la PvdA en PPR oneens over samenwerking CDA Dame met hondje Interkerkelijke rouwdienst op Tenerife Robina (24) ging toch maar niet mee KLM-Boeing landt met zestig zieken Pasjes met foto verplicht voor Rotterdamse havenarbeiders Aluminium fiets: 20 jaar garantie VREEMDE LADING DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. lertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Woensdag 30 maart 1977, 67e jaargang no. 20696 Aanhoudend droog Film „De dame met het hondje" op Ned. II om 21.00 uur. IKONS Verslaggevers om 19.04. Om 22.25 uur Mireille Mathieu. Ned. I om 20.00 uur tv-spel „Mijn vader" en om 23.00 uur uitgestelde „Boek en televisie" i.p.v. Sprekershoek. Droog en vrij zonnig. Meest ma tige wind uit zuidelijke richtin gen. Vannacht minimumtemperatu ren van 0 tot min 4 graden. Maxima morgen omstreeks 8 graden. Morgen: Zon: 6.18-19.12 Maan: 14.47-4.13 Schev. hoogw.: 12.31- Laagw.: 7.47-20.29 (Van onze verslaggevers) SCHIPHOL - KLM-gezag- voerder J. Veldhuizen van Zanten van de verongelukte Boeing-747 heeft van de ver keerstoren van Tenerife zon dag geen toestemming gekre gen om te starten. Daarmee heeft hij, aldus de heer F. van Reijsen van de Rijkslucht vaartdienst en lid van het Ne derlands onderzoekteam op Tenerife „zeer ongebruikelijk gehandeld". De heer Van Reij sen zei dit gisteravond, nadat de Nederlandse onderzoek commissie samen met de Spaanse autoriteiten en de Amerikaanse onderzoekers de geluidsband van de verkeer storen had afgeluisterd. Op deze band worden alle ge sprekken tussen de verkeer storen en de vliegers vastge legd. De onderdirecteur van de luchthaven, de Spanjaard Juan Linares, was even duide lijk in zijn verklaring: „Hij had geen toestemming om te starten". De heer Van Reijsen verklaar de gisteravond op Tenerife: „De KLM-machine had blij kens de geluidsband- uit de toren wel de toestemming om te gaan vliegen en de goedkeu ring van het te volgen vlieg- plan. De cockpitbemanning heeft deze vluchtverklaring zoals gebruikelijk teruggele zen. Onmiddellijk daarna is de start aangevangen en is aan de toren gemeld, dat men gestart Minister van Agt sprak gistermiddag een herdenkingsrede uit tijdens een zitting van de Eerste Kamer. was. Maar een aparte „clea ring" voor de start is tegen de gebruiken in, niet gevraagd. De direktie van de KLM in Amstelveen was gisteren min der zeker in haar commentaar. „Het is voor de KLM volstrekt ondenkbaar, dat de gezagvoer der gestart zou zijn, als hij geweten had daarvoor geen toestemming te hebben verke- gen." KLM-direkteur Ledeboer voegde hieraan toe: „Het bjkt erop, dat er helaas sprake is van een misverstand. De in structies van de toren kunnen door de bemanning verkeerd geïnterpreteerd zijn. Ook is het mogelijk, dat een deel van de instructies niet in de cock pit is ontvangen, hetgeen zou kunnen wijzen op een tenh- nisch mankement in de radio apparatuur van het vliegtui- gDe onderzoekcommis sies wachten nu eerst af, wat de gegevens opleveren, die op de twee recorders uit zowel het KLM-toestel als dat van de PanAm vastgelegd zijn. Deze recorders geven alle gesprek ken tussen de piloten onder ling en tussen de vliegers en de verkeerstoren weer, terwijl ook andere bijzonderheden erop vermeld staan. Uit de gegevens op de geluids band van de verkeerstoren blijkt verder, dat de gezag voerder van het PanAm-toe- stel - die gered is - zich in werkelijkheid niet bevond op de plaats waar hij dacht te zijn. „Hij heeft een onjuiste positie doorgegeven. Hij be vond zich veel verder op de baan, dan de afslag, die hij jad moeten nemen", aldus het lid van de Nederlandse onder zoekcommissie de heer J. van De KLM en de PanAm hebben vanmorgen vroeg verklaard dat de resultaten van het ver dere onderzoek eerst moet worden afgewacht voordat werkelijk van een schuld vraag, bij wie dan ook kan worden gesproken. Een Pa- nAm-woordvoerder voegde daaraan toe, dat hij medede lingen van de Spaanse autori teiten, dat een menselijke fout vanuit de verkeerstoren uitge sloten is, geheel voorbarig en ongewenst achtte. Personeel van de Amerikaanse luchtmacht brengt een van de overlevenden van de vliegramp naar een vliegtuig dat de gewonden naar de VS zal vervoeren. SANTA CRUZ (ANP) Bisschop Lis Franco Gascon van Tenerife leidt vanavond een inter kerkelijke rouwdienst voor alle slachtoffers van de vliegramp van zondag. Dominee H. de Bie uit Diepenveen zal de bisschop daarbij assiste ren, evanals een rabbijn van Las Paimas. Do minee De Bie die vanmorgen van Schiphol vertrokken is, zal in het Nederlands en in het Engels voorgaan. Ook de Duitse dominee Wal ter Grunwald zal bij de plechtigheid assisteren. Robina van Lanschot, een 24-jarige hostess van Holland International, die zondag met de KLM-Boeing van Schiphol vertrok, dankt haar leven aan haar besluit zich niet al te druk te maken over haar bagage, die zich in het ruim van het toestel bevond. Met drie collega's zou ze via Las Palmas doorvliegen naar Tenerife, waar ze dit vakantieseizoen zou werken. Toen de boeing uitweek naar Tenerife - haar ui teindelijke bestemming - heeft ze daar het vliegtuig verlaten. Haar collega's zijn aan boord van het rampvliegtuig gebleven, om in Las Palmas zelf hun bagage in ontvangst te kunnen nemen en vervolgens terug te keren naar Tenerife. Robina van Lanschot dacht „die koffers komen wel" en bleef op het eiland. Van de 249 inzittenden die met de KLM-Boeing van Schiphol vertrokken, is zij de enige overleven de. Het echtpaar Zandvliet uit Leiden, dat met drie kinderen van 19, 15 en 9 jaar bij de ramp is omgekomen, heeft nog een zoon. De jongen was niet met het gezin op vakantie gegaan, omdat hij op het Adelbert-college in Wassenaar voor zijn eindexamen zit SYDNEY (UPI) - Een Boeing 707 van de KLM heeft van morgen een landing met voor rang gemaakt op het vlieg veld van Sydney in Australië omdat zestig passagiers ziek waren geworden. Men ver moedt dat het voedsel of het water, dat in Doebai aan boord was gekomen, besmet is geweest. Zes passagiers moesten met vergif tigingsverschijnselen worden opgenomen in een zie kenhuis. Hun toestand wordt bevredigend genoemd. Een Boeing 747 van de Pan Am met 347 passagiers heeft kort na de start van het vlieg veld van Auckland in Nieuw Zeeland een noodlanding moeten maken. Er was brand in een motor ontstaan. (Van onze sportredactie) IDEN Parker is de nieuwe nsor van de basketbalver- png Mercasol Leiden. De basketbalvereniging orheen Bona Stars en BS den) en 's-werelds grootste inenfabrikant vonden elkaar sen driejarige verbintenis, iwel van beide zijden geen Iragen zijn genoemd, lijkt het p dat de basketbalwereld in •ker een „grote sponsor" er- heeft gekregen. Naar schat- zal Parker jaarlijks drie ton ie Leidse vereniging steken, nieuwe sponsor heeft in het contract twee voorwaarden la ten opnemen. De Leidse vereni ging zal het zogenaamde „scho lenprogramma" van de grond moeten halen en ook dient „Par ker" de komende competitie de „Play-Offs" te halen; dus eindi gen bij de eerste vier ploegen van Nederland. Frans van Egmond, die man die- met Henk Reekers en Hennie Blom de onderhandelingen heeft gevoerd: „We hebben in Parker een bijzonder goede sponsor gevonden" En: „Ko mend seizoen heeft Leiden een erg sterk basketbalteam". (an een onzer verslaggevers) RGER Drie dodelijke loten loste gisteren in het sntse Borger een 27-jarige n uit Stadskanaal op zijn terere vriendin, de 21-jarige itje Beijering uit Borger, arna schoot hij zichzelf door t hoofd en was op slag dood. t meisje is gisteravond in t ziekenhuis overleden, ïtje verbrak enige tijd gele- i de verhouding met de 27-ja- e fabrieksarbeider. Toen zij teren haar zusje van school de halen stond hij plotseling >r haar en richtte een vuur- pen. Nadat het pistool wei- rende het meisje weg, maar de volgende twee schoten troffen haar in de rug. De man rende op haar toe en schoot van een afstand van twee meter nog maals. Vervolgens richtte hij het wapen op zijn hoofd en drukte af. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant als nog gebracht. j^^Huur uw nieuwe Skala kleuren-TV voor extra lage lente-prijs. Bel (071) 131141 365dagen service per jaar. Nieuwe bewoners Hoewel ze na de vroeg ingetreden lente inmiddels een (vries)koude dou che te verwerken kregen laten de ooievaars zich ken nelijk door niets meer weerhouden. In het buurtschap Graafland bij Schoonhoven heeft een eiberechtpaar zich genesteld op de schoorsteen van een boerderij (on der), terwijl in het ooievaarsdorp „Het Liesveld" bij Groot- Ammers vogellief hebbers met een hoofdschuddende - blik op de kalender de nieuwe bewo ners gadeslaan. ROTTERDAM (ANP) Om het koppelbazen, naar men hoopt, onmogelijk te maken ongeregistreerde mensen in de haven te laten werken, zullen binnenkort alle ongeveer 11.000 Rotterdamse havenarbeiders tijdens hun werk een pasje met foto op zak moeten hebben. Dit is een uitvloeisel van de laatste CAO-onderhandelingen, waarbij de vakbonden erop hebben aangedrongen dat de pasjesregeling (zonder foto) zou worden vervangen door de nieuwe regeling. De oude pasjes, zo bleek in de praktijk, verwisselen nogal gemakkelijk van eigenaar. Men hoopt deze uitwisseling met foto's te ondervangen. Van Agt: Gedram van links zijn we beu (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De partijbesturen van PvdA en PPR kunnen het onderling nog niet eens worden over de vraag of zij na de verkiezingen wel of niet op samenwerking met het CDA dienen aan te sturen. De PvdA-leiding vindt dat wèl naar samenwerking moet worden gestreefd, zij het onder voorwaarde dat socialisten en confessionelen het eens worden over de vier zogenaam de hervormingsvoorstellen (grondpolitiek, wet op de inves teringsrekening, vermogensaanwasdeling, ondernemings raden). De PPR stelt zich tot nu toe op het standpunt dat de confessionelen overduidelijk hebben getoond deze voorstellen niet in de door de progressieven gewenste vorm te willen aanvaarden. Het CDA is „voor het examen gezakt" en de progressieven dienen daarom samen en met uitsluiting van de confessionelen een nieuwe regering te vormen, aldus de opvatting van de radicalen. Het gisteren gehouden overleg tussen PvdA en PPR over het samen- werkingsvraagstuk heeft dan ook niet tot resultaten geleid en zal een dezer dagen worden voortgezet Intussen hééft CDA-lijsttrekker Van Agt gisteren laten blijken een samenwerking met de progressieven niet bij voorbaat uit te sluiten maar vooralsnog ook geen toenade ringspogingen te willen ondernemen. Op een CDA-bijeen- komst in Bocholz zei Van Agt gisteren: „In de huidige situatie moet het CDA gewoon op zijn eigen weg voort gaan en geen bijzondere toenadering naar links zoeken. Evenmin moet in wrok naar de socialisten worden omge zien." Onder donderend applaus voegde hij daaraan toe: „Maar van het gedram van links zijn wij niet langer gediend. Exameneisen van de kant van de PvdA nemen wij ook in de toekomst niet in ontvangst" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vroom en Dreesmann brengt vanaf volgende week een Europese primeur op de markt, „die een omwente ling kan betekenen voor heel rijwielmin- nend Nederland": een zeer lichte alumi nium fiets waarop het warenhuisconcert 20 jaar garantie geeft. De fiets wordtgemaakt door de Duitse firma Kettler en gaat 575 gulden kosten. V en D heeft verkooprechten voor Neder land verworven. De aluminium fiets wordt maandag in het zwembad van Hilton Schiphol voor het eerst getoond. VLISSINGEN (ANP) De machinist van een goederentrein in het Goese Sloegbied heeft gisteren een vreemde koppeling tot stand gebracht Met de buffers van zijn locomotief pikte hij de auto van een Vlissingse automobilist op via de raampjes in het voor- en achter- portier. De auto was door onoplettendheid van de bestuurder voor de trein terecht gekomen. De locomotief sjokte met zijn vreemde lading op de horens nog 25 meter door, kwam toen tot stilstand, waarna de Vlissinger ongedeerd uit de wrakkstukken van zijn auto kon klimmen. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1