Stoffelijke overschotten iog niet naar Nederland Benzine-injectiepomp maakt aloude carburator „ouderwets Jordanië kan hulp Nederland goed gebruiken" OUDERS VAN NU ZIJN BESTE OPVOEDERS ALLER TIJDEN" Geen ontbinding van Eerste Kamer DENTIFICATIE VERLOOPT ZEER MOEIZAAM rt KIN EN LAND leidse courant woensdag 30 maart 1977 paginal (Van een onzer verslaggevers) jgTELVEEN Het was tegen het Jaguur nog steeds onzeker, wanneer Stoffelijke overschotten van de bij de p-amp zondag op Tenerife omgeko- Nederlanders naar het vaderland pen worden overgebracht. Men ver- ïdt, dat dit wellicht vrijdag kan ge ren, maar de identificatie van het tal slachtoffers is nog steeds niet jndigd. termiddag zijn ter assistentie hiervoor tandartsen en twee begrafenisonder- lers naar Tenerife vertrokken. Zij en daar de leden van de dienst Lucht- xt van de Rijkspolitie helpen. De tand ien hopen aan de hand van gegevens r de gebitten van de omgekomen pas- de identificatie te kunnen bespoe digen. Gegevens hiervan zijn de laatste dagen in Nederland al verzameld. Wan neer de onderzoekers hiermee gereed zijn, worden de stoffelijke overschotten naar Nederland overgevlogen. De Amerikaanse maatschappij PanAm heeft gisteren de gewonden, die vervoerd mochten worden, naar Amerika overge bracht. Hiertoe landde op het vliegveld van Tenerife een Amerikaans Hercules toestel, het eerste dat na de vliegramp er kon landen. De stoffelijke overschot ten van de Amerikaanse omgekomenen zijn echter nog niet overgevlogen. Ook de Amerikanen wachten nog op een volledi ge identificatie, die even moeizaam ver loopt als bij de Nederlandse deskundi- gen. Intussen zijn bij zowel de KLM als bij PanAm een groot aantal bewijzen van deelneming binnengekomen. Onder meer stuurden de regeringsleiders van de Sov jet-Unie een boodschap van „diep leed wezen" naar beide maatschappijen. Dit geldt ook voor het reisbureau Holland International, dat reeds veel betuigingen van deelneming heeft ontvangen. Bij de reisorganisatie zijn totnutoe geen afzeggingen binnengekomen van mensen die geboekt hadden voor de eerstvolgen de reis naar Tenerife. Zaterdag aanstaan de vertrekken vermoedelijk tweehonderd Nederlanders naar het vakantie-eiland. Daar verblijven thans nog ongeveer vier honderd Nederlanders, die bij het bureau een reis geboekt hadden. Zij zouden za terdag aanstaande naar huis terugkeren, maar Holland International heeft hen laten weten dat de tijd van de terugreis wellicht gewijzigd zal moeten worden. Berichten uit Tenerife melden echter, dat het vliegveld vrijdag wellicht voor alle verkeer heropend zal worden. In de Eerste Kamer zijn gisteren de slachtoffers van de vliegramp herdacht. Namens de Kamer voerde voorzitter Thurlings het woord en namens de rege ring vice-premier Van Agt. „Ons medelij den gaat uit naar de nabestaanden die nu moeten leven met de gedachte, dat er hier op aarde voor hun dierbaren geen verkeer meer is", aldus Eerste-Kamer- voorzitter Thurlings. „Mogen zij, die ach terblijven in verdriet en vertwijfeling de kracht ontvangen deze beproeving te dra gen", aldus vice-premier Van Agt. aantal (ANP) Bij naar 10.000 Nederlandse is vorig jaar een abor- uitgevoerd, tegen 15.000 in ii gisteren prof. dr. A. A. hoogleraar in de ver- aan de Universiteit te op een persconferentie proefschrift van dr. A. de Bergh, coördinator Bloemenhove-kliniek. ïefschrift handelt over om vergevorderde (meer dan af te breken, was promotor van Bergh, die op 'dit promoveerde tot in de geneeskunde. Prof. schrijft de daling van abortussen toe aan anticonceptie. Verdediger 2 Aenten blijft t(och aan *Van een onzer verslaggevers) 1 (EN HAAG - De Haagse ad- LJcaat mr. L. van Heijningen eft besloten toch raadsman in Pieter Menten te blijven, irekt nadat het echtpaar Men- een kort geding tegen Hans •p over diens boek had ver- stelde mr. Van Heijnin- ernstig te overwegen de sdiging neer te leggen, 'an Heijningen nu: „Ik blijf omdat Menten hoger beroep aangetekend tegen het is, dat erop neerkomt, dat boek van Knoop ongewij- op de markt mocht komen, bovendien wil ik niet de c wekken te deserteren een moeilijke post. Dan zou de onwaardige belagers van Mentens hun doel hebben •ikt en dat kan niet" cht op brkrachter 'E (ANP) Het Gelderse re- irche-bijstandsteam maakt ht op een vermoedelijk Ve- jongeman die de afgelo- maanden zeker vier jonge •uwen onder bedreiging met wapen beeft verkracht, fe politie heeft in deze zaak einig zekerheden omdat de paap steeds gemaskerd op- bedt en zijn slachtoffers blind- ekt. Hij heeft het vooral ge- rnt op alleenwonende jonge ouwen in de gemeenten Epe Heerde. Men houdt er reke- ig mee dat het werkelijke ntal slachtoffers veel hoger t omdat men enige zekerheid eft dat een aantal vrouwen uit gst geen aangifte heeft ge- an. 'orse boetes voor vertreding ijtijdenbesluit DHOVEN (ANP) De kan- echter in Eindhoven heeft Is te ren de directeur van een ortbedrijf in Geldrop we- 5 tien overtredingen van het tijdenbesluit veroordeeld tot I 48.000 boete, waarvan f 24.000 voorwaardelijk en een wek hechtenis voorwaardelijk "toet een proeftijd van twee fjijn broer, die tweemaal het ["jtijdenbesluit heeft overtreden verd veroordeeld tot een boete 1 4000 en een week voor- irdelijk met eveneens een >eftijd van twee jaar. II Friesland heeft de politie gis pen tijdens een verkeerscon- °le een vrachtwagenchauffeur ingehouden en verboden ver- Ier te rijden, daar hij al 18 uur '"onderbroken achter het stuur d gezeten. Brand in „Dorp": miljoen schade ARNHEM (ANP) Bij een felle brand is gisteravond voor naar schatting één miljoen gulden schade aangericht in een centrale werkplaats op het terrein van „Het Dorp" in Arnhem. Door nog onbekende oorzaak brak brand uit in het gebouw waar de afdelingen hoofdarbeid, braille en het gesproken boek zijn gehuisvest. Het gebouw brand de gedeeltelijk uit. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. KROONPRINS HASSAN: WASSENAAR Prins Hassan. 38-jarige kroonprins in de stokoude Hasjemietische koningsfamilie, die heerst over het gortdroge Jordanië, laat geen minuut van zijn bezoek aan Nederland ongebruikt. Sinds zijn aankomst op Schiphol „Het was voor mij een bijzondere verrassing, dat een Arabier met zoveel égards in uw land ontvangen werd" heeft hij gediscus sieerd en een smakelijk vorkje meegeprikt met de Nederlandse ministers Van der Stoel en Pronk, minister-president Den Uyl, diverse fabrieksdirecteuren en bankier Van Lanschot. „Het ging hierbij uiteraard landse lichtreus in de nabije niet om beleefdheidsvisites", zegt hij, „mijn land is momen teel in volle ontwikkeling en de problemen zijn navenant. Met uw minister van ontwik kelingshulp heb ik dan ook de mogelijkheden besproken van steun aan Jordanië. Zojuist zijn we begonnen met een am bitieus vijf-jarenplan, dat moet voorzien in de geforceer de groei van onze industrie. Op het gebied van de chemie, de winning van po tas en koper en de uitbouw van onze enige haven in Akaba kunnen Ne derlandse technici ons on schatbare hulp geven. Helaas heb ik gemerkt, dat de gemid delde zakenman in Nederland met een grote boog om de Arabische landen loopt Eén van de taken, die ik hier heb, is dan ook om het Nederlands bedrijfsleven te overtuigen van de enorme mogelijkheden, die op hen in Jordanië wach ten". Kroonprins Hassan heeft voor vandaag onder meer een be zoek aan Philips in Eindhoven op zijn programma staan. Daar zou hij het miljoenenpro ject van een telefonisch net werk bespreken, dat de Neder- toekomst in Jordanië aanleggen. De motoragenten van de rijkspolitie staan al aangetreden vóór het bordes van het businesskasteel Wit- tenburg in Wassenaar, dat er op deze vrieskoude lentedag bij ligt als een witbepoederde pentekening van Anton Pieck. De prins, even klein als zijn broer koning Hoessein, is met zijn vrouw prinses Sarvath en een gevolg van zestien zwij gende paladijnen neergestre ken in dit lommerrijke oord, waar hij bij onze aankomst net bezig is een eitje te pellen in de eetzaal. Voor de p'rive- audiëntie met mij heeft hij het curieuze tijdstip van kwart voor acht 's morgens uitgeko zen. „Ik ben een matineus mens", bekent hij in de salon, waarvan de wanden voor deze gelegenheid gedecoreerd zijn met de vijf paginagrote repor tages, die ik enkele maanden geleden over zijn land heb ge schreven. Hij wijst op een foto en zegt: „Hoe heb je die kame len zo keurig op een rij gekre gen? Zeker omgekocht". Aan de ronde tafel drinken we bit tere koffie uit Madurodam- kopjes, achter zijn stoel luiste- Aan fotograaf Milan Konvalinka verzoekt prins Hassan vriendelijk, maar beslist om nou eens een normaal portret te maken. „Gisteren moest ik weer zo nodig op een motorfiets van een agent kruipen. Als je zoiets weigert ben je onbeleefd, als je het doet, ben je een playboy". ren drie lijfwachten en de per schef mee. Over zijn gesprek met minis ter Van der Stoel vertelt hij openhartig: „Ik wilde weten, hoe hij dacht over de territo riale problemen van Jordanië. Na afloop van ons onderhoud was ik optimistischer dan daarvoor. Ik heb bij de heer Van der Stoel in elk geval de bereidheid beluisterd om in af wachting van het rapport van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties over zijn reis door het Midden-Oosten geen partij te kiezen. Dat is al heel wat". Terwijl de perschef achter hem wanhopig op zijn horloge wijst (de prins ligt inmiddels zestien en een halve minuut achter op zijn schema) ver strekt de kroonprins vanaf zijn sierlijke praatstoel nog in formatie over het toerisme („we kunnen de vraag bij lan ge na niet bijhouden, ondanks het feit, dat onze hotelcapaci teit in nauwelijks drie jaar verdubbeld is"), over de water huishouding in zijn land: („wa ter is bij ons even duur als goud, maar het heeft ook die waarde. Daarom gaan we een dam bouwen, die er voor zorgt, dat we in de toekomst driemaal per jaar kunnen oog sten in het Noorden van ons land". Tot slot kan hij nog medede len, dat hij na zijn rondreis (morgen is Oostenrijk aan de beurt) een officiële uitnodiging voor een staatsbezoek naar Drakestein zal sturen. „Per slot van rekening", zegt hij, „hebben Prinses Beatrix en prins Claus ook al Egypte en Israël bezocht. Nu zijn wij langzamerhand aan de beurt". LEO THURING (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Het ziet er alleszins naar uit dat auto's het over enige tijd zonder carburator kunnen stellen. De motor zal het dan moeten doen met een ver nuftig electromagnetisch apparaat dat ontwikkeld is door technici van Tuban- tor b.v. in Hengelo. Velen zal dat een zorg zijn als de auto er maar niet minder soepel door loopt Maar het klinkt ongetwijfeld iedereen aange naam in de oren, dat door dit apparaat het benzineverbruik wordt beperkt, de uitlaatgassen minder verontreinigend zijn en de prestaties van de motor er zelfs nog door verbeterd worden. Drie vliegen in een klap hebben de technici van Tubantor dus geslagen met de benzine injectiepomp, die ze nu na zes jaar van keuren en beproeven aan de openbaarheid hebben prijsgege ven. Het uit tien personen bestaande ontwik kelingsteam, dat een dochteronderne ming van de samenwerkende electroni- sche fabrieken Holec is, zet er de auto mobiel weer een beetje mee op zijn kop. Want vrijwel alle grote automobiel- en motorenfabrikanten speuren al jaren naar een dergelijke oplossing. Geen wonder dat ze nu hevige belangstelling hebben voor de vinding van Tubantor, die het huidige carburatorsysteem hoe doordacht en geperfectioneerd ook ineens volslagen „ouderwets" dreigt te maken. Er lopen inmiddels 26 oc trooiaanvragen in 17 landen. In Hengelo hebben al een jaar of vier auto's met de benzine-injectiepomp ge reden. Eind 1973 had men het apparaat al zover ontwikkeld dat het voor het eerst ingebouwd en beproefd kon wor den. Frappant is dat het oorspronkelijke uit-, gangspunt alleen maar was het verbete ren van de prestaties van motoren. Toen de ontwikkeling nog in de kinder schoenen stond maakte men zich nog niet zozeer bezorgd over verontreinigen de uitlaatgassen en het probleem van de energieschaarste kwam eigenlijk pas na de oliecrisis duidelijk aan het licht Het Tubantor-team heeft deze „onvoor ziene factoren" moeten incalculeren. De nieuwe vinding mocht beslist niet duur der worden dan een normale carbura tor want juist daarmee staat of valt de algemene toepassing en het uiteindelij ke effect. Volgens ir. W. Brinkman, de leider van het team, is inderdaad te verwachten dat de produktie van de injectiepomp dusdanig groot kan wor den dat de kostprijs gelijk kan zijn aan die van de huidige carburator. Het idee van benzineinjectie is overi gens niet nieuw. Er zijn al geruime tijd enkele automerken op de markt waarin een mechanische vorm is toegepast, ?oals bijvoorbeeld de Peugeot 404. Alge meen is dat systeem vanwege de kosten echter nooit geworden. De benzine-in jectiepomp van Tubantor werkt electro- nisch en maakt daardoor nauwelijks wijzigingen aan de bestaande motoren nodig. Wel is de werking van de pomp sterk afhankelijk van de kwaliteit van de motor. Ir. Brinkman benadrukt dat het apparaat beslist niet gezien moet worden als een „wonderding, dat de trage motor plotseling enorme pit geeft." De pomp is geheel automatisch dose rend. Door een magneetje aan de nok- kenas worden de impulsen voor de pomp gestuurd en daardoor wordt de inspuiting van benzine in de motor naar behoefte geregeld. Door meerdere in- spuitpunten verkrijgt men een nauw keurige verdeling van de benzine over de motorcilinders. Horten en stoten zal er niet bij zijn en bovendien krijgt de motor steeds precies zoveel benzine als nodig is voor een bepaalde snelheid. Dat is ook de oplossing voor een zeer belangrijk aspect van het uitlaatgassen- probleem. Wanneer namelijk veelvuldig snelheid vermeerderd en verminderd wordt, zoals in het stadsverkeer, is de verbranding bij een normale carburator slechter en worden de uitlaatgassen schadelijker. Bij de injectiepomp wordt tijdens het afremmen geen benzine geïnjecteerd. In hoeverre de injectie pomp de levensduur van de motor beïn vloedt, kan bij de introductie van het systeem nog nauwelijks afdoende beantwoord worden. Dat zou ook nog een zeer belangrijk aspect moeten zijn van de proefnemingen die nu door Ho lec en Ford Amerika met de vinding gedaan worden. De heer Brinkman is zeer voorzichtig met het uitspreken van verwachtingen. De grote belangstelling die er voor de vinding van zijn ontwikkelingsgroep be staat heeft er zelfs al toe geleid dat op de Amsterdamse effectenbeurs plotse ling een grote vraag naar Holec aande len bestaat Ze gingen maar liefst voor 11,50 gulden meer van de hand nadat er sprake was van een revolutionaire vinding. Er is op dit moment geen beslissing genomen waar of wanneer deze pomp zal worden vervaardigd. De ontwikke ling is nu rijp om in grote aantallen in Europese auto's beproefd te worden. Wel beschikt men al over vergelijkende resultaten van proeven met de „schoon ste" automotor totnutoe en de "benzine- injectiepomp. Motor- en autogigant Honda heeft namelijk voor het zeer populair geworden Civic model een mo tor ontwikkeld die wat betreft het te gengaan van verontreinigende uitlaat gassen momenteel aan de hoogste eisen beantwoordt Maar daarvoor is dan wel een zeer omvangrijke ingreep in de motorbouw nodig. Het Engelse instituut Ricardo dat zich gespecialiseerd heeft in het onderzoek naar de ontwikkeling van automotoren, en een grote bekend heid geniet op dit terrein, zal binnen kort over deze vergelijking publiceren. Bekend is inmiddels wel dat de resulta ten van beide motoren ongeveer gelijk zijn. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De Eerste Ka mer heeft gisteren besloten de regeringsvoorstellen inzake herziening van de grondwet niet meer vóór de verkiezingen op 25 mei te behandelen. Dit betekent, dat de Eerste Kamer voor die datum niet zal worden ontbonden. De grondwet schrijft ontbinding van beide Kamers voor na aan neming van voorstellen tot grondwetsherziening. Dergelijke voorstellen dienen volgens de grondwettelijke regels zowel door de „oude" als de „nieuwe" kamers te worden goedgekeurd. De ontbinding van de Tweede Kamer voor de verkiezingen ge beurt op andere, in dit geval politieke gronden. De regel is tot Kamerontbinding over te gaan indien tussen kabinet en parlement een onoverbrugbare kloof is ontstaan. Ook de behandeling in de Twee de Kamer van de wet op inves teringsrekening zal voorlopig worden uitgesteld, zo heeft de kamercommissie die belast is met de voorbereiding van de behandeling gisteren besloten in verband met de demissionaire status van het kabinet Dr. Hugh Jolly presenteert nieuw kinderboek (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De ouders van nu zijn waarschijnlijk betere opvoeders dan welke voorafgaande generatie ook. Ze zijn zich bewust van het belang van de vroege kinderjaren en doen daarom meer hun best om geen fouten te maken. Het feit dat ook vaders een veel actievere belangstelling gaan tonen in de onwikkeling van hun kinderen, vormt een grote stap in de goede richting. Ik richt me dan ook evenzeer tot de vaders als de moeders." Aldus Dr. Hugh Jolly, die gis teren naar Amsterdam was ge komen om zijn boek „Kinder verzorging en Opvoeding" (uit geverij Het Spectrum) ten doop te houden. Hij is een Britse kinderarts en wordt vaak vergeleken met zijn Amerikaanse collega Benja min Spock die op dit terrein baanbrekend werk heeft ge daan. Dr. Jolly: „Ik heb meer aandacht dan gebruikelijk be steed aan de verzorging van zuigelingen en heel jonge kin deren, omdat ouders in die periode de meeste beheofte hebben aan informatie. Het voornaamste doel van het boek is vaders en moeders te leren meer van hun kinderen te genieten en minder bezorgd te zijn voor hun gezondheid, want dit geeft de kinderen on bewust een positieve instelling ten aanzien van het leven mee. Laten de ouders meer tijd en aandacht besteden aan het ga deslaan van de verschillende stadia van de ontwikkeling die hun baby doormaakt, dan aan het blindelings noteren van lengte en gewicht. Laat ze pro beren de gedragingen van het kind te vertalen in termen van zijn groeiende ontwikkeling en de daarbij behorende vaardig heden en niet in allerlei techni sche termen als een boertje laten, tandjes krijgen, luiheid en oververmoeidheid. Laten de ouders, ooty niet de fout begaan een baby te beschou wen als iets totaal anders dan een volwassene of een ouder kind. Sommige ouders praten over hun baby als over iets dat bijna menselijk reageert, alsof ze in hun hart geloven dat hij tot een heel andere soort be hoort. We moeten een kind als baby volgens dezelfde princi pes behandelen als later, wan neer hij ouder is. Het gebruik van een speciaal krom baby taaltje bijvoorbeeld is dan ook onverstandig, want het kan ne gatieve gevolgen hebben voor de ontwikkeling van de nor male spraak. Dit is dan ook geen babyhoek, maar een boek over kinderen, waaron der babies." Tot zover dr. Jolly. In „Kin derverzorging en Opvoeding" trekt hij deze denktrant recht lijnig door en wel in 52 hoofd stukken die gevarieerde the ma's behandelen als slapen en huilen, discipline en straf, ver haaltjes en de televisie, maze len en andere infectieziekten, het geestelijk gehandicapte kind en zelfs het stervende kind. Ruim 650 pagina's kortom, barstensvol nuttige informatie waarin zelfs onderwerpen als adoptie of zelfbevrediging, waarover veel misverstanden bestaan, niet ontbreken. Een zeer uitgebreid register maakt de lezer gemakkelijk wegwijs. Vrouw in slaapkamer vermoord ROTTERDAM (ANP) In haar slaapkamer in een woning in Rotterdam is maandag de 25-ja rige Vivian Johanna Pinas, moeder van een dochtertje van tweeënhalf, vermoord. De vermoedelijke dader, de 33- jarige Stanley O.S., een ex- vriend van de vrouw, is voort vluchtig. Buren hebben de man het huis zien binnendringen via de tuindeuren van de woning.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13