Britse premier I hoopt vanavond op genoeg steun INDIASE JANATA-PARTIJ VINDT INSPIRATIE BIJ MAHATMA GANDHI brieven /lezers Vergaand samengaan van marxisme m christendom nog altijd afgewezen kerk lustige reactie Carter op rede Breznjev Veertig jaar ..divini redemtoris" KORTE METTEN Kerken V.S. willen geheime dossiers van FBI loskrijgen IT. -JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 MAART 1977 PAGINA 7 VDEN Het Britse Lager- 5 beslist vanavond door Idel van een vertrouwensvo- i, uitgelokt door de conser- jeve oppositie, over het lot de Labourregering. Pre- Callaghan en zijn minis- hopen dat een regeringscri- vermeden zal worden. De irvatieven hebben veel van zelfvertrouwen verloren, schijnen niet meer te gelo- ■J d in de mogelijkheid van een SPM.winning, die premier Cal- zou dwingen nieuwe al- ine verkiezingen uit te i jven. i socialistische leider tracht jtieke koehandel te drijven de dertien liberalen, die een iwe vorm van permanente ienwerking met de regering voorstellen. Hoewel Callaghan persoonlijk te vinden is voor een dergelijke overeenkomst, die voor de aanvang van het kritieke Lagerhuisdebat op pa pier gezet zou moeten worden, ondervindt hij ernstige moeilijk heden met de linkervleugel van zijn partij die zich verzet tegen aanvaarding van de liberale ei- Intussem is echter ook duidelijk geworden, dat de acht Noord- Ierse unionisten niet van plan zijn gezamenlijk tegen de rege ring te stemmen en dus de con servatieven te steunen. „Geen van de grote partijen heeft ons dingen beloofd waar we iets aan hebben", aldus vanmorgen een Unionistische zegsman. In dit kamp worden zowel onthoudin gen als stemmen voor en tegen de regering verwacht Als speciale overeenkomsten met de liberalen of de unionis ten uitblijven, is de socialisti sche regering vanavond enkel zeker van 308 stemmen van haar eigen lagerhuisleden, plus de stem van Jerry Fitt van de Noordierse SDLP. Tory-leidster Margareth Thatcher kan slechts rekenen op haar eigen 278 afge vaardigden, plus elf Schotse en drie Welse nationalisten. De overwinning in het vertrou wensvotum is weggelegd voor1 de partij, die het grootste deel van de hierna overblijvende 28 Lagerhuisleden voor zich kan winnen. Dit zijn o.a. 13 liberalen en 10 Noordierse Unionisten. V SHINGTON (UPI/AFP) Amerikaanse president Jim- Carter heeft gisteren rustig ïageerd op de scherpe ver- ring die de Russische partij ier Leonid Breznjev heeft even over verdediging van mensenrechten. Carter zei ên Congresleiders: „Sommi- mensen zijn al bezorgd als znjev moet niezen". Russische partijleider had Bndag gezegd dat de uitlatin- i van de Amerikaanse presi- (t over de mensenrechten de )tie tussen beide landen wel eens doen verslechteren. Carter vertelde de Congresleiders dat hij „enkele hoopvolle tekenen" zag in de redevoering van de Russische leider. Hij zei dat de relatie tussen de twee landen beter kon worden, als de Ver enigde Staten bereid zijn in goed vertrouwen te onderhande len. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft zich gisteren in navolging van het Congres „bezorgd" getoond over de be handeling van joden en andere minderheden in de Sovjet-Unie. Het Huis nam een motie aan waarin gezegd wordt dat de Sovjet-Unie zich niet houdt aan de verklaring van Helsinki, waarin ook de mensenrechten aan de orde kwam. erug naar jungle van Guam 1972 werd in de bossen van het Pacificeiland Guam Japanse militair gevonden, die onwetend dat de Jog afgelopen was, 25 jaar had rondgezworven, levend •A,l vis en plantaardig voedsel. Hij is nu naar Guam jggekeerd om op te treden in een film, die zijn ichiedenis als onderwerp heeft. Politiemannen doodgeschoten ROME (UPI) De politie in Rome is geschokt door het doodschieten van twee collega's en is paraat voor mogelijke bot singen tussen communisten en extreem-linkse studenten tij dens een staking van anderhalf miljoen arbeiders uit protest tegen het economische beleid van de regering. Gisteravond werden twee poli tiemannen doodgeschoten door leden van een extreem-linkse stadsguerrillabeweging. Een derde werd gewond. De 21-jarige Claudio Graziosi werd gedood door zeven kogels in het hoofd toen hij in een bus in het oude stadsdeel Trastevere een vrouwelijke passagier her kende als lid van de „gewapen de proletarische kern". Zijn collega werd gewond. Hij is er ernstig aan toe. Kort daar op werd een andere politieman, Angelo Carrai, gedood. CARTER WIL KIESWET HERVORMEN WASHINGTON (DPA) Presi dent Carter van de V.S. heeft het Congres een voorstel ge daan tot wijziging van de kies wet. Hij wil dat een president voortaan rechtstreeks wordt ge kozen en niet meer via kies mannen. Tot dusver kozen do Amerika nen 538 kiesmannen, die volgens bevolkingsdichtheid over de 50 deelstaten en de hoofdstad Was hington verdeeld zijn. Om geko zen te worden, moet een presi dentskandidaat tenminste 270 kiesmannen op zijn hand heb ben. EG moet meedoen met westelijk topgesprek LUXEMBURG (ANP) Het Europees parlement heeft in Luxemburg eenstemmig aange drongen op deelneming van de Europese Gemeenschap aan de Westelijke economische topcon ferentie die 6 en 7 mei in Lon den wordt gehouden. Zowel de voorzitter van de Eu ropese commissie, de Engels man Roy Jenkins, als de voorzit ter van de ministerraad van de EEG (de Engelse minister van buitenlandse zaken David Owen) moeten volgens het par lement kunnen deelnemen aan het overleg van staats- en rege ringsleiders van de Verenigde Staten, Japan en Canada, en de vier grote EEG-landen, te weten Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië. Coördinatie noodhulp in E.G. BRUSSEL (ANP) De landen van de Europese Gemeenschap zullen hun noodhulp in de toe komst veel meer op elkaar af gaan stemmen dan tot nu toe het geval was. Daarover is gisteren in de Euro pese ontwikkelingsraad in Brus sel in principe overeenstemming bereikt De Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de EG, zal nog voor 1 juli van dit jaar hiervoor gedetailleerde voorstellen aan de raad voorleg gen. Met dit principebesluit is een vooral Nederlandse wens in ver vulling gegaan. Drs. Jan Pronk, de Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking, heeft hierover, geruime tijd ge leden, al een memorandum bij de Europese ministerraad op ta fel gelegd. De afgetreden premier van India, mevrouw Indira Gandhi in ontspannen gesprek met enkele leden van haar versla gen Congrespartij. Indira en zoon trekken zich uit politiek terug NIEUW DELHI (AP) Mevrouw Indira Gandhi en haar zoon Sanjay hebben meegedeeld dat zij zich na de nederlaag van hun Congrespartij bij de parlementsverkiezingen in India zullen terug trekken uit de actieve politiek. „Het collectieve oordeel van het volk moet gerespecteerd worden," zo verklaarde de demissionaire premier gisteren. „Mijn collega's en ik aanvaarden het oordeel zonder terughoudendheid en in een geest van nederigheid." Enkele minuten nadat de regering de verklaring van mevrouw Gandhi had uitgegeven, verklaarde haar 30-jarige zoon Sanjay in een soort anti-climax op zijn snelle verrijzenis aan het politieke firmament, dat hij zijn energie zal steken in rustig, opbouwend werk. Kardinaal in Kongo ontvoerd en vermoord Brazzaville (AFP) Kardinaal Emile Biayenda, aartsbisschop van Kongo, is in de afgelopen nacht door drie personen ont voerd en vervolgens vermoord. Dit is in een officieel communi que bekendgemaakt. De vermoorde was vanaf 1970 kardinaal van Brazzaville. Vol gens een nog niet bevestigd be richt zijn de drie daders leden van de familie van Marien Ngoeabi, de vrijdag vermoorde president Zon verwarmt en koelt hotel in Sodom SODOM (AFP) In het Israëli sche Sodom aan de Dode Zee staat het eerste hotel ter wereld dat zijn klimaat volledig regelt met behulp van zonne-energie. Chlomo Drori, de directeur van het programma voor toeristi sche ontwikkeling bij de Dode Zee, heeft voorspeld dat binnen enkele jaren alle hotels in het gebied voorzien zullen zijn van zonne-installaties voor verwar ming en koeling. Tientallen doden in Zuid-Iran TEHERAN (Reuter-AFP-UPI) De krachtige aardbeving in het zuiden van Iran heeft aan zeker 60 mensen het leven ge kost. In de buurt van de haven stad Bandar Abbas voelde men gistermorgen een aantal zware schokken. In de stad zelf is de schade echter gering. De doden vielen in de dorpen Khorkou en Qale Qazi. Ook in andere dorpen zijn reddings ploegen op zoek naar slachtof fers. Schade is er ook gemeld vanuit de steden Minab en Jask. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- r den stukken te bekorten. Actie tegen doden Met waardering las ik in uw blad over de demonstratie van scholieren tegen het doden van zeehonden. Geweldig dat de jeugd daarvoor op de bres springt, zich het lot van deze (hertjes aantrekt. Toch vraag je je af, waar de scholen en leerlin gen blijven met een actie tegen het doden van het ongeboren leven, menselijk leven. Om je hier voor in te zetten is nog meer de moeite waard. Den Haag M. v. Loon-de Rooy Stuk muur uit tijd Herodes gevonden JERUZALEM (Reuter) Is raëlische oudheidkundigen hebben een deel ontdekt van een muur die 2.000 jaar gele den ten tijde van koning Herodes het oude Jeruzalem om geven heeft. Het gaat om een stuk van 150 meter van een 15 meter dik ke muur die de stad destijds moest beschermen tegen aanvallers. Deze oude muur is driemaal zo dik als de tegenwoordige stadsmuur die de Turken 400 jaar gele den optrokken. De zoge naamde muur van Herodes stamt uit dezelfde tijd als de tweede joodse tempel waar van alleen de westelijke klaagmuur, de heiligste plaats voor de joden, over is. NIEUW DELHI (Rtr) De Janata (Volks-) Partij, een coalitie van niet- communistische partijen onder leiding van een man van in de tachtig, die premier Indira Gandhi van de Congres partij de nederlaag heeft bezorgd, is ontstaan uit het wanhopige verlangen een einde te maken aan dertig jaar bewind door de Congrespartij. De par tij is geboren, zo zeggen haar leiders graag, in de gevangeniscellen waarin mevrouw Gandhi's politieke tegenstan ders verkommerden tijdens de 21 maanden van uitzonderingsbewind. Zij trad naar buiten met een vanzelf sprekendheid die zelfs haar aanhangers verbaasde, direct nadat mevrouw Gand hi twee maanden gelegen de nu gehou den verkiezingen had aangekondigd. De partij is grotendeels ontsproten aan het brein van Jayaprakasj Narayan, de ou de pacifistische hervormer die in 1975 een massale beweging voor het aftreden van Indira Gandhi leidde en daarmee uitlokte dat zij de uitzonderingstoestand instelde. De keuze van de leider van de Janata- partij lag voor de hand: Morarji Desai, 81-jarige oude tegenstander van me vrouw Gandhi. Hij kwam uit de gevan genis een paar uur voordat de verkie zingen werden aangekondigd. De rol van Narayan moet daarentegen beperkt blijven door diens slechte gezondheid en weerzin tegen een actieve rol in de politiek. De vier partijen die zich in het Janata- bondgenootschap aaneensloten, zijn Desai's Oppositiecongres ontstaan na een breuk in de Congrespartij in 1969 de Socialistische Partij, de Indiase Volkspartij (Centrum) en de hindoeisti- sche, nationalistische Jan Sangh. Met uitzondering van de socialisten on der leiding van George Fernandes, staan de partijen in Janata in theorie ter rechterzijde van de Congrespartij van mevrouw Gandhi, maar ideologi sche verschillen liggen in het huidige India verre van duidelijk. De Janata-partij baseerde haar cam pagne voornamelijk op herstel van de democratie en het beëindigen van het autoritaire bewind van de Congrespar tij. De partij zegt te geloven in de centrali satie van economische en politieke macht. Zij wil zich verre houden van staatskapitalisme en prioriteit geven aan het particuliere initiatief op land bouw- en industriegebied. Janata haalt de Mahatma Gandhi aan, waar deze heeft gewaarschuwd tegen het klakkeloos overnemen van het wes terse systeem van industrialisatie zon der het aan te passen aan de omstandig heden en vereisten van India. De partij vat haar economische en so ciale standpunt samen onder de noemer „Gandhiaans Socialisme". Ten aanzien van het zeer explosieve vraagstuk van geboortenbeperking in een land, waarvan de bevolking van ruim 600 miljoen zielen met 13 miljoen mensen per jaar groeit, wil Janata dat gezinsplanning deel is van een algeme ne bevolkingspolitiek die ook onderwijs, gezondheidszorg en stijgende kosten van levensonderhoud omvat. De partij vindt dat de wijze waarop de Congres partij een sterilisatieprogramma invoer de, een schending was van de mensen rechten en in feite voorbijschoot aan het doel door de afkeer die de sterilisa tie veroorzaakte. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek wil Janata echte niet-gebondenheid aan enig machtsblok. Onder premier Nehru en mevrouw Gandhi werd India een van de leiders van de beweging van niet-gebondenheid. Maar de laatste tijd is het land afgedreven in de richting van de Sovjet-Unie en andere commu nistische landen, terwijl de betrekkin gen met de Verenigde Staten verslech terden. Onlangs zijn er tekenen van verbetering' in de Indiaas-Amerikaanse relaties te bespeuren geweest en een Janata-rege- ring zou die tendens vermoedelijk aan moedigen. Afgezien van Desai beschikt Janata over een aantal sterke persoonlijkheden in haar leiding. Enkelen hiervan zullen waarschijnlijk ministersposten gaan be kleden. Onder hen zijn vice-voorzitter Charan Singh, een gestreng en ervaren bestuurder die premier van de deelstaat Oettar Pradesj is geweest, Chandra Sekhar, die uit de Congrespartij trad voor de uitzonderingstoestand en Soe- bramaniam Swami, een jong lid van de Jan-Sangh-partij dat in het buitenland tegen de uitzonderingstoestand heeft ge- 'n t veroordeling van het mar- ||sme is nog steeds van ■acht, zo heeft mgr. Vincen- Miano, secretaris van het iticaanse secretariaat voor niet-geiovigen gesteld in n vraaggesprek voor Radio aticano. Dit bij gelegenheid de veertigste verjaardag i de encycliek van Pius XI )ivini redemptoris", waarin n samengaan van kathol i- sme en marxisme wordt af wezen. og afgezien van de totaal igatieve kijk op godsdienst het algemeen, aldus mgr. iano, hebben de marxisten een mensbeeld, dat met het christendom niet valt te rij men. Volgens hem is bij het marxisme de ethiek onderge schikt aan de klassenstrijd en wordt de goddelijke voorzi enigheid volledig afgewezen. Mgr. Miano erkent dat het Marxisme de mensen wil bev rijden van hun vervreemding. Dit humanisme is echter atheïstisch, waarin maatschap pelijke en economische struc turen de voorrang krijgen. Hij acht een vergaande samen werking tussen christendom en marxisme dan ook uit den boze, aangezien het soort nieu we mens en nieuwe samenle ving in beide systemen te te genstrijdig is. Ook de opvatting eerst een stuk weg samen af te leggen om daarna te beslissen over verdere samenwerking, vind Miano niet mogelijk. De mar xistische strijd tegen de gods dienst, die de encycliek veertig jaar geleden aanklaagde, duurt nog steeds voort, aldus mgr. Miano. Ook het jezuietentijdschrift „Civilta Cattolica", dat zeer nauwe kontakten met het Vati- kaan onderhoudt, laat zich kri tisch uit over het marxisme. „De vraag is niet", aldus het blad, „of de Eurocommunisten het eerlijk menen, maar of het model van een collectivistische maatschappij te verenigen valt met een pluralistische en de mocratische samenleving." De „Civilta" vraagt zi<?h af of de Italiaanse communisten werkelijk een sociaal-demo cratische partij willen worden of dat hun praten over demo cratie en pluralisme slechts taktiek is om de mensen op hun hand te krijgen en om zich vervolgens toch van de volledige macht meester te maken. Het antwoord op deze belangrijke vraag blijft vol gens het blad in vaagheden steken. Vele voorspellingen van Marx zijn niet uitgekomen, aldus het blad, dat als voorbeelden noemt: het snelle ineenstorten van het kapitalisme, de toene mende proletarisering van de middenstand en de groeiende verarming van de arbeiders. „La Civilta" stelt verder: „Het afschaffen van het prlve-ei- gendom dat volgens de voor spellingen van Marx tot de geleidelijke oplossing van de staat had moeten leiden, heeft in werkelijkheid gevoerd tot i een boodschap aan de ker- in hebben tachtig kerkelijke itoriteiten uit Zuid-Afrika i Noord-Amerika de „toene- ende wreedheid en de dui- ise onderdrukkingsmet ho- m, die blanke racistische inderheden de grote zwarte eerderheid in Zuidelijk Jrika aandoen", veroordeeld, it gebeurde tijdens een con- rentie onder verantwoorde- jkheid van de nationale raad an kerken en de r.k. bis- :hoppenconferentie in de ™S. Onder de deelnemers wa- _J®n vijfentwintig kerkelijke |ffleiders uit Zuidelijk Afrika. HM)e Haagse dekenale raad heeft kardinaal Willebrands als voorzitter van de Neerland- se Missieraad verzocht zijn in vloed aan te wenden, opdat in het bisdom Roermond de werkzaamheden van het Bu reau voor Internationale Soli dariteit (BIS) als een erkende missionaire beweging kunnen worden voortgezet. Zoals be kend verkeert dit bureau in een moeilijke positie nu door de Romeinse congregatie voor de evangelisatie van de volken het diocesaan missiebureau van Roermond als enig verant woordelijke voor missiezaken heeft aangewezen. De dekena le raad sloot zich aan bij mgr. dr. R. Staverman, die BIS vo rige maand, namens de Missie raad had laten weten de con tacten te willen handhaven. Roger Schutz, prior van de oecumenische broedergemeen schap in Taizé heeft in een boodschap de Spaanse jonge ren gevraagd niet achterom te kijken, maar te getuigen voor een andere toekomst. De afge lopen maanden zijn in ver scheidene streken van Spanje bijeenkomsten gehouden, te midden van de armen en rond het „concilie van jongeren (de vernieuwingsbeweging vanuit Taizé). Deze bijeenkomsten werden dit weekeinde beslo ten in d kerk van de Heilige Geest te Madrid, waar duizen den jongeren uit het gehele land samenkwamen rond de prior van Taizé en kardinaal Tarancon, voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferen tie. Het bestuur van de conferen tie van Europese kerken (CEK) zal van 20 tot 23 april in Iasi in Noord-Roemenië ver gaderen als gasten van de Roemeens-orthodoxe kerk. Dit ondanks de aanzienlijke scha de, die de aardbevingen in dit gebied hebben aangericht De Roemeense autoriteiten en de kerk willen echter dat het le ven zo veel mogelijk normaal wordt voortgezet. Het college gaat praten over de achtste algemene vergadering van de CEK in de zomer van 1979 en over een ontmoeting tussen r.k. en niet-r.k. kerken in april 1978 in Chantilly, Frankrijk Voorts zal ze de plannen be spreken voor een conferentit over „Islam in Europa", die ir februari 1978 zal worden ge houden. een staatskapitalisme, dat alle politieke en economische macht in zich verenigt en zo geen enkele ruimte meer laat voor privé-initiatieven." Volgens het blad kunnen we enkele resultaten van marxis tisch onderzoek nuttig zijn, zoals de kritiek op de ongecon troleerde groei van het kapi taal van individuen. Luthers-katholieke verklaring verwacht over eucharistie De gemeenschappelijke commissie van de Lutherse wereldbond en het Romeinse secretariaat voor de eenheid heeft aangekon digd, dat zij spoedig een verklaring zal uitgeven over de bereikte leerstellige overeenstemming inzake de eucharistie. Eerder hebben katholieke en Lutherse theologen in de Verenig de Staten volledige overeenstemming bereikt. De gemeenschappelijke commissie heeft geen volledige c stemming, wel over een reeks van leerstellige uitspraken over eucharistie en avondmaal bereikt. Over het lange uitblijven van de verklaring zei de commissie, dat dit niet te wijten was aan gebrek aan eensgezindheid, maar aan de behoefte die eensge zindheid zo duidelijk mogelijk uit te spreken. De gemeenschappelijke Lutherse-katholieke commissie heeft voor verdere studie twee subcommissies ingesteld. Een zal zich bezighouden met de ambtsvraag, de ander zal zoeken naar modellen, die vanuit R.K. en Lutherse visie kunnen leiden tot kerkelijke gemeenschap. Beide subcommissies hebben anderhalf jaar tijd gekregen om haar werk te doen. In 1979 komt de gemeenschappelijke commissie bijeen om de resultaten van beide studiecommissies te bespreken. Verschillende kerken en ker kelijke groeperingen in de Verenigde Staten hebben een proces aangespannen tegen de FBI teneinde deze federale politieinstantie te dwingen haar geheime dossiers over de activiteiten van kerkelijke personen af te geven. De Amerikaanse minister van justitie heeft daartoe al uit drukkelijk opdracht gegeven, maar de FBI heeft hieraan slechts zeer beperkt gevolg ge geven. Onder de kerkelijke groeperingen, die de dossiers willen los krijgen, bevinden zich de Jezuieten en Joodse organisaties. Uit een onderzoek van de Amerikaanse senaat naar de activiteiten van de geheime dienst is gebleken, dat de FBI vooral de laatste tien jaar ker kelijke groeperingen scherp in het oog heeft gehouden, vooral die kerken en groeperingen, die zich bezighielden met de strijd voor de burgerrechten, met protesten tegen de oorlog in Vietnam en met de strijd voor sociale gerechtigheid. Soms wisten agenten van de FBI in die organisaties door te dringen met opdracht uitvoe rig verslag uit te brengen van hetgeen die organisaties de den, soms ook met opdracht de organisaties te manipule ren. Ook probeerde de FBI kritische kerkelijke personen, zoals Martin Luther King en de Jezuiet Daniel Berrigan, in een slecht daglicht te plaatsen. Het omvangrijke dossier van de FBI over Daniel Berrigan' is nog steeds niet vrijgegeven. Joodse organisaties merken op, dat zij wel dossiers hebben gekregen, maar niets over de laatste tien jaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7