j in Leiderdorp dringend gewenst 5,Dependances scholengemeenschappen kommissie _,De Lakenhal" -itelt pleitnota ;?oor CRM samen CDA-raadslid Bosch: BTS in augustus in nieuw gebouw Mime-theater brengt „Don Quichote" ADVERTENTIE FLEUR OP lenigheid aan de knikker? Maak J. ed mei een Fleurop bloemengroet ndaag besteld, morgen waar dan ook *0rgd I Fleurop Interflora staal er/ 2>r in. Koninginnegracht 135, V i fiHaas OENSDAG 23 MAART 1977 I.EIDSE COURANT PAGINA 3 De Oude Rijn Beeldhouwwerken van Louk van Meurs, tekeningen van Hans Eschauzier en wandkleden van Betty Hubers zijn van 25 maart tot 22 april te bezichtigen in galerie De Oude Rijn aan de Leidse Oude Rijn 40. De expositie wordt vrijdag avond van 20.30 tot 22.00 uur geopend. Openingstijden van de, tentoonstelling: di.-za. 10.30 tot 17.00 uur en donderdag avond van 19.00-21.00 uur. Vrouwenbeweging De Leidse afdeling van de Nederlandse Vrouwenbeweging houdt donderdagavond 24 maart in het Leids Vrijetijdscen trum een grootscheepse manifestatie. Dit ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de vereniging. Drie thema's staan tijdens de manifestatie centraal: vrouwen voor goede en betaalbare kinderopvang; vrouwen tegen werkloosheid; vrou wen voor gelijke rechten. Marjan Duppen houdt een inlei ding, gevolgd door een discussie. In de zaal wordt een fototentoonstelling gehouden van hoogtepunten uit het be staan van de NVB. Ook zijn er informatiestands. De bijeen komst wordt besloten met een optreden van het zangkoor De Eenheid. Aanvang acht uur, toegangsprijs een gulden. Konzertstück Onder leiding van de Amerikaanse gastdirigent Lawrence Foster geeft vrijdagavond het Rotterdams Philharmonisch Orkest een concert in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Vier hoornisten zullen soleren in het Konzertstück in F grote terts voor hoorns en orkest van Robert Schumann. Behalve het Konzertstück staan op het programma Eine kleine Nachtmu- sik van Mozart en de zevende symfonie van Ludwig van Beethoven. De kaartverkoop loopt via het K&O-bureau aan dé Oude Vest 45, tel. 141141 in Leiden. Het concert begint om kwart over acht. Fer Hakkaart De Leidse kunstenaar Fer Hakkaart exposeert van 25 maart tot en met 1 mei zijn schilderijen en tekeningen in bet stedelijk museum „De Lakenhal". Hakkaart werkt binnen de traditie die men „poëtisch realisme" noemt. De tentoon gestelde werken dateren van 1963 tot heden. In Hakkaarts werken spelen mensen de hoofdrol. Het zijn sociaal getekende mensen. In zijn woonomgeving, de Leidse binnenstad, doet Hakkaart voldoende inspiratie op voor zijn genre-taferelen. Toch is Hakkaart geen echte schilder van de arbeidersklasse te noemen. Hij schildert met een zekere ironische afstand. De tentoonstelling is dagelijks te bezichti gen van tien tot vijf uur en op zondagen, Goede Vrijdag en Tweede Paasdag paasdag van een tot vijf uur. Middagactiviteiten In ,,'t Breehuys" aan de Breestraat starten volgende week middagactiviteiten. Woensdag 30 maart is er een gitaarmid dag voor beginners en gevorderden. Donderdag 31 maart gaat een jazzballetgroep van start. De twee activiteiten beginnen om half vier en zijn bestemd voor jongeren van twaalf tot achttien jaar (jazzballet van twaalf tot zestien jaar). De kosten bedragen 5,- per maand. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij ,,'t Breehuys", Breestraat 19, Leiden, tel. 130983. Voor degenen die niet aan de groepen deelnemen is 't Breehuys" op woensdag- en donderdagmiddag voortaan gesloten. Samenlevingsvormen ,,'t Breehuys" houdt maandagavond weer een informatiebij eenkomst over samenlevingsvormen. Ditmaal gaat het over werk- en leefgemeenschappen. Jan Schuiting van de PRO uit Deventer en bewoners van een leefgemeenschap zullen over hun ervaringen vertellen. De bijeenkomst begint om half negen in een van de zalen van ,,'t Breehuys", Breestraat 19, Leiden, tel. 130983. Magna Carta De bekende popgroep Magna Carta treedt zaterdag 26 maart op in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het concert begint om kwart over acht. De Britse formatie maakt momenteel een toernee door Nederland. Ter gelegenheid van deze toernee wordt de elpee JMartin's Café" uitgebracht. Toegangskaar ten a zes gulden zijn verkrijgbaar bij het bureau K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden en bij de firma Plato Platen aan de Breestraat 15. ,n w Van een onzer verslaggevers erle, LEIDEN Het CDA-raadslid Bosch Shovenst dat de Leidse gemeenteraad zich logmaals uitspreekt voor de bouw van 'nertsen dependance van de Louise de Colig- sy-scholengemeenschap in Leiderdorp en >mvi(iaarmee dus protest aantekent tegen de at beslissing van staatssecretaris De Jong |>m de vergunning daartoe op het laatste "Tnoment in te trekken. Zoals bekend ver- mood staatssecretaris De Jong in januari «Van dit jaar volkomen onverwacht de ™™4)0uw van de dependance van de Louise He Coligny in Leiderdorp en besloot hij tevens, dat de dependance van de Visser 't Hooft-scholengemeenschap in Leider- itesjdorp uiterlijk in 1980 opgeheven moest worden. De Jong baseerde zijn beslissing 3 op grond van gewijzigde prognosecijfers van het leerlingenaantal voor de komen- __de jaren en de daardoor nietverantwoor- |We financiële consequenties van depen- ^9dancevorming in Leiderdorp. Het CDA- LfcJraadslid Bosch stelde gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs dat de staatssecretaris de prog nosecijfers verkeerd heeft geinterpre- ■■Jteerd. !De cijfers van staatssecretaris De Jong zijn gebaseerd op het leerlingenaantal in de Leidse mmiregio en Bosch vindt het redelijker om de cijfers voor Leiderdorp en de Leidse Merenwijk \gA'iJte hanteren. Het aantal vijf- eii zesjarigen in t deadeze plaats en wijk is zo gunstig dat dependan- pha icevorming voor de drie zuilen van het voortge- morgzet onderwijs in Leiderdorp voor de eerstko- z- 23 mende twaalf tot vijftien jaar een verantwoor- ont} Nws De heer Bosch (CDA) de beslissing is. De heer Bosch voerde verder aan dat dependancevorming in Leiderdorp ook een goedkopere oplossing is om de lokalennood op te lossen. Rector Steffens van de Louise de Coligny-scho- lcngcmeenschap stelde gisteravond bovendien dat er van het totaal aantal leerlingen van zijn school er ruim 400 uit Leiderdorp afkomstig zijn. De bouw van een dependance van twaalf lokalen zou op langere termijn dan ook de beste oplossing zijn. Naar de motieven van staatssecretaris De Jong om dependancevor ming in Leiderdorp ongedaan te maken konden de raadsleden gisteravond bij afwezigheid van Staatssecretaris De Jong wethouder Tesselaar van onderwijs slechts gis sen. Uiteraard kon plaatsvervangend voorzitter Van Dam van de raadscommissie van onder wijs weinig opheldering geven. Solisisch optreden Het PPR-raadslid Van Oosten verweet wethou der Tesselaar in ieder geval wel een solistisch- optreden in deze hele zaak, omdat hij zonder overleg met de betrokken scholen akkoord is gegaan met de beslissing van staatssecretaris De Jong. Nu dependancevorming voor de Loui se de Coligny geen doorgang zal vinden, moet er voor 1 augustus toch een passende oplossmg uit de bus komen voor het tekort van elf lokalen van deze school. In feite is er een tekort van negentien lokalen. Wanneer de leerlingen in ploegendienst les wordt gegeven zouden elf lokalen toereikend zijn. Volgens staatssecreta ris De Jong moeten de lokalen van de Bijzonde re Technische School aan de Medusastraat en zeven „ingehuurde" lokalen bij het Visser 't Hooft het tekort opvullen. Het is overigens de vraag of Visser 't Hooft hiermee genoegen neemt, nu van deze school geëist wordt om in 1980 zijn eigen dependance in Leiderdorp op te heffen. Indien Visser 't Hooft niet met de oplossing van de staatssecretaris akkoord gaat, zal Louise de Coligny gebruik moeten gaan maken van de tien lokalen aan de Vergeerstraat in Leider dorp, die vijf jaar geleden wegens geluidsover last voor het onderwijs werden afgekeurd. Nauw verweven met de hele problematiek is de lokalennood bij het Bovaventura-college, dat zijn lokalen op het Schuttersveld in 1979 zal moeten opdoeken. Om geen enkele zuil van het voortgezet onderwijs in een bevoorrechte posi tie te plaatsen is dependancevorming in Leider dorp voor het Bonaventura ook uitgesloten. Weliswaar stelt de staatssecretaris in zijn brief aan de schoolleiding van Bonaventura, dat tegen de tijd dat de lokalen op het Schutters veld in Leiden worden opgeheven elders grond beschikbaar wordt gesteld voor het plaatsen van noodlokalen, maar achter de juistheid van die uitspraak kunnen vele vraagtekens gezet worden. De heer Bosch eiste daarom ook dat de gehele problematiek in de volgende raads commissievergadering weer ter sprake moet komen en de raadsleden op de hoogte moeten worden gesteld van de motivering van de be slissing van de staatssecretaris en wethouders Tesselaar. M alf: i SIDEN De commis- voor het stedelijk mu il gegadigden igjior wijkmarkt in id-West Sli ^IIDEN De wijkmarkt dbaid-West, die op 19 april in start zal gaan heeft n gebrek aan exploitan- Maar liefst 386 gegadig- waren er voor de 40 hikbare plaatsen. Mid- loting is uitgemaakt wie de plaatsen zullen irden toegewezen. Tijdens vergadering van de cömmissie economi- le aangelegenheden, waar naar voren kwam werd irts nog bekend gemaakt t er in het kader van de 'entarisatie van de zalen Leiden 39 zalen zullen >rden geënquêteerd. Het ile aantal zalen in Lei- ligt ruim boven de 300. lat I te fnslotte werd op de vergade- begjig van de commissie de voor- >stPfie rekening van lasten en yerften van het Openbaar Slacht- heiï's aan de raadsleden voorge- cóp. Veel commentaar leverde ,s f niet op. De directeur van het ichthuis stelde desgevraagd it hij niet verwacht dat de itige ontwikkeling in de re- ng van het Slachthuis van afgelopen half jaar zich len gunstig zal voortzetten ii 177, 'm seum „De Lakenhal" heeft besloten een groep je samen te stellen dat zich zal gaan bezighou den met het schrijven van een pleitnota voor het museum die bestemd is voor het ministerie van CRM in verband met de zogenaamde museum nota. Het stak veel leden op de verga dering van de commissie dat „De Lakenhal" niet wordt ge noemd in de nota. Ook was men van mening dat de in de nota genoemde financiële druk die plaatselijke musea zouden uitoe fenen niet van toepassing is op „De Lakenhal", omdat (onder meer middels legaten) Leiden het meeste zelf aan het museum heeft gefinancierd. Wethouder Oosterman zag het echter zo zwaar niet in. „Ik ben er niet van onder de indruk dat „De Lakenhal" in de nota niet wordt genoemd. Dat berust waar schijnlijk op toeval", aldus de wethouder, die ook van mening was dat er in de nota veeleer sprakè is van algemene opmer kingen dan vein een nauwkeurig toegespitst beleid. Niettemin werd toch met algemene stem men besloten om een pleitnota voor „De Lakenhal" samen te stellen. In het samenstellende groepje hebben de heer Wurf- bain, directeur van het museum, en de heren Herfst en De Jong zitting. Mevrouw Vos (Culturele Raad) zal als adviseuse optre den. De heer Würfbain maakte op de vergadering bekend dat het schilderij van Jan Lievens, dat „De Lakenhal" beoogt aan te kopen geen 100.000 gulden zal gaan kosten maar slechts 75.000 gulden, dit dank zij enig „afdin gen" van de kant van het mu seum. Doordat de landelijke Rembrandtvereniging 25.000 gulden zal bijdragen in de aan koop van het schilderij levert de financiële afwikkeling geen pro blemen meer op. Op aandrang van de heer Van Oosten (PPR) zal worden onder zocht in hoeverre het mogelijk is dat de jaarverslagen van het museum een prettiger meer op het publiek gerichte vormgeving krijgen. De jaarverslagen van „De Lakenhal" zijn namelijk ge stencild. De benodigde financië le ruimte hiervoor lijkt in eerste instantie niet aanwezig. De nieuwe Bedrijfstechnische School aan de Vondel laan. LEIDEN In augustus zal de Bedrijfstechni sche School (BTS) de nieuwbouw aan de Von dellaan in gebruik ne men. Momenteel zijn de leerlingen nog onderge bracht in vier verspreid De BTS-leerlingen zijn thans verspreid over Leiden ondergebracht, veel al in gebouwen die in een zeer slechte staat verkeren. liggende oude gebou wen. De school werd twintig jaar geleden opgericht voor het ge ven van onderwijs aan leerlin gen vanaf twaalf jaar die een individuele opvang en begelei ding nodig hadden. De BTS geeft opleidingen in de mecha nische en bouwkundige rich tingen. Bovendien is er een opleiding straatmaken, waar bij de speciaal daarvoor opge zette praktijkruimte uniek is. Tevens verzorgt de school een opleiding Beroeps Begeleidend Onderwijs in het kader van het leerlingen stelsel, alsook een voortgezette avondoplei ding straatmaken. Momenteel volgen 300 leerlingen dagon derwijs en 150 leerlingen part time onderwijs in de depen dances van de BTS. De huidige gebouwen die door de BTS worden gebruikt, ver keren in een uitermate slechte staat De fraai ogende nieuw bouw, bouwkosten ongeveer zes miljoen, zal dan ook ent housiast worden betreden door leerlingen en leerkrach ten. De nieuwe school wordt gebouwd door aannemer V.d. Wiel uit Noordwijk naar een ontwerp van de architecten Oerle en Schrama. De nieuwe BTS is gevestigd op korte afstand van het sta tion. Deze lokatie is mede ge kozen om de streekfunctie van de BTS goed tot haar recht te kunnen laten komen. Veertig procent van de leerlingen ko men immers uit de regio. LEIDES Het pantomime-theater Rob van Reijn brengt op donderdag 24 december „Don Quichote van Miguel De Cervantes Saavedra op de planken van de Leidse Schouwburg. In de visie van Rob van Reijn op deze klassieke parabel van de ridder en zijn schildknaap Sancho Panza ligt de nadruk op de problematiek van onze tijd, die in wezen nauwelijks verschilt van die uit de 16e en 17e eeuw. De betekenis van het gevecht met de windmolens, het vernietigen van de ridderromans is juist nu actueel. Don Quichote mag dan de verpersoonlijking zijn van het idealisme, hij kan nooit sterven; hij is van alle tijden. Zoals het idealisme, dat onmisbaar is voor het stand brengen in onze samenleving. Dit komt tot uiting in een dramatische apotheose, waarin de dolende ridder onsterfelijk blijkt en de nuchtere boer Panza oprecht in de bedoeling van zijn meester is gaan geloven en hem tot het laatst toe trouw blijft. Een scene uit „Don Quichote"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3