Koningin begint overleg over regeringsvorm woor 19... STEEDS MEER DOORRIJDERS NA ONGEVAL Eenheid in CDA gehandhaafd Kettingbotsing bij Bodegraven: vier doden Bestuurs verkiezing „Rijnland" Franse politie ontmaskert spionagegroep Voor ruim tien mille gestolen in Merenwijk LEIDEN De firma Veenstra, bouwonderneming in de Leidse Merenwijk heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een groot aantal kranen, radiatoren en cv-onderdelen. De goederen vertegenwoordigen een waarde van ruim tiendui zend gulden. Ravage op Lammenschansweg LEIDEN Een vrachtwagen geladen met emmers mayonaise en pindasaus heeft gistermiddag op de kruising Zoeterwoudse- singel-Lammenschans weg-Jan van Houtkade voor een flinke ravage gezorgd. Bij het nemen van deze kruising raakte in de bocht een van de deuren ont grendeld waardoor twaalf em mers mayonaise en pindasaus op het wegdek terechtkwamen. In een ommezien van tijd was een van de rijbanen van de Lammenschansweg één glibbe rige massa. De gemeentereini ging moest eraan te pas komen om de weg weer schoon te krij gen. Het verkeer werd geduren de een klein uur over één baan geleid. foidóe Souto/iit Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. tenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Woensdag 23 maart 1977, 67e jaargang no. 20690 Het portret TV-spel Het portret op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.34 uur voorbeschouwing België -Neder land. Ned. II om 19.04 uur „Speciale verslaggevers" over ontwikke lingswerkers en om 20.30 uur Robin's nest Plaatselijk buien Enkele opklaringen, maar voor al later op de dag plaatselijk buien. Overwegend matige oos telijk wind. Maximumtempera turen van 8 graden in het noord en tot 14 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 6.33-18.59 Maan: 8.7Schev. hoogw.: 5.45- 18.03, laagw.: 1.33-13.56. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG Konin gin Juliana is vandaag begonnen met het raad plegen van haar advi seurs over de regerings mogelijkheden, die na het aftreden gisteren van het kabinet-Den Uyl tot de verkiezingen nog mogelijk zijn. Als eerste verscheen de vi- cC-voorzitter van de Raad van State dr. M. I Ruppert bij de konin- I gin. Zij zou vandaag mogelijk ook al overleg I voeren met de voorzit- I ters van de diverse Tweede Kamerfracties, zeker met die van de I jprogressieven, het CDA jen de WD. Na alle onrust, ontstaan door het 1 ontslag gisteren van de zes CDA- ministers en het ter beschikking stellen van hun portefeuille door de tien progressieve bewindslie- 1 den, heerste vooral in CDA-krin- gen het positieve besef, dat de eenheid van het CDA bewaard gebleven is. Daarover bestond tot gistermiddag nog grote onze kerheid, omdat de AR-ministers Boersman en De Gaay Fortman schenen te aarzelen met hun ont slag. Deze aanrzeling was, zo bleek later, van korte duur. Zij hechtten namelijk veel meer waarde aan de eenheid binnen het CDA, dan aan het eventueel aanblijven als minister. Duidelijk is sinds gisteravond ook geworden, dat de vorming van een kabinet na de verkiezin gen van 25 mei uiterst moeilijk zal worden. Hoewel de progres sieve regeringsfracties zich tij dens de kamerdebatten over de verklaring van minister-presi dent Den Uyl zeer verbitterd uit lieten over de houding van de Premier Den Uyl: teleurgesteld en moegestreden Foto: Simon E. Smit zes CDA-bewindslieden, hield de socialistische fractieleider Van Thijn de mogelijkheid voor een hernieuwde samenwerking tus sen PvdA en CDA toch nog open. Ook al onderstreepte hij, dat de kansen op een verder gaande samenwerking sterk zijn verkleind. Wat de regeringsmogelijkheden tot de verkiezingen zijn is thans nog onduidelijk. Wel is zeker, dat het CDA een zogenaamd rompkabinet - bestaandeuit de progressieve bewindslieden uit het kabinet-Den Uyl - „geen ge lukkigezaak" vindt. Ook is het nog niet duidelijk hoe het staat met een eventuele kamerontbin ding, waarover diverse fractie voorzitters gisteravond vragen hebben gesteld. Zij hebben na melijk de wens uitgesproken, dat zo gauw mogelijk na de verkie zingen een nieuwe Tweede Ka mer kan aantreden, zodat een nieuw kabinet voor een ver nieuwde Kamer kan verschijnen. Zou er geen kamerontbinding worden toegepast, dan zou het nieuwe parlement pas op de Derde Dinsdag van september (20 september aanstaande) aan treden. Zeker is echter, dat de Kamer tot de verkiezingen geen werke lijk belangrijke kwesties meer zal afhandelen. De vier zoge naamde hervormingsvoorstellen -grondpolitiek (waarover het ka binet gestruikeld is, onderne mingsraden, vermogens aanwas- deling en investeringsrekening - blijven liggen tot na de veriae zingen. Tenzij er een kabinet CDA—WD komt, want dan zul len deze voorstellen wel in de politieke ijskast verdwijnen, meent men. Niets is op dit ogenblik echter nog zeker. De koningin heeft het ontslag van het kabinet-Den Uyl namelijk nog in beraad gehou den. De opdracht, zij zij zeer binnenkort zal verstrekken, zal vermoedelijk van algemene aard zijn, om te laten polsen, hoe de situatie thans precies ligt Een romp-kabinet behoort tot de mo gelijkheden, maar zoals hierbo ven al geschreven, de CDA-frac- ties vinden dit „ge zaak". (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN In dichte mist heeft zich vanmor gen op rijkswg 12 onder Bodegraven een kettingbot sing voorgedaan waarbij vier personen levend zijn verbrand en vijf anderen gewond raakten. Het onge luk gebeurde toen een nit de richting Utrecht afkom stige tankwagen op een voorligger inreed. In de ravage die ontstond raakten dir e auto's in brand. Eén brandde volledig uit. Daarin bevonden zich de vier slachtoffers. Nog enkele andere personenwagens liepen schade op. De chauffeur van de tankwagen bleef ongedeerd. Kort na deze botsing deed zich op het andere baanvak (Den HaagUtrecht) eveneens een kop- staart ongeval voor. Hierbij raakten twee personen gewond. Als gevolg van de chaos ontstonden in beide rijrichtingen files van meer dan tien kilometer. Pas na elf uur begonnen deze zich op te lossen. De namen van de slachtoffers kon de politie vanmorgen nog niet geven. De tankwagen was afkomstig uit Winterswijk. Voorzover bekend heeft de mist elders in Nederland geen ernstige ongevallen veroorzaakt. Van Gogh niet in AMSTERDAM (ANP) Twee jonge Amsterdamse kunst enaars, zijn gister- middag door de pon- marih uana-stoel tie ingesloten nadat zij vergeefs hadden geprobeerd uit het Stedelijk Museum oudste in het Stede- poost toen zij pro een zelfportret van lijk Museum een beerden het kunst- Vincent van Gogh stoel had gèexpo- werd weg te stoppen met een geschatte seerd, vervaardigd tussen de onderdelen waarde van één mil- uit zelfgekweekte van de inmiddels ge- joen gulden te stelen, marihuanaplanten, demonteerde stoel. De beide kunste- werden op heterdaad Het schilderij bleef naars, van wie de betrapt door een sup- onbeschadigd. «dres: woonplaats ïeze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: intwoordnr. 349, Leiden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Steeds meer automobilisten rijden door na een aanrijding. Per jaar komen ongeveer 12.000 van dergelijke geval len ter kennis van de politie. Slechts de helft hiervan wordt opgelost. Meestal zijn het mannen die na een ongeval wegrijden, maar het aandeel van de vrouwen stijgt sterk. Dit staat in het maandblad Wegwijs van Veilig Verkeer Nederland, waarin de Utrechtse officier van justitie mr. G. W. von Meyenfeld de mentaliteit typeert: „Het lijkt erop, dat sommige bestuurders hun medemensen in het verkeer minachten. Ze hebben soms een cynische zelfoverschatting". In hetzelfde maandblad wijst drs. J. Toebosch, docent aan de politie-academie, op het verband tussen drankgebruik en wegrijden na een ongeval. „Bovendien nemen beide sterk toe. Maar de wet biedt juist aan automobilisten die hebben gedronken de mogelijk heid zich alsnog bij de politie te melden. De tijd die de wet geeft om tot bezinning te komen is echter te ruim. Een paniekreactie is na een kwartier over. Dat hoeft echt geen 24 uur te duren", aldus drs. Toebosch. LEIDEN - Het Hoog heemraadschap „Rijn land" houdt op 28 sep tember bestuursverkie zingen. De ruim 125.000 eigenaren en zakelijk ge rechtigden van onroeren- d goed in het gebied van „Rijnland" zullen op deze dag twintig plaatsver vangers kiezen in het al gemeen bestuur van het hoogheemraadschap. Tegen de in 1975 gehouden be stuursverkiezing werden des tijds formele bezwaren inge bracht De inrichting van de stembiljetten zou niet in over eenstemming zijn geweest met bepalingen in het reglement De ze voorschriften zijn thans aan gepast. Om verkozen te kunnen worden moet men tussen de 21 en 65 jaar oud zijn en binnen Rijn land wonen. De kandidaatstel ling kan geschieden van 11 tot en met 25 mei. MAROKKAAN ONTVING VALS DUIZENDJE LEIDEN Een 26-jarigeMarok- kaan heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van valsemun terij. Hij wilde gisteren een bankbiljet van duizend gulden storten bij een bank in Leiden. Toen bleek dat het papiertje vals was. De Marokkaan, van beroep slachter, had het biljet een maand eerder in Rotterdam ontvangen voor een partij vlees. ZAKMODE De Britse mode-ontwerpster Wen dy Dankworth heeft voor de herf st/winter collectie de zakmode weer geïntroduceerd. Gisteren, werd dit model getond op een modeshow in Londen: de rok en het hesje zijn gemaakt van cordu roy, de blouse is vervaardigd van tweed. PARIJS (AFP) Een groep van vijf spionnen, die veertien jaar lang voor een grote com munistische mogendheid heeft gewerkt, is door de Franse con- tra-spionage ontmaskerd. De Franse staatstelevisie liet al weten dat met het grote com munistische land „naar alle waarschijnlijkheid" de Sovjet- Unie wordt bedoeld. Georges Mesmin, afgevaardigde van Pa rijs in de Nationale Vergade ring, heeft in dit verband om nadere gegevens gevraagd over de drie Russische spionagesche- pen die voor de kust van Bre- tagne voor anker zouden liggen. Maandagavond zijn vier van de vijf spionnen door de politie gearresteerd. Zij bekleedden functies die hun in staat stelden gegevens te krijgen over de be wapening van de Franse strijd krachten en die van de Navo. Zij hebben hun opdrachtgever geheime gegevens verstrekt over de plannen van Frankrijk en de Navo op het gebied van de luchtvaart en de bewapening, en over het alarmsysteem van de Navo. De vier mannen heb ben bekend. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de S Leidse Courant «aam: «dres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: faam; Kroonprins van Jordanië op bezoek DEN HAAG (ANP) De Jor daanse kroon prins Hassan en zijn echtgenote prinses Sarbath zullen volgende week een bezoek van drie dagen aan Nederland bregen. Het kroonprinselijk paar dat maandag aankomt, zal on dermeer ontmoe tingen hebben met de ministers Van der Stoel en Pronk. Verder zal het paar in au diëntie worden ontvangen door koningin Juliana. Een replica van de Spirit of St. Louis heeft zijn eerste vlucht gemaakt vanaf het vliegveld van Burlington in de Amerikaanse staat Wisconsin. Het vliegtuigje zal deze zomer een rondvlucht boven Amerika maken ter herdenking van de historische vlucht van Charles Lindbergh, de man die de eerste solovlucht maakte van New York naar Parijs. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. Herdenking historische vlucht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1