Werkgelegenheid ral blijven teruglopen Wintersportgenoegen smelt als sneeuw voor de zon LSenland MINISTER LUBBERS NIET OPTIMISTISCH £cid&e0ouaa/nt Industrie-eiland enorme wissel op de toekomst Hkke kinderen agorden vaak ylwassenen «enden rs olie in en „terdam nvanng [PN wü q kardinaal madvies STRALENDE LENTESHOW BU EDGAR VOS Geen passend noodverband uitzondering -w j 9 Nederlandse tuinbouw heeft toekomst9 Verlaging grens meerderjarigheid pas over twee jaar Amsterdams politiebureau een vesting LEIDSE COURANT DINSDAG 22 MAART 1977 PAGINA 9 .f (ANP) Er zijn nogal wat aanwijzingen, dat de meeste j die op jonge leeftijd te dik zijn, ook later vetzuchtige knen zullen blijven- De Leidse hoogleraar in de kinderge- jde prof. dr. H. van Gelderen zegt dit in een beschouwing |lad „Huisarts en Wetenschap". hier echter aan toe, dat de meeste gegevens hierover tig zijn van studies, waaruit blijkt dat een groot deel van Lare volwassenen als schoolkind al te zwaar was. Daarmee log niet gezegd, dat alle dikke kinderen zware volwassenen ■grote toeneming van gewicht bij zuigelingen heeft volgens |an Gelderen maar weinig voorspellende waarde voor het dat ze als schoolkinderen of volwassenen zullen hebben. >ekingen hebben uitgewezen, dat verreweg de meeste te baby's en peuters als schoolkind weer op een normaal I komen. Maar vanaf de leeftijd van ongeveer vier jaar fcverwicht steeds meer een aanwijzing, dat het kind ook in Tvan zijn leven te dik zal zijn. r SRDAM (ANP) - Uit «eschepen zijn gisteren duizenden liters olie in ren van Rotterdam ge- <L De havendienst heeft torste olie inmiddels ver- 1 9en volg van een defect aan duiter liep ongeveer lien s' liter ruwe olie uit de tanker „Bellamya" ton). ^nitse zeeschip „Capaleas" g 2.000 liter lichte stook- j het bunkeren. Er werd jebJ daol.CHT (ANP) - Drie ,d 'schepen zijn gisteravond pvaring gekomen op het kdam-Rijnkanaal, ter van de Galecopperbrug. ——schip is gezonken. De ?vaart is gestremd, ilitie vermoedt dat alle op- den van het zinkende in veiligheid zijn. Geen e betrokken schepen had gevaarlijke lading aan aeenteraads- en ü-verkiezing rschijnlijk jktijdig HAAG (ANP) Als de volgend jaar geplande treekse verkiezingen voor iuropees parlement door- zullen deze in Nederland chijnlijk gelijktijdig met ukiezingen voor nieuwe interaden worden gehou- secretaris Brinkhorst dit gisteren verklaard tij een vergadering van de Ie Kamercommissie voor ilandse zaken. De gemeen- Isverkiezingen in Neder- vorden volgend jaar op 31 ehouden. Overigens is het ig over de Europese ver gen nog niet door alle ne- larlementen van de EEG ekeurd. Een meerderheid e Kamercommissie stemde ïn voor wat Nederland be ll wel in met dit verdrag. RSFOORT (ANP) De af- fen Amersfoort en Eem- van de Rooms-Katholieke j Nederland hebben na een idering gisteravond kardi- Willebrands een telegram urd, waarin ze hem drin een uitspraak vragen, dat ilieken allen in geweten sn stemmen op partijen, Ie rooiqs-katholieke begin- hoog houden. Ook moeten artijen abortus provacatus pen, aldus het telegram Ie kardinaal. Avondjurk in honingkleurig satijn Rose waaierplisée mini-jurk Japon van genopte zijde AMSTERDAM - Als Botticel li nog leefde, zou hij misschien wel razend jaloers zijn op Ed gar Vos, want de Amsterdam se couturier heeft zijn Prima- vera royaal overtroefd. Dit schilderij van de vijftiende- eeuwse Florentijn, geïnspi reerd door een dichtwerk van een tijdgenoot, is een verheer lijking van de ontbloeiende vrouwelijkheid in de stralende lente. Dit kan men ook gevoeg lijk zeggen van de collectie van Edgar Vos. Hij brengt wijde klokrokken, een cirkel in wit of ecru voor overdag. Twee of drie cirkel wijdten, al dan niet geplis- seerd in zacht getinte bloem motieven op een licht fond, ofwel een ietwat transparant zwart voor de avonduren. Die klokrok kan meteen bij de hal sopening beginnen. Met zoiets enorm wijds, vederlichts en beweeglijks valt heel elegant te manipuleren. Nu is het niet zo, dat de hele collectie op de Italiaanse vroeg-renaissance geïnspi-, reerd zou zijn. Mini-jurkjes op smalle witte pantalons of ber muda-shorts met een strapless hesje erop plus e mantel met panden waren in vroeger eeu wen eenvoudig ondenkbaar. DEN HAAG De werkgelegen heid zal in vrijwel alle bedrijf stakken blijven verminderen, zo heeft minister Lubbers van Eco nomische Zaken gisteren gezegd op een bijeenkomst in Den Haag ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het centraal insti tuut voor industrie-ontwikke ling. De mening van Lubbers wijkt wat dit betreft duidelijk af van die van premier Den Uyl en minister Boersma van Socia le Zaken, die juist verdere da ling van de werkloosheid ver wachten. Volgens minister Lubbers moeten we ons niet blind staren op de verbetering van de werkgelegenheid van de afgelopen maanden, omdat deze hoofdzakelijk is voortgekomen uit een wellicht tijdelijke opleving van de bouw. De minister wees op de zwakke positie van de Nederlandse industrie en voor spelde, dat de groei van de industriële produktie in de komende jaren onvol doende zal zijn om meer arbeidsplaatsen te doen bezetten. Volgens Lubbers zal de werkgelegenheid in vrijwel alle bedrijf stakken verder teruglopen. De chemie en de voedings- en genotmiddelenindustrie kunnen daarbij een gunstige uitzondering vormen. Over de resultaten van het industriële beleid, waarvoor de regering een aanzet heeft gegeven, kon de minister eigenlijk weinig zeggen, gezien de vele onzekerhe den op het gebied van de ontwikkelinng van de wereldhandel, de prijzen van grondstoffen en energie en van de infla tie. Maar ook het door de regering geko zen beleid levert onzekerheden op, aldus Lubbers. Zo is het bijvoorbeeld nog moeilijk vast te stellen, of het streven naar selectieve groei de industriële groei inderdaad zal bevorderen, of juist afrem men. Onzeker is volgens minister Lub bers ook, welke resultaten het „aanzien lijke sociaal-economisch beleidspakket zal hebben dat in de structuurnota is gepresenteerd. Voor minister Lubbers is het nog een vraag, of voldoende bedrij ven over financiële middelen en commer ciële mogelijkheden beschikken om in te haken op de extra stimulering door de regering van de investeringen met onge veer 8 miljard gulden. V oor de forse breuk in het kabinet, die vannacht duidelijk is geworden, zal ook premier Den Uyl vanmiddag geen passend noodverband meer hebben kunnen vinden. On danks zijn bijna vier jaar lange routine in dit soort zaken zal de heelmeester van dit kabinet de zaak niet meer kunnen opknappen, zonder dat een van beide partijen onaanvaardbaar gezichtsverlies lijdt D e ministers Van Agt en Van der Stee hebben zich niet kunnen neerleggen bij het PvdA-compromisvoorstel, dat vorige week is ingediend en dat gisteravond in het Catshuis praktisch ongewijzigd weer op tafel kwam. De beperkte mate waarin volgens dit voorstel vergoeding wordt gegeven voor het verlies aan inkomsten, dat een eigenaar in het zicht van een onteigening moet lijden een regeling die bovendien pas over een aantal jaren in werking zou treden is voor de CDA-ministers onaanvaardbaar. Dat is waar Van Agt'in zijn omstreden televisie-interview op doelde, toen hij sprak van een „tot het bot afgekloven correctie", waardoor boeren, tuinders en middenstanders niet het volle pond zouden krijgen. H et ziet er naar uit, dat van de vier wetsontwerpen die in kringen van de PvdA niet zonder overdrijving „maat schappij hervormend" worden genoemd, het eerste al vol doende is geweest om het kabinet te laten struikelen. Door elkaar om de oren te slaan met onbegrijpelijke details en steeds onduidelijker wordende begrippen en termen, heb ben de politici zich de laatste tijd steeds verder van de kiezer verwijderd. In harde verkiezingscampagnes zullen de partijen trachten de kiezers nu alsnog duidelijk te maken waar het allemaal om ging. En daarna wacht Nederland een minstens zo moeizame formatieperiode. Supporters Feyenoord beboet ROTTERDAM (ANP) - Zeven jeugdige Feyenoord-supporters, onder wie een meisje, zijn in Rotterdam veroordeeld tot voorwaardelijke vrijheidsstraf fen, variërend van vier dagen tot één maand. De politierechter, die ook op trad als kinderrechter, achtte hen schuldig aan het moedwillig aanrichten van vernielingen in de „Feyenoord-express", die op zondag 13 februari heen en weer reed tussen Rotterdam en Kerkrade. De meeste verdachten, in de leeftijd van veertien tot negen tien jaar, kregen daarnaast boe tes van enkele tientallen guldens opgelegd. Bovendien moeten al len een schadevergoeding beta len aan de Nederlandse Spoor wegen. Vermiste scholier verdronken AMSTERDAM (ANP) Uit het water van de Da Costakade in Amsterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot opgehaald van de 17-jarige scholier Geor ge Zeegers. De jongen, die leerling was van het Barlaeusgymnasiun in Am sterdam, werd sinds zaterdag nacht 26 februari vermist Hij verdween toen spoorloos na een schoolfeest in het Roothaenhuis aan de Rozengracht. Volgens de recherche is het slachtoffer door onbekende oorzaak te wa ter geraakt en verdronken. George was 's nachts tegen half twee door de rector van de school naar huis gestuurd, na hem in het bijzijn van medesch olieren te hebben beschuldigd van het stelen van een fles drank. Later stelde de kinderpo litie vast, dat niet George, maar enkele andere jongens flessen drank hadden weggenomen. VIER ZILVEREN HARPEN De stichting voor de Nederlandse amusementsmuziek Conamus heeft gistermiddag in het Hilversumse „Gooiland" tijdens de negen tiende Leidjesbeurs vier Zilveren Harpen uitgereikt. Ad Visser overhandigde de onderscheiding aan Nelleke Burg, Wieteke van Dort, Ad Kraamer (Mare Winter) en Anita Meyer, die één harpje door een loupe van Ad bekeken. DEN HAAG/AMSTERDAM - Zon en sneeuw. Wie nog met deze verwachtin gen in de richting van de bekende win tersportgebieden trekt, loopt een groot risico bedrogen uit te komen. Zeker de beginner op de lange latten zal ervaren dat de pistes, waarop hij of zij zich normaal gesproken aardig kan verma ken, nu bedekt zijn met een laag grauwe smurrie. En zelfs deze bedekking is op sommige laaggelegen skigebieden gro tendeels verdwenen; hier is het frisgroe ne alpengras in zijn volle glorie te be wonderen. In vrijwel geheel Oostenrijk en Zwitser land dooit het overdag flink. Alleen St. Moritz en Davos in de Zwitserse Alpen kunnen zich verheugen in temperaturen beneden het vriespunt. In de zeer hoogge legen gebieden is er een kleine kans op een lichte sneeuwval. Maar verder zal men zich tevreden moeten stellen met harde oude sneeuw. Om toch nog een beetje skigenot te hebben, zullen derhal ve vele liften gebruikt moeten worden; een kostbare geschiedenis. In de dalen hoeft men nauwelijks te rekenen op enige sneeuw en arresleetochten tijdens de paasdagen (die nog tal van winterspor ters zullen trekken) kunnen wel vergeten worden. Een even triest beeld geven de Dolomie ten. Geen sneeuw in de dalen, blubber op de lage pistes en oude sneeuw in de hooggelegen gebieden. In Frankrijk drommen de liefhebbers samen op de laatste plekken sneeuw en de hoogvlakten, uitermate geschikt voor ski de fond (langlauf) zijn grazig groen. Ook Zuid-Duitsland moet voor het over grote deel „nein" verkopen, tengevolge van de vroeg inzette lente. Alleen Roemenië vormt de gunstige uit zondering. In de Karpaten juicht men om een dik pak verse sneeuw en kijkt men met genoegen naar de thermometer, die nog steeds temperaturen aangeeft onder het vriespunt DEN HAAG Alle moeilijkhe den ten spijt heeft de Neder landse tuinbouw wel degelijk toekomst. Een betoog van deze strekking heeft de voorzitter Huyts vandaag gehouden ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van het bureau. Het meest wenselijk beleid voor de tuinbouw vatte mr. Huyts van het Centraal Bureau voor volgt samen: de glassector moet de Tuinbouwveilingen mr. J. doorgaan met de interne ver sterking, de sector van het har de fruit moet weer gaan geloven in eigen kunnen, de vollegronds- groenteteelt en de champignon teelt dienen op de huidige grondslag verder te bouwen. Voor de kleinfruitteelt zag mr. Huyts slechts beperkte kansen, en wel op de markt voor het verse product. Op lange termijn staat de tuinbouw, als hij de zaken zo aanpakt, sterk. Op kor te termijn, aldus de voorzitter blijft hij kwetsbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Half april zal de regering bij de Tweede Kamer het langverwachte wetsontwerp tot verlaging van de meerderja righeids grens van 21 naar 18 jaar indienen. Het zal echter nog wel een jaar of twee duren, eer het wetsontwerp van kracht kan worden. Dit heeft staatssecretaris Zeewalking (justitie) gistermiddag meege deeld aan de justitiecommissie van de Tweede Kamer, waarmee hij mondeling overleg voerde over de problemen rond de kinderbe scherming. Volgens de staatssecretaris zal het wetsontwerp niet spoedig in werking kunnen treden, omdat voor de verlaging van de meerderjarigheidsgrens maar liefst vijf bestaande wetten gewij zigd dienen te worden: het burgerlijk wetboek, het wetboek van strafrecht, het wetboek van strafvordering, de algemene bijstands wet en de wet kinderbescherming. Wat die laatste wet betreft is het met name belangrijk wat er na de verlaging van de meerderja righeidsgrens gaat gebeuren met jongeren tussen 18 en 21 jaar, die in tehuizen verblijven. „Uiteraard zal dan het toezicht van de kinderbescherming op die jongeren moeten eindigen, maar daarbij dienen wel bepaalde uitzonderingen te worden gemaakt", aldus de staatssecretaris. „Ik vind bijvoorbeeld dat er in ;edei geval een vorm van nazorg moet blijven bestaan". Amsterdam (ANP) Sinds gis terochtend is het Amsterdamse hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht onder speciale be waking gesteld. Bij de twee in gangen zijn marechaussees ge posteerd, bewapend met pis tool-mitrailleurs. Voorts zijn er met zandzakken borstweringen aangelegd en is het gebouw langs het trottoir afgezet met hekken. Volgens een politiewoordvoer der gaat het om een voorzorgs maatregel in verband met de vijf Zuidmolukkers, die op het hoofdbureau in de cel zitten. Zij werden het afgelopen week- einde wegens een zaterdag in de hoofdstad gepleegde overval op de Surinaamse sociëteit Sosa aangehouden. JARIG Prins Pieter Christiaan, der de zoon van prinses Mar griet en Pieter van Vollen hoven viert vandaag zijn vijfde verjaardag. MARTEN 'ERMAN: één onzer verslaggevers) VERDAM „Het is beschamend dat eeu gigantisch project als een industrie el in de Noordzee weinig research op land vooraf gaat. De regering heeft nu een stuurgroep ingesteld, die de moge leden moet bestuderen, maar in feite men daarmee één van de mogelijke ssingen voor het industrievraagstuk bij top om er vervolgens problemen bij te len. Maar er is bijvoorbeeld nog nooit ies onderzocht in hoeverre de oplossing *t land kan worden gevonden", er meer om deze reden kan ir. Marten Bierman op dit moment onmogelijk voor stander zijn van een futuristisch produktie- plakkaat in volle zee. Hij laat daarmee een nieuw geluid horen na eerdere ambitieuze uitlatingen van de regering en een groep industrieën. Morgen is hij te gast op een congres over deze materie van de TH-Delft. Als tegenpleiter. Bierman, medewerker van de SISWO, een door de universiteiten in het leven geroepen research-instituut; „Er is nog nooit sprake geweest van een gericht planningsbeleid ten aanzien van grote industrieën. Ze zijn voor het merendeel samengeklonterd in het Rijn mondgebied. Je kunt je afvragen waarom het niet is gelukt de industrieën over heel Nederland te verspreiden. Temeer omdat dan de mogelijkheid wordt geboden fabrie ken die van elkaar afhankelijk zijn bij el kaar te plaatsen. Er wordt gezegd dat de industrie dat niet wil en zelfs dat men uit Nederland wegtrekt als er dwingende bepa lingen komen. Maar is dat ook zo? Het eerste grondige onderzoek naar dergelijke aspekten moet nog worden verricht". weinig voordelen voor produktie-giganten. Hij acht de kosten dermate astronomisch hoog dat de belangrijkste overweging om desondanks naar een industrie-eiland te ver huizen in een heel andere richting gezocht moet worden. „Zo kom je terecht bij het milieu-aspekt. Op zo'n eiland kun je „ande re" dingen produceren dan op het land, wordt er gedacht. Daarom zal er een water dichte controle moeten zijn, want anders- laat je de produktie van gevaarlijke stoffen op een eiland planmatig uit de hand lopen. Volgens Bierman biedt een industrie-eiland Als de fabrieken in het hele land verspreid staan in de buurt van de bewoonde wereld, is een doeltreffende controle veel beter mo gelijk. En als het op een eiland fout gaat, loopt het direct op een catastrofe uit. Op het land gaat het dan „alleen ergens" ver keerd. De Noordzee betrek ik er liever hele maal niet bij. We zijn gewoon nog niet toe aan afweging van ecologische aspekten. Het blijft wel een gegeven dat de Noordzee nu' al reddeloos verloren is. Er zal echter met de komst van een eiland nog meer en nog gevaarlijker spul in gegooid worden. Wat we nu via de Rijn in zee laten stromen brengen we dan direct. Als groot voordeel van een industrie-eiland wordt ook aangevoerd dat daar de schaalvergroting mogelijk is, die op het land niet meer mogelijk is. Daarmee wordt een enorme wissel op de toekomst getrokken, want er is ook nog nooit uitge zocht of de toekomstige economische ont wikkelingen uitbreiding toelaten. Dat gaa nu pas de regeringsstuurgroep Stunet doen De Stunet zou beter kunnen bekijken hoe we orde op zaken kunnen stellen op het land. We hebben altijd te veel gebouwd en te weinig gedacht Nu laat men weer een kans liggen om dat recht te trekken".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9