Washington Brezjnev eist correctheid van Regering Schmidt aan rand afgrond Jenkins wil EG vertegenwoordigen bij wereldtop De val van Indira Gandhi amateur dictator Tribunaal ^pver Sjtera aitgesteld V.S. staken vervolging van Agee Cuba vecht i in Zaïre" j Nog geen uitvoer varkens naar EEG Vreugde gaat in rook op ÜITENLAND •DINSDAG 22 MAART 197T PAGINA 7 Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- MOSKOU (UPI/Rtr) De Russische partijleider Leonid Brezjnev heeft de Verenigde Staten giste ren beschuldigd van inmenging in de binnenland se aangelegenheden van zijn land. Tussen beide landen kunnen zich geen normale betrekkingen ontwikkelen, wanneer de VS doorgaan met hun acties. De Sovjet-Unie wil goede betrekkkingen met Washington, maar dan dient de Amerikaanse regering begrip te tonen voor de Russische situa tie en „een minimum aan correctheid" op te brengen bij haar optreden. Sprekend tot het 16de Congres van de Russische vakbonden noemde Brezjnev als voorbeelden de campagne in het westen tegen de „zogenaamde militaire bedreiging" van de Sovjet-Unie en de openlijke pogingen van officiële Amerikaanse in stanties zich te mengen in Russische aangelegenhe den, daarbij kennelijk doelend op de acties voor naleving van de bepalingen over de rechten van de mens. De Sovjet-Unie kan volgens Brezjnev niet akkoord gaan met de wens van de Verenigde Staten om anderen te vertellen hoe zij moeten leven. „Noch de situatie in de VS, noch de Amerikaanse acties in de wereld rechtvaardigen een dergelijke hou ding." Breznjev benadrukte dat in zijn land anders denken en opbouwende kritiek mogelijk zijn. „Het is iets anders wanneer verscheidene personen die met onze maatschappij gebroken hebben, actief ageren tegen ons socialistische systeem en de wetten schenden". Brezjnev herhaalde een Russisch voorstel voor vermindering van het aantal troepen in Midden- Europa. „Wij verklaren opnieuw bereid te zijn de numerieke sterkte van onze troepenmacht in Mid den-Europa niet te vergroten, opdat een overeen komst kan worden bereikt. Voorwaarde hiertoe is wel dat de NAVO-strijdkrachten eveneens gelijk blijven". De Russische partijleider maakte ook een vredes plan voor het Midden-Oosten bekend, dat vraagt om terugtrekking in fasen door Israël uit de bezette gebieden en vorming van een internatio naal gewaarborgde gedemilitariseerde zone. Het voorstel is aanzienlijk milder dan vorige Russische voorstellen, die onmiddellijke terugtrekking uit alle bezette gebieden eisten. Het nieuwe plan vertoont in belangrijke opzichten overeenkomsten met het plan dat president Carter eerder deze maand uiteenzette. Dat voorzag in een Israëlische terugtrekking „met geringe aanpassingen" tot de grenzen van voor de Juni-ooorlog van 1967 en een gedemilitariseerde zone van 20 kilometer met ternationale bemanning. PORTSMOUTH (UPI) - De Panamese olietanker „Claude Conway" is gisteren voor de kust van de Amerikaanse staat Noord-Carolina in tweeën ge broken. Twaalf opvarenden worden vermist en 22 beman ningsleden konden zich aan de wrakstukken van het schip, dat geen lading had, vastklemmen. Vijf opvarenden raakten ge wond en werden per helikopter naar het vaste land overge bracht. Amin heeft interesse in mevr. Thatcher NAIROBI (AP) De presi dent van Oeganda, veld maarschalk Idi Axnin, is geïnteresseerd in „alles om trent mevrouw Thatcher, de leidster van de Britse, con servatieve, oppositie aldus is in een bericht van radio- Oeganda gezegd. Amins „speciale adviseur in Britse zaken", Bob Astles, is onder meer gevraagd na te gaan: hoe oud mevrouw Thatcher is, hoe lang, zij ge- .trouwd is, kinderen heeft, en hoeveel, of zij universitaire graden heeft behaald, hoe het staat met haar ervaring in de politiek en vooral in verband met buitenlandse zaken, welke contacten zij onderhoudt in kapitalistische en communistische landen, en welke landen zij heeft be zocht (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De verkiezingen in de Westduitse deel staat Hessen en de afluisteraffaires hebben de regering van kanselier Helmut Schmidt zo sterk verzwakt, dat de val van zijn kabinet niet meer uitgesloten kan worden geacht. Gisteren werd bekend, dat ook gesprekken tussen de anarchist Rolf Phole en zijn advocaat in de gevangenis van het Beierse Landsberg werden afgeluisterd. De blamage voor de regering ligt niet alleen hierin, dat dit een uitdrukkelijk vergrijp tegen de wettelij ke bepalingen is, maar ook omdat minister Maiho fer van binnenlandse zaken in de Bondsdag uit drukkelijk verklaard had, dat het geval van de afgeluisterde kerngeleerde Traube volkomen op zichzelf stond. Terwijl Schmidt en zijn ministers team sinds de Bondsdagverkiezingen van 3 okto ber een opmerkelijk zwak en door talrijke misgre pen gekenmerkt bewind voeren, bewijzen de ge meenteraadsverkiezingen van Hessen, dat de glansperiode van de sociaal-democratie in de West duitse bondsrepubliek definitief tot het verleden behoort. In Hessen speelde bij de enorme winst van de CDU en het grote verlies van de SPD weliswaar lokale omstandigheden een grote rol, maar alle politici zijn het er over eens, dat ook kanselier Schmidt de rekening is gepresenteerd voor wat hoe langer hoe meer als een ernstig falen wordt gezien. Het prestige van de regering in Bonn werd reeds kort na de verkiezingen van oktober ernstig ge schaad, omdat toen plotseling bleek, dat de staats kas, waaruit pensioenen en renten betaald moeten worden, een gat van tientallen miljarden vertoon de. De als finanoieel-economische kei gerenom meerde Schmidt slaagde er niet in deze blamage uit de wereld te helpen en schaadde zijn aanzien nog meer, omdat zijn pogingen om een bevredigen de oplossing voor het rentéprobleem te vinden nog steeds niet geslaagd zijn. Het toch al ernstig geschokte vertrouwen van de kiezers werd nog verder aangetast door de reeks afluisteraffaires. in de regering en de partij begon als gevolg daarvan te centraliseren om persoon. Indira Gandhi stelde zich meer autoritair op, wat culmineerde noodtoestand. tweede gevaar waar op gewezen werd, het feit dat de problemen hoe langer meer onhandelbaar werden. In het be- zeker boekte mevrouw Gandhi enige De verwachtingen stegen bijge- nog meer; verwachtingen die zij niet waarmaken, omdat die nu eenmaal waar te maken waren, en dat overi- zijn. In ieder geval begon het volk te raken, en dat leidde weer tot vaak onverantwoordelijke confrontatie- in de laatste fase voor de noodtoe- Schoonmaak Grieken staken weer voor Middagdutje iTHENE (Reuter) Meer dan ie helft van de winkels in Grie- :enland is gisteren gesloten ge lleven. Winkeliers en winkelbe- lienden staken voor het behoud an hun middagdutje. De rege- ing wil dat afschaiffen, en de rinkels en kantoren openstellen an 09.00 uur tot half zes 's niddags. Door 's middags door p werken en 's avonds te sluiten jou bezuinigd kunnen worden lp het energieverbruik, zo lieent de regering, die de olieïn- loer wil beperken. TegeiMSTERDAM (ANP) Het in rit 5. ernationale tribunaal over de aak van de Russische arts dr. J™~tichail Sjtern, dat deze week a Amsterdam zou worden ge- louden, is uitgesteld tot 8 en in pj september. ,d K>it heeft het organiserend comi- ,11e né Sjtern-tribunaal meegedeeld. 10% giet uitstel is bedoeld om meer ij kunformatie te kunnen krijgen t lavjver Sjtern, Anatoli Schjaranski zatejn anderen, „om zo volledig mo- Ripsjelijke dossiers aan te kunnen el. Oheden aan de regeringsdelega- ies die deelnemen aan de Bel- JNELjrado-conferentie in de komen de Oie herfst". ;tamb A1 -1 T ""barter wil Japan j^Termanent in veiligheidsraad WASHINGTON (Reuter) - 'resident Carter van Amerika til dat Japan een permanente «tel krijgt toegewezen in de Veiligheidsraad van de Ver- Ie Naties. Amerikaanse staatshoofd ,e dit gisteravond voor tij een diner in het Witte Huis van de Japanse premier iakeo Foekoeda, die een bezoek van enkele dagen aan de Ver- y erügde Staten brengt. Carter be loofde tevens dat Amerika nooit meer aan Japan zal voorbijgaan als er initiatieven worden geno men op het gebied van de bui- tenlandse politiek. »We hebben ons verbonden op de nauwste en innigste wijze. M^Vij zijn echte partners in de ware zin van het woord", aldus Carter. Illl» Tanker breekt i doormidden Premier Den Uyl heeft gisteren de Britse voorzitter van de Europese Commissie. Roy Jenkins, ontvangen. Premier Den Uyl en minister Lubbers (rechts zijn hier in geanimeerd gesprek gewikkeld met de heer Jenkins, die in ons land vertoeft in verband met de wensen die Nederland heeft voor een EG-vertegenwoordiging bij de economische top die in mei in Londen gehouden zal worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitter van de Europese Commissie, Roy Jenkins, heeft in Den Haag na besprekingen met premier Den Uyl, en de ministers Van der Stoel, Pronk, Duisenberg, Lubbers en van der Stee ver klaard dat zijns inziens de Eu ropese Gemeenschap door de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EEG-ministerraad vertegen woordigd moet zijn op de eco nomische topconferentie die 7 mei in Londen wordt gehouden. Zoals bekend maakt vooral Frankrijk bezwaar tegen deel neming van de EEG als zodanig aan dit gesprek. Daaraan zullen behalve de Verenigde Staten, Japan en Canada, wel vier grote EEG-landen deelnemen: Fran krijk, Engeland, West-Duitsland en Italië. De Nederlandse regering is het eens met de voltallige tweede kamer, dat de gemeenschap aan de Londense top moet kunnen deelnemen, omdat hier onder werpen worden besproken die tot de bevoegdheid van de ge meenschap behoren. Frankrijk acht EEG-aanwezigheid overbo dig, omdat toch geen besluiten worden genomen, iets waar Ne derland nog niet zo zeker van is. In antwoord op vragen ver klaarde Jenkins dat indien hij naar Londen zou gaan, dat niet zonder een mandaat van de ne gen regeringen zou zijn. Maar dit mandaat (om namens de ne gen te spreken) behoefde zijns inziens niet gedetailleerd te zijn. „omdat in Londen geen beslui ten worden genomen". Overi gens had hij goede hoop, dat op de Europese topconferentie, eind deze week in Rome, een bevredigende oplossing voor de kwestie van de vertegenwoordi ging van de gemeenschap zou kunnen worden gevonden. Ook de politieke commissie van het Europees Parlement is van mening dat de Europese ge meenschap vertegenwoordigd dient te zijn op de Economische wereldtopconferentie in Lon den. Het is de bedoeling dat het parlement nog deze week, wan neer het in een speciale zitting bijeen is voor de behandeling van de Europese landbouwprij zen die resolutie aanvaardt. n onze corresondent Martin Woollacott w-Delhi Hoe gehaat ze ook moge zijn, jval van mevrouw Gandhi heeft toch iets jr tragisch. Dat de dochter van de grote jvaharial Nehroe zo aan haar politieke moest komen is triest en ook onbe- jpelijk. kn Indira Gandhi 11 jaar geleden premier [leider van de Congrespartij werd waren [meeste Indiërs en buitenlanders het er- |r eens dat zij de meest geschikte kandi- (t was. Als geen andere Indiase politicus ""jc ze in staat idealisme met politiek vak- pschap te combineren en hoewel ze zich jet begin wat afsloot, leek ze op een uniek •de voet te staan met de arme slecht teelde massa. k haar breuk met de gevestigde orde van Congrespartij in 1969 deed haar reputatie der goed dan kwaad. In 1971 stond ze i het toppunt van haar populariteit, en rï°or overtuiging van het gewone jc dat mevrouw Gandhi, in tegenstelling andere politici, meende wat ze zei met ir belofte „garib hatao" (weg met de jioede). triomf van toen en de ramp van maar zes jaar: zo snel ging haar val, in haar triomftijd wezen meer oplet- mensen op twee gevaarlijke gevaren Gandhi's karakter: ze had iets en onredelijks, werd gauw kwaad, zich vervolgd en kon moeilijk met en onafhankelijke ondergeschikten Door de noodtoestand af te kondigen wist mevrouw Gandhi de macht in handen te houden. Toch leek ze wel degelijk oprécht te geloven dat de noodtoestand haar in staat zou stellen de problemen van India beter te behandelen. Op sommige punten bereikte de noodtoestand ook een positief resultaat. Maar die positieve punten werden meer dan teniet gedaan door de negatieve aspecten - de willekeur en soms ook de wreedheid van een regering en bureaucratie die plotseling geen ingebouwde rem meer heeft. Het grote voorbeeld van die willekeur en wreedheid was de sterilisatie-campagne in Noordwest India. De uiteindelijke ironie is dat door de noodtoestand mevrouw Gandhi zich zo verwijderde van de realiteit, dat ze opgaf wat nu juist altijd haar sterkste zijde geweest was - haar uitmuntende politieke begaafheid. Hoe erg dat was volgt wel uit de manier waarop ze haar zoon Sanjay naar voren schoof. Mevrouw Gandhi was een uitsteken de democratische politicus geweest, maar als dictator bleek ze een amateur. Hoewel ze nooit uit het oog verloor dat India niet NEW YORK (AFP) De voor malige CLA-agent Philip Agee heeft van het Amerikaanse de partement van justitie de mede deling gekregen, dat hij niet we gens schending van de wetge ving inzake spionage zal worden vervolgd, als hij terugkeert naar de Verenigde Staten, aldus meldt de „New York Times". Volgens het blad heeft Agee dit vorige week te horen gekregen. Deze auteur van een omstreden werk over de Amerikaanse in lichtingendienst (CIA) bevindt zich in Engeland. Hij heeft de aanzegging gekregen dat hij dat land moet verlaten, omdat hij de Britse nationale veiligheid in gevaar zou hebben gebracht geregeerd kan worden zonder enige goed keuring van het volk; werd ze zo omringd door vleiers en isoleerde ze zichzelf zo zeer dat het niet tot haar dóórdrong dat ze die goedkeuring van het volk niet meer kon bevelen. Dus verdwijnt nu mevrouw Gandhi mis schien van het politieke toneel van India. Maar de aftakeling van de Indiase politiek, de aftakeling waartoe zij in zo belangrijke mate bijdroeg, zal nog doorgaan. Alle ogen zijn nu gericht op de oppositie. Dat de oppositie zorgde voor de terugkeer van een zekere mate van democratie is duidelijk, maar even duidelijk zijn de tekortkomingen en vooral de verdeling binnen die oppositie. En nu Gandhi weg is, kan dat nog slechter worden. Terwijl de eerste verkiezingsuitslagen bin nenkwamen, waren de topfiguren van de oppositie bezig zich voor te bereiden op een uiterst belangrijke ronde politiek gemar chandeer en gemanoeuvreer. Wie India gaat regeren, welke combinatie van welke partij en en welke personen is nog niet beslist copyright The Guardian AR ES SALAAM (Upi-Reuter) De Cubaanse leider Fidel astro heeft op een persconfe- •ntie in Dar es Salaam ont- end dat zijn land een rol )eelt bij de gevechten in Zaï- Dit is verklaard door radio anzanië. Aan de persconferen- e mochten alleen Tanzaniaan- i journalisten deelnemen, lastro noemde de huidige Zaï- )se president Moboetoe een slappe en wanhopige" man die ie gevechten gebruikt als „een joorwendsel om militaire bij- kand te verkrijgen van het im- Irialisme zodat hij kan voort aan met het onderdrukken van et Zaïrese volk", aldus de ra- lio. Fidel Castro is inmiddels lit Tanzanië in Mozambique angekomen. De Russische partijleider Leonid Breznjev krijgt een ovatie bij zijn toespraak op het 16e congres van de Russische vakbonden. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De invoer van Nederlandse varkens in andere EEG-landen zal in ieder geval deze week nog verboden blij ven. Ondanks nieuwe maatrege len van minister van der Stee tegen de varkenspest heeft het Permanent Veterinair Comité van de EEG nog niet tot ophef fing van het invoerverbod wil len adviseren. „Dit betekent dat Nederland de ze week met 110.000 varkens blijft zitten". Politiemannsn poken met een lange bamboestok in een brandende stapel hasj. De autoriteiten in Thailand hebben afgelo pen jaar vijfeneenhalve ton in beslaggenomen. Deze partij wordt nu ver nietigd. Voor dit jaar is nog eens viereneenhalve ton in beslag genomen en deze partij wacht nog op de vuurdood. CAIRO (UPI) Een woord voerder van het radikale Pales tijnse „afwijzingsfront" heeft het nieuwe politieke program ma van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) verwor pen omdat daarin een compro mis-oplossing voor het vraag stuk van het Midden-Oosten zou worden verwelkomd. Zegsman Bassam Aboe-Sjerif voegde daar echter aan toe dat Radikalen verwerpen PLO-program het front bereid is deel te nemen aan een vredesconferentie, als daaraan tenminste niet de er kenning van Israël wordt ver bonden. Tot dusver heeft het front steeds geweigerd zijn steun te geven aan onderhande lingen ter beëindiging van het Israëlisch-Arabische conflict. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Jigal Allon, heeft het politieke programma van de Palestijnse bevrijdings organisatie (PLO) eveneens ver worpen. Graag zou ik even willen reage ren op het artikel van Leo Thu- ring over de schoonmaak in het voorjaarsnummer van donder dag j.l.: Hier even een strem uit de „te verwaarlozen minderheid; de desertrices van de schoon maak". Een zeer tevreden stem overigens, die die tevredenheid graag zou delen. Een beproefde tip nl. om die divan van de psychiater te vermijden: pak in vredesnaam bij die unieke, ge zegde, eerste lentezonnestralen niet de ragebol, maar pak de fiets, de kleuter of de hond en ga even kijken, voelen, ruiken en horen hoe het in park, dui nen of aan zee is! Lucht, na die winter met volop sombere da gen om schoon te maken, niet de bedden, maar jezèlf! Profi teer van één van de schaarse voordelen van het huisvrouwe- lijk bestaan: de eigen tijdsinde ling. Na thuiskomst blijkt de „verloren" tijd nauwelijks verlo ren te zijn. En moeten die kriebels speciaal worden omgezet in een nieuw huishoudapparaat? Probeer eens een nieuwe lippenstift of een wufte house-dress! Valt ge garandeerd méér op dan een gesopte kelderkast! Overigens met waardering en groepn, Terry van Leeuwen-Verburgt Den H.AAG

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7