Veel sportdemonstraties op ,eidse Vrijetijdsbeurs /der wet plopperen naar weinig" ,Leidenaars ,,Ik werd behandeld alsof misdadigster was" ik een MORGENAVOND OPENING IN GROENOORDHALLEN CD A-Kamerkring Leiden voor eerste maal bijeen HERRIE BIJ KANTONRECHTER OVER UITWERPSELEN Herensteeg' •vdA-KAMERLEDEN TIJDENS BEZOEK: ge,,,Auto geselt vaE naTAD REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 22 MAART 1977 PAGINA 5 Mary Servaes m Franse vleesdag In de Leidse Stadsgehoor zaal in Lei den is giste ren een zo genaamde Franse vlees dag gehou den. Een aantal Franse keu kenkoks had verschillende koude scho tels klaarge maakt om het publiek kennis te la ten nemen van de Fran se keuken. De meeste schotels wa ren bereid met runder vlees. LEIDEN - Het CDA Kamer- kring verband Leiden hield gis teravond in de sfeervolle Leidse Schouwburg zijn eerste vergadering. Voor naar schat ting tweehonderd toehoorders ging prof. dr B. Goudzwaard, de voorzitter van de CDA-pro- gramcommissie, in op de bete kenis van het Christen Demo cratisch Appel. Het Tweede Ka merlid voor de KVP, mevrouw T. Gardeniers-Berendsen be lichtte de actuele landelijke po litiek. Het Tweede Kamerlid ging in op de, wat zij noemde, „vier examenopgaven voor het CDA om de volgende regeringsperio de weer met de PvdA te „mo gen" regeren". Als eerste opga ve noemde zij de grondpolitiek. „Vaak wordt gesuggereerd dat het CDA de grondspeculatie wil bevorderen. Niets is minder waar. Wel hameren we er steeds op dat onteigenden een redelij ke schadeloosstelling moeten krijgen. Wanneer de PvdA blijft vasthouden aan het woord „ge bruikswaarde" is het mij best Als daarmee maar niet al te gemakkelijk wordt gestapt over het belang dat de onteigende grond heeft voor de gebruiker." Ook tegen het recht van voor keur bij de verkoop van grond aan de gemeente heeft het CDA geen enkele bezwaar. „Voor waarde is wel dat gemeenten niet te lang wachten met de uitvoering van bestemmings plannen. Zoals hier in Leiden het soms vijf jaar kan duren voor er iets gedaan wordt met de onteigende grond. Voor dege nen, die hun bedrijf in een der gelijk gebied uitoefenen, kan dit bijzonder verstarrend werken". Ten aanzien van de wijzigingen op de wet op de ondernemings raden merkte het Tweede Ka merlid op dat de ondernemings- raden niet alleen eenzijdig het eigenbelang van de werknemers mogen najagen. „Het mag niet betekenen dat de ondernemings raad beslissingen van de be drijfsleidingen telkens kan aan vechten of opschorten. Onder het dragen van medeverant woordelijkheid verstaan wij het gezamenlijk door werkgever en werknemer nastreven van het belang van de onderneming." Als derde „examenopgave" noemde mevrouw Garderniers de VAD. Ook de Vermogens- aanwasdeling zal nog voor de verkiezingen door de Kamer moeten, als het kabinet tenmin ste de eindstreep haalt, hetgeen gisteravond twijfelachtig was. „Eigenlijk is niemand tevreden over het conceptwetsontwerp Het CDA zou met name graag geregeld zien wie de fondsen van de overwinst gaat beheren." Het minste moeite heeft het CDA met de Wet Investeringsre gelingen. In deze wet zal onder meer het investeren door het midden- en kleinbedrijf worden vergemakkelijkt door het verle nen van extra-subsidies aan kleine investeerders. Tegenover de vier „examenop gaven" van de PvdA aan het CDA wilde mevrouw Garder niers toch een moeilijke opgave aan de PvdA geven namelijk „de 1% operatie". „Er zal een rem moeten worden gezet op de rijksuitgaven en de sociale uit keringen. Nu kunnen de over heidsuitgaven nog wel meeval len. We moeten echter in de toekomst kijken. Het leed is niet te overzien wanneer we de ba ten van het aardgas zullen moe ten missen in 1980'." Prof. Goudzwaard ging in op het verschil tussen het CDA enerzijds en de WD en PvdA anderzijds. De laatste twee par tijen willen volgens systeemop lossingen de problemen in de samenleving aanpakken. Door de ene partij wordt het liberale systeem en door de andere het socialistische systeem gehan teerd. „De basisgedachte van het CDA is dat door deze systeem-oplos singen de oorzaken niet kunnen worden bestreden. We gaan er van uit dat ,de Westeuropese mens materialistisch is inge steld. Een van onze thema's is dan ook „niet bij brood alleen". Hiermee willen wij weergeven dat er nog andere zaken zijn dan het materialisme. Het twee de thema is „respect voor nor men". Dit staat tegenover de nihilistische tendens van het overboord gooien van normen. Het laatste thema is „samen ver antwoordelijk". Het CDA wil niet mee doen aan het indelen in groepen van de samenleving. Het wil de verantwoordelijkheid van iedereen ten opzichte van de samenleving bevorderen", al dus de voorzitter van de CDA- program-commissie. van de partij met een grote tuin in het midden van de hal. Bezoekers kunnen hier alle mogelijke informatie over volkstuintjes krijgen. Boven dien is er een doorlopende de monstratie bloemschikken en is er een aantal stands waarin tuinhuisjes, grasmachines, tuinmeubelen en andere acces soires te koop worden aange boden. Bezienswaardig zijn ook de antiekmarkt en de gezellig- heidsmarkt Vijfentwintig standhouders uit het gehele land zetten hun antieke kas ten, tafels en koperwerk te kijk. De gezelligheidsmarkt is een nieuwe bezienswaardig heid op de Vrijetijdsbeurs. De dertien stands zijn voorzien van oude Hollandse geveltjes. Hier worden van allerhande artikelen te koop aangeboden, zoals Afrikaanse kunstvoor werpen, sierstenen en kera miek. In het Doe-het-zelf centrum kan de beursbezoeker zelf aan het werk. In een daarvoor met alle apparatuur ingerichte werkplaats kan men hout be werken. Tevens is er weer een uitgebreide collectie caravans, tenten en kleine bootjes op de markt te bezichtigen. Voor eventuele kopers van een cara van bestaat de mogelijkheid op het parkeerterrein van de Groenoordhal te oefenen in het rijden met een caravan achter de auto. Voor de kinderen is er een kinderboerderij ingericht. Er zijn schapen, lammetjes, Gerben Karstens dwerggeiten, pony's, konijnen, sierkippen en een echte ezelin te bekijken. De supervisie over deze „veemarkt in het klein" is in handen van veemarkt- klompenverkoper Henry. Kin deren die dat willen kunnen hem helpen met het voeden van de paplammetjes die zich onder de „levende have" op deze beurs bevinden. Boven dien bestaat er de mogelijk heid een van de pony's te be rijden. Behalve de Zangeres Zonder Naam is er een optreden van het zangduo „Frank en Mirel- la" op de beurs. Het duo treedt donderdagavond op. Geduren de de beurs zal regelmatig het geluid van het orkest „De Mantana" in de Groenoordhal weerklinken. De organisatie van de Vrije tijdsbeurs verwacht een groter bezoekersaantal dan vorig jaar. Toen kwamen er onge veer veertienduizend bezoe kers naar de Groenoordhal. Het tijdstip was wat ongeluk kig gekozen. Op de openings dag was er een directe voet balwedstrijd op de televisie te zien en op de zaterdag werd het Eurovisie-songfestival ge houden. „Dit jaar hebben we de datum zorgvuldiger geko zen", aldus de heer De Jong. Desondanks verwacht hij toch nog concurrentie van de voet balwedstrijd België-Nederland die zaterdag rechtstreeks wordt uitgezonden. „Dat die wedstrijd werd uitgezonden, hebben wij niet kunnen voor zien". De beurs is woensdag geo pend van zeven uur tot half elf, donderdag, vrijdag en zaterdag van een tot vijf uur en van zeven uur tot half elf en zondag van elf tot zes uur. De toegang sprijzen van 3,- voor vol wassenen en 1,50 voor kinderen tot twaalf jaar onder geleide en 65-plus- sers. Donderdag- en vrij dagmiddag kunnen 65- plussers naar binnen voor slechts 0,50. LEIDEN Honds behan deld was een Noordwijk- se die op de Oude Zee weg haar jeugdige herder uitliet, dat bleek gisteren op de zitting van het Leidse kantongerecht. En dat allemaal om de uit werpselen van de vijf maanden oude herder, die abusievelijk op een weggedeelte waren te rechtgekomen dat daar in eerste instantie niet voor bestemd is. De surveillerende Noordwijkse politie constateerde onmiddel lijk deze ontoelaatbare aantas ting van de openbare weg en verzocht de Noordwijkse de be lemmering voor het overige voetgangersverkeer weg te ne men. Daartoe bleek zij wel be reid, maar toen de politiële lie den haar ook nog naam en adres vroegen maakte zij zich, aldus het verbaal, schuldig aan een verregaande recalcitrantie. Naam wilde zij in tweede in stantie wel noemen, maar het adres, dat ging haar te ver. Waarop één der agenten, aldus haar verklaring, als een woe dende stier uit het surveillance- voertuig stoof en haar uitfoeter- de, „alsof ik een misdadigster was". De verwijdering van de gewraakte uitwerpselen liep hierdoor in het honderd, een proces-verbaal werd opgemaakt en de Noordwijkse deed ook nog een duit in het zakje door op het politiebureau met haar verloofde een klacht tegen de getergde agenten in te dienen. Dat resulteerde uiteindelijk in een voorgeleiding voor het Leidse kantongerecht waar dan één en ander uit de doeken kon worden gedaan. Hoewel de offi cier van justitie, mevrouw mr. Klopper de mogelijke gevolgen van uitwerpselen op de openba re weg (slippende voetgangers en dergelijke) niet uit de weg wilde gaan besloot ze toch „schuldig zonder straf' te eisen, temeer daar de nu wat oudere hond inmiddels gedisciplineerd genoeg is om aantijgingen met betrekking tot het wegdek van zelf achterwege te laten. Rech ter Van Dijke kon zich daarmee verenigen. Was het nu wel de Mercedes van een Leidse vuurwerkmaker (en niet uurwerkmaker^ zoals op het formulier stond) of was het hem niet, dat was de vraag bij een verkeersovertreding die onlangs door een Mercedesbestuurder was gepleegd. Het nummerbord klopte, en ook de foto wees uit dat het onomstotelijk om een Mercedes ging, maar omdat de recherche ongeveer in die tijd in een auto dezelfde nummerpla ten aantrof, werd het, aldus het verbaal, niet/uitgesloten geacht dat er twee sterk op elkaar gelij kende Mercedessen met hetzelf de nummerbord omstreeks die tijd zouden ronddolen. Rechter Van Dijke poogde nog visueel achter de waarheid te komen door op de foto aankno pingspunten te zoeken; „Ik ge loof dat de bestuurder ook lang haar heeft, net zoals u en heeft u een blousje zoals de chauffeur daar aanheeft?", waarop de vuurwerkmaker stelde dat het al twee jaar geleden was en dat hij zich echt niet kon herinneren of hij in die tijd een dergelijk kledingstuk bezat. Wel moest hij toegeven dat hijzelf ook be schikt over vrouw en kind, zoals zichtbaar op de foto maar dat het noodzakelijkerwijs niet de zelfde hoeven te zijn. De officier geloofde niet in zoveel toeval en eiste een boete, maar rechter Van Dijke stelde zich op het standpunt dat bij twijfel niet wordt veroordeeld en sprak de vuurwerkmaker vrij. FRANK BUURMAN De PvdA-kamerleden bij het nieuwe clubhuis Westerkwartier JLEIDEN „Het woon- en leefklimaat wordt door au tomobilisten verziekt. De puto is een zo'n overheer- iende factor in de Heren- Jsteeg geworden dat de woonfunctie geen enkele kans krijgt". Dit schrijven ne bewoners van het deel Wan de Herensteeg tussen Kloksteeg en Salomons- jsteeg in een brief aan het gemeentebestuur. De be woners vragen om een to- jtale afsluiting van dit deel Tvan de Herensteeg voor ge motoriseerd verkeer. bewoners voeren in de 'rief onder meer aan, dat de herensteeg gekarakteriseerd 'ordt door de dicht bij elkaar itaande hoge bebouwing die ^toetreding van licht verhinde ren. „De steeg is zo smal, dat auto's tegen de gevels gepar keerd moeten worden. Het uit zicht van de bewoners van de De volgens de bewoners onhoudbare situatie in de Herensteeg benedenverdiepingen wordt hierdoor belemmerd. Veelal is het zelfs onmogelijk de wo ning binnen te gaan of te ver laten door een blokkade van auto's. Zouden de auto's ver der van de gevels af worden geplaatst, dan rijdt het door gaande verkeer de geveltuin tjes kapot of kan er helemaal niet meer door. Afsluiting van de Breestraat zou het automo bielgerij nog versterken". Al dus de bewoners. Zij vragen afsluiting van dit deel van de Herensteeg met behulp van paaltjes. De bereikbaarheid van de woningen voor brand weer en ziekenauto's zou be houden kunnen blijven door een of meerdere paaltjes uit- neembaar te maken. Wim Rijsbergen ,n vUlDEN De derde f en Vrijetijdsbeurs die van (3 tot en met 27 maart ',en gn de Groenoordhal „wordt gehouden, ken- {"merkt zich door een gro- icjge1e hoeveelheid sportde monstraties. Gedurende ie beurs zullen sport verenigingen uit Leiden ndeiloorlopend demonstra ties geven. Aanwezig lijn onder meer de bas- cetbalvereniging Merca- ek jiol/Leiden en atletiek- „De Bata- i even". Sportschool Van Luit geeft een de- onstratie in Japanse echtsporten, waarvan aek-won-do de bekend- Hetite is. Voorts zijn er ta- eniijfeltennis-, handbal- en sevtioogspringdemonstra- ft°ndom het veld eent^aarin de sportvereni- ingen zich bewegen, is tribune opgesteld, waarop plaats is voor driehonderd toeschou wers. De beurs wordt morgenavond om half zeven geopend door wethouder M. van Aken. De wethouder zal de opening op sportieve wijze verrichten. Groenoordhal-directeur A. de Jong: „De wethouder heeft hard geoefend op de door hem te leveren sportieve prestatie. Wim van Hanegem Hij heeft zelfs zijn reis naar Oxford afgezegd om de Vrije tijdsbeurs te openen". Om ze ven uur verkoopt Gerben Kar stens het eerste lot van de nationale loterij die wordt ge houden in het kader van de start van de Tour de France in 1978 in Leiden. Op de ope ningsavond is er een exclusief life-optreden van de Zangeres Zonder Naam in de Groe- noordhallen. Zaterdagmorgen wordt er door atletiekvereniging „De Bataven" vanaf de Groenoord hal een prestatieloop over vijf kilometer gehouden. Scholen en bedrijven zijn aangeschre ven om deel te nemen. Het startsein wordt om elf uur ge geven. Het inschrijfgeld be draagt 2,50 per persoon en voor deelnemers onder de twaalf jaar 1,50. Inschrijving kan geschieden vanaf tien uur zaterdagmorgen in de Groe noordhal. Een bijzondere at tractie is voorts het optreden van Willem van Hanegem en Jan Jongbloed of Wim Rijs bergen op zondag. Zij zullen laten zien wat zij waard zijn gemeente ebrs afsluiting op een rijwiel. Tenslotte is er wat de sportevenementen aan gaat de presentatie van de Oval-race-team op de beurs. Dit team zal vanaf 1 mei gedu rende 6 zondagen deelnemen aan race-wedstrijden op het parkeerterrein achter de Groe- noordhallen. De brandweer moet nog toestemming voor deze races geven. De Leidse Bond van Amateur tuinders is ook dit jaar weer dat er veel gebruik van de bibliotheek wordt gemaakt". Ten aanzien van de Boerhaavezalen stelde het PvdA- Tweede Kamerlid dat het wachten is op de eigendoms overdracht. Het uitstel van de restauratie weet de heer Dolman aan het nog niet beschikbaar zijn van gelden op het ministerie van Financiën. Hij noemde het een goede zaak dat de herbouw van clubhuis „Westerkwartier" met zoveel voortvarendheid is aangepakt Wethouder Waal stelde dat dit jaar ook nog begonnen kan worden met het opknappen van clubhuis „De Zevensprong". De verbouwing van dit clubhuis kan worden gefinancierd uit het fonds saldo- interimregeling stadsvernieuwing, waaruit de gemeente Leiden tien miljoen gulden krijgt. De verbouwing van „De Zevensprong" is geraamd op 1,7 miljoen gulden. Gezondheidscentrum Ten slotte kwamen de problemen rond de stichting van een gezondheidscentrum in de Merenwijk aan de orde. „Gebleken is dat er wat de gezondheidszorg betreft minder bezuinigd hoeft te worden dan wij aanvankelijk dachten", aldus de heer Dolman. „Ik heb bewondering voor de gemeente Leiden dat zij, zonder dit te weten een aantal risico's heeft genomen om het centrum van de grond te krijgen. Volgens ons kan het inrichten van gezondheidscentra alleen maar een kwaliteitsverbetering van de gezondheidszorg in de hand werken". In dit verband wees het PvdA-Tweede Kamerlid op het bestaan van dokterspraktijken van meer dan vier duizend patiënten. „Dat de ziekenfondsen hier niet tegen optreden, vindt zijn oorzaak in het feit dat in de besturen van de ziekenfondsen de patiënt niet is vertegenwoordigd". Het wachten is intussen op de uitkering van subsidies door het ministerie van Volks gezondheid. Deze subsidies zijn in juni van het vorig jaar reeds toegezegd. Het Tweede Kamerlid Drenth beloofde alles in het werk te stellen om de uitkering te bespoedigen. „Het inrichten van gezondheidscentra is dan wel duurder dan het inrichten van dokters praktijken maar het betekent tevens een toename van de kwaliteit van de gezondheidszorg, en dat heeft bij ons prioriteit". EIDEN De PvdA-Tweede Kamerleden olman, Drenth, De Jong, Costo en me- •ouw Langedijk hebben gistermiddag een izoek gebracht aan Leiden. Zij bezichtig- m een aantal sociaal-culturele projecten de Sleutelstad. i werd een bezoek gebracht aan de Boerhaavezalen, bibliotheek, het clubhuis van speeltuinvereniging en de toekomstige plaats van het Jtondheidscentrum in de Merenwijk. Na afloop van A bezoek verklaarde de heer Dolman verheugd te Lp over de positieve instelling van de Leidenaars. „Ik eng regelmatig bezoeken aan steden. Opvallend in uden vond ik, en ook mijn collegae, dat er zo weinig !rd gemopperd. Het is verheugend te zien dat er -veel ten goede is veranderd in Leiden". Een van de ji-jhcrete zaken die de PvdA-deputatie in Den Haag wil is het probleem van de bibliotheek. De heer liman: „Het is niet redelijk dat de bibliotheek in RS0den niets extra's krijgt, terwijl uit de cijfers blijkt %d 3 55- ewoners stragen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5