CDA Warmonds grootste bejaardencentrum thans bijna gereed kinder vriend „NOORDWÜK m DE LOOP DER EEUWEN" KRIJGT VERVOLG Komeet van 1680 in „Boerhaave' EERSTE BEWONERS TEVREDEN (De gastvrijheid, aar- schrij vers van deze rubriek ver leend, behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commeptaarrubriek Werken in Bollenstreek gieuzen, wonen. Onder de bewoners yan Marienweide zijn veel kloosterlingen die een groot deel van hun leven in de missie hebben gewerkt en nu van een welverdiende rust genieten. De bewoners van Marienweide en Mariengaarde ervaren het veelal als plezierig om temidden van „geestverwanten" te wo nen. „Als kloosterling hecht je niét zo aan familie zoals dat vaak het geval is bij gehuw den of mensen die kinderen hebben. Daarom is het prettig kontakt te hebben met andere religieuzen waarmee je kunt praten op de zelfde golflengte," meent één van de bewo ners. Er werd wel direkt aan toegevoegd dat wat kontakt met de dorpelingen ook best aardig zou zijn. „Dat zal nog wel komen als men een beetje gewend is en elkaar wat vaker tegenkomt tijdens de wandeling of in de winkels." Mariengaar/le tenslotte is een kloosterbejaar denoord in het vroegere theologicum; Er zijn nu 59 bewoners maar er moeten nog enkele appartementen in gebruik worden genomen. Mariengaarde heeft een unieke kapel die er ook al was toen het seminarie er nog gehuis vest was. Het altaar is een monumentaal bouwwerk van enkele meters hoog voorzien van prachtig houtsnijwerk. Enkele jaren ge leden werd het altaar door vandalen ernstig beschadigd maar het wordt geheel in oude luister hersteld. De vloer is ook een beziens waardigheid. De prachtige mozaieken doen je bijna het bidden vergeten. Als het complex helemaal af is zal er waarschijnlijk officieel enige aandacht aan worden besteed. Er wordt daarbij o.m. gedacht aan een „open huis" voor zover dat mogelijk is. Het is uiteraard niet de bedoeling de privacy van de bewoners met voeten te treden. Marieiihaven, Marienweide en Mariengaarde zijn zo langzamerhand met bewoners en 300 personeelsleden een belangrijk onderdeel van de Warmondse samenleving geworden. In de zomer Expositie Noordwijkse kunstenaars NOORDWIJK - De cul turele commissie van de gemeente Noordwijk wil 1 deze zomer een expositie louden van werken van Noordwijkse schilders. Het betreft een expositie ,van werken van kunste- iaars die in Noordwijk lebben gewoond en ge werkt: bijvoorbeeld Ber- kemeijer, Haas, Jung- mann, Klein Dipold, Munthe, Senf, Nooteboom en Wijsmuller. Het is de bedoeling dat de expositie wordt gehouden in de Hervormde kapel aan de Hoofdstraat. De culturele commissie wil zoveel mogelijk schil derijen bij elkaar brengen en roept daartoe de hulp in van de Noordwijkers. Zij verzoekt schilderijen- bezitters werken van Noordwijse schilders voor de periode van 16 juli tot en met 7 augustus af te staan. Indien u bereid bent mee te werken aan deze tentoonstelling kunt u contact opnemen met de heer Hoevenaars. Hij is te bereiken op het ge meentehuis, tel. 19230 toe stel 142. Tot en met 26 mei wordt in het museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Mu seum Boerhaave aan de Steenstraat la in Leiden een tentoonstelling gehouden rondom het Schilde rij „Komeet van 1680". Dit schilderij vap Lieven Verschuier is een afbeelding van de verschijning van een komeet op 26 december 1680 boven Rotterdam. De kleine tentoonstelling is afkomstig van het Historisch Museum in Rotterdam. Hierin zijn de verschillende reactie suitgewerkt die het hier afgebeelde publiek vertoont. Een deel is nieuws gierig naar een dergelijk spectaculair verschijn sel, een deel vlucht angstig weg, vanuit het bijge loof dat staartsterren de ondergang van de wereld aankondigen. Een ander deel tenslotte verricht met de Jacobsstaf nauwkeurige waarnemingen om een beter inzicht te krijgen in de inrichting van het heelal. NOORDWIJK Het Genootschap Oud-Noordwijk vindt dat er een vervolg dient te worden geschreven op „Noord wijk in de loop der eeuwen", het standaardwerk van de Noordwijkse bakker en historicus J. Kloos. Diens geschied schrijving van het dorp loopt tot omstreeks 1926 en er bestaat dus reeds een leemte van circa vijftig jaar. Natuur- V errekljker lijk bestaan er over deze periode heel wat meer officiële en officicuse bronnen, dan waaruit Kloos bij het samen stellen van zijn werk heeft kunnen putten, maar vooral is het van belang, dat er nog mensen zijn, die deze halve eeuw hebben meegemaakt wijkers?". Verder hoopt men van de grote kennis te mogen profiteren, die de heer J. Moer kerk van Noordwijk bezit. Het Genootschap Oud-Noord wijk, vertegenwoordigd door haar voorlopige coördinator K. A- Kok, tracht thans een werk groep te vormen, die zich met dit omvangrijke karwei gaat be zig houden. Men belegt daartoe op woens dag, 23 maart a.s., om 8 urn- nam., in hotel De Zinger een eerste bijeenkomst, waarvoor onder meer een aantal Noord wijkers zijn uitgenodigd, die specialisten zijn op een bepaald gebied. Het is de bedoeling zich van de nodige medewerking te verzekeren en te komen tot een werkprogramma. Inmiddels blijkt het G.O.N. een professionele historicus als de heer E. A. Heijnis uit Leiden bereid te hebben gevonden bij dezemoeilijke materie te hel pen. Het zullen juist de tekorten van Kloos zijn, die aanvulling behoeven, merkt Kok in zijn uitnodigend rondschrijven op. Zo is er nog niemand, die het vervolg van de Noordwijkse kerkgeschiedenis voor zijn reke ning wil nemen. Men heeft inmiddels ook con tact gezocht met de heer G. Slats, die een boek schreef over de geschiedenis van zijn dorp in de bezettingstijd, en met me vrouw Van der Voort-Ruijgrok, die een belangrijke bijdrage le verde met haar boekjes .Noord wijk in oude ansichten" en „Kent u ze nog, die oude Noord- Hetzelfde' geldt eigenlijk ook voor onze bejaarden^ aldus de heer Kok. Zij vormen de „verre kijker", waarmede men terug kan kijken in het verleden. Met enkele oude Noordwijkers zijn reeds gesprekken gevoerd, die op de geluidsband zijn opgeno men. Zo vond een interview plaats met de heer M. van der Niet (88), de enige nog levende Noordwijker, die op bomschui ten heeft gevaren, en met de heer A. Plus, die vertelde van zijn wederwaardigheden in de tijd van de zeilloggers. Momenteel wordt gewerkt aan een boekje van Noordwijkse monumenten, met foto's en plat tegronden, dat tevens een plaats in het vervolg op „Noordwijk in de loop der eeuwen" kan gaan innemen. De heer Kok doet tenslotte een beroep op allen om mee te den ken, en met suggesties, plannen en ideeën voor de dag te komen. wat er maar voor handen is. Echter niet met spullen waar hij niet aan mag komen. Dip moet men hem natuurlijk eerst leren, maar dat zal wei nig problemen opleveren. Jos is namelijk zeer gehoorzaam en van nature niet verniel zuchtig, zodat men niet hoeft te vrezen waardevolle voor werpen in verregaande staat van ontbinding terug te vin den. Jos is in de aanwezigheid van kinderen absoluut betrouw baar. Hij kan veel van ze heb ben en zal pas toehappen als hij al „half dood gemarteld" is. Zover zal een verstandig mens het natuurlijk nooit la ten komen, maar het is toch goed, een kind er nogeens op te wijzen dat een hond geen stuk speelgoed is, maar een levend wezen dat ook gevoel bezit,, 'Jos is een typische huishond die niet zo gek veel ruimte nodig heeft. Ook op een flat zal hij heel goed kunnen wen nen, en in beide gevallen zal men erg veel plezier aan dit eigenlijk probleemloze hondje kunnen beleven. Op het artikeltje van Wendy vorige week, zijn heel wat reacties gekomen. Zaterdag middag werd Wendy afge haald dpor mensen uit Hoog- made die erg enthousiast wa ren over het wit-zwarte hond je. Afgelopen dinsdag is de nieu we eigenaar met Wendy nog een keer langs het asiel ge weest omdat Wendy een ietwat schorre keel had, hetgeen snel verholpen was. Bij dit bezoek meldde de eigenaar dat alles tussen gezin en hond in uitste kende harmonie verliep. BART SPIJKER Als bollenstreek-gemeente heeft ook Llsse de gevolgen ondervonden van de wijzi gingen, die zich in de bloembollencultuur hebben voltrokken. In de loop der jaren heeft een groot ge deelte van de teelt zich ver plaatst naar West-Friesland, de Noord-Oostpolder en an dere delen van Nederland. Ook vond er, door een mati ge opbrengst, een sanering plaats onder vele kleine kwekers, terwijl verschillen de kwekers/exporteurs be sloten uitsluitend in de han del verder te gaan. Toch is er In Llsse nog steeds veel aktlvltelt in het bollenvak. De hyacinthen- cultuur vindt In deze streek nog steeds zijn beste bo dem terwijl we voorts alom kassen zien verschijnen, waarin het halfprodukt bloembol tot elndprodukt bloem wordt gekweekt Een andere vorm van aktlviteit in dit vak buiten de zojuist genoemde puur agrarische zijn het gevolg van de aan wezigheid van enige grote veiling-organisaties, het la boratorium van bloembolle- nonderzoek, enz. Niettemin nam de werkgele genheid in deze sector af en dus moest er naar nieu we mogelijkheden worden gezocht De in de C.D.A.- fraktle samenwerkende raadsleden in onze gemóen- te hebben zich over die mo gelijkheden beraden. Wij ylnden, dat de defunctione- ring van oude bollenschuren in een aantal gévallen zeer goede plaatsingskansen heeft geboden aan werkzoe kenden. Eventuele nieuwe aanvragen hiervoor zullen dan ook positief benaderd moeten worden. Wel zal er terdege voor gewaakt moe ten worden dat bedoelde schuren niet gebruikt zullen worden voor detailverkoop punten, terwijl een bestem mingswijziging van agra risch naar woningbouw ui terst zorgvuldig onderzocht zal moeten worden. Immers is in dat geval het schep pen van nieuwe arbeids plaatsen op die plek niet meer mogeli|k. Daar de gemeente Lisse zelf nauwelijks over indus trieterrein beschikt is vanuit de C.D.A.-fraktle reeds her haalde malen in de raad gesteld dat het werkgele genheidsprobleem regionaal moet worden aangepakt Bij de laatst gehouden algeme ne beschouwingen hebben wij daarom onze instemming betuigd met het idee van de werkgroep Voorhout om in dustrie-vestiging te bevorde ren op het terrein ten West en van Sikkens lakfabrie ken. Waar dienstverlenende func tie steeds belangrijker wordt, hebben wij de vor ming van een winkelcen trum bevorderd. Dit centrum vervult een centrumfunctie en zal ons inziens te zijner tijd moeten worden volge bouwd. In de dienstverlenende sec tor zien wij goede mogelijk heden voor de vestiging van handelsbedrijven in het plan Blinkert. Zodra de gro te Westelijke omleidingsweg gerealiseerd wordt lijkt ons het terrein tussen die weg en de bestaande Heereweg hier zeer geschikt voor. Al met al is er in Lisse nog veel te doen. De C.D.A.-fraktie is gaarne bereid zich voor het waar maken van al deze plannen, In te spannen. Namens de C.D.A.-fraktie, Q. van den Berg. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek ,Jiond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond be schreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tege moet te gaan. tenzij het dier een goed te huis vindt. De in de ru briek beschreven bon den zijn alle door hon denbezitters naar het asiel gebracht Om ui teenlopende redenen, l vaak begrijpelijk, maar j soms ook volslagen on- zinnig. De in wnd i zoekt buis" beschreven I dieren zijn alle goed I gezond, hebben een wormkuur ondergaan -j en zijn volledig in- geënt Tegen betaling j van ca. 60 gulden ten I bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00—17.00 uur. Zater dag van 10.00—12.00 en 14.00-16.00 uur. ZON DAG EN MAANDAG GESLOTEN. wee en tamelijk rustig. Alleen de laatste paar dagen heeft Jos nogal wat geblaft Dat moet hij nu bezuren met een dikke keel. Een hoog, schor gepiep is alles wat hij op het ogenblik kan uitbrengen. Dit kleine mankement zal echter weer snel genoeg genezen. Ondanks zijn vier jaren is Jos een opvallend speels en vrolijk hondje. Hij kan uren achter een in de weer zijn met alles stad/regio Jos werd twee maanden geleden aan bet dierena siel afgestaan wegens huiselijke omstandighe den. Welke omstandig heden dat waren, is niet bekendmaar bet doet er eigenlijk ook weinig toe. Belangrijker is de bond. Jos is vier jaar afgezien van de kleur van zijn vacht lijkt hij het meest op een keeshond je. Zijn spitse snuit de kleine opstaande oortjes en de be roemde pluimstaart steunen deze typering. Alleen de kleur, van zijn vacht Wijkt af. Deze is bruin-zwart. Al met al ma ken deze elementen van Jos een goed uitziende, vlotte hond. Van het verblijf in het asiel heeft Jos weinig of niet geleden. Geen last van heim- WARMOND De verbouwing van War monds grootste bejaardentehuis nadert zijn voltooiing. De complexen Marienhaven, Ma rienweide en Mariengaarde komen naar alle waarschijnlijkheid nog dit voorjaar gereed en momenteel wordt ook de laatste hand gelegd aan de grote recreatiezaal. Het groot ste deel van de appartementen in Marien gaarde is inmiddels in gebruik genomen en op een paar struiken na is ook de gloednieu we aanplant rondom het complex gereed. De stichting Franciscaanse Bejaardenzorg, die buiten Warmond ook nog huizen in Kat wijk, Ammerzoden, Kerkdriel, Oudewater, Den Haag en Soestdijk beheert, heeft enkele jaren geleden het voormalig Groot Seminarie met de omliggende grote tuin gekocht met de bedoeling er' een verpleeghuis en een kloosterbejaardenoord in te vestigen. Sinds dien is er grondig verbouwd en bijgebouwd. Het vroegere Fylosoficum is al enkele jaren in gebruik als verpleeghuis voor bejaarden met eep psychische stoornis. Vrijwillig Op het ogenblik zijn in Marienhaven onge veer 200 patiënten opgenomen die in verschil lende afdelingen zijn ondergebracht. Het is duidelijk dat er voor de verzorging van de mensen in Marienhaven een groot aantal personeelsleden nodig is. Veel Warmondse vrouwen hebben hier de gelegenheid gevon den part-time te gaan werken. Voor de rest van de Warmondse bevolking is het contact met Marienhaven, en ook met Mariengaarde en Marienweide, nog steeds gering. De leden Van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers onder houden evenwel zeer regelmatige kontakten met de bewoners van Marienhaven. Zij halen veel patiënten voor een wandeling.'Men komt 's middags dan ook vrijwel altijd deze men sen tegen in het fraaie park rond het huis. „Deze vrijwilligers doen geweldig goed werk," zegt de heer Alberinck, woordvoerder van de stichting, „zij zorgen ervoor dat de patiënten niet in een sleur terechtkomen. Zij laten hen eens andere gezichten zien dan uitsluitend die van het personeel." Dit bete kent geenszins dat de bewoners van Marien haven niet prettig zouden worden bezigge houden. De bezigheidstherapie neemt een belangrijke, plaats in. De resultaten daarvan worden soms verkocht en hiervoor bestaat veel belangstelling omdat er werkelijk prach tige dingen worden gemaakt. Er worden ook regelmatige uitstapjes gemaakt met de pa tiënten per touringcar of eigen vervoer. Verwant Marienweide is een complex van laagbouw- appartementen waar 68 personen, meest reli-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5