Forumdiscussie te veel hooi op de vork van scholengemeenschap Forse stijging van subsidies Jeugdraad ema ireiden Uitnodiging VERKIEZINGSPROJECT VAN AGNESLEERLINGEN ►VERKAPPING AN N.S.-STATION ;»Eerste paal fLangegracht Wevershuizen aan stichting overgedragen Van Hulten naar Lisse Electrificerend concert Jeugd-Kamerorkest Holiday Inn bouwt aan uw conditie! ra ummumiFVHcmcRin-rmto Op 15 maart 1977 is het C.D.A. Kamer-kringverband een feit geworden. JTAD/REGIO. LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 MAART 1977 PAGINA 3 piLPHEN AAN DEN RIJN Het tweede perron van het N.S.-sta- 0ïion Alphen aan den Rijn zal binnenkort worden uitgerust met en 68 meter lange overkapping. Bovendien zullen enkele tocht schermen worden geplaatst. Tot nog toe moesten de reizigers van d n naar Utrecht, Leiden en Gouda het doen met een kleine vachtruimte een flink eind van het overpad verwijderd. Öp station Alphen stappen dagelijks zo'n 4500 reizigers in en uit. TWat aantal is volgens de N.S.-normen voldoende om het station limiet een overkapping uit te rusten. De overkapping van het eerste we.ierron zal te zijner tijd worden bestudeerd in samenhang met de /ateiernieuwing van het stationsgebouw. LEIDEN Ondanks de nauwkeurige voorberei ding en de zonder meer goede presentatie nam de scholengemeenschap St.Agnes aan de Eijmer- spoelstraat 3 gistermiddag bij de door haar geor ganiseerde politieke forumdiscussie iets te veel hooi op haar vork. Het tijdsbestek van drie urn- bleek bij lange na niet genoeg om de grote veelheid van onderwerpen afdoende te behande len, temeer daar het "Agnes" er in was geslaagd een opmerkelijk aantal politieke kopstukken bij een te brengen. Voor het CDA had (na veel moeite) de heer Aantjes zich vrij kunnen maken. Voor de PvdA was voorzitter E. van Thijn aanwezig. DS'70 werd vertegenwoordigd door de heer Drees jr., voor de WD was aanwezig mevrouw Smit-Kroes, voor de PPR had men mevrouw Ria Beckers, kunnen strikken en voor de PSP tenslotte de heer B. van der Lek. De forumdiscussie was in feite de apotheose van een verkiezingsproject van de 76 leerlingen van de vijfde klassen Atheneum van het "Agnes". Voor elk van de zeer uiteenlopende onderwerpen, varië rend van grondpolitiek tot en met abortus waren door de leerlingen één of meer vragen voor het forum uitgedacht. Voor een snelle meningspeiling steeds na een aantal behandelde onderwerpen was een drukknopsysteem aangelegd, en via een bord werden de schommelende stemverhoudingen bij gehouden. Niets nieuws Opmerkelijke uitspraken werden er in het kleine "politieke steekspel" niet gedaan. Het eerste onder werp, de nu erg actuele grondpolitiek ging de mist in vanwege de ingewikkeldheid. Bij het onderwerp Vermogensaanwasdeling kwam de discussie pas echt los. De heer Drees jr. uitte kritiek op het huidige wetsontwerp inzake de Vermogensaanwas deling, dat hij "Humbug" noemde. De heer van begroting zo laag mogelijk zou willen houden, maar wel met een bepaald minimum om de loyali teit binnen de bondgenootschappen (NAVO) te handhaven en de veiligheid van de burgers te waarborgen. De heer van der Lek beschouwde het machtsevenwicht als een illusie en sprak van een "griezelig spel" met kernwapens. Ongewapend ver zet bij een eventuele bezetting leek hem het beste. De heer Drees leek dat "ongewapende verzet" bij lange na niet voldoende om de vrijheid te waar borgen en hij wees een "verdere uitholling van de defensieuitgaven" daarom ook zonder meer af. Stemming Een deel van het forum: (vlnr) Ria Beckers (PPR), forumvoorzitter Kohlbeck, mevrouw Smit-Kroes (WD), de heer Van Thijn (PvdA) en DS'70-voorman Drees jr. der Lek was het met de heer Drees eens dat het wetsvoorstel zo goed mogelijk te beïnvloeden. Me- huidige wetsontwerp niets voorstelt, dat het naar vrouw Smit-Kroes zag geen winstdeling in het zijn mening geen medezeggenschap inhoudt. Me- wetsvoorstel, alleen meer macht bij de vakbonden, vrouw Beckers en de heer Van Thijn beschouwden Bij het onderwerp Defensie kwam vanzelfspre- het wetsvoorstel als een eerste stapje. De heer kend de begroting voor Defensie op de weeg- Aantjes stelde dat zijn partij zal proberen het schaal. De heer Aantjes verklaarde dat hij de Verdere onderwerpen die in verband met de tijd maar "licht" werden aangetipt waren de ontwikke lingshulp, de kernenergie-de heer van Thijn sprak hierbij de verwachting uit dat het ultracentrifuge- project in Almelo niet zal doorgaan en het onder wijs. Bij een discussie over het ja dan nee afrem men van het autogebruik in Nederland waarbij de vrijheid om je per auto te verplaatsen(WD) contra de nadelen van intensief autogebruik zoals ten aanzien van het milieu (wegen en uitlaatgas sen) in het geding kwamen (PSP en PPR) gaf de heer Drees nog een fraai voorbeeld van vicieuze cirkel redenatie: "stel je voor, iemand heeft een volkstuintje en wil naar dat tuintje toegaan in een auto; hij koopt een auto, als gevolg daarvan wordt er een ringweg aangelegd voor het verkeer en die ringweg betekent nou net het einde voor het volkstuintje". Evenals de heer van der Lek stond de heer Drees een "selectief' autogebruik voor, alleen de auto gebruiken als het echt nodig is. De uitslag van de gehouden stemmingen was als volgt PvdA CDA WD PPR P- SP DS'70 le ronde 3% 27% 14% 26% 20% 3% 2e ronde 6% 16% 17% 22% 24% 11% 3e ronde 2% 17%19% 38% 21% 9% Hema wil uitbreiden. Daartoe aeft de directie van het warenhuis Jl twee panden in de Jan 3 aangekocht. Ver|J£IDEN De Koninklijke Bij korf Beheer in Amsterdam lééft de bedoeling het Leidse filiaal van de Hema aan de -lemmerstraat in de komen- le jaren aanzienlijk uit te brei- Het warenhuis zou in ►laats van de huidige 1000 vier- ite meter een oppervlakte toeten gaan krijgen van 1400 ierkante meter. De uitbreiding bedoeld om een betere pre- itatie van bet assortiment ■gelijk te maken door een ■tere ruimte hiervoor te be nutten. Ook denkt de KBB aan het vestigen van een coffee shop-restaurant in het Leidse filiaal. Wanneer deze ideeën van de KBB kunnen worden uitgevoerd is nog onzeker. Geruchten als zou binnen afzienbare tijd de uithreiding gerealiseerd kunnen worden zijn onjuist, zo vertelde KBB-woordvoerder Hieselaar. De uitbreiding zal namelijk ge stalte moeten krijgen in de rich ting van de Jan Vossensteeg en de Van der Werf straat. Daar heeft de Koninklijke Beijenkorf Beheer inmiddels twee panden in eigendom verworven, maar de onderhandelingen over twee andere panden die voor de uit breiding nodig zullen zijn, zijn nog lang niet afgerond. Boven dien werd er door de Beijenkorf op gewezen dat de Hemavesti- ging midden in een rehabilitatie- gebied ligt (Maredorp) waardoor de uitbreiding van lange en moeizame procedurele weg te wachten staat Gezien het uiterst prille karak ter van de plannen kon van de kant van de Hema met worden gezegd hoeveel arbeidsplaatsen met de uitbreiding van het Leidse filiaal gewonnen konden worden. Voor de coffee-shop en het restaurant alleen dacht men echter al meer dan 10 man extra nodig te hebben. Momenteel heeft de Hema ongeveer 75 per soneels leden in vaste dienst Daarnaast wordt vooral op za terdagen en de koopavond, ge werkt met veel part-timers en hulpkrachten. isle LEIDEN Wethouder A. Ver- v 'boom van volkshuisvesting en (Sjhievrouw M. Bronmeijer lid ^artvan de bewonerscommissie 15 8ophiastraat-Noord, slaan 'maandag 21 maart de eerste S) paal voor een complex van 70 'j®1 woningwetwoningen aan de ^jLangegracht. Zoals bekend moeten hier 196 woningen ver- Mdwijnen om plaats te maken I voor 92 nieuwe woningen. Het ™compiex aan de Langegracht dient met de nieuwe 14 wonin gen aan de Julianastraat het woningtekort dat ontstaat door de vernieuwbouw in Leiden- Noord te vervangen. De 70 woningen zijn onderver deeld 16 twee-kamerwonin gen, 33 drie-kamerwoningen, 20 vier-kamerwoningen en één een gezinswoning. De gemiddelde huurprijs is voorlopig geraamd i'kü op 290,- per maand. De eerste woningen zullen in mei 1978 worden opgeleverd. fgebeelde' ^keurmerk matras in de advertentie van de Witte Prijzenhal uit de Voorjaarsbijlage van de Leidse Courant is alleen te koop bij: LEIDEN De gemeente Leiden heeft gistermorgen de vier wevershuizen aan de Oranjegracht overgedragen aan De Stichting tot bevordering van het Leidse stadsherstel. De stichting heeft van de gemeente de grond in erfpacht gekregen en zal overmorgen het koop contract tekenen. De vier wevershuizen zijn door de ge meente verkocht voor totaal 15.000 gul den. De huizen worden momenteel ge stut om instorten ten gevolge van hei werkzaamheden voor nieuwbouw te voorkomen. Wanneer de restauratie werkzaamheden konden beginnen, kon de heer Van Rooijen van de Stichting Stadsherstel gistermiddag nog niet zeg gen. „We kunnen pas aan de restauratie beginnen, wanneer de subsidies van monumentenzorg, de gemeente Leiden en de provincie binnen zijn". Over de overdracht van de wevershuizen aan de stichting Stadsherstel is ruim twee jaar lang onderhandeld. In november 1974 besloot het Leidse college de verkoop van de wevershuizen in beginsel te be vorderen. Ruim twee jaar later besloot het college eindelijk om de wevershui zen in beginsel te verkopen. Ongeval NOORDWIJK - Twee bejaarde Noordwijkers, de heren Roeleveld (73) en Duijndam (76) zijn gistermid dag ernstig ge wond geraakt toen de auto waarin zij reden in de bocht van de Oude Zeeweg ter hoogte van het Oorlogsmonument op het natte weg dek in een slip raakte en vervol gens tegen een NZH-bus opreed. De beide mannen werden naar het Elizabeth zieken huis in Leiden overgebracht. De dames Vink-Zuid- hoek en Duijn dam, die achterin de auto zaten, ble ken slechts lichte verwondingen te hebben opgelo pen. ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie financiën van de Jeugdraad heeft een finan cieel meerjarenplan tot en met 1982 opge steld. Dit jaar verwacht de Jeugdraad aan subsidies uit te geven een bedrag van ruim 350.000,- wat neerkomt op een bedrag van 7.47 per inwoner. In het jaar 1982 hoopt de commissie dat het totaalbedrag zal zijn gestegen tot bijna 450.000,- (prijspeil 1977). Rekening houdend met een procentuele ge middelde stijging per inwoner en de bevol kingstoename, zal dit bedrag tegen die tijd ruim 700.000,- betekenen. De commissie gaat er dan vanuit dat Alphen in 1982 ruim 54000 inwoners zal tellen. Het gemiddelde bedrag per inwoner is dan opgelopen tot 12,97, waarbij dan nog geen rekening is gehouden met de inflatie. In 1973 startte de Jeugdraad met de eerste uitkeringen aan subsidies voor een bedrag van ruim 100.000,- omgerekend naar prij speil 1977: 150.000,- De commissie zal het meerjarenplan de komende vergadering van de Jeugdraad aaïi de leden voorleggen. Als de leden het plan goedkeuren zal het ter kennis worden gebracht van het college van B. en W. Toereikend De commissie zegt in de toelichting, dat Verwachting voor komende jaren onder subsidies niet alleen verstaan moet worden de subsidies die worden verleend op basis van de verordening die de subsidiëring van jeugd- en jongerenwerk regelt, maar ook die welke beschikbaar worden gesteld overeenkomstig de regeling inzake subsidies uit het fonds (nieuwe aktiviteiten) en de regeling inzake vakantieaktiviteiten. Aange zien het de commissie ontbrak aan "harde gegevens", is men bij de berekening uit gegaan van ervaringsgegevens uit het verle den. Volgens de commissie zullen de subsi diebedragen toereikend zijn om de kosten in het kader van jeugd- en jongerenwerk, voor de periode tot en met 1982 te dekken. Daarbij tekent de commissie aan dat kosten van te realiseren accommodaties uit andere bronnen kunnen worden bestreden. De jeug draad denkt hierbij onder meer aan het gemeentelijke fonds voor sociaal-culturele voorzieningen. En onderlinge verdeling van de subsidiebedragen is volgens de commis sie pas dan zinvol, als er meer inzicht is verkregen in de subsidie-aanvragen. De eerstkomende Jeugdraadvergadering is donderdag a.s. en begint om 20.00 uur in gebouw Onderweg aan de Lijsterlaan in Alphen. LISSE De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Van Hulten (o.a. P.T.T. en Vervoersbeleid) is maandag 21 maart te gast bij het plaatselijke actiecentrum van de P.P.R. De organisato ren van dit actiecentrum hebben daartoe een programma samenge steld, met als uitgangspunt dat de bewindsman zo direkt mogelijk in kontakt met de kiezers dient te komen. Na de ontvangst ten huize van P.PJt.-D'66-raadslid Maria van Ruiten wordt een bezoekgebracht aan de Lissese markt Hier kunnen belangstellenden bij de inmiddels opgerichte P.P.R.-markt kraam informatie krijgen over de doelstellingen en het programma van de Politieke Partij Radikalen. Van 17.00 uur tot 19.00 uur zal de staatssecretaris in Hotél-Cafe-Res taurant 't Vierkant Heereweg 214 te Lisse vragen beantwoorden Hiertoe zijn de direkties en medewerkers van vervoersbedrijven, P.T.T.-instellingen en leden van de Vereniging Veilig Verkeer uitgenodigd. Vanaf circa 20.30 uur volgt dan een openbare bijeen komst in het Qbus-gebouw aan de Ringvaart Kanaalstraat 270 a te Lisse, waar Van Hulten een korte inleiding zal houden betreffen de het thema ,het werk van een staatssecretaris en het verwezenlij ken van de doelstellingen in het beleid'. Daarna is er volop gelegenheid tot discussie. Milieubeheer kiest voor gedeeltelijke nieuwbouw AZL LEIDEN De werkgroep Milieubeheer aan de Rijks universiteit Leiden meent dat het Academisch Zie kenhuis volgens bet zoge naamde plan D moet wor den verbouwd. Dit bete kent dat de werkgroep vindt dat er geen geheel nieuw ziekenhuis moet ko men maar dat delen van het oude complex moeten worden verbouwd. Bij haar beoordeling heeft de werkgroep niet alleen de argumenten voor volksge zondheid gewogen maar evenzeer de planologische, stedebouwkun- dige en bouwkundige argumenten. Zij komt tot de conclusie dat plan D voor zover dat te beoordelen is op grond van het beschikba re materiaal voldoende aan de gestelde eisen van het Academisch Ziekenhuis tegemoet kan komen. In een brief aan de ministerraad dringt de werkgroep aan op het spoedig nemen van een beslissing over de voorliggende plannen (C: volledige nieuwbouw en D: gedeeltelijke nieuwbouw). LEIDEN Het Jeugd-Kamerorkest Lei den heeft al heel wat beroepsmuzikanten voortgebracht in de loop van haar be staan en afgaande op het concert dat gisteravond door het gemiddeld zeer jeugdige gezelschap gegeven werd, zit er nog altijd veel talent bij. Vergeleken met andere, dikwijls oudere en rijpere amateurorkesten heeft het een grotere muzikale veerkracht en het vermogen de vonk op het publiek over te laten sprin gen. Onder de electrificerende leiding van Henk Briër speelden de jeugdige Kamerorkestleden gisteravond in de Zuiderkerk een programma van gemid deld hoog niveau doorspekt met uit schieters. Beginnend met een Concerto Grosso van Handel, een stuk met flink wat voortrek- kerswerk voor de concertmeesteres, de monstreerde het JKL een flexibiliteit in ritme en expressie, die kenmerkend was voor al het erna uitgevoerde werk; pièce de résistance was natuurlijk de verrukke lijke Webercompositie waarin Yke Vier- sen, als voorbeeld van een uit de gelede ren van het JKL voortgekomen jeugdta- lent, nu cellist bij het Concertgebouwor kest, zijn capaciteiten schitterend etaleer de. Lustig klinkende muziek, maar be hoorlijk lastig om te spelen. De solist wist er wel raad mee, maar zoals gezegd, de wijze waarop het Kamerorkest begeleid de was even indrukwekkend. De Musique pour faire plaisir was met zijn zoet vloeiende, enigszins languissante karak ter een aardige afwisseling, maar toch veel boeiender werd het weer met de 8 Instrumentale Miniaturen, korte puntige afgeronde fragmenten, met motieven die in het hele oeuvre van Strawinsky voor komen, waarvan de 15 benodigde spelers het ritme goed wisten te realiseren. Prachtig werk leverde de hoboïst, en ook de jonge in alle Leidse orkesten opdui kende hoornist blies weer een goede par tij. Veel succes oogstte wederom Yke Vier- sen in het Rondo voor cello en orkest van Dvorak dat alle gelegenheid biedt om de veelzijdigheid van de cello als solo-instru ment te laten horen. Met de Tarantella van Popper en De Sinfonia concertata van Donizetti werd het all-round beeld gecompleteerd. PAULA KONING [ADVERTENTIESl Waarschijnlijk reeds in mei a.s. opening van 4 SUPER MATECO TENNISBANEN op eigen terrein all weather banen baanvertiuur incl. gebruik sauna, zwembad en kleedcabine in de toekomst exhibitional tennisdagen met prominente gastspelers(sters) banen voor een ieder toegankelijk tennisrackets eventueel te huur ruime parkeermogelijkheid TRIMMERS OPGELET! Indien vergunning hiervoor zal worden verleend, 1e Leidee 600 m. thmparcoun op eigen terrein met erkende Ned. Sportlederatietoestellen. 1 Sww. Ter gelegenheid daarvan zal op 21 maart a.s. een openbare algemene vergadering worden gehouden te Leiden om 20.00 uur in de Leidse Schouwburg, Oude Vest. Voor ons zullen spreken: mevr. M. Gardeniers-Berendsen uit Leiden en Prof. Dr. B. Goudzwaard uit Oegstgeest. Het is ons een genoegen u voor deze avond uit te nodigen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3